editra - en to fi translation catalogue (152 entries)

en: "%s" was not found
fi: "%s" ei löytynyt

en: %d matches were replaced.
fi: %d osumaa korvattiin.

en: %s Source File
fi: %s -lähdekooditiedosto

en: %s does not exist
fi: %s ei ole olemassa

en: %s has been deleted since its last save point.
    
    Would you like to save it again?
fi: %s on poistettu viimeisen tallennuksen jälkeen.
    
    Haluatko tallentaa sen uudestaan?

en: &Close Tab
fi: &Sulje välilehti

en: &Copy
fi: &Kopioi

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Find
fi: &Etsi

en: &Font
fi: &Kirjasin

en: &Goto Line
fi: &Mene riville

en: &Help
fi: &Ohjeet

en: &New Tab
fi: &Uusi välilehti

en: &Open
fi: &Avaa

en: &Paste
fi: &Liitä

en: &Print
fi: &Tulosta

en: &Quick Find
fi: &Pikahaku

en: &Save
fi: &Tallenna

en: &Settings
fi: &Asetukset

en: &Toolbar
fi: &Työkalurivi

en: &Tools
fi: &Työkalut

en: &Undo
fi: %Peru

en: &View
fi: &Näytä

en: Abort
fi: Keskeytä

en: About
fi: Tietoja

en: Add a new line after the current line
fi: Lisää uusi rivi nykyisen jälkeen

en: Add a new line before the current line
fi: Lisää uusi rivi ennen nykyistä

en: Add and remove bookmarks
fi: Lisää ja poista kirjanmerkkejä

en: Advanced
fi: Lisävalinnat

en: All
fi: Kaikki

en: An updated version of Editra is available
    Would you like to download Editra %s now?
fi: Päivitetty version Editrasta on saatavilla
    Haluatko ladata Editra %s:n nyt?

en: AntiAliasing
fi: Antialiasointi

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Apply
fi: Käytä

en: Attributes
fi: Määritteet

en: Auto-Completion
fi: Automaattinen täydennys

en: Auto-Indent
fi: Automaattinen sisennys

en: Automatically reload files when changes are detected on disk
fi: Uudelleenlataa tiedostot automaattisesti kun havaitaan muutoksia levyllä

en: Automatically save/use window state from last session
fi: Tallenna/Käytä ikkunoiden tilaa automaattisesti edellisestä istunnosta

en: Automatically trim whitespace on save
fi: Siivoa välilyönnit automaattisesti tallennettaessa

en: Background
fi: Tausta

en: Backspace Unindents
fi: Askelpalautin poistaa sisennykset

en: Binding
fi: Oikotie

en: Black/White
fi: Mustavalkoinen

en: Bookmark Selected Path(s)
fi: Tallenna valitut polut kirjanmerkeiksi

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Bracket Highlighting
fi: Korosta lainausmerkit

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Canceled
fi: Peruutettu

en: Change Font Settings
fi: Muuta kirjasimen asetuksia

en: Change view to "%s"
fi: Muuta näkymäksi "%s"

en: Changes made in this dialog are saved in your current profile. Some Items such as Language require the program to be restarted before taking effect.
fi: Tässä valikossa tehdyt muutokset tallentuvat nykyiseen profiiliisi. Jotkin muutokset, kuten kielen vaihtaminen, astuvat voimaan vasta kun käynnistät ohjelman uudelleen.

en: Changes will take affect once the program has been restarted
fi: Muutokset astuvat voimaan, kun ohjelma käynnistetään uudelleen.

en: Check
fi: Tarkista

en: Check for updates on startup
fi: Tarkista päivitysten tilanne käynnistettäessä.

en: Check if on disk file has been modified by others
fi: Tarkista jos muut ovat muokanneet levyllä olevaa tiedostoa

en: Choose Search Folder
fi: Valitse hakuhakemisto

en: Choose a Save Location
fi: Valitse tallennuskohde

en: Choose an Encoding
fi: Valitse merkistökoodaus

en: Class Definitions
fi: Luokkamäärittelyt

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Click on an item to edit
fi: Klikkaa kohdetta, jota haluat muokata.

