linuxmint - en to pt translation catalogue (1297 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
pt: Pesquisa guardada

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
pt: Definição de ação do Nemo

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
pt: Definição de ajudante-pesquisa do Nemo

en: No actions found
pt: Nenhuma acão encontrada

en: Actions
pt: Ações

en: Nemo could not create the required folder "%s".
pt: O Nemo não conseguiu criar a pasta "%s".

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
pt: Antes de executar o Nemo, crie a seguinte pasta ou defina as permissões para que o Nemo a possa criar.

en: Error starting autorun program: %s
pt: Erro ao iniciar aplicação de execução automática: %s

en: Cannot find the autorun program
pt: Não foi possível encontrar o programa

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
pt: <big><b>Erro ao executar automaticamente a aplicação</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
pt: <big><b>Este disco contém uma aplicação cujo propósito é ser iniciada automaticamente. Deseja executá-la?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
pt: A aplicação irá ser executada diretamente a partir do disco "%s". Nunca deverá executar aplicações nas quais não tem confiança.
    
    Se em dúvida, prima Cancelar.

en: _Run
pt: Executa_r

en: Customize
pt: Personalizar

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
pt: Ambiente de trabalho

en: No bookmarks defined
pt: Nenhum marcador definido

en: Disable all
pt: Desativar tudo

en: Enable all
pt: Ativar tudo

en: Public FTP
pt: FTP público

en: FTP (with login)
pt: FTP (autenticado)

en: Windows share
pt: Partilha Windows

en: Connecting...
pt: A ligar...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
pt: Não foi possível carregar a lista de métodos suportados pelo servidor.
    Verifique a instalação do gvfs.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
pt: A pasta "%s" não pode ser aberta em "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
pt: Não foi possível encontrar o servidor em "%s".

en: Try Again
pt: Tentar novamente

en: Please verify your user details.
pt: Verifique os seus detalhes.

en: Continue
pt: Continuar

en: C_onnect
pt: Lig_ar

note: set dialog properties
en: Connect to Server
pt: Ligar ao servidor

en: Server Details
pt: Detalhes do servidor

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
pt: _Servidor:

note: port
en: _Port:
pt: _Porta:

note: second row: type combobox
en: _Type:
pt: _Tipo:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
pt: P_artilha:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
pt: Pa_sta:

en: User Details
pt: Detalhes do utilizador

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
pt: Nome de _domínio:

note: second row: username entry
en: _User name:
pt: Nome de _utilizador:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
pt: Palav_ra-passe:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
pt: _Recordar esta palavra-passe

en: Operation cancelled
pt: Operação cancelada

en: Print but do not open the URI
pt: Imprimir mas não abrir o URI

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
pt: 
    
    Adicionar ligação à montagem no servidor

en: Show the version of the program.
pt: Mostrar a versão do programa.

en: Quit Nemo Desktop.
pt: Sair do ambiente de trabalho Nemo.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
pt: 
    
    Gerir o ambiente de trabalho com o gestor de ficheiros

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
pt: Esva_ziar  lixo

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
pt: Organizar automaticamente

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
pt: Organização inversa

en: Smaller
pt: Menor

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Larger
pt: Maior

en: Name
pt: Nome

en: Size
pt: Tamanho

en: Type
pt: Tipo

en: Date
pt: Data

note: name, stock id, label
en: _Sort
pt: _Ordenar

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
pt: _Tamanho do ícone

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
pt: Esvaziar lixo

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
pt: Eliminar todos os itens no lixo

en: _Customize
pt: _Personalizar

en: Adjust the desktop layout for this monitor
pt: Ajustar a disposição do ambiente de trabalho para este monitor

en: The desktop view encountered an error.
pt: Ocorreu um erro na vista do ambiente de trabalho.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
pt: Ocorreu um erro ao iniciar a vista de ambiente de trabalho.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
pt: Repor taman_ho original dos ícones

en: Restore Icon's Original Si_ze
pt: Repor taman_ho original dos ícones

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
pt: Redimensionar ícone...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
pt: Tornar o ícone selecionado redimensionável

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
pt: Repor o tamanho original de cada um dos ícones selecionados

en: Comment
pt: Comentário

en: Description
pt: Descrição

en: Command
pt: Comando

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
pt: Disposição atual do monitor (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
pt: Disposição atual do monitor (%dx%d)

en: Desktop Settings
pt: Definições do ambiente de trabalho

en: Current Monitor Preferences
pt: Preferências do monitor atual

en: Show global desktop settings
pt: Mostrar definições globais do ambiente de trabalho

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
pt: Não possui as permissões necessárias para visualizar o conteúdo de "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
pt: Não foi possível encontrar "%s". Talvez tenha sido eliminado recentemente.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
pt: Não foi possível mostrar todo o conteúdo de "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
pt: Não foi possível mostrar o conteúdo da pasta.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
pt: Não possui as permissões necessárias para alterar o grupo de "%s".

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
pt: Não foi possível alterar o grupo de "%s": %s

en: The group could not be changed.
pt: O grupo não foi alterado.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
pt: Não foi possível alterar o proprietário de "%s": %s

en: The owner could not be changed.
pt: O proprietário não foi alterado.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
pt: Não foi possível alterar as permissões"%s": %s

en: The permissions could not be changed.
pt: As permissões não foram alteradas.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
pt: O nome "%s" já está a ser utilizado nesta pasta. Utilize um nome diferente.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
pt: "%s" não existe nesta pasta. Talvez tenha sido movida ou eliminada?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
pt: Não possui as permissões necessárias para mudar o nome de "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
pt: O nome "%s" não é válido pois contém o carácter "/". Utilize um nome diferente.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
pt: O nome "%s" não é válido. Utilize um nome diferente.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
pt: O nome "%s" é demasiado extenso. Utilize um nome diferente.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
pt: Não foi possível alterar o nome de "%s" para "%s": %s

en: The item could not be renamed.
pt: O nome não foi mudado.

en: Renaming "%s" to "%s".
pt: A mudar nome de "%s" para "%s".

en: No extensions found
pt: Nenhuma extensão encontrada

en: no information available
pt: nenhuma informação disponível

en: Configure
pt: Configurar

en: Extensions
pt: Extensões

en: Extensions changed.  Restart required.
pt: Extensões alteradas. Reinício necessário.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
pt: Nenhum

en: Yesterday
pt: Ontem

en: by _Name
pt: por _Nome

en: Keep icons sorted by name in rows
pt: Manter os ícones ordenados por linhas

en: by _Size
pt: por _Tamanho

en: Keep icons sorted by size in rows
pt: Manter ícones ordenados por tamanho nas linhas

en: by _Type
pt: por _Tipo

en: Keep icons sorted by type in rows
pt: Manter ícones ordenados por tipo nas linhas

en: by _Detailed Type
pt: por Tipo _Detalhado

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
pt: Manter os ícones ordenados por tipo detalhado em colunas

en: by Modification _Date
pt: por _Data de Modificação

en: Keep icons sorted by modification date in rows
pt: Manter ícones ordenados por data de alteração nas linhas

en: by T_rash Time
pt: por Ho_ra de envio para o Lixo

en: Keep icons sorted by trash time in rows
pt: Manter ícones ordenados por hora de envio para o lixo nas linhas

en: _Organize Desktop by Name
pt: _Organizar ambiente de trabalho por nome

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
pt: Arru_mar Itens

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
pt: _Organizar por Nome

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
pt: Reposicionar os ícones para caberem melhor na janela e evitar sobreposições

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
pt: Ordem In_versa

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
pt: Apresentar ícones pela ordem inversa

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
pt: Manter _Alinhados

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
pt: Manter ícones alinhados numa grelha

en: _Manually
pt: _Manualmente

en: Leave icons wherever they are dropped
pt: Manter os ícones onde estes forem largados

en: By _Name
pt: Por _Nome

en: By _Size
pt: Por Ta_manho

en: By _Type
pt: Por _Tipo

en: By _Detailed Type
pt: Por Tipo _detalhado

en: By Modification _Date
pt: Por _Data de Modificação

en: By T_rash Time
pt: Por Ho_ra de envio para o Lixo

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
pt: Vista de ícones

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
pt: _Ícones

en: The icon view encountered an error.
pt: Ocorreu um erro na vista de ícones.

en: The icon view encountered an error while starting up.
pt: Ocorreu um erro ao iniciar a vista ícones.

en: Display this location with the icon view.
pt: Apresentar esta localização com a vista de ícones.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
pt: Vista Compacta

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
pt: _Compacta

en: The compact view encountered an error.
pt: Ocorreu um erro na vista compacta.

en: The compact view encountered an error while starting up.
pt: Ocorreu um erro ao iniciar a vista compacta.

en: Display this location with the compact view.
pt: Apresentar esta localização com a vista compacta.

en: Image Type
pt: Tipo de imagem

en: %d pixel | %d pixels
pt[0]: %d pixel
pt[1]: %d pixeis

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Title
pt: Título

en: Author
pt: Autor

en: Copyright
pt: Direitos de autor

en: Created On
pt: Criado Em

en: Created By
pt: Criado Por

en: Disclaimer
pt: Aviso legal

en: Warning
pt: Aviso

en: Source
pt: Fonte

en: Camera Brand
pt: Marca da câmara

en: Camera Model
pt: Modelo da câmara

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
pt: Data da foto

en: Date Digitized
pt: Data de digitalização

en: Date Modified
pt: Data de modificação

en: Exposure Time
pt: Tempo de exposição

en: Aperture Value
pt: Valor de abertura

en: ISO Speed Rating
pt: Taxa de velocidade ISO

en: Flash Fired
pt: Flash disparado

en: Metering Mode
pt: Modo de medida

en: Exposure Program
pt: Programa de exposição

en: Focal Length
pt: Distância focal

en: Software
pt: Aplicação

en: Location
pt: Localização

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Creator
pt: Criador

en: Rating
pt: Avaliação

en: Failed to load image information
pt: Falha ao ler informações da imagem

en: Loading...
pt: A carregar...

en: Image
pt: Imagem

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
pt: Ações: Ficheiros de ação podem ser adicionados a esta pasta e irão aparecer no menu.

en: More info
pt: Mais informações

en: View a sample action file with documentation
pt: Ver um exemplo de um ficheiro de acção com documentação

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
pt: Scripts: Todos os ficheiros executáveis nesta pasta aparecerão no menu Scripts.

en: View additional information about creating scripts
pt: Ver informações adicionais sobre a criação de scripts

en: (Empty)
pt: (Vazio)

en: Use Default
pt: Utilizar predefinições

en: Temporarily disable auto-sort
pt: Desativar temporariamente arranque automático

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
pt: Vista de lista

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
pt: _Lista

en: The list view encountered an error.
pt: Ocorreu um erro na vista em lista.

en: The list view encountered an error while starting up.
pt: Ocorreu um erro ao iniciar a vista em lista.

en: Display this location with the list view.
pt: Apresentar esta localização com a vista em lista.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
pt[0]: Deseja visualizar %d localização?
pt[1]: Deseja visualizar %d localizações?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
pt[0]: Será aberta %d nova janela.
pt[1]: Serão abertas %d novas janelas.

en: --check cannot be used with other options.
pt: --check não pode ser utilizado com outras opções.

en: --quit cannot be used with URIs.
pt: --quit não pode ser utilizado com URIs.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
pt: --geometry não pode ser utilizado com mais do que um URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
pt: Realizar um conjunto de testes rápidos.

