editra - en to fr translation catalogue (649 entries)

en: "%s" was not found
fr: "%s" non trouvé

en: %d matches were replaced.
fr: %d occurences ont été remplacées

en: %s Source File
fr: %s Fichier Source

en: %s could not be found.
    Perhaps it's been moved or deleted.
fr: %s n'a pu être trouvé.
    Il a peut-être été déplacé ou supprimé.

en: %s does not exist
fr: %s n'existe pas

en: %s has been deleted since its last save point.
    
    Would you like to save it again?
fr: %s a été supprimé depuis sa dernière sauvegarde
    
    Voulez-vous l'enregistrer de nouveau?

en: %s has been modified by another application.
    
    Would you like to reload it?
fr: %s a été modifié par une autre application.
    
    Voulez-vous le recharger ?

en: &About...
fr: &À propos de...

en: &Close Tab
fr: Fer&mer l'onglet

en: &Copy
fr: &Copier

en: &Edit
fr: &Édition

en: &File
fr: &Fichier

en: &Find
fr: &Rechercher

en: &Font
fr: &Police

en: &Goto Line
fr: Aller à la &ligne

en: &Help
fr: &Aide

en: &New Tab
fr: &Nouvel Onglet

en: &Open
fr: &Ouvrir

en: &Paste
fr: &Coller

en: &Print
fr: &Imprimer

en: &Quick Find
fr: &Recherche Rapide

en: &Save
fr: &Enregistrer

en: &Settings
fr: &Paramètres

en: &Toolbar
fr: &Barre d'outils

en: &Tools
fr: &Outils

en: &Undo
fr: &Annuler

en: &View
fr: &Affichage

en: **New Commandline**
fr: **Nouvelle ligne de commande**

en: 0-50000 (0 unlimited)
fr: 0-50000 (0 pour illimité)

en: << Remove
fr: << Enlever

en: Abort
fr: Annuler

en: About
fr: À propos

en: Access Denied: %s
fr: Accès refusé: %s

en: Add '%s' to dictionary
fr: Ajouter '%s' au dictionnaire

en: Add >>
fr: Ajouter >>

en: Add a new executable
fr: Ajouter un nouvel exécutable

en: Add a new line after the current line
fr: Ajouter une nouvelle ligne après la ligne courante

en: Add a new line before the current line
fr: Ajouter une nouvelle ligne avant la ligne courante

en: Add and remove bookmarks
fr: Ajouter et supprimer des marque-pages

en: Advanced
fr: Avancé

en: All
fr: Tout

en: Alphabetically
fr: de A à Z

en: An updated version of Editra is available
    Would you like to download Editra %s now?
fr: Une nouvelle mise à jour d'Editra est disponible
    Voulez-vous télécharger Editra %s maintenant?

en: AntiAliasing
fr: Anti-crénelage

en: Appearance
fr: Apparence

en: Apply
fr: Appliquer

en: Are you sure want to delete %s?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir effacer %s ?

en: Are you sure you want to uninstall %s?
    This cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir désinstaller %s ?
    Cette opération ne peut pas être annulée.

en: Attributes
fr: Attributs

en: Audible feedback when errors are detected
fr: Retour sonore quand des erreurs sont détectées

en: Aui Pane Navigator
fr: Panneau de navigation Aui

en: Author: %s
fr: Auteur : %s

en: Auto-Completion
fr: Auto-Complétion

en: Auto-Indent
fr: Indentation automatique

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automatically Backup Files
fr: Copie de sauvegarde automatique des fichiers

en: Automatically reload files when changes are detected on disk
fr: Recharger automatiquement les fichiers modifiés sur disque

en: Automatically save all open files before running
fr: Sauvegarder tous les fichiers ouverts avant le démarrage

en: Automatically save current file before running
fr: Sauvegarder le fichier actuel avant le démarrage

en: Automatically save/use window state from last session
fr: Enregistrer/utiliser automatiquement l'état des fenêtres de la session précédente

en: Automatically trim whitespace on save
fr: Supprimer les espaces en fin de lignes à l'enregistrement

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Backspace Unindents
fr: Désindenter

en: Backup Path:
fr: Chemin de sauvegarde :

en: Backup buffer to file periodically
fr: Périodiquement sauver le tampon dans un fichier

en: Binding
fr: Liaison

en: Black/White
fr: Noir/Blanc

en: Bookmark
fr: Favoris

en: Bookmark Selected Path(s)
fr: Mettre un signet sur le(s) chemin(s) selectionné(s)

en: Bookmark%d
fr: Marque page%d

en: Bookmarks
fr: Marque-pages

en: Bracket Highlighting
fr: Surlignage des crochets

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Bug Tracker...
fr: Traqueur de bugs...

en: Can't change directory to: %s
fr: Impossible de changer le répertoire en : %s

en: Cancel
fr: Annuler

en: Canceled
fr: Annulé

en: Change Encoding
fr: Modifier l'encodage

en: Change Font Settings
fr: Changer les paramètres de la police

en: Change line endings to %s
fr: Changer les fins de ligne en %s

en: Change the encoding of the current document.
fr: Changer le codage du document courant.

