linuxmint - en to ja translation catalogue (1316 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
ja: 保存した検索

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
ja: Nemo のアクション定義

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
ja: Nemo の検索ヘルパー定義

en: No actions found
ja: アクションがありません

en: Actions
ja: アクション

en: Nemo could not create the required folder "%s".
ja: Nemo が必要とするフォルダー "%s" を作成できませんでした。

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
ja: Nemo を起動する前に、次のフォルダーを作成するか、Nemo にフォルダーを作成できる権限を与えてください。

en: Error starting autorun program: %s
ja: 自動実行プログラムの起動中にエラーがありました: %s

en: Cannot find the autorun program
ja: 自動実行プログラムが見つかりません

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
ja: <big><b>自動実行ソフトウェアの起動エラー</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
ja: <big><b>このメディアには自動実行を意図したソフトウェアが含まれます。ソフトウェアを起動しますか？</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
ja: メディア "%s" からソフトウェアを直接実行します。このソフトウェアを信用できない場合は、絶対に実行しないでください。
    
    よく分からなければ、キャンセルを押してください。

en: _Run
ja: 実行 (_R)

en: Customize
ja: カスタマイズ

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
ja: デスクトップ

en: No bookmarks defined
ja: ブックマークが定義されていません

en: Disable all
ja: すべて無効化

en: Enable all
ja: すべて有効化

en: Public FTP
ja: 公開 FTP

en: FTP (with login)
ja: FTP (要ログイン)

en: Windows share
ja: Windows 共有

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ja: 安全な WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
ja: 接続しています...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
ja: 利用可能なサーバー形式のリストを読み込めませんでした。
    gvfs が正しくインストールされているか確認してください。

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
ja: フォルダー "%s" は "%s" 上では開けません。

en: The server at "%s" cannot be found.
ja: "%s" のサーバーが見つかりません。

en: Try Again
ja: 再試行

en: Please verify your user details.
ja: ユーザー情報が正しいかを確認してください。

en: Continue
ja: 続行

en: C_onnect
ja: 接続 (_O)

note: set dialog properties
en: Connect to Server
ja: サーバーに接続

en: Server Details
ja: サーバー情報

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
ja: サーバー (_S):

note: port
en: _Port:
ja: ポート番号 (_P):

note: second row: type combobox
en: _Type:
ja: 種類 (_T):

note: third row: share entry
en: Sh_are:
ja: 共有する場所 (_A):

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
ja: フォルダー (_F):

en: User Details
ja: ユーザー情報

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
ja: ドメイン名 (_D):

note: second row: username entry
en: _User name:
ja: ユーザー名 (_U):

note: third row: password entry
en: Pass_word:
ja: パスワード (_W):

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
ja: パスワードを記憶 (_R)

en: Operation cancelled
ja: 操作をキャンセルしました

en: Print but do not open the URI
ja: URI を開かずに表示

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
ja: 
    
    サーバーマウントへの接続を追加

en: Show the version of the program.
ja: プログラムのバージョンを表示します。

en: Quit Nemo Desktop.
ja: Nemo デスクトップを終了します。

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
ja: 
    
    ファイルマネージャーでデスクトップを管理します

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
ja: ゴミ箱を空にする (_M)

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
ja: 自動整列

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
ja: 逆順に並べる

en: Smaller
ja: 極小

en: Small
ja: 小

en: Normal
ja: 標準

en: Large
ja: 大

en: Larger
ja: 極大

en: _Vertical
ja: 垂直 (_V)

en: _Horizontal
ja: 水平 (_H)

en: Name
ja: 名前

en: Size
ja: サイズ

en: Type
ja: 種類

en: Date
ja: 日付

note: name, stock id, label
en: _Sort
ja: 並べ替え (_S)

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
ja: アイコンの大きさ (_I)

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
ja: ゴミ箱にあるすべてのアイテムを削除します

en: _Customize
ja: カスタマイズ (_C)

en: Adjust the desktop layout for this monitor
ja: このモニターのデスクトップレイアウトを調節します

en: The desktop view encountered an error.
ja: デスクトップ表示にエラーが発生しました。

en: The desktop view encountered an error while starting up.
ja: デスクトップ表示の開始中にエラーが発生しました。

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
ja: アイコンを元の大きさに戻す (_Z)

en: Restore Icon's Original Si_ze
ja: アイコンを元の大きさに戻す (_Z)

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
ja: アイコンの大きさを変更...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
ja: 選択したアイコンを伸縮可能にします

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
ja: 選択したアイコンを元の大きさに戻します

en: Comment
ja: コメント

en: Description
ja: 説明

en: Command
ja: コマンド

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
ja: 現在のモニターのレイアウト (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
ja: 現在のモニターのレイアウト (%dx%d)

en: Desktop Settings
ja: デスクトップの設定

en: Current Monitor Preferences
ja: 現在のモニターの設定

en: Show global desktop settings
ja: 全体的なデスクトップの設定を表示

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
ja: "%s" の内容を表示するために必要な権限がありません。

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
ja: "%s" が見つかりませんでした。最近削除されたのかもしれません。

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
ja: "%s" のすべての内容を表示できませんでした: %s

en: The folder contents could not be displayed.
ja: フォルダーの内容を表示できませんでした。

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
ja: "%s" のグループを変更するために必要な権限がありません。

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
ja: "%s" のグループを変更できませんでした: %s

en: The group could not be changed.
ja: グループを変更できませんでした。

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
ja: "%s" の所有者を変更できませんでした: %s

en: The owner could not be changed.
ja: 所有者を変更できませんでした。

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
ja: "%s" のパーミッションを変更できませんでした: %s

en: The permissions could not be changed.
ja: パーミッションを変更できませんでした。

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
ja: 名前 "%s" はこのフォルダー内ですでに使用されています。別の名前を指定してください。

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
ja: このフォルダー内に "%s" が存在しません。たった今移動されたか、削除されたのかもしれません。

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
ja: "%s" の名前を変更するために必要な権限がありません。

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
ja: 名前 "%s" には特殊文字 "/" を含めることができません。別の名前を指定してください。

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
ja: 名前 "%s" は無効です。別の名前を指定してください。

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
ja: 名前 "%s" は長すぎます。別の名前を指定してください。

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
ja: "%s" から "%s" に名前を変更できませんでした: %s

en: The item could not be renamed.
ja: アイテムの名前を変更できませんでした。

en: Renaming "%s" to "%s".
ja: "%s" から "%s" に名前を変更しています。

en: No extensions found
ja: 拡張機能がありません

en: no information available
ja: 情報がありません

en: Configure
ja: 設定

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Extensions changed.  Restart required.
ja: 拡張機能が変更されました。再起動が必要です。

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
ja: なし

en: Yesterday
ja: 昨日

en: by _Name
ja: 名前順 (_N)

en: Keep icons sorted by name in rows
ja: アイコンを名前順に並べます

en: by _Size
ja: サイズ順 (_S)

en: Keep icons sorted by size in rows
ja: アイコンをサイズ順に並べます

en: by _Type
ja: 種類順 (_T)

en: Keep icons sorted by type in rows
ja: アイコンを種類順に並べます

en: by _Detailed Type
ja: 詳細形式順 (_D)

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
ja: アイコンを詳細形式順に並べます

en: by Modification _Date
ja: 更新日時順 (_D)

en: Keep icons sorted by modification date in rows
ja: アイコンを更新日時順に並べます

en: by T_rash Time
ja: ゴミ箱への移動日時順 (_R)

en: Keep icons sorted by trash time in rows
ja: アイコンをゴミ箱への移動日時順に並べます

en: _Organize Desktop by Name
ja: デスクトップを名前順に整列 (_O)

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
ja: アイテムを並べ替え (_G)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
ja: 名前順に整理 (_O)

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
ja: アイコンをウィンドウに合わせて、重ならないように並べます

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
ja: 逆順 (_V)

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
ja: アイコンを逆順に並べます

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
ja: 配置間隔を維持 (_K)

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
ja: アイコンを格子状に並べます

en: _Manually
ja: 手動 (_M)

en: Leave icons wherever they are dropped
ja: アイコンを自由に配置できます

en: By _Name
ja: 名前順 (_N)

en: By _Size
ja: サイズ順 (_S)

en: By _Type
ja: 種類順 (_T)

en: By _Detailed Type
ja: 詳細形式順 (_D)

en: By Modification _Date
ja: 更新日時順 (_D)

en: By T_rash Time
ja: ゴミ箱への移動日時順 (_R)

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
ja: アイコン表示

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
ja: アイコン (_I)

en: The icon view encountered an error.
ja: アイコン表示にエラーが発生しました。

en: The icon view encountered an error while starting up.
ja: アイコン表示の開始中にエラーが発生しました。

en: Display this location with the icon view.
ja: この場所をアイコンで表示します。

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
ja: コンパクト表示

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
ja: コンパクト (_C)

en: The compact view encountered an error.
ja: コンパクト表示にエラーが発生しました。

en: The compact view encountered an error while starting up.
ja: コンパクト表示の開始中にエラーが発生しました。

en: Display this location with the compact view.
ja: この場所をコンパクトに表示します。

en: Image Type
ja: 画像の種類

en: %d pixel | %d pixels
ja[0]: %d ピクセル

en: Width
ja: 横幅

en: Height
ja: 縦幅

en: Title
ja: タイトル

en: Author
ja: 作成者

en: Copyright
ja: 著作権

en: Created On
ja: 作成日時

en: Created By
ja: ソフトウェア名

en: Disclaimer
ja: 免責条項

en: Warning
ja: 警告

en: Source
ja: ソース

en: Camera Brand
ja: カメラのブランド名

en: Camera Model
ja: カメラの型番

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
ja: 撮影日時

en: Date Digitized
ja: 保存日時

en: Date Modified
ja: 更新日時

en: Exposure Time
ja: 露光時間

en: Aperture Value
ja: 絞り値

en: ISO Speed Rating
ja: ISO 感度

en: Flash Fired
ja: フラッシュあり

en: Metering Mode
ja: 測光モード

en: Exposure Program
ja: 露出プログラム

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Location
ja: 場所

en: Keywords
ja: キーワード

en: Creator
ja: 作成者

en: Rating
ja: 評価

en: Failed to load image information
ja: 画像情報の読み込みに失敗しました

en: Loading...
ja: 読み込んでいます...

en: Image
ja: 画像

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
ja: アクション: このフォルダーにアクションファイルを追加すると、メニュー項目に出現します。

en: More info
ja: 詳細

en: View a sample action file with documentation
ja: アクションファイルの見本と、そのドキュメントを参照します

