cinnamon-control-center - en to am translation catalogue (438 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
am: ሌሎች ገጽታዎች…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
am: ነባር:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
am: የ ቀለም ቦታ:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
am: ገጽታ መሞከሪያ:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
am: ለሁሉም ተጠቃሚዎች ማሰናጃ

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
am: virtual device መፍጠሪያ

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
am: ይምረጡ የ ICC ገጽታ ፋይል

en: _Import
am: _ማምጫ

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
am: የ ተደገፉ የ ICC ገጽታ ፋይል

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
am: ሁሉንም ፋይሎች

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
am: ዝግጁ ገጽታዎች ለማሳየት

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
am: ዝግጁ ገጽታዎች ለ ማሰሻ

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
am: ዝግጁ ገጽታዎች ለ ማተሚያ

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
am: ዝግጁ ገጽታዎች ለ ካሜራ

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
am: ዝግጁ ገጽታዎች ለ ዌብ ካሜራ

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
am: ዝግጁ ገጽታዎች

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
am: አካል

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
am: ማስተካከያ

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
am: ራሱ በራሱ የጨመራቸውን ገጽታዎች ማጥፋት አይቻልም

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
am: ገጽታ አልተገኘም

en: %i year | %i years
am[0]: %i አመት
am[1]: %i አመቶች

en: %i month | %i months
am[0]: %i ወር
am[1]: %i ወሮች

en: %i week | %i weeks
am[0]: %i ሳምንት
am[1]: %i ሳምንቶች

note: fallback
en: Less than 1 week
am: ከ 1 ሳምንት ያነሰ

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
am: ነባር  RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
am: ነባር  CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
am: ነባር ግራጫ

en: Uncalibrated
am: ያልተስተካከለ

en: This device is not color managed.
am: አካሉ ቀለም አይደግፍም

en: This device is using manufacturing calibrated data.
am: ይህ አካል አምራቹ የሰራውን ማስተካከያ እየተቀመ ነው

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
am: ይህ አካል ተስማሚ የሆነ ገጽታ የለውም ለ በሙሉ-መመልከቻ ቀለም ማረሚያ

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
am: ይህ አካል ያለው አሮጌ ገጽታ ነው ምናልባት አሁን ትክክል ላይሆን ይችላል

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
am: ያልተወሰነ

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
am: የ ቀለም አስተዳዳሪን የሚደግፍ ምንም አካል አልተገኘም

[ctx: Device kind]
en: Display
am: ማሳያ

[ctx: Device kind]
en: Scanner
am: ማሰሻ

[ctx: Device kind]
en: Printer
am: ማተሚያ

[ctx: Device kind]
en: Camera
am: ካሜራ

[ctx: Device kind]
en: Webcam
am: የ ዌብ ካሜራ

note: Add some common languages first
en: English
am: እንግሊዝኛ

en: British English
am: የ ብሪቲሽ እንግሊዝኛ

en: German
am: ጀርመን

en: French
am: ፈረንሳይኛ

en: Spanish
am: ስፓኒሽ

en: Chinese (simplified)
am: ቻይኒስ (ቀላል)

en: Russian
am: ሩሲያን

en: Arabic
am: አረብኛ

note: Add some common regions
en: United States
am: አሜሪካ

en: Germany
am: ጀርመን

en: France
am: ፈረንሳይ

en: Spain
am: ስፔይን

en: China
am: ቻይና

en: Select a region
am: አካባቢ ይምረጡ

en: Unspecified
am: ያልተገለጸ

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
am: በ መስታወት ማሳያ ዘዴ

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: Continue
am: ይቀጥሉ

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
am: መልከአ ምድር

en: User interface scale
am: የ ተጠቃሚ ገጽታ መጠን

en: Network proxy
am: የ ኔትዎርክ ወኪል

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
am: ውይ! አንድ ችግር ተፈጥሯል: እባክዎን የ ሶፍትዌር ሻጩን ያማክሩ