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
pt: Crie a janela inicial com a geometria especificada. Exemplos: nemo --geometry = + 100 + 100, nemo --geometry = 600x400, nemo --geometry = 600x400 + 100 + 100.

en: GEOMETRY
pt: GEOMETRIA

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
pt: Criar janelas apenas para URIs explicitamente especificados.

en: Ignored argument - left for compatibility only.
pt: Ignorar argumento - deixar apenas para compatibilidade.

en: Open URIs in tabs.
pt: Abra os URIs em separadores.

en: Open URIs in an existing window.
pt: Abrir URI's numa janela existente.

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
pt: Repare a cache de miniaturas do utilizador - isso pode ser útil se está a ter problemas com miniaturas de ficheiros. Deve ser executado como root

en: Quit Nemo.
pt: Sair do Nemo.

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
pt: 
    
    Explorar sistema de ficheiros com o gestor de ficheiros

en: Nemo's main menu is now hidden
pt: O menu principal do Nemo está oculto

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
pt: Escolheu ocultar o menu principal.  Pode tê-lo de volta temporariamente fazendo:
    
    - Primir a tecla <Alt>
    - Primir com o botão direito numa região vazia da barra de ferramentas principal
    - Primir com o botão direito numa região vazia da barra de estado.
    
    Pode restaurar o menu permanentemente selecionando novamente esta opção no menu Ver.

en: Don't show this message again.
pt: Não mostrar esta mensagem novamente.

en: The Link "%s" is Broken.
pt: A ligação "%s" está danificada.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
pt: A ligação "%s" está danificada. Mover para o lixo?

en: This link cannot be used, because it has no target.
pt: Esta ligação não pode ser utilizada pois não possui destino.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
pt: Esta ligação não pode ser utilizada pois o destino "%s" não existe.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
pt: Mo_ver para o lixo

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
pt: Quer executar "%s" ou apenas visualizar o conteúdo?

en: "%s" is an executable text file.
pt: "%s" é um ficheiro de texto executável.

en: Run in _Terminal
pt: Executar no _terminal

en: _Display
pt: _Visualizar

en: Are you sure you want to open all files?
pt: Tem a certeza que quer abrir todos os ficheiros?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
pt[0]: Será aberto %d novo separador.
pt[1]: Serão abertos %d novos separadores.

en: Open with
pt: Abrir com

en: Unknown file type
pt: Tipo de ficheiro desconhecido

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
pt: O ficheiro "%s" não tem nenhum programa associado. Se confia na fonte deste ficheiro e tiver permissões suficientes, pode marcá-lo como executável e iniciá-lo. Pode também usar o diálogo Abrir Com para escolher um programa a associar.

en: Make executable and run
pt: Marcar como executável e executar

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
pt: O arquivo "%s" não tem programas conhecidos associados a ele. Use a caixa de diálogo Abrir Com para escolher um programa para abri-lo.

en: Choose a program
pt: Escolha um programa

en: Untrusted application launcher
pt: O iniciador de aplicações não é de confiança

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
pt: O lançador da aplicação "%s" não foi marcado como confiável (executavél). Se não sabe a origem deste ficheiro, executá-lo pode ser inseguro.

en: _Launch Anyway
pt: _Iniciar

en: Mark as _Trusted
pt: Marcar como de _confiança

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
pt[0]: Será aberta %d aplicação distinta.
pt[1]: Serão abertas %d aplicações distintas.

en: Unable to mount location
pt: Não foi possível montar a localização

en: Unable to start location
pt: Não foi possível iniciar a localização

en: Opening "%s".
pt: A abrir "%s".

en: Opening %d item. | Opening %d items.
pt[0]: A abrir %d item.
pt[1]: A abrir %d itens.

en: Close tab
pt: Fechar separador

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
pt: 
    
    Mostrar um diálogo de "Abrir com" um URI, para permitir que o utilizador altere o manipulador mimetype padrão.

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Free space: %s
pt: Espaço livre: %s

en: My Computer
pt: O Meu Computador

en: Open your personal folder
    %s
pt: Abrir a sua pasta pessoal
    %s

en: Home
pt: Pasta Pessoal

en: Open the contents of your desktop in a folder
pt: Abrir conteúdo do seu ambiente de trabalho numa pasta

en: Favorites
pt: Favoritos

en: Favorite files
pt: Ficheiros favoritos

en: Recent
pt: Recente

en: Recent files
pt: Ficheiros recentes

en: Open the contents of the File System
    %s
pt: Abrir o conteúdo do sistema de ficheiros
    %s

en: File System
pt: Sistema de ficheiros

en: Trash
pt: Lixo

en: Open the trash
pt: Abrir o lixo

en: Bookmarks
pt: Marcadores

en: Mount and open %s (%s)
pt: Montar e abrir %s (%s)

en: Mount and open %s
pt: Montar e abrir %s

en: Network
pt: Rede

en: Browse the contents of the network
pt: Explorar o conteúdo da rede

note: Adjust start/stop items to reflect the type of the drive name, stock id label, accelerator
en: _Start
pt: Inici_ar

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
pt: _Parar

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
pt: _Ligar

en: _Safely Remove Drive
pt: Remover unidade em _segurança

en: _Connect Drive
pt: _Ligar unidade

en: _Disconnect Drive
pt: _Desligar unidade

en: _Start Multi-disk Device
pt: Iniciar di_spositivo multi-disco

en: _Stop Multi-disk Device
pt: _Parar dispositivo multidisco

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
pt: Desbloq_uear unidade

en: _Lock Drive
pt: B_loquear unidade

en: Unable to start %s
pt: Não foi possível iniciar %s

en: Unable to eject %s
pt: Não foi possível ejetar %s

en: Unable to poll %s for media changes
pt: Não foi possível analisar as alterações em %s

en: Unable to stop %s
pt: Não foi possível parar %s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
pt: _Abrir

note: add the "open in new tab" menu item name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
pt: Abrir em novo _separador

note: add the "open in new window" menu item
en: Open in New _Window
pt: Abrir em nova _janela

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
pt: _Adicionar Marcador

en: Remove
pt: Remover

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
pt: _Renomear...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
pt: _Montar

note: add the "Unmount" menu item name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
pt: _Desmontar

note: add the "Eject" menu item name, stock id label, accelerator
en: _Eject
pt: _Ejetar

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
pt: _Detetar disco

note: Empty Trash menu item
en: Empty _Trash
pt: Esvaziar _lixo

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
pt: _Propriedades

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
pt[0]: %1$s operação de ficheiros activa.  %2$d%% completo.
pt[1]: %1$s operações de ficheiros activas.  %2$d%% completos.

en: File Operations
pt: Operações de ficheiro

en: All file operations have been successfully completed
pt: Todas as operações de ficheiros terminaram com sucesso

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
pt: Não pode associar simultaneamente mais do que um ícone personalizado!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
pt: Arraste apenas uma imagem para definir um ícone personalizado.

en: The file that you dropped is not local.
pt: O ficheiro que largou não é local.

en: You can only use local images as custom icons.
pt: Só pode utilizar imagens locais como ícones personalizados.

en: The file that you dropped is not an image.
pt: O ficheiro que largou não é uma imagem.

en: _Name: | _Names:
pt[0]: _Nome:
pt[1]: _Nomes:

en: Properties
pt: Propriedades

en: %s Properties
pt: Propriedades de %s

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
pt: desconhecido

en: Cancel Group Change?
pt: Cancelar alteração de grupo?

en: Cancel Owner Change?
pt: Cancelar alteração de proprietário?

en: nothing
pt: nada

en: unreadable
pt: ilegível

en: %1$s item (and %2$s hidden) | %1$s items (and %2$s hidden)
pt[0]: %1$s item (e %2$s oculto)
pt[1]: %1$s itens (e %2$s ocultos)

en: %1$s item | %1$s items
pt[0]: %1$s item
pt[1]: %1$s itens

en: (some contents unreadable)
pt: (algum conteúdo ilegível)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
pt: Conteúdo:

en: Size:
pt: Tamanho:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
pt: utilizado

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
pt: livre

en: Total capacity:
pt: Capacidade total:

en: Filesystem type:
pt: Tipo de sistema de ficheiros:

en: Basic
pt: Básico

en: Type:
pt: Tipo:

en: Link target:
pt: Destino da ligação:

en: Location:
pt: Localização:

en: Volume:
pt: Unidade:

en: Accessed:
pt: Acedido:

en: Created:
pt: Criado:

en: Modified:
pt: Modificado:

en: Free space:
pt: Espaço livre:

en: _Read
pt: _Leitura

en: _Write
pt: _Escrita

en: E_xecute
pt: E_xecução

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
pt: não

en: list
pt: lista

en: read
pt: leitura

en: create/delete
pt: criar/eliminar

en: write
pt: escrita

en: access
pt: acesso

en: Access:
pt: Acesso:

en: Folder access:
pt: Acesso à pasta:

en: File access:
pt: Acesso ao ficheiro:

en: List files only
pt: Apenas listar os ficheiros

en: Access files
pt: Aceder aos ficheiros

en: Create and delete files
pt: Criar e eliminar ficheiros

en: Read-only
pt: Só para leitura

en: Read and write
pt: Leitura e escrita

en: Special flags:
pt: Parâmetros especiais:

en: Set _user ID
pt: Definir ID de _utilizador

en: Set gro_up ID
pt: Definir ID de gr_upo

en: _Sticky
pt: Fi_xo

en: _Owner:
pt: Pr_oprietário:

en: Owner:
pt: Proprietário:

en: _Group:
pt: _Grupo:

en: Group:
pt: Grupo:

en: Execute:
pt: Execução:

en: Allow _executing file as program
pt: Permitir _executar o ficheiro como uma aplicação

en: Others:
pt: Outros:

en: Folder Permissions:
pt: Permissões da pasta:

en: File Permissions:
pt: Permissões do ficheiro:

en: Text view:
pt: Vista de texto:

en: Permissions
pt: Permissões

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
pt: Não é o proprietário e não pode alterar estas permissões.