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
ja: スクリプト: このフォルダー内の実行ファイルは、すべてスクリプトメニュー項目に出現します。

en: View additional information about creating scripts
ja: スクリプト作成のための追加情報を参照します

en: (Empty)
ja: (空)

en: Use Default
ja: 既定値に戻す

en: Temporarily disable auto-sort
ja: 一時的に自動整列を無効化

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
ja: リスト表示

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
ja: リスト (_L)

en: The list view encountered an error.
ja: リスト表示にエラーが発生しました。

en: The list view encountered an error while starting up.
ja: リスト表示の開始中にエラーが発生しました。

en: Display this location with the list view.
ja: この場所をリストで表示します。

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
ja[0]: %d 個の場所を表示しますか？

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
ja[0]: %d 個のウィンドウを別々に開きます。

en: --check cannot be used with other options.
ja: --check オプションは他のオプションと同時に使用できません。

en: --quit cannot be used with URIs.
ja: --quit オプションは URI と同時に使用できません。

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
ja: --geometry オプションに指定できる URI はひとつのみです。

en: Perform a quick set of self-check tests.
ja: 簡単な自己診断テストを実行します。

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
ja: 作成するウィンドウの初期位置を指定します。例: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100。

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
ja: 明示的に指定した URI のウィンドウのみを起動します。

en: Ignored argument - left for compatibility only.
ja: 無視される引数 - 互換性目的にのみ残されています。

en: Open URIs in tabs.
ja: URI をタブに開きます。

en: Open URIs in an existing window.
ja: URI を既存のウィンドウに開きます。

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
ja: ユーザーのサムネイルキャッシュを修復 - 問題のあるサムネイルを修復する際に役立ちます。root 権限で実行してください。

en: Quit Nemo.
ja: Nemo を終了します。

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
ja: 
    
    ファイルマネージャーでファイルシステムを閲覧します

en: Nemo's main menu is now hidden
ja: Nemo のメインメニューを非表示にしました

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
ja: メインメニューを非表示とするよう選択しました。
    
    - <Alt> キーを押す
    - メインツールバーの空白を右クリックする
    - ステータスバーの空白を右クリックする
    
    ことによって、一時的にメニューを表示させることができます。
    以前の設定に戻すには [表示] > [メニューバー] を選択してください。

en: Don't show this message again.
ja: 次回からこのメッセージを表示しない。

en: The Link "%s" is Broken.
ja: リンク "%s" は存在しません。

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
ja: リンク "%s" は存在しません。ゴミ箱に移動しますか？

en: This link cannot be used, because it has no target.
ja: リンク先が存在しないため、使用できません。

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
ja: リンク先 "%s" が存在しないため、使用できません。

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
ja: ゴミ箱に移動 (_V)

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
ja: "%s" を実行しますか？それとも内容を表示しますか？

en: "%s" is an executable text file.
ja: "%s" は実行可能なテキストファイルです。

en: Run in _Terminal
ja: 端末で実行 (_T)

en: _Display
ja: 表示 (_D)

en: Are you sure you want to open all files?
ja: すべてのファイルを開きますか？

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
ja[0]: %d 個のタブを別々に開きます。

en: Open with
ja: 別のプログラムで開く

en: Unknown file type
ja: ファイルの種類が不明です

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
ja: ファイル "%s" に関連付けられたプログラムがありません。このファイルの提供元が信頼でき、十分な権限を有しているのであれば、実行可能とした上で起動してみてください。あるいは "別のプログラムで開く" ダイアログから、関連付けるプログラムを選択することもできます。

en: Make executable and run
ja: 実行可能にして起動

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
ja: ファイル "%s" に関連付けられたプログラムがありません。"別のプログラムで開く" ダイアログから、関連付けるプログラムを選択してください。

en: Choose a program
ja: プログラムを選択してください

en: Untrusted application launcher
ja: 安全性が確認されていないアプリケーションランチャー

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
ja: アプリケーションランチャー "%s" は実行可能になっておらず、安全性が確認されていません。提供元が不明なファイルを起動すると、システムが危険にさらされるおそれがあります。

en: _Launch Anyway
ja: 警告を無視して起動 (_L)

en: Mark as _Trusted
ja: 安全性が確認されたものとする (_T)

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
ja[0]: %d 個のアプリケーションを別々に開きます。

en: Unable to mount location
ja: 場所をマウントできません

en: Unable to start location
ja: 場所を開始できません

en: Opening "%s".
ja: "%s" を開いています。

en: Opening %d item. | Opening %d items.
ja[0]: %d 個のアイテムを開いています。

en: Close tab
ja: タブを閉じる

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
ja: 
    
    "別のプログラムで開く" ダイアログを、与えられた URI で表示します。これにより、ユーザーが特定の MIME 型に行う、既定の処理を変更できるようになります。

en: Devices
ja: デバイス

en: Free space: %s
ja: 空き容量: %s

en: My Computer
ja: マイ コンピューター

en: Open your personal folder
    %s
ja: 個人用フォルダーを表示します
    %s

en: Home
ja: ホーム

en: Open the contents of your desktop in a folder
ja: 自分のデスクトップの内容をフォルダーに表示します

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Favorite files
ja: お気に入りのファイルを表示します

en: Recent
ja: 最近使ったファイル

en: Recent files
ja: 最近使ったファイルを表示します

en: Open the contents of the File System
    %s
ja: ファイルシステムの内容を表示します
    %s

en: File System
ja: ファイルシステム

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Open the trash
ja: ゴミ箱を表示します

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Mount and open %s (%s)
ja: %s (%s) をマウントして表示します

en: Mount and open %s
ja: %s をマウントして表示します

en: Network
ja: ネットワーク

en: Browse the contents of the network
ja: ネットワークの内容を表示します

note: Adjust start/stop items to reflect the type of the drive name, stock id label, accelerator
en: _Start
ja: 開始 (_S)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
ja: 停止 (_S)

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
ja: 電源オン (_P)

en: _Safely Remove Drive
ja: ドライブを安全に取り外す (_S)

en: _Connect Drive
ja: ドライブを接続 (_C)

en: _Disconnect Drive
ja: ドライブを切断 (_D)

en: _Start Multi-disk Device
ja: マルチディスクデバイスを開始 (_S)

en: _Stop Multi-disk Device
ja: マルチディスクデバイスを停止 (_S)

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
ja: ドライブのロックを解除 (_U)

en: _Lock Drive
ja: ドライブをロック (_L)

en: Unable to start %s
ja: %s を開始できません

en: Unable to eject %s
ja: %s を取り出せません

en: Unable to poll %s for media changes
ja: %s 上のメディアの変更を監視できません

en: Unable to stop %s
ja: %s を停止できません

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
ja: 開く (_O)

note: add the "open in new tab" menu item name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
ja: 新しいタブで開く (_T)

note: add the "open in new window" menu item
en: Open in New _Window
ja: 新しいウィンドウで開く (_W)

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
ja: ブックマークに追加 (_A)

en: Remove
ja: 削除

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
ja: 名前を変更 (_R)...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
ja: マウント (_M)

note: add the "Unmount" menu item name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
ja: アンマウント (_U)

note: add the "Eject" menu item name, stock id label, accelerator
en: _Eject
ja: 取り出す (_E)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
ja: メディアを検出 (_D)

note: Empty Trash menu item
en: Empty _Trash
ja: ゴミ箱を空にする (_T)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
ja: プロパティ (_P)

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
ja[0]: %1$s 件のファイル操作を実行しています。%2$d%% 完了。

en: File Operations
ja: ファイル操作

en: All file operations have been successfully completed
ja: すべてのファイル操作が正常に完了しました

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
ja: 同時に割り当てられるカスタムアイコンはひとつまでです！

en: Please drag just one image to set a custom icon.
ja: カスタムアイコンを設定するには、画像をひとつだけドラッグしてください。

en: The file that you dropped is not local.
ja: ローカル上にないファイルをドロップしました。

en: You can only use local images as custom icons.
ja: カスタムアイコンにはローカル画像ファイルを指定してください。

en: The file that you dropped is not an image.
ja: 画像ではないファイルをドロップしました。

en: _Name: | _Names:
ja[0]: 名前 (_N):

en: Properties
ja: プロパティ

en: %s Properties
ja: %s のプロパティ

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
ja: 不明

en: Cancel Group Change?
ja: グループの変更をキャンセルしますか？

en: Cancel Owner Change?
ja: 所有者の変更をキャンセルしますか？

en: nothing
ja: なし

en: unreadable
ja: 読み取り不可

en: %1$s item (and %2$s hidden) | %1$s items (and %2$s hidden)
ja[0]: %1$s 個のアイテム (+ %2$s 個の隠しアイテム)

en: %1$s item | %1$s items
ja[0]: %1$s 個のアイテム

en: (some contents unreadable)
ja: (一部の内容は読み取り不可)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
ja: 内容:

en: Size:
ja: サイズ:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
ja: 使用中

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
ja: 未使用

en: Total capacity:
ja: 全容量:

en: Filesystem type:
ja: ファイルシステムの種類:

en: Basic
ja: 基本

en: Type:
ja: 種類:

en: Link target:
ja: リンク先:

en: Location:
ja: 場所:

en: Volume:
ja: ボリューム:

en: Accessed:
ja: アクセス日時:

en: Created:
ja: 作成日時:

en: Modified:
ja: 更新日時:

en: Free space:
ja: 空き容量:

en: _Read
ja: 読み取り (_R)

en: _Write
ja: 書き込み (_W)

en: E_xecute
ja: 実行 (_X)

