linuxmint - en to ie translation catalogue (276 entries)

en: Title:
ie: Titul:

en: Album Artist:
ie: Artist del album:

en: Year:
ie: Annu:

en: Track #:
ie: Track nró:

en: Length:
ie: Duration:

en: Encoded by:
ie: Codificat per:

en: Copyright:
ie: Jure editorial:

en: Nemo Compare
ie: Comparation de Nemo

en: Normal Diff
ie: Normal diff

en: Compare to:
ie: Comparar a:

en: Compare Later
ie: Comparar plu tard

en: Remember file for later comparison
ie: Memorar li file por futuri comparation

en: Compare
ie: Comparar

en: Compare selected files
ie: Comparar li selectet files

en: Art
ie: Arte

en: Camera
ie: Cámera

en: Danger
ie: Dangere

en: Default
ie: Predefinit

en: Development
ie: Developation

en: Documents
ie: Documentes

en: Downloads
ie: Descargates

en: Favorite
ie: Preferet

en: Games
ie: Ludes

en: Generic
ie: Géneric

en: Installed
ie: Installat

en: Mail
ie: Postage

en: Money
ie: Moné

en: New
ie: Crear

en: Note
ie: Nota

en: Package
ie: Paccage

en: People
ie: Homes

en: Photos
ie: Fotos

en: Sales
ie: Vendida

en: Sound
ie: Son

en: System
ie: Sistema

en: Emblems
ie: Emblemas

en: Extract Here
ie: Extraer ad ci

en: Extract the selected archive to the current position
ie: Extraer li selectet archive al actual loc

en: Extract To...
ie: Extraer a...

en: Extract the selected archive
ie: Extraer li selectet archive

en: Compress...
ie: Compresser...

en: Create a compressed archive with the selected objects
ie: Crear un archive compresset con li objectes selectet

en: Save Digests
ie: Salvar li digestes

en: A GTK+ utility for computing message digests or checksums.
ie: Un utensil GTK+ por computar digestes de missages o summas de control.

en: Select Files
ie: Selecter files

en: Failed to read "%s"
ie: Ne successat leer «%s»

en: Failed to read "%s":
    %s
ie: Ne successat leer «%s»:
    %s

en: Not a regular file
ie: Ne es un file regulari

en: Unknown error
ie: Ínconosset errore

en: Failed to add "%s":
    %s
ie: Ne successat adjuncter «%s»:
    %s

en: %s of %s - 1 minute left (%s/sec)
ie: %s de %s - 1 minute remane (%s/sec)

en: %s of %s - %u minutes left (%s/sec)
ie: %s de %s - %u minutes remane (%s/sec)

en: %s of %s - 1 second left (%s/sec)
ie: %s de %s - 1 seconde remane (%s/sec)

en: %s of %s - %u seconds left (%s/sec)
ie: %s de %s - %u secondes remane (%s/sec)

en: Check against the specified digest or checksum
ie: Controlar li selectet digeste o summa de control.

en: Read program data from the specified directory
ie: Leer li data del programma ex li selectet fólder

en: DIRECTORY
ie: DIRECTORIA

en: Hash the specified text
ie: Hashar li textu specificat

en: TEXT
ie: TEXTU

en: Show version information
ie: Monstrar li information del version

en: Failed to enable any supported hash functions.
ie: Ne successat activar quelcunc de supportat hash-functiones.

en: Digests
ie: Digestes

en: _Resize Images...
ie: _Redimensionar images...

en: Resize each selected image
ie: Redimensionar chascun selectet image

en: Ro_tate Images...
ie: Ro_tar images...

en: Rotate each selected image
ie: Rotar chascun selectet image

en: _Skip
ie: _Omisser

en: _Retry
ie: _Repenar

en: Resizing image: %d of %d
ie: Redimensionante image: %d de %d

en: <i>Resizing "%s"</i>
ie: <i>Redimensionante «%s»</i>

en: Please enter a valid filename suffix!
ie: Ples provide un valid suffixe de fil-nómine!

