editra - en to it translation catalogue (698 entries)

en: "%s" was not found
it: "%s" non è stato trovato

en: %d matches were replaced.
it: %d riscontri sono stati sostituiti

en: %s Source File
it: %s File Sorgente

en: %s could not be found.
    Perhaps it's been moved or deleted.
it: non si e' potuto trovare %s
    Puo essere stato concellato o spostato

en: %s does not exist
it: %s non esiste

en: %s has been deleted since its last save point.
    
    Would you like to save it again?
it: %s è stato eliminato dall'ultimo punto di salvataggio
    Vuoi salvarlo nuovamente?

en: %s has been modified by another application.
    
    Would you like to reload it?
it: %s e' stato modificato da un altra applicazione
    
    Volete ricaricarlo?

en: &About...
it: &Informazioni...

en: &Close Tab
it: &Chiudi scheda

en: &Copy
it: &Copia

en: &Edit
it: &Modifica

en: &Find
it: &Trova

en: &Font
it: &Carattere

en: &Goto Line
it: &Vai alla linea

en: &Help
it: &Aiuto

en: &New Tab
it: &Nuova scheda

en: &Open
it: &Apri

en: &Paste
it: &Incolla

en: &Print
it: &Stampa

en: &Quick Find
it: &Ricerca rapida

en: &Save
it: &Salva

en: &Settings
it: Imp&ostazioni

en: &Toolbar
it: &Barra degli strumenti

en: &Tools
it: &Strumenti

en: &Undo
it: &Annulla

en: &View
it: &Visualizza

en: **New Commandline**
it: **Nuova linea di comando**

en: 0-50000 (0 unlimited)
it: 0-50000 (0 illimitato)

en: << Remove
it: << Rimuovi

en: Abort
it: Interrompi

en: About
it: Informazioni su...

en: Access Denied: %s
it: Accesso non consentito : %s

en: Add '%s' to dictionary
it: Aggiungi '%s' al dizionario

en: Add >>
it: Aggiungi >>

en: Add a new executable
it: Aggiungi un nuovo eseguibile

en: Add a new line after the current line
it: Aggiungi una nuova linea dopo la linea corrente

en: Add a new line before the current line
it: Aggiungi una linea prima della linea corrente

en: Add and remove bookmarks
it: Aggiungi e rimuovi segnalibri

en: Adds extra scrolling room after last line
it: Aggiungi extra scrolling dopo l'ultima linea

en: Advanced
it: Avanzate

en: All
it: Tutto

en: Alphabetically
it: Ordine Alfabetico

en: An updated version of Editra is available
    Would you like to download Editra %s now?
it: È disponibile una versione aggiornata di Editra
    Scaricare adesso Editra %s?

en: Appearance
it: Aspetto

en: Apply
it: Applica

en: Are you sure want to delete %s?
it: Si è sicuri di voler eliminare %s?

en: Are you sure you want to uninstall %s?
    This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler disinstallare %s?
    Questa operazione non si potrà annullare.

en: Arguments
it: Argomenti

en: Attributes
it: Attributi

en: Audible feedback when errors are detected
it: Emetti un suono se viene rilevato un errore

en: Aui Pane Navigator
it: Pannello Navigazione Aui

en: Author: %s
it: Autore: %s

en: Auto-Completion
it: Auto-Completamento

en: Auto-Indent
it: Auto-Rientro

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatically Backup Files
it: Salva automaticamente

en: Automatically clear output buffer between runs
it: Cancella buffer automaticamente dopo avvio

en: Automatically reload files when changes are detected on disk
it: Ricarica automaticamente i files quando vengono rilevati cambiamenti nel disco

en: Automatically save all open files before running
it: Salva automaticamente tutti i file aperti prima dell'avvio

en: Automatically save current file before running
it: Salva automaticamente i file aperti prima dell'avvio

en: Automatically save/use window state from last session
it: Salvare/usare automaticamente le impostazioni dell'ultima sessione

en: Automatically trim whitespace on save
it: Eliminare automaticamente gli spazi bianchi al salvataggio

en: Background
it: Sfondo

en: Backspace Unindents
it: Backspace deve togliere il rientro

en: Backup Path:
it: Cartella di backup:

en: Backup buffer to file periodically
it: Salva il buffer periodicamente

en: Backup file suffix:
it: Suffisso backup file:

en: Binding
it: Associazione

en: Black/White
it: Bianco/Nero

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Bookmark Selected Path(s)
it: Aggiungi i percorsi selezionati ai segnalibri

