babiloo - en to tr translation catalogue (115 entries)

en: About Babiloo
tr: Babiloo Hakkında

en: &About
tr: &Hakkında

en: A&uthors
tr: Y&azarlar

en: &License Agreement
tr: &Lisans Anlaşması

en: &Close
tr: &Kapat

en: Building main dialog...
tr: Ana diyalog yapılandırılıyor...

en: Go to &previous article
tr: &Önceki makaleye git

en: Go to &next article
tr: &Sonraki makaleye git

en: &Save to file
tr: Dosyaya &kaydet

en: Prin&t article
tr: Makaleyi yazdı&r

en: Speak &word
tr: &Kelimeyi söyle

en: New Version Detected
tr: Yeni Sürüm Algılandı

en: A new version of Babiloo has been released.
    
    New Version: %s
    Current Version: %s
    
    Would you like to download the new version now?
tr: Babiloo'nun yeni sürümü tespit edildi.
    
    Yeni Sürüm: %s
    Mevcut Sürüm: %s
    
    Yeni sürümü indirmek ister misiniz?

en: Error
tr: Hata

en: Please load a dictionary first.
tr: Lütfen önce sözlüğü yükleyin.

en: Error while loading the word %s
tr: %s kelimesi yüklenirken hata oluştu

en: Error trying to load the dictionary.
    File corrupted or not supported.
tr: Sözlük yüklemesi sırasında hata oluştu.
    Dosya zarar görmüş ya da program tarafından desteklenmiyor olabilir.

en: %s was not loaded: %s
tr: %s yüklenmedi: %s

en: Info
tr: Bilgi

en: Short Usage Information:
tr: Kullanım bilgisi özeti

en: To start using dictionary, select one from the <b>Dictionaries</b> menu.
tr: Sözlüğü kullanmaya başlamak için <b>Sözlükler</b> menüsünden seçim yapınız.

en: To install a new dictionary from Internet, select <b>Manage Dictionaries...</b> and choose one from the <b>Download Dictionaries</b> tab.
tr: İnternetten yeni bir sözlük yüklemek için <b>Sözlükleri Yönet...</b> bölümüne girip, <b>Sözlük İndir</b> alanından seçim yapınız.

en: To install a new dictionary from file, select <b>Install from file...</b> from the <b>Dictionaries</b> menu.
tr: Dosyadan yeni bir sözlük yüklemek için <b>Sözlükler</b> menüsündeki <b>Dosyadan yükle...</b> seçeneğini kullanınız.

en: The word <b>%s</b> is not found.
tr: <b>%s</b> şeklindeki kelime bulunamadı.

en: Babiloo Settings
tr: Babiloo Ayarları

en: Interface Language:
tr: Arayüz Dili:

en: Translate this Application...
tr: Bu Uygulamayı Çevir...

en: Case sensitive
tr: Büyük küçük harf duyarlı

en: AutoComplete
tr: OtoTamamla

en: Ignore accents
tr: Aksanları yoksay

en: Pronounce words using this command:
tr: Kelimeleri bu komutu kullanarak telaffuz et:

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Up
tr: Yukarı

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Down
tr: Aşağı

en: Show information about dictionary
tr: Sözlük bilgilerini göster

en: Show info
tr: Bilgi göster

en: Directory storing the dictionaries:
tr: Sözlüklerin depolandığı dizin:

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Installed Dictionaries
tr: Yüklenmiş Sözlükler

en: From link:
tr: Bağlantıdan:

en: Download dictionary
tr: Sözlük indir

en: From list:
tr: Listeden:

en: Download
tr: İndir

en: Download Dictionaries
tr: Sözlük İndir

en: Dictionaries
tr: Sözlükler

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Behavior
tr: Davranış

en: Pronounce the word
tr: Kelimeyi telaffuz et

en: Timeout before hide after mouse over
tr: Mouse hareketsizliğinden dolayı zaman aşımı

en: Don't hide
tr: Gizleme

en:  seconds
tr:  saniye

en: Show only if modifier pressed
tr: Hatırlatıcı basıldıysa göster

en: Scan selection
tr: Tarama seçimi

en: Show if word not found
tr: Eğer kelime bulunamazsa göster

en: Apperance
tr: Görünüm

en: Transparency
tr: Şeffaflık

en: Default width
tr: Varsayılan genişlik

en: Default height
tr: Varsayılan yükseklik

en: Popup window
tr: Açılır pencere

en: Preview
tr: Önizleme

en: Element
tr: Öğe

en: Select element
tr: Öğe seç

en: Title
tr: Başlık

en: Explanation
tr: Açıklama

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Example
tr: Örnek

en: Transcription
tr: Uyarlama

en: Select font
tr: Yazıtipi seç

en: Foreground
tr: Önplan

en: Background
tr: Arkaplan

en: Click to select color
tr: Renk seçmek için tıklayın

en: Select font size
tr: Yazıtipi boyutunu seçin

en: Bold
tr: Kalın

en: Italic
tr: İtalik

en: Underline
tr: Altı Çizili

en: Size
tr: Boyut

en: Font
tr: Yazıtipi

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Cancel
tr: İptal

en: Loading %s...
tr: %s yükleniyor...

en: Clear the search box
tr: Arama kutusunu temizle

en: Clear
tr: Temizle

en: Articles
tr: Makaleler

en: History
tr: Geçmiş

en: Search
tr: Ara

en: &File
tr: &Dosya

en: &Help
tr: &Yardım

en: &Settings
tr: &Ayarlar

en: &Quit
tr: &Çıkış

en: &About Babiloo
tr: &Babiloo Hakkında

en: &Configure Babiloo
tr: Babiloo'yu &Yapılandır

en: &Scan
tr: &Tara

en: Install from file...
tr: Dosyadan yükle...

en: Import
tr: İçe aktar

en: Manage Dictionaries...
tr: Sözlükleri Yönet...

en: Visit HomePage
tr: AnaSayfayı Ziyaret Et

en: Report A Problem
tr: Problem Bildir

en: Translate This Application...
tr: Bu Uygulamayı Çevir

en: Downloading files...
tr: Dosyalar indiriliyor...

en: &Abort
tr: &Vazgeç

en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: Starting the download (%s bytes) ...
tr: İndirme başlıyor (%s bayt) ...

en: Unable to download file %s
tr: %s dosyası indirilemiyor

en: Link address is empty
tr: Bağlantı adresi boş

en: Dictionary that couldn't be installed:
     %s
tr: İndirilemeyen sözlük:
     %s

en: Rescanning dictionaries...
tr: Sözlükler tekrar taranıyor...

en: Alert
tr: Uyarı

en: The new language will be displayed after restarting the program.
tr: Yeni dil program yeniden başlatıldığında görüntülenecektir.

en: Open Directory
tr: Dizin Aç

en: Type
tr: Tür

en: Dictionary name
tr: Sözlük adı

en: Total articles
tr: Tüm makaleler

en: Export dictionary as...
tr: Sözlüğü farklı kaydet...
