babiloo - en to fi translation catalogue (114 entries)

en: About Babiloo
fi: Tietoja Babiloosta

en: &About
fi: &Tietoja

en: A&uthors
fi: &Tekijät

en: &License Agreement
fi: &Lisenssisopimus

en: &Close
fi: &Sulje

en: Building main dialog...
fi: Rakennetaan päädialogia

en: Go to &previous article
fi: Siirry &edelliseen artikkeliin

en: Go to &next article
fi: Siirry &seuraavaan artikkeliin

en: &Save to file
fi: &Tallenna nimellä

en: Prin&t article
fi: &Tulosta artikkeli

en: Speak &word
fi: Äännä &sana

en: New Version Detected
fi: Uusi versio havaittu

en: A new version of Babiloo has been released.
    
    New Version: %s
    Current Version: %s
    
    Would you like to download the new version now?
fi: Uusi versio Babiloosta on julkaistu.
    
    Uusi versio: %s
    Nykyinen versio; %s
    
    Haluatko ladata uuden version nyt?

en: Error
fi: Virhe

en: Please load a dictionary first.
fi: Ole hyvä ja lataa sanakirja ensin.

en: Error while loading the word %s
fi: Virhe ladattaessa sanaa %s

en: Error trying to load the dictionary.
    File corrupted or not supported.
fi: Virhe ladatessa sanakirjaa.
    Tiedosto on korruptoitunut tai sitä ei tueta.

en: %s was not loaded: %s
fi: %s :aa ei ladattu: %s

en: Info
fi: Tietoa

en: Short Usage Information:
fi: Lyhyt käyttöohje:

en: To start using dictionary, select one from the <b>Dictionaries</b> menu.
fi: Aloittaaksesi sanakirjan käyttämisen, valitse se <b>Sanakirjat</b>-valikosta.

en: To install a new dictionary from Internet, select <b>Manage Dictionaries...</b> and choose one from the <b>Download Dictionaries</b> tab.
fi: Asentaaksesi uuden sanakirjan internetistä, valitse <b>Hallitse sanakirjoja...</b> ja valitse sanakirja <b>Lataa sanakirjoja</b> välilehdestä.

en: To install a new dictionary from file, select <b>Install from file...</b> from the <b>Dictionaries</b> menu.
fi: Asentaaksesi uuden sanakirjan tiedostosta, valitse <b>Asenna tiedostosta...</b> <b>Sanakirjat</b>-valikosta.

en: The word <b>%s</b> is not found.
fi: Sanaa <b>%s</b> ei löydy.

en: Babiloo Settings
fi: Babiloon asetukset

en: Interface Language:
fi: Käyttöliittymän kieli:

en: Translate this Application...
fi: Käännä tämä ohjelma...

en: Case sensitive
fi: Huomioi kirjainkoko

en: AutoComplete
fi: Automaattinen täyttö

en: Ignore accents
fi: Ohita aksenttivirheet

en: Pronounce words using this command:
fi: Lausu sanat tällä komennolla:

en: Global settings
fi: Sivuston laajuiset asetukset

en: Move up
fi: Siirry ylös

en: Up
fi: Alkuun

en: Move down
fi: Siirry alas

en: Down
fi: loppuun

en: Show information about dictionary
fi: Näytä tietoa sanakirjasta

en: Show info
fi: näytä info

en: Directory storing the dictionaries:
fi: Sanakirjojen luettelointi:

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Installed Dictionaries
fi: Asennetut sanakirjat

en: From link:
fi: Linkistä:

en: Download dictionary
fi: Lataa sanakirja

en: From list:
fi: Listasta:

en: Download
fi: Lataa

en: Download Dictionaries
fi: Lataa sanakirjoja

en: Dictionaries
fi: Sanakirjat

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Behavior
fi: Käyttäytyminen

en: Pronounce the word
fi: Lausu sana

en: Timeout before hide after mouse over
fi: Piilota hiiren osoitin

en: Don't hide
fi: Älä piilota

en:  seconds
fi:  sekuntia

en: Scan selection
fi: Skannausvalinta

en: Show if word not found
fi: Näytä, jos sanaa ei löydy

en: Apperance
fi: Ulkoasu

en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

en: Default width
fi: Oletusleveys

en: Default height
fi: Oletuskorkeus

en: Popup window
fi: Popup-ikkuna

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Element
fi: Elementti

en: Select element
fi: Valitse elementti

en: Title
fi: Otsikko

en: Explanation
fi: Selitys

en: Abbreviation
fi: Lyhenne

en: Example
fi: Esimerkki

en: Transcription
fi: Transkriptio

en: Select font
fi: Valitse fontti

en: Foreground
fi: Etuala

en: Background
fi: Tausta

en: Click to select color
fi: Klikkaa valitaksesi väri

en: Select font size
fi: Valitse fontin koko

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Italic
fi: Kursiivi

en: Underline
fi: Alleviivaus

en: Size
fi: Koko

en: Font
fi: Fontti

en: Appearance
fi: Ulkonäkö

en: Cancel
fi: Peru

en: Loading %s...
fi: Ladataan tiedostoa %s...

en: Clear the search box
fi: Tyhjennä hakukenttä

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Articles
fi: Artikkelit

en: History
fi: Historia

en: Search
fi: Hae

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Help
fi: &Ohje

en: &Settings
fi: &Asetukset

en: &Quit
fi: &Lopeta

en: &About Babiloo
fi: &Tietoja Babiloosta

en: &Configure Babiloo
fi: &Konfiguroi Babiloo

en: &Scan
fi: &Skannaa

en: Install from file...
fi: Asenna tiedostosta...

en: Import
fi: Tuo

en: Manage Dictionaries...
fi: Hallitse sanakirjoja

en: Visit HomePage
fi: Vieraile kotisivulla

en: Report A Problem
fi: Raportoi ongelmasta

en: Translate This Application...
fi: Käännä tämä ohjelma...

en: Downloading files...
fi: Ladataan tiedostoja...

en: &Abort
fi: &Keskeytä

en: Downloading
fi: Ladataan

en: Starting the download (%s bytes) ...
fi: Aloitetaan lataaminen (%s tavua...)

en: Unable to download file %s
fi: Tiedostoa %s ei voida ladata

en: Link address is empty
fi: Osoite on tyhjä

en: Dictionary that couldn't be installed:
     %s
fi: Sanakirjaa ei voitu asentaa:
     %s

en: Rescanning dictionaries...
fi: Uudelleen etsitään sanakirjoja...

en: Alert
fi: Hälytys

en: The new language will be displayed after restarting the program.
fi: Uutta kieltä käytetään ohjelman uudelleenkäynnistämisen jälkeen.

en: Open Directory
fi: Avaa kansio

en: Type
fi: Tyyppi

en: Dictionary name
fi: Sanakirjan nimi

en: Total articles
fi: Artikkeleita yhteensä

en: Export dictionary as...
fi: Vie sanakirja tiedostoon...
