editra - en to da translation catalogue (320 entries)

en: "%s" was not found
da: "%s" blev ikke fundet

en: %d matches were replaced.
da: %d matche blev erstattet.

en: %s Source File
da: %s kildefil

en: %s could not be found.
    Perhaps it's been moved or deleted.
da: Kunne ikke finde %s.

en: %s does not exist
da: %s findes ikke

en: %s has been deleted since its last save point.
    
    Would you like to save it again?
da: %s er blevet slettet siden sidste den blev gemt
    
    Vil du gemme igen?

en: %s has been modified by another application.
    
    Would you like to reload it?
da: Et andet program har modificeret %s.
    
    Vil du genindlæse den?

en: &About...
da: &Om...

en: &Close Tab
da: &Luk faneblad

en: &Copy
da: &Kopiér

en: &Edit
da: R&ediger

en: &File
da: &Fil

en: &Font
da: Skri&fttype

en: &Goto Line
da: &Gå til linje

en: &Help
da: &Hjælp

en: &New Tab
da: &Ny fane

en: &Open
da: Åben

en: &Paste
da: Sæt ind

en: &Quick Find
da: &Quick Søg

en: &Save
da: Gem

en: &Settings
da: Indstillinger

en: &Toolbar
da: Værk&tøjslinje

en: &Tools
da: Værk&tøjer

en: &Undo
da: Fortryd

en: &View
da: &Vis

en: Abort
da: Afbryd

en: About
da: Om

en: Access Denied: %s
da: Adgang nægtet: %s

en: Add a new executable
da: Tilføj en ny eksekverbar

en: Add a new line after the current line
da: Tilføj en ny linie efter denne

en: Add a new line before the current line
da: Tilføj en ny linie før denne

en: Add and remove bookmarks
da: Tilføj og fjern bogmærker

en: Advanced
da: Avanceret

en: All
da: Alle

en: An updated version of Editra is available
    Would you like to download Editra %s now?
da: En opdateret version af Editra er tilgængelig
    Vil du hente Editra %s nu?

en: Appearance
da: Udseende

en: Apply
da: Godkend

en: Are you sure you want to uninstall %s?
    This cannot be undone.
da: Er du sikker på du vil afinstallere %s?
    Det kan ikke fortrydes.

en: Attributes
da: Attributter

en: Author: %s
da: Forfatter: %s

en: Auto-Completion
da: Autoafslutning

en: Auto-Indent
da: Auto-indryk

en: Automatically reload files when changes are detected on disk
da: Genindlæs automatisk filer når versionen på disken er ændret

en: Automatically save/use window state from last session
da: Automatisk gem/brug vindue session fra sidst

en: Automatically trim whitespace on save
da: Automatisk trim mellemrum når der gemmes

en: Background
da: Baggrund

en: Binding
da: Bind

en: Black/White
da: Sort/Hvid

en: Bookmark Selected Path(s)
da: Bogmærke valgte sti(er)

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Can't change directory to: %s
da: Kan ikke skifte folder til: %s

en: Cancel
da: Annullér

en: Canceled
da: Annuléret

en: Change Font Settings
da: Ændre skrifttypeopsætning

en: Change line endings to %s
da: Skift linie ender til %s

en: Change view to "%s"
da: Ændre til "%s"

en: Changes made in this dialog are saved in your current profile. Some Items such as Language require the program to be restarted before taking effect.
da: Ændringer lavet i denne dialogboks bliver gemt i den aktuelle profil. Nogle ændringer så som sprog kræver at programmet bliver genstartet

en: Changes will take affect once the program has been restarted
da: Ændringer vil have virkning når program genstartes

en: Check
da: Tjek

en: Check for updates on startup
da: Søg efter updateringer ved start

en: Check if on disk file has been modified by others
da: Tjek om filen på disken er blevet ændret af andre

en: Choose Folder
da: Vælg mappe

en: Choose Search Folder
da: Vælg Søge destination

en: Choose a Save Location
da: Vælg et sted at gemme

en: Choose an Encoding
da: Vælg et tegnsæt

en: Class Definitions
da: Klasse definition

en: Clear
da: Ryd

en: Click on an item to edit
da: Klik på et punkt for at redigere

en: Close "%s"
da: Luk "%s"