en: Rotating image: %d of %d
ie: Rotante image: %d de %d

en: <i>Rotating "%s"</i>
ie: <i>Rotante «%s»</i>

en: Resize Images
ie: Redimensionar images

en: <b>Image Size</b>
ie: <b>Dimension del image</b>

en: Select a size:
ie: Selecter un dimension:

en: pixels
ie: pixeles

en: Custom size:
ie: Personal dimension:

en: Width:
ie: Largore:

en: Height:
ie: Altore:

en: <b>Filename</b>
ie: <b>Fil-nómine</b>

en: Append
ie: Appender

en: .resized
ie: .redim

en: to file title
ie: al nómine

en: _Resize
ie: _Redimensionar

en: Rotate Images
ie: Rotar images

en: <b>Image Rotation</b>
ie: <b>Rotation del image</b>

en: Select an angle:
ie: Selecte un angul:

en: Custom angle:
ie: Angul personal:

en: degrees clockwise
ie: gradus a dextri

en: .rotated
ie: .rotat

en: _Rotate
ie: _Rotar

en: Title
ie: Titul

en: Length
ie: Duration

en: EXIF Date
ie: Date de EXIF

en: EXIF Software
ie: Programma de EXIF

en: EXIF Flash
ie: Flash de EXIF

en: EXIF Image Size
ie: Dimension del image de EXIF

en: EXIF Rating
ie: Evaluation de EXIF

en: Image Size
ie: Dimension de image

en: Nemo Pastebin
ie: Pastebin de Nemo

en: Open the browser
ie: Aperter un navigator web

en: Username
ie: Nómine de usator

en: Password
ie: Contrasigne

en: Author
ie: Autor

en: %d item | %d items
ie[0]: %d element
ie[1]: %d elementes

en: Empty Folder
ie: Vacui fólder

en: Type
ie: Tip

en: Loading...
ie: Cargante...

en: Size
ie: Grandore

en: Modified
ie: Modificat

en: from
ie: ex

en: by
ie: de

en: %d of %d
ie: %d ex %d

en: <span size="larger">The selected "%s" is invalid encoding.</span>
    <span size="larger">Please choose another one.</span>
ie: <span size="larger">Li selectet «%s» es un ínvalid codification.</span>
    <span size="larger">Ples selecter un altri.</span>

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming the file to "%s"</span>
ie: <span size="larger" weight="bold">Un errore evenit renominante li file a «%s»</span>

en: <span size="larger" weight="bold">A file named "%s" already exists.</span>
ie: <span size="larger" weight="bold">Un file con nómine «%s» ja existe.</span>

en: If you want to rename the selected file, please move or rename "%s" first.
ie: Si vu vole renominar li selectet fíle, ples in prim mover o renominar «%s».

en: Repair filename ...
ie: Reparar fil-nómine...

en: Repair filename
ie: Reparar fil-nómine

en: Re_name as "%s"
ie: Re_nominar quam «%s»

en: Rename as "%s".
ie: Renominar quam «%s».

en: Select a filename
ie: Selecte un nómine de file

en: Select a filename from sub menu items.
ie: Selecter un fil-nómine ex li elementes del sub-menú.

en: Central European latin - CP1250
ie: Central Europan latin - CP1250

en: Chinese simplified - CP936
ie: Chinesi simplificat - CP936

en: Chinese traditional - CP950
ie: Chinesi traditional - CP950

en: Cyrillic - CP1251
ie: Cirilic - CP1251

en: Greek - CP1253
ie: Grec - CP1253

en: Hebrew - CP1255
ie: Hebreic - CP1255

en: Japanese - CP932
ie: Japanesi - CP932

en: Turkish - CP1254
ie: Turcian - CP1254

en: Vietnamese - CP1258
ie: Vietnamesi - CP1258

en: Western European latin - CP1252
ie: Occidental latin - CP1252

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming "%s" to "%s"</span>
ie: <span size="larger" weight="bold">Un errore evenit renominante «%s» a «%s»</span>

en: Other ...
ie: Altri...

en: As is
ie: Actual

en: To be
ie: Futuri

en: Select an encoding name to use
ie: Selecte un nómine de codification

en: _Encoding name to add:
ie: Adjunt_er un codification:

en: Nemo Filename Repairer
ie: Reparatura de fil-nómines de Nemo

en: Select _encoding:
ie: Selecte un _codification:

en: Include _subdirectories
ie: Includer _subfólderes

en: Key Imported | Keys Imported
ie[0]: Clave importat
ie[1]: Claves importat

en: Imported %i key | Imported %i keys
ie[0]: Importat %d clave
ie[1]: Importat %d claves

en: Imported a key for | Imported keys for
ie[0]: Importat un clave por
ie[1]: Importat claves por

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>expired</b></i> on %s.
ie: Signat per <i><key id='%s'/> <b>expirat</b></i> on %s.

en: Invalid Signature
ie: Signature ínvalid

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s <b>Expired</b>.
ie: Signat per <i><key id='%s'/></i> - <b>expirat</b> %s.

en: Expired Signature
ie: Signature expirat

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>Revoked</b></i> on %s.
ie: Signat per <i><key id='%s'/></i> - <b>expirat</b> %s.

en: Revoked Signature
ie: Signature revocat

en: Good Signature
ie: Signature valid

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s.
ie: Signat %2$s per <i><key id='%1$s'/></i>.

