docky - en to fi translation catalogue (264 entries)

en: The finest dock no money can buy.
fi: "Hienoin telakkasovellus mitä rahalla ei saa."

en: A list of plugins that are active on this dock.
fi: Lista liitännäisistä jotka ovat aktiivisia tässä telakassa.

en: Analog clock theme
fi: Analogisen kellon teema

en: Clear finished timers
fi: Nollaa valmiit ajastimet

en: Currently selected item
fi: Valitut kohteet

en: Dismiss a stopped timer when clicked
fi: Poista pysäytetty ajastin klikkaamalla

en: Do not change this!
fi: Älä muuta tätä!

en: Dock icon size
fi: Telakan kuvakkeiden koko

en: Dock is 3d
fi: Telakka on 3d

en: Dock manages all windows
fi: Telakka hallitsee kaikkia ikkunoita

en: Dock's hiding mode
fi: Telakan piilotustila

en: Docky item command to execute
fi: Docky pikakuvakkeen suoritettava komento

en: Fade when hiding
fi: Häivytä piilottaessa

en: GMail username
fi: Gmail-käyttäjätunnus

en: How often (in mins) to check for new mail.
fi: Sähköpostin tarkistusväli minuuteissa.

en: How often to check
fi: Tarkistusväli

en: How often to check for new weather information.
fi: Säätietojen tarkistusväli.

en: If the dock is a panel
fi: Jos telakka on paneeli

en: If true, Docky will only show windows on the currently active desktop.
fi: Näytä Docky vain aktiivisella työpöydällä.

en: If true, all new timers will automatically start.
fi: Jos tosi, kaikki uudet ajastimet käynnistyvät automaattisesti.

en: If true, show the digital clock otherwise show the analog clock.
fi: Jos tosi, näytä digitaalinen kello analogisen kellon sijaan.

en: If true, shows a notify message for new unread mail.
fi: Jos tosi, ilmoittaa uusista lukemattomista sähköpostiviesteistä.

en: If true, shows time in 24-hr format.
fi: Jos tosi, aika esitetään 24 tunnin muodossa.

en: If true, the date should show on the digital clock.
fi: Jos tosi, digitaalisessa kellossa näkyy myös päiväys.

en: If true, the dock is drawn as a 3d dock.
fi: Jos tosi, telakka toimii "3D-tilassa".

en: If true, timers will disappear when they time out.
fi: Jos tosi, ajastin katoaa näkyvistä ajastimen päättyessä.

en: If true, use metric units when showing weather.
fi: Käytä SI-jäjestelmää (ms) näytettäessä säätä.

en: Last time checked
fi: Viimeksi tarkistettu

en: Left click command
fi: Hiiren vasemman painikkeen komento

en: List of NPR stations to display.
fi: Lista näytettävistä NPR-asemista.

en: List of active docks
fi: Lista aktiivisista telakoista

en: Max Entries
fi: Kohteiden enimmäismäärä

en: NPR stations
fi: NPR-asemat

en: Plugins on this dock
fi: Telakassa olevat liitännäiset

en: Show 'Pin to Dock' for items
fi: Näytä "Kiinnitä telakkaan"-valinta kohteita hiiren toisella painikkeella napsauttaessa

en: Show a notify for unread mail
fi: Näytä ilmoitus lukemattomista sähköpostiviesteistä

en: Show date
fi: Näytä päiväys

en: Show the Docky item
fi: Näytä Dockyn kuvake

en: Show the digital clock
fi: Näytä digitaalikello

en: Show windows from only current desktop
fi: Näytä ikkunat vain nykyisestä työtilasta

en: Sorts the items on the dock
fi: Telekan kohteet lajiteltu

en: Start all new timers
fi: Aloita kaikki uudet ajastimet

en: The GMail username to check.
fi: Tarkistettava GMail-käyttäjätunnus.

en: The current theme
fi: Nykyinen teema

en: The default time (in secs) for any new timers.
fi: Uusien ajastimien oletusaika sekunneissa.