en: Close All
da: Luk alle

en: Close All Tabs
da: Luk alle faner

en: Close Current Tab
da: Luk aktuelle fane

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close all open tabs
da: Luk alle åbne faneblade

en: Close the current window
da: Luk dette vindue

en: Code
da: Kode

en: Code Browser
da: Kode Browser

en: Code Folding
da: Kode mappe

en: Code folding toggle actions
da: Kode foldnings handlinger

en: CodeBrowser
da: KodeBrowser

en: Color
da: Farve

en: Color Highlight Code Syntax
da: Farve maker kode syntax

en: Color Scheme
da: Farve skema

en: Colour/Default
da: Farve/Standart

en: Colour/White
da: Farve/Hvid

en: Command
da: Kommando

en: Commands that affect an entire line
da: Komandoer som påvirker en hel linie

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Configuration Changes Made
da: Konfigurationen er blevet ændret

en: Configure
da: Konfigurér

en: Configure Printer
da: Konfigurér printer

en: Convert selected text to all lowercase letters
da: Konvertér den valgte tekst til små bogstaver

en: Convert selected text to all uppercase letters
da: Konvertér den valgte tekst til store bogstaver

en: Convert spaces to tabs in selected/all text
da: Konvertér mellemrum til tabulator

en: Convert tabs to spaces in selected/all text
da: Konvertér tabulator til mellemrum

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy Current Line
da: Kopiér denne linie

en: Copy Full Path
da: Kopiér hele stien

en: Copy Line
da: Kopiér linie

en: Copy Selected Text to Clipboard
da: Kopiér udvalgt tekst til udklipsholder

en: Count
da: Tæl

en: Create Archive of "%s"
da: Lav Arkiv af "%s"

en: Created
da: Lav

en: Cu&t
da: Klip

en: Current Document
da: Aktuelle Dokument

en: Customize
da: Brugertilpas

en: Cut
da: Klip

en: Cut Current Line
da: Klip aktuel linie

en: Cut Line
da: Klip linie

en: Cut Selected Text from File
da: Klip valgt tekst fra fil

en: DECODING ERROR
da: AFKODNINGSFEJL

en: Default
da: Standart

en: Default Perspective
da: Standard perspektiv

en: Defines
da: Definer

en: Delete
da: Slet

en: Delete Line
da: Slet linje

en: Delete Perspective
da: Slet perspektiv

en: Delete the selected line(s)
da: Slet valgte linjer

en: Direction
da: Vejledning

en: Disable Error Reporter
da: Deaktivere Fejl Reporter

en: Display Font
da: Vis Skrifttype

en: Do you wish to exit?
da: Øbsker du at lukke?

en: Document
da: Dokument

en: Down
da: Nede

en: Downloaded
da: Hentet

en: Downloading
da: Downloader

en: Downloading To: %s
da: Downloader til: %s

en: Downloading Update
da: Downloader opdatering

en: Downloading: %s
da: Downloader:%s

en: Downloads are incomplete
da: Downloading er ufuldstændig

en: Duplicate
da: Dupliker

en: Duplicate Line
da: Dupliker Linje

en: Duplicate the current line
da: Dupliker den akutelle linje

en: E&xit
da: Luk

en: ERROR: %s
da: FEJL: %s

en: ERROR: Failed to save %s
da: FEJL: Lykkedes ikke at gemme %s

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Preferences / Settings
da: Ændre Indstillinger

en: Editor
da: Redigeringsprogram

en: Editor Command
da: Editor Kommando

en: Editra could not open %(filename)s
    
    Error:
    %(errormsg)s
da: Editra kunne ikke åbne %(filename)s
    
    Fejl:
    %(errormsg)s

en: Editra is a programmers text editor.
da: Editra er en programmers tekst editor

en: Editra translations project
da: Editra oversættelsesprojekt

en: Empty File
da: Tom Fil

en: Enable
da: Aktivere

en: Enable Vi Emulation
da: Slå Vi-emulering til

en: Enter a hex color value
da: Vælg en hex farve værdi

en: Enter style sheet name
da: Vælg style sheet navn

en: Enter the name of the new key profile
da: Vælg navnet på en ny nøgle profil

en: Error
da: Fejl

en: Error Opening File
da: Fejl ved åbning af fil

en: Error Text
da: Fejl Text

en: Error Traceback:
da: Fejl Sporring

en: Error: Something unexpected happend
    Help improve Editra by clicking on Report Error
    to send the Error Traceback shown below.
da: Fejl: Noget uventedet skedte.
    Hjæp med at forbedre Editra  ved at klikke på Anmeld Fejl
    for at sende den fejl rapport som er vist neden under.