en: Untrusted Valid Signature
ie: Ínfidet signature valid

en: Valid but <b>untrusted</b> signature by <i><key id='%s'/></i> on %s.
ie: Valid ma <b>ínfidet</b> signature per <i><key id='%s'/></i> de %s.

en: Signing key not in keyring.
ie: Clave de signature ne existe in li porta-clave.

en: Unknown Signature
ie: Ínconosset signature

en: Bad or forged signature. The signed data was modified.
ie: Ínvalid o contrafat signature. Li signat data esset modificat.

en: Bad Signature
ie: Signature ínvalid

en: Couldn't verify signature.
ie: Ne successat verificar li signature.

en: Wrong passphrase.
ie: Pass-frase ínvalid.

en: Enter new passphrase for '%s'
ie: Intra un nov pass-frase por «%s»

en: Enter passphrase for '%s'
ie: Intra li pass-frase por «%s»

en: Enter new passphrase
ie: Intra un nov pass-frase

en: Enter passphrase
ie: Intra li pass-frase

en: Passphrase
ie: Pass-frase

en: Ok
ie: OK

en: Cancel
ie: Anullar

en: Import keys from the file
ie: Importar claves ex un file

en: Encrypt file
ie: Ciffrar un file

en: Sign file with default key
ie: Signar li file per li predefinit clave

en: Encrypt and sign file with default key
ie: Ciffrar e signar un file per li predefinit clave

en: Decrypt encrypted file
ie: Deciffrar un ciffrat file

en: Verify signature file
ie: Verificar un file de signature

en: Encryption settings
ie: Parametres de ciffration

en: Couldn't load keys
ie: Ne successar cargar li claves

en: Choose Encrypted File Name for '%s'
ie: Selecte un fil-nómine del ciffrat «%s»

en: Choose Signer
ie: Selecte un signator

en: Choose Signature File Name for '%s'
ie: Selecte li nómine del file de signature por «%s»

en: Import is complete
ie: Importation es complet

en: Importing keys ...
ie: Importante claves...

en: Import Failed
ie: Importation ne successat

en: Keys were found but not imported.
ie: Claves esset trovat ma ne importat.

en: Imported key
ie: Importat clave

en: Imported %d key | Imported %d keys
ie[0]: Importat %d clave
ie[1]: Importat %d claves

en: Choose Decrypted File Name for '%s'
ie: Selecte un fil-nómine del deciffrat «%s»

en: Choose Original File for '%s'
ie: Selecte li original file por «%s»

en: No valid signatures found
ie: Null valid signatures trovat

en: File Encryption Tool
ie: Utensile de ciffration de files

en: Encrypting
ie: Ciffration

en: Couldn't encrypt file: %s
ie: Ne successat ciffrar un file: %s

en: Signing
ie: Signation

en: Couldn't sign file: %s
ie: Ne successat signar un file: %s

en: Importing
ie: Importante

en: Couldn't import keys from file: %s
ie: Ne successat importar claves ex un file: %s

en: Decrypting
ie: Deciffrante

en: Couldn't decrypt file: %s
ie: Ne successat deciffrar un file: %s

en: Verifying
ie: Verificante

en: Couldn't verify file: %s
ie: Ne successat verificar un file: %s

en: Self-extracting zip (.exe)
ie: Selfextraent ZIP (.exe)

en: Tar uncompressed (.tar)
ie: Tar íncompresset (.tar)

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
ie: Tar compresset med bzip (.tar.bz)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
ie: Tar compresset med bzip2 (.tar.bz2)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
ie: Tar compresset med gzip (.tar.gz)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
ie: Tar compresset med lzop (.tar.lzo)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
ie: Tar compresset med compress (.tar.Z)

en: You have selected %d file  | You have selected %d files
ie[0]: Vu ha selectet %d file
ie[1]: Vu ha selectet %d files

en: and %d folder | and %d folders
ie[0]: e %d fólder
ie[1]: e %d fólderes

en: You have selected %d file | You have selected %d files
ie[0]: Vu ha selectet %d file
ie[1]: Vu ha selectet %d files

en: You have selected %d folder | You have selected %d folders
ie[0]: Vu ha selectet %d fólder
ie[1]: Vu ha selectet %d fólderes

en: Preparing...
ie: Preparante...

en: Couldn't list files
ie: Ne successat listar files

en: Couldn't package files
ie: Ne successat paccar files

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
ie: Deciffration ne successat. Probabilmen vu ne have li clave de deciffration.

