linuxmint - en to oc translation catalogue (504 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
oc: Autre perfil…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
oc: Per defaut :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
oc: Espaci colorimetric :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
oc: Perfil tèst :

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
oc: Definir per totes los utilizaires

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
oc: Crear un periferic virtual

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
oc: Seleccionar un fichièr de perfil ICC

en: _Import
oc: _Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
oc: Perfils ICC preses en carga

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
oc: Totes los fichièrs

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
oc: Perfils disponibles pels ecrans

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
oc: Perfils disponibles pels scanners

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
oc: Perfils disponibles per las imprimentas

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
oc: Perfils disponibles pels aparelhs de fòto

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
oc: Perfils disponibles per las webcams

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
oc: Perfils disponibles

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
oc: Periferic

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
oc: Calibratge

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
oc: Impossible de suprimir de perfils aponduts automaticament

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
oc: Pas cap de perfil

en: %i year | %i years
oc[0]: %i an
oc[1]: %i ans

en: %i month | %i months
oc[0]: %i mes
oc[1]: %i meses

en: %i week | %i weeks
oc[0]: %i setmana
oc[1]: %i setmanas

note: fallback
en: Less than 1 week
oc: Mens d'una setmana

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
oc: RVB per defaut

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
oc: CMJN per defaut

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
oc: Gris per defaut

en: Uncalibrated
oc: Pas calibrat

en: This device is not color managed.
oc: Aqueste periferic es pas pres en carga al nivèl de las colors.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
oc: Aqueste periferic utiliza de donadas calibradas en usina.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
oc: Aqueste periferic possedís pas un perfil apropriat per la correccion de las colors de l'ecran complet.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
oc: Aqueste periferic possedís un ancian perfil que, benlèu, es pas mai pro precís.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
oc: Pas especificat

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
oc: Cap de periferic qu'accèpte la gestion de color es pas estat detectat

[ctx: Device kind]
en: Display
oc: Afichatge

[ctx: Device kind]
en: Printer
oc: Imprimenta

[ctx: Device kind]
en: Camera
oc: Aparelh de fotografiar

note: Add some common languages first
en: English
oc: Anglés

en: British English
oc: Anglés britanic

en: German
oc: Alemand

en: French
oc: Francés

en: Spanish
oc: Espanhòl

en: Chinese (simplified)
oc: Chinés (simplificat)

en: Russian
oc: Rus

en: Arabic
oc: Arabi

note: Add some common regions
en: United States
oc: Estats Units d'America

en: Germany
oc: Alemanha

en: France
oc: França

en: Spain
oc: Espanha

en: Select a region
oc: Seleccionar una region

en: Unspecified
oc: Pas precisat

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
oc: Ecrans clonats

en: Confirm reset to defaults
oc: Confirmatz per reïnicializar a las valors per defaut

en: Cancel
oc: Anullar

en: Continue
oc: Contunhar

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
oc: Aquò levarà totas las configuracions d’afichatge existentas e reïnicializarà l’agençament actual.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
oc: Païsatge

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
oc: Retrait sus la drecha

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
oc: Retrait sus l'esquèrra

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
oc: Païsatge (revirat)

en: %.2lf Hz
oc: %.2lf Hz

en: Monitor scale
oc: Escala monitor

en: User interface scale
oc: Escala d’interfàcia de basa

en: Network proxy
oc: Servidor mandatari

note: Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
oc: VPN %s

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
oc: Ops, quicòm a trucat. Contactatz lo provesidor del logicial.

en: NetworkManager needs to be running.
oc: NetworkManager deu èsser en foncionament.