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
ja: [不可]

en: list
ja: 表示

en: read
ja: 読み取り

en: create/delete
ja: 作成/削除

en: write
ja: 書き込み

en: access
ja: アクセス

en: Access:
ja: アクセス権:

en: Folder access:
ja: フォルダーのアクセス権:

en: File access:
ja: ファイルのアクセス権:

en: List files only
ja: ファイル一覧の表示のみ

en: Access files
ja: ファイルへのアクセス

en: Create and delete files
ja: ファイルの作成と削除

en: Read-only
ja: 読み取り専用

en: Read and write
ja: 読み書き

en: Special flags:
ja: 特殊フラグ:

en: Set _user ID
ja: ユーザー ID をセット (_U)

en: Set gro_up ID
ja: グループ ID をセット (_U)

en: _Sticky
ja: スティッキービットを立てる (_S)

en: _Owner:
ja: 所有者 (_O):

en: Owner:
ja: 所有者:

en: _Group:
ja: グループ (_G):

en: Group:
ja: グループ:

en: Execute:
ja: 実行:

en: Allow _executing file as program
ja: プログラムとして実行可能 (_E)

en: Others:
ja: その他:

en: Folder Permissions:
ja: フォルダーのパーミッション:

en: File Permissions:
ja: ファイルのパーミッション:

en: Text view:
ja: テキストの表示:

en: Permissions
ja: パーミッション

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
ja: あなたは所有者ではないので、パーミッションを変更できません。

en: SELinux context:
ja: SELinux コンテキスト:

en: Last changed:
ja: 最終変更日時:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
ja: フォルダー内のファイルすべてにパーミッションを適用

en: The permissions of "%s" could not be determined.
ja: "%s" のパーミッションを断定できませんでした。

en: The permissions of the selected file could not be determined.
ja: 選択したファイルのパーミッションを断定できませんでした。

en: Open With
ja: 別のプログラムで開く

en: Help
ja: ヘルプ

en: Close
ja: 閉じる

en: Creating Properties window.
ja: プロパティウィンドウを作成しています。

en: There was an error displaying help.
ja: ヘルプの表示中にエラーがありました。

en: Revert
ja: 元に戻す

en: Not supported in this location
ja: この場所はサポートされていません

en: No scripts found
ja: スクリプトがありません

en: Scripts
ja: スクリプト

en: Show Places
ja: 場所を表示します

en: Show Treeview
ja: ツリービューを表示します

en: Hide the Sidebar (F9)
ja: サイドバーを隠します (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
ja: サイドバーを表示します (F9)

en: Adjust zoom level
ja: ズーム倍率を調節します

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
ja: サムネイルのキャッシュに問題が発生しました。この問題を修復するには、管理者権限が必要です。

en: Fix now
ja: すぐに修復

en: Dismiss
ja: 閉じる

en: Elevated Privileges
ja: 権限昇格

en: Restore Selected Items
ja: 選択したアイテムを戻す

en: Restore selected items to their original position
ja: 選択したアイテムを元の場所に戻します

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
ja: 貼り付けると "%s" が移動されます

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
ja: 貼り付けると "%s" がコピーされます

en: There is nothing on the clipboard to paste.
ja: クリップボードには貼り付けられるものがありません。

note: add the "create new folder" menu item name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
ja: 新しいフォルダーを作成 (_F)

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
ja: 切り取り (_T)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
ja: コピー (_C)

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
ja: フォルダー内へ貼り付け (_P)

en: P_in
ja: ピン留め (_I)

en: Unp_in
ja: ピン留めを外す (_I)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
ja: 削除 (_D)

en: P_roperties
ja: プロパティ (_R)

en: Computer
ja: コンピューター

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
ja[0]: %'d 個のタブを別々に開きます。

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
ja[0]: %'d 個のウィンドウを別々に開きます。

en: Select Items Matching
ja: アイテムをパターンマッチングで選択

en: _Pattern:
ja: パターン (_P):

en: Examples:
ja: 例:

note: Reset to default info
en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo last action
ja: 最後に行った操作を元に戻します

note: Reset to default info
en: Redo
ja: 繰り返す

en: Redo last undone action
ja: 最後に元に戻した操作を繰り返します

en: Content View
ja: 内容表示

en: View of the current folder
ja: 現在のフォルダーの内容を表示します

en: "%s" selected
ja: "%s" を選択しました

en: %'d folder selected | %'d folders selected
ja[0]: %'d 個のフォルダーを選択しました

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
ja[0]:  (%'d 個のアイテムを含む)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
ja[0]:  (合計で %'d 個のアイテムを含む)

en: %'d item selected | %'d items selected
ja[0]: %'d 個のアイテムを選択しました

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
ja[0]: 他 %'d 個のアイテムを選択しました

en: %'u item | %'u items
ja[0]: %'u 個のアイテム

en: %s, Free space: %s
ja: %s、空き容量: %s

en: Open With %s
ja: %s で開く

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
ja[0]: 選択したアイテムを "%s" で開きます

en: Run "%s" on any selected items
ja: 選択したアイテムを "%s" で実行します

en: Create a new document from template "%s"
ja: テンプレート "%s" から新しいドキュメントを作成します

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be moved if you select the Paste command
ja[0]: 貼り付けると、選択した %'d 個のアイテム%sが移動されます

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be copied if you select the Paste command
ja[0]: 貼り付けると、選択した %'d 個のアイテム%sがコピーされます

en: Select Target Folder For Move
ja: 移動先のフォルダーを選択

en: Select Target Folder For Copy
ja: コピー先のフォルダーを選択

en: Unable to unmount location
ja: 場所をアンマウントできません

en: Unable to eject location
ja: 場所を取り出せません

en: Unable to stop drive
ja: ドライブを停止できません

en: Connect to Server %s
ja: サーバー %s に接続

en: _Connect
ja: 接続 (_C)

en: Link _name:
ja: リンクの名前 (_N):

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
ja: 新しいドキュメントを作成 (_D)

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
ja: 別のプログラムで開く (_H)

en: Choose a program with which to open the selected item
ja: 選択したアイテムを、どのプログラムで開くか選択します

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
ja: 選択したアイテムのプロパティを表示・変更します

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
ja: このフォルダー内に、新しく空のフォルダーを作成します

note: name, stock id, label
en: No templates installed
ja: テンプレートがありません

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
ja: 空のドキュメント (_E)

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
ja: このフォルダー内に、新しく空のドキュメントを作成します

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
ja: このウィンドウに、選択したアイテムを開きます

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
ja: ナビゲーションウィンドウで開く

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
ja: ナビゲーションウィンドウに、選択したアイテムを開きます

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
ja: 新しいタブに、選択したアイテムを開きます

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
ja: 端末で開く

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
ja: 選択したフォルダーを起点とした、新しい端末を開きます

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
ja: Root として開く

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
ja: 管理者権限を持った状態で、対象のフォルダーを開きます

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
ja: 元ファイルへのリンクを辿る

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
ja: シンボリックリンクが指している、元のファイルを表示します

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
ja: このアイテムがあるフォルダーを開く

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
ja: 選択したアイテムが存在する、実際のフォルダーを開きます

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
ja: 別のプログラム (_A)...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
ja: 選択したアイテムを、別のプログラムを使用して開きます

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
ja: 別のプログラムで開く (_A)...

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
ja: 選択したファイルを、あとで貼り付けて移動できるよう準備します

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
ja: 選択したファイルを、あとで貼り付けてコピーできるよう準備します

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
ja: 貼り付け (_P)

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
ja: 事前に切り取り/コピーするよう準備したファイルを、実際に移動/コピーします

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
ja: 事前に切り取り/コピーするよう準備したファイルを、対象のフォルダー内へ移動/コピーします

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
ja: 指定先へコピー (_Y)

note: name, stock id, label
en: M_ove to
ja: 指定先へ移動 (_O)

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
ja: すべて選択 (_A)

note: tooltip
en: Select all items in this window
ja: このウィンドウ内にあるアイテムをすべて選択します

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
ja: パターンによる選択 (_T)...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
ja: このウィンドウ内にあるアイテムから、パターンに一致するものだけを選択します

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
ja: 選択を反転 (_I)

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
ja: アイテムの選択と未選択の状態を反転させます

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
ja: 複製 (_U)

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
ja: 選択したアイテムをコピーし、複製します

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
ja[0]: リンクを作成 (_K)

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
ja: 選択したアイテムを指すシンボリックリンクを作成します

note: tooltip
en: Rename selected item
ja: 選択したアイテムの名前を変更します

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
ja: 選択したアイテムをゴミ箱に移動します

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
ja: 選択したアイテムをゴミ箱に移動せず、直接削除します

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
ja: 復元 (_R)

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
ja: 元に戻す (_U)

note: tooltip
en: Undo the last action
ja: 最後に行った操作を元に戻します

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
ja: 繰り返す (_R)

note: tooltip
en: Redo the last undone action
ja: 最後に元に戻した操作を繰り返します

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
ja: 既定の表示に戻す (_D)

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
ja: このビューの並べ替え順と、ズーム倍率の設定を既定値に戻します

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
ja: このサーバーに接続

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
ja: このサーバーへの永続的な接続を作成します

note: tooltip
en: Mount the selected volume
ja: 選択したボリュームをマウントします

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
ja: 選択したボリュームをアンマウントします

note: tooltip
en: Eject the selected volume
ja: 選択したボリュームを取り出します

note: tooltip
en: Start the selected volume
ja: 選択したボリュームを開始します

note: tooltip
en: Stop the selected volume
ja: 選択したボリュームを停止します

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
ja: 選択したドライブのメディアを検出します

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
ja: 開いているフォルダーに関連付けられている、対象のボリュームをマウントします

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
ja: 開いているフォルダーに関連付けられている、対象のボリュームをアンマウントします

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
ja: 開いているフォルダーに関連付けられている、対象のボリュームを取り出します

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
ja: 開いているフォルダーに関連付けられている、対象のボリュームを開始します

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
ja: 開いているフォルダーに関連付けられている、対象のボリュームを停止します

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
ja: ファイルを開いてウィンドウを閉じる

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
ja: ナビゲーションウィンドウに、このフォルダーを開きます

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
ja: 新しいタブに、このフォルダーを開きます

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
ja: このフォルダーを、あとで貼り付けて移動できるよう準備します

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
ja: このフォルダーを、あとで貼り付けてコピーできるよう準備します

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
ja: 事前に切り取り/コピーするよう準備したファイルを、このフォルダーへ移動/コピーします

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
ja: このフォルダーをゴミ箱に移動します

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
ja: このフォルダーをゴミ箱に移動せず、直接削除します

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
ja: このフォルダーに関連付けられているボリュームをマウントします

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
ja: このフォルダーに関連付けられているボリュームをアンマウントします

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
ja: このフォルダーに関連付けられているボリュームを取り出します

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
ja: このフォルダーに関連付けられているボリュームを開始します

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
ja: このフォルダーに関連付けられているボリュームを停止します

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
ja: このフォルダーのプロパティを表示・変更します

note: name, stock id, label
en: _Other pane
ja: 別のペイン (_O)

en: Copy the current selection to the other pane in the window
ja: 現在選択されているアイテムを、ウィンドウの別のペインにコピーします

en: Move the current selection to the other pane in the window
ja: 現在選択されているアイテムを、ウィンドウの別のペインに移動します

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
ja: ホーム (_H)

en: Copy the current selection to the home folder
ja: 現在選択されているアイテムを、ホームフォルダーにコピーします

en: Move the current selection to the home folder
ja: 現在選択されているアイテムを、ホームフォルダーに移動します

note: name, stock id, label
en: _Desktop
ja: デスクトップ (_D)

en: Copy the current selection to the desktop
ja: 現在選択されているアイテムを、デスクトップにコピーします

en: Move the current selection to the desktop
ja: 現在選択されているアイテムを、デスクトップに移動します

en: Browse...
ja: 参照...

en: Browse for a folder to move the selection to
ja: 選択したアイテムの移動先となるフォルダーを参照します

en: Browse for a folder to copy the selection to
ja: 選択したアイテムのコピー先となるフォルダーを参照します

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
ja: 選択したファイルを、この場所のファイル一覧上部に固定します

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
ja: 選択したファイルを、この場所のファイル一覧上部から外します

en: Add to favorites
ja: お気に入りに追加

en: Add the selected file to your favorites
ja: 選択したファイルをお気に入りに追加します

en: Remove from favorites
ja: お気に入りから削除

en: Remove the selected file from your favorites
ja: 選択したファイルをお気に入りから削除します

en: Run scripts
ja: スクリプトを実行

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
ja: スクリプト (_S)

