editra - en to he translation catalogue (133 entries)

en: "%s" was not found
he: לא נמצא %s

en: %s Source File
he: קובץ מקור %s

en: &Copy
he: ה&עתק

en: &Edit
he: &עריכה

en: &File
he: &קובץ

en: &Find
he: &חיפוש

en: &Font
he: &גופן

en: &Goto Line
he: עבור ל&שורה

en: &Help
he: (&H) עזרה

en: &New Tab
he: (N&) כרטיסיה חדשה

en: &Open
he: (O&) פתח

en: &Paste
he: (P&) הדבק

en: &Print
he: (P&) הדפסה

en: &Quick Find
he: (Q&) חיפוס מהיר

en: &Save
he: (S&) שמור

en: &Settings
he: (S&) הגדרות

en: &Toolbar
he: T& - סרגל כלים

en: &Tools
he: T& - כלים

en: &Undo
he: U& - בטל

en: &View
he: V& - תצוגה

en: **Alias**
he: **כינוי**

en: Abort
he: בטל

en: About
he: אודות

en: Add a new executable
he: הוסף קובץ הפעלה חדש

en: Add a new line after the current line
he: הוסף שורה חדשה לאחר השורה הנוכחית

en: Add a new line before the current line
he: הוסף שורה חדשה לפני השורה הנוכחית

en: Add and remove bookmarks
he: הוסף והסר סימניות

en: Advanced
he: מתקדם

en: Alias
he: כינוי

en: All
he: הכול

en: An updated version of Editra is available
    Would you like to download Editra %s now?
he: גירסה עדכנית יותר של Editra זמינה
    האם ברצונך להוריד את Editra גירסה %s כעת?

en: AntiAliasing
he: החלקה

en: Appearance
he: חזות

en: Apply
he: החל

en: Attributes
he: מאפיינים

en: Aui Pane Navigator
he: נווט שמשה Aui

en: Auto-Completion
he: השלמה אוטומטית

en: Auto-Indent
he: כניסה אוטומטית

en: Automatically save/use window state from last session
he: שמור/השתמש באופן אוטומטי במסך מפעולה אחרונה

en: Automatically trim whitespace on save
he: גזום אוטומטי של רווחים בעת השמירה

en: Background
he: רקע

en: Backspace Unindents
he: Backspace מבטל הפנית השורה

en: Binding
he: איגוד

en: Black/White
he: שחור/לבן

en: Bookmark Selected Path(s)
he: סמן נתיבים הנבחרים

en: Bookmarks
he: סימניות

en: Bracket Highlighting
he: סימון סוגר מרובע

en: Cancel
he: בטל

en: Canceled
he: בוטל/מבוטל

en: Change Font Settings
he: שנה הגדרות גופן

en: Change view to "%s"
he: שינוי תצוגה ל- %s

en: Changes made in this dialog are saved in your current profile. Some Items such as Language require the program to be restarted before taking effect.
he: השינוים שנעשו בדו-שיח,  נשמרו בפרופיל הנוכחי שלך. כמה פריטים, כמו שפה דורשים הפעלה מחודשת של התוכנה.

en: Changes will take affect once the program has been restarted
he: השינוים יהיו תקפים לאחר הפעלה מחודשת של התוכנית

en: Check
he: בדיקה

en: Check for updates on startup
he: בדוק לעדכונים בעת ההפעלה

en: Check if on disk file has been modified by others
he: בדוק האם לא נעשו שינוים על-ידי אחרים

