babiloo - en to da translation catalogue (77 entries)

en: About Babiloo
da: om Babiloo

en: &About
da: &om

en: A&uthors
da: Forfattere

en: &License Agreement
da: &licens aftale

en: &Close
da: &luk

en: Building main dialog...
da: bygger hoved dialogen...

en: Go to &previous article
da: Gå til &forige artikel

en: Go to &next article
da: gå til &næste artikel

en: &Save to file
da: &gem til fil

en: Prin&t article
da: Prin&t artikel

en: Speak &word
da: sig &ord

en: Error
da: Fejl

en: Please load a dictionary first.
da: load veligst en ordbog først

en: Error trying to load the dictionary.
    File corrupted or not supported.
da: Fejl ved ordbogs overførelse
    filen er enten korupteret eller ikke supporteret

en: Info
da: info

en: Short Usage Information:
da: kort bruger information

en: To start using dictionary, select one from the <b>Dictionaries</b> menu.
da: For at begynde brugen af ordbogen, vælg en af <b>ordbøger</b> menu

en: To install a new dictionary from Internet, select <b>Manage Dictionaries...</b> and choose one from the <b>Download Dictionaries</b> tab.
da: For at installere en ny ordbog fre internettet, vælg <b>orden ordbøger...</b> og vælg en fra <b>download ordbøger</b>tab.

en: To install a new dictionary from file, select <b>Install from file...</b> from the <b>Dictionaries</b> menu.
da: for at installere en ny orbog fra en fil, vælg <b>installer fil... </b>fra<b>ordbogs</b>menuen.

en: The word <b>%s</b> is not found.
da: ordet <b>%s</b> blev ikke fundet

en: Babiloo Settings
da: Babiloo indstillinger

en: Interface Language:
da: Interface sprog

en: Case sensitive
da: Følsom overfor store og små bogstaver

en: AutoComplete
da: AutoUdførelse

en: Ignore accents
da: Ignorer accent

en: Pronounce words using this command:
da: Udtal ord ved hjælp af denne komando

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Move up
da: ryk op

en: Up
da: op

en: Move down
da: ryk ned

en: Down
da: ned

en: Show information about dictionary
da: vis information om ordbog

en: Show info
da: vis info

en: Installed Dictionaries
da: installer odbøger

en: Download Dictionaries
da: download ordbøger

en: Plugins
da: plugins

en: Behavior
da: opførsel

en: Pronounce the word
da: udtal ordet

en: Timeout before hide after mouse over
da: timeout før gem efter musen føres over

en: Don't hide
da: gemte ikke

en:  seconds
da:  sekunder

en: Show only if modifier pressed
da: vis kun hvis modifikatoren trykkes

en: Scan selection
da: scan udvælgelsen

en: Show if word not found
da: vis hvis ordet ikke blev fundet

en: Apperance
da: udseende

en: Transparency
da: gennemsigtighed

en: Default width
da: standart brede

en: Default height
da: standart højde

en: Popup window
da: popup vindue

en: Preview
da: smug kig

en: Element
da: element

en: Select element
da: vælg element

en: Title
da: Titel

en: Explanation
da: forklaring

en: Abbreviation
da: forkortelse

en: Example
da: eksempel

en: Transcription
da: transkription

en: Select font
da: vælg skrifttype

en: Foreground
da: forgrund

en: Background
da: baggrund

en: Click to select color
da: klik for at vælge farve

en: Select font size
da: Vælg skriftstørelse

en: Bold
da: fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Underline
da: understreget

en: Size
da: størelse

en: Font
da: skrifttype

en: Appearance
da: udseende

en: Loading %s...
da: loader %s...

en: Report A Problem
da: Raporter et problem

en: Translate This Application...
da: oversæt denne applikation

en: Alert
da: besked

en: The new language will be displayed after restarting the program.
da: Det nye sprog vil blive vist når programmet genstartes

en: Type
da: tast

en: Dictionary name
da: Ordbogs navn

en: Total articles
da: Alle artikler

en: Export dictionary as...
da: exporter orbog som...