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
oc: %d Mo/s

en: never
oc: pas jamai

en: today
oc: uèi

en: yesterday
oc: ièr

en: %i day ago | %i days ago
oc[0]: i a %i jorn
oc[1]: i a %i jorns

en: IPv4 Address
oc: Adreça IPv4

en: IPv6 Address
oc: Adreça IPv6

en: IP Address
oc: Adreça IP

en: Hardware Address
oc: Adreça materiala

en: Default Route
oc: Rota per defaut

en: Last used
oc: La darrièra utilizada

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
oc: Filara

en: Options…
oc: Opcions…

en: Add new connection
oc: Apondre una connexion novèla

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
oc: Entrepresa

[ctx: Wifi security]
en: None
oc: Pas cap

[ctx: Signal strength]
en: None
oc: Pas cap

[ctx: Signal strength]
en: Weak
oc: Feble

[ctx: Signal strength]
en: Ok
oc: D'acòrdi

[ctx: Signal strength]
en: Good
oc: Bon

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
oc: Se dispausatz d'una connexion filara cap a Internet, podètz crear un punt d'accès sens fial per partejar vòstra connexion amb les autres.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
oc: Bascular sul punt d'accès sens fial vos va desconnectar de <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
oc: Podètz pas accedir a Internet per vòstra connexion sens fial pendent que lo punt d'accès es actiu.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
oc: Interrompre lo punt d'accès WiFi e desconnectar totes los utilizaires ?

en: _Cancel
oc: A_nullar

en: _Stop Hotspot
oc: _Interrompre lo punt d'accès WiFi

en: System policy prohibits use as a Hotspot
oc: Las règlas del sistèma interdison son utilizacion coma punt d'accès

en: Wireless device does not support Hotspot mode
oc: Lo periferic sens fial pren pas en carga lo mòde « punt d'accès »

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
oc: Las informacions de las rets seleccionadas, incluses los senhals e tota configuracion personalizada seràn perduts.

en: _Forget
oc: _Doblidar

en: History
oc: Istoric

en: _Close
oc: _Tampar

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
oc: _Doblidar

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
oc: « Web Proxy Autodiscovery » es utilizat quand cap d'URL de configuracion es pas provesit.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
oc: Aquò es pas recomandat per de rets publicas pas seguras.

en: Proxy
oc: Servidor mandatari (proxy)

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
oc: Desconeguda

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
oc: Infrastructura

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
oc: Estat desconegut

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
oc: Pas gerit

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
oc: Indisponible

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
oc: Connexion en cors

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
oc: Autentificacion requesida

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
oc: Connectat

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
oc: Desconnexion

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
oc: Connexion impossibla

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
oc: Estat desconegut (absent)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
oc: Pas connectat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
oc: Fracàs de la configuracion

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
oc: Fracàs de la configuracion IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
oc: Configuracion IP expirada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
oc: D'elements secrets, pas provesits, èran necessaris

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
oc: Lo client 802.1x s'es desconnectat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
oc: La configuracion del client 802.1x a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
oc: Lo client 802.1x a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
oc: Lo client 802.1x a mes tròp de temps per s'autentificar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
oc: Lo servici PPP a pas capitat de s'aviar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
oc: Servici PPP desconnectat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
oc: Lo PPP a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
oc: Lo client DHCP a pas capitat de s'aviar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
oc: Error del client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
oc: Lo client DHCP a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
oc: Lo servici de connexion partejada a pas capitat de s'aviar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
oc: Lo servici de connexion partejada a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
oc: Lo servici autoIP a pas capitat de s'aviar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
oc: Error del servici autoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
oc: Lo servici autoIP a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
oc: Linha ocupada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
oc: Pas de tonalitat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
oc: Cap de portadoira a pas pogut èsser establida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
oc: Relambi de composicion depassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
oc: La temptativa de composicion a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
oc: L'inicializacion del modèm a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
oc: Fracàs de la seleccion de l'APN especificat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
oc: Pas cap de recèrca de ret en cors

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
oc: Enregistrament a la ret refusat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
oc: Relambi depassat per l'enregistrament a la ret

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
oc: Fracàs de l'enregistrament a la ret demandat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
oc: La verificacion del còdi PIN a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
oc: Es possible que lo micrologicial del periferic manca

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
oc: La connexion a desaparegut

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
oc: Una connexion existenta es estada supausada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
oc: Modèm pas trobat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
oc: La connexion Bluetooth a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
oc: La carta SIM es pas inserida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
oc: Lo còdi PIN de la SIM es necessari

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
oc: Lo còdi PUK de la SIM es requesit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
oc: Marrida SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
oc: La dependéncia de la connexion a fracassat

