cinnamon-control-center - en to sr translation catalogue (388 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
sr: Drugi profil...

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
sr: Podrazumevano:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
sr: Prostor boja:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
sr: Probni profil:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
sr: Podesi za sve korisnike

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
sr: Napravi virtuelni uređaj

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
sr: Izaberi datoteku ICC profila

en: _Import
sr: _Uvezi

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
sr: Podržani ICC profili

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
sr: Sve datoteke

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
sr: Dostupni profili za ekrane

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
sr: Dostupni profili za skenere

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
sr: Dostupni profili za štampače

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
sr: Dostupni profili za fotoaparate

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
sr: Dostupni profili za web kamere

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
sr: Dostupni profili

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
sr: Uređaj

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
sr: Kalibracija

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
sr: Ne mogu da uklonim automatski dodat profil

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
sr: Nema profila

en: %i year | %i years
sr[0]: %i godina
sr[1]: %i godine
sr[2]: %i godina

en: %i month | %i months
sr[0]: %i mesec
sr[1]: %i meseca
sr[2]: %i meseci

en: %i week | %i weeks
sr[0]: %i nedelja
sr[1]: %i nedelje
sr[2]: %i nedelja

note: fallback
en: Less than 1 week
sr: Manje od jedne nedelje

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
sr: Podrazumevana RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
sr: Podrazumevana CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
sr: Podrazumevana siva

en: Uncalibrated
sr: Nekalibrisan

en: This device is not color managed.
sr: Ovaj uređaj nije upravljan bojom.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
sr: Ovaj uređaj koristi fabrički kalibrisane podatke.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
sr: Ovaj uređaj nema odgovarajući profil za korekciju boje celog ekrana.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
sr: Ovaj uređaj poseduje stari profil koji možda više nije ispravan.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
sr: Nije navedeno

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
sr: Nisu otkriveni uređaji koji podržavaju upravljanje bojama

[ctx: Device kind]
en: Display
sr: Ekran

[ctx: Device kind]
en: Scanner
sr: Skener

[ctx: Device kind]
en: Printer
sr: Štampač

[ctx: Device kind]
en: Camera
sr: Foto-aparat

[ctx: Device kind]
en: Webcam
sr: Web kamera

note: Add some common languages first
en: English
sr: engleski

en: British English
sr: britanski engleski

en: German
sr: nemački

en: French
sr: francuski

en: Spanish
sr: španski

en: Chinese (simplified)
sr: kineski (pojednostavljen)

en: Russian
sr: ruski

en: Arabic
sr: arapski

note: Add some common regions
en: United States
sr: SAD

en: Germany
sr: Nemačka

en: France
sr: Francuska

en: Spain
sr: Španija

en: China
sr: Kina

en: Select a region
sr: Izaberite region

en: Unspecified
sr: Neodređeno

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
sr: Preslikani ekrani

en: User interface scale
sr: Skaliranje prema korisničkom interfejsu

en: Network proxy
sr: Mrežni proksi

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
sr: Ups, nešto je pošlo naopako. Obratite se Vašem prodavcu softvera.

en: NetworkManager needs to be running.
sr: Upravljač mrežom treba biti pokrenut.

en: never
sr: nikada

en: today
sr: danas

en: yesterday
sr: juče

en: %i day ago | %i days ago
sr[0]: Pre %i dan
sr[1]: Pre %i dana
sr[2]: Pre %i dana

en: IPv4 Address
sr: IPv4 adresa

en: IPv6 Address
sr: IPv6 adresa

en: IP Address
sr: IP adresa

en: Hardware Address
sr: hardverska adresa

en: Default Route
sr: Podrazumevana ruta

en: Last used
sr: Poslednje korišćeni

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
sr: Žičana

en: Options…
sr: Opcije…

en: Add new connection
sr: Dodajte novu vezu

[ctx: Wifi security]
en: None
sr: Nijedna

[ctx: Signal strength]
en: None
sr: Nema

[ctx: Signal strength]
en: Weak
sr: Slab

[ctx: Signal strength]
en: Ok
sr: U redu

[ctx: Signal strength]
en: Good
sr: Dobra

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
sr: Odlična

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
sr: Ako imate drugačiju vezu sa Internetom od bežične, možete da postavite bežičnu pristupnu tačku radi deljenja te veze sa drugima.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
sr: Uključivanjem bežične pristupne tačke prekinućete vezu sa <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
sr: Nije moguće pristupiti Internetu preko vaše bežične veze dok je pristupna tačka aktivna.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
sr: Da zaustavim pristupnu tačku i da isključim sve korisnike?