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
ja: 開いているフォルダーを、ゴミ箱から "%s" に移動します

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
ja[0]: 選択したフォルダーを、ゴミ箱から "%s" に移動します

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
ja[0]: 選択したフォルダーを、ゴミ箱の外へ移動します

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
ja[0]: 選択したファイルを、ゴミ箱から "%s" に移動します

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
ja[0]: 選択したファイルを、ゴミ箱の外へ移動します

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
ja[0]: 選択したアイテムを、ゴミ箱から "%s" に移動します

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
ja[0]: 選択したアイテムを、ゴミ箱の外へ移動します

en: Start the selected drive
ja: 選択したドライブを開始します

en: Connect to the selected drive
ja: 選択したドライブに接続します

en: _Start Multi-disk Drive
ja: マルチディスクドライブを開始 (_S)

en: Start the selected multi-disk drive
ja: 選択したマルチディスクドライブを開始します

en: U_nlock Drive
ja: ドライブのロックを解除 (_N)

en: Unlock the selected drive
ja: 選択したドライブのロックを解除します

en: Stop the selected drive
ja: 選択したドライブを停止

en: Safely remove the selected drive
ja: 選択したドライブを安全に取り外します

en: _Disconnect
ja: 切断 (_D)

en: Disconnect the selected drive
ja: 選択したドライブを切断します

en: _Stop Multi-disk Drive
ja: マルチディスクドライブを停止 (_S)

en: Stop the selected multi-disk drive
ja: 選択したマルチディスクドライブを停止します

en: Lock the selected drive
ja: 選択したドライブをロックします

en: Start the drive associated with the open folder
ja: 開いているフォルダーに関連付けられている、対象のドライブを開始します

en: Connect to the drive associated with the open folder
ja: 開いているフォルダーに関連付けられている、対象のドライブに接続します

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
ja: 開いているフォルダーに関連付けられている、対象のマルチディスクドライブを開始します

en: Unlock the drive associated with the open folder
ja: 開いているフォルダーに関連付けられている、対象のドライブのロックを解除します

en: _Stop the drive associated with the open folder
ja: 開いているフォルダーに関連付けられている、対象のドライブを停止します

en: Safely remove the drive associated with the open folder
ja: 開いているフォルダーに関連付けられている、対象のドライブを安全に取り外します

en: Disconnect the drive associated with the open folder
ja: 開いているフォルダーに関連付けられている、対象のドライブを切断します

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
ja: 開いているフォルダーに関連付けられている、対象のマルチディスクドライブを停止します

en: Lock the drive associated with the open folder
ja: 開いているフォルダーに関連付けられている、対象のドライブをロックします

en: _Delete Permanently
ja: 完全に削除 (_D)

en: Delete the open folder permanently
ja: 開いているフォルダーを完全に削除します

en: Move the open folder to the Trash
ja: 開いているフォルダーをゴミ箱に移動します

en: _Open With %s
ja: %s で開く (_O)

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
ja[0]: %'d 個の新しいウィンドウで開く (_W)

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
ja[0]: %'d 個の新しいタブで開く (_T)

en: Delete all selected items permanently
ja: 選択したすべてのアイテムを完全に削除します

en: Remo_ve from Recent
ja: 最近使ったファイルから削除 (_V)

en: Remove each selected item from the recently used list
ja: 選択したアイテムを、最近使ったファイルの一覧から削除します

en: View or modify the properties of the open folder
ja: 開いているフォルダーのプロパティを表示・変更します

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
ja: %s へのリンク

en: Drag and drop is not supported.
ja: ドラッグ & ドロップ未対応です。

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
ja: ドラッグ & ドロップはローカルファイルシステム上でのみ使用できます。

en: An invalid drag type was used.
ja: ドラッグの使い方が無効です。

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
ja: ドロップしたテキスト.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
ja: ドロップしたデータ

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
ja: 存在しない場所へのブックマークを一覧から削除しますか？

en: The location "%s" does not exist.
ja: 場所 "%s" は存在しません。

en: Bookmark for Nonexistent Location
ja: 存在しない場所へのブックマーク

en: Go to the location specified by this bookmark
ja: このブックマークが指す場所に移動します

en: %s - File Browser
ja: %s - ファイルブラウザー

en: Searching...
ja: 検索しています...

en: Could not display "%s".
ja: "%s" を表示できませんでした。

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
ja: そのフォルダーを表示できるビューアーが Nemo にインストールされていません。

en: The location is not a folder.
ja: その場所はフォルダーではありません。

en: Could not find "%s".
ja: "%s" が見つかりませんでした。

en: Please check the spelling and try again.
ja: 綴りを確認し、もう一度試してください。

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
ja: Nemo には "%s" の場所を扱えません。

en: Nemo cannot handle this kind of location.
ja: Nemo には、この種類の場所を扱えません。

en: Unable to mount the location.
ja: その場所をマウントできません。

en: Access was denied.
ja: アクセスが拒否されました。

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
ja: ホストが見つからなかったため "%s" を表示できませんでした。

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
ja: 綴りを確認してください。プロキシが正常に設定されていない可能性もあります。

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
ja: エラー: %s
    別のビューアーを選択し、もう一度試してください。

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: Nemo はフリーソフトウェアです; あなたはこれを、フリーソフトウェア財団によって発行された GNU 一般公衆利用許諾契約書 (バージョン 2 か、希望によってはそれ以降のバージョンのうちどれか) の定める条件の下で再頒布または改変することができます。

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: Nemo は有用であることを願って配布されますが、全くの無保証です。商業可能性の保証や特定の目的への適合性は、言外に示されたものも含め全く存在しません。詳しくは GNU 一般公衆利用許諾契約書をご覧ください。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
ja: あなたは Nemo と共に、GNU 一般公衆利用許諾契約書の複製を一部受け取ったはずです。もし受け取っていなければ、フリーソフトウェア財団まで請求してください (宛先は the Free Software Foundation Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA)。

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
ja: Nemo を使用すると、コンピューターやオンライン上のファイルとフォルダーを整理できます。

en: There was an error displaying help: 
    %s
ja: ヘルプの表示中にエラーがありました: 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
ja: ファイル (_F)

note: name, stock id, label
en: _Edit
ja: 編集 (_E)

note: name, stock id, label
en: _View
ja: 表示 (_V)

note: name, stock id, label
en: _Help
ja: ヘルプ (_H)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
ja: 閉じる (_C)

note: tooltip
en: Close this folder
ja: このフォルダーを閉じます

en: Prefere_nces
ja: 設定 (_N)

en: Edit Nemo preferences
ja: Nemo の設定を変更します

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Manage extensions, actions and scripts
ja: 拡張機能、アクション、スクリプトを管理します

en: Undo the last text change
ja: 最後に変更したテキストを元に戻します

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
ja: 親フォルダーを開く (_P)

en: Open the parent folder
ja: 現在のフォルダーのひとつ上の階層に移動します

note: tooltip
en: Stop loading the current location
ja: この場所の読み込みを中止します

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
ja: 再読み込み (_R)

note: tooltip
en: Reload the current location
ja: この場所を読み込みし直します

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
ja: すべてのトピック (_A)

note: tooltip
en: Display Nemo help
ja: Nemo のヘルプを表示します

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット (_K)

en: Display keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示します

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
ja: このアプリケーションについて (_A)

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
ja: Nemo のバージョンやライセンス情報を表示します

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
ja: 拡大 (_I)

note: tooltip
en: Increase the view size
ja: 表示サイズを拡大します

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
ja: 縮小 (_O)

note: tooltip
en: Decrease the view size
ja: 表示サイズを縮小します

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
ja: 標準サイズ (_Z)

note: tooltip
en: Use the normal view size
ja: 標準のサイズに戻します

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
ja: サーバーに接続 (_S)...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
ja: リモートコンピューターや共有ディスクに接続します

note: tooltip
en: Open your personal folder
ja: 自分の個人用フォルダーを開きます

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
ja: コンピューター (_C)

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ja: このコンピューターからアクセスできるローカル・リモートのディスク、フォルダーをすべて参照します

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
ja: ネットワーク (_N)

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
ja: ブックマークした場所や、ローカルネットワーク上の場所をすべて参照します

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
ja: テンプレート (_E)

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
ja: 個人用のテンプレートフォルダーを開きます

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
ja: ゴミ箱 (_T)

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
ja: ユーザーのゴミ箱を開きます

note: name, stock id, label
en: _Go
ja: 移動 (_G)

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
ja: ブックマーク (_B)

note: name, stock id, label
en: _Tabs
ja: タブ (_T)

note: name, stock id, label
en: New _Window
ja: 新しいウィンドウ (_W)

en: Open another Nemo window for the displayed location
ja: 新しい Nemo ウィンドウに、現在の場所を開きます

note: name, stock id, label
en: New _Tab
ja: 新しいタブ (_T)

en: Open another tab for the displayed location
ja: 新しいタブに、現在の場所を開きます

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
ja: すべてのウィンドウを閉じる (_A)

en: Close all Navigation windows
ja: すべてのナビゲーションウィンドウを閉じます

note: name, stock id, label
en: _Back
ja: 戻る (_B)

en: Go to the previous visited location
ja: 前の場所へ戻ります

note: name, stock id, label
en: _Forward
ja: 進む (_F)

en: Go to the next visited location
ja: 次の場所へ進みます

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
ja: パスの入力方法を切り替え (_L)

en: Switch between location entry and breadcrumbs
ja: パスの直接入力とボタン形式を切り替えます

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
ja: 別のペインに切り替え (_W)

en: Move focus to the other pane in a split view window
ja: 分割表示ウィンドウの別のペインにフォーカスを移します

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
ja: 別のペインが指す場所に移動 (_M)

en: Go to the same location as in the extra pane
ja: 向こうのペインと同じ場所に移動します

en: Add a bookmark for the current location to this menu
ja: 現在の場所をブックマークメニューに追加します

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
ja: ブックマークを編集 (_E)...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
ja: ブックマークを編集できるウィンドウを表示します

en: _Previous Tab
ja: 前のタブを表示 (_P)

en: Activate previous tab
ja: 前のタブをアクティブ化します

en: _Next Tab
ja: 次のタブを表示 (_N)

en: Activate next tab
ja: 次のタブをアクティブ化します

en: Move Tab _Left
ja: 左へタブを移動 (_L)

en: Move current tab to left
ja: 現在のタブを左へ移動します

en: Move Tab _Right
ja: 右へタブを移動 (_R)

en: Move current tab to right
ja: 現在のタブを右へ移動します

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Toolbar
ja: ツールバー

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示 (_H)

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
ja: 現在のウィンドウの隠しファイルの表示状態を切り替えます

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
ja: メインツールバー (_M)