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
oc: Micrologicial absent

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
oc: Cable desbrancat

[ctx: Online Account]
en: Other
oc: Autre

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
oc: Compte %s

en: Error removing account
oc: Error al moment de la supression del compte

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: <b>%s</b> removed
oc: <b>%s</b> suprimit

en: Layout
oc: Presentacion

en: Default
oc: Per defaut

en: Button %d
oc: Boton %d

en: Output:
oc: Sortida :

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
oc: Conservar lo rapòrt d'afichatge (letterbox) :

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
oc: Associar a un sol ecran

en: %d of %d
oc: %d sus %d

en: Display Mapping
oc: Afichar la correspondéncia

en: Stylus
oc: Estilet

en: Tablet
oc: Tauleta

en: Button
oc: Boton

en: New shortcut…
oc: Acorchi novèl...

en: Security
oc: Seguretat

en: Profile %d
oc: Perfil %d

en: Never
oc: Pas jamai

en: Today
oc: Uèi

en: Yesterday
oc: Ièr

en: Details
oc: Detalhs

en: Identity
oc: Identitat

en: Address
oc: Adreça

en: Netmask
oc: Masqueta de ret

en: Gateway
oc: Palanca

en: Delete Address
oc: Suprimir l'adreça

en: Add
oc: Apondre

en: Server
oc: Servidor

en: Delete DNS Server
oc: Suprimir lo servidor DNS

en: Delete Route
oc: Suprimir la rota

en: Manual
oc: Manualament

en: Link-Local Only
oc: Ret locala solament

en: Automatic
oc: Automaticament

en: Automatic, DHCP only
oc: Automatic, DHCP solament

en: Reset
oc: Reïnicializar

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
oc: Pas cap

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
oc: Clau WEP 40/128-bit (Hex o ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
oc: Frasa secreta WEP 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
oc: WEP dinamic (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
oc: WPA e WPA2 personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
oc: WPA e WPA2 entrepresa

[ctx: Firewall zone]
en: Default
oc: Per defaut

en: The zone defines the trust level of the connection
oc: La zòna definís lo nivèl de fisança de la connexion

en: Unable to open connection editor
oc: Impossible de dobrir l'editor de connexions

en: New Profile
oc: Perfil novèl

en: _Add
oc: _Apondre

en: Import from file…
oc: Importar d’un fichièr…

en: Add VPN
oc: Apondre un VPN

en: Cannot import VPN connection
oc: Impossible d'importar la connexion VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
oc: Lo fichièr « %s » es ilegible o conten pas cap d’informacions de connexion VPN reconegudas
    
    Error : %s.

en: Select file to import
oc: Seleccionar lo fichièr d'importar

en: _Open
oc: _Dobrir

en: A file named “%s” already exists.
oc: Un fichièr nomenat « %s » existís ja.

en: _Replace
oc: _Remplaçar

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
oc: Volètz remplaçar %s amb la connexion VPN en cors d'enregistrament ?

en: Cannot export VPN connection
oc: Impossible d'exportar la connexion VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
oc: La connexion VPN « %s » a pas pogut èsser exportada cap a %s.
    
    Error : %s.

en: Export VPN connection
oc: Exportacion de la connexion VPN

en: _Save
oc: _Enregistrar

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
oc: error pas definida dins la seguretat 802.1x (wpa-eap)

en: no file selected
oc: cap de fichièr pas seleccionat

en: unspecified error validating eap-method file
oc: error desconeguda a la validacion del fichièr eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
oc: Claus privadas DER, PEM o PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
oc: Certificats DER o PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
oc: fichièr EAP-FAST PAC mancant

en: Choose a PAC file
oc: Causir un fichièr PAC

en: PAC files (*.pac)
oc: Fichièr PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
oc: nom d'utilizaire EAP-LEAP mancant

en: missing EAP-LEAP password
oc: senhal EAP-LEAP mancant

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
oc: certificat CA d’EAP-PEAP invalid : %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
oc: certificat CA d’EAP-PEAP invalid : cap de certificat pas especificat

en: Choose a Certificate Authority certificate
oc: Causir un certificat d'una autoritat de certificacion

en: missing EAP username
oc: nom d'utilizaire EAP mancant

en: missing EAP password
oc: senhal EAP mancant

en: missing EAP-TLS identity
oc: identitat EAP-TLS mancanta

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
oc: certificat CA EAP-TLS invalid : %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
oc: certificat CA EAP-TLS invalid : cap de certificat pas especificat

en: invalid EAP-TLS password: missing
oc: senhal EAP-TLS invalid : mancant

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
oc: clau privada EAP-TLS invalida : %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
oc: certificat utilizaire EAP-TLS invalid : %s

en: Unencrypted private keys are insecure
oc: Las claus privadas pas chifradas son pas fisablas

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
oc: Sembla que la clau privada seleccionada es pas protegida per un senhal. Aquò met en dangièr vòstres identificants. Seleccionatz una clau privada protegida per senhal.
    