en: The dock's position
fi: Telakan sijainti

en: The dock's position on the screen. Possible values are: Bottom, Top, Left, Right
fi: Telakan sijainti näytöllä. Mahdolliset sijainnit: alhaalla, ylhäällä, vasemmalla, oikealla

en: The last time Docky checked GMail for messages.
fi: Ajankohta, jolloin Docky viimeksi tarkasti uudet GMail-viestit.

en: The name of the current Docky theme.
fi: Dockyn nykyisen teeman nimi.

en: The size of icons on the dock.
fi: Kuvakkeiden koko telakassa.

en: The theme for the analog clock.
fi: Analogisen kellon teema.

en: The weather source
fi: Säätietojen lähde

en: This is the monitor the dock exists on.
fi: Näyttö, jolla telakka näytetään.

en: Timer Delay
fi: Ajastimen viive

en: Use 24-hr time
fi: Näytä aika 24 tunnin muodossa

en: Use metric units
fi: Käytä SI-järjestelmää

en: Zoom size
fi: Zoomauksen määrä

en: Search Docklets...
fi: Etsi telakkasovelmia...

en: Search Helpers...
fi: Etsi apuohjelmia...

en: Click on any dock to configure.
fi: Napsauta haluamaasi telakkaa määritelläksesi sen asetukset.

en: Drag any dock to reposition.
fi: Siirrä haluamaasi telakkaa napsauttamalla ja vetämällä.

en: Delete the currently selected dock?
fi: Poistetaanko valittu telakka?

en: If you choose to delete the dock, all settings
    for the deleted dock will be permanently lost.
fi: Jos päätät poistaa telakan, kaikki
    kyseisen telakan asetukset menetetään.

en: _Delete Dock
fi: _Poista telakka

en: _Select
fi: _Valitse

en: .tar Archives
fi: .tar-arkistot

en: Author
fi: Tekijä

en: Move this docklet up on the selected dock
fi: Siirrä telakkasovelmaa ylös valitussa telakassa

en: Move this docklet down on the selected dock
fi: Siirrä telakkasovelmaa alas valitussa telakassa

en: Move this docklet left on the selected dock
fi: Siirrä telakkasovelmaa vasemmalle valitussa telakassa

en: Move this docklet right on the selected dock
fi: Siirrä telakkasovelmaa oikealle valitussa telakassa

en: Configure this docklet
fi: Muokkaa telakkasovelmaa

en: About this docklet
fi: Tietoja tästä telakkasovelmasta

en: Add this docklet to the selected dock
fi: Lisää tämä telakkasovelma valittuun telakkaan

en: Remove this docklet from the selected dock
fi: Poista tämä telakkasovelma valitusta telakasta

en: Docky requires compositing to work properly. Certain options are disabled and themes/animations will look incorrect.
fi: Docky vaatii komposointia toimiakseen täysin. Tietyt toiminnot eivät ole käytössä ja teemat/tehosteet eivät välttämättä näy kunnolla.

en: Status
fi: Tila

en: Uninstall
fi: Poista

en: About this helper
fi: Tietoja tästä apuohjelmasta

en: Enable this helper
fi: Ota tämä apuohjelma käyttöön

en: Disable this helper
fi: Poista tämä apuohjelma käytöstä

en: Running
fi: Käynnissä

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: When set, windows which do not already have launchers on a dock will be added to this dock.
fi: Jos tämä on käytössä, lisätään myös niiden avoinna olevien ohjelmien kuvake telakkaan, joiden käynnistintä ei ole vielä lisätty.

en: <i>Never hides; maximized windows do not overlap the dock.</i>
fi: <i>Ei piilotusta - suurennetut ikkunat eivät ole telakan päällä.</i>

en: <i>Hides whenever the mouse is not over it.</i>
fi: <i>Piilottaa telakan, jos hiiren kursori ei ole kohdistettuna siihen.</i>

en: <i>Hides when dock obstructs the active application.</i>
fi: <i>Piilottaa telakan, jos aktiivinen ikkuna on telakan alueella.</i>

en: <i>Hides when dock obstructs any window.</i>
fi: <i>Piilottaa telakan, jos jokin ikkunoista on telakan alueella.</i>

en: Drag to reposition
fi: Siirrä telakka toiseen kohtaan napsauttamalla ja vetämällä

