bum 2.1.4 - en to sv translation catalogue (105 entries)

en: Graphical runlevel configuration tool
sv: Grafiskt konfigurationsverktyg av körnivåer

en: You must run this program as the root user.
sv: Du måste köra det här programmet som root.

en: A graphical tool to handle runlevels configuration.
sv: Ett grafiskt verktyg att hantera konfiguration av körnivåer.

en: Start or stop services now? 
    (If you answer No, changes will be applied at next boot.)
sv: Starta eller stoppa tjänster nu? 
    (Om du svara Nej kommer ändringar att verkställa vid nästa uppstart.)

en: Activate
sv: Aktivera

en: Description
sv: Beskrivning

en: Running
sv: Kör

en: Service name
sv: Tjänstenamn

en: Single user
sv: En-användare

en: Script name
sv: Skriptnamn

en: Editing in run level S is not allowed!
sv: Redigering i körnivå S tillåts inte!

en: Playing with rcS.d symlinks is an administration activity requiring deep knowledge of the runlevel system.
sv: Leka med rcS.d-symlänkar är en administrationsaktivitet som kräver djup kunskap om körnivåsystemet.

en: Deactivate & apply now
sv: Deaktivera & verkställ nu

en: Activate & apply now
sv: Aktivera & verkställ nu

en: Change start/stop priority
sv: Ändra start-/stopp-prioritet

en: Stop now
sv: Stoppa nu

en: Start now
sv: Starta nu

en: You must select a script before!
sv: Du måste välja ett skript först!

en: Service  stopped.
sv: Tjänst stoppad.

en: Failed command execution.
sv: Misslyckades att starta kommando.

en: Service  started.
sv: Tjänst startad.

en: Another bum is running, or  the file:
sv: En annan bum körs, eller filen:

en: remains locked!
sv: fortfarande låst!

en: Sorry, no information found for this package.
sv: Tyvärr, ingen information hittades för det här paketet.

en: Perform intelligent power management of your system
sv: Genomför intelligent strömhantering för ditt system

en: For laptops, does  power management and enables hotkeys
sv: För bärbara datorer, strömhantering och aktiverar snabbtangenter

en: Sound Architecture Services
sv: Tjänster för ljudarkitektur

en: Runs system housekeeping chores on specified days
sv: Kör systemhantering och andra sysslor på angivna dagar

en: Web Server
sv: Webbserver

en: New generation Web Server
sv: Nya generationens webbserver

en: Monitors battery status for some older laptops
sv: Övervakar batteristatus för vissa äldre bärbara datorer

en: Enables scheduling of jobs
sv: Aktiverar schemaläggning av jobb

en: Support for extra formats to run programs
sv: Stöd för extra format för att köra program

en: Service to get internet domain names
sv: Tjänst för att hämta Internet-domännamn

en: Saves messages at boot to a log file
sv: Sparar meddelanden vid uppstart till en loggfil

en: Bluetooth services
sv: Bluetooth-tjänster

en: Update virus database
sv: Uppdatera virusdatabas

en: Runs system housekeeping chores on specified dates/times
sv: Kör systemhantering och andra sysslor på angivna datum/tider

en: Manages print jobs
sv: Hanterar utskriftsjobb

en: Delivers messages between applications
sv: Levererar meddelanden mellan program

en: Updates your details on DNS hosting providers
sv: Uppdaterar dina detaljer hos DNS-leverantörer

en: Configures your system for internet access via a modem
sv: Konfigurerar ditt system för tillgång till Internet via ett modem

en: Dictionary Server
sv: Ordboksserver

en: Hard Disk Volume Management
sv: Hantering av hårddiskvolymer

en: Detects changes in files/directories
sv: Detekterar ändringar i filer/kataloger

en: Mail retrieval and forwarding utility
sv: Verktyg för hämtning och vidarebefodring av e-post

en: Power and special key management for Toshiba laptops
sv: Ström och hantering av specialtangenter för Toshiba-datorer

en: GNOME Display Manager
sv: Skrivbordsmiljön GNOME

en: Tunes hard disk parameters for high performance
sv: Skruvar på hårddiskparametrar för högre prestanda

en: Auto-configures laptop hotkeys
sv: Automatisk konfiguration av snabbtangenter på bärbara datorer

en: Detects new devices when plugged in
sv: Detekterar nya enheter när de kopplas in

en: HP Printing and Imaging System
sv: Utskrift- och bildsystem för HP

en: HP OfficeJet Linux driver
sv: Drivare för HP OfficeJet

en: Conexant HSF modem management
sv: Hantering av Conexant HSF-modem

en: Tools to configure network services
sv: Verktyg för att konfigurera nätverkstjänster

en: Manager for incoming Internet connections
sv: Hanterare för inkommande Internet-anslutningar