en: NetworkManager needs to be running.
am: የ ኔትዎርክ አስተዳዳሪ ማስኬድ ያስፈልጋል

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
am: %d ሜቢ/ሰ

en: never
am: በፍጹም

en: today
am: ዛሬ

en: yesterday
am: ትናንትና

en: %i day ago | %i days ago
am[0]: %i ቀን በፊት
am[1]: %i ቀኖች በፊት

en: IPv4 Address
am: IPv4 አድራሻ

en: IPv6 Address
am: IPv6 አድራሻ

en: IP Address
am: IP አድራሻ

en: Hardware Address
am: የ ሀርድዌር አድራሻ

en: Default Route
am: ነባር መንገድ

en: Last used
am: መጨረሻ የተጠቀሙት

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
am: በ ሽቦ

en: Options…
am: ምርጫዎች…

en: Add new connection
am: አዲስ ግንኙነት መጨመሪያ

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
am: ድርጅት

[ctx: Wifi security]
en: None
am: ምንም

[ctx: Signal strength]
en: None
am: ምንም

[ctx: Signal strength]
en: Weak
am: ደካማ

[ctx: Signal strength]
en: Ok
am: እሺ

[ctx: Signal strength]
en: Good
am: ጥሩ

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
am: እጅግ በጥም ጥሩ

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
am: እርስዎ የ ኢንተርኔት ግንኙነት ካለዎት ከ ሽቦ አልባ ሌላ: እርስዎ ማሰናዳት ይችላሉ ሽቦ አልባ ትኩስ ቦታ የ ኢንተርኔት ግንኙነት ለ ሌሎች ተጠቃሚዎች ለማካፈል

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
am: ሽቦ አልባ መገናኛ ከ በራ ትኩስ ቦታ ይቋረጣል <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
am: እርስዎ ኢንተርኔት ጋር መድረስ አይችሉም የ እርስዎ ሽቦ አልባ ትኩስ ቦታ ንቁ ሲሆን

en: Stop hotspot and disconnect any users?
am: ማስቆሚያ ትኩስ ቦታ እና ማንኛውንም ተጠቃሚ መለያያ

en: _Cancel
am: _መሰረዣ

en: _Stop Hotspot
am: Hotspot _ማስቆሚያ

en: System policy prohibits use as a Hotspot
am: የ ስርአቱ አሰራር Hotspot መጠቀምን ይከለክላል

en: Wireless device does not support Hotspot mode
am: ሽቦ አልባ አካል የ Hotspot ዘዴ አይደግፍም

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
am: የ ኔትዎርክ ዝርዝር ለ ተመረጠው ኔትዎርክ: የ መግቢያ ቃል እና የ ማሰናጃ ማስተካከያ በሙሉ ይጠፋል

en: _Forget
am: _አታስታውስ

en: History
am: ታሪክ

en: _Close
am: _መዝጊያ

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
am: _አታስታውስ

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
am: የ ዌብ ወኪል በራሱ መፈለጊያ የሚጠቀመው የ ማዋቀሪያ URL በማይሰጥ ጊዜ ነው

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
am: ይህን አንመክርም የማይታመኑ የ ሕዝብ ኔትዎርኮችን

en: Proxy
am: ወኪል

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
am: ያልታወቀ

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
am: መሰረት

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
am: ሁኔታው ያልታወቀ

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
am: ያልተስተካከለ

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
am: ዝግጁ አይደለም

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
am: በመገናኘት ላይ

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
am: ማረጋገጫ ያስፈልጋል

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
am: ተገናኝቷል

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
am: በማቋረጥ ላይ

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
am: መገናኘት አልተቻለም

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
am: ሁኔታው ያልታወቀ (ያልተገኘ)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
am: አልተገናኘም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
am: ማዋቀር አልተቻለም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
am: IP ማሰናዳት አልተሳካም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
am: IP ማሰናዳት ጊዜው አልፏል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
am: ምስጢር ያስፈልግ ነበር ነገር ግን አልቀረበም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
am: 802.1x መጠየቂያው ተቋርጧል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
am: 802.1x መጠየቂያ ማሰናዳት አልተቻለም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
am: 802.1x መጠየቂያው ወድቋል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
am: 802.1x መጠየቂያው ለማረጋገጥ ብዙ ጊዜ ወስዷል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
am: የ PPP ግልጋሎት ማስጀመር አልተቻለም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
am: የ PPP ግልጋሎት ተቋርጧል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
am: PPP ወድቋል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
am: የ DHCP ደንበኛ ማስጀመር አልተቻለም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
am: የ DHCP ደንበኛ ስህተት

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
am: የ DHCP ደንበኛ ወድቋል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
am: የሚጋሩትን የ ግንኙነት ግልጋሎት ማስጀመር አልተቻለም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
am: የሚጋሩት የ ግንኙነት ግልጋሎት ወድቋል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
am: AutoIP ግልጋሎት ማስጀመር አልተቻለም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
am: AutoIP ግልጋሎት ስህተት