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Bracket Highlighting
it: Evidenzia le parentesi

en: Browse...
it: Sfoglia

en: Can't change directory to: %s
it: Non posso cambiare l'indirizzo in : %s

en: Cancel
it: Annulla

en: Canceled
it: Annullato

en: Caret Width:
it: Larghezza Caret:

en: Change Encoding
it: Cambia codifica

en: Change Font Settings
it: Cambia le impostazioni dei caratteri

en: Change line endings to %s
it: Cambia il terminatore di linea %s

en: Change the encoding of the current document.
it: Cambia la codifica del documento corrente.

en: Change view to "%s"
it: Cambia la vista a "%s"

en: Changes made in this dialog are saved in your current profile. Some Items such as Language require the program to be restarted before taking effect.
it: I cambiamenti effettuati in questa finestra sono salvati sul tuo profilo attuale. Alcune Impostazioni come la Lingua richiedono che il programma venga riavviato prima di avere effetto.

en: Changes will take affect once the program has been restarted
it: I cambiamenti avranno effetto al riavvio del programma

en: Check
it: Verifica

en: Check for updates on startup
it: Controlla la presenza di aggiornamenti all'avvio

en: Check if on disk file has been modified by others
it: Controlla se il contenuto del file su disco e' stato modificato da altri

en: Check spelling while typing
it: Controlla l'ortografia durante la digitazione

en: Checking...
it: Verifica in corso...

en: Choose Folder
it: Scegli Cartella

en: Choose Search Folder
it: Seleziona cartella di ricerca

en: Choose a Save Location
it: Scegli la posizione in cui salvare

en: Choose an Encoding
it: Scegli una Codifica

en: Choose and executable
it: Scegli un eseguibile

en: Class Definitions
it: Definizioni di Classe

en: Clear
it: Pulisci

en: Click on an item to edit
it: Premi sulla voce da editare

en: Close "%s"
it: Chiudi "%s"

en: Close All
it: Chiudi tutti

en: Close All '%s'
it: Chiudi tutti '%s'

en: Close All Tabs
it: Chiudi tutte le schede

en: Close Current Tab
it: Chiudi la scheda corrente

en: Close Other Tabs
it: Chiudi le altre schede

en: Close Window
it: Chiudi la Finestra

en: Close all open tabs
it: Chiude tutte le schede aperte

en: Close the current window
it: Chiudi la finestra corrente

en: Code
it: Codice

en: Code Browser
it: Navigatore del Codice

en: Code Folding
it: Raggruppamento codice

en: Code folding toggle actions
it: Azione nel cambio cartella codice

en: CodeBrowser
it: NavigatoreCodice

en: Color
it: Colore

en: Color Highlight Code Syntax
it: Colore Evidenziazione della sintassi del codice

en: Color Scheme
it: Schema colori

en: Color Scheme:
it: Schema colori:

en: Colour/Default
it: Colore/Impostato

en: Colour/White
it: Colore/Bianco

en: Column Edit
it: Modifica Colonne

en: Command
it: Comando

en: Commands that affect an entire line
it: Comando che modifica l'intera linea

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configuration Changes Made
it: Cambi nella configurazioni applicati

en: Configure
it: Configura

en: Configure Printer
it: Configura la Stampante

en: Convert selected text to all lowercase letters
it: Converti in lettere minuscole il testo selezionato

en: Convert selected text to all uppercase letters
it: Converti in lettere maiuscole il testo selezionato

en: Convert spaces to tabs in selected/all text
it: Converti gli spazi in tabulazioni nel testo selezionato / tutto

en: Convert tabs to spaces in selected/all text
it: Converti tabullatori in spazi nel testo selezionato/tutto