en: Change view to "%s"
fr: Changer la vue pour "%s"

en: Changes made in this dialog are saved in your current profile. Some Items such as Language require the program to be restarted before taking effect.
fr: Les changements faits ici sont sauvés dans votre profil courant. Certains configurations comme la langue nécessitent un redémarrage du programme pour prendre effet.

en: Changes will take affect once the program has been restarted
fr: Les changements prendront effet une fois le programme redémarré

en: Check
fr: Vérifier

en: Check for updates on startup
fr: Vérifier les mises à jour au démarrage

en: Check if on disk file has been modified by others
fr: Vérifier si les fichiers sur disque ont été modifiés par d'autres applications

en: Check spelling while typing
fr: vérifier l'orthographe durant la frappe

en: Checking...
fr: Vérification...

en: Choose Folder
fr: Choisir un dossier

en: Choose Search Folder
fr: Choisir le dossier où rechercher

en: Choose a Save Location
fr: Choisir un emplacement de sauvegarde

en: Choose an Encoding
fr: Choisir un encodage

en: Choose and executable
fr: Choisir un exécutable

en: Class Definitions
fr: Définitions de classe

en: Clear
fr: Effacer

en: Click on an item to edit
fr: Cliquez sur un objet pour l'éditer

en: Close "%s"
fr: Fermer "%s"

en: Close All
fr: Fermer tout

en: Close All '%s'
fr: Tout fermer '%s'

en: Close All Tabs
fr: Fermer tous les onglets

en: Close Current Tab
fr: Fermer l'onglet actuel

en: Close Other Tabs
fr: Fermer les autres onglets

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Close all open tabs
fr: Fermer tous les onglets ouverts

en: Close the current window
fr: Ferme la fenêtre active

en: Code Browser
fr: Navigateur de code

en: Code Folding
fr: Pliage du code

en: Code folding toggle actions
fr: Actions de changement du pli de code

en: CodeBrowser
fr: Explorateur de code

en: Color
fr: Couleur

en: Color Highlight Code Syntax
fr: Coloration syntaxique

en: Color Scheme
fr: Modèle de couleurs

en: Color Scheme:
fr: Thème de couleurs :

en: Colour/Default
fr: Couleur/defaut

en: Colour/White
fr: Couleur/Blanc

en: Command
fr: Commande

en: Commands that affect an entire line
fr: Commandes qui affectent une ligne entière

en: Configuration Changes Made
fr: Changements de configuration effectués

en: Configure
fr: Configurer

en: Configure Printer
fr: Configurer l'imprimante

en: Convert selected text to all lowercase letters
fr: Convertir le texte sélectionné en minuscule

en: Convert selected text to all uppercase letters
fr: Convertir le texte sélectionné en majuscules

en: Convert spaces to tabs in selected/all text
fr: Convertir les espaces en tabulations dans le text selectionné/tout

en: Convert tabs to spaces in selected/all text
fr: Convertir les tabulations en espaces dans le text selectionné/tout

en: Copy
fr: Copier

en: Copy Current Line
fr: Copier la ligne actuelle

en: Copy Filename
fr: Copier le nom du fichier

en: Copy Full Path
fr: Copier le chemin complet

en: Copy Line
fr: Copier la ligne

en: Copy Selected Text to Clipboard
fr: Copier le texte sélectionné dans le presse-papiers

en: Count
fr: Comptes

en: Create Archive of "%s"
fr: Créer une archive de "%s"

en: Create a new style theme
fr: Créer un nouveau style

en: Created
fr: Créé

en: Cu&t
fr: Cou&per

en: Current Directory
fr: Répertoire courant

en: Current Document
fr: Document actuel

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Customize Menu
fr: Personnaliser le Menu

en: Customize the items shown in this menu.
fr: Personnaliser les Items de ce menu

en: Customize...
fr: Personnaliser...

en: Cut
fr: Couper

en: Cut Current Line
fr: Couper la ligne actuelle

en: Cut Line
fr: Couper la ligne

en: Cut Selected Text from File
fr: Couper le texte sélectionné depuis le fichier

en: Cycle Clipboard
fr: Faire défiler le presse-papier

en: Cycle through recent clipboard text
fr: Faire défiler les derniers fragments du presse-papier

en: DECODING ERROR
fr: ERREUR DE DECODAGE

en: Default
fr: Par défaut

en: Default EOL Mode
fr: Mode EOL par défaut

en: Default Lexer
fr: Lexer par défaut

en: Default Perspective
fr: Perspective par défaut

en: Default highlighing for new documents
fr: Coloration par défaut des nouveaux documents

en: Defines
fr: Définit

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete All
fr: Tout supprimer

en: Delete Error
fr: Effacer l'erreur

en: Delete File?
fr: Supprimer le fichier ?

en: Delete Line
fr: Supprimer la ligne

en: Delete Perspective
fr: Supprimer la perspective

en: Delete Saved View
fr: Supprimer la vue sauvegardée

en: Delete the selected line(s)
fr: Supprimer les lignes sélectionnées

en: Disable Error Reporter
fr: Désactiver le journal d'erreur

en: Display Font
fr: Police d'affichage

en: Do you wish to exit?
fr: Voulez vous quitter ?

en: Do you wish to open all %d files in this directory?
    