en: Drop to add to dock
fi: Tiputa lisätäksesi telakkaan

en: _Settings
fi: _Asetukset

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Help
fi: O_hje

en: _Quit Docky
fi: _Lopeta Docky

en: Docky Settings
fi: Dockyn asetukset

en: _Start When User Logs In
fi: _Käynnistä sisäänkirjautuessa

en: _Theme:
fi: _Teema:

en: _Install
fi: _Asenna

en: <b>General Options</b>
fi: <b>Yleiset asetukset</b>

en: <b>Dock Configuration</b>
fi: <b>Telakan asetukset</b>

en: Docks
fi: Telakat

en: All
fi: Kaikki

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Docklets
fi: Telakkasovelmat

en: Usable
fi: Käytettävissä

en: Helpers
fi: Apuohjelmat

en: _New Dock
fi: _Uusi telakka

en: None
fi: Älä piilota

en: Autohide
fi: Piilota automaattisesti

en: Intellihide
fi: Piilota aktiivisen ikkunan edestä

en: Window Dodge
fi: Väistä ikkunoita

en: _Fade On Hide
fi: _Häivytä piilottaessa

en: _Icon Size:
fi: K_uvakkeiden koko:

en: _Hiding:
fi: _Piilotus:

en: _Panel Mode
fi: Paneel_itila

en: 3D Back_ground
fi: 3D-tau_stakuva

en: _Manage Windows Without Launcher
fi: Huomioi ikkunat, _joilla ei ole kuvaketta telakassa

en: _Zoom:
fi: Suu_rennus:

en: Drop to open with {0}
fi: Pudota avataksesi sovelluksella {0}

en: New _Window
fi: _Uusi ikkuna

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Reset Color
fi: _Palauta väri

en: _Pin to Dock
fi: _Kiinnitä telakkaan

en: Drop to move to {0}
fi: Pudota siirtääksesi kohteeseen {0}

note: until we use a new version of GTK# which supports getting the GLib.Error code this is about the best we can do.
en: Error performing drop action
fi: Virhe pudotustoimintoa suorittaessa

en: Not enough free space on destination.
fi: Kohteessa ei ole riittävästi vapaata levytilaa.

en: Complete
fi: Valmis

en: Moving
fi: Siirretään

en: Copying
fi: Kopioidaan

en: Open Containing _Folder
fi: Näy_tä kansiossa

en: Unma_ximize
fi: _Palauta koko

en: Ma_ximize
fi: S_uurenna

en: _Restore
fi: Pa_lauta

en: Mi_nimize
fi: Pie_nennä

en: _Close All
fi: Sulje _kaikki

en: Sign up for {0}
fi: Rekisteröidy palveluun {0}

en: Validating...
fi: Varmennetaan...

en: Don't have {0}?
fi: Haluatko aloittaa palvelun {0} käytön?

en: Account validation failed!
fi: Tunnuksen varmennus epäonnistui!

en: Verify and save account information
fi: Todenna ja tallenna tunnuksen tiedot

en: Account validation succeeded!
fi: Tunnuksen varmennus onnistui.

en: Password
fi: Salasana

en: Username
fi: Tunnus

en: <i>Verify and save account information</i>
fi: <i>Tarkista ja tallenna tunnuksesi tiedot</i>

en: Don't have an account?
fi: Oletko vailla tunnusta?

en: No Battery Found
fi: Akkua ei havaittu

en: {0} hour | {0} hours
fi[0]: {0} tunti
fi[1]: {0} tuntia

en: {0} minute | {0} minutes
fi[0]: {0} minuutti
fi[1]: {0} minuuttia

en: until charged
fi: kunnes ladattu

en: remaining
fi: jäljellä

en: _Statistics
fi: _Tilastot

en: Computer
fi: Tietokone

en: Clipboard is currently empty.
fi: Leikepöytä on tyhjä.

