babiloo - en to fr translation catalogue (112 entries)

en: About Babiloo
fr: À &propos de Babiloo

en: &About
fr: À &propos

en: A&uthors
fr: A&uteurs

en: &License Agreement
fr: Accord de &licence

en: &Close
fr: &Fermer

en: Building main dialog...
fr: Construction de la fenêtre principale…

en: Go to &previous article
fr: Aller à l'article &précédent

en: Go to &next article
fr: Aller à l'article &suivant

en: &Save to file
fr: &Sauver dans un fichier

en: Prin&t article
fr: Im&primer l'article

en: Speak &word
fr: Prononcer le &mot

en: New Version Detected
fr: Nouvelle version détectée

en: A new version of Babiloo has been released.
    
    New Version: %s
    Current Version: %s
    
    Would you like to download the new version now?
fr: Une nouvelle version de Babiloo est disponible.
    
    Nouvelle version : %s
    Version actuelle : %s
    
    Voulez-vous télécharger la nouvelle version dès maintenant ?

en: Error
fr: Erreur

en: Please load a dictionary first.
fr: Veuillez commencer par charger un dictionnaire.

en: Error while loading the word %s
fr: Erreur pendant le chargement du mot %s

en: Error trying to load the dictionary.
    File corrupted or not supported.
fr: Erreur pendant le chargement du dictionnaire.
    Fichier corrompu ou non supporté.

en: %s was not loaded: %s
fr: %s n'a pu être chargé : %s

en: Info
fr: Informations

en: Short Usage Information:
fr: Informations succintes d'utilisation :

en: To start using dictionary, select one from the <b>Dictionaries</b> menu.
fr: Pour commencer à utiliser un dictionnaire, sélectionnez en un à partir du menu <b>Dictionnaires</b>.

en: To install a new dictionary from Internet, select <b>Manage Dictionaries...</b> and choose one from the <b>Download Dictionaries</b> tab.
fr: Pour installer un nouveau dictionnaire à partir d'Internet, sélectionnez <b>Gérer les dictionnaires...</b> à partir du menu <b>Dictionnaires</b>, puis choisissez en un dans l'onglet <b>Télécharger des dictionnaires</b>.

en: To install a new dictionary from file, select <b>Install from file...</b> from the <b>Dictionaries</b> menu.
fr: Pour installer un nouveau dictionnaire à partir d'un fichier, sélectionnez <b>Installer à partir d'un fichier...</b> depuis le menu <b>Dictionnaires</b>.

en: The word <b>%s</b> is not found.
fr: Le mot <b>%s</b> est introuvable.

en: Babiloo Settings
fr: Paramètres de Babiloo

en: Interface Language:
fr: Langue de l'interface :

en: Translate this Application...
fr: Traduire cette Application...

en: Case sensitive
fr: Respecter la casse

en: AutoComplete
fr: Compléter automatiquement

en: Ignore accents
fr: Ignorer les accents

en: Pronounce words using this command:
fr: Prononcer les mots avec cette commande :

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Move up
fr: Déplacer vers le haut

en: Up
fr: Haut

en: Move down
fr: Déplacer vers le bas

en: Down
fr: Bas

en: Show information about dictionary
fr: Afficher des informations sur le dictionnaire

en: Show info
fr: Afficher les informations

en: Directory storing the dictionaries:
fr: Répertoire de stockage des dictionnaires:

en: Browse...
fr: Parcourir:

en: Installed Dictionaries
fr: Dictionnaires installés

en: From link:
fr: À partir du lien :

en: Download dictionary
fr: Télécharger le dictionnaire

en: From list:
fr: À partir de la liste :

en: Download
fr: Télécharger

en: Download Dictionaries
fr: Télécharger des dictionnaires

en: Dictionaries
fr: &Dictionnaires

en: Plugins
fr: Greffons

en: Behavior
fr: Comportement

en: Pronounce the word
fr: Prononcer le mot

en: Timeout before hide after mouse over
fr: Délai avant disparition de la fenêtre de scan

en: Don't hide
fr: Ne pas disparaître

en:  seconds
fr:  secondes

en: Show only if modifier pressed
fr: Afficher uniquement sur appui d'une touche

en: Scan selection
fr: Scan de la sélection

en: Show if word not found
fr: Afficher si le mot est introuvable

en: Apperance
fr: Apparence

en: Transparency
fr: Transparence

en: Default width
fr: Largeur par défaut

en: Default height
fr: Hauteur par défaut

en: Popup window
fr: Fenêtre popup

en: Preview
fr: Aperçu

en: Element
fr: Élément

en: Select element
fr: Choisir un élément

en: Title
fr: Titre

en: Explanation
fr: Explication

en: Abbreviation
fr: Abréviation

en: Example
fr: Exemple

en: Select font
fr: Choisir une police

en: Foreground
fr: Avant-plan

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Click to select color
fr: Cliquer pour choisir une couleur

en: Select font size
fr: Choisir la taille de la police

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Underline
fr: Souligné

en: Size
fr: Taille

en: Font
fr: Police de caractère

en: Appearance
fr: Aspect

en: Cancel
fr: Annuler

en: Loading %s...
fr: Chargement de %s...

en: Clear the search box
fr: Vider la zone de recherche

en: Clear
fr: Vider

en: History
fr: Historique

en: Search
fr: Recherche

en: &File
fr: &Fichier

en: &Help
fr: &Aide

en: &Settings
fr: &Paramètres

en: &Quit
fr: &Quitter

en: &About Babiloo
fr: À &propos de Babiloo

en: &Configure Babiloo
fr: &Configurer Babiloo

en: &Scan
fr: &Scanner

en: Install from file...
fr: Installer à partir d'un fichier...

en: Import
fr: Importer

en: Manage Dictionaries...
fr: Gérer les dictionnaires...

en: Visit HomePage
fr: Visiter la page d'accueil

en: Report A Problem
fr: Signaler un problème

en: Translate This Application...
fr: Traduire cette application…

en: Downloading files...
fr: Téléchargement des fichiers…

en: &Abort
fr: &Abandonner

en: Downloading
fr: Téléchargement en cours

en: Starting the download (%s bytes) ...
fr: Début du téléchargement (%s bytes)...

en: Unable to download file %s
fr: Impossible de télécharger le fichier %s

en: Link address is empty
fr: L'adresse du lien est vide

en: Dictionary that couldn't be installed:
     %s
fr: Dictionnaire non installable:
     %s

en: Rescanning dictionaries...
fr: Reparcours des dictionnaires...

en: Alert
fr: Avertissement

en: The new language will be displayed after restarting the program.
fr: Le programme s'affichera dans la nouvelle langue après redémarrage.

en: Open Directory
fr: Ouvrir un Répertoire

en: Dictionary name
fr: Nom du dictionnaire

en: Total articles
fr: Nombre d'articles

en: Export dictionary as...
fr: Exporter le dictionnaire sous...