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
am: AutoIP ግልጋሎት ወድቋል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
am: መስመሩ በስራ ላይ ነው

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
am: የ መደወያ ጥሪ ድምፅ የለም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
am: ምንም አቅራቢ መመስረት አልተቻለም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
am: የ መደወያ ጥሪ ድምፅ ጊዜው አልፏል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
am: የ መደወያ ጥሪ ድምፅ ሙከራ ወድቋል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
am: ሞደም ማስጀመር አልተቻለም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
am: የ ተወሰነውን APN መምረጥ አልተቻለም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
am: ኔትዎርኮች እየፈለገ አይደለም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
am: የ ኔትዎርክ ምዝገባ ተከልክሏል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
am: የ ኔትዎርክ ምዝገባ ጊዜው አልፏል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
am: የሚያስፈልገውን ኔትዎርክ መመዝገብ አልተቻለም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
am: ፒን መመርመር ወድቋል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
am: ለዚህ አካል ሶፍትዌር ጎድሏል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
am: ግንኙነቱ ጠፍቷል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
am: ግንኙነት እንደ ነበር ይገመታል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
am: ሞደም አልተገኘም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
am: የ ብሉቱዝ ግንኙነት ወድቋል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
am: የ SIM ካርድ አልገባም

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
am: የ SIM ካርድ ያስፈልጋል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
am: የ SIM Puk ያስፈልጋል

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
am: SIM የተሳሳተ ነው

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
am: የ ግንኙነት ጥገኝነት ወድቋል

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
am: ጠንካራ አካል ጎድሏል

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
am: ገመዱ ተነቅሏል

[ctx: Online Account]
en: Other
am: ሌሎች

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
am: %s መግለጫ

en: Error removing account
am: ስህተት ተፈጥሯል መግለጫ በማጥፋት ላይ እንዳለ

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: <b>%s</b> removed
am: <b>%s</b> ተወግዷል

en: Layout
am: እቅድ

en: Default
am: ነባር

en: Button %d
am: ቁልፍ %d

en: Output:
am: ውጤት:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
am: የ ማነፃፀሪያ መጠን መጠበቂያ (የ ደብዳቤ ሳጥን):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
am: ወደ ነጠላ መመልከቻ ማድረጊያ

en: %d of %d
am: %d ከ %d

en: Display Mapping
am: ካርታ ማሳያ

en: Stylus
am: መጠቆሚያ

en: Tablet
am: ታብሌት

en: Button
am: ቁልፍ

en: New shortcut…
am: አዲስ አቋራጭ…

en: Security
am: ደህንነት

en: automatic
am: ራስ በራሱ

en: Profile %d
am: ገጽታ %d

en: Never
am: በፍጹም

en: Today
am: ዛሬ

en: Yesterday
am: ትናንትና

en: Details
am: ዝርዝሮች

en: Identity
am: መታወቂያ

en: Address
am: አድራሻ

en: Gateway
am: መግቢያ

en: Delete Address
am: አድራሻውን ማጥፊያ

en: Add
am: መጨመሪያ

en: Server
am: ሰርቨር

en: Delete DNS Server
am: የ DNS ሰርቨር ማጥፊያ

en: Automatic (DHCP)
am: ራሱ በራሱ (DHCP)