en: SELinux context:
pt: Contexto SELinux:

en: Last changed:
pt: Última alteração:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
pt: Aplicar permissões aos ficheiros existentes

en: The permissions of "%s" could not be determined.
pt: Não foi possível determinar as permissões de "%s".

en: The permissions of the selected file could not be determined.
pt: Não foi possível determinar as permissões do ficheiro selecionado.

en: Open With
pt: Abrir com

en: Help
pt: Ajuda

en: Close
pt: Fechar

en: Creating Properties window.
pt: A criar a janela de propriedades.

en: There was an error displaying help.
pt: Ocorreu um erro ao mostrar a ajuda.

en: Revert
pt: Reverter

en: Not supported in this location
pt: Não suportado nesta localização

en: No scripts found
pt: Não foram encontrados scripts

en: Show Places
pt: Apresentar Locais

en: Show Treeview
pt: Apresenta Vista tipo Árvore

en: Hide the Sidebar (F9)
pt: Ocultar a Barra Lateral (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
pt: Mostrar a Barra Lateral (F9)

en: Adjust zoom level
pt: Ajustar o nível de zoom

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
pt: Um problema foi detectado com a sua cache de miniaturas. Corrigi-lo irá necessitar de privilégios administrativos.

en: Fix now
pt: Corrigir agora

en: Dismiss
pt: Descartar

en: Elevated Privileges
pt: Privilégios Elevados

en: Restore Selected Items
pt: Restaurar itens selecionados

en: Restore selected items to their original position
pt: Restaurar itens selecionados nas suas posições originais

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
pt: Se selecionar o comando Colar, "%s" será movido

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
pt: Se selecionar o comando Colar, "%s" será copiado

en: There is nothing on the clipboard to paste.
pt: Não existem itens na área de transferência para colar.

note: add the "create new folder" menu item name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
pt: Criar Nova _Pasta

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
pt: Cor_tar

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
pt: _Copiar

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
pt: _Colar na pasta

en: P_in
pt: Marcar

en: Unp_in
pt: Desmarcar

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
pt: _Eliminar

en: P_roperties
pt: P_ropriedades

en: Computer
pt: Computador

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
pt[0]: Será aberto %'d novo separador.
pt[1]: Serão abertos %'d novos separadores.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
pt[0]: Será aberta %'d nova janela.
pt[1]: Serão abertas %'d novas janelas.

en: Select Items Matching
pt: Selecionar itens coincidentes

en: _Pattern:
pt: _Padrão:

en: Examples:
pt: Exemplos:

note: Reset to default info
en: Undo
pt: Anular

en: Undo last action
pt: Reverter a última ação

note: Reset to default info
en: Redo
pt: Refazer

en: Redo last undone action
pt: Refazer a última ação anulada

en: Content View
pt: Vista de conteúdo

en: View of the current folder
pt: Vista da pasta atual

en: "%s" selected
pt: "%s" selecionados

en: %'d folder selected | %'d folders selected
pt[0]: %'d pasta selecionada
pt[1]: %'d pastas selecionadas

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
pt[0]:  (contém %'d item)
pt[1]:  (contém %'d itens)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
pt[0]:  (contém um total de %'d item)
pt[1]:  (contém um total de %'d itens)

en: %'d item selected | %'d items selected
pt[0]: %'d item selecionado
pt[1]: %'d itens selecionados

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
pt[0]: %'d outro item selecionado
pt[1]: %'d outros itens selecionados

en: %'u item | %'u items
pt[0]: %'u item
pt[1]: %'u itens

en: %s, Free space: %s
pt: %s, espaço livre: %s

en: Open With %s
pt: Abrir com %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
pt[0]: Utilizar "%s" para abrir o item selecionado
pt[1]: Utilizar "%s" para abrir os itens selecionados

en: Run "%s" on any selected items
pt: Executar "%s" em quaisquer itens selecionados

en: Create a new document from template "%s"
pt: Criar um novo documento a partir do modelo "%s"

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be moved if you select the Paste command
pt[0]: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command
pt[1]: Se selecionar o comando Colar, os %'d itens selecionados serão movidos

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be copied if you select the Paste command
pt[0]: Se selecionar o comando Colar, o %'d item selecionado será copiado
pt[1]: Se selecionar o comando Colar, os %'d itens selecionados serão copiados

en: Select Target Folder For Move
pt: Selecione a pasta de destino

en: Select Target Folder For Copy
pt: Selecione a pasta de destino

en: Unable to unmount location
pt: Não foi possível desmontar a localização

en: Unable to eject location
pt: Não foi possível ejetar a localização

en: Unable to stop drive
pt: Não foi possível parar a unidade

en: Connect to Server %s
pt: Ligar ao servidor %s

en: _Connect
pt: _Ligar

en: Link _name:
pt: _Nome da ligação:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
pt: Criar Novo _Documento

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
pt: A_brir Com

en: Choose a program with which to open the selected item
pt: Selecione uma aplicação com a qual abrir o item selecionado

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
pt: Ver ou modificar as propriedades de cada item selecionado

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
pt: Criar uma nova pasta vazia dentro desta pasta

note: name, stock id, label
en: No templates installed
pt: Nenhum modelo instalado

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
pt: Documento _Vazio

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
pt: Criar um novo documento vazio dentro desta pasta

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
pt: Abrir o item selecionado nesta janela

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
pt: Abrir numa Janela de Navegação

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
pt: Abrir cada item seleccionado numa janela de navegação

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
pt: Abrir cada item seleccionado num novo separador

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
pt: Abrir no Terminal

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
pt: Abrir o terminal na pasta seleccionada

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
pt: Abrir como Administrador

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
pt: Abrir a pasta com privilégios de administrador

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
pt: Seguir ligação para o ficheiro original

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
pt: Navegar para o ficheiro original a que esta ligação se refere

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
pt: Abrir pasta contendo

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
pt: Navegue até à pasta em que o item seleccionado está armazenado

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
pt: Outra _Aplicação...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
pt: Seleccionar outra aplicação com a qual abrir o item seleccionado

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
pt: Abrir Com Outra _Aplicação...

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
pt: Preparar os ficheiros selecionados para serem movidos com o comando Colar

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
pt: Preparar os ficheiros seleccionados para serem copiados com o comando Colar

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
pt: Co_lar

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
pt: Mover ou copiar ficheiros previamente seleccionados com o comando Cortar ou Copiar

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
pt: Mover ou copiar para dentro da pasta seleccionada os ficheiros previamente seleccionados com o comando Cortar ou Copiar

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
pt: Cop_iar para

note: name, stock id, label
en: M_ove to
pt: M_over para

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
pt: Seleccion_ar Tudo

note: tooltip
en: Select all items in this window
pt: Seleccionar todos os itens nesta janela

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
pt: Seleccionar os I_tens Equivalentes...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
pt: Seleccionar todos os itens nesta janela que respeitam um determinado padrão

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
pt: _Inverter a Selecção

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
pt: Seleccionar apenas e todos os itens que não estão actualmente seleccionados

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
pt: D_uplicar

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
pt: Duplicar cada item seleccionado

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
pt[0]: Criar _ligação
pt[1]: Criar _ligações

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
pt: Criar um atalho para cada um dos itens seleccionados

note: tooltip
en: Rename selected item
pt: Renomear o item seleccionado

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
pt: Mover todos os itens selecionados para o lixo

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
pt: Eliminar cada item selecionado, sem os mover para o Lixo

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
pt: _Recuperar

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
pt: De_sfazer

note: tooltip
en: Undo the last action
pt: Desfazer a última ação

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
pt: _Refazer

note: tooltip
en: Redo the last undone action
pt: Refazer a última operação desfeita

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
pt: Repor Omissão _da Vista

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
pt: Repor ordenamento e nível de zoom para respeitar as preferências para esta vista

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
pt: Estabelecer Ligação a Este Servidor

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
pt: Criar uma ligação permanente a este servidor

note: tooltip
en: Mount the selected volume
pt: Montar a unidade seleccionada

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
pt: Desmontar a unidade seleccionada

note: tooltip
en: Eject the selected volume
pt: Ejectar a unidade seleccionada

note: tooltip
en: Start the selected volume
pt: Iniciar a unidade seleccionada

note: tooltip
en: Stop the selected volume
pt: Parar a unidade selecionada

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
pt: Detectar media na unidade seleccionada

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
pt: Montar a unidade associada à pasta aberta

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
pt: Desmontar a unidade associada à pasta aberta

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
pt: Ejectar a unidade associada à pasta aberta

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
pt: Iniciar a unidade associada à pasta aberta

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
pt: Parar a unidade associada à pasta aberta

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
pt: Abrir o Ficheiro e Fechar a janela

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
pt: Abrir esta pasta numa janela de navegação

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
pt: Abrir esta pasta num novo separador

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
pt: Preparar esta pasta para serem movida com o comando Colar

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
pt: Preparar esta pasta para ser copiada com o comando Colar

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
pt: Mover ou copiar para dentro desta pasta os ficheiros previamente selecionados com o comando Cortar ou Copiar

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
pt: Mover esta pasta para o Lixo

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
pt: Eliminar esta pasta, sem a mover para o Lixo

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
pt: Montar a unidade associada a esta pasta

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
pt: Desmontar a unidade associada a esta pasta

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
pt: Ejectar a unidade associada a esta pasta

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
pt: Iniciar a unidade associada a esta pasta

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
pt: Parar a unidade associada a esta pasta

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
pt: Visualizar ou alterar as propriedades desta pasta

note: name, stock id, label
en: _Other pane
pt: _Outro painel

en: Copy the current selection to the other pane in the window
pt: Copiar a selecção actual para o outro painel da janela

en: Move the current selection to the other pane in the window
pt: Mover a selecção actual para o outro painel da janela

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
pt: Pasta _Pessoal

en: Copy the current selection to the home folder
pt: Copiar a selecção actual para a pasta pessoal

en: Move the current selection to the home folder
pt: Mover a selecção actual para a pasta pessoal

note: name, stock id, label
en: _Desktop
pt: Ambiente _de trabalho

en: Copy the current selection to the desktop
pt: Copiar seleção atual para o ambiente de trabalho

en: Move the current selection to the desktop
pt: Mover seleção atual para o ambiente de trabalho

en: Browse...
pt: Navegar...

en: Browse for a folder to move the selection to
pt: Procurar por uma pasta para onde mover a selecção

en: Browse for a folder to copy the selection to
pt: Procurar pasta para colar a seleção copiada

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
pt: Fixar o arquivo selecionado para que ele apareça sempre no topo da lista de arquivos deste local

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
pt: Desmarcar o arquivo selecionado do topo da lista de arquivos deste local

en: Add to favorites
pt: Adicionar aos favoritos

en: Add the selected file to your favorites
pt: Adicionar o ficheiro selecionado aos seus favoritos

en: Remove from favorites
pt: Remover dos favoritos

en: Remove the selected file from your favorites
pt: Removerr o ficheiro selecionado aos seus favoritos

en: Run scripts
pt: Executar scripts

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
pt: Mover a pasta aberta do lixo para "%s"