    (Podètz protegir vòstra clau per senhal amb openssl)

en: Choose your personal certificate
oc: Causissètz vòstre certificat personal

en: Choose your private key
oc: Causissètz vòstra clau privada

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
oc: certificat CA EAP-TTLS invalid : %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
oc: certificat CA EAP-TTLS invalid : cap de certificat pas especificat

en: Unknown error validating 802.1x security
oc: Error desconeguda validant la seguretat 802.1x

en: Protected EAP (PEAP)
oc: EAP protegit (PEAP)

en: missing leap-username
oc: nom d'utilizaire leap mancant

en: missing leap-password
oc: senhal leap mancant

en: missing wep-key
oc: clau wep mancanta

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
oc: clau wep invalida : una clau de %zu deu pas conténer que de caractèrs exadecimals

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
oc: clau wep invalida : una clau de %zu deu pas conténer que de caractèrs ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
oc: clau wep invalida : longor de clau %zu incorrècta. Deu èsser de 5 a 13 caractèrs en ascii o de 10 a 26 en exa

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
oc: clau wep invalida : frasa secreta pas completada

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
oc: clau wep invalida : la frasa secreta deu conténer mens de 64 caractèrs

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
oc: wpa-psk invalid : longor de clau %zu incorrècta. Deu èsser de [8,63] octets o 64 caratèrs exadecimals

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
oc: wpa-psk invalid : impossible de considerar una clau de 64 octets coma exadecimala

en: _All Settings
oc: _Totes los paramètres

en: Enable verbose mode
oc: Activar lo mòde verbós

en: Show the overview
oc: Afichar l'apercebut

en: Show help options
oc: Aficha las opcions de l'ajuda

en: Panel to display
oc: Panèl d'afichar

en: - System Settings
oc: - Paramètres del sistèma

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
oc: %s
    Aviatz « %s --help » per veire la lista completa de las opcions disponiblas 
    en linha de comanda.

en: Help
oc: Ajuda

en: Quit
oc: Quitar

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
oc: Punt d’accès

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
oc: Cada periferic a besonh d'un perfil de color a jorn per èsser pres en carga al nivèl de las colors.

en: Add device
oc: Apondre un periferic

en: Add a virtual device
oc: Apondre un periferic virtual

en: Delete device
oc: Suprimir un periferic

en: Remove a device
oc: Levar un periferic

en: Set this profile for all users on this computer
oc: Definir aqueste perfil per totes los utilizaires d'aqueste ordenador

en: Add profile
oc: Apondre un perfil

en: Remove profile
oc: Suprimir lo perfil

en: View details
oc: Veire los detalhs

en: Device type:
oc: Tipe de periferic :

en: Manufacturer:
oc: Fabricant :

en: Model:
oc: Modèl :

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
oc: De fichièrs imatges pòdon èsser depausats sus aquesta fenèstra per completar automaticament los camps çaisús.

en: Select a language
oc: Seleccionar una lenga

en: _Select
oc: _Seleccionar

en: _Region:
oc: _Region :

en: _City:
oc: _Vila :

en: _Network Time
oc: _Ora de la ret

en: Set the time one hour ahead.
oc: Avança la data d'una ora.

en: Set the time one hour back.
oc: Recula la data d'una ora.

en: Set the time one minute ahead.
oc: Avança l'ora d'una minuta.

en: Set the time one minute back.
oc: Recula l'ora d'una minuta.