en: Manual
am: በ እጅ የሚሰራ

en: Prefix
am: መነሻ

en: Automatic
am: ራሱ በራሱ

en: Automatic, DHCP only
am: ራሱ በራሱ, DHCP ብቻ

en: Reset
am: እንደ ነበረ መመለሻ

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
am: ምንም

en: WPA & WPA2 Personal
am: WPA & WPA2 የግል

[ctx: Firewall zone]
en: Default
am: ነባር

en: New Profile
am: አዲስ ገጽታ

en: _Add
am: _መጨመሪያ

en: Import from file…
am: ከ ፋይል ማምጫ…

en: Cannot import VPN connection
am: የ VPN ግንኙነት ማምጣት አልተቻለም

en: Select file to import
am: ፋይል ለ ማምጣት ይምረጡ

en: _Open
am: _መክፈቻ

en: A file named “%s” already exists.
am: ፋይል በዚህ ስም “%s” ቀደም ብሎ ነበር

en: _Replace
am: _መቀየሪያ

en: Cannot export VPN connection
am: የ VPN ግንኙነት መልካ አልተቻለም

en: _Save
am: _ማሰቀመጫ

en: no file selected
am: ምንም ፋይል አልተመረጠም

en: Choose your personal certificate
am: የ እርስዎን የግል የምስክር ወረቀት ይምረጡ

en: Choose your private key
am: የ እርስዎን የግል ቁልፍ ይምረጡ

en: FAST
am: ፈጣን

en: _All Settings
am: _ሁሉንም ማሰናጃዎች

en: Enable verbose mode
am: የ verbose ዘዴ ማስቻያ

en: Show the overview
am: ባጠቃላይ ማሳያ

en: Show help options
am: የ እርዳታ ምርጫዎች ማሳያ

en: Panel to display
am: የሚታየው ክፍል

en: - System Settings
am: - ስርአቱን ማሰናጃ

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
am: %s
    ማስኬጃ '%s --እርዳታ' ዝግጁ የ ትእዛዝ መስመር ምርጫ ዝርዝር ለ መመልከት

en: Help
am: እርዳታ

en: Quit
am: ማጥፊያ

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
am: ትኩስ ቦታ

en: Color
am: ቀለም

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
am: እያንዳንዱ እቃ የ ተሻሻለ የ ቀለም ገጽታ ይፈልጋል በ ቀለም ለማስተዳደር

en: Add device
am: አካል መጨመሪያ

en: Add a virtual device
am: የ virtual device መጨመሪያ

en: Delete device
am: አካል ማጥፊያ

en: Remove a device
am: አካል ማስወገጃ

en: Set this profile for all users on this computer
am: በዚህ ኮምፒዩተር ላይ ይህን ገጽታ ለሁሉም ተጠቃሚዎች ማሰናጃ

en: Add profile
am: ገጽታ መጨመሪያ

en: Remove profile
am: ገጽታ ማስወገጃ

en: View details
am: ዝርዝር መመልከቻ

en: Device type:
am: የ አካሉ አይነት:

en: Manufacturer:
am: አምራቹ:

en: Model:
am: አይነቱ:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
am: የ ምስል ፋይሎች መጎተት ይችላሉ በዚህ መስኮት ውስጥ በራሱ-እንዲጨርስ የላይኛውን ሜዳዎች

en: Select a language
am: ቋንቋ ይምረጡ

en: _Select
am: _ይምረጡ

en: _Region:
am: _አካባቢ:

en: _City:
am: _ከተማ:

en: _Network Time
am: የ _ኔትዎርክ ሰአት

en: Set the time one hour ahead.
am: ሰአቱን አንድ ሰአት ወደፊት ማሰናጃ

en: Set the time one hour back.
am: ሰአቱን አንድ ሰአት ወደኋላ ማሰናጃ

en: Set the time one minute ahead.
am: ሰአቱን አንድ ደቂቃ ወደፊት ማሰናጃ

en: Set the time one minute back.
am: ሰአቱን አንድ ደቂቃ ወደኋላ ማሰናጃ

en: Month
am: ወር

en: Day
am: ቀን

en: Year
am: አመት

en: January
am: ጥር

en: February
am: የካቲት

en: March
am: መጋቢት

en: April
am: ሚያዝያ

en: May
am: ግንቦት

en: June
am: ሰኔ

en: July
am: ሐምሌ

en: August
am: ነሐሴ/ጳጉሜ

en: September
am: መስከረም

en: October
am: ጥቅምት

en: November
am: ኅዳር

en: December
am: ታህሳስ

en: Display Arrangement
am: ማሳያ ማዘጋጃ

en: Set as Primary
am: እንደ ቀዳሚ ማሰናጃ

en: Mirror
am: አንፀባራቂ

en: Displays
am: ማሳያዎች

en: Reset to Defaults
am: ወደ ነበረበት መመለሻ

en: Cancel changes
am: ለውጦቹን መሰረዣ

en: Apply
am: መፈጸሚያ

en: Resolution
am: ሪዞልሽን

en: Refresh Rate
am: ማነቃቂያ መጠን

en: Rotation
am: ማዞሪያ

en: _Add Profile…
am: _መጨመሪያ ገጽታ…

en: Provider
am: አቅራቢው

en: Network
am: ኔትዎርክ

[ctx: proxy method]
en: None
am: ምንም

[ctx: proxy method]
en: Manual
am: በ እጅ የሚሰራ

[ctx: proxy method]
en: Automatic
am: ራሱ በራሱ

en: _Method
am: _ዘዴ

en: _Configuration URL
am: URL _ማዋቀሪያ

en: _HTTP Proxy
am: _HTTP ወኪል

en: H_TTPS Proxy
am: H_TTPS ወኪል

en: _FTP Proxy
am: _FTP ወኪል

en: _Ignore Hosts
am: _መተው ጋባዦችን Hosts

en: HTTP proxy port
am: HTTP ወኪል port

en: HTTPS proxy port
am: HTTPS ወኪል port

en: FTP proxy port
am: FTP ወኪል port

en: Socks proxy port
am: Socks ወኪል port

en: Turn device off
am: አካሉን ማጥፊያ

en: Add Device
am: አካል መጨመሪያ

en: Remove Device
am: አካሉን ማስወገጃ

en: VPN Type
am: የ VPN አይነት

en: Group Name
am: የ ቡድኑ ስም

en: Group Password
am: የ ቡድን መግቢያ ቃል

en: Username
am: የ ተጠቃሚ ስም

en: Turn VPN connection off
am: የ VPN ግንኙነት ያጥፉ

en: _Apply
am: _መፈጸሚያ

en: Automatic _Connect
am: ራሱ በራሱ _መገናኛ

en: Signal Strength
am: የ ምልክት ጥንካሬ

en: Link speed
am: የ አገናኝ ፍጥነት

en: details
am: ዝርዝሮች

en: S_ecurity
am: ደ_ህንነት

en: _Password
am: የ _መግቢያ ቃል

en: My Home Network
am: የ እኔ የ ቤት ኔትዎርክ

en: None
am: ምንም

en: Show P_assword
am: የ_መግቢያ ቃል ማሳያ

en: Make available to other users
am: ለሌሎች ተጠቃሚዎች ዝግጁ ማድረጊያ

en: identity
am: መለያ

en: _Addresses
am: _አድራሻዎች

en: Automatic (DHCP) addresses only
am: ራሱ በራሱ (DHCP) አድራሻዎች ብቻ

en: Link-local only
am: አገናኝ-አካባቢ ብቻ

en: Shared with other computers
am: ከሌሎች ኮምፒዩተሮች ጋር የሚካፈሉት

en: Disabled
am: የተበላሸ

en: Routes
am: መንገድ

en: _Ignore automatically obtained routes
am: _መተው ራሱ በራሱ ያገኘውን መንገድ

en: Use this connection _only for resources on its network
am: ይህን ግንኙነት _ብቻ ተጠቀም ለ ኔትዎርክ ምንጮች

en: _MAC Address
am: _MAC አድራሻ

en: _Cloned MAC Address
am: የ _ተባዛ የ MAC አድራሻ

en: hardware
am: ሀርድዌር

en: _Reset
am: _እንደነበር መመለሻ

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
am: ለዚህ ማሰናጃ ግንኙነት እንደ ነበር መመለሻ ወደ ነባሩ: ነገር ግን የ ተመረጠውን ግንኙነት ያስታውሳል

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
am: ከዚህ ኔትዎርክ ጋር የ ተዛመዱትን ሁሉንም ዝርዝሮች ማስወገጃ እና ራሱ በራሱ ለ መገናኘት አይሞክርም

en: reset
am: እንደ ነበር መመለሻ

en: Hardware
am: ሀርድዌር

[ctx: tab]
en: Reset
am: እንደ ነበረ መመለሻ

en: Wi-Fi Hotspot
am: የ ዋይ-ፋይ ትኩስ ቦታ

en: _Turn On
am: _ማብሪያ

en: Wi-Fi
am: ዋይ-ፋይ

en: Turn Wi-Fi off
am: ዋይ-ፋይ ማጥፊያ

en: _Use as Hotspot…
am: እንደ ትኩስ ቦታ _ይጠቀሙ…

en: _Connect to Hidden Network…
am: ከ ተደበቀ ኔትዎርክ ጋር _መገናኛ…

en: _History
am: _ታሪክ

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
am: ወደ ዋይ-ፋይ ለ መገናኘት ግንኙነት ማጥፊያ

en: Network Name
am: የ ኔትዎርክ ስም

en: Connected Devices
am: የ ተገናኙ አካሎች

en: Security type
am: የ ደህንነት አይነት

en: Password
am: የ መግቢያ ቃል

en: Undo
am: መተው

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
am: የ ኢንተርኔት ግንኙነት አልተገኘም — ይገናኙ አዲስ መግለጫ ለ ማሰናዳት በ መስመር ላይ