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
ja: メインツールバーの表示状態を切り替えます

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
ja: サイドバーを表示 (_S)

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
ja: サイドペインの表示状態を切り替えます

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
ja: ステータスバー (_A)

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
ja: ステータスバーの表示状態を切り替えます

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
ja: メニューバー (_E)

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
ja: メニューバーの固定表示を切り替えます

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
ja: ファイルを検索 (_S)...

note: tooltip
en: Search documents and folders
ja: ドキュメントとフォルダーを検索します

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
ja: 分割表示 (_X)

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
ja: ウィンドウを 2 つのペインに分割し、それぞれ別のフォルダーを開けるようにします

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
ja: サムネイルを表示 (_T)

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
ja: 現在のディレクトリのサムネイルの表示状態を切り替えます

en: Places
ja: 場所

en: Select Places as the default sidebar
ja: サイドバーを場所表示にします

en: Tree
ja: ツリー

en: Select Tree as the default sidebar
ja: サイドバーをツリー表示にします

en: Path Bar
ja: ボタン形式のパス

en: Always prefer the path bar
ja: 常にボタン形式のパスを優先します

en: Location Entry
ja: 直接入力のパス

en: Always prefer the location entry
ja: 常に直接入力のパスを優先します

en: Back history
ja: 前の履歴へ戻ります

en: Forward history
ja: 次の履歴へ進みます

en: _Up
ja: 上へ (_U)

en: Go to parent folder
ja: 親フォルダーに移動します

en: Go to home directory
ja: ホームディレクトリに移動します

en: Go to Computer
ja: コンピューターに移動します

en: Toggle Location Entry
ja: パスの入力方法を切り替えます

en: New folder
ja: 新しいフォルダー

en: Create a new folder
ja: 新しいフォルダーを作成します

en: Open a terminal in the active folder
ja: 現在のフォルダーで端末を開きます

en: Icons
ja: アイコン

en: List
ja: リスト

en: Compact
ja: コンパクト

en: Search
ja: 検索

en: Show Thumbnails
ja: サムネイルを表示

en: _Location
ja: 場所 (_L)

en: _New Tab
ja: 新しいタブ (_N)

en: _Close Tab
ja: タブを閉じる (_C)

en: No files found
ja: ファイルが見つかりませんでした

en: These files are on an Audio CD.
ja: これらのファイルはオーディオ CD にあります。

en: These files are on an Audio DVD.
ja: これらのファイルはオーディオ DVD にあります。

en: These files are on a Video DVD.
ja: これらのファイルはビデオ DVD にあります。

en: These files are on a Video CD.
ja: これらのファイルはビデオ CD にあります。

en: These files are on a Super Video CD.
ja: これらのファイルはスーパービデオ CD にあります。

en: These files are on a Photo CD.
ja: これらのファイルはフォト CD にあります。

en: These files are on a Picture CD.
ja: これらのファイルはピクチャ CD にあります。

en: The media contains digital photos.
ja: このメディアにはデジタル写真が含まれています。

en: These files are on a digital audio player.
ja: これらのファイルはデジタルオーディオプレーヤーにあります。

en: The media contains software.
ja: このメディアにはソフトウェアが含まれています。

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
ja: このメディアは "%s" として検出されました。

en: Open %s
ja: %s を開く

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
ja: 選択したテキストをクリップボードに切り取ります

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
ja: 選択したテキストをクリップボードにコピーします

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
ja: クリップボードに収納されたテキストを貼り付けます

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
ja: フィールド内のテキストをすべて選択します

en: Move _Up
ja: 上へ移動 (_U)

en: Move Dow_n
ja: 下へ移動 (_N)

en: Use De_fault
ja: 既定値に戻す (_F)

en: The name and icon of the file.
ja: ファイルの名前とアイコンです。

en: The size of the file.
ja: ファイルの大きさです。

en: The general type of the file.
ja: ファイルの一般的な形式です。

en: Detailed Type
ja: 詳細な形式

en: The specific type of the file.
ja: ファイルの詳細な形式です。

en: The date the file was modified.
ja: ファイルが変更された日時です。

en: Modified - Time
ja: 更新 - 時刻

en: Date Created
ja: 作成日時

en: The date the file was created.
ja: ファイルが作成された日時です。

en: Created - Time
ja: 作成 - 時刻

en: Date Accessed
ja: アクセス日時

en: The date the file was accessed.
ja: ファイルにアクセスされた日時です。

en: Owner
ja: 所有者

en: The owner of the file.
ja: ファイルの所有者です。

en: Group
ja: グループ

en: The group of the file.
ja: ファイルが所属するグループです。

en: The permissions of the file.
ja: ファイルのパーミッションです。

en: Octal Permissions
ja: 8 進表記のパーミッション

en: The permissions of the file, in octal notation.
ja: 8 進数で表現したファイルのパーミッションです。

en: MIME Type
ja: MIME 型

en: The mime type of the file.
ja: ファイルの MIME 型です。

en: SELinux Context
ja: SELinux コンテキスト

en: The SELinux security context of the file.
ja: ファイルの SELinux セキュリティコンテキストです。

en: The location of the file.
ja: ファイルの場所です。

en: Trashed On
ja: ゴミ箱に移動した日時

en: Date when file was moved to the Trash
ja: ファイルをゴミ箱に移動した日時です

en: Original Location
ja: 元の場所

en: Original location of file before moved to the Trash
ja: ファイルがゴミ箱に移動される前の場所です

en: Hits
ja: 一致件数

en: How many times the search string appeared in the file
ja: ファイル内に検索語句が出現する回数です

en: on the desktop
ja: デスクトップ上

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
ja: ボリューム "%s" はゴミ箱に移動できません。

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
ja: ボリュームを取り出すときは、ボリュームのポップアップメニューから "取り出す" を選択してください。

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
ja: ボリュームをアンマウントするときは、ボリュームのポップアップメニューから "アンマウント" を選択してください。

en: _Move Here
ja: ここに移動 (_M)

en: _Copy Here
ja: ここにコピー (_C)

en: _Link Here
ja: ここにリンクを作成 (_L)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: This file cannot be mounted
ja: このファイルはマウントできません

en: This file cannot be unmounted
ja: このファイルはアンマウントできません

en: This file cannot be ejected
ja: このファイルは取り出せません

en: This file cannot be started
ja: このファイルは開始できません

en: This file cannot be stopped
ja: このファイルは停止できません

en: Slashes are not allowed in filenames
ja: ファイル名にスラッシュは使用できません

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: Toplevel files cannot be renamed
ja: トップレベルのファイル名は変更できません

en: Unable to rename desktop icon
ja: デスクトップのアイコン名を変更できません

en: Unable to rename desktop file
ja: デスクトップのファイル名を変更できません

note: Translators: Time in 24h format
en: %H:%M
ja: %-k時%-M分

note: Translators: Time in 12h format
en: %l:%M %p
ja: %p%-l時%-M分

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
ja: 昨日の%-k時%-M分

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %l:%M %p
ja: 昨日の%p%-l時%-M分

note: Translators: this is the name of the week day followed by * a time in 24h format. i.e. "Monday 23:04"
en: %A %H:%M
ja: %-k時%-M分 %A

note: Translators: this is the week day name followed by * a time in 12h format. i.e. "Monday 9:04 PM"
en: %A %l:%M %p
ja: %p%-l時%-M分 %A

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name i.e. "3 February"
en: %-e %B
ja: %-m月%-e日

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name followed by a time in * 24h format i.e. "3 February 23:04"
en: %-e %B %H:%M
ja: %-m月%-e日 %-k時%-M分

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name followed by a time in * 12h format i.e. "3 February 9:04"
en: %-e %B %l:%M %p
ja: %-m月%-e日 %p%-l時%-M分

note: Translators: this is the day of the month followed by the abbreviated * month name followed by the year i.e. "3 Feb 2015"
en: %-e %b %Y
ja: %Y年%-m月%-e日

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 24h format i.e. "3 Feb 2015 23:04"
en: %-e %b %Y %H:%M
ja: %Y年%-m月%-e日 %-k時%-M分

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 12h format i.e. "3 Feb 2015 9:04 PM"
en: %-e %b %Y %l:%M %p
ja: %Y年%-m月%-e日 %p%-l時%-M分

en: %c
ja: %Y年%-m月%-e日 %-k時%-M分%-S秒

en: Not allowed to set permissions
ja: パーミッションを設定する権限がありません

en: Not allowed to set owner
ja: 所有者を設定する権限がありません

en: Specified owner '%s' doesn't exist
ja: 指定した所有者 '%s' は存在しません

en: Not allowed to set group
ja: グループを設定する権限がありません

en: Specified group '%s' doesn't exist
ja: 指定したグループ '%s' は存在しません

en: %'u folder | %'u folders
ja[0]: %'u 個のフォルダー

en: %'u file | %'u files
ja[0]: %'u 個のファイル

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
ja: ？個のアイテム

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
ja: ？バイト

en: Unknown
ja: 不明

en: Program
ja: プログラム

en: Audio
ja: 音楽

en: Font
ja: フォント

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Markup
ja: マークアップ

en: Text
ja: テキスト

en: Video
ja: 動画

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Document
ja: ドキュメント

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: Spreadsheet
ja: 表計算

en: Binary
ja: バイナリ

en: Folder
ja: フォルダー

en: link
ja: リンク

en: link (broken)
ja: リンク (リンク切れ)

en: Name: %s
ja: 名前: %s

en: Type: %s
ja: 種類: %s

en: %s item | %s items
ja[0]: %s 個のアイテム

en: Contains: %s
ja: アイテム数: %s

en: Size: %s
ja: サイズ: %s

en: Accessed: %s
ja: アクセス日時: %s

en: Modified: %s
ja: 更新日時: %s

en: Created: %s
ja: 作成日時: %s

en: Location: %s
ja: 場所: %s

en: Merge folder "%s"?
ja: フォルダー "%s" をマージしますか？

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
ja: マージの際に衝突するファイルが見つかった場合、そのままコピー元のファイルで置き換えるかどうかの確認が表示されます。

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
ja: "%s" には、同名の古いフォルダーがすでに存在します。

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
ja: "%s" には、同名の新しいフォルダーがすでに存在します。

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
ja: "%s" には、同名の別フォルダーがすでに存在します。

en: Replacing it will remove all files in the folder.
ja: このまま置き換えると、フォルダー内にあるファイルがすべて削除されます。

en: Replace folder "%s"?
ja: フォルダー "%s" を置き換えますか？

en: A folder with the same name already exists in "%s".
ja: "%s" には、同名のフォルダーがすでに存在します。

en: Replace file "%s"?
ja: ファイル "%s" を置き換えますか？

en: Replacing it will overwrite its content.
ja: このまま置き換えると、ファイルの内容がすべて上書きされます。

en: An older file with the same name already exists in "%s".
ja: "%s" には、同名の古いファイルがすでに存在します。