en: Close "%s"
fi: Sulje "%s"

en: Close All
fi: Sulje kaikki

en: Close All Tabs
fi: Sulje kaikki välilehdet

en: Close Current Tab
fi: Sulje nykyinen välilehti

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Close all open tabs
fi: Sulje kaikki avoimet välilehdet

en: Close the current window
fi: Sulje nykyinen ikkuna

en: Code
fi: Lähdekoodi

en: Code Browser
fi: Koodiselain

en: Code Folding
fi: Koodin laskostus

en: CodeBrowser
fi: KoodiSelain

en: Color
fi: Väri

en: Color Highlight Code Syntax
fi: Koodisyntaksin värikorostus

en: Color Scheme
fi: Väriteema

en: Colour/Default
fi: Väri/Oletus

en: Colour/White
fi: Väri/Valkoinen

en: Command
fi: Komento

en: Commands that affect an entire line
fi: Koko riviin vaikuttavat komennot

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Configure
fi: Muokkaa

en: Configure Printer
fi: Aseta tulostusasetukset

en: Convert selected text to all lowercase letters
fi: Muunna valittu teksti pienaakkosin kirjoitetuksi

en: Convert selected text to all uppercase letters
fi: Muunna valittu teksti suuraakkosin kirjoitetuksi

en: Convert spaces to tabs in selected/all text
fi: Muunna valitun/kaiken tekstin välilyönnit sarkaimiksi

en: Convert tabs to spaces in selected/all text
fi: Muunna valitun/kaiken tekstin sarkaimet välilyönneiksi

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy Current Line
fi: Kopioi nykyinen rivi

en: Copy Full Path
fi: Kopioi täysi polku

en: Copy Line
fi: Kopioi rivi

en: Copy Selected Text to Clipboard
fi: Kopioi valittu teksti leikepöydälle

en: Copyright
fi: Tekijänoikeudet

en: Create Archive of "%s"
fi: Luo "%s" -arkisto

en: Created
fi: Luotu

en: Cu&t
fi: Lei&kkaa

en: Current Document
fi: Nykyinen asiakirja

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cut Current Line
fi: Leikkaa nykyinen rivi

en: Cut Line
fi: Leikkaa rivi

en: Cut Selected Text from File
fi: Leikkaa valittu rivi tiedostosta

en: DECODING ERROR
fi: PURKUVIRHE

en: Default
fi: Oletus

en: Default Perspective
fi: Oletusperspektiivi

en: Default highlighing for new documents
fi: Oletuskorostus uusille dokumenteille

en: Defines
fi: Määrittää

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Perspective
fi: Poista perspektiivi

en: Delete Saved View
fi: Poista tallennettu näkymä

en: Direction
fi: Suunta

en: Disable Error Reporter
fi: Poista virheraportointi käytöstä

en: Display Font
fi: Näytön kirjasintyyppi

en: Do you wish to exit?
fi: Haluatko poistua?

en: Document
fi: Asiakirja

en: Download
fi: Lataa

en: Downloaded
fi: Ladattu

en: Downloading
fi: Ladataan

en: Downloading To: %s
fi: Ladataan sijaintiin: %s

en: Downloading Update
fi: Ladataan päivitystä

en: Downloading: %s
fi: Ladataan: %s

en: Downloads are incomplete
fi: Lataukset ovat keskeneräiset

en: Duplicate
fi: Monista

en: Duplicate Line
fi: Monista rivi

en: Duplicate the current line
fi: Monista nykyinen rivi

en: E&xit
fi: P&oistu

en: ERROR: %s
fi: VIRHE: %s

en: ERROR: Failed to save %s
fi: VIRHE: Epäonnistui tallentaessa %s

en: Edge Guide
fi: Reunaopas

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Preferences / Settings
fi: Muokkaa asetuksia

en: Edit the way syntax is highlighted
fi: Muokkaa koodisyntaksin korostustapaa

en: Editor
fi: Muokkain

en: Editor Command
fi: Muokkainkomento

en: Editor Mode
fi: Muokkaintila

en: Editra Log
fi: Editran loki

en: Editra is a programmers text editor.
fi: Editra on ohjelmoijan tekstimuokkain

en: Editra translations project
fi: Editra käännösprojekti

en: Enable Vi Emulation
fi: Ota käyttöön Vi-emulointi

en: Enter a hex color value
fi: Värin heksa-arvo

en: Enter the name of the new key profile
fi: Uuden näppäimistöprofiilin nimi

en: Error
fi: Virhe

en: Error Opening File
fi: Virhe tiedostoa avattaessa

en: Error Text
fi: Virheviesti

en: Error: Unable to open %s
fi: Virhe: %s ei voitu avata

en: Executable Commands
fi: Ajettavat komennot

en: Exit the Program
fi: Poistu ohjelmasta

en: Exit the application
fi: Poistu sovelluksesta

en: Extensions (space separated, no dots)
fi: Laajennokset (eroteltu välilyönnein, ei pisteitä)

en: F&ormat
fi: Muotoil&e

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Failed to install %d plugins
fi: Epäonnistui asentamaan %d laajennosta