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
pt[0]: Mover a pasta selecionada do lixo para "%s"
pt[1]: Mover as pastas selecionadas do lixo para "%s"

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
pt[0]: Mover a pasta selecionada para fora do lixo
pt[1]: Mover as pastas selecionadas para fora do lixo

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
pt[0]: Mover o ficheiro selecionado do lixo para "%s"
pt[1]: Mover os ficheiros selecionados do lixo para "%s"

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
pt[0]: Mover o ficheiro selecionado para fora do lixo
pt[1]: Mover os ficheiros selecionados para fora do lixo

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
pt[0]: Mover o item selecionado do lixo para "%s"
pt[1]: Mover os itens selecionados do lixo para "%s"

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
pt[0]: Mover o item selecionado para fora do lixo
pt[1]: Mover os ficheiros selecionados para fora do lixo

en: Start the selected drive
pt: Iniciar a unidade seleccionada

en: Connect to the selected drive
pt: Ligar à unidade selecionada

en: _Start Multi-disk Drive
pt: Iniciar unidade multi-di_sco

en: Start the selected multi-disk drive
pt: Iniciar a unidade multi-disco selecionada

en: U_nlock Drive
pt: Desbloquear u_nidade

en: Unlock the selected drive
pt: Desbloquear u_nidade selecionada

en: Stop the selected drive
pt: Parar a unidade seleconada

en: Safely remove the selected drive
pt: Remover a unidade selecionada em segurança

en: _Disconnect
pt: _Desligar

en: Disconnect the selected drive
pt: Desligar a unidade selecionada

en: _Stop Multi-disk Drive
pt: Parar a unidade multi-di_sco

en: Stop the selected multi-disk drive
pt: Parar a unidade multi-disco selecionada

en: Lock the selected drive
pt: Bloquear a unidade selecionada

en: Start the drive associated with the open folder
pt: Iniciar a unidade associada à pasta aberta

en: Connect to the drive associated with the open folder
pt: Ligar à unidade associada à pasta aberta

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
pt: Iniciar a unidade multi-disco associada à pasta aberta

en: Unlock the drive associated with the open folder
pt: Desbloquear a unidade associada à pasta aberta

en: _Stop the drive associated with the open folder
pt: Parar a unidade as_sociada à pasta aberta

en: Safely remove the drive associated with the open folder
pt: Remover em segurança a unidade associada à pasta aberta

en: Disconnect the drive associated with the open folder
pt: Desligar a unidade associada à pasta aberta

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
pt: Parar a unidade multi-disco associada à pasta aberta

en: Lock the drive associated with the open folder
pt: Bloquear a unidade associada à pasta aberta

en: _Delete Permanently
pt: Eliminar per_manentemente

en: Delete the open folder permanently
pt: Eliminar definitivamente a pasta aberta

en: Move the open folder to the Trash
pt: Mover a pasta aberta para o Lixo

en: _Open With %s
pt: Abrir c_om %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
pt[0]: Abrir em %'d nova _janela
pt[1]: Abrir em %'d novas _janelas

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
pt[0]: Abrir em %'d novo _separador
pt[1]: Abrir em %'d novos _separadores

en: Delete all selected items permanently
pt: Eliminar permanentemente todos os itens selecionados

en: Remo_ve from Recent
pt: Remo_ver de Recente

en: Remove each selected item from the recently used list
pt: Mover cada item selecionado da lista de utilizados recentemente

en: View or modify the properties of the open folder
pt: Ver ou alterar as propriedades da pasta aberta

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
pt: Ligação a %s

en: Drag and drop is not supported.
pt: Arrastar e largar não é suportado.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
pt: Arrastar e largar só é suportado em sistemas de ficheiros locais.

en: An invalid drag type was used.
pt: Foi utilizado um tipo de arrasto inválido.

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
pt: texto.txt largado

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
pt: dados largados

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
pt: Deseja remover da sua lista quaisquer marcadores que apontem para esta localização inexistente?

en: The location "%s" does not exist.
pt: A localização "%s" não existe.

en: Bookmark for Nonexistent Location
pt: Marcador para localização inexistente

en: Go to the location specified by this bookmark
pt: Ir para a localização especificada por este marcador

en: %s - File Browser
pt: %s - Gestor de ficheiros

en: Searching...
pt: A procurar...

en: Could not display "%s".
pt: Não foi possível mostrar "%s".

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
pt: O Nemo não consegue exibir esta pasta.

en: The location is not a folder.
pt: A localização não é uma pasta.

en: Could not find "%s".
pt: Não foi possível encontrar "%s".

en: Please check the spelling and try again.
pt: Verifique a ortografia e tente novamente.

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
pt: O Nmeo não consegue gerir ligações "%s".

en: Nemo cannot handle this kind of location.
pt: O Nemo não consegue gerir localizações deste tipo.

en: Unable to mount the location.
pt: Não foi possível montar a localização.

en: Access was denied.
pt: O acesso foi negado.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
pt: Não foi possível mostrar "%s". O anfitrião não foi encontrado.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
pt: Verifique se a ortografia e se as definições de proxy estão corretas.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
pt: Erro: %s
    Selecione outro visualizador e tente novamente.

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
pt: O Nemo é software livre, pode redistribuí-lo e / ou modificá-lo sob os termos da GNU General Public License conforme publicada pela Free Software Foundation, versão 2 da Licença, ou (a seu critério) qualquer versão posterior.

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pt: O Nemo é distribuído na esperança que possa ser útil, mas SEM QUALQUER GARANTIA, sem mesmo a garantia implícita de COMERCIALIZAÇÃO ou ADEQUAÇÃO PARA UM DETERMINADO PROPÓSITO. Veja a GNU General Public License para mais detalhes.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
pt: Deverá ter recebido uma cópia da Licença Pública Geral GNU junto com Nemo. Caso contrário, escreva para Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 EUA

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
pt: O Nemo permite-lhe organizar os ficheiros e as pastas, tanto no computador como online.

en: There was an error displaying help: 
    %s
pt: Ocorreu um erro ao mostrar a ajuda: 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
pt: _Ficheiro

note: name, stock id, label
en: _Edit
pt: _Editar

note: name, stock id, label
en: _View
pt: _Ver

note: name, stock id, label
en: _Help
pt: Aj_uda

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
pt: Fe_char

note: tooltip
en: Close this folder
pt: Fechar esta pasta

en: Prefere_nces
pt: Preferê_ncias

en: Edit Nemo preferences
pt: Editar as Preferências do Nemo

en: Plugins
pt: Suplementos

en: Manage extensions, actions and scripts
pt: Gerir extensões, acções e scripts

en: Undo the last text change
pt: Desfazer a última alteração de texto

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
pt: Abrir _Pasta Acima

en: Open the parent folder
pt: Abrir a pasta acima

note: tooltip
en: Stop loading the current location
pt: Parar de ler a localização actual

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
pt: _Recarregar

note: tooltip
en: Reload the current location
pt: Recarregar a localização atual

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
pt: _Todos os Tópicos

note: tooltip
en: Display Nemo help
pt: Mostrar a ajuda do Nemo

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Teclas de atalho

en: Display keyboard shortcuts
pt: Mostrar teclas de atalho

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
pt: _Acerca

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
pt: Mostra os créditos dos criadores do Nemo

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
pt: Ampl_iar Zoom

note: tooltip
en: Increase the view size
pt: Aumentar o tamanho da vista

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
pt: Reduzir Z_oom

note: tooltip
en: Decrease the view size
pt: Reduzir o tamanho da vista

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
pt: Taman_ho Normal

note: tooltip
en: Use the normal view size
pt: Utilizar o tamanho normal da vista

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
pt: Ligar ao _Servidor...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
pt: Ligar-se a um computador remoto ou um disco partilhado

note: tooltip
en: Open your personal folder
pt: Abrir a pasta pessoal

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
pt: _Computador

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
pt: Navegar em todos os discos, locais ou remotos, e pastas acessíveis a partir deste computador

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
pt: _Rede

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
pt: Navegar em localizações marcadas ou na rede local

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
pt: Mod_elos

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
pt: Abrir a sua pasta pessoal de modelos

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
pt: Li_xo

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
pt: Abrir a sua pasta pessoal de lixo

note: name, stock id, label
en: _Go
pt: _Ir

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
pt: _Marcadores

note: name, stock id, label
en: _Tabs
pt: _Separadores

note: name, stock id, label
en: New _Window
pt: Nova _Janela

en: Open another Nemo window for the displayed location
pt: Abre outra janelo do Nemo para a localização exibida

note: name, stock id, label
en: New _Tab
pt: Novo _Separador

en: Open another tab for the displayed location
pt: Abrir outro separador para a localização apresentada

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
pt: Fechar Tod_as as Janelas

en: Close all Navigation windows
pt: Fechar todas as janelas de Navegação

note: name, stock id, label
en: _Back
pt: _Recuar

en: Go to the previous visited location
pt: Ir para a localização anteriormente visitada

note: name, stock id, label
en: _Forward
pt: _Avançar

en: Go to the next visited location
pt: Ir para a localização visitada seguinte

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
pt: Alternar entrada de _localização

en: Switch between location entry and breadcrumbs
pt: Trocar entre localização e breadcrumbs

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
pt: Alternar para _Outro Painel

en: Move focus to the other pane in a split view window
pt: Mover o foco para o outro painel numa janela em vista dividida

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
pt: _Mesma Localização que o Outro Painel

en: Go to the same location as in the extra pane
pt: Ir para a mesma localização que a do painel extra

en: Add a bookmark for the current location to this menu
pt: Adicionar a este menu um marcador para a localização actual

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
pt: _Editar Marcadores...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
pt: Apresentar uma janela que permite editar os marcadores deste menu

en: _Previous Tab
pt: Separador _Anterior

en: Activate previous tab
pt: Activar o separador anterior

en: _Next Tab
pt: Separador _Seguinte

en: Activate next tab
pt: Activar o separador seguinte

en: Move Tab _Left
pt: Mover separador para a _esquerda

en: Move current tab to left
pt: Mover o separador actual para a esquerda

en: Move Tab _Right
pt: Mover separador para a _direita

en: Move current tab to right
pt: Mover o separador actual para a direita

en: Sidebar
pt: Barra Lateral

en: Toolbar
pt: Barra de Ferramentas

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
pt: Mostrar Fic_heiros Ocultos

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
pt: Alternar a apresentação, na janela actual, de ficheiros escondidos

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
pt: Barra de Ferramentas _Principal

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
pt: Alterar a visibilidade da barra de ferramentas principal desta janela

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
pt: Apresentar a _Barra Lateral