en: KDE Display Manager
sv: Skrivbordsmiljön KDE

en: Logs important system events
sv: Loggar viktiga systemhändelser

en: Auto-enables laptop mode when running on batteries
sv: Auto-aktiverar läge för bärbara datorer vid körning på batteri

en: Handles physical Hard Disk Volumes in Logical groups
sv: Hanterar fysiska hårddiskvolymer i logiska grupper

en: Creates special files to interact with hardware
sv: Skapar specialfiler för att kommunicera med hårdvara

en: Manages multiple disk devices for fault-tolerance
sv: Hanterar multipla diskenheter för feltolerans

en: Allows remote access for playing music
sv: Tillåter fjärrtillgång för uppspelning av musik

en: Fast and stable SQL database server
sv: Snabb och stabil SQL-databasserver

en: Manages your Internet connection
sv: Hanterar din Internetanslutning

en: Update the system time using the Internet
sv: Uppdatera systemklockan via Internet

en: NVIDIA video card management
sv: Hantering av NVIDIA-grafikkort

en: Manages the insertion/removal of Laptop cards
sv: Hanterar inmatning/borttagning av kort i bärbara datorer

en: High performance Mail Server
sv: Högprestanda e-postserver

en: Controls CPU speed and voltage to save power
sv: Kontrollerar CPU-hastighet och strömsparläge

en: Manages internet access via a modem
sv: Hanterar tillgång till Internet via ett modem

en: Speeds up boot by starting operations early
sv: Ökar uppstartsfarten genom att starta operationer tidigare

en: Fast remote file copy program
sv: Snabbt filkopieringsprogram

en: Share files among computers on a LAN
sv: Dela filer mellan andra datorer på ett LAN

en: SmartLink modem management
sv: Hanterar Smartlink-modem

en: Internet WWW proxy server
sv: Webbproxyserver

en: Allows users securely to log into the machine remotely
sv: Tillåter användare logga in säkert på maskinen från fjärrsystem

en: Allows specific users to gain superuser status
sv: Tillåter specifika användare att få superanvändarstatus

en: System Logging Service
sv: Tjänst för systemloggning

en: Program to use the IBM ThinkPad(tm) special keys
sv: Program för att använda specialtangenter på IBM ThinkPad(tm)

en: Creates new devices when plugged in
sv: Skapar nya enheter när de kopplas in

en: User bootsplash utility
sv: Verktyg för uppstartsbild

en: Save/Recover video state
sv: Spara/Återställ grafikstatus

en: The Very Secure FTP daemon
sv: Den mycket säkra FTP-demonen

en: Web-based remote administration for this computer
sv: Webbaserad fjärradministration av den här datorn

en: Graphical utility for managing wi-fi connections
sv: Grafiskt verktyg för att hantera WiFi-anslutningar

en: Main Graphical Interface
sv: Grafiskt gränssnitt

en: <b>Changes will be applied as soon as you click on OK button.</b>
sv: <b>Ändringar kommer att verkställas så snart du har klickat på OK-knappen.</b>

en: <b>Please wait... loading data...</b>
sv: <b>Var god vänta... läser in data...</b>

en: Activate service & apply now
sv: Aktivera tjänst & verkställ nu

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Almost all the services started with init scripts in runlevels 2-3-4-5 and rcS.d don't have a standard, "human readable" description of their main behaviour. Very often the package description for these services is very cryptic and the common user is quite disorientated and doesn't understand the meaning. Boot-Up Manager (BUM) will use a special list to display the package description in its main view window.
    To contribute to this list, please feel free to update this wiki-web page:
sv: Nästan alla tjänster som startas med init-skript i körnivåerna 2-3-4-5 och rcS.d har ingen standard "mänskligt läsbar"-beskrivning av deras huvudsakliga beteende. Mycket ofta är paketbeskrivningen för dessa tjänster mycket kryptisk och en vanlig användare förstår ofta inte vad som menas. Uppstartshanteraren (BUM) kommer att använda en speciell lista för att visa paketbeskrivningar i sitt huvudfönster.
    För att bidraga till denna lista, känn dig välkommen att uppdatera Wiki-sidan:

en: Boot-Up Manager
sv: Uppstartshanterare

en: Deactivate service & apply now
sv: Deaktivera tjänst & verkställ nu

en: Progress
sv: Förlopp

en: Report new human description
sv: Rapportera ny mänsklig beskrivning

en: Report new service description
sv: Rapportera ny tjänstebeskrivning

en: Services
sv: Tjänster

en: Shutdown Priority:
sv: Nedstängningsprioritet:

en: Start service now
sv: Starta tjänst nu

en: Startup Priority:
sv: Uppstartsprioritet:

en: Startup and shutdown scripts
sv: Uppstart- och nedstängningsskript

en: Stop service now
sv: Stoppa tjänst nu

en: Summary
sv: Översikt

en: _File
sv: _Arkiv