en: _Cancel
sr: _Otkaži

en: _Stop Hotspot
sr: _Zaustavi pristupnu tačku

en: System policy prohibits use as a Hotspot
sr: Pravilnikom sistema nije dozvoljena upotreba kao pristupne tačke

en: Wireless device does not support Hotspot mode
sr: Bežični uređaj ne podržava rad kao pristupna tačka

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
sr: Detalji mreže za izabrane mreže, uključujući lozinke i sva prilagođena podešavanja će biti izgubljeni.

en: _Forget
sr: _Zaboravi

en: History
sr: Istorija

en: _Close
sr: _Zatvori

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
sr: _Zaboravi

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
sr: Automatsko nalaženje web proksija se koristi kada nije navedena URL adresa za podešavanje.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
sr: Ovo nije preporučljivo za nepouzdane javne mreže.

en: Proxy
sr: Proksi

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
sr: Nepoznat

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
sr: Ad-hok

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
sr: Infrastrukturni

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
sr: Nepoznato stanje

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
sr: Neupravljan

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
sr: Nedostupan

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
sr: Uspostavljanje veze

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
sr: Veza je uspostavljena

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
sr: Prekidanje veze

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
sr: Povezivanje nije uspelo

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
sr: Stanje nepoznato (uređaj nedostaje)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
sr: Niste povezani

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
sr: Nije uspelo podešavanje

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
sr: Nije uspelo konfigurisanje IP-a

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
sr: Konfiguracija IP-a je istekla

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
sr: Zatražene su tajne, ali nisu dostavljene

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
sr: Prekinuta je veza sa 802.1x potraživačem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
sr: Nije uspelo podešavanje 802.1x potraživača

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
sr: 802.1x potraživač nije uspeo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
sr: Potvrđivanje identiteta 802.1x potraživača je trajalo predugo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
sr: Servis PPP nije uspeo da se pokrene

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
sr: Servis PPP se isključio

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
sr: PPP nije uspeo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
sr: DHCP klijent nije uspeo da se pokrene

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
sr: Greška DHCP klijenta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
sr: DHCP klijent nije uspeo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
sr: Servis deljene veze nije uspeo da se pokrene

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
sr: Servis deljene veze nije uspeo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
sr: Servis AutoIP nije uspeo da se pokrene

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
sr: Greška servisa AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
sr: Servis AutoIP nije uspeo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
sr: Linija je zauzeta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
sr: Nema tona pozivanja

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
sr: Nijedan noseći signal ne može biti uspostavljen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
sr: Isteklo je vreme zahteva pozivanja

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
sr: Pokušaj pozivanja nije uspeo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
sr: Nije uspelo pokretanje modema

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
sr: Nisam uspeo da izaberem navedeni APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
sr: Ne tražim mreže

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
sr: Prijavljivanje na mrežu je odbijeno

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
sr: Isteklo je vreme za prijavljivanje na mrežu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
sr: Nisam uspeo da se prijavim na traženu mrežu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
sr: Provera PIN-a nije uspela

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
sr: Možda nedostaje upravljački softver (firmware) za ovaj uređaj

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
sr: Veza je nestala

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
sr: Postojeća veza je nastavljena

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
sr: Nije pronađen modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
sr: Veza blututa nije uspela

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
sr: Nije ubačena SIM kartica

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
sr: Potreban je SIM PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
sr: Potreban je SIM PUK

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
sr: Pogrešna SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
sr: Nije uspela zavisnost veze

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
sr: Nedostaje firmver

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
sr: Kabal je isključen

[ctx: Online Account]
en: Other
sr: Drugi

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
sr: %s nalog

en: Error removing account
sr: Greška pri uklanjanju naloga

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: <b>%s</b> removed
sr: <b>%s</b> je uklonjen

en: Layout
sr: Raspored

en: Default
sr: Podrazumevano

en: Output:
sr: Izlaz:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
sr: Zadrži odnos prikaza (panoramski):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
sr: Mapiraj na jednom monitoru