en: Add an account
am: መግለጫ መጨመሪያ

en: Remove Account
am: መግለጫ ማስወገጃ

en: Choose a Layout
am: እቅድ ይምረጡ

en: Preview
am: ቅድመ እይታ

en: Select an input source to add
am: የ ማስገቢያ ምንጭ ይምረጡ ለ መጨመር

en: Keyboard Layout Options
am: የ ፊደል ገበታ አቅድ ምርጫዎች

en: Region and Language
am: አካባቢ እና ቋንቋ

en: Add Layout
am: እቅድ መጨመሪያ

en: Remove Layout
am: እቅድ ማስወገጃ

en: Move Up
am: ወደ ላይ ማንቀሳቀሻ

en: Move Down
am: ወደ ታች ማንቀሳቀሻ

en: Preview Layout
am: የ እቅድ ቅድመ እይታ

en: Include less-common layouts in the selection list
am: በ ምርጫ ዝርዝር ውስጥ መደበኛ-ያልሆኑ እቅዶች ማካተቻ

en: Use the same layout for all windows
am: ለ ሁሉም መስኮቶች ተመሳሳይ እቅድ መጠቀሚያ

en: Allow different layouts for individual windows
am: ለ እያንዳንዱ መስኮት የ ተለየ እቅድ ማስቻያ

en: New windows use the default layout
am: አዲስ መስኮት ነባር እቅድ ይጠቀማል

en: New windows use the previous window's layout
am: አዲስ መስኮት ያለፈውን መስኮት እቅድ ይጠቀማል

en: Display options
am: የ ማሳያ ምርጫዎች

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
am: የ አገር ባንዲራ መጠቀሚያ ዝግጁ ከሆነ የ ፊደል ገበታ እቅድ ለ ማሳየት

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
am: የ እቅድ ስም ማሳያ ከ ቡድን ስም ይልቅ ጽሁፍ በሚጠቀሙ ጊዜ እቅድ የሚወክል

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
am: አቢይ-ፊደል መጠቀሚያ ለ እቅድ ጽሁፍ በሚወክሉ ጊዜ

en: _Options...
am: _ምርጫዎች...

en: View and edit keyboard layout options
am: የ ፊደል ገበታ አቅድ ምርጫ መመልከቻ እና ማረሚያ

en: Reset to De_faults
am: ወደ ነባ_ሩ መመለሻ

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
am: የ አሁኑ የ ፊደል ገበታ አቅድ ማሰናጃ መቀየሪያ በ
    ነባር ማሰናጃ

en: Map Buttons
am: የ ካርታ ቁልፎች

en: Map buttons to functions
am: የ ካርታ ቁልፎች ተግባሮች

en: No tablet detected
am: ታብሌት አልተገኘም

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
am: እባክዎን አሁን ያገናኙ ወይንም የ እርስዎን ዋኮም ታብሌት ያስጀምሩ

en: Bluetooth Settings
am: ብሉቱዝ ማሰናጃ

en: Wacom Tablet
am: ዋኮም ታብሌት

en: Tracking Mode
am: መከታተያ ዘዴ

en: Left-Handed Orientation
am: የ ግራ-እጅ አቅጣጫ

en: Map to Monitor…
am: ወደ መመልከቻ ማድረጊያ…

en: Map Buttons…
am: የ ካርታ ቁልፎች…

en: Calibrate…
am: ማስተካከያ…

en: Adjust display resolution
am: የ መመልከቻ ሪዞሊሽን ማስተካከያ

en: Tablet (absolute)
am: ታብሌት (absolute)

en: Touchpad (relative)
am: ተችፓድ (relative)

