babiloo - en to pt translation catalogue (137 entries)

en: About Babiloo
pt: Sobre Babiloo

en: &About
pt: &Sobre

en: A&uthors
pt: A&utores

en: &License Agreement
pt: Acordo de &Licença

en: &Close
pt: Fe&char

en: Building main dialog...
pt: A construir janela principal...

en: Help us with a donation
pt: Ajude-nos com um donativo

en: Go to &previous article
pt: Ir para artigo &anterior

en: Go to &next article
pt: Ir para o p&róximo artigo

en: &Save to file
pt: &Guardar para ficheiro

en: Prin&t article
pt: Im&primir artigo

en: Speak &word
pt: Reproduzir &palavra

en: New Version Detected
pt: Nova versão detectada

en: A new version of Babiloo has been released.
    
    New Version: %s
    Current Version: %s
    
    Would you like to download the new version now?
pt: Uma nova versão do Babiloo foi lançada.
    
    Nova versão: %s
    Versão actual: %s
    
    Gostaria de transferir agora a nova versão ?

en: Error
pt: Erro

en: Please load a dictionary first.
pt: Por favor carregue o dicionário primeiro.

en: Error while loading the word %s
pt: Erro ao carregar a palavra %s

en: Import one or more dictionaries
pt: Importar um ou mais dicionários

en: Error trying to load the dictionary.
    File corrupted or not supported.
pt: Erro ao tentar carregar o dicionário.
    Ficheiro corrompido ou não suportado.

en: %s was not loaded: %s
pt: %s não foi carregado: %s

en: Dictionary successfully installed.
pt: Dicionários instalado com sucesso.

en: Dictionary selected couldn't be installed.
pt: O Dicionário escolhido não pode ser instalado.

en: Info
pt: Informação

en: Short Usage Information:
pt: Informação rápida de utilização:

en: To start using dictionary, select one from the <b>Dictionaries</b> menu.
pt: Para utilizar um dicionário, seleccione um no menu <b>Dicionários</b>.

en: To install a new dictionary from Internet, select <b>Manage Dictionaries...</b> and choose one from the <b>Download Dictionaries</b> tab.
pt: Para instalar um dicionário pela internet, seleccione <b>Gerir Dicionários...</b> e escolha um do separador <b>Transferir Dicionários</b>.

en: To install a new dictionary from file, select <b>Install from file...</b> from the <b>Dictionaries</b> menu.
pt: Para instalar um dicionário de um ficheiro, seleccione <b>Instalar ficheiro de ...</b> do menu <b>Dicionários</b>.

en: The word <b>%s</b> is not found.
pt: A palavra <b>%s</b> não foi encontrada.

en: Babiloo Settings
pt: Definições do Babiloo

en: Interface Language:
pt: Idioma da Interface:

en: Translate this Application...
pt: Traduzir esta Aplicação

en: Case sensitive
pt: Sensível à capitalização

en: AutoComplete
pt: Completar Automaticamente

en: Ignore accents
pt: Ignorar acentos

en: Pronounce words using this command:
pt: Pronuncie estas palavras utilizando o comando:

en: Global settings
pt: Configurações globais

en: Move up
pt: Mover para cima

en: Up
pt: Cima

en: Move down
pt: Mover para baixo

en: Down
pt: Baixo

en: Show information about dictionary
pt: Mostrar informações sobre o dicionário

en: Show info
pt: Mostrar informação

en: Directory storing the dictionaries:
pt: Pasta de armazenamento de dicionários:

en: Browse...
pt: Procurar...

en: Installed Dictionaries
pt: Dicionários Instalados

en: From link:
pt: A partir do endereço:

en: Download dictionary
pt: Transferir dicionário

en: From list:
pt: A partir da lista:

en: Download
pt: Transferir

en: Download Dictionaries
pt: Baixar Dicionários

en: Dictionaries
pt: Dicionários

en: Plugins
pt: Extensões

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Pronounce the word
pt: Pronunciar a palavra

en: Timeout before hide after mouse over
pt: Tempo até esconder ponteiro se estiver por cima

en: Don't hide
pt: Não esconder

en:  seconds
pt:  segundos

en: Show only if modifier pressed
pt: Apenas mostrar se notificador pressionado

en: Scan selection
pt: Pesquisar selecção

en: Show if word not found
pt: Mostrar se nenhuma palavra encontrada

en: Apperance
pt: Aparência

en: Transparency
pt: Transparência

en: Default width
pt: Largura predefinida

en: Default height
pt: Altura predefinida

en: Popup window
pt: Janela popup

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Element
pt: Elemento

en: Select element
pt: Seleccionar elemento

en: Title
pt: Título

en: Explanation
pt: Explicação

en: Abbreviation
pt: Abreviatura

en: Example
pt: Exemplo

en: Transcription
pt: Transcrição

en: Select font
pt: Seleccionar fonte

en: Foreground
pt: Primeiro plano

en: Background
pt: Plano de fundo

en: Click to select color
pt: Clique para seleccionar a cor

en: Select font size
pt: Seleccionar Tipo de Letra

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Size
pt: Tamanho

en: Font
pt: Tipo de Letra

en: Appearance
pt: Aparência

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Loading %s...
pt: A carregar %s...

en: Clear the search box
pt: Limpar caixa de pesquisa

en: Clear
pt: Limpar

en: Articles
pt: Artigos

en: History
pt: Histórico

en: Search
pt: Pesquisar

en: &File
pt: &Arquivo

en: &Help
pt: &Ajuda

en: &Settings
pt: Configurações

en: &Quit
pt: &Sair

en: &About Babiloo
pt: Sobre Babiloo

en: &Configure Babiloo
pt: &Configurar Babiloo

en: &Scan
pt: Pe&squisar

en: Install from file...
pt: Instalar a partir do arquivo

en: Import
pt: Importar

en: Manage Dictionaries...
pt: Gerenciar dicionários

en: Visit HomePage
pt: Visitar HomePage

en: Report A Problem
pt: Comunicar um problema

en: Translate This Application...
pt: Traduzir esta aplicação...

en: Downloading files...
pt: Transferir arquivos

en: &Abort
pt: &Interromper

en: Downloading
pt: Fazendo o Download

en: Starting the download (%s bytes) ...
pt: Iniciando o download (%s bytes)

en: Unable to download file %s
pt: Não foi possível baixar o aquivo %s

en: Link address is empty
pt: O endereço está vazio

en: Dictionary that couldn't be installed:
     %s
pt: Não foi possível instalar o dicionário::
     %s

en: Rescanning dictionaries...
pt: Reexaminando os dicionários

en: Alert
pt: Aviso

en: The new language will be displayed after restarting the program.
pt: É necessário reiniciar o programa para que o novo idioma seja utilizado.

en: Open Directory
pt: Abrir Pasta

en: Type
pt: Tipo

en: Dictionary name
pt: Nome do dicionário

en: Total articles
pt: Total de artigos

en: Export dictionary as...
pt: Exportar dicionário como...

en: Brazilian
pt: Brasileiro

en: English
pt: Inglês

en: British English
pt: Inglês da Grã-Bretanha

en: Estonian
pt: Estoniano

en: Finnish
pt: Finlandês

en: French
pt: Francês

en: German
pt: Alemão

en: Greek
pt: Grego

en: Italian
pt: Italiano

en: Japanese
pt: Japonês

en: Korean
pt: Coreano

en: Luxembourgish
pt: Luxemburguês

en: Macedonian
pt: Macedónio

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: Portuguese
pt: Português

en: Russian
pt: Russo

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Swedish
pt: Sueco