en: Error: Unable to open %s
da: Fejl: Kunne ikke åbne %s

en: Errors
da: Fejl

en: Executable Commands
da: Eksekverbar kommandoer

en: Executables
da: Eksekverbare

en: Exit Code
da: Luk Kode

en: Exit the Program
da: Afslut program

en: Exit the application
da: Luk programmet

en: Failed
da: Mislykket

en: Failed to install %d plugins
da: Mislykkedes i at installere %d plugins

en: Failed to reload %(filename)s:
    Error: %(errmsg)s
da: Kunne ikke genindlæse %(filename)s:
    Fejl: %(errmsg)s

en: Failed to save file: %(filename)s
    
    Error:
    %(errormsg)s
da: Kunne ikke gemme fil: %(filename)s
    
    Fejl:
    %(errormsg)s

en: Feedback
da: Tilbagemelding

en: File Browser
da: Fil Browser

en: File Filters:
da: Fil Filter

en: File History Length
da: Fil Historie Længte

en: File Not Found
da: Fil ikke fundet

en: File Settings
da: Fil opsætning

en: File Stat Failed
da: Fil stat fejlede

en: File Type
da: Filtype

en: File is Read Only and cannot be saved
da: Filen er skrivebeskyttet og kan ikke blive gemt

en: Files
da: Filer

en: Files Searched: %d
da: Gennemsøgte filer: %d

en: Find All
da: Find alle

en: Find Next
da: Find næste

en: Find Previous
da: Find forrige

en: Find Text
da: Find tekst

en: Find and Replace Text
da: Find og erstat tekst

en: Find what
da: Søg efter

en: Find/Replace
da: Find/Erstat

en: Finished
da: Færdig

en: Finshed downloading plugins
da: Har downloaded plugins

en: Folder
da: Mappe

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Settings
da: Skrifttype opsætning

en: Foreground
da: Forgrund

en: Format
da: Formatér

en: Functions
da: Funktioner

en: General
da: Generelt

en: Get Info
da: Hent info

en: Global Variables
da: Globale variable

en: Goto "%s"
da: Gå til "%s"

en: Goto Line
da: Gå til linje

en: Goto Line Number
da: Gå til linjenummer

en: Goto previous match
da: Gå til foregående træf

en: Goto the next match
da: Gå til næste træf

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Icon Theme
da: Ikon tema

en: Icons
da: Ikoner

en: Identities
da: Identiteter

en: Indent Lines
da: Indryk linjer

en: Indent the selected lines
da: Indryk de valgte linjer

en: Info Text
da: Info tekst

en: Install
da: Installér

en: Installation Error
da: Installationsfejl

en: Installed Version
da: Installeret version

en: Invalid file: %s
da: Fejlbehæftet fil: %s

en: Join Lines
da: Forbind linier

en: Join the Selected Lines
da: Forbind de valgte linier

en: Jump to Saved Path
da: Hop til gemt sti

en: Key
da: Nøgle

en: Labels
da: Etiketter

en: Language
da: Sprog

en: Latest Version
da: Seneste version

en: Launch
da: Kør

en: Library Error
da: Biblioteksfejl

en: License: wxWindows (see COPYING.txt for full license)
da: Licens: wxWindows (se COPYING.txt for hele licensen)

en: Line Edit
da: Redigér linje

en: Line: %(lnum)d  Column: %(cnum)d
da: Linje: %(lnum)d  Kolonne: %(cnum)d

en: Load Profile
da: Indlæs profil

en: Locale Settings
da: Lokal opsætning

en: Look in
da: Led i

en: Lowercase
da: Små bogstaver

en: Macros
da: Makroer

en: Match Case
da: Versalfølsom

en: Misc
da: Div.

