Babiloo - en to ps translation catalogue (104 entries)

en: Downloading files...
ps: دوتنې لېښل کيږي

en: &Abort
ps: بندول&

en: Downloading
ps: لېښل کيږي

en: Starting the download (%s bytes) ...
ps:  باېټه)... %sرالېښنه پېليږي (

en: Error
ps: تېروتنه

en: Unable to download file %s
ps: دوتنه نه شي رالېښلی %s

en: Alert
ps: خبرتيا

en: The dictionary is already installed.
ps: دا ويېپانګه د مخکې نه لګول شوې ده.

en: Info
ps: خبرتياوې

en: Dictionary successfully installed:
     %s
ps: ويېپانګه په بريا سره ولګول شوه:
     %s

en: Dictionary that coudn't be installed:
     %s
ps: هغه ويېپانګه چې ونه لګولی شوه:
     %s

en: Link address is empty
ps: د تړنې پته تشه ده

en: Rescanning dictionaries...
ps: ويېپانګې بيا ځېرل کيږي...

en: Babiloo Settings
ps: د بېبيلو امستنې

en: Interface Language:
ps: د برسېر ژبه:

en: Translate This Application...
ps: دا کاريال ژباړل

en: AutoComplete
ps: خپله بشپړول

en: Pronounce words using this command:
ps: د دې بولۍ په کارولو سره ويېونه وېل:

en: Global settings
ps: ټولګړې امستنې

en: Move up
ps: پاس خوځول

en: Up
ps: پاس

en: Move down
ps: لاندې خوځول

en: Down
ps: لاندې

en: Show information about dictionary
ps: د ويېپانګې په اړه خبرتياوې ښودل

en: Show info
ps: خبرتياوې ښودل

en: Installed Dictionaries
ps: لګول شوې ويېپانګې

en: From link:
ps: له تړنې:

en: From list:
ps: له لړه:

en: Download Dictionaries
ps: ويېپانګې رالېښل

en: Dictionaries
ps: ويېپانګې

en: Plugins
ps: لګونونه

en: Pronounce the word
ps: ويې وېل

en: Don't hide
ps: نه پټول

en:  seconds
ps:  سېکنډونه

en: Scan selection
ps: ټاکنه لټول

en: Show if word not found
ps: که چېرې ويې ونه موندل شوه، وويې ښييه

en: Apperance
ps: ښکارېدنه

en: Transparency
ps: روڼوالی

en: Default width
ps: تلواله پلنوالی

en: Default height
ps: تلواله اوږدوالی

en: Popup window
ps: بړبوکيزه کړکۍ

en: Preview
ps: مخکوت

en: Element
ps: توکی

en: Select element
ps: توکی ټاکل

en: Title
ps: سرليک

en: Explanation
ps: سپړنه

en: Abbreviation
ps: لنډه بڼه

en: Example
ps: بېلګه

en: Select font
ps: ليکبڼه ټاکل

en: Foreground
ps: مخليد

en: Background
ps: شاليد

en: Click to select color
ps: د رنګ د ټاکلو دپاره دلته کېکاږﺉ

en: Select font size
ps: د ليکبڼې کچ ټاکل

en: Bold
ps: ډبل

en: Italic
ps: کوږ

en: Underline
ps: لاندې کرښه

en: Size
ps: کچ

en: Font
ps: ليکبڼه

en: Appearance
ps: ښکارېدنه

en: The new language will be displayed after restarting the program.
ps: نوې ژبه به د کاريال د بيا پېلولو څخه وروسته وښودل شي.

en: Clear the search box
ps: لټون بکس پاکول

en: Clear
ps: پاکول

en: Articles
ps: ليکنې

en: History
ps: مخينه

en: Search
ps: لټول

en: &File
ps: دوتنه&

en: &Help
ps: مرسته&

en: &Settings
ps: امستنې&

en: &Quit
ps: بندول&

en: &About Babiloo
ps: د بېبيلو په اړه&

en: &Configure Babiloo
ps: بېبيلو سازول&

en: &Scan
ps: ځېرل&

en: Install from file...
ps: له دوتنې لګول...

en: Import
ps: راوړل

en: Manage Dictionaries...
ps: ويېپانګه سمبالول...

en: Visit HomePage
ps: کورپاڼه کتل

en: Report A Problem
ps: ستونزه راپورول

en: About Babiloo
ps: د بېبيلو په اړه

en: &About
ps: په اړه&

en: A&uthors
ps: ليکوالان&

en: &License Agreement
ps: د منښتليک توکي&

en: &Close
ps: بندول&

en: Building main dialog...
ps: اره کړکۍ جوړول کيږي...

en: Go to &previous article
ps: &مخکنۍ ليکنې ته ورتلل

en: Go to &next article
ps: &راتلونکې ليکنې ته ورتلل

en: &Save to file
ps: دوتنې کې ساتل&

en: Prin&t article
ps: ليکنه چاپول&

en: Speak &word
ps: ويې &وېل

en: New Version Detected
ps: نوې نسخه وموندل شوه

en: A new version of Babiloo has been released.
    
    New Version: %s
    Current Version: %s
    
    Would you like to download the new version now?
ps: د بېبيلو يوه نوې نسخه خوشې کړی شوې ده.
    
    %s نوې نسخه:
    %s اوسنۍ نسخه:
    
    غواړﺉ چې اوس يې نوې نسخه رولېښﺉ؟

en: Please load a dictionary first.
ps: لورينه وکړﺉ لومړی يوه ويېپانګه ولېښﺉ.

en: Error while loading the word %s
ps: ويې په لېښلو کې ستونزه رامنځته شوه %s د

en: Import one or many dictionaries
ps: يوه يا ډېرې ويېپانګې راوړل

en: %s was not loaded: %s
ps: %s ونه لېښل شوه: %s

en: Type
ps: ډول

en: Dictionary name
ps: د ويېپانګې نوم

en: Total articles
ps: ټولې ليکنې

en: Export dictionary as...
ps: ويېپانګه بهرول لکه...

en: Short Usage Information:
ps: د کارونې لنډې خبرتياوې:

en: To start using dictionary, select one from the <b>Dictionaries</b> menu.
ps: .غورنۍ څخه يوه وټاکﺉ‎ <b>ويېپانګې</b>‎ د ويېپانګې د کارولو لپاره، د

en: To install a new dictionary from Internet, select <b>Manage Dictionaries...</b> and choose one from the <b>Download Dictionaries</b> tab.
ps: .ټوپ څخه يوه وټاکﺉ ‎<b>ويېپانګې رالېښل</b>‎ وټاکﺉ او بيا د‎ <b>ويېپانګې سمبالول...</b>‎ له انټرنېټ څخه د نوې ويېپانګې د رالېښلو لپاره

en: To install a new dictionary from file, select <b>Install from file...</b> from the <b>Dictionaries</b> menu.
ps: .وټاکﺉ ‎<b>له دوتنې لګول</b>‎ غورنۍ څخه ‎<b>ويېپانګې</b>‎ له دوتنې څخه د نوې ويېپانګې د لګولو لپاره، د

en: The word <b>%s</b> is not found.
ps: .ويې ونه موندل شوه ‎<b>%s</b>

en: Loading %s...
ps: ...لېښل کيږي ‎%s