en: %d of %d
sr: %d od %d

en: Display Mapping
sr: Mapiranje ekrana

en: Stylus
sr: Digitalna olovka

en: Button
sr: Dugme

en: Security
sr: Bezbednost

en: Details
sr: Detalji

en: Identity
sr: Identitet

en: Gateway
sr: Mrežni prolaz

en: Automatic (DHCP)
sr: Automatski (DHCP)

en: Manual
sr: Ručno

en: Automatic
sr: Automatski

en: _All Settings
sr: _Sva podešavanja

en: Enable verbose mode
sr: Uključi opširniji režim

en: Show the overview
sr: Prikaži pregled

en: Show help options
sr: Prikaži opcije za pomoć

en: Panel to display
sr: Panel za prikaz

en: - System Settings
sr: - Podešavanja sistema

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sr: %s
    Pokrenite „%s --help“ da ​​vidite kompletan spisak dostupnih opcija komandne linije.

en: Help
sr: Pomoć

en: Quit
sr: Prekini

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
sr: Pristupna tačka

en: Color
sr: Boja

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
sr: Svakom uređaju je potreban najnoviji profil boje da bi bio upravljan bojom.

en: Add device
sr: Dodaj uređaj

en: Add a virtual device
sr: Dodaj virtuelni uređaj

en: Delete device
sr: Obriši uređaj

en: Remove a device
sr: Ukloni uređaj

en: Set this profile for all users on this computer
sr: Odredi ovaj profil za sve korisnike na ovom računaru

en: Add profile
sr: Dodaj profil

en: Remove profile
sr: Ukloni profil

en: View details
sr: Pogledaj detalje

en: Device type:
sr: Vrsta uređaja:

en: Manufacturer:
sr: Proizvođač:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
sr: Datoteke slika mogu biti prevučene na ovaj prozor da automatski dopune odgovarajuća polja.

en: Select a language
sr: Izaberite jezik

en: _Select
sr: Iza_beri

en: _City:
sr: _Grad:

en: _Network Time
sr: _Mrežno vreme

en: Set the time one hour ahead.
sr: Podesi vreme jedan sat unapred.

en: Set the time one hour back.
sr: Podesi vreme jedan sat unazad.

en: Set the time one minute ahead.
sr: Podesi vreme jedan minut unapred.

en: Set the time one minute back.
sr: Podesi vreme jedan minut unazad.