en: Di_gital Clock
fi: _Digitaalikello

en: 24-Hour _Clock
fi: 24-tuntinen ke_llo

en: Show _Date
fi: Nä_ytä päiväys

en: Select _Theme
fi: Valitse _teema

en: Themes
fi: Teemat

en: Theme
fi: Teema

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: _Show Desktop
fi: _Näytä työpöytä

en: _Add Label
fi: _Lisää tunniste

en: Check e_very:
fi: Tarkista j_oka:

en: minutes
fi: minuutti

en: Click to set username and password.
fi: Napsauta asettaaksesi käyttäjätunnuksen ja salasanan.

en: (no subject)
fi: (ei otsikkoa)

en: You have {0} new, unread messages
fi: {0} uutta, lukematonta viestiä

en: From: {0}
fi: Lähettäjä: {0}

en: Feed Error
fi: Syötevirhe

en: Invalid Username
fi: Virhe käyttäjätunnuksessa

en: Network Error
fi: Verkkovirhe

en: General Error
fi: Yleinen virhe

en: Gmail Configuration
fi: Gmail-asetukset

en: No unread mail
fi: Ei lukemattomia viestejä

en: {0} unread message | {0} unread messages
fi[0]: {0} lukematon viesti
fi[1]: {0} lukematonta viestiä

en: Checking mail...
fi: Tarkistetaan viestejä...

en: _View
fi: _Näkymä

en: _Compose Mail
fi: _Lähetä viesti

en: View C_ontacts
fi: Näytä _yhteystiedot

en: New Mail
fi: Uusi sähköpostiviesti

en: Check _Mail
fi: Tarkista sä_hköpostiviestit

en: Labels
fi: Tunnisteet

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: _Eject
fi: Poista _asemasta

en: _Unmount
fi: _Irrota

en: Network Manager
fi: Verkon hallinta

en: Connecting...
fi: Yhdistetään...

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: Connected: {0}
fi: Yhteys muodostettu: {0}

en: No network connection available
fi: Ei verkkoyhteyttä käytettävissä

en: My _Stations
fi: Oma_t asemat

en: S_earch
fi: _Etsi

en: No stations found.
fi: Asemia ei löytynyt.

en: Please try your search again.
fi: Koeta etsiä uudelleen.

en: Fetching Information...
fi: Haetaan tietoja...

en: Click to add NPR stations.
fi: Napsauta lisätäksesi National Public Radio -kanavan.

en: Home Page
fi: Kotisivu

en: Program Schedule
fi: Ohjelma-aikataulu

en: Donate
fi: Lahjoita

en: Live Streams
fi: Suoratoistokanavat

en: Settings
fi: Asetukset

en: _Clear Recent Documents...
fi: T_yhjennä viimeisimmät asiakirjat...

en: Clear the Recent Documents list?
fi: Tyhjennetäänkö viimeisimpien asiakirjojen luettelo?

en: Clear Recent Documents
fi: Unohda viimeisimmät asiakirjat

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
fi: Jos viimeisimpien asiakirjojen luettelo tyhjennetään, katoavat:
    • Kaikki kohdat valikosta Sijainnit → Viimeisimmät asiakirjat.
    • Kaikki kohdat sovellusten viimeisimmät asiakirjat -luetteloista.

en: L_ock Screen
fi: _Lukitse näyttö

en: _Log Out...
fi: _Kirjaudu ulos

en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: Are you sure you want to close all programs and log out of the computer?
fi: Haluatko todella sulkea kaikki ohjelmat ja kirjautua ulos tietokoneelta?

en: _Suspend
fi: _Valmiustila

en: _Hibernate
fi: L_epotila

en: _Restart...
fi: Käynnistä _uudelleen

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Are you sure you want to close all programs and restart the computer?
fi: Haluatko todella sulkea kaikki ohjelmat ja käynnistää tietokoneen uudelleen?

en: Shut _Down...
fi: _Sammuta

en: Shut Down
fi: Sammuta

en: Are you sure you want to close all programs and shut down the computer?
fi: Haluatko todella sulkea kaikki ohjelmat ja sammuttaa tietokoneen?

en: A timer set for {0} has expired.
fi: Ajastin ({0}) on päättynyt.