en: Copy
it: Copia

en: Copy Current Line
it: Copia la linea corrente

en: Copy Filename
it: Copia nomefile

en: Copy Full Path
it: Copia l'intero percorso

en: Copy Line
it: Copia la linea

en: Copy Selected Text to Clipboard
it: Copia il testo selezionato sulla Clipboard

en: Count
it: Conteggio:

en: Create Archive of "%s"
it: Crea archivio di "%s"

en: Create a new style theme
it: Crea nuovo Tema Style

en: Created
it: Creata

en: Cu&t
it: &Taglia

en: Current Directory
it: Cartella Attuale

en: Current Document
it: Documento corrente

en: Customize
it: Personalizza

en: Customize Menu
it: Personalizza il Menu

en: Customize the items shown in this menu.
it: Modifica gli oggetti visualizzati in questo menu

en: Customize...
it: Personalizza...

en: Cut
it: Taglia

en: Cut Current Line
it: Taglia la linea corrente

en: Cut Line
it: Taglia la linea

en: Cut Selected Text from File
it: Taglia il testo selezionato dal file

en: Cycle Clipboard
it: Cicla nella clipboard

en: Cycle through recent clipboard text
it: Cicla tra i recenti contenuti della clipboard

en: DECODING ERROR
it: ERRORE DI DECODIFICA

en: Default
it: Predefinito

en: Default EOL Mode
it: Metodo di EOL Predefinito

en: Default Lexer
it: Analizzatore lessicale predefinito

en: Default Perspective
it: Prospettiva predefinita

en: Default highlighing for new documents
it: Evidenziazione predefinita per i nuovi documenti

en: Defines
it: Definizioni

en: Delete
it: Elimina

en: Delete All
it: Cancella Tutto

en: Delete Bookmark
it: Cancella segnalibro

en: Delete Error
it: Eliminare l'errore

en: Delete File?
it: Eliminare il file?

en: Delete Line
it: Elimina riga

en: Delete Perspective
it: Cancella la prospettiva

en: Delete Saved View
it: Elimina la vista salvata

en: Delete all bookmarks
it: Cancella tutti i segnalibri

en: Delete the selected line(s)
it: Elimina la/e linea/e selezionata/e

en: Dictionary:
it: Dizionario

en: Direction
it: Direzione

en: Disable Error Reporter
it: Disabilita il rapporto di errore

en: Display Font
it: Visualizza Carattere

en: Do you wish to exit?
it: Vuoi veramente uscire?

en: Do you wish to open all %d files in this directory?
    
    Warning: opening many files at once may cause the editor to temporarily  freeze.
it: Volete aprire tutti i %d file di questa cartella?
    
    Attenzione aprendo molti file puo'  causare un blocco temporaneo dell' editor.

en: Document
it: Documento

en: Down
it: Giù

en: Download
it: Scarica

en: Downloaded
it: Scaricati

en: Downloading
it: Scaricamento in corso

en: Downloading To: %s
it: Scaricare in: %s

en: Downloading Update
it: Scaricare aggiornamenti

en: Downloading: %s
it: Scaricamento: %s

en: Downloads are incomplete
it: Lo scarico non e' completo

en: Duplicate
it: Duplicare

en: Duplicate Line
it: Duplicare linea

en: Duplicate the current line
it: Duplicare la linea corrente

en: E&xit
it: E&sci

en: EOL Mode
it: Metodo di EOL

en: ERROR: %s
it: ERRORE: %s

en: ERROR: Failed to save %s
it: ERRORE: non salvato %s

en: Edge Guide
it: Lato guida

en: Edit
it: Edita

en: Edit Preferences / Settings
it: Modifica le Preferenze / Impostazioni

en: Edit the way syntax is highlighted
it: Modifica il modo in cui la sintassi e' evidenziata

en: Editor Command
it: Comandi dell'editor

en: Editor Mode
it: Modalità dell'editor

en: Editor Options
it: Modifica opzioni

en: Editra Log
it: Log di Editra

en: Editra could not open %(filename)s
    
    Error:
    %(errormsg)s
it: Editra non puo' aprire %(filename)s
    
    Errore:
    %(errormsg)s

en: Editra is a programmers text editor.
it: Editra è un editor per programmatori

