babiloo - en to km translation catalogue (115 entries)

en: About Babiloo
km: អំពី បេប៊ីលូ

en: &About
km: អំពី

en: A&uthors
km: អ្នក​និពន្ធ

en: &License Agreement
km: កិច្ចព្រមព្រៀង អាជ្ញាបណ្ណ

en: &Close
km: បិទ

en: Building main dialog...
km: កំពុងបង្កើត ផ្ទាំងសន្ទនាចំបង...

en: Go to &previous article
km: ទៅ អត្ថបទមុន

en: Go to &next article
km: ទៅ អត្ថបទបន្ទាប់

en: &Save to file
km: រក្សាទុក ឯកសារ

en: Prin&t article
km: បោះពុម្ភ អត្ថបទ

en: Speak &word
km: អានពាក្យ

en: New Version Detected
km: បានប្រទះ កំណែថ្មី

en: A new version of Babiloo has been released.
    
    New Version: %s
    Current Version: %s
    
    Would you like to download the new version now?
km: បានដាក់អោយប្រើប្រាស់ មួយកំណែថ្មី នៃបេប៊ីលូ។
    កំណែថ្មី ៖ %s
    កំណែ បច្ចុប្បន្ន ៖ %s
    
    អ្នកចង់ទាញយកឥឡូវ កំណែថ្មី ?

en: Error
km: កំហុស

en: Please load a dictionary first.
km: សូមផ្ទុកដំបូង មួយវចនានុក្រម។

en: Error while loading the word %s
km: កំហុស ពេលផ្ទុកពាក្យ %s

en: Error trying to load the dictionary.
    File corrupted or not supported.
km: កំហុសព្យាយាម ផ្ទុកវចនានុក្រម
    ឯកសារខូច ឬ គ្មានត្រូវបានគាំទ្រ។

en: %s was not loaded: %s
km: %s គ្មានត្រូវបានផ្ទុក ៖ %s

en: Info
km: ពត៌មាន

en: Short Usage Information:
km: ពត៌មានប្រើប្រាស់ ខ្លី ៖

en: To start using dictionary, select one from the <b>Dictionaries</b> menu.
km: ដើម្បី ផ្តើមប្រើប្រាស់ វចនានុក្រម, ជ្រើសយក មួយ ពីមែនញាវ <b>វចនានុក្រម</b>។

en: To install a new dictionary from Internet, select <b>Manage Dictionaries...</b> and choose one from the <b>Download Dictionaries</b> tab.
km: ដើម្បីតំលើង មួយវចនានុក្រមថ្មី ពីអិនរើណែត, ជ្រើសយក <b>គ្រប់គ្រង វចនានុក្រម...</b> និង ជ្រើសរើសមួយ ពី ផ្ទាំង <b>ទាញយក វចនានុក្រម</b>។

en: To install a new dictionary from file, select <b>Install from file...</b> from the <b>Dictionaries</b> menu.
km: ដើម្បីតំលើង មួយវចនានុក្រមថ្មី ពីឯកសារ, ជ្រើសយក <b>តំលើង ពីឯកសារ...</b> ពី មែនញាវ <b>វចនានុក្រម</b>។

en: The word <b>%s</b> is not found.
km: គ្មានរកឃើញ ពាក្យ <b>%s</b>។

en: Babiloo Settings
km: ការកំណត់ បេប៊ីលូ

en: Interface Language:
km: ភាសា ផ្ទាំងប្រទាក់

en: Translate this Application...
km: ប្រែសំរួល កម្មវិធីអនុវត្តនេះ...

en: Case sensitive
km: ប្រកាន់ អក្សរតូចធំ

en: AutoComplete
km: បំពេញស្វ័យប្រវត្តិ

en: Ignore accents
km: មិនខ្វល់ ការសង្កត់សំលេង

en: Pronounce words using this command:
km: អានពាក្យ ដោយប្រើប្រាស់ បញ្ជានេះ៖

en: Global settings
km: ការកំណត់ទូទៅ

en: Move up
km: ប្តូរទីតាំង ទៅលើ

en: Up
km: ទៅលើ

en: Move down
km: ប្តូរទីតាំង ទៅក្រោម

en: Down
km: ក្រោម

en: Show information about dictionary
km: បង្ហាញពត៌មាន អំពីវចនានុក្រម

en: Show info
km: បង្ហាញ ពត៌មាន

en: Directory storing the dictionaries:
km: ថតឯកសារ ផ្ទុកវចនានុក្រម ៖

en: Browse...
km: រាវរក

en: Installed Dictionaries
km: វចនានុក្រម ត្រូវបានតំលើង

en: From link:
km: ពី តំណភ្ជាប់

en: Download dictionary
km: ទាញយក វចនានុក្រម

en: From list:
km: ពី បញ្ជី ៖

en: Download
km: ទាញយក

en: Download Dictionaries
km: ទាញយក វចនានុក្រម

en: Dictionaries
km: វចនានុក្រម

en: Plugins
km: កូនកម្មវិធីភ្ជាប់

en: Behavior
km: ឫកពា

en: Pronounce the word
km: អានពាក្យ

en: Timeout before hide after mouse over
km: ផុតពេលកំណត់ មុនបិទបាំង បន្ទាប់ពីដាក់កណ្តុរលើ