    Warning: opening many files at once may cause the editor to temporarily  freeze.
fr: Voulez-vous ouvrir tous les fichiers %d de ce répertoire ?
    
    Attention : ouvrir plusieurs fichiers à la fois peut provoquer un blocage temporaire de l'éditeur.

en: Down
fr: Bas

en: Download
fr: Télécharger

en: Downloaded
fr: Téléchargé

en: Downloading
fr: Téléchargement en cours

en: Downloading To: %s
fr: Téléchargement vers : %s

en: Downloading Update
fr: Téléchargement de la mise à jour

en: Downloading: %s
fr: Téléchargement : %s

en: Downloads are incomplete
fr: Les téléchargements sont incomplets

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate Line
fr: Dupliquer la ligne

en: Duplicate the current line
fr: Dupliquer la ligne actuelle

en: E&xit
fr: &Quitter

en: EOL Mode
fr: Mode EOL

en: ERROR: %s
fr: ERREUR : %s

en: ERROR: Failed to save %s
fr: ERREUR : La sauvegarde de %s  a échoué

en: Edge Guide
fr: Guide de marge

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit Preferences / Settings
fr: Editer les Préférences / Paramètres

en: Edit the way syntax is highlighted
fr: Editez la façon dont la syntaxe est surlignée

en: Editor
fr: Editeur

en: Editor Command
fr: Commande d'éditeur

en: Editor Mode
fr: Mode d'édition

en: Editor Options
fr: Options de l'éditeur

en: Editra Log
fr: Log d'Editra

en: Editra could not open %(filename)s
    
    Error:
    %(errormsg)s
fr: Editra ne peut pas ouvrir %(filename)s
    Erreur:
    %(errormsg)s

en: Editra is a programmers text editor.
fr: Editra est un éditeur de texte pour programmeurs

en: Editra translations project
fr: Projet de traduction Editra

en: Editra: Open
fr: Editra : ouvrir

en: Elements
fr: Éléments

en: Empty File
fr: Fichier vide

en: Enable
fr: Activer

en: Enable Vi Emulation
fr: Activer l'Emulation de Vi

en: Enable column edit mode.
fr: Activer le mode colonne

en: Encoding to try when auto detection fails
fr: Encodage à essayer lorsque l'auto-détection échoue

en: End of line character formatting
fr: Format de fin de ligne

en: Enter a hex color value
fr: Entrez une valeur de couleur hexadécimale

en: Enter style sheet name
fr: Nom de la feuille de style

en: Enter the name of the new key profile
fr: Entrez le nom de la nouvelle clé de profil

en: Error
fr: Erreur

en: Error Opening File
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier

en: Error Text
fr: Erreur texte

en: Error Traceback:
fr: Trace de l'erreur :

en: Error in regular expression expansion.The replace action cannot be completed.
    
    Error Message: %s
fr: Erreur dans l'expansion de l'expression régulière. L'action de remplacement ne peut pas être effectuée.
    
    Message d'erreur : %s

en: Error: Something unexpected happend
    Help improve Editra by clicking on Report Error
    to send the Error Traceback shown below.
fr: Erreur : quelque chose d'inattendue s'est passée
    Aidez à améliorer Editra en cliquant sur Rapporter l'erreur
    pour envoyer l'Error Traceback affichée ci-dessous.

en: Error: Unable to open %s
fr: Erreur : Impossible d'ouvrir %s

en: Errors
fr: Erreurs

en: Executable Commands
fr: Commandes exécutables

en: Executables
fr: Exécutables

en: Exit Code
fr: Code de sortie

en: Exit the Program
fr: Quitter le programe

en: Exit the application
fr: Quitter l'application

en: Extended Auto-Comp
fr: Auto-complétion étendue

en: Extensions (space separated, no dots)
fr: Extensions (séparées par des espaces, pas de points)

en: F&ormat
fr: Fo&rmat

en: Failed
fr: Échec

en: Failed to create print preview
fr: Échec durant la création de l'aperçu avant impression

en: Failed to install %d plugins
fr: Echec de l'installation de %d modules

en: Failed to load Enchant
fr: Échec de chargement de Enchant

en: Failed to reload %(filename)s:
    Error: %(errmsg)s
fr: Impossible de recharger %(filename)s
    Erreur: %(errmsg)s

en: Failed to reload the file with: %(encoding)s
fr: Impossible de recharger le fichier avec %(encoding)s

en: Failed to save file: %(filename)s
    
    Error:
    %(errormsg)s
fr: Impossible de sauver le fichier: %(filename)s
    Erreur:
    %(errormsg)s

en: Feedback
fr: Retour d'expérience

en: File Browser
fr: Navigateur de fichiers

en: File Filters:
fr: Filtre des fichiers :

en: File History Length
fr: Taille de l'historique des fichiers

en: File Location
fr: Emplacement du fichier

en: File Not Found
fr: Fichier non trouvé

en: File Settings
fr: Paramètres du fichier

en: File Stat Failed
fr: Echec de lecture des infos du fichier

en: File Type
fr: Type de Fichier

en: File backup performed: %s
fr: Copie de sauvegarde du fichier effectuée : %s

en: File is Read Only and cannot be saved
fr: Le fichier est en lecture seule et ne peut être enregistré

en: File is already open in an existing page.
    Do you wish to open it again?
fr: Le fichier est déjà ouvert dans une page existante.
    Voulez-vous l'ouvrir à nouveau?

