gprof 2.14rel030712 - en to sv translation catalogue (88 entries)

en: <indirect child>
sv: <indirekt barn>

en: [find_call] %s: 0x%lx to 0x%lx
sv: [find_call] %s: 0x%lx till 0x%lx

en: [find_call] 0x%lx: jsr%s <indirect_child>
sv: [find_call] 0x%lx: jsr%s <indirekt_barn>

en: %s: %s: unexpected end of file
sv: %s: %s: oväntat filslut

en: %s: warning: ignoring basic-block exec counts (use -l or --line)
sv: %s: varning: ignorerar exekveringsräkning för grundblock (använd -l eller --line)

note: FIXME: This only works if bfd_vma is unsigned long.
en: %s:%d: (%s:0x%lx) %lu executions
sv: %s:%d: (%s:0x%lx) %lu exekveringar

en: <unknown>
sv: <okänd>

en: 
    
    Top %d Lines:
    
         Line      Count
sv: 
    
    Översta %d raderna:
    
         Rad       Antal

en: 
    Execution Summary:
sv: 
    Exekveringssammanfattning:

en: %9ld   Executable lines in this file
sv: %9ld   Exekverbara rader i denna fil

en: %9ld   Lines executed
sv: %9ld   Exekverade rader

en: %9.2f   Percent of the file executed
sv: %9.2f   Procent av filen som exekverats

en: 
    %9lu   Total number of line executions
sv: 
    %9lu   Totala antalet radexekveringar

en: %9.2f   Average executions per line
sv: %9.2f   Medelexekveringar per rad

en: [cg_tally] arc from %s to %s traversed %lu times
sv: [cg_tally] båge från %s till %s traverserad %lu gånger

en: 		     Call graph (explanation follows)
sv: 		     Angropsgraf (förklaring följer)

en: 			Call graph
sv: 			Anropsgraf

en: 
    granularity: each sample hit covers %ld byte(s)
sv: 
    upplösning: varje stickprov täcker %ld byte

en:  for %.2f%% of %.2f seconds
sv:  för %.2f%% på %.2f sekunder

en:  no time propagated
sv:  ingen tid propagerad

en: called
sv: anropad

en: total
sv: totalt

en: parents
sv: föräldrar

en: %time
sv: %tid

en: self
sv: själv

en: descendants
sv: ättlingar

en: name
sv: namn

en: children
sv: barn

en: index %% time    self  children    called     name
sv: index %% tid     själv barn        anropad    namn

en:  <cycle %d as a whole> [%d]
sv:  <hela cykel %d> [%d]

en: %6.6s %5.5s %7.7s %11.11s %7.7s %7.7s     <spontaneous>
sv: %6.6s %5.5s %7.7s %11.11s %7.7s %7.7s     <spontant>

en: %6.6s %5.5s %7.7s %7.7s %7.7s %7.7s     <spontaneous>
sv: %6.6s %5.5s %7.7s %7.7s %7.7s %7.7s     <spontant>

en: Index by function name
sv: Index efter funktionsnamn

en: <cycle %d>
sv: <cykel %d>

en: %s: could not open %s.
sv: %s: kunde inte öppna %s.

en: %s: unable to parse mapping file %s.
sv: %s: kan inte tolka mappfilen %s.

en: %s: %s: not in a.out format
sv: %s: %s: inte i a.out-format

en: %s: can't find .text section in %s
sv: %s: kan inte hitta .text-sektion i %s

en: %s: ran out room for %lu bytes of text space
sv: %s: slut på utrymme för %lu byte textutrymme

en: %s: can't do -c
sv: %s: kan inte göra -c

en: %s: -c not supported on architecture %s
sv: %s: -c stöds inte på arkitekturen %s

en: %s: file `%s' has no symbols
sv: %s: filen "%s" har inga symboler

en: %s: somebody miscounted: ltab.len=%d instead of %ld
sv: %s: någon räknade fel: ltab.len=%d istället för %ld

en: %s: address size has unexpected value of %u
sv: %s: adresstorleken har ett oväntat värde på %u

en: %s: file too short to be a gmon file
sv: %s: filen är för kort för att vara en gmon-fil

en: %s: file `%s' has bad magic cookie
sv: %s: filen "%s" har felaktigt magiskt tal

en: %s: file `%s' has unsupported version %d
sv: %s: filen "%s" har version %d som inte stöds

en: %s: %s: found bad tag %d (file corrupted?)
sv: %s: %s: hittade felaktig tagg %d (är filen skadad?)