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
ja: "%s" には、同名の新しいファイルがすでに存在します。

en: Another file with the same name already exists in "%s".
ja: "%s" には、同名の別ファイルがすでに存在します。

en: Original file
ja: 従来のファイル

en: Last modified:
ja: 最終更新日:

en: Replace with
ja: 置換するファイル

en: Merge
ja: マージ

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
ja: 新しい名前を付ける (_S)

en: Reset
ja: 元に戻す

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
ja: この操作をすべてのファイルに適用

note: Add buttons
en: _Cancel
ja: キャンセル (_C)

en: _Skip
ja: スキップ (_S)

en: Re_name
ja: 名前を変更 (_N)

en: Replace
ja: 置換

en: File conflict
ja: ファイルの衝突

en: S_kip All
ja: すべてスキップ (_K)

en: _Retry
ja: 再試行 (_R)

en: Delete _All
ja: すべて削除 (_A)

en: _Replace
ja: 置換 (_R)

en: Replace _All
ja: すべて置換 (_A)

en: _Merge
ja: マージ (_M)

en: Merge _All
ja: すべてマージ (_A)

en: Copy _Anyway
ja: 強制的にコピー (_A)

en: %'d second | %'d seconds
ja[0]: %'d 秒

en: %'d minute | %'d minutes
ja[0]: %'d 分

en: %'d hour | %'d hours
ja[0]: %'d 時間

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
ja[0]: 約 %'d 時間

note: appended to new link file
en: Another link to %s
ja: %s への別のリンク

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
ja: %'d 番目の %s へのリンク

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
ja: %'d 番目の %s へのリンク

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
ja: %'d 番目の %s へのリンク

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
ja: %'d 番目の %s へのリンク

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
ja:  (コピー)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
ja:  (別のコピー)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
ja: 番目のコピー)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
ja: 番目のコピー)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
ja: 番目のコピー)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
ja: 番目のコピー)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
ja: %s (コピー)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
ja: %s (別のコピー)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

en: Error removing file: %s
ja: ファイルの削除中にエラーがありました: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
ja[0]: '%1$s' から '%2$s' にファイルをコピーしています

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
ja[0]: '%1$s' から '%2$s' にファイルを移動しています

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
ja[0]: '%s' からファイルを削除しています

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
ja[0]: '%s' にあるファイルをゴミ箱に移動しています

en: Waiting to empty the trash
ja: ゴミ箱を空にする処理を待機しています

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
ja[0]: '%s' にあるファイルを複製しています

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
ja: '%s' にあるファイルのパーミッションを変更しています

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
ja[0]: '%1$s' から '%2$s' にファイルをリンクしています

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
ja: "%B" をゴミ箱に移動しますか？

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
ja[0]: 選択した %'d 個のアイテムをゴミ箱に移動しますか？

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
ja: あとで気が変わった場合は、ゴミ箱からアイテムを復元できます。

en: Move to _Trash
ja: ゴミ箱に移動 (_T)

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
ja: "%B" をゴミ箱から完全に削除しますか？

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
ja[0]: 選択した %'d 個のアイテムをゴミ箱から完全に削除しますか？

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ja: アイテムを完全に削除すると、元に戻すことはできません。

en: Empty all items from Trash?
ja: ゴミ箱の中身を空にしますか？

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ja: ゴミ箱にあるすべてのアイテムが完全に削除されます。

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
ja: "%B" を完全に削除しますか？

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
ja[0]: 選択した %'d 個のアイテムを完全に削除しますか？

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
ja[0]: 残り %'d 個のファイルを削除しています

en: Deleting files
ja: ファイルを削除しています

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
ja[0]: 残り %T

en: Error while deleting.
ja: 削除中にエラーがありました。

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
ja: フォルダー "%B" 内のファイルを削除するには、それらの情報を取得する権限が必要です。

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
ja: フォルダー "%B" 内のファイル情報の取得中にエラーがありました。

en: _Skip files
ja: ファイルをスキップ (_S)

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
ja: フォルダー "%B" を削除するには、それを読み取る権限が必要です。

en: There was an error reading the folder "%B".
ja: フォルダー "%B" の読み取り中にエラーがありました。

en: Could not remove the folder %B.
ja: フォルダー %B を削除できませんでした。

en: There was an error deleting %B.
ja: %B の削除中にエラーがありました。

en: Moving files to trash
ja: ファイルをゴミ箱に移動しています

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
ja[0]: 残り %'d 個のファイルをゴミ箱に移動しています

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
ja: ファイルをゴミ箱に移動できないため、完全に削除します。よろしいですか？

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
ja: ファイル "%B" をゴミ箱に移動できません。

en: Trashing Files
ja: ファイルをゴミ箱に移動しています

en: Deleting Files
ja: ファイルを削除しています

en: Unable to eject %V
ja: %V を取り出せません

en: Unable to unmount %V
ja: %V をアンマウントできません

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
ja: アンマウントする前にゴミ箱を空にしますか？

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
ja: このデバイスの空き容量を増やすには、ゴミ箱を空にする必要があります。その際、ゴミ箱にあるすべてのアイテムは完全に削除されます。

en: Do _not Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にしない (_N)

en: Unable to mount %s
ja: %s をマウントできません

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
ja[0]: %'d 個のファイル (%S) をコピーする準備をしています

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
ja[0]: %'d 個のファイル (%S) を移動する準備をしています

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
ja[0]: %'d 個のファイル (%S) を削除する準備をしています

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルをゴミ箱に移動する準備をしています

en: Error while copying.
ja: コピー中にエラーがありました。

en: Error while moving.
ja: 移動中にエラーがありました。

en: Error while moving files to trash.
ja: ゴミ箱へのファイル移動中にエラーがありました。

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
ja: フォルダー "%B" 内のファイルを操作するには、それらの情報を取得する権限が必要です。

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ja: フォルダー "%B" を操作するには、それを読み取る権限が必要です。

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ja: ファイル "%B" を操作するには、それを読み取る権限が必要です。

en: There was an error getting information about "%B".
ja: "%B" の情報の取得中にエラーがありました。

en: Error while copying to "%B".
ja: "%B" へのコピー中にエラーがありました。

en: You do not have permissions to access the destination folder.
ja: 転送先のフォルダーにアクセスする権限がありません。

en: There was an error getting information about the destination.
ja: 転送先の情報の取得中にエラーがありました。

en: The destination is not a folder.
ja: 転送先がフォルダーではありません。

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
ja: 転送先の空き容量が足りません。ファイルをいくつか削除し、空きを増やしてみてください。

en: %S more space is required to copy to the destination.
ja: コピー先にあと %S の空きが必要です。

en: The destination is read-only.
ja: 転送先は読み取り専用です。

en: Moving "%B" to "%B"
ja: "%B" を "%B" に移動しています

en: Copying "%B" to "%B"
ja: "%B" を "%B" にコピーしています

en: Duplicating "%B"
ja: "%B" を複製しています

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
ja: %'d / %'d 個のファイルを "%B" から "%B" に移動しています

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
ja: %'d / %'d 個のファイルを "%B" から "%B" にコピーしています

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
ja: %'d / %'d 個のファイルを "%B" に複製しています

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
ja: %'d / %'d 個のファイルを "%B" に移動しています

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
ja: %'d / %'d 個のファイルを "%B" にコピーしています

en: Duplicating file %'d of %'d
ja: %'d / %'d 個のファイルを複製しています

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
ja: %S / %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
ja[0]: %S / %S — 残り %T (%S/秒)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
ja: フォルダー "%B" をコピーするには、転送先への作成権限が必要です。

en: There was an error creating the folder "%B".
ja: フォルダー "%B" の作成中にエラーがありました。

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
ja: フォルダー "%B" 内のファイルをコピーするには、それらの情報を取得する権限が必要です。

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
ja: フォルダー "%B" をコピーするには、それを読み取る権限が必要です。

en: Error while moving "%B".
ja: "%B" の移動中にエラーがありました。

en: Could not remove the source folder.
ja: 転送元のフォルダーを削除できませんでした。

en: Error while copying "%B".
ja: "%B" のコピー中にエラーがありました。

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
ja: すでに存在しているフォルダー %F からファイルを削除できませんでした。

en: Could not remove the already existing file %F.
ja: すでに存在しているファイル %F を削除できませんでした。

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
ja: フォルダーをそれ自身の中へ移動することはできません。

en: You cannot copy a folder into itself.
ja: フォルダーをそれ自身の中へコピーすることはできません。

en: The destination folder is inside the source folder.
ja: 転送先のフォルダーが、転送元のフォルダー内にあります。

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
ja: ファイルをそれ自身の上に移動することはできません。

en: You cannot copy a file over itself.
ja: ファイルをそれ自身の上にコピーすることはできません。

en: The source file would be overwritten by the destination.
ja: 転送元のファイルが、転送先のもので上書きされてしまいます。

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
ja: %F に存在する同名のファイルを削除できませんでした。

en: There was an error copying the file into %F.
ja: %F へのファイルのコピー中にエラーがありました。

en: Copying Files
ja: ファイルをコピーしています

en: Preparing to Move to "%B"
ja: "%B" に移動する準備をしています

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルを移動する準備をしています

en: There was an error moving the file into %F.
ja: %F へのファイルの移動中にエラーがありました。

en: Moving Files
ja: ファイルを移動しています

en: Creating links in "%B"
ja: "%B" にリンクを作成しています

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルへのリンクを作成しています

en: Error while creating link to %B.
ja: %B へのリンクの作成中にエラーがありました。

en: Symbolic links only supported for local files
ja: シンボリックリンクはローカルファイルに対してのみ使用できます

en: The target doesn't support symbolic links.
ja: リンクの作成先はシンボリックリンクを使用できない場所です。

en: There was an error creating the symlink in %F.
ja: %F 内へのシンボリックリンクの作成中にエラーがありました。

en: Setting permissions
ja: パーミッションを設定しています

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
ja: 無題のフォルダー

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
ja: 無題のドキュメント

en: Error while creating directory %B.
ja: ディレクトリ %B の作成中にエラーがありました。

en: Error while creating file %B.
ja: ファイル %B の作成中にエラーがありました。

en: There was an error creating the directory in %F.
ja: %F 内へのディレクトリの作成中にエラーがありました。

en: Emptying Trash
ja: ゴミ箱を空にしています

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
ja: ランチャーを安全 (実行可能) としてマークできません

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
ja[0]: %d 個のアイテムを '%s' に戻します

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
ja[0]: %d 個のアイテムを '%s' に移動します

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
ja[0]: 元に戻す: %d 個のアイテムを移動 (_U)