en: Files
fr: Fichiers

en: Files Searched: %d
fr: Fichiers recherchés : %d

en: Filetype Associations
fr: Associations des types de fichiers

en: Find
fr: Recherche

en: Find All
fr: Recherche tout

en: Find Count
fr: Trouver le comptage

en: Find Next
fr: Poursuivre la recherche

en: Find Options
fr: Options de recherche

en: Find Previous
fr: Rechercher le précédent

en: Find Selected
fr: Chercher la selection

en: Find Text
fr: Recherche de texte

en: Find and Replace Text
fr: Rechercher et Remplacer le Texte

en: Find what
fr: Texte à rechercher

en: Find/R&eplace
fr: Rechercher/Remplacer

en: Find/Replace
fr: Rechercher/Remplacer

en: Finished
fr: Terminé

en: Finshed downloading plugins
fr: Téléchargement des modules terminé

en: Folder
fr: Dossier

en: Font
fr: Police

en: Font Settings
fr: Paramètres des polices

en: Foreground
fr: Premier plan

en: Format EOL?
fr: Format de fin de ligne ?

en: Format all EOL characters to %s Mode
fr: Formatter tous les charactères de find de ligne en mode %s

en: Function Definitions
fr: Définition de fonction

en: Functions
fr: Fonctions

en: General
fr: Général

en: Generate %s
fr: Génération de %s

en: Generate Code and Documents
fr: Générer le code et les documents

en: Generate a %s version of the current document
fr: Générer une version %s du document courant

en: Generate an %s version of the current document
fr: Générer une version %s du document courant

en: Generator
fr: Générateur

en: Get Info
fr: Infos

en: Global Variables
fr: Variables globales

en: Goto "%s"
fr: Aller à "%s"

en: Goto Line
fr: Aller à la ligne

en: Goto Line Number
fr: aller au numéro de ligne

en: Goto Matching Brace
fr: Aller à l'accolade correspondante

en: Goto command buffer
fr: Aller au buffer de commande

en: Goto next position in history.
fr: Aller à la prochaine positin dans l'historique.

en: Goto previous match
fr: Aller au terme précédent

en: Goto previous position in history.
fr: Aller à la position précédente dans l'historique

en: Goto the next match
fr: Aller au prochain terme

en: Guide Column
fr: Colonne guide

en: Highlight Brackets/Braces
fr: Surligner les crochets/parentheses

en: Highlight Caret Line
fr: Surligner la ligne courante

en: Highlight the background of the current line
fr: Surligner le fond de la ligne courante

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Icon Theme
fr: Thème d'icônes

en: Icons
fr: Icônes

en: Identities
fr: Identités

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Indent Lines
fr: Indenter les lignes

en: Indent Width
fr: Largeur de l'indentation

en: Indent the selected lines
fr: Indenter les lignes sélectionnées

en: Indentation Guides
fr: Guides d'indentation

en: Info Text
fr: Text informatif

en: Input Helpers
fr: Aides à la saisie

en: Insert spaces instead of tab characters with tab key
fr: Insérer des espaces à la place de tabulations avec la touche tabulation

en: Install
fr: Installer

en: Install the plugins for all users
     **requires administrative privileges**
fr: Installer les modules pour tous les utilisateurs
     **requiert les privilèges d'administration**

en: Install the plugins only for the current user
fr: Installer le module seulement pour l'utilisateur actuel

en: Installation Error
fr: Erreur d'installation

en: Installed Version
fr: Version installée

en: Invalid Path
fr: Chemin invalide

en: Invalid expression "%s"
fr: Expression invalide "%s"

en: Invalid file: %s
fr: Fichier invalide: %s

en: Inverse
fr: Inverser

en: Join Lines
fr: Fusionner les lignes

en: Join the Selected Lines
fr: Fusionner les lignes sélectionnées

en: Jump to Saved Path
fr: Aller au chemin sauvé

en: Key
fr: Touche

en: Key Profile
fr: Clé du profil

en: Keybindings
fr: Raccourcis clavier

en: Kind
fr: Genre

en: Labels
fr: Libellés

en: Language
fr: Langue

en: Latest Version
fr: Dernière version

en: Launch
fr: Lancement

en: Launch Configuration
fr: Configuration du module Launch

en: Layout
fr: Mise en page

en: Library Error
fr: Ereur de librairie

en: License: wxWindows (see COPYING.txt for full license)
fr: License: wxWindows (voir COPYING.txt pour la license complète)

en: Line Edit
fr: Édition d'une ligne

en: Line Number
fr: Numéro de ligne

en: Line: %(lnum)d  Column: %(cnum)d
fr: Ligne : %(lnum)d Colonne : %(cnum)d

en: Load Last Session
fr: Charger la dernière session

en: Load Profile
fr: Charger le profil

en: Load Session
fr: Charger la session

en: Load a Custom Profile
fr: Charger un profil personnalisé

en: Load a saved session.
fr: Charger une session auvegardée.