en: Editra translations project
it: Progetto di traduzione di Editra

en: Editra: Open
it: Editra: Apri

en: Elements
it: Elementi

en: Empty File
it: File vuoto

en: Enable
it: Abilita

en: Enable Vi Emulation
it: Abilita emulazione Vi

en: Enable column edit mode.
it: Abilita metodo di edizione a colonne

en: Encoding to try when auto detection fails
it: Codifica da provare quando fallisce l'auto rilevamento

en: End of line character formatting
it: Formato del carattere di fine linea

en: Enter a hex color value
it: Inserire un valore esadecimale per il colore

en: Enter style sheet name
it: Inserire il nome del foglio di stile

en: Enter the name of the new key profile
it: Inserire il nome della nuova chiave di profilo

en: Error
it: Errore

en: Error Opening File
it: Errore nell'apertura del file

en: Error Text
it: Testo di errore

en: Error Traceback:
it: Errore nel Rivedere:

en: Error in regular expression expansion.The replace action cannot be completed.
    
    Error Message: %s
it: Errore nell' espressione regolare. L' operazione di sostituzione non puo essere portata a termine
    
    Messaggio di errore: %s

en: Error: Something unexpected happend
    Help improve Editra by clicking on Report Error
    to send the Error Traceback shown below.
it: Errore: &Egrave; successo qualcosa di inaspettato
    Aiutaci a migliorare Editra cliccando sul Segnala Errore
    per inviare la descrizione dell'errore mostrato sotto.

en: Error: Unable to open %s
it: Errore: Impossibile aprire %s

en: Errors
it: Errori

en: Executable Commands
it: Comandi eseguibili

en: Executables
it: Eseguibili

en: Exit Code
it: Codice di uscita

en: Exit the Program
it: Esci dal programma

en: Exit the application
it: Esci dall'applicazione

en: Extended Auto-Comp
it: Auto composizione estesa

en: Extensions (space separated, no dots)
it: Estensioni (separato da spazi, nessun punto)

en: F&ormat
it: F&ormato

en: Failed
it: Fallito

en: Failed to create print preview
it: Errore nella preparazione dell' anteprima di stampa

en: Failed to delete style sheet:
    Error:
    %s
it: Impossibile cancellare il foglio stile:
    Errore:
    %s

en: Failed to get control reference for printing
it: Impossibile ottenere il controllo di riferimento per la stampa

en: Failed to install %d plugins
it: Impossibile installare %d plugin

en: Failed to load Enchant
it: Impossibile incantare il percorso

en: Failed to load the session: %(sessionname)s
    
    Error: %(error)s
it: Impossibile caricare la sessione %(sessionname)s
    Errore: %(error)s

en: Failed to reload %(filename)s:
    Error: %(errmsg)s
it: Impossibile ricaricare %(filename)s:
    Errore: %(errmsg)s

en: Failed to reload the file with: %(encoding)s
it: Impossibile ricaricare il file con: %(encoding)s

en: Failed to reload: %s
it: Impossibile ricaricare: %s

en: Failed to save file: %(filename)s
    
    Error:
    %(errormsg)s
it: Impossibile salvare il file: %(filename)s
    
    Errore:
    %(errormsg)s

en: Feedback
it: Commenti

en: File Backups
it: Copie File

en: File Filters:
it: Filtri del file

en: File History Length
it: Lunghezza dello storico dei file

en: File Location
it: Percorso del file

en: File Not Found
it: File non trovato

en: File Settings
it: Impostazioni file

en: File Stat Failed
it: Stat del file fallita

en: File Type
it: Tipo di File

en: File backup performed: %s
it: File di salvataggio preformato: %s

en: File is Read Only and cannot be saved
it: Il file e' in sola lettura e non e' possibile salvarlo

en: File is already open in an existing page.
    Do you wish to open it again?
it: Il file e' gia aperto in un'altra pagina.
    Aprirlo un altra volta?