en: Month
oc: Mes

en: Day
oc: Jorn

en: Year
oc: Annada

en: January
oc: genièr

en: February
oc: febrièr

en: March
oc: març

en: April
oc: abril

en: May
oc: mai

en: June
oc: junh

en: July
oc: julhet

en: August
oc: agost

en: September
oc: setembre

en: October
oc: octobre

en: November
oc: novembre

en: December
oc: decembre

en: Display Arrangement
oc: Disposicion dels ecrans

en: Set as Primary
oc: Rendre principal

en: Display Configuration
oc: Configuracion de l’afichatge

en: Join Displays
oc: Jónher ecrans

en: Mirror
oc: Miralh

en: Displays
oc: Afichatge

en: Reset to Defaults
oc: Reïnicializar a las valors per defaut

en: Cancel changes
oc: Anullar las modificacions

en: Apply
oc: Aplicar

en: Resolution
oc: Resolucion

en: Refresh Rate
oc: Frequéncia de refrescament

en: Rotation
oc: Rotacion

en: Adjust for TV
oc: Adaptar pels televisors

en: _Add Profile…
oc: _Apondre un perfil…

en: Provider
oc: Provesidor

en: Network
oc: Ret

[ctx: proxy method]
en: None
oc: Pas cap

en: _Method
oc: _Metòde

en: _Configuration URL
oc: URL de _configuracion

en: _HTTP Proxy
oc: Servidor mandatari _HTTP

en: H_TTPS Proxy
oc: Servidor mandatari H_TTPS

en: _FTP Proxy
oc: Servidor mandatari _FTP

en: _Socks Host
oc: Òste _Socks

en: _Ignore Hosts
oc: _Ignorar los òstes

en: HTTP proxy port
oc: Pòrt del servidor mandatari HTTP

en: HTTPS proxy port
oc: Pòrt del servidor mandatari HTTPS

en: FTP proxy port
oc: Pòrt del servidor mandatari FTP

en: Socks proxy port
oc: Pòrt del servidor mandatari Socks

en: Turn device off
oc: Atudar lo periferic

en: Add Device
oc: Apondre un periferic

en: Remove Device
oc: Suprimir un periferic

en: VPN Type
oc: Tipe de VPN

en: Group Name
oc: Nom del grop

en: Group Password
oc: Senhal del grop

en: Username
oc: Nom d'utilizaire

en: Turn VPN connection off
oc: Tampar la connexion VPN

en: _Apply
oc: _Aplicar

en: Automatic _Connect
oc: Connexion a_utomatica

en: Signal Strength
oc: Fòrça del senhal

en: Link speed
oc: Velocitat de la connexion

en: details
oc: detalhs

en: S_ecurity
oc: Seg_uretat

en: _Password
oc: Se_nhal

en: My Home Network
oc: Ma ret domestica

en: None
oc: Pas cap

en: Show P_assword
oc: Afichar lo senh_al

en: Make available to other users
oc: Metre a disposicion dels autres utilizaires

en: identity
oc: identitat

en: _Addresses
oc: _Adreças

en: Automatic (DHCP) addresses only
oc: Adreças automaticas (DHCP) solament

en: Link-local only
oc: Connexion locala unicament

en: Shared with other computers
oc: Partejada amb los autres ordenadors

en: Disabled
oc: Desactivat

en: Routes
oc: Rotas

en: _Ignore automatically obtained routes
oc: _Ignorar las rotas obtengudas automaticament

en: Use this connection _only for resources on its network
oc: Utilizetz pas aquesta connexion que per las ressorsas sus aquesta ret

en: _MAC Address
oc: Adreça _MAC

en: _Cloned MAC Address
oc: Adreça MAC _clonada

en: hardware
oc: material

en: _Reset
oc: _Reïnicializar

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
oc: Reïnicializar los paramètres d'aquesta connexion a lors valors per defaut, mas se remembrar qu'es una connexion preferida.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
oc: Suprimir totas las informacions relativas a aquesta ret e ensajar pas de s'i connectar automaticament.