en: Load and save custom Profiles
fr: Charger et sauvegarder les profils personnalisés

en: Load and save custom sessions.
fr: Charger et sauver des sessions personnalisées.

en: Load files from last session on startup
fr: Charger les fichiers de la session précédente au démarrage

en: Loaded Profile: %s
fr: Profil chargé: %s

en: Loaded Session: %s
fr: Session chargée : %s

en: Locale Settings
fr: Paramètres locaux

en: Look in
fr: Rechercher dans

en: Lowercase
fr: Minuscule

en: Macro Definitions
fr: Définitons de macros

en: Main display font for various UI components
fr: Fonte principale pour divers éléments de l'interface

en: Manage, Download, and Install plugins
fr: Gérer, Télécharger, et Installer les modules

en: Manually Set a Lexer/Syntax
fr: Choix manuel de Lexer/Syntaxe

en: Match Case
fr: Sensible à la casse

en: Match case
fr: Sensible à la casse

en: Maximize Editor
fr: Maximiser l'éditeur

en: Misc
fr: Divers

en: Missing session files
fr: Fichiers de session manquants

en: Mixed EOL characters detected.
    
    Would you like to format them to all be the same?
fr: Différents caractères de fin de ligne détectés.
    
    Voulez-vous un reformatage automatique ?

en: Modified
fr: Modifié

en: Move Current Line Down
fr: Déplacer la ligne courante vers le bas

en: Move Current Line Up
fr: Déplacer la ligne courante vers le haut

en: Move Tab to New Window
fr: Déplacer l'onglet vers une nouvelle fenêtre

en: Move caret matching brace
fr: Placer le curseur sur l'accolade correspondante

en: Move the current line down
fr: Déplacer la ligne courante vers le bas

en: Move the current line up
fr: Déplacer la ligne courante vers le bas

en: Move to Recycle Bin
fr: Déplacer vers la Corbeille

en: Move to Trash
fr: Mettre à la corbeille

en: Namespaces
fr: Espaces de noms

en: Network
fr: Réseau

en: New
fr: Nouveau

en: New &Window
fr: Nou&velle fenêtre

en: New File
fr: Nouveau fichier

en: New Folder
fr: Nouveau dossier

en: New Line After
fr: Nouvelle ligne après

en: New Line Before
fr: Nouvelle ligne avant

en: New Profile
fr: Nouveau Profil

en: New Style Sheet
fr: Nouvelle feuille de style

en: New Tab
fr: Nouvel onglet

en: Next
fr: Suivant

en: Next Bookmark
fr: Marque-pages suivant

en: Next Position
fr: Position suivante

en: No Description Available
fr: Pas de description disponible

en: No Suggestions
fr: Aucune suggestion

en: No Valid Files to Open
fr: Pas de fichiers valides à ouvrir

en: None
fr: Aucun

en: Normal
fr: Normale

en: Not implemented
fr: Non implémenté

en: Old Machintosh (\r)
fr: Vieux Machintosh (\r)

en: Old Macintosh (\r)
fr: Ancien Macintosh (\r)

en: Online Documentation...
fr: Documentation en ligne...

en: Online project documentation and help guides
fr: Documentation et aide en ligne

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open &Recent
fr: Documents &récents

en: Open A Python Shell
fr: Ouvrir un Shell Python

en: Open Code Browser Sidepanel
fr: Ouvrir le panneau d'exploration de code

en: Open Directory?
fr: Ouvrir dossier?

en: Open Documents
fr: Documents ouverts

en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: Open File Browser Sidepanel
fr: Ouvrir le panneau d'exploration des fichiers

en: Open files in new windows by default
fr: Ouvrir les fichiers dans une nouvelle fenêtre par défaut

en: Open the Quick Find Bar
fr: Ouvrir la barre de recherche rapide

en: Open with
fr: Ouvrir avec

en: Opened file: %s
fr: Fichier ouvert: %s

en: Opening %s
fr: Ouverture de %s

en: P&aste After
fr: Coller &Après

en: Packages
fr: Paquets

en: Page Set&up
fr: Mise en &page

en: Pane Navigator
fr: Panneau de navigation

en: Password
fr: Mot de passe :

en: Paste
fr: Coller

en: Paste Text from Clipboard to File
fr: Coller le texte dans le fichier depuis le presse-papiers

en: Paste Text from Clipboard to File after the cursor
fr: Coller le texte dans le fichier après le curseur

en: Path to libenchant
fr: Chemin vers libenchant

en: Permissions
fr: Droits d'accès

en: Perspective Name
fr: Nom de la perspective

en: Perspective to Delete
fr: Perspective à supprimer

en: Plain Text
fr: Texte brut

en: Platform Info
fr: Infos sur la plateforme

en: Please check the preferences dialog to check your preferences
fr: Veuillez vérifier vos préférences dans la fenêtre "préférences"

en: Please check the preferences dialog to verify your preferences
fr: Veuillez consulter le dialogue de préférences afin de vérifier vos préférences

en: Plugin Manager
fr: Gestionnaire de modules

en: Port Number
fr: Numéro de Port

en: Pr&eferences
fr: Préférences

en: Preferences - Editra
fr: Préférences - Editra

en: Preview File
fr: Prévisualiser le fichier

en: Preview Printout
fr: Aperçu avant impression

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous Bookmark
fr: Marque-pages précédent