en: Don't hide
km: កុំបិទបាំង

en:  seconds
km:  វិនាទី

en: Show only if modifier pressed
km: បង្ហាញ ត្រឹមបើ អ្នកផ្លាស់ប្តូរបានសង្កត់

en: Scan selection
km: ចាប់ ជំរើសយក

en: Show if word not found
km: បង្ហាញ បើគ្មានរកឃើញពាក្យ

en: Apperance
km: រាងរៅ

en: Transparency
km: ភាពថ្លា

en: Default width
km: ទទឹងលំនាំដើម

en: Default height
km: កំពស់ លំនាំដើម

en: Popup window
km: បង្អួចផុស

en: Preview
km: មើលមុន

en: Element
km: ធាតុ

en: Select element
km: ជ្រើសយក ធាតុ

en: Title
km: ចំណងជើង

en: Explanation
km: ការពន្យល់

en: Abbreviation
km: ពាក្យខ្លី

en: Example
km: ឧទាហរ

en: Transcription
km: របៀបអាន

en: Select font
km: ជ្រើសយក ក្រមអក្សរ

en: Foreground
km: ផ្ទៃ​ខាងមុខ

en: Background
km: ផ្ទៃ​ខា​ងក្រោយ

en: Click to select color
km: ចុចជ្រើសយក ពណ៌

en: Select font size
km: ជ្រើសយក ទំហំក្រមអក្សរ

en: Bold
km: ដិត

en: Italic
km: ទ្រេត

en: Underline
km: គូស​បន្ទាត់​​​ក្រោម

en: Size
km: ទំហំ

en: Font
km: ក្រមអក្សរ

en: Appearance
km: រាងរៅ

en: Cancel
km: បោះបង់

en: Loading %s...
km: កំពុងផ្ទុក​ %s...

en: Clear the search box
km: សំអាត ប្រអប់ស្វែងរក

en: Clear
km: លុបសំអាត

en: Articles
km: អត្ថបទ

en: History
km: ប្រវត្តិ

en: Search
km: ស្វែងរក

en: &File
km: ឯកសារ

en: &Help
km: ជំនួយ

en: &Settings
km: ការ​កំណត់

en: &Quit
km: ឃ្លាត

en: &About Babiloo
km: អំពី បេប៊ីលូ

en: &Configure Babiloo
km: កំណត់ទំរង់ បេប៊ីលូ

en: &Scan
km: ចាប់

en: Install from file...
km: តំលើង ពី ឯកសារ...

en: Import
km: នាំចូល

en: Manage Dictionaries...
km: គ្រប់គ្រង វចនានុក្រម...

en: Visit HomePage
km: ចូលមើល ទំព័រដើម

en: Report A Problem
km: រាយការ មួយបញ្ហា

en: Translate This Application...
km: ប្រែសំរួល កម្មវិធីអនុវត្តនេះ...

en: Downloading files...
km: កំពុងទាញយក ឯកសារ...

en: &Abort
km: បោះចោល

en: Downloading
km: ការទាញយក

en: Starting the download (%s bytes) ...
km: កំពុងផ្តើម ការទាញយក (%s បៃ) ...

en: Unable to download file %s
km: គ្មានអាចទាញយក ឯកសារ %s

en: Link address is empty
km: អាសយដ្ឋានតំណភ្ជាប់ ទទេ

en: Dictionary that couldn't be installed:
     %s
km: វចនានុក្រម ដែលគ្មានអាច ត្រូវបានទាញយក ៖
    %s

en: Rescanning dictionaries...
km: កំពុងបបោសរក វចនានុក្រម...

en: Alert
km: ដាស់តឿន

en: The new language will be displayed after restarting the program.
km: ភាសាថ្មី នឹងត្រូវបានបង្ហាញចេញ បន្ទាប់ពីផ្តើមឡើងវិញ កម្មវិធី។

en: Open Directory
km: បើក ថតឯកសារ

en: Type
km: ប្រភេទ

en: Dictionary name
km: ឈ្មោះវចនានុក្រម

en: Total articles
km: អត្ថបទ សរុប

en: Export dictionary as...
km: នាំចេញ វចនានុក្រម ជា...