en: reset
oc: reïnicializar

en: Hardware
oc: Material

[ctx: tab]
en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Wi-Fi Hotspot
oc: Punt d'accès Wi-Fi

en: _Turn On
oc: A_lucar

en: Turn Wi-Fi off
oc: Atudar lo Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
oc: _Utilizar coma punt d'accès…

en: _Connect to Hidden Network…
oc: _Connexion a una ret amagada…

en: _History
oc: _Istoric

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
oc: Atudar per se connectar a una ret Wi-Fi

en: Network Name
oc: Nom de la ret

en: Connected Devices
oc: Periferics connectats

en: Security type
oc: Tipe de seguretat

en: Password
oc: Senhal

en: Undo
oc: Anullar

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
oc: Pas cap de connexion Internet — connectatz-vos per configurar de novèls comptes en linha

en: Add an account
oc: Apondre un compte

en: Remove Account
oc: Suprimir un compte

en: Choose a Layout
oc: Causissètz un agençament de clavièr

en: Preview
oc: Apercebut

en: Select an input source to add
oc: Seleccionar una font d'entrada d'apondre

en: Keyboard Layout Options
oc: Opcions de l'agençament del clavièr

en: Region and Language
oc: País e lenga

en: Add Layout
oc: Apondre una disposicion

en: Remove Layout
oc: Suprimir una disposicion

en: Move Up
oc: Desplaçar cap amont

en: Move Down
oc: Desplaçar cap aval

en: Preview Layout
oc: Apercebut de l'agençament

en: Include less-common layouts in the selection list
oc: Inclure de disposicions mens frequentas dins la lista de seleccion

en: Use the same layout for all windows
oc: Utilizar lo meteis agençament per totas las fenèstras

en: Allow different layouts for individual windows
oc: Autorizar d'agençaments separats per d'unas fenèstras

en: New windows use the default layout
oc: Las novèlas fenèstras utilizan l'agençament per defaut

en: New windows use the previous window's layout
oc: Las novèlas fenèstras utilizan l'agençament de la fenèstra precedenta

en: Display options
oc: Opcions d'afichatge

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
oc: Utilizar un drapèu de país, se disponible, per representar las disposicion de clavièr

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
oc: En mòde de representacion tèxt, afichar lo nom de la disposicion allòc del nom del grop

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
oc: En mòde de representacion tèxte, preferir las majusculas

en: _Options...
oc: _Opcions...

en: View and edit keyboard layout options
oc: Aficha e modifica las opcions de l'agençament del clavièr

en: Reset to De_faults
oc: Reïnicializar a las valors per de_faut

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
oc: Remplaça los paramètres actuals d'agençament de clavièr
    pels paramètres per defaut

en: Map Buttons
oc: Associar los botons

en: Map buttons to functions
oc: Associar los botons a las foncions

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
oc: Per modificar un acorchi, causissètz l’accion « Send Keystroke », quichatz sul boton de l'acorchi de clavièr e tenètz quichadas las novèlas tòcas. Siquenon, quichatz sus la tòca Retorn arrièr per anullar.

en: No tablet detected
oc: Cap de tauleta pas detectada

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
oc: Connectatz o alucatz la tauleta  Wacom

en: Bluetooth Settings
oc: Paramètres del Bluetooth

en: Wacom Tablet
oc: Tauleta  Wacom

en: Tracking Mode
oc: Mòde de recèrca

en: Left-Handed Orientation
oc: Orientacion per esquerrièr

en: Map to Monitor…
oc: Associar a l'ecran…

en: Map Buttons…
oc: Associar los botons…

en: Calibrate…
oc: Calibrar…

en: Adjust mouse settings
oc: Ajustar los paramètres de la mirga

en: Adjust display resolution
oc: Ajustar la definicion de l'ecran

en: Decouple Display
oc: Descoblar afichatge

en: Tablet (absolute)
oc: Tauleta (absolut)

en: Touchpad (relative)
oc: Pavat tactil (relatiu)

en: Middle Mouse Button Click
oc: Clic del boton central de la mirga

en: Right Mouse Button Click
oc: Clic del boton de dreita de la mirga

en: Back
oc: Precedent

en: Forward
oc: Seguent

en: No stylus found
oc: Cap d'estilet pas trobat

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
oc: Plaçatz vòstre estilet sus las ciblas del bòrd de la tauleta per la configurar

