babiloo - en to sv translation catalogue (113 entries)

en: About Babiloo
sv: Om Babiloo

en: &About
sv: &Om

en: A&uthors
sv: &Författare

en: &License Agreement
sv: &Licensavtal

en: &Close
sv: &Stäng

en: Building main dialog...
sv: Bygger huvuddialog...

en: Go to &previous article
sv: Gå till &föregående artikel

en: Go to &next article
sv: Gå till &nästa artikel

en: &Save to file
sv: &Spara till fil

en: Prin&t article
sv: Skriv u&t artikel

en: Speak &word
sv: Säg &ord

en: New Version Detected
sv: Ny version upptäckt

en: A new version of Babiloo has been released.
    
    New Version: %s
    Current Version: %s
    
    Would you like to download the new version now?
sv: En ny version av Babiloo finns tillgänglig.
     Ny version: %s
     Nuvarande version: %s
    
    Vill du ladda ned den nya versionen nu?

en: Error
sv: Felmeddelande

en: Please load a dictionary first.
sv: Vänligen ladda en ordbok först.

en: Error while loading the word %s
sv: Fel vid inläsning av ordet %s

en: Error trying to load the dictionary.
    File corrupted or not supported.
sv: Fel vid inläsning utav ordbok.
    Fil korrupt eller inte stödd.

en: %s was not loaded: %s
sv: %s blev inte laddad: %s

en: Info
sv: Information

en: Short Usage Information:
sv: Kort användningsinformation:

en: To start using dictionary, select one from the <b>Dictionaries</b> menu.
sv: För att börja använda en ordbok, välj en från <b>Ordböcker</b> menyn.

en: To install a new dictionary from Internet, select <b>Manage Dictionaries...</b> and choose one from the <b>Download Dictionaries</b> tab.
sv: För att installera en ny ordbok från Internet, välj <b>Hantera ordböcker...</b> under <b>Ordböcker</b> menyn och välj sedan en från <b>Ladda ned ordböcker</b> fliken.

en: To install a new dictionary from file, select <b>Install from file...</b> from the <b>Dictionaries</b> menu.
sv: För att installera en ny ordbok från en fil, välj <b>Installera från fil...</b> från <b>Ordböcker</b> menyn.

en: The word <b>%s</b> is not found.
sv: Ordet <b>%s</b> hittades inte.

en: Babiloo Settings
sv: Babilooinställningar

en: Interface Language:
sv: Programspråk:

en: Translate this Application...
sv: Översätt detta program...

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänsliga

en: AutoComplete
sv: Komplettera automatiskt

en: Ignore accents
sv: Ignorera accenter

en: Pronounce words using this command:
sv: Uttala ord med det här kommandot:

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Up
sv: Upp

en: Move down
sv: Flytta ned

en: Down
sv: Ned

en: Show information about dictionary
sv: Visa information om ordbok

en: Show info
sv: Visa information

en: Directory storing the dictionaries:
sv: Katalog som lagrar ordböckerna:

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Installed Dictionaries
sv: Installerade ordböcker

en: From link:
sv: Från länk:

en: Download dictionary
sv: Ladda ned ordbok

en: From list:
sv: Från lista:

en: Download
sv: Ladda ned

en: Download Dictionaries
sv: Ladda ned ordböcker

en: Dictionaries
sv: Ordböcker

en: Plugins
sv: Pluginer

en: Behavior
sv: Beteende

en: Pronounce the word
sv: Uttala ordet

en: Timeout before hide after mouse over
sv: Tid innan text försvinner

en: Don't hide
sv: Göm inte

en:  seconds
sv:  sekunder

en: Show only if modifier pressed
sv: Visa endast om modifierare trycks

en: Scan selection
sv: Sök markering

en: Show if word not found
sv: Visa om ord inte hittades

en: Apperance
sv: Utseende

en: Transparency
sv: Transparens

en: Default width
sv: Standardvidd

en: Default height
sv: Standardhöjd

en: Popup window
sv: Popupfönster

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Select element
sv: Välj element

en: Title
sv: Titel

en: Explanation
sv: Förklaring

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Example
sv: Exempel

en: Transcription
sv: Transkribering

en: Select font
sv: Välj font

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Background
sv: Bakgrund

en: Click to select color
sv: Klicka för att välja färg

en: Select font size
sv: Välj fontstorlek

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underline
sv: Understruken

en: Size
sv: Storlek

en: Appearance
sv: Utseende

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Loading %s...
sv: Laddar %s...

en: Clear the search box
sv: Rensa sökfältetet

en: Clear
sv: Rensa

en: Articles
sv: Artiklar

en: History
sv: Historik

en: Search
sv: Sök

en: &File
sv: &Fil

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Settings
sv: &Inställningar

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: &About Babiloo
sv: &Om Babiloo

en: &Configure Babiloo
sv: &Konfigurera Babiloo

en: &Scan
sv: &Sök

en: Install from file...
sv: &Installera från fil...

en: Import
sv: Importera

en: Manage Dictionaries...
sv: Hantera ordböcker...

en: Visit HomePage
sv: Besök hemsidan

en: Report A Problem
sv: Rapportera problem

en: Translate This Application...
sv: Översätt Babiloo...

en: Downloading files...
sv: Laddar ned filer...

en: &Abort
sv: &Avbryt

en: Downloading
sv: Hämtar

en: Starting the download (%s bytes) ...
sv: Påbörjar nedladdningen (%s bytes) ...

en: Unable to download file %s
sv: Ofömögen att ladda ned fil %s

en: Link address is empty
sv: Länkadress är tom

en: Dictionary that couldn't be installed:
     %s
sv: Ordbok som inte kunde installeras:
     %s

en: Rescanning dictionaries...
sv: Uppdaterar ordböcker...

en: Alert
sv: Varning

en: The new language will be displayed after restarting the program.
sv: Det nya språket kommer användas efter programmet har startats om.

en: Open Directory
sv: Öppna katalog

en: Type
sv: Typ

en: Dictionary name
sv: Namn

en: Total articles
sv: Antal artiklar

en: Export dictionary as...
sv: Exportera ordbok som...