en: Files Searched: %d
it: File cercati: %d

en: Filetype Associations
it: Associazione di tipi di file

en: Find
it: Trova

en: Find All
it: Trova tutto

en: Find Count
it: Trova conteggio

en: Find Next
it: Trova successivo

en: Find Options
it: Opzioni di ricerca

en: Find Previous
it: Trova precedente

en: Find Selected
it: Trova la Selezione

en: Find Text
it: Trova testo

en: Find and Replace Text
it: Trova e sostituisci Testo

en: Find what
it: Cerca qualcosa

en: Find/R&eplace
it: Trova/S&ostituisci

en: Find/Replace
it: Trova/Sostituisci

en: Finished
it: Completato

en: Finshed downloading plugins
it: Terminato di scaricare i Plugins

en: Folder
it: Cartella

en: Font
it: Tipo di carattere

en: Font Settings
it: Impostazioni tipi di carattere

en: Foreground
it: Primo piano

en: Format
it: Formato

en: Format EOL?
it: Formatta i caratteri di fine riga?

en: Format all EOL characters to %s Mode
it: Formatta tutti i caratteri EOL nel %s Modo

en: Function Definitions
it: Definizioni di funzione

en: Functions
it: Funzioni

en: General
it: Generale

en: Generate %s
it: Generato %s

en: Generate Code and Documents
it: Genera codice e documenti

en: Generate a %s version of the current document
it: Generare la %s versione del corrente documento

en: Generate an %s version of the current document
it: Generare una %s versione del corrente documento

en: Generator
it: Generatore

en: Get Info
it: Ottieni informazioni

en: Global Variables
it: Variabili globali

en: Goto "%s"
it: Vai a "%s"

en: Goto Line
it: Vai a

en: Goto Line Number
it: Vai alla linea numero

en: Goto Matching Brace
it: Vai alla parentesi opposta

en: Goto command buffer
it: Vai al buffer comandi

en: Goto next position in history.
it: Vai alla prossima posizione nello storico.

en: Goto previous match
it: Vai al riscontro precedente

en: Goto previous position in history.
it: Vai alla posizione precedente nello storico.

en: Goto the next match
it: Vai al riscontro successivo

en: Guide Column
it: Colonna guida

en: Highlight Brackets/Braces
it: Evidenzia parentesi quadre/graffe

en: Highlight Caret Line
it: Evidenzia la linea con il cursore

en: Highlight the background of the current line
it: Evidenzia lo sfondo della linea corrente

en: Icon Theme
it: Tema delle icone

en: Icons
it: Icone

en: Identities
it: Identità

en: Ignore
it: Ignora

en: Imports
it: Importa

en: Indent Lines
it: Applica un rientro alle righe

en: Indent Width
it: Ampiezza rientro

en: Indent the selected lines
it: Applica un rientro alle linee selezionate

en: Indentation Guides
it: Guida di indentazione

en: Info
it: Informazioni

en: Info Text
it: Testo informativo

en: Input Helpers
it: Inserimento aiuto

en: Insert spaces instead of tab characters with tab key
it: Inserire spazi al posto dei tab con il tasto tab

en: Install
it: Installa

en: Install the plugins for all users
     **requires administrative privileges**
it: Installare i plugin per tutti gli utenti
     ** richiede priviliegi di amministratore **

en: Install the plugins only for the current user
it: Installa i plugin solo per l'utente corrente

en: Installation Error
it: Errore di installazione

en: Installed Version
it: Versione Installata

en: Invalid Path
it: Cartella non valida

en: Invalid expression "%s"
it: Espressione non valida "%s"

en: Invalid file: %s
it: File non valido: %s

en: Inverse
it: Inverso

en: Join Lines
it: Unisci linee

en: Join the Selected Lines
it: Unisci le linee selezionate

en: Jump to Saved Path
it: Salta all'indirizzo Salvato

en: Key
it: Chiave

en: Key Profile
it: Chiave profilo

en: Keybindings
it: Associazioni di tasti

en: Kind
it: Tipo

en: Labels
it: Etichette

en: Language
it: Lingua

en: Latest Version
it: Ultima versione

en: Launch
it: Esegui

en: Launch Configuration
it: Lancia Configurazione

en: Layout
it: Disposizione

en: Lexer
it: Analizzatore lessicale

en: Lexers
it: Analizzatori lessicali

en: Library Error
it: Errore di libreria

en: License: wxWindows (see COPYING.txt for full license)
it: Licenza: wxWindows (vedere COPYING.txt per la licenza completa)