en: Previous Position
fr: Position précédente

en: Primary Font
fr: Police principale

en: Print
fr: Imprimer

en: Print Current File
fr: Imprimer le fichier actuel

en: Print Error
fr: Erreur d'impression

en: Print Pre&view
fr: Aperçu a&vant impression

en: Print Preview
fr: Aperçu avant impression

en: Printer Error
fr: Erreir d'imprimante

en: Printer Mode
fr: Mode d'impression

en: Procedure Definitions
fr: Définitions de procédures

en: Profile
fr: Profil

en: Profile Saved as: %s
fr: Profil sauvegardé en tant que: %s

en: Profile Updated
fr: Profil mis à jour

en: Program Executable Command
fr: Commande de programme

en: Programs
fr: Programmes

en: Project Homepage...
fr: Page du projet...

en: Protocols
fr: Protocoles

en: Proxy Settings
fr: Paramètres du proxy

en: Proxy URL
fr: URL du proxy

en: Public Functions
fr: Fonctions publiques

en: Public Subroutines
fr: Sous-routines publiques

en: Put an item on the Shelf
fr: Place un objet sur le "Shelf"

en: Rate: %.2f Kb/s
fr: Taux: %.2f Kb/s

en: Re-run the last run program
fr: Exécuter de nouveau le dernier programme

en: Read Only
fr: Lecture Seule

en: Recent Searches
fr: Recherches récentes

en: Recently Opened Files
fr: Fichiers ouverts récemment

en: Recording Finished
fr: enregistrement terminé

en: Recording Macro
fr: Enregistrer une Macro

en: Redo
fr: Refaire

en: Redo Last Undo
fr: Rétablir la dernière annulation

en: Regex Compile Error
fr: Erreur d'expression régulière

en: Regular Expression
fr: Expression régulière

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Reload File?
fr: Recharger le fichier?

en: Reload the file with a specified encoding
fr: Recharge le fichier avec l'encodage spécifié

en: Reload with Encoding
fr: Recharger avec l'encodage

en: Reload with Encoding...
fr: Recharger avec l'encodage...

en: Remember File Position
fr: Se souvenir de la position du fichier

en: Remember Window Position on Exit
fr: Se souvenir de la position de la fenêtre à la sortie

en: Remember Window Size on Exit
fr: Se souvenir de la taille de la fenêtre à la sortie

en: Remove All Bookmarks
fr: Supprimer tous les marque-pages

en: Remove Saved Path
fr: Supprimer le chemin enregistré

en: Remove all bookmarks from the current document
fr: Supprimer tous les marque-pages du document actuel

en: Remove selection from list
fr: Supprimer la sélection de la liste

en: Remove trailing whitespace
fr: Supprimer les blancs de fin de ligne

en: Rename
fr: Renommer

en: Replace
fr: Remplace

en: Replace All
fr: Remplace tout

en: Replace Error
fr: Erreur de remplacement

en: Replace with
fr: Remplacer par

en: Report Error
fr: Rapporter l'erreur

en: Resave File?
fr: Réenregistrer le fichier?

en: Restore Editor
fr: Restorer l'éditeur

en: Retrieving Plugin List
fr: Recherche de la liste des modules

en: Reveal in
fr: Afficher dans

en: Revert file to last save point
fr: Retourner au dernier point de sauvegarde

en: Revert to Default
fr: Retourner aux valeurs par défaut

en: Revert to Saved
fr: Retourner à la dernière sauvegarde

en: Run
fr: Exécuter

en: Run last executed
fr: Exécuter de nouveau

en: Run script from current buffer
fr: Lancer le script du buffer courant

en: Run the file associated with the current buffer in Launch
fr: Executer le fichier associé avec le buffer courant dans "Launch"

en: Save
fr: Enregister

en: Save "%s"
fr: Sauver "%s"

en: Save &As
fr: Enregistrer &Sous

en: Save All
fr: Enregistrer tout

en: Save As
fr: Enregistrer sous...

en: Save Changes?
fr: Enregistrer les modifications ?

en: Save Current File
fr: Enregistrer le fichier actuel

en: Save Current Settings to a New Profile
fr: Enregistrer les paramètres actuels dans un nouveau profil

en: Save Current View
fr: Enregistrer la vue courante

en: Save Error
fr: Problème d'enregistrement

en: Save Perspective
fr: Enregistrer la perspective

en: Save Profile
fr: Enregistre le profil

en: Save Selected Paths
fr: Enregistrer les chemins sélectionnés

en: Save Session
fr: Enregistrer la session

en: Save Styles
fr: Enregistrer les styles

en: Save all open pages
fr: Enregistrer toutes les pages ouvertes

en: Save the current session.
fr: Sauvegarder la session en cours

en: Save the current window layout
fr: Sauver l'agencement actuel de la fenêtre

en: Saved File As: %s
fr: Fichier sauvegardé en tant que: %s

en: Saved File: %s
fr: Enregistrer le fichier: %s

en: Search Complete: %d matching lines where found.
fr: Recherche terminée : %d lignes correspondantes trouvées.