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
pt: Alterar a visibilidade do painel lateral da janela

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
pt: Barra de Est_ado

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
pt: Altera a visibilidade da barra de estado desta janela

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
pt: Barra de M_enus

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
pt: Muda a visibilidade padrão da barra de menus

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
pt: _Procurar por Ficheiros...

note: tooltip
en: Search documents and folders
pt: Procurar documentos e pastas

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
pt: Painel E_xtra

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
pt: Abre uma vista de pasta extra ao lado da actual

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
pt: Mostrar minia_turas

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
pt: Alternar a exibição de miniaturas na pasta atual

en: Places
pt: Locais

en: Select Places as the default sidebar
pt: Seleccionar Localizações como a barra lateral por omissão

en: Tree
pt: Árvore

en: Select Tree as the default sidebar
pt: Seleccionar Árvore como a barra lateral por omissão

en: Path Bar
pt: Barra do caminho

en: Always prefer the path bar
pt: Preferir sempre a barra do caminho

en: Location Entry
pt: Entrada de localização

en: Always prefer the location entry
pt: Preferir sempre a entrada do caminho

en: Back history
pt: Recuar no histórico

en: Forward history
pt: Avançar no histórico

en: _Up
pt: _Subir

en: Go to parent folder
pt: Ir para a pasta superior

en: Go to home directory
pt: Ir para a pasta pessoal

en: Go to Computer
pt: Ir para Computador

en: Toggle Location Entry
pt: Alternar Entrada de Localização

en: New folder
pt: Nova pasta

en: Create a new folder
pt: Cria uma nova pasta

en: Open a terminal in the active folder
pt: Abra um terminal na pasta activa

en: Icons
pt: Ícones

en: List
pt: Listar

en: Compact
pt: Compactar

en: Search
pt: Procurar

en: Show Thumbnails
pt: Mostrar as Miniaturas

en: _Location
pt: _Localização

en: _New Tab
pt: _Novo separador

en: _Close Tab
pt: Fe_char separador

en: No files found
pt: Nenhum ficheiro encontrado

en: These files are on an Audio CD.
pt: Estes ficheiros estão num CD de áudio.

en: These files are on an Audio DVD.
pt: Estes ficheiros estão num DVD áudio.

en: These files are on a Video DVD.
pt: Estes ficheiros estão num DVD de vídeo.

en: These files are on a Video CD.
pt: Estes ficheiros estão CD de vídeo.

en: These files are on a Super Video CD.
pt: Estes ficheiros encontram-se num CD de super vídeo (SVCD).

en: These files are on a Photo CD.
pt: Estes ficheiros estão num Cd de fotos.

en: These files are on a Picture CD.
pt: Estes ficheiros estão num CD de imagens.

en: The media contains digital photos.
pt: O disco contém fotos digitais.

en: These files are on a digital audio player.
pt: Estes ficheiros estão num reprodutor de áudio digital.

en: The media contains software.
pt: O disco contém programas.

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
pt: O disco foi detetado como "%s".

en: Open %s
pt: Abrir %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
pt: Cortar o texto seleccionado para a área de transferência

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
pt: Copiar o texto seleccionado para a área de transferência

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
pt: Colar o texto armazenado na área de transferência

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
pt: Seleccionar todo o texto num campo de texto

en: Move _Up
pt: Mover para _cima

en: Move Dow_n
pt: Mover para bai_xo

en: Use De_fault
pt: Utilizar prede_finições

en: The name and icon of the file.
pt: O nome e ícone do ficheiro.

en: The size of the file.
pt: O tamanho do ficheiro.

en: The general type of the file.
pt: O tipo genérico do ficheiro.

en: Detailed Type
pt: Detalhado

en: The specific type of the file.
pt: O tipo especifico do ficheiro.

en: The date the file was modified.
pt: A data de alteração do ficheiro.

en: Modified - Time
pt: Modificado - Hora

en: Date Created
pt: Data de Criação

en: The date the file was created.
pt: A data em que o arquivo foi criado.

en: Created - Time
pt: Criado - Hora

en: Date Accessed
pt: Data de acesso

en: The date the file was accessed.
pt: A data em que o ficheiro foi acedido.

en: Owner
pt: Proprietário

en: The owner of the file.
pt: O proprietário do ficheiro.

en: Group
pt: Grupo

en: The group of the file.
pt: O grupo do ficheiro.

en: The permissions of the file.
pt: As permissões do ficheiro.

en: Octal Permissions
pt: Permissões octal

en: The permissions of the file, in octal notation.
pt: As permissões do ficheiro, em notação octal.

en: MIME Type
pt: Tipo MIME

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do ficheiro.

en: SELinux Context
pt: Contexto SELinux

en: The SELinux security context of the file.
pt: O contexto de segurança SELinux do ficheiro.

en: The location of the file.
pt: A localização do ficheiro.

en: Trashed On
pt: Movido para o lixo

en: Date when file was moved to the Trash
pt: Data em que o ficheiro foi movido para o Lixo

en: Original Location
pt: Localização original

en: Original location of file before moved to the Trash
pt: A localização original do ficheiro antes de ser movido para o lixo

en: Hits
pt: Tentativas

en: How many times the search string appeared in the file
pt: Quantas vezes a frase de pesquisa apareceu no ficheiro

en: on the desktop
pt: no ambiente de trabalho

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
pt: Não pode mover a unidade "%s" para o lixo.

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
pt: Se quiser ejetar uma unidade, utilize "Ejetar" no menu de contexto da unidade.

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
pt: Se quiser desmontar uma unidade, utilize "Desmontar unidade" no menu de contexto da unidade.

en: _Move Here
pt: _Mover para aqui

en: _Copy Here
pt: _Copiar para aqui

en: _Link Here
pt: Criar _ligação aqui

en: Cancel
pt: Cancelar

en: This file cannot be mounted
pt: Não é possível montar este ficheiro

en: This file cannot be unmounted
pt: Não é possível desmontar este ficheiro

en: This file cannot be ejected
pt: Não é possível ejetar este ficheiro

en: This file cannot be started
pt: Não é possível iniciar este ficheiro

en: This file cannot be stopped
pt: Não é possível parar este ficheiro

en: Slashes are not allowed in filenames
pt: Não são permitidas barras nos nomes dos ficheiros

en: File not found
pt: Ficheiro não encontrado

en: Toplevel files cannot be renamed
pt: Não pode mudar o nome dos ficheiros do nível superior

en: Unable to rename desktop icon
pt: Não foi possível renomear o ícone do ambiente de trabalho

en: Unable to rename desktop file
pt: Não foi possível renomear o ficheiro do ambiente de trabalho

note: Translators: Time in 12h format
en: %l:%M %p
pt: %k:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
pt: Ontem %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %l:%M %p
pt: Ontem %l:%M %p

en: Not allowed to set permissions
pt: Sem autorização para definir permissões

en: Not allowed to set owner
pt: Sem autorização para definir o proprietário

en: Specified owner '%s' doesn't exist
pt: O proprietário especificado %s não existe

en: Not allowed to set group
pt: Sem autorização para definir o grupo

en: Specified group '%s' doesn't exist
pt: O grupo especificado %s não existe

en: %'u folder | %'u folders
pt[0]: %'u pasta
pt[1]: %'u pastas

en: %'u file | %'u files
pt[0]: %'u ficheiro
pt[1]: %'u ficheiros

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
pt: ? itens

en: Unknown
pt: Desconhecido(a)

en: Program
pt: Programa

en: Audio
pt: Áudio

en: Font
pt: Tipo de Letra

en: Archive
pt: Ficheiro

en: Markup
pt: Etiqueta

en: Text
pt: Texto

en: Video
pt: Vídeo

en: Contacts
pt: Contactos

en: Calendar
pt: Calendário

en: Document
pt: Documento

en: Presentation
pt: Apresentação

en: Spreadsheet
pt: Folha de Cálculo

en: Binary
pt: Binário

en: Folder
pt: Pasta

en: link
pt: ligação

en: link (broken)
pt: ligação (danificada)

en: Name: %s
pt: Nome: %s

en: Type: %s
pt: Tipo: %s

en: %s item | %s items
pt[0]: %s item
pt[1]: %s itens

en: Contains: %s
pt: Contém: %s

en: Size: %s
pt: Tamanho: %s

en: Accessed: %s
pt: Acedido: %s

en: Modified: %s
pt: Modificou: %s

en: Created: %s
pt: Criado: %s

en: Location: %s
pt: Localização: %s

en: Merge folder "%s"?
pt: Juntar a pasta "%s"?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
pt: Ao combinar irá pedir confirmação antes de sobrepor quaisquer ficheiros na pasta que entrem em conflito com os ficheiros a serem copiados.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe uma pasta com o mesmo nome em "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe uma pasta com o mesmo nome em "%s".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe uma pasta com o mesmo nome em "%s".

en: Replacing it will remove all files in the folder.
pt: Substituí-la irá remover todos os ficheiros na pasta.

en: Replace folder "%s"?
pt: Substituir o directório "%s"?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe um directório com o mesmo nome em "%s".

en: Replace file "%s"?
pt: Substituir o ficheiro "%s"?

en: Replacing it will overwrite its content.
pt: Se o substituir irá sobrepor o seu conteúdo.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe um ficheiro mais antigo com o mesmo nome em "%s".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe um ficheiro mais recente com o mesmo nome em "%s".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe um ficheiro com o mesmo nome em "%s".

en: Original file
pt: Ficheiro original

en: Last modified:
pt: Última modificação:

en: Replace with
pt: Substituir com

en: Merge
pt: Combinar

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
pt: _Seleccione um novo nome para o destino

en: Reset
pt: Restaurar

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
pt: Aplicar esta acção a todos os ficheiros

note: Add buttons
en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Skip
pt: _Ignorar

en: Re_name
pt: Mudar o _Nome

en: Replace
pt: Substituir

en: File conflict
pt: Conflito de ficheiros

en: S_kip All
pt: Ignorar _Todos

en: _Retry
pt: Tenta_r novamente

en: Delete _All
pt: Elimin_ar Tudo

en: _Replace
pt: Substitui_r

en: Replace _All
pt: Substituir _tudo

en: _Merge
pt: Co_mbinar

en: Merge _All
pt: Combinar T_udo

en: Copy _Anyway
pt: _Ainda Assim Copiar

en: %'d second | %'d seconds
pt[0]: %'d segundo
pt[1]: %'d segundos

en: %'d minute | %'d minutes
pt[0]: %'d minuto
pt[1]: %'d minutos

en: %'d hour | %'d hours
pt[0]: %'d hora
pt[1]: %'d horas

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
pt[0]: aproximadamente %'d hora
pt[1]: aproximadamente %'d horas

note: appended to new link file
en: Another link to %s
pt: Outra ligação a %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
pt: %'d.ª ligação a %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
pt: %'d.ª ligação a %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
pt: %'d.ª ligação %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
pt: %'d.ª ligação %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
pt:  (cópia)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
pt:  (outra cópia)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
pt: ª cópia)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
pt: ª cópia)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
pt: ª cópia)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
pt: ª cópia)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
pt: %s (cópia)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
pt: %s (outra cópia)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
pt: %s (%'dª cópia)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
pt: %s (%'dª cópia)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
pt: %s (%'dª cópia)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
pt: %s (%'dª cópia)%s

en: Error removing file: %s
pt: Erro ao remover o ficheiro: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
pt[0]: A aguardar para copiar um ficheiro de '%1$s' para '%2$s'
pt[1]: A aguardar para copiar os ficheiros de '%1$s' para '%2$s'