en: Middle Mouse Button Click
am: የ መሀከል አይጥ ቁልፍ ስጫን

en: Right Mouse Button Click
am: የ ቀኝ አይጥ ቁልፍ ስጫን

en: Back
am: ወደ ኋላ

en: Forward
am: ወደ ፊት

en: Eraser Pressure Feel
am: ግፊቱን መሰረዣ

en: Soft
am: ለስላሳ

en: Firm
am: ጠንካራ

en: Top Button
am: የ ላይ ቁልፍ

en: Lower Button
am: የ ታች ቁልፍ

en: Lowest Button
am: ዝቅተኛ ቁልፍ

en: Tip Pressure Feel
am: የ ግፊቱ ጫፍ የሚሰማው

en: Test Your _Settings
am: የ እርስዎን _ማሰናጃዎች መሞከሪያ

en: 802.1x _Security
am: 802.1x _ደህንነት

en: page 1
am: ገጽ 1

en: Anony_mous identity
am: የማይታወቅ መለያ

en: Inner _authentication
am: የ ውስጥ _ማረጋገጫ

en: page 2
am: ገጽ 2

en: Last Used
am: መጨረሻ የተጠቀሙት

en: 10 Mb/s
am: 10 ሜባ/ሰ

en: 100 Mb/s
am: 100 ሜባ/ሰ

en: 1 Gb/s
am: 1 ጌባ/ሰ

en: 10 Gb/s
am: 10 ጌባ/ሰ

en: _Name
am: _ስም

en: _Cloned Address
am: የ _ተባዛ አድራሻ

en: bytes
am: ባይትስ

en: Make available to other _users
am: ለ ሌሎች _ተጠቃሚዎች ዝግጁ ማድረጊያ

en: Connect _automatically
am: _ራሱ በራሱ መገናኛ

en: Firewall _Zone
am: የ ፋየርዎል  _ክልል

en: Automatic DNS
am: ራሱ በራሱ DNS

en: Automatic Routes
am: ራሱ በራሱ መቀየሪያ

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
am: ለዚህ ኔትዎርክ ማሰናጃውን እንደ ነበር መመለሻ: የ መግቢያ ቃል ያካትታል: ነገር ግን የሚመረጠው ኔትዎርክ ይሆናል

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
am: ከዚህ ኔትዎርክ ጋር የሚዛመዱ  ዝርዝሮችን ማስወገጃ እና ራሱ በራሱ እንዳይገናኝ ማድረጊያ

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
am: (ስህተት: የ VPN ግንኙነት አራሚን መጫን አልተቻለም)

en: Make available to _other users
am: ለ _ሌሎች ተጠቃሚዎች ዝግጁ ማድረጊያ

en: Anonymous
am: ያልታወቀ

en: Authenticated
am: ተረጋግጧል

en: Both
am: ሁለቱንም

en: _Inner authentication
am: የ _ውስጥ ማረጋገጫ

en: Allow automatic PAC pro_visioning
am: ራሱ በራሱ የ PAC ማቅረ_ቢያ ማስቻያ

en: _Username
am: የ _ተጠቃሚ ስም

en: Sho_w password
am: የ መግቢያ ቃል ማሳ_ያ

en: Version 0
am: እትም 0

en: Version 1
am: እትም 1

en: No CA certificate is _required
am: ምንም የ CA የ ምስክር ወረቀት _አያስፈልግም

en: PEAP _version
am: PEAP _እትም

en: I_dentity
am: መ_ታወቂያ

en: _User certificate
am: የ _ተጠቃሚ የምስክር ወረቀት

en: Private _key
am: የ ግል _ቁልፍ

en: _Private key password
am: የ _ግል ቁልፍ የመግቢያ ቃል

en: Au_thentication
am: ማረ_ጋገጫ

en: 1 (Default)
am: 1 (ነባር)

en: Open System
am: ስርአት መክፈቻ

en: Shared Key
am: የሚጋሩት ቁልፍ

en: _Key
am: _ቁልፍ

en: Sho_w key
am: ቁልፍ ማሳ_ያ

en: WEP inde_x
am: WEP ማው_ጫ

en: _Type
am: _አይነት

en: Screen Calibration
am: መመልከቻ ማስተካከያ

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
am: እባክዎን የ ታለመውን ምልክት መታ ያድርጉ በ መመልከቻው ላይ ሲታዩ ለማስተካከል

en: Color management settings
am: የ ቀለም አስተዳዳሪ ማሰናጃ

en: Region & Language
am: አካባቢ & ቋንቋ

en: Change your region and language settings
am: የ አካባቢ እና ቋንቋ ማሰናጃ መቀየሪያ

en: Display
am: ማሳያ

en: Change resolution and position of monitors and projectors
am: የ ሞኒተር ሪዞሊሽን: ቦታ እና ማሳያ መቀየሪያ

en: Network settings
am: የ ኔትዎርክ ማሰናጃ

en: Graphics Tablet
am: ግራፊክስ ታብሌት

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
am: የ ቁልፍ ካርታ ማሰናጃ እና ማስተካከያ stylus sensitivity for graphics tablets