en: Search Recursively
fr: Recherche récursive

en: Search Started
fr: Recherche commencée

en: Search complete
fr: Recherche terminée

en: Search for the currently selected phrase
fr: Chercher la phrase présentement sélectionée

en: Search in directory
fr: Rechercher dans un dossier

en: Search wrapped to bottom
fr: Rechercher de haut en bas

en: Search wrapped to top
fr: Rechercher de bas en haut

en: Secondary Font
fr: Police secondaire

en: Select &All
fr: Tout &sélectionner

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select All Text in Document
fr: Selectionner tout le texte du document

en: Select an encoding to reload the file with
fr: Coisir un encodage pour recharger le fichier

en: Select plugins to download
fr: Sélectionner les modules à télécharger

en: Selected Text
fr: Texte sélectionné

en: Send bug reports and suggestions
fr: Envoyer des rapports de bugs et des suggestions

en: Session Saved as: %s
fr: Session sauvée comme : %s

en: Session file is empty.
fr: Le ficheir de session est vide.

en: Session to Load:
    Current Session: '%s'
fr: Session à charger :
    Session en cours : '%s'

en: Set Font
fr: Définir la police

en: Set the preview file type
fr: Activer la prévisualisation du type de fichier

en: Sets a secondary font used for special regions when syntax highlighting is in use
fr: Définir une police secondaire pour les régions spéciales lorsque la coloration syntaxique est active

en: Sets the main/default font of the document
fr: Définir la police principale/par défaut du document

en: Settings
fr: Réglages

en: Show EOL Markers
fr: Afficher les fins de ligne

en: Show Edge Guide
fr: Afficher le guide de bord de document

en: Show Hidden Files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Show Icons on Tabs
fr: Afficher les icônes sur les onglets

en: Show Indentation Guides
fr: Afficher les guides d'indentation

en: Show Line Number Margin
fr: Affichier les numéros de ligne dans la marge

en: Show Line Numbers
fr: Afficher les numéros de ligne

en: Show Shelf
fr: Afficher le "Shelf"

en: Show Splash Screen
fr: Afficher l'écran d'accueil

en: Show Status Bar
fr: Afficher la barre d'état

en: Show Toolbar
fr: Afficher la barre d'outils

en: Show Whitespace
fr: Afficher les espaces

en: Show Whitespace Markers
fr: Afficher les marques d'espaces

en: Show output from
fr: Afficher la sortie de

en: Show the Shelf
fr: Afficher le "Shelf"

en: Show the edge column guide
fr: Afficher le guide de colonne

en: Size
fr: Taille

en: Some files in saved session could not be found on disk:
fr: Certains fichiers de la session sauvée n'ont pas été trouvés sur le disque :

en: Some styles have been changed would you like to save before exiting?
fr: Certains styles ont été changés, voulez-vous les enregistrer avant de quitter?

en: Spaces to Tabs
fr: Espaces en tabulations

en: Spell Checking
fr: Vérification de l'orthographe

en: Start a New File
fr: Commencer un nouveau fichier

en: Start a new file in a new tab
fr: Commencer un nouveau fichier dans un nouvel onglet

en: Start a new file in a new window
fr: Commencer un nouveau fichier dans une nouvelle fenêtre

en: Start in Normal Mode
fr: Démarrer en Mode Normal

en: Startup
fr: Au démarrage

en: Startup Settings
fr: Paramètres de démarrage

en: Status Unknown
fr: statut inconnu

en: Style Editor
fr: Editeur de style

en: Style Tags
fr: Tags de style

en: Style Theme
fr: Style du thème

en: Subroutine Declarations
fr: Déclaration de sous-routine

en: Subroutines
fr: Sous-routines

en: Successfully Installed Plugins
fr: Modules installés avec succès

en: Switch Lexer to %s
fr: Changer le lexer en %s

en: Syntax Highlighting
fr: Coloration syntaxique

en: System Directory
fr: Répertoire du système

en: Tab Width
fr: Largeur des tabulations

en: Tabs to Spaces
fr: Changer les tabulations en espaces

en: Task Definitions
fr: Définition de tâches

en: Text Colors
fr: Couleurs du texte

en: Text Document
fr: Document Texte

en: The correct encoding of '%s' could not be determined.
    
    Choose an encoding and select Ok to open the file with the chosen encoding.
    Click Cancel to abort opening the file
fr: L'encodage correct de '%s' n'a pas pu être déterminé.
    Coisissez un encodage et cliquez sur Ok pour changer l'encodage.
    Cliquez sur Cancel pour abandonner l'ouverture de ce fichier.

en: The file: "%s" has been modified since the last save point.
    
    Would you like to save the changes?
fr: Le fichier: "%s" a été modifié depuis la dernière sauvegarde.
    