en: Line Buffering:
it: Buffering linea:

en: Line Edit
it: Casella di testo

en: Line Number
it: Numero di linea

en: Line: %(lnum)d  Column: %(cnum)d
it: Linea: %(lnum)d  Colonna: %(cnum)d

en: Load Last Session
it: Carica l'ultima Sessione

en: Load Profile
it: Carica profilo

en: Load Session
it: Carica sessione

en: Load a Custom Profile
it: Carica un profilo personalizzato

en: Load a saved session.
it: Carica e salva la sessione

en: Load and save custom Profiles
it: Carica e salva i profili personalizzati

en: Load and save custom sessions.
it: Carica e salva una sessione personale

en: Load files from last session on startup
it: Carica alla partenza i file dall'ultima sessione

en: Loaded Profile: %s
it: Profilo caricato: %s

en: Loaded Session: %s
it: Sessione caricata: %s

en: Locale Settings
it: Impostazioni di localizzazione

en: Lock File
it: Blocca File

en: Look in
it: Guarda in

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: Macro Definitions
it: Definizioni Macro

en: Macros
it: Macro

en: Main display font for various UI components
it: Carattere principale per i vari componenti della UI

en: Manage, Download, and Install plugins
it: Controllo, Scaricamento, ed Installazione plugins

en: Manually Set a Lexer/Syntax
it: Impostare manualmente analizzatore lessicale/Sintassi

en: Match Case
it: Distingui le maiuscole

en: Match case
it: Considera maiuscole/minuscole

en: Maximize Editor
it: Massimizza Editor

en: Misc
it: Varie

en: Missing session files
it: File di sessione mancante

en: Mixed EOL characters detected.
    
    Would you like to format them to all be the same?
it: Sono stati individuati dei caratteri di fine riga misti.
    Vuoi formattarli in modo che siano tutti uguali?

en: Modified
it: Modificato

en: Modifier 1
it: Modificatore 1

en: Modifier 2
it: Modificatore 2

en: Modules
it: Moduli

en: Move Current Line Down
it: Muovi la riga corrente in basso

en: Move Current Line Up
it: Muovi la linea corrente in alto

en: Move Tab to New Window
it: Sposta Tab su Nuova Finestra

en: Move caret matching brace
it: Sposta il cursore sulla parentesi opposta

en: Move the current line down
it: Muovi la linea corrente in basso

en: Move the current line up
it: Muovi la riga corrente in alto

en: Move to Recycle Bin
it: Sposta nel Cestino

en: Move to Trash
it: Sposta nel Cestino

en: Namespaces
it: Namespace

en: New
it: Nuovo

en: New &Window
it: Nuova &finestra

en: New File
it: Nuovo File

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: New Line After
it: Nuova Linea dopo

en: New Line Before
it: Nuova Linea Prima

en: New Profile
it: Nuovo profilo

en: New Style Sheet
it: Nuovo Fogli Stile

en: New Tab
it: Nuova scheda

en: Next
it: Avanti

en: Next Bookmark
it: Segnalibro successivo

en: Next Position
it: Prossima posizione

en: No Description Available
it: Nessuna descrizione disponibile

en: No Suggestions
it: Nessun suggerimento

en: No Valid Files to Open
it: Nessun file valido da aprire

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Not implemented
it: Non implementato

en: Ok
it: OK

en: Old Machintosh (\r)
it: Vecchio Machintosh (\r)

en: Old Macintosh (\r)
it: Vecchio Machintosh (\r)

en: Online Documentation...
it: Documentazione in linea

en: Online project documentation and help guides
it: Documentazione Online del progetto e guide

en: Open
it: Apri

en: Open &Recent
it: Apri &Recenti

en: Open A Python Shell
it: Apri la Shell Python

en: Open Code Browser Sidepanel
it: Apri il pannello laterale per la navigazione del Codice

en: Open Directory?
it: Aprire la cartella?