en: Couldn't run file-roller
ie: Ne successat lansar file-roller

en: The file-roller process did not complete successfully
ie: Li processu file-roller ne ha finit successosimen

en: All key files
ie: Omni files de claves

en: All files
ie: Omni files

en: Archive files
ie: Files de archives

en: <b>A file already exists with this name.</b>
    
    Do you want to replace it with a new file?
ie: <b>Un file con ti-ci nómine ja existet.</b>
    
    Esque vu vole substituer it per un nov file?

en: _Replace
ie: _Substituer

en: Encrypt Multiple Files
ie: Ciffrar multiplic files

en: <b>You have selected multiple files or folders</b>
ie: <b>Vu ha selectet multiplic files o fólderes</b>

en: Encrypt each file separately
ie: Ciffrar chascun file apartmen

en: Encrypt packed together in a package
ie: Ciffrar juntmen in un paccage

en: Packaging:
ie: Paccage:

en: Package Name:
ie: Nómine de paccage:

en: Notification Messages
ie: Avises de notification

en: Encrypt...
ie: Ciffrar...

en: Encrypt (and optionally sign) the selected file | Encrypt the selected files
ie[0]: Ciffrar (e facultativmen signar) li selectet file
ie[1]: Ciffrar li selectet files

en: Sign
ie: Signar

en: Sign the selected file | Sign the selected files
ie[0]: Signar li selectet file
ie[1]: Signar li selectet files

en: Nemo needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
ie: Nemo deve adjunter alcun permissiones al fólder «%s» por partir it

en:   - read permission by others
ie:   - permission de letion del altris

en:   - write permission by others
ie:   - permission de scrition del altris

en:   - execute permission by others
ie:   - permission de execution del altris

en: Add the permissions automatically
ie: Adjunter li permissiones automaticmen

en: Could not change the permissions of folder "%s"
ie: Ne successat alterar li permissiones del fólder «%s»

en: The share name cannot be empty
ie: Li nómine del partite ne posse esser vacui

en: Error while getting share information: %s
ie: Errore evenit obtenente li information pri partite: %s

en: Another share has the same name
ie: Un altri partite have li sam nómine

en: Modify _Share
ie: Modificar li p_artite

en: Create _Share
ie: Crear un p_artite

en: Something went wrong.  You may need to install samba and add your user to the 'sambashare' group manually.
ie: Un error evenit. Ples penar installar samba e adjunter vor usator in li gruppe «sambashare» manualmen.

en: There was an error while getting the sharing information
ie: Un errore evenit obtenente li information pri partite

en: Share
ie: Partir

en: Folder Sharing
ie: Partition del fólder

en: Sharing Options
ie: Partition del fólder

en: Share this Folder
ie: Partir ti-ci folder

en: %s %s %s returned with signal %d
ie: %s %s %s retornat con signal %d

en: %s %s %s failed for an unknown reason
ie: %s %s %s ne successat por un ínconosset cause

en: 'net usershare' returned error %d: %s
ie: 'net usershare' retrodat un errore %d: %s

en: 'net usershare' returned error %d
ie: 'net usershare' retrodat un errore %d

en: the output of 'net usershare' is not in valid UTF-8 encoding
ie: li production de 'net usershare' ne es in un codification UTF-8 valid

en: Failed
ie: Ne successat

en: Samba's testparm returned with signal %d
ie: testparm de Samba retornat con signal %d

en: Samba's testparm failed for an unknown reason
ie: testparm de Samba ne successat por un ínconosset cause

en: Samba's testparm returned error %d: %s
ie: testparm de Samba retrodat un errore %d: %s

en: Samba's testparm returned error %d
ie: testparm de Samba retrodat un errore %d

en: Cannot remove the share for path %s: that path is not shared
ie: Ne successat remover li partite con rute %s: ta rute ne es partit

en: Cannot change the path of an existing share; please remove the old share first and add a new one
ie: Ne posse modificar li rute de un existent partite; ples remover li anteyan partite e crear un nov

en: Share this _folder
ie: Partir ti-ci _folder

en: Share _name:
ie: _Nómine de partite:

en: Co_mment:
ie: Co_menta:

en: _Allow others to create and delete files in this folder
ie: Per_misser altris crear e deleter files in ti-ci fólder

en: _Guest access (for people without a user account)
ie: Acesse _gast (por tis sin un conto existent)

en: Install
ie: Installar

en: Nemo-Terminal Preferences
ie: Preferenties del Terminal de Nemo

en: Terminal position
ie: Position del Terminal

en: Independent
ie: Índependent

en: Terminal bell
ie: Sonette de Terminal

en: Keyboard shortcut
ie: Rapid-taste

en: Restore defaults
ie: Restituer predefinit valores

en: Advanced
ie: Avansates

en: Paste Filenames
ie: Collar fil-nómines