en: Choose Search Folder
he: בחר תיקית החיפוש

en: Choose a Save Location
he: בחר מיקום השמירה

en: Choose an Encoding
he: בחר סוג הקידוד

en: Class Definitions
he: הגדרות המחלקה

en: Clear
he: נקה

en: Click on an item to edit
he: לחץ על הפריט לעריכתו

en: Close "%s"
he: סגור %s

en: Close All
he: סגור הכל

en: Close All Tabs
he: סגור כרטיסייה

en: Close Current Tab
he: סגור כרטיסייה נוכחית

en: Close Window
he: סגור את החלון

en: Close all open tabs
he: סגור כל הכרטיסיות הפתוחות

en: Close the current window
he: סוגר את החלון הנוכחי

en: Code
he: שורות קוד

en: Code Browser
he: דפדפן קידוד

en: Code Folding
he: מתקפלת קידוד

en: CodeBrowser
he: דפדפן מקודד

en: Color
he: צבע

en: Color Highlight Code Syntax
he: תחביר קוד של צבע מודגש

en: Color Scheme
he: ערכת צבעים

en: Colour/Default
he: צבע ברירת מחדל

en: Colour/White
he: צבע לבן

en: Command
he: פקודה

en: Commands that affect an entire line
he: פקודות שמשפיעות על שורה שלמה

en: Configuration
he: תצורה

en: Configure
he: קבע תצורה

en: Configure Printer
he: קבע תצורת מדפסת

en: Convert selected text to all lowercase letters
he: המר הטקסט הנבחר לאותיות קטנות

en: Convert selected text to all uppercase letters
he: המר הטקסט הנבחר לאותיות רישיות

en: Convert spaces to tabs in selected/all text
he: המר רווחים לטאבים בטקסט המובחר או כולו

en: Convert tabs to spaces in selected/all text
he: המר טאבים לרווחים בטקסט המובחר או כולו

en: Copy
he: העתקה

en: Copy Current Line
he: העתק שורה נוכחית

en: Copy Full Path
he: העתק נתיב מלא

en: Copy Line
he: העתק שורה

en: Copy Selected Text to Clipboard
he: העתק טכסט המובחר ללוח

en: Copyright
he: זכויות יוצרים

en: Create Archive of "%s"
he: יצור ארכיון של  %s

en: Created
he: נוצר

en: Cu&t
he: t& - גזור

en: Current Document
he: מסמך נוכחי

en: Cut
he: גזור

en: Cut Current Line
he: גזור שורה נוכחית

en: Cut Line
he: גזור שורה

en: Cut Selected Text from File
he: גזור טקסט המובחר מהקובץ

en: DECODING ERROR
he: ‏‏שגיאת פענוח

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Default EOL Mode
he: ברירת מחדל מצב סוף שורה (EOL)

en: Default Lexer
he: ברירת מחדל ניתוח לקסיקלי

en: Default Perspective
he: ברירת מחדל פרספקטיבה

en: Default highlighing for new documents
he: ברירת מחדל הדגשה למסמך חדש

en: Defines
he: הגדרות

en: Delete
he: הסר

en: Delete Perspective
he: הסר פרספקטיבה

en: Delete Saved View
he: הסר תצוגה שמורה

en: Direction
he: כיוון

en: Disable Error Reporter
he: בטל דיווח שגיאות

en: Display Font
he: תצוגת גופן

en: Do you wish to exit?
he: האם רצונך לצאת?

en: Document
he: מסמך

en: Down
he: למטה

en: Download
he: הורדה

en: Downloaded
he: ירד

en: Downloading
he: מוריד

en: Downloading To: %s
he: מוריד ל-%s

en: Downloading Update
he: מוריד עדכון

en: Downloading: %s
he: מוריד %s

en: Downloads are incomplete
he: הורדות חלקיות

en: Duplicate
he: שכפול

en: Duplicate Line
he: שורה כפולה

en: Duplicate the current line
he: שכפל שורה נוכחית

en: E&xit
he: x& - יציאה

en: EOL Mode
he: מצב סוף שורה (EOL)

en: ERROR: %s
he: שגיאה: %s

en: ERROR: Failed to save %s
he: שגיא: נכשל לשמור %s

en: Edge Guide
he: מדריך קצה

en: Edit
he: עריכה