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
pt[0]: A aguardar para mover um ficheiro de '%1$s' para '%2$s'
pt[1]: A aguardar para mover os ficheiros de '%1$s' para '%2$s'

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
pt[0]: A aguardar para excluir permanentemente um ficheiro de '%s'
pt[1]: A aguardar para excluir permanentemente os ficheiros de '%s'

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
pt[0]: A aguardar para enviar para a reciclagem um ficheiro em '%s'
pt[1]: A aguardar para enviar para a reciclagem ficheiros em '%s'

en: Waiting to empty the trash
pt: A aguardar para esvaziar a reciclagem

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
pt[0]: A aguardar para duplicar um ficheiro em '%s'
pt[1]: A aguardar para duplicar ficheiros em '%s'

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
pt: A aguardar para alterar as permissões dos ficheiros em '%s'

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
pt[0]: A aguardar para ligar o ficheiro a partir de '%1$s' para '%2$s'
pt[1]: A aguardar para ligar os ficheiros a partir de '%1$s' para '%2$s'

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
pt: Tem certeza de que deseja mover "%B" para o lixo?

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
pt[0]: sem uso %'d
pt[1]: Quer realmente mover os %'d itens selecionados para a lixeira?

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
pt: Você pode restaurar um item da lixeira se depois mudar de ideia.

en: Move to _Trash
pt: Mover para o _Lixo

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar "%B" permanentemente do lixo?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
pt[0]: Tem a certeza de que deseja eliminar definitivamente do lixo %'d item selecionado?
pt[1]: Tem a certeza de que deseja eliminar definitivamente do lixo os %'d itens selecionados?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
pt: Se eliminar um item, este não poderá ser recuperado.

en: Empty all items from Trash?
pt: Esvaziar todos os itens do lixo?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
pt: Todos os itens no lixo serão eliminados permanentemente.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar "%B" permanentemente?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
pt[0]: Tem a certeza de que deseja eliminar definitivamente %'d item selecionado?
pt[1]: Tem a certeza de que deseja eliminar definitivamente os %'d itens selecionados?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
pt[0]: falta eliminar %'d ficheiro
pt[1]: falta eliminar %'d ficheiros

en: Deleting files
pt: A eliminar ficheiros

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
pt[0]: falta %T
pt[1]: faltam %T

en: Error while deleting.
pt: Erro ao eliminar.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
pt: Os ficheiros em "%B" não foram eliminados porque o utilizador não tem as permissões necessárias.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
pt: Ocorreu um erro ao obter as informações sobre os ficheiros na pasta "%B".

en: _Skip files
pt: _Ignorar ficheiros

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
pt: A pasta "%B" não foi eliminada porque o utilizador não tem as permissões necessárias.

en: There was an error reading the folder "%B".
pt: Ocorreu um erro ao ler a pasta "%B".

en: Could not remove the folder %B.
pt: Não foi possível remover a pasta %B.

en: There was an error deleting %B.
pt: Ocorreu um erro ao eliminar "%B".

en: Moving files to trash
pt: A mover ficheiros para o lixo

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
pt[0]: resta mover %'d ficheiro
pt[1]: resta mover %'d ficheiros

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
pt: Não foi possível mover o ficheiro para o lixo. Deseja eliminá-lo imediatamente?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
pt: O ficheiro "%B" não pode ser movido para a lixeira.

en: Trashing Files
pt: A destruir ficheiros

en: Deleting Files
pt: A eliminar ficheiros

en: Unable to eject %V
pt: Não foi possível ejectar %V

en: Unable to unmount %V
pt: Não foi possível desmontar %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
pt: Pretende esvaziar o lixo antes de desmontar?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
pt: De forma a reclamar o espaço livre nesta unidade, tem que esvaziar o lixo. Todos os itens existentes no lixo serão permanentemente perdidos.

en: Do _not Empty Trash
pt: _Não Esvaziar o Lixo

en: Unable to mount %s
pt: Não foi possível montar %s

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
pt[0]: A preparar a cópia de %'d ficheiro (%S)
pt[1]: A preparar a cópia de %'d ficheiros (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
pt[0]: A preparar para mover %'d ficheiro (%S)
pt[1]: A preparar para mover %'d ficheiros (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
pt[0]: A preparar a eliminação %'d ficheiro (%S)
pt[1]: A preparar a eliminação %'d ficheiros (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
pt[0]: A preparar para mover para o lixo %'d ficheiro
pt[1]: A preparar para mover para o lixo %'d ficheiros

en: Error while copying.
pt: Erro ao copiar.

en: Error while moving.
pt: Erro ao mover.

en: Error while moving files to trash.
pt: Erro ao mover ficheiros para o lixo.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
pt: Os ficheiros na pasta "%B" não podem ser manipulados, porque o utilizador não tem as permissões necessárias.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
pt: A pasta "%B" não pode ser manipulada, porque o utilizador não tem as permissões necessárias.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
pt: O ficheiro "%B" não pode ser manipulado, porque o utilizador não tem as permissões necessárias.

en: There was an error getting information about "%B".
pt: Ocorreu um erro ao obter as informações de"%B".

en: Error while copying to "%B".
pt: Erro ao copiar para "%B".

en: You do not have permissions to access the destination folder.
pt: Não possui permissões para aceder à pasta de destino.

en: There was an error getting information about the destination.
pt: Ocorreu um erro ao obter as informações do destino.

en: The destination is not a folder.
pt: O destino não é uma pasta.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
pt: Não existe espaço suficiente no destino. Tente remover alguns ficheiros para libertar espaço.

en: %S more space is required to copy to the destination.
pt: É necessário %S de espaço adicional para copiar para o destino.

en: The destination is read-only.
pt: O destino é apenas de leitura.

en: Moving "%B" to "%B"
pt: A mover "%B" para "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
pt: A copiar "%B" para "%B"

en: Duplicating "%B"
pt: A duplicar "%B"

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
pt: A mover o %'dº ficheiro de %'d (de "%B") para "%B"

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
pt: A copiar o %'dº ficheiro de %'d (de "%B") para "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
pt: A duplicar o %'dº ficheiro de %'d (em "%B")

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
pt: A mover o %'dº ficheiro de %'d para "%B"

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
pt: A copiar o %'dº ficheiro de %'d para "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d
pt: A duplicar o %'dº ficheiro de %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
pt: %S de %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
pt[0]: %S de %S — falta %T (%S/seg)
pt[1]: %S de %S — faltam %T (%S/seg)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
pt: A pasta "%B" não pode ser copiada, porque o utilizador não tem as permissões necessárias.

en: There was an error creating the folder "%B".
pt: Ocorreu um erro ao criar a pasta "%B".

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
pt: Os ficheiros na pasta "%B" não podem ser manipulados, porque o utilizador não tem as permissões necessárias.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
pt: A pasta "%B" não pode ser copiada, porque o utilizador não tem as permissões necessárias.

en: Error while moving "%B".
pt: Erro ao mover "%B".

en: Could not remove the source folder.
pt: Não foi possível remover a pasta de origem.

en: Error while copying "%B".
pt: Erro ao copiar "%B".

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
pt: Não foi possível remover os ficheiros da pasta %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
pt: Não foi possível remover o ficheiro %F.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
pt: Não pode mover uma pasta para si mesma.

en: You cannot copy a folder into itself.
pt: Não pode copiar uma pasta para dentro de si própria.

en: The destination folder is inside the source folder.
pt: A pasta de destino encontra-se dentro da pasta de origem.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
pt: Não pode mover um ficheiro para ele próprio.

en: You cannot copy a file over itself.
pt: Não pode copiar um ficheiro para ele próprio.

en: The source file would be overwritten by the destination.
pt: O ficheiro de origem seria substituido pelo de destino.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
pt: Não foi possível remover o ficheiro já existente com o mesmo nome em %F.

en: There was an error copying the file into %F.
pt: Ocorreu um erro ao copiar o ficheiro para %F.

en: Copying Files
pt: A Copiar Ficheiros

en: Preparing to Move to "%B"
pt: A Preparar para Mover para "%B"

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
pt[0]: A preparar para mover %'d ficheiro
pt[1]: A preparar para mover %'d ficheiros

en: There was an error moving the file into %F.
pt: Ocorreu um erro ao mover o ficheiro para %F.

en: Moving Files
pt: A Mover Ficheiros

en: Creating links in "%B"
pt: A criar as ligações em "%B"

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
pt[0]: A criar a ligação a %'d ficheiro
pt[1]: A criar a ligação a %'d ficheiros

en: Error while creating link to %B.
pt: Erro ao criar a ligação a %B.

en: Symbolic links only supported for local files
pt: As ligações simbólicas só são suportadas pelos ficheiros locais

en: The target doesn't support symbolic links.
pt: O destino não suporta atalhos simbólicos.

en: There was an error creating the symlink in %F.
pt: Ocorreu um erro ao criar o atalho simbólico em %F.

en: Setting permissions
pt: A definir as permissões

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
pt: Pasta Sem Nome

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
pt: Documento Sem Nome

en: Error while creating directory %B.
pt: Erro ao criar o pasta %B.

en: Error while creating file %B.
pt: Erro ao criar o ficheiro %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
pt: Ocorreu um erro ao criar a pasta em %F.

en: Emptying Trash
pt: A Esvaziar o Lixo

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
pt: Não foi possível marcar o iniciador como de confiança (executável)

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
pt[0]: Mover %d item de volta para '%s'
pt[1]: Mover %d itens de volta para '%s'

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
pt[0]: Mover %d item para '%s'
pt[1]: Mover %d itens para '%s'

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
pt[0]: _Desfazer o mover de %d item
pt[1]: _Desfazer o mover de %d itens

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
pt[0]: _Refazer o mover de %d item
pt[1]: _Refazer o mover de %d itens

en: Move '%s' back to '%s'
pt: Mover "%s" de volta para "%s"

en: Move '%s' to '%s'
pt: Mover "%s" para "%s"

en: _Undo Move
pt: _Desfazer Mover

en: _Redo Move
pt: _Refazer Mover

en: _Undo Restore from Trash
pt: _Desfazer Recuperar do Lixo

en: _Redo Restore from Trash
pt: _Refazer Recuperar do Lixo

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
pt[0]: Mover %d item de volta para o lixo
pt[1]: Mover %d itens de volta para o lixo