en: Modified
da: Ændret

en: Modules
da: Moduler

en: New
da: Ny

en: New File
da: Ny fil

en: New Folder
da: Ny mappe

en: New Line After
da: Ny linje efter

en: New Line Before
da: Ny linje før

en: New Profile
da: Ny profil

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: Next
da: Næste

en: Next Bookmark
da: Næste bogmærke

en: No Description Available
da: Ingen beskrivelse tilgængelig

en: No Valid Files to Open
da: Ingen valide filer at åbne

en: Open
da: Åbn

en: Open File
da: Åben fil

en: Opened file: %s
da: Åbnet fil: %s

en: Paste
da: Indsæt

en: Plain Text
da: Ren tekst

en: Plugin Manager
da: Plugin-håndtering

en: Previous
da: Forrige

en: Previous Bookmark
da: Forrige bogmærke

en: Print
da: Udskriv

en: Print Current File
da: Udskriv denne fil

en: Print Preview
da: Vis udskrift

en: Profile
da: Profil

en: Profile Saved as: %s
da: Profil gemt som: %s

en: Profile Updated
da: Profil opdateret

en: Recent Searches
da: Seneste søgninger

en: Recently Opened Files
da: Seneste åbnede filer

en: Redo
da: Omgøre

en: Reload File?
da: Genindlæs fil?

en: Remember File Position
da: Husk filplacering

en: Remove All Bookmarks
da: Fjern alle bogmærker

en: Remove all bookmarks from the current document
da: Fjern alle bogmærker fra dette dokument

en: Report Error
da: Fejlrapport

en: Save
da: Gem

en: Save All
da: Gem alle

en: Save As
da: Gem Som

en: Save Changes?
da: Gem ændringer?

en: Save Current File
da: Gem denne fil

en: Save Current View
da: Gem nuværende visning

en: Save Error
da: Gem fejl

en: Save Profile
da: Gem profil

en: Save Selected Paths
da: Gem de valgte stier

en: Save all open pages
da: Gem alle åbne sider

en: Save the current window layout
da: Gen aktuel layout af vindue

en: Saved File As: %s
da: Gem fil som: %s

en: Saved File: %s
da: Gemt fil: %s

en: Select All
da: Vælg alt

en: Select All Text in Document
da: Vælg al tekst i dokumentet

en: Select plugins to download
da: Vælg pluins til download

en: Set Font
da: Angiv skrifttype

en: Settings
da: Opsætning

en: Show Hidden Files
da: Vis skjulte filer

en: Show Line Numbers
da: Vis linie numre

en: Show Toolbar
da: Vis værktøjslinie

en: Size
da: Størrelse

en: Start a New File
da: Start en ny fil

en: Start a new file in a new window
da: Start en ny fil i et nyt vindue

en: Status Unknown
da: Status ukendt

en: Syntax Highlighting
da: Syntaksfremhævning

en: System Directory
da: System katalog

en: Toggle Code Folding
da: Slå kode foldning til/fra

en: Toolbar Icon Size
da: Ikonstørrelse for værktøjslinjer

en: Translate Editra...
da: Oversæt Editra...

en: Transparency
da: Gennemsigtighed

en: Unable to retrieve plugin list
da: Kunne ikke hente pluin liste

en: Undo
da: Genskab

en: Undo Last Action
da: Fortryd sidste handling

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Unknown
da: Ukendt

en: Up
da: Op

en: Update
da: Opdatér

en: Update Available
da: Opdatering tilgængelig

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Use Proxy
da: Brug proxy

en: User Directory
da: Brugerkatalog

en: Username
da: Brugernavn

en: Warning Text
da: Advarselstekst

en: Where
da: Hvor

en: Where to Save Profile?
da: Hvor skal profil gemmes?

en: Whitespace
da: Mellemrum

en: Whole word
da: Hele ord

en: Word Wrap
da: Ordombrydning

en: Written in 100%% Python.
da: Skrevet i 100%% Python.

en: Your profile has been updated to the latest version
da: Din profil er blevet opdateret til seneste version

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: bold
da: fed

en: italic
da: kursiv

en: underline
da: understreg