en: Month
sr: mesec

en: Day
sr: dan

en: Year
sr: godina

en: January
sr: januar

en: February
sr: februar

en: March
sr: mart

en: April
sr: april

en: May
sr: maj

en: June
sr: jun

en: July
sr: jul

en: August
sr: avgust

en: September
sr: septembar

en: October
sr: oktobar

en: November
sr: novembar

en: December
sr: decembar

en: Set as Primary
sr: Postavi kao primarni

en: Resolution
sr: Rezolucija

en: Refresh Rate
sr: Stopa osvežavanja

en: Rotation
sr: Okretanje

en: _Add Profile…
sr: _Dodaj profil…

en: Provider
sr: Pružaoc usluga

en: Network
sr: Mreža

[ctx: proxy method]
en: None
sr: Nijedna

[ctx: proxy method]
en: Manual
sr: Ručno

[ctx: proxy method]
en: Automatic
sr: Automatski

en: _Method
sr: _Način

en: _Configuration URL
sr: _URL adresa podešavanja

en: _HTTP Proxy
sr: _HTTP proksi

en: H_TTPS Proxy
sr: _HTTPS posrednik

en: _FTP Proxy
sr: _FTP proksi

en: _Socks Host
sr: _Socks domaćin

en: _Ignore Hosts
sr: _Zanemari domaćine

en: HTTP proxy port
sr: Port HTTP proksija

en: HTTPS proxy port
sr: Port HTTPS proksija

en: FTP proxy port
sr: Port FTP proksija

en: Socks proxy port
sr: Port Socks proksija

en: Turn device off
sr: Isključi uređaj

en: Add Device
sr: Dodaj uređaj

en: Remove Device
sr: Ukloni uređaj

en: VPN Type
sr: Vrsta VPN-a

en: Group Name
sr: Naziv grupe

en: Group Password
sr: Lozinka grupe

en: Username
sr: Korisničko ime

en: Turn VPN connection off
sr: Isključi VPN vezu

en: _Apply
sr: _Primeni

en: Automatic _Connect
sr: Automat_ski poveži

en: Signal Strength
sr: Jačina signala

en: Link speed
sr: Brzina linka

en: details
sr: pojedinosti

en: S_ecurity
sr: B_ezbednost

en: _Password
sr: _Lozinka

en: My Home Network
sr: Moja kućna mreža

en: None
sr: Nijedna

en: Show P_assword
sr: Prikaži _lozinku

en: Make available to other users
sr: Učini dostupnim drugim korisnicima

en: identity
sr: identitet

en: _Addresses
sr: _Adresa

en: Automatic (DHCP) addresses only
sr: Samo automatske (DHCP) adrese

en: Link-local only
sr: Samo linkuj-lokalno

en: Shared with other computers
sr: Deljeno sa ostalim računarima

en: Disabled
sr: Onemogućeno

en: Routes
sr: Rute

en: _Ignore automatically obtained routes
sr: _Zanemari automatski dobijene rute

en: Use this connection _only for resources on its network
sr: Koristi ovu vezu _samo za resurse na sopstvenoj mreži

en: _MAC Address
sr: _MAC adresa

en: _Cloned MAC Address
sr: _Klonirana MAC adresa

en: hardware
sr: hardver

en: _Reset
sr: _Vrati na podrazumevano

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
sr: Vrati podešavanja za ovu vezu na podrazumevana, ali upamti je kao preferisanu vezu.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
sr: Ukloni sve detalje koji se odnose na ovu mrežu i ne pokušavaj da se automatski povežeš na nju.

en: reset
sr: vrati na podrazumevano

en: Hardware
sr: Hardver

[ctx: tab]
en: Reset
sr: Vrati na podrazumevano

en: Wi-Fi Hotspot
sr: Bežična pristupna tačka

en: _Turn On
sr: _Uključi

en: Wi-Fi
sr: Bežična mreža

en: Turn Wi-Fi off
sr: Isključi bežičnu mrežu

en: _Use as Hotspot…
sr: _Koristi kao pristupnu tačku…

en: _Connect to Hidden Network…
sr: _Poveži se na skrivenu bežičnu mrežu…

en: _History
sr: _Istorija

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
sr: Isključite da se povežete na bežičnu mrežu

en: Network Name
sr: Naziv mreže

en: Connected Devices
sr: Priključeni uređaji

en: Security type
sr: Vrsta bezbednosti

en: Password
sr: Lozinka

en: Undo
sr: Opozovi

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
sr: Nema internet veze — povežite se da podesite nove naloge na mreži

en: Add an account
sr: Dodajte nalog

en: Remove Account
sr: Uklonite nalog

en: Choose a Layout
sr: Izaberite raspored

en: Preview
sr: Pretpregled

en: Select an input source to add
sr: Izaberite izvor unosa za dodavanje

en: Keyboard Layout Options
sr: Opcije rasporeda tastature

en: Region and Language
sr: Region i jezik

en: Add Layout
sr: Dodaj raspored

en: Remove Layout
sr: Ukloni raspored

en: Move Up
sr: Pomeri gore

en: Move Down
sr: Pomeri dole

en: Preview Layout
sr: Pretpregled rasporeda

en: Include less-common layouts in the selection list
sr: Obuhvati i manje uobičajene rasporede u spisku za izbor

en: Use the same layout for all windows
sr: Koristi isti raspored za sve prozore

en: Allow different layouts for individual windows
sr: Dozvoli različite rasporede za svaki prozor

en: New windows use the default layout
sr: Novi prozori koriste podrazumevani raspored

en: New windows use the previous window's layout
sr: Novi prozori koriste raspored prethodnog prozora

en: Display options
sr: Opcije prikaza

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
sr: Koristi državnu zastavu, ukoliko je dostupna, za obeležavanje rasporeda tastature

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
sr: Prikaži naziv rasporeda umesto naziva grupe  kada koristiš tekst za obeležavanje rasporeda

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
sr: Koristi velika slova kada koristiš tekst za obeležavanje rasporeda

en: _Options...
sr: _Opcije...

en: View and edit keyboard layout options
sr: Pregledajte i uredite opcije rasporeda tastature

en: Reset to De_faults
sr: Vrati na _podrazumevano

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
sr: Zameni trenutni rapored tastature
    podrazumevanim podešavanjima

en: Map Buttons
sr: Mapiraj dugmad

en: Map buttons to functions
sr: Mapirajte dugmad prema funkcijama

en: No tablet detected
sr: Tabla nije otkrivena

en: Bluetooth Settings
sr: Podešavanja Blututa

en: Tracking Mode
sr: Režim dodirne table

en: Left-Handed Orientation
sr: Orijentacija za levoruke

en: Map to Monitor…
sr: Mapiraj na monitor…

en: Map Buttons…
sr: Mapiraj dugmad…

en: Calibrate…
sr: Kalibriranje...