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
pt[0]: Recuperar %d item do lixo
pt[1]: Recuperar %d itens do lixo

en: Move '%s' back to trash
pt: Mover "%s" novamente para o lixo

en: Restore '%s' from trash
pt: Recuperar "%s" do lixo

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
pt[0]: Eliminar %d item copiado
pt[1]: Eliminar %d itens copiados

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
pt[0]: Copiar %d item para '%s'
pt[1]: Copiar %d itens para '%s'

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
pt[0]: _Desfazer a Cópia de %d item
pt[1]: _Desfazer a Cópia de %d itens

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
pt[0]: _Refazer a Cópia de %d item
pt[1]: _Refazer a Cópia de %d itens

en: Delete '%s'
pt: Eliminar %s

en: Copy '%s' to '%s'
pt: Copiar "%s" para "%s"

en: _Undo Copy
pt: _Desfazer a Cópia

en: _Redo Copy
pt: _Refazer a Cópia

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
pt[0]: Eliminar %d item duplicado
pt[1]: Eliminar %d itens duplicados

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
pt[0]: Duplicar %d item em '%s'
pt[1]: Duplicar %d itens em '%s'

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
pt[0]: _Desfazer Duplicar %d item
pt[1]: _Desfazer Duplicar %d itens

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
pt[0]: _Refazer Duplicar %d item
pt[1]: _Refazer Duplicar %d itens

en: Duplicate '%s' in '%s'
pt: Duplicar "%s" em "%s"

en: _Undo Duplicate
pt: _Desfazer Duplicar

en: _Redo Duplicate
pt: _Refazer Duplicar

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
pt[0]: Eliminar atalhos para %d item
pt[1]: Eliminar atalhos para %d itens

en: Create links to %d item | Create links to %d items
pt[0]: Criar atalhos para %d item
pt[1]: Criar atalhos para %d itens

en: Delete link to '%s'
pt: Eliminar a ligação a %s

en: Create link to '%s'
pt: Criar ligação a "%s"

en: _Undo Create Link
pt: _Desfazer Criar Atalho

en: _Redo Create Link
pt: _Refazer Criar Atalho

en: Create an empty file '%s'
pt: Criar um ficheiro vazio "%s"

en: _Undo Create Empty File
pt: _Desfazer Criar Ficheiro Vazio

en: _Redo Create Empty File
pt: _Refazer Criar Ficheiro Vazio

en: Create a new folder '%s'
pt: Criar uma nova pasta "%s"

en: _Undo Create Folder
pt: _Desfazer Criar Pasta

en: _Redo Create Folder
pt: _Refazer Criar Pasta

en: Create new file '%s' from template
pt: Criar um novo ficheiro "%s" a partir do modelo

en: _Undo Create from Template
pt: _Desfazer Criar a Partir do Modelo

en: _Redo Create from Template
pt: _Refazer Criar a Partir do Modelo

en: Rename '%s' as '%s'
pt: Mudar nome de "%s" para "%s"

en: _Undo Rename
pt: _Desfazer Renomear

en: _Redo Rename
pt: _Refazer Renomear

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
pt[0]: Mover %d item para o lixo
pt[1]: Mover %d itens para o lixo

en: Restore '%s' to '%s'
pt: Recuperar '%s' para '%s'

en: Move '%s' to trash
pt: Mover '%s' para o lixo

en: _Undo Trash
pt: _Desfazer Lixo

en: _Redo Trash
pt: _Refazer Lixo

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
pt: Recuperar as permissões originais dos itens contidos em "%s"

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
pt: Definir as permissões dos itens contidos em '%s'

en: _Undo Change Permissions
pt: _Desfazer Alterar Permissões

en: _Redo Change Permissions
pt: _Refazer Alterar Permissões

en: Restore original permissions of '%s'
pt: Recuperar as permissões originais de "%s"

en: Set permissions of '%s'
pt: Definir as permissões de "%s"

en: Restore group of '%s' to '%s'
pt: Recuperar o grupo de "%s" para "%s"

en: Set group of '%s' to '%s'
pt: Definir o grupo de "%s" para "%s"

en: _Undo Change Group
pt: _Desfazer Alteração do Grupo

en: _Redo Change Group
pt: _Refazer Alteração do Grupo

en: Restore owner of '%s' to '%s'
pt: Recuperar o proprietário de "%s" para "%s"

en: Set owner of '%s' to '%s'
pt: Definir o proprietário de "%s" para "%s"

en: _Undo Change Owner
pt: _Desfazer Alteração do Proprietário

en: _Redo Change Owner
pt: _Refazer Alteração do Proprietário

en: Could not determine original location of "%s"
pt: Não foi possível determinar a localização original de "%s"

en: The item cannot be restored from trash
pt: O item não pode ser recuperado do lixo

en: The selection rectangle
pt: O rectângulo de selecção

en: Could not forget association
pt: Não foi possível esquecer a associação

en: Forget association
pt: Esquecer a associação

en: Valid executable.
pt: Executável válido.

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
pt: Não é um executável válido. Espaços no caminho do ficheiro devem ser precedidos por uma barra invertida (\).

note: the %s here is a file extension
en: %s document
pt: documento %s

en: Open all files of type "%s" with
pt: Abrir todos os ficheiros do tipo "%s" com

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
pt: Seleccione uma aplicação na lista para abrir %s e outros ficheiros do tipo "%s"

en: Custom application
pt: Aplicação personalizada

en: Executables
pt: Executáveis

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
pt: Também pode introduzir ou seleccionar um executável diferente para abrir este tipo de ficheiros. Pode usar este comando apenas uma vez ou defini-lo como padrão para todos os ficheiros deste tipo.

en: Enter a custom command...
pt: Introduza um comando personalizado...

en: Add to list
pt: Adicionar à lista

en: Set as default
pt: Definir como padrão

en: Reset to system defaults
pt: Restaurar os padrões de sistema

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
pt: Não pode executar comandos de uma máquina remota.

en: This is disabled due to security considerations.
pt: Esta acção esta inactiva por motivos de segurança.

en: There was an error launching the application.
pt: Ocorreu um erro ao iniciar a aplicação.

en: This drop target only supports local files.
pt: Este destino de largar apenas suporta ficheiros locais.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
pt: Para abrir ficheiros não-locais, copie-os para uma pasta local e largue-os novamente.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
pt: Para abrir ficheiros não-locais, copie-os para uma pasta local e depois largue-os novamente. Os ficheiros locais que largou já foram abertos.

en: Details:
pt: Detalhes:

en: Preparing
pt: A Preparar

en: Search in "%s"
pt: Pesquisar em "%s"

en: Edit
pt: Editar

en: Undo Edit
pt: Desfazer Edição

en: Undo the edit
pt: Desfazer a edição

en: Redo Edit
pt: Refazer Edição

en: Redo the edit
pt: Refazer a edição

en: The text of the label.
pt: O texto da etiqueta.

en: Justification
pt: Alinhamento

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
pt: O alinhamento das linhas no texto da etiqueta relativamente umas às outras. Isto NÃO afecta o alinhamento da etiqueta dentro da sua alocação. Consulte GtkMisc::xalign para tal.

en: Line wrap
pt: Quebra de linha

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
pt: Se definido, quebra as linhas se o texto ficar demasiado longo.

en: Cursor Position
pt: Posicionamento do Cursor

en: The current position of the insertion cursor in chars.
pt: A posição actual do cursor de inserção, em caracteres.

en: Selection Bound
pt: Limite de Selecção

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
pt: A posição do extremo oposto da selecção a partir do cursor, em caracteres.

en: Select All
pt: Seleccionar Tudo

en: Input Methods
pt: Métodos de Introdução

en: Show more _details
pt: Mostrar mais _detalhes

en: You can stop this operation by clicking cancel.
pt: Pode parar esta operação premindo cancelar.

en:  (invalid Unicode)
pt:  (Unicode inválido)

en: Set as Wallpaper...
pt: Definir como fundo do ambiente de trabalho...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
pt: Definir a imagem selecionada como o fundo do ambiente de trabalho do Cinnamon

en: Add Desklets
pt: Adicionar Mini-Aplicações

en: Add Cinamon desklets
pt: Adicionar desklets Cinnamon

en: Mount archive
pt: Montar ficheiro

en: Mount %f to browse its contents
pt: Montar %f para navegar no seu conteúdo

en: Change Desktop _Background
pt: Alterar fundo do am_biente de trabalho

en: Change the Cinnamon desktop background
pt: Mudar o fundo do ambiente de trabalho do Cinnamon

en: Create a new l_auncher here...
pt: Criar um novo L_ançador aqui...

en: Create a new launcher in this folder
pt: Criar um novo Lançador neste directório

en: Display Settings
pt: Definições de ecrã

en: Change the resolution
pt: Alterar a resolução

en: Manage workspaces (Expo)
pt: Gerir áreas de trabalho (Expo)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
pt: Abrir Expo para adicionar, remover ou organizar áreas de trabalho

en: Remove workspace
pt: Remover área de trabalho

en: Remove the currently active workspace
pt: Remover a área de trabalho ativa no momento

en: Jump to new workspace
pt: Ir para nova área de trabalho

en: Create a new workspace and activate it
pt: Criar uma nova área de trabalho e ativá-la

en: Files
pt: Ficheiros

en: Access and organize files
pt: Aceder e organizar ficheiros

en: Edit Bookmarks
pt: Editar marcadores

en: <b>_Bookmarks</b>
pt: <b>_Marcadores</b>

en: <b>_Name</b>
pt: <b>_Nome</b>

en: <b>_Location</b>
pt: <b>_Localização</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
pt: Mais pequeno

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
pt: Pequeno

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
pt: Grande

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
pt: Maior

en: Current Monitor Layout
pt: Disposição atual do monitor

en: Icon Size
pt: Tamanho do ícone

en: Layout
pt: Disposição

en: Direction
pt: Direção

en: Sort items by
pt: Dispor Itens por

en: Reset grid spacing
pt: Repor o espaço da grelha

en: button
pt: botão

en: Adjust horizontal grid spacing
pt: Ajustar o espaçamento horizontal da grelha

en: Adjust vertical grid spacing
pt: Ajustar o espaçamento vertical da grelha

en: page0
pt: página0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
pt: <b><big>Ícones do ambiente de trabalho não estão atualmente ativados para este monitor.</big></b>

en: page1
pt: página1

en: Desktop Layout
pt: Disposição do ambiente de trabalho

en: No desktop icons
pt: Sem ícones no ambiente de trabalho

en: Show desktop icons on primary monitor only
pt: Mostrar ícones do ambiente de trabalho apenas no monitor principal