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
ja[0]: 繰り返す: %d 個のアイテムを移動 (_R)

en: Move '%s' back to '%s'
ja: '%s' を '%s' に戻します

en: Move '%s' to '%s'
ja: '%s' を '%s' に移動します

en: _Undo Move
ja: 元に戻す: 移動 (_U)

en: _Redo Move
ja: 繰り返す: 移動 (_R)

en: _Undo Restore from Trash
ja: 元に戻す: ゴミ箱から元に戻す (_U)

en: _Redo Restore from Trash
ja: 繰り返す: ゴミ箱から元に戻す (_R)

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
ja[0]: %d 個のアイテムをゴミ箱に戻します

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
ja[0]: %d 個のアイテムをゴミ箱から元の場所に戻します

en: Move '%s' back to trash
ja: '%s' をゴミ箱に戻します

en: Restore '%s' from trash
ja: '%s' をゴミ箱から元の場所に戻します

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
ja[0]: コピーした %d 個のアイテムを削除します

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
ja[0]: %d 個のアイテムを '%s' にコピーします

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
ja[0]: 元に戻す: %d 個のアイテムをコピー (_U)

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
ja[0]: 繰り返す: %d 個のアイテムをコピー (_R)

en: Delete '%s'
ja: '%s' を削除します

en: Copy '%s' to '%s'
ja: '%s' を '%s' にコピーします

en: _Undo Copy
ja: 元に戻す: コピー (_U)

en: _Redo Copy
ja: 繰り返す: コピー (_R)

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
ja[0]: 複製した %d 個のアイテムを削除します

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
ja[0]: %d 個のアイテムを '%s' に複製します

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
ja[0]: 元に戻す: %d 個のアイテムを複製 (_U)

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
ja[0]: 繰り返す: %d 個のアイテムを複製 (_R)

en: Duplicate '%s' in '%s'
ja: '%s' を '%s' に複製します

en: _Undo Duplicate
ja: 元に戻す: 複製 (_U)

en: _Redo Duplicate
ja: 繰り返す: 複製 (_R)

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
ja[0]: %d 個のアイテムへのリンクを削除します

en: Create links to %d item | Create links to %d items
ja[0]: %d 個のアイテムへのリンクを作成します

en: Delete link to '%s'
ja: '%s' へのリンクを削除します

en: Create link to '%s'
ja: '%s' へのリンクを作成します

en: _Undo Create Link
ja: 元に戻す: リンクを作成 (_U)

en: _Redo Create Link
ja: 繰り返す: リンクを作成 (_R)

en: Create an empty file '%s'
ja: 空のファイル '%s' を作成します

en: _Undo Create Empty File
ja: 元に戻す: 空のファイルを作成 (_U)

en: _Redo Create Empty File
ja: 繰り返す: 空のファイルを作成 (_R)

en: Create a new folder '%s'
ja: 新しいフォルダー '%s' を作成します

en: _Undo Create Folder
ja: 元に戻す: フォルダーを作成 (_U)

en: _Redo Create Folder
ja: 繰り返す: フォルダーを作成 (_R)

en: Create new file '%s' from template
ja: 新しいファイル '%s' をテンプレートから作成します

en: _Undo Create from Template
ja: 元に戻す: テンプレートから作成 (_U)

en: _Redo Create from Template
ja: 繰り返す: テンプレートから作成 (_R)

en: Rename '%s' as '%s'
ja: 名前 '%s' を '%s' に変更します

en: _Undo Rename
ja: 元に戻す: 名前を変更 (_U)

en: _Redo Rename
ja: 繰り返す: 名前を変更 (_R)

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
ja[0]: %d 個のアイテムをゴミ箱に移動します

en: Restore '%s' to '%s'
ja: '%s' を '%s' に戻します

en: Move '%s' to trash
ja: '%s' をゴミ箱に移動します

en: _Undo Trash
ja: 元に戻す: ゴミ箱に移動 (_U)

en: _Redo Trash
ja: 繰り返す: ゴミ箱に移動 (_R)

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
ja: '%s' 内にあるアイテムのパーミッションを元に戻します

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
ja: '%s' 内にあるアイテムのパーミッションを設定します

en: _Undo Change Permissions
ja: 元に戻す: パーミッションを変更 (_U)

en: _Redo Change Permissions
ja: 繰り返す: パーミッションを変更 (_R)

en: Restore original permissions of '%s'
ja: '%s' のパーミッションを元に戻します

en: Set permissions of '%s'
ja: '%s' のパーミッションを設定します

en: Restore group of '%s' to '%s'
ja: '%s' のグループを '%s' に戻します

en: Set group of '%s' to '%s'
ja: '%s' のグループを '%s' に設定します

en: _Undo Change Group
ja: 元に戻す: グループを変更 (_U)

en: _Redo Change Group
ja: 繰り返す: グループを変更 (_R)

en: Restore owner of '%s' to '%s'
ja: '%s' の所有者を '%s' に戻します

en: Set owner of '%s' to '%s'
ja: '%s' の所有者を '%s' に設定します

en: _Undo Change Owner
ja: 元に戻す: 所有者を変更 (_U)

en: _Redo Change Owner
ja: 繰り返す: 所有者を変更 (_R)

en: Could not determine original location of "%s"
ja: "%s" の元の場所を特定できませんでした

en: The item cannot be restored from trash
ja: ゴミ箱からアイテムを復元できません

en: The selection rectangle
ja: 矩形状の選択範囲

en: Could not forget association
ja: 関連付けを解除できませんでした

en: Forget association
ja: 関連付けを解除

en: Valid executable.
ja: 有効な実行ファイルです。

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
ja: 無効な実行ファイルです。ファイルのパスに現れるスペースは、バックスラッシュ (\) でエスケープしてください。

note: the %s here is a file extension
en: %s document
ja: %s ドキュメント

en: Open all files of type "%s" with
ja: "%s" に属するすべてのファイルを、次のプログラムで開きます

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
ja: %s およびファイルの種類 "%s" を開くためのプログラムを、一覧から選択してください

en: Custom application
ja: 他のプログラムを指定

en: Executables
ja: 実行ファイル

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
ja: この種類のファイルを開くために使用するプログラムを一覧から選択するか、直接入力してください。また、このプログラムの使用を今回限りにするか、あるいは今後の既定のプログラムとして設定するかも選べます。

en: Enter a custom command...
ja: コマンドを入力...

en: Add to list
ja: 一覧に追加

en: Set as default
ja: 既定のプログラムにする

en: Reset to system defaults
ja: システムの既定値に戻す

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
ja: リモートサイトからコマンドを実行することはできません。

en: This is disabled due to security considerations.
ja: セキュリティ上の観点から、この機能は無効になっています。

en: There was an error launching the application.
ja: アプリケーションの起動中にエラーがありました。

en: This drop target only supports local files.
ja: アイテムのドロップはローカルファイルに対してのみ使用できます。

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
ja: 対象のファイルをドロップする前に、いったんファイルをローカルフォルダーにコピーしてください。

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
ja: 対象のファイルをドロップする前に、いったんファイルをローカルフォルダーにコピーしてください。ドロップしたローカルファイルはすでに開かれています。

en: Details:
ja: 詳細:

en: Preparing
ja: 準備しています

en: Search in "%s"
ja: "%s" から検索

en: Edit
ja: 編集

en: Undo Edit
ja: 編集を元に戻す

en: Undo the edit
ja: 編集を元に戻します

en: Redo Edit
ja: 編集を繰り返す

en: Redo the edit
ja: 編集を繰り返します

en: The text of the label.
ja: ラベルの文字列です。

en: Justification
ja: 行端揃え

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
ja: ラベルのテキスト行をお互いに揃えます。ラベル自身の割り当て領域は調整されません。詳細は GtkMisc::xalign を参照してください。

en: Line wrap
ja: 行の折り返し

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
ja: これを設定すると、長くなったテキストを複数行に跨って表示させます。

en: Cursor Position
ja: カーソルの位置

en: The current position of the insertion cursor in chars.
ja: 文字中にある挿入カーソルの現在位置です。

en: Selection Bound
ja: 選択範囲

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
ja: 文字中にあるカーソルが選択している範囲の反対側の終端位置です。

en: Select All
ja: すべて選択

en: Input Methods
ja: 入力方式 (IME)

en: Show more _details
ja: 詳細を表示 (_D)

en: You can stop this operation by clicking cancel.
ja: キャンセルをクリックすると、この操作を中止します。

en:  (invalid Unicode)
ja:  (不正な Unicode です)

en: Set as Wallpaper...
ja: 壁紙に設定...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
ja: 選択した画像を Cinnamon デスクトップの壁紙に設定します

en: Add Desklets
ja: デスクレットを追加

en: Add Cinamon desklets
ja: Cinnamon デスクレットを追加します

en: Mount archive
ja: アーカイブをマウント

en: Mount %f to browse its contents
ja: %f をマウントし、内容を表示します

en: Change Desktop _Background
ja: 背景を変更 (_B)

en: Change the Cinnamon desktop background
ja: Cinnamon デスクトップの背景を変更します

en: Create a new l_auncher here...
ja: ここに新しいランチャーを作成 (_A)...

en: Create a new launcher in this folder
ja: このフォルダーに新しいランチャーを作成します

en: Display Settings
ja: ディスプレイの設定

en: Change the resolution
ja: 解像度を変更します

en: Manage workspaces (Expo)
ja: ワークスペースを管理 (エキスポ)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
ja: エキスポを開き、ワークスペースを追加・削除・整理します

en: Remove workspace
ja: ワークスペースを削除

en: Remove the currently active workspace
ja: 現在のアクティブなワークスペースを削除します

en: Jump to new workspace
ja: 新しいワークスペースにジャンプ

en: Create a new workspace and activate it
ja: 新しいワークスペースを作成し、それをアクティブ化します

en: Files
ja: ファイル

en: Access and organize files
ja: ファイルの操作や整理をします

en: Edit Bookmarks
ja: ブックマークを編集

en: <b>_Bookmarks</b>
ja: <b>ブックマーク (_B)</b>

en: <b>_Name</b>
ja: <b>名前 (_N)</b>

en: <b>_Location</b>
ja: <b>場所 (_L)</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
ja: 極小