en: Time remaining:
fi: Aikaa jäljellä:

en: Timer paused, time remaining:
fi: Ajastin tauotettu, aikaa jäljellä:

en: Set the timer's label to:
fi: Aseta ajastimelle nimi:

en: _Set Label
fi: _Aseta nimi

en: _Pause Timer
fi: _Tauota ajastin

en: _Start Timer
fi: _Käynnistä ajastin

en: R_eset Timer
fi: _Nollaa ajastin

en: _Remove Timer
fi: _Poista ajastin

en: hour | hours
fi[0]: tunti
fi[1]: tuntia

en: minute | minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

en: second | seconds
fi[0]: sekunti
fi[1]: sekuntia

en: Click to create a timer for {0}.
fi: Napsauta luodaksesi ajastimen ({0}).

en: Automatically _Start Timers
fi: Käy_nnistä ajastimet automaattisesti

en: Automatically _Dismiss Timers
fi: _Hylkää ajastimet automaattisesti

en: Drop to move to Trash
fi: Pudota siirtääksesi roskakoriin

en: No items in Trash
fi: Roskakori on tyhjä

en: {0} item in Trash | {0} items in Trash
fi[0]: {0} kohde roskakorissa
fi[1]: {0} kohdetta roskakorissa

en: Restore Files
fi: Palauta tiedostot

en: _Open Trash
fi: _Avaa roskakori

en: Empty _Trash
fi: Tyhjennä _roskakori

en: Empty all of the items from the trash?
fi: Poistetaanko kaikki roskakorissa olevat tiedostot?

en: If you choose to empty the trash, all items in it
    will be permanently lost. Please note that you
    can also delete them separately.
fi: Jos päätät tyhjentää roskakorin, kaikki roskakoriin
    viedyt kohteet häviävät. Huomioi, että voit
    poistaa roskakorin kohteita yksi kerrallaan.

en: _Weather Provider:
fi: _Säätietojen tarjoaja:

en: My _Locations
fi: _Omat sijainnit:

en: _Search
fi: _Etsi

en: Automatically Update _Every
fi: Automaattinen päivitysvä_li

en: Use _Metric Units
fi: Käytä _metrisiä yksiköitä

en: Invalid Weather Location
fi: Virheellinen paikkakunta

en: Weather data provided by Google.  This source requires locations to be specified as US Zip Code or 'City, Country'.
fi: Säätiedot ja niiden tekijänoikeudet kuuluvat Googlelle. Määritä paikkakunta yhdysvaltalaisella postinumerolla (zip) tai muodossa 'Kaupunki, Maa'.

en: Weather data provided by and copyright The Weather Channel.  This source requires locations to be specified as US Zip Code or a unique code from the website.  To find your code, look up your forecast on their site and the code is in the URL after '/local/' and looks like AAXX0000.
fi: Säätiedot ja niiden tekijänoikeudet kuuluvat The Weather Channelille. Määritä paikkakunta yhdysvaltalaisella postinumerolla (zip) tai palvelun sivulta saatavalla tunnisteella. Tunniste löytyy katsomalla sivustolta halutun paikkakunnan säätiedot. Paikkakunnan tunniste sijaitsee verkko-osoitteessa, ja se on muotoa AAXX0000.

en: Weather data provided by and copyright Weather Underground.  This source requires locations to be specified as US Zip Code or 'City, Country'.
fi: Säätiedot ja niiden tekijänoikeudet kuuluvat Weather Undergroundille. Määritä paikkakunta yhdysvaltalaisella postinumerolla (zip) tai muodossa 'Kaupunki, Maa'.

en: No results found.
fi: Hakua vastaavia tuloksia ei löytynyt.

en: Weather Configuration
fi: Sääasetukset

en: Click to add a location.
fi: Napsauta lisätäksesi paikkakunnan.

en: Fetching data...
fi: Haetaan tietoja...

en: Radar _Map
fi: Tut_kakartta

en: Forecasts
fi: Sääennuste

en: Check _Weather
fi: Tarkista _sää

en: _Today
fi: _Tänään

en: T_omorrow
fi: _Huomenna

note: draw humidity
en: {0} humidity
fi: {0} ilmankosteus

en: Switch Desks
fi: Vaihda työtilojen välillä

en: Desk
fi: Työtila

en: Virtual Desk
fi: Työtila