en: Adjust display resolution
sr: Podesite rezoluciju monitora

en: Tablet (absolute)
sr: Tabla (apsolutno)

en: Touchpad (relative)
sr: Dodirna tabla (relativno)

en: Middle Mouse Button Click
sr: Klik srednjeg dugmeta miša

en: Right Mouse Button Click
sr: Klik desnog dugmeta miša

en: Back
sr: Nazad

en: Forward
sr: Napred

en: Eraser Pressure Feel
sr: Osećaj pritiska na brisaču

en: Soft
sr: Meko

en: Firm
sr: Čvrsto

en: Top Button
sr: Gornje dugme

en: Lower Button
sr: Donje dugme

en: Lowest Button
sr: Najniže dugme

en: Tip Pressure Feel
sr: Osećaj pritiska na vrhu

en: 802.1x _Security
sr: _Bezbednost 802.1x

en: page 1
sr: strana 1

en: Anony_mous identity
sr: Anonimni _identitet

en: Inner _authentication
sr: Unutrašnja autenti_fikacija

en: page 2
sr: strana 2

en: Last Used
sr: Poslednje korišćeno

en: Twisted Pair (TP)
sr: Upletena parica (TP - Twisted Pair)

en: _Name
sr: _Naziv

en: _Cloned Address
sr: _Klonirana adresa

en: bytes
sr: bajta

en: Make available to other _users
sr: Učini dostupno drugim _korisnicima

en: Connect _automatically
sr: Pove_ži se automatski

en: Firewall _Zone
sr: _Zona zaštitnog zida

en: Automatic DNS
sr: Automatski DNS

en: Automatic Routes
sr: Automatsk rute

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
sr: Vrati podešavanja za ovu mrežu na podrazumevane  postavke, uključujući lozinke, ali je zapamti kao preferiranu mrežu

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
sr: Ukloni sve detalje koji se odnose na ovu mrežu i nemoj pokušati da se povežeš automatski

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
sr: (Greška: ne mogu da učitam uređivača VPN veze)

en: Make available to _other users
sr: Učini dostupno _drugim korisnicima

en: Anonymous
sr: Anonimno

en: Authenticated
sr: Potvrđen identitet

en: Both
sr: Oba

en: PAC _file
sr: PAC _datoteka

en: _Inner authentication
sr: _Unutrašnja potvrda identiteta

en: Allow automatic PAC pro_visioning
sr: Dozvoli automatsko PAC dodeljivanje p_rivilegija

en: _Username
sr: _Korisničko ime

en: Sho_w password
sr: Prikaži _lozinku

en: Version 0
sr: Verzija 0

en: Version 1
sr: Verzija 1

en: C_A certificate
sr: C_A sertifikat

en: No CA certificate is _required
sr: Ni_je potreban CA sertifikat

en: PEAP _version
sr: PEAP _verzija

en: I_dentity
sr: _Identitet

en: _User certificate
sr: Sertifikat _korisnika

en: Private _key
sr: Privatni klj_uč

en: _Private key password
sr: _Lozinka privatnog ključa

en: Au_thentication
sr: Potvrđivanje i_dentiteta

en: 1 (Default)
sr: 1 (Podrazumevano)

en: Open System
sr: Otvoreni sistem

en: Shared Key
sr: Deljeni ključ

en: _Key
sr: _Ključ

en: Sho_w key
sr: P_rikaži ključ

en: WEP inde_x
sr: VEP ind_eks

en: _Type
sr: _Vrsta

en: Color management settings
sr: Podešavanja upravljanja bojom

en: Region & Language
sr: Region i jezik

en: Change your region and language settings
sr: Izmenite Vaša podešavanja regiona i jezika

en: Display
sr: Ekran

en: Change resolution and position of monitors and projectors
sr: Promenite rezoluciju i mesta ekrana i projektora

en: Network settings
sr: Podešavanja mreže

en: Graphics Tablet
sr: Grafička tabla

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
sr: Postavite mapiranje dugmadi i podesite osetljivost digitalne olovke grafičkih tabli