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
pt: Mostrar ícones do ambiente de trabalho apenas no(s) monitor(es) secundários

en: Show desktop icons on all monitors
pt: Mostrar ícones do ambiente de trabalho em todos os monitores

en: Desktop Icons
pt: Ícones do ambiente de trabalho

en: Mounted Drives
pt: Unidades montadas

en: Options
pt: Opções

en: Show icons from missing monitors
pt: Mostrar ícones de monitores ausentes

en: Matching monospace font
pt: Tipo de letra mono-espaçada correspondente

en: System monospace font
pt: Tipo de letra mono-espaçada do sistema

en: Normal font
pt: Tipo de letra normal

en: Always
pt: Sempre

en: Local Files Only
pt: Apenas Ficheiros Locais

en: Never
pt: Nunca

en: Decimal
pt: Décimal

en: Decimal (long format)
pt: Décimal (formato longo)

en: Binary (long format)
pt: Binário (formato longo)

en: By Name
pt: Por Nome

en: By Size
pt: Por Tamanho

en: By Type
pt: Por Tipo

en: By Detailed Type
pt: Por Tipo Detalhado

en: By Modification Date
pt: Por Data de Modificação

en: By Access Date
pt: Por Data de Acesso

en: By Trashed Date
pt: Por Data de Envio para o Lixo

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: File Management Preferences
pt: Preferências de gestão de ficheiros

en: <b>Default View</b>
pt: <b>Vista predefinida</b>

en: View _new folders using:
pt: Ver _novas pastas utilizando:

en: _Inherit view type from parent
pt: Herdar tipo de vista do principal

en: _Arrange items:
pt: _Arrumar itens:

en: Sort _folders before files
pt: Ordenar pastas antes dos _ficheiros

en: Sort _favorites before other files
pt: Ordenar _favoritos antes de outros ficheiros

en: <b>Icon View Defaults</b>
pt: <b>Definições da vista em ícones</b>

en: Default _zoom level:
pt: Nível de a_mpliação predefinido:

en: _Text beside icons
pt: _Texto ao lado dos ícones

en: <b>Compact View Defaults</b>
pt: <b>Definições da vista compacta</b>

en: _Default zoom level:
pt: Nível de ampliação pre_definido:

en: A_ll columns have the same width
pt: Todas as colunas têm a mesma _largura

en: <b>List View Defaults</b>
pt: <b>Definições da vista em lista</b>

en: D_efault zoom level:
pt: Nív_el de ampliação predefinido:

en: <b>Tree View Defaults</b>
pt: <b>Definições da vista em árvore</b>

en: Show _only folders
pt: M_ostrar apenas pastas

en: Views
pt: Vistas

en: <b>Behavior</b>
pt: <b>Comportamento</b>

en: _Single click to open items
pt: Um clique para abrir iten_s

en: _Double click to open items
pt: _Dois clique spara abrir itens

en: Click on a file's name twice to rename it
pt: Carregar duas vezes no nome do ficheiro para mudar o nome

en: Open each _folder in its own window
pt: Abrir cada _pasta na sua própria janela

en: Always start in dual-pane view
pt: Iniciar sempre na visualização de painel duplo

en: Ignore per-folder view preferences
pt: Ignorar preferências de visualização por pasta

en: Disable file operation queueing
pt: Desativar operações sequenciais de ficheiros

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
pt: Duplo-clique na área em branco para ir para a pasta de origem

en: <b>Executable Text Files</b>
pt: <b>Ficheiros de texto executáveis</b>

en: _Run executable text files when they are opened
pt: Executar fichei_ros de texto executáveis ao abrir

en: _View executable text files when they are opened
pt: _Ver ficheiros de texto executáveis ao abrir

en: _Ask each time
pt: Pergunt_ar sempre

en: <b>Trash</b>
pt: <b>Lixo</b>

en: Ask before moving files to the Trash
pt: Perguntar antes de mover ficheiros para o lixo

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
pt: Perguntar antes de _esvaziar o lixo ou eliminar ficheiros

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
pt: I_ncluir um comando de Eliminar que ignora o Lixo

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
pt: Eliminar permanentemente ao premir a tecla Delete

en: <b>Media Handling</b>
pt: <b>Gestão de discos</b>

en: Automatically mount removeable media when inserted and on startup
pt: Montar automaticamente unidades removíveis quando são conectadas e no arranque

en: Automatically open a folder for automounted media
pt: Abrir automaticamente uma pasta para uma unidade auto-montada

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
pt: Perguntar ao arrancar/iniciar programas ao inserir discos

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
pt: Fechar automaticamente o separador, painel ou janela de um dispositivo quando este é desmontado ou desligado

en: Detect content of media and suggest application to open
pt: Deteta o conteúdo dos ficheiros e sugere com que aplicação abrir

en: <b>Bulk Rename</b>
pt: <b>Renomear em Massa</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
pt: Comando a invocar quando renomear múltiplos itens:

en: Behavior
pt: Comportamento

en: <b>Icon Captions</b>
pt: <b>Legenda dos ícones</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
pt: Selecione a ordem da informação por baixo do nome dos ícones. A quantidade de informação aparecerá ao ampliar.

en: <b>Date</b>
pt: <b>Data</b>

en: _Format:
pt: _Formatar:

en: Style:
pt: Estilo:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
pt: <b>Título das janelas e separadores</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
pt: Mostrar o caminho completo nas barras de título e de separador

en: <b>File Size</b>
pt: <b>Tamanho do ficheiro</b>

en: _Prefixes:
pt: _Prefixos:

en: <b>File Properties</b>
pt: <b>Propriedades dos Ficheiros</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
pt: Apresentar as permissões avançadas no diálogo de propriedades do ficheiro

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
pt: <b>Mover/copiar para o menu</b>

en: List bookmarks in the menu
pt: Listar marcadores no menu

en: List devices and network locations in the menu
pt: Listar dispositivos e localizações de rede no menu

en: Display
pt: Exibição

en: <b>List Columns</b>
pt: <b>Listar Colunas</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
pt: Seleccione a ordem por que é apresentada a informação na lista em vista.

en: List Columns
pt: Listar Colunas

en: <b>Previewable Files</b>
pt: <b>Ficheiros pré-visualizáveis</b>

en: Show _thumbnails:
pt: Mos_trar miniaturas:

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
pt: Herdar visibilidade de miniatura do principal

en: _Only for files smaller than:
pt: Apenas para ficheiros men_ores que:

en: <b>Folders</b>
pt: <b>Pastas</b>

en: Count _number of items:
pt: Contar _número de itens:

en: <b>Tooltips</b>
pt: <b>Dicas</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
pt: Mostrar dicas na vista de icones e compacta

en: Show tooltips in list views
pt: Mostrar dicas na vista de lista

en: Show tooltips on the desktop
pt: Mostrar dicas no ambiente de trabalho

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
pt: <i>Por padrão, uma dica numa pasta mostra a contagem de itens e em ficheiros mostra o seu tamanho.
        Selecione a informação adicional a mostrar nas dicas:</i>

en: Detailed file type
pt: Tipo de ficheiro detalhado

en: Modified date
pt: Data de modificação

en: Created date
pt: Data de Criação

en: Accessed date
pt: Data de acesso

en: File or folder location
pt: Localização do ficheiro ou pasta

en: Preview
pt: Antevisão

en: Visible Buttons
pt: Botões Visíveis

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Up
pt: Cima

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Location entry toggle
pt: Alternar Entrada de localização

en: Open in terminal
pt: Abrir no Terminal

en: Icon view
pt: Vista em ícones

en: List view
pt: Visão em lista

en: Compact view
pt: Vista compacta

en: Visible Entries
pt: Entradas Visíveis

en: Selection
pt: Seleção

en: Favorite
pt: Favorito

en: Background
pt: Fundo

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
pt: Entradas visíveis de ação e extensão podem ser configuradas no separador de Plugins

en: Context Menus
pt: Menus de contexto

en: Search for files:
pt: Pesquisar por ficheiros:

en: Case sensitive
pt: Sensibilidade a maiúsculas e minúsculas

en: Search folders recursively
pt: Pesquisar pastas repetidamente

en: Search content:
pt: Conteúdo da pesquisa:

en: Regular expression
pt: Expressão regular

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: New window
pt: Nova janela

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
pt: Fechar janela ou separador

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
pt: Fechar todas as janelas

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
pt: Ativar painel extra

[ctx: shortcut window]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
pt: Marcar a localização atual

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
pt: Editar marcadores

[ctx: shortcut window]
en: Make link
pt: Criar ligação

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
pt: Afixar/Remover seleção

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pt: Mostrar ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
pt: Atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Opening
pt: A abrir

[ctx: shortcut window]
en: Open
pt: Abrir

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
pt: Abrir num novo separador

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
pt: Abrir numa nova janela

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
pt: Abrir localização de itens (apenas ficheiros recentes e pesquisa)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
pt: Separadores

[ctx: shortcut window]
en: New tab
pt: Novo separador

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
pt: Ir para o separador anterior

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
pt: Ir para o separador seguinte

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
pt: Mudar para separador

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
pt: Mover separador à esquerda

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
pt: Mover separador à direita

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
pt: Navegação

[ctx: shortcut window]
en: Go back
pt: Recuar

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
pt: Avançar

[ctx: shortcut window]
en: Go up
pt: Acima

[ctx: shortcut window]
en: Go down
pt: Abaixo

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
pt: Ir para a pasta pessoal

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
pt: Alternar a entrada do local

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
pt: Painel duplo

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
pt: Ir para a localização do outro painel

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
pt: Focar outro painel

[ctx: shortcut window]
en: View
pt: Ver

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
pt: Ampliar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
pt: Reduzir

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
pt: Repor a ampliação

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
pt: Atualizar vista

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
pt: Ver/ocultar ficheiros ocultos

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
pt: Ver/ocultar barra lateral

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
pt: Ver/ocultar menu de ação

[ctx: shortcut window]
en: List view
pt: Vista de lista

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
pt: Vista compacta

[ctx: shortcut window]
en: Editing
pt: Edição

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
pt: Criar pasta

[ctx: shortcut window]
en: Rename
pt: Renomear

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
pt: Mover para o lixo

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
pt: Eliminar permanentemente

[ctx: shortcut window]
en: Cut
pt: Cortar

[ctx: shortcut window]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: shortcut window]
en: Paste
pt: Colar

[ctx: shortcut window]
en: Select all
pt: Selecionar tudo

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
pt: Inverter seleção

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
pt: Selecionar itens equivalentes

[ctx: shortcut window]
en: Undo
pt: Anular

[ctx: shortcut window]
en: Redo
pt: Refazer

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
pt: Mostrar propriedades do item