    Voulez-vous sauvegarder les changements?

en: The requested command could not be executed.
fr: La commande demandée n'a pas pu être exécutée.

en: The search term '%(term)s' was found %(count)d times.
fr: Le terme de recherche '%(term)s' a été trouvé %(count)d fois.

en: There are no files that Editra can open in %s
fr: Il n'y a aucun fichier que Editra peut ouvrir dans %s

en: There was an error when printing.
    Check that your printer is properly connected.
fr: Une erreur s'est produite durant l'impression.
    Vérifiez que votre imprimante est correctement connectée.

en: This plugin requires a newer version of Editra.
fr: Ce greffon requiert une version d'Editra plus récente.

en: This plugin will be uninstalled on next program launch.
fr: Ce greffon sera désinstallé durant le prochain démarrage du programme.

en: To Lowercase
fr: Convertir en minuscules

en: To Uppercase
fr: Convertir en majuscules

en: To add a new item drag and drop the plugin file into the list.
    
    To remove an item select it and hit Delete or Backspace.
fr: Pour ajouter un nouvel élément, déposer le fichier de module dans la liste.
    Pour supprimer un élément, sélectionnez-le et cliquez sur supprimer.

en: Toggle Auto-Indentation functionality
fr: Activer/désactiver l'indentation automatique

en: Toggle Bookmark
fr: Ajouter/Supprimer un marque-pages

en: Toggle Code Folding
fr: (Dés)Activer le pliage du code

en: Toggle Comment
fr: Commenter/Décommenter

en: Toggle Editor Maximization
fr: Basculer la maximisation de l'éditeur

en: Toggle Editor View Options
fr: (Dés)Activer l'éditeur d'options

en: Toggle all folds
fr: Basculer tous les pliages de code

en: Toggle bookmark of the current line
fr: Ajouter/Supprimer un marque-pages sur la ligne courante

en: Toggle comment on the selected line(s)
fr: Commente/décommente les lignes sélectionnées

en: Toggle current fold
fr: Basculer le pli de code courant

en: Toggle fold
fr: Basculer le pli

en: Toolbar Icon Size
fr: Taille des icônes des barres d'outils

en: Translate Editra...
fr: Traduire Editra...

en: Transparency
fr: Transparence

en: Transpose Line
fr: Transposer la ligne

en: Transpose the current line with the previous one
fr: Transposer la ligne courante avec la précédente

en: Trim Trailing Whitespace
fr: Supprimer les espaces de fin de ligne

en: Turn off for better performance
fr: Désactiver pour de meilleures performances

en: Unable to accept dropped file or text
fr: Impossibilité d'accepter le fichier ou texte déposé

en: Unable to delete %s
fr: Impossible d'effacer %s

en: Unable to retrieve plugin list
fr: Impossible de charger la liste des modules

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo Last Action
fr: Annuler la dernière action

en: Unindent Lines
fr: Désindenter les lignes

en: Unindent the selected lines
fr: Désindenter les lignes selectionnées

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Uninstall Plugin
fr: Désinstaller le greffon

en: Unknown
fr: Inconnu(e)

en: Up
fr: Haut

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update Available
fr: Mise à jour disponible

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Use Auto Completion when available
fr: Utliser l'auto-complétion si possible

en: Use Proxy
fr: Utiliser un proxy

en: Use Soft Tabs
fr: Utiliser les espaces pour tabuler

en: Use Tabs Instead of Spaces
fr: Utliser les tabulations au lieu d'espaces

en: Used to set a custom backup path. If not specified the backup will be put in the same directory as the file.
fr: Utilisé pour définir un chemin de sauvegarde personnalisé. Si non-défini la sauvegarde sera mise dans le même dossier que le fichier.

en: User Directory
fr: Répertoire utilisateur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: View Editra's console log
fr: Afficher la console de log

en: View Line of Next Bookmark
fr: Voir la ligne du marque-pages suivant

en: View Line of Previous Bookmark
fr: Voir la ligne du marque-pages précédent

en: View Options
fr: Afficher les options

en: View pane selection list
fr: Voir le volet de la liste de sélection

en: Visit the project homepage %s
fr: Visiter le site du projet %s

en: Visual Helpers
fr: Aides visuelles

en: Warn when mixed eol characters are detected
fr: Vérifier les fins de lignes différentes

en: Warning Text
fr: Texte d'avertissement

en: Warning suggestions will include context insensitive results
fr: Les suggestions d'alerte inclueront des résultats non-sensibles au contexte.

en: Where
fr: Destination

en: Where to Save Profile?
fr: Où enregistrer le profil?

en: Whitespace
fr: Espace

en: Whitespace formating commands
fr: Commandes de formatage des espaces

en: Whole Word
fr: Mot Entier

en: Whole word
fr: Mot entier

en: Word Wrap
fr: Césure des lignes

en: Wrap Text Horizontally
fr: Transposer le texte horizontalement

en: Written in 100%% Python.
fr: Programme écrit uniquement en Python

en: You must restart Editra before your changes will take full affect.
fr: Vous devez redémarrer Editra pour que vos changements soient pris en compte.

en: Your profile has been updated to the latest version
fr: Votre profile a été mis à jour avec la dernière version

en: Zoom Default
fr: Zoom par défaut

en: Zoom In
fr: Agrandissement

en: Zoom Out
fr: Réduction

en: args
fr: arguments

en: bold
fr: gras

en: eol
fr: fin de ligne

en: exec
fr: executer

en: italic
fr: italique

en: underline
fr: souligné

en: untitled
fr: sans titre

en: untitled %d
fr: %d sans titre