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
ja: 小

[ctx: Desktop icon size]
en: Normal
ja: 標準

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
ja: 大

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
ja: 極大

en: Vertical
ja: 垂直

en: Horizontal
ja: 水平

en: Current Monitor Layout
ja: 現在のモニターのレイアウト

en: Icon Size
ja: アイコンの大きさ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Direction
ja: 方向

en: Sort items by
ja: アイテムの並べ替え順

en: Reset grid spacing
ja: 既定のグリッド間隔に戻す

en: button
ja: ボタン

en: Adjust horizontal grid spacing
ja: グリッドの水平間隔を調節します

en: Adjust vertical grid spacing
ja: グリッドの垂直間隔を調節します

en: page0
ja: ページ 0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
ja: <b><big>現在、このモニターではデスクトップアイコンが有効になっていません。</big></b>

en: page1
ja: ページ 1

en: Desktop Layout
ja: デスクトップのレイアウト

en: No desktop icons
ja: デスクトップアイコンなし

en: Show desktop icons on primary monitor only
ja: プライマリモニターにのみデスクトップアイコンを表示

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
ja: 非プライマリモニターにのみデスクトップアイコンを表示

en: Show desktop icons on all monitors
ja: すべてのモニターにデスクトップアイコンを表示

en: Desktop Icons
ja: デスクトップアイコン

en: Mounted Drives
ja: マウントされたドライブ

en: Options
ja: オプション

en: Show icons from missing monitors
ja: 接続されていないモニターのアイコンを表示

en: Matching monospace font
ja: 最適な等幅フォント

en: System monospace font
ja: システムの等幅フォント

en: Normal font
ja: 普通のフォント

en: Always
ja: 常時

en: Local Files Only
ja: ローカルファイルのみ

en: Never
ja: しない

en: Decimal
ja: 10 進数

en: Decimal (long format)
ja: 10 進数 (冗長書式)

en: Binary (long format)
ja: バイナリ (冗長書式)

en: By Name
ja: 名前順

en: By Size
ja: サイズ順

en: By Type
ja: 種類順

en: By Detailed Type
ja: 詳細形式順

en: By Modification Date
ja: 更新日時順

en: By Access Date
ja: アクセス日時順

en: By Trashed Date
ja: ゴミ箱への移動日時順

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: File Management Preferences
ja: ファイル管理の設定

en: <b>Default View</b>
ja: <b>既定の表示</b>

en: View _new folders using:
ja: 新しいフォルダーの表示形式 (_N):

en: _Inherit view type from parent
ja: 親フォルダーから表示形式を引き継ぐ (_I)

en: _Arrange items:
ja: アイテムの配置方式 (_A):

en: Sort _folders before files
ja: フォルダーをファイルよりも前に配置 (_F)

en: Sort _favorites before other files
ja: お気に入りを他のファイルよりも前に配置 (_F)

en: <b>Icon View Defaults</b>
ja: <b>アイコン表示の既定値</b>

en: Default _zoom level:
ja: 既定のズーム倍率 (_Z):

en: _Text beside icons
ja: アイコンの横に見出しを配置 (_T)

en: <b>Compact View Defaults</b>
ja: <b>コンパクト表示の既定値</b>

en: _Default zoom level:
ja: 既定のズーム倍率 (_D):

en: A_ll columns have the same width
ja: すべての列を同じ幅にする (_L)

en: <b>List View Defaults</b>
ja: <b>リスト表示の既定値</b>

en: D_efault zoom level:
ja: 既定のズーム倍率 (_E):

en: <b>Tree View Defaults</b>
ja: <b>ツリー表示の既定値</b>

en: Show _only folders
ja: フォルダーのみを表示 (_O)

en: Views
ja: 視認性

en: <b>Behavior</b>
ja: <b>振る舞い</b>

en: _Single click to open items
ja: シングルクリックでアイテムを開く (_S)

en: _Double click to open items
ja: ダブルクリックでアイテムを開く (_D)

en: Click on a file's name twice to rename it
ja: ファイル名を 2 回クリックして名前を変更

en: Open each _folder in its own window
ja: 各フォルダーをそれぞれ別のウィンドウで開く (_F)

en: Always start in dual-pane view
ja: 常に 2 画面表示で起動

en: Ignore per-folder view preferences
ja: フォルダーごとの表示設定を無視

en: Disable file operation queueing
ja: ファイル操作のキュー処理を無効化

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
ja: 余白をダブルクリックして親フォルダーに移動

en: <b>Executable Text Files</b>
ja: <b>実行可能なテキストファイル</b>

en: _Run executable text files when they are opened
ja: 実行可能なテキストファイルを開いたら、それを実行する (_R)

en: _View executable text files when they are opened
ja: 実行可能なテキストファイルを開いたら、その内容を表示する (_V)

en: _Ask each time
ja: 毎回確認する (_A)

en: <b>Trash</b>
ja: <b>ゴミ箱</b>

en: Ask before moving files to the Trash
ja: ファイルをゴミ箱に移動させる前に確認

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
ja: ゴミ箱を空にする/ファイルを削除する前に確認 (_E)

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
ja: ゴミ箱に入れず、直接削除できるメニューを追加 (_N)

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
ja: Delete キーを押したら、ゴミ箱に入れず直接削除

en: <b>Media Handling</b>
ja: <b>メディアの取り扱い</b>

en: Automatically mount removeable media when inserted and on startup
ja: リムーバブルメディアの挿入・開始時に、自動的にマウント

en: Automatically open a folder for automounted media
ja: メディアが自動マウントされたら、そのフォルダーを開く

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
ja: メディア挿入時に、プログラムを自動実行するかどうか尋ねる

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
ja: デバイスをアンマウント/取り出したら､そのデバイスのタブ・ペイン・ウィンドウを自動的に閉じる

en: Detect content of media and suggest application to open
ja: メディアの内容を検出し、どのアプリケーションで開くかを提案

en: <b>Bulk Rename</b>
ja: <b>一括リネーム</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
ja: 複数のアイテムを一括リネームするコマンド:

en: Behavior
ja: 振る舞い

en: <b>Icon Captions</b>
ja: <b>アイコンのタイトル</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
ja: アイコン名の下に追加で表示する、詳細情報の順序を選択してください。拡大するにつれて、表示される情報が増えていきます。

en: <b>Date</b>
ja: <b>日付</b>

en: _Format:
ja: 書式 (_F):

en: Style:
ja: スタイル:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
ja: <b>ウィンドウとタブのタイトル</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
ja: 完全なパスをタイトルバーやタブバーに表示 (_A)

en: <b>File Size</b>
ja: <b>ファイルサイズ</b>

en: _Prefixes:
ja: プレフィックス (_P):

en: <b>File Properties</b>
ja: <b>プロパティ</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
ja: ファイルのプロパティ画面に、パーミッションの詳細設定を表示

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
ja: <b>指定先へ移動/コピー</b>

en: List bookmarks in the menu
ja: メニューにブックマークを表示

en: List devices and network locations in the menu
ja: メニューにデバイスとネットワーク上の場所を表示

en: Display
ja: 表示

en: <b>List Columns</b>
ja: <b>リスト表示の列項目</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
ja: リスト表示に追加する、情報の項目と順序を選択してください。

en: List Columns
ja: リスト表示の列項目

en: <b>Previewable Files</b>
ja: <b>プレビュー可能なファイル</b>

en: Show _thumbnails:
ja: サムネイルの表示 (_T):

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
ja: 親フォルダーからサムネイルの表示可否を引き継ぐ (_I)

en: _Only for files smaller than:
ja: ファイルの最大サイズ (_O):

en: <b>Folders</b>
ja: <b>フォルダー</b>

en: Count _number of items:
ja: アイテム数の算出 (_N):

en: <b>Tooltips</b>
ja: <b>ツールチップ</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
ja: アイコン/コンパクト表示のツールチップを有効化

en: Show tooltips in list views
ja: リスト表示のツールチップを有効化

en: Show tooltips on the desktop
ja: デスクトップのツールチップを有効化

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
ja: <i>既定の状態では、フォルダーのツールチップにアイテム数、
    ファイルのツールチップにファイルサイズを表示します。
    もっと多くの情報を表示させたい場合は、ここで選択できます:</i>

en: Detailed file type
ja: 詳細なファイルの形式

en: Modified date
ja: 更新日時

en: Created date
ja: 作成日時

en: Accessed date
ja: アクセス日時

en: File or folder location
ja: ファイルまたはフォルダーの場所

en: Preview
ja: プレビュー

en: Visible Buttons
ja: 配置するボタン

en: Previous
ja: 戻る

en: Next
ja: 進む

en: Up
ja: 上へ

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Location entry toggle
ja: パスの入力方法を切り替え

en: Open in terminal
ja: 端末で開く

en: Icon view
ja: アイコン表示

en: List view
ja: リスト表示

en: Compact view
ja: コンパクト表示

en: Visible Entries
ja: 表示する項目

en: Selection
ja: 選択

en: Favorite
ja: お気に入り

en: Background
ja: 背景

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
ja: 使用できるアクションと拡張機能の項目は、プラグインタブから構成できます

en: Context Menus
ja: コンテキストメニュー

en: Search for files:
ja: ファイル名で検索:

en: Case sensitive
ja: 大文字小文字を区別します

en: Search folders recursively
ja: サブフォルダーも検索します

en: Search content:
ja: 内容を検索:

en: Regular expression
ja: 正規表現を使用します

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 一般

[ctx: shortcut window]
en: New window
ja: 新しいウィンドウ

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
ja: ウィンドウやタブを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
ja: すべてのウインドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
ja: 分割表示を切り替え

[ctx: shortcut window]
en: Search
ja: 検索

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
ja: 現在の場所をブックマークに追加

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
ja: ブックマークを編集

[ctx: shortcut window]
en: Make link
ja: リンクを作成

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
ja: 選択したアイテムをピン留め/外す

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ja: ショートカット

[ctx: shortcut window]
en: Opening
ja: 開く

[ctx: shortcut window]
en: Open
ja: 開く

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
ja: 新しいタブで開く

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
ja: 新しいウィンドウで開く

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
ja: アイテムの場所を開く (最近使ったファイルと検索のみ)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
ja: タブ

[ctx: shortcut window]
en: New tab
ja: 新しいタブ

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
ja: 前のタブへ移動

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
ja: 次のタブへ移動

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
ja: タブに切り替え

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
ja: 左へタブを移動

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
ja: 右へタブを移動

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ja: ナビゲーション

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ja: 前へ戻る

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
ja: 次へ進む

[ctx: shortcut window]
en: Go up
ja: 上の階層へ移動

[ctx: shortcut window]
en: Go down
ja: 下の階層へ移動

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
ja: ホームフォルダーに移動

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
ja: パスの入力方法を切り替え

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
ja: 2 画面表示

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
ja: 別のペインの場所に移動

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
ja: 別のペインをフォーカス

[ctx: shortcut window]
en: View
ja: 表示

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ja: 拡大

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ja: 縮小

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
ja: 標準のズーム倍率に戻す

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
ja: 表示を再読み込み

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
ja: 隠しファイルを表示/非表示

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
ja: サイドバーを表示/非表示

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
ja: アクションメニューを表示/非表示

[ctx: shortcut window]
en: List view
ja: リスト表示

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
ja: コンパクト表示

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ja: 編集

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
ja: フォルダーを作成

[ctx: shortcut window]
en: Rename
ja: 名前を変更

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
ja: ゴミ箱に移動

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
ja: 完全に削除

[ctx: shortcut window]
en: Cut
ja: 切り取り

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: shortcut window]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ja: すべて選択

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
ja: 選択を反転

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
ja: パターンによる選択

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ja: 繰り返す

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
ja: アイテムのプロパティを表示