en: Eraser Pressure Feel
oc: Pression ressentida sus la goma

en: Soft
oc: Doça

en: Firm
oc: Fèrma

en: Top Button
oc: Boton superior

en: Lower Button
oc: Boton inferior

en: Lowest Button
oc: Boton lo mai bas

en: Tip Pressure Feel
oc: Pression ressentida sus la punta

en: Test Your _Settings
oc: Testar vòstres p_aramètres

en: 802.1x _Security
oc: _Seguretat 802.1x

en: page 1
oc: pagina 1

en: Anony_mous identity
oc: Identitat a_magada

en: Inner _authentication
oc: _Autentificacion intèrna

en: page 2
oc: pagina 2

en: Last Used
oc: Darrièra utilizacion

en: Twisted Pair (TP)
oc: Para torsadada (PT)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
oc: Interfàcia de racòrdament (AUI)

en: BNC
oc: Connector BNC

en: Media Independent Interface (MII)
oc: Interfàcia de connexion MII

en: 10 Mb/s
oc: 10 Mo/s

en: 100 Mb/s
oc: 100 Mo/s

en: 1 Gb/s
oc: 1 Go/s

en: 10 Gb/s
oc: 10 Go/s

en: _Name
oc: _Nom

en: _Cloned Address
oc: Adreça _clonada

en: bytes
oc: octets

en: Make available to other _users
oc: Metre a disposicion dels autres _utilizaires

en: Connect _automatically
oc: Connexion _automatica

en: Firewall _Zone
oc: _Zòna del parafuòc

en: Automatic DNS
oc: DNS automatic

en: Automatic Routes
oc: Rotas automaticas

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
oc: Reïnicializar los paramètres d'aquesta ret, inclús lo senhal, mas se remembrar qu'es una ret preferida

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
oc: Suprimir totes los detalhs relatius a aquesta ret e se connectar pas automaticament

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
oc: (Error : impossible de cargar l'editor de connexions VPN)

en: Make available to _other users
oc: Rendre accessible als _autres utilizaires

en: Anonymous
oc: Anonim

en: Authenticated
oc: Autentificat

en: Both
oc: Los dos

en: PAC _file
oc: _Fichièr PAC

en: _Inner authentication
oc: Autentificacion _intèrna

en: Allow automatic PAC pro_visioning
oc: Autorizar l’_obtencion automatica de PAC

en: _Username
oc: Nom d'_utilizaire

en: Sho_w password
oc: Afi_char lo senhal

en: Version 0
oc: Version 0

en: Version 1
oc: Version 1

en: C_A certificate
oc: Certificat C_A

en: No CA certificate is _required
oc: Cap de certificat CA es pas _requesit

en: PEAP _version
oc: _Version PEAP

en: I_dentity
oc: I_dentitat

en: _User certificate
oc: Certificat _utilizaire

en: Private _key
oc: _Clau privada

en: _Private key password
oc: Senhal de la _clau privada

en: Au_thentication
oc: Au_tentificacion

en: 1 (Default)
oc: 1 (per defaut)

en: Open System
oc: Sistèma dobèrt

en: Shared Key
oc: Clau partejada

en: _Key
oc: _Clau

en: Sho_w key
oc: _Afichar la clau

en: WEP inde_x
oc: Indè_x WEP

en: _Type
oc: _Tipe

en: Screen Calibration
oc: Escandalhatge de l'ecran

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
oc: Picatz sus las ciblas quand apareisson a l'ecran per escandalhar la tauleta .

en: Mis-click detected, restarting…
oc: Marrit clic detectat, reaviada…

en: Color management settings
oc: Paramètres de gestion de las colors

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
oc: Color, ICC, Perfil, Calibrar, Imprimenta, Afichatge

en: Region & Language
oc: País & lenga

en: Change your region and language settings
oc: Modificar los paramètres de país e de lenga

en: Display
oc: Afichar

en: Change resolution and position of monitors and projectors
oc: Modificar la resolucion e la posicion dels ecrans e projectors

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
oc: Panèl, Projector, Xrandr, Ecran, Resolucion, Actualizar

en: Network settings
oc: Paramètres de la ret

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
oc: Ret, Sens fil, LAN, Proxy, Internet, WiFi

en: Graphics Tablet
oc: Tauleta grafica

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
oc: Associar los botons e ajustar la sensibilitat de l'estilet de las tauletas graficas

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
oc: Tauleta, Wacom, Estilet, Goma, Mirga