en: %s: profiling rate incompatible with first gmon file
sv: %s: profileringshastighet är inkompatibel med första gmon-filen

en: %s: incompatible with first gmon file
sv: %s: inkompatibel med första gmon-filen

en: %s: file '%s' does not appear to be in gmon.out format
sv: %s: filen "%s" verkar inte vara i gmon.out-format

en: %s: unexpected EOF after reading %d/%d bins
sv: %s: oväntat filslut efter läsning av %d/%d poster

en: time is in ticks, not seconds
sv: tiden är i tick, inte sekunder

en: %s: don't know how to deal with file format %d
sv: %s: vet inte hur fileformat %d ska hanteras

en: File `%s' (version %d) contains:
sv: Filen "%s" (version %d) innehåller:

en: 	%d histogram record
sv: 	%d histogrampost

en: 	%d histogram records
sv: 	%d histogramposter

en: 	%d call-graph record
sv: 	%d anropsgrafpost

en: 	%d call-graph records
sv: 	%d anropsgrafposter

en: 	%d basic-block count record
sv: 	%d grundblocksräkningspost

en: 	%d basic-block count records
sv: 	%d grundblocksräkningsposter

en: Usage: %s [-[abcDhilLsTvwxyz]] [-[ACeEfFJnNOpPqQZ][name]] [-I dirs]
    	[-d[num]] [-k from/to] [-m min-count] [-t table-length]
    	[--[no-]annotated-source[=name]] [--[no-]exec-counts[=name]]
    	[--[no-]flat-profile[=name]] [--[no-]graph[=name]]
    	[--[no-]time=name] [--all-lines] [--brief] [--debug[=level]]
    	[--function-ordering] [--file-ordering]
    	[--directory-path=dirs] [--display-unused-functions]
    	[--file-format=name] [--file-info] [--help] [--line] [--min-count=n]
    	[--no-static] [--print-path] [--separate-files]
    	[--static-call-graph] [--sum] [--table-length=len] [--traditional]
    	[--version] [--width=n] [--ignore-non-functions]
    	[--demangle[=STYLE]] [--no-demangle]
    	[image-file] [profile-file...]
sv: Användning: %s [-[abcDhilLsTvwxyz]] [-[ACeEfFJnNOpPqQZ][namn]]
    	[-I kataloger] [-d[tal]] [-k från/till] [-m minsta-antal]
    	[-t table-length] [--[no-]annotated-source[=namn]]
    	[--[no-]exec-counts[=namn]] [--[no-]flat-profile[=namn]]
    	[--[no-]graph[=namn]] [--[no-]time=namn] [--all-lines] [--brief]
    	[--debug[=nivå]] [--function-ordering] [--file-ordering]
    	[--directory-path=kataloger] [--display-unused-functions]
    	[--file-format=namn] [--file-info] [--help] [--line] [--min-count=n]
    	[--no-static] [--print-path] [--separate-files]
    	[--static-call-graph] [--sum] [--table-length=längd] [--traditional]
    	[--version] [--width=n] [--ignore-non-functions]
    	[--demangle[=STIL]] [--no-demangle]
    	[bildfil] [profilfil...]

en: Report bugs to %s
sv: Rapportera fel till %s,
    och synpunkter på översättningen till sv@li.org

en: %s: debugging not supported; -d ignored
sv: %s: felsökning stöds inte; -d ignorerades

en: %s: unknown file format %s
sv: %s: okänt filformat %s

en: Based on BSD gprof, copyright 1983 Regents of the University of California.
sv: Baserat på BSD gprof, copyright 1983 Regents of the University of California.

en: This program is free software.  This program has absolutely no warranty.
sv: Detta program är fri programvara. Detta program har ingen som helst garanti.

en: %s: unknown demangling style `%s'
sv: %s: okänd avmanglingsstil "%s"

en: %s: Only one of --function-ordering and --file-ordering may be specified.
sv: %s: Endast en av --function-ordering och --file-ordering kan anges.

en: %s: sorry, file format `prof' is not yet supported
sv: %s: tyvärr, filformatet "prof" stöds inte än

en: %s: gmon.out file is missing histogram
sv: %s: gmon.out-filen saknar histogram

en: %s: gmon.out file is missing call-graph data
sv: %s: gmon.out-filen saknar anropsgrafdata

en: %s: `%s' is incompatible with first gmon file
sv: %s: "%s" är inkompatibel med första gmon-filen

en: %s: %s: unexpected EOF after reading %d of %d samples
sv: %s: %s: oväntat filslut efter läsning av %d av %d stickprov

en: %c%c/call
sv: %c%c/anrop

en:  for %.2f%% of %.2f %s
sv:  för %.2f%% av %.2f %s

en: 
    Each sample counts as %g %s.
sv: 
    Varje stickprov räknas som %g %s.

en:  no time accumulated
sv:  ingen ackumulerad tid

en: cumulative
sv: kumulativ

en: self
sv: själv

en: total
sv: totalt

en: time
sv: tid

en: calls
sv: anrop

en: 
    
    
    flat profile:
sv: 
    
    
    platt profil:

en: Flat profile:
sv: Platt profil:

en: %s: could not locate `%s'
sv: %s: kunde inte hitta "%s"

en: *** File %s:
sv: *** Fil %s:

en:  <cycle %d>
sv:  <cykel %d>