en: Open Documents
it: Apri documenti

en: Open File
it: Apri file

en: Open File Browser Sidepanel
it: Apri il pannello laterale per la navigazione dei file

en: Open files in new windows by default
it: Predefinisci apertura File in una nuova finestra

en: Open the Quick Find Bar
it: Apri la barra di ricerca veloce

en: Open with
it: Apri con

en: Opened file: %s
it: Apri il file: %s

en: Opening %s
it: Apertura di %s

en: Output
it: Risultato

en: P&aste After
it: Incoll&a dopo

en: Packages
it: Pacchetti

en: Page Set&up
it: Impostazione Pagina

en: Pane Navigator
it: Navigatore pannelli

en: Password
it: Parola d'accesso

en: Paste
it: Incolla

en: Paste Text from Clipboard to File
it: Incolla il testo dall Clipboard ad un File

en: Paste Text from Clipboard to File after the cursor
it: Incolla Testo dalla Clipboard nel File dopo il cursore

en: Path to libenchant
it: Percorso per libenchant

en: Pathmarks
it: Indica il percorso

en: Permissions
it: Permessi

en: Perspective Name
it: Nome veduta

en: Perspective to Delete
it: Veduta da cancellare

en: Perspectives
it: Veduta

en: Plain Text
it: Solo testo

en: Platform Info
it: Informazioni piattaforma

en: Please check the preferences dialog to check your preferences
it: Usare la dialog delle preferenze per controllare le proprie preferenze

en: Please check the preferences dialog to verify your preferences
it: Controllate cortesemente il dialog delle preferenze per verificare le vostre preferenze

en: Plugin Manager
it: Gestore plugin

en: Port Number
it: Numero di porta

en: Pr&eferences
it: Pr&eferenze

en: Preferences - Editra
it: Preferenze - Editra

en: Preferred Encoding
it: Codifica Preferita

en: Preview File
it: Mostra Anteprima

en: Preview Printout
it: Anteprima di stampa

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Bookmark
it: Segnalibro precedente

en: Previous Position
it: Posizione Precedente

en: Primary Font
it: Fonte caratteri primaria

en: Print
it: Stampa

en: Print Current File
it: Stampa il file corrente

en: Print Error
it: Errore di stampa

en: Print Pre&view
it: Ante&prima di Stampa

en: Print Preview
it: Anteprima di Stampa

en: Print failure
it: Errore di Stampa

en: Printer Error
it: Errore stampante

en: Printer Mode
it: Metodo Stampa

en: Procedure Definitions
it: Definizioni di procedure

en: Profile
it: Profilo

en: Profile Saved as: %s
it: Salva Profilo come: %s

en: Profile Updated
it: Profilo aggiornato

en: Program Executable Command
it: Comando di Esecuzione Programma

en: Programs
it: Programmi

en: Project Homepage...
it: Pagina principale del progetto

en: Protocols
it: Protocolli

en: Proxy Settings
it: Impostazioni Proxy

en: Proxy URL
it: URL (Indirizzo) Proxy

en: Public Functions
it: Funzioni Pubbliche

en: Public Subroutines
it: Soubroutines Pubbliche

en: Put an item on the Shelf
it: Aggiungere un elemento allo scaffale

en: Rate: %.2f Kb/s
it: Velocità: %.2f kb/s

en: Re-run the last run program
it: Riesegui l'ultimo programma

en: Read Only
it: Sola lettura

en: Recent Searches
it: Ricerche recenti

en: Recently Opened Files
it: File aperti recentemente

en: Recording Finished
it: Fine registrazione

en: Recording Macro
it: Registrazione Macro

en: Redo
it: Ripeti

en: Redo Last Undo
it: Riprendi ultimo annullamento

en: Regex Compile Error
it: Errore compilazione espressione regolare

en: Regular Expression
it: Espressione regolare

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Reload File?
it: Ricarico il File?

en: Reload the file with a specified encoding
it: Ricarica il file con una specifica codifica

en: Reload with Encoding
it: Ricarica con codifica

en: Reload with Encoding...
it: Ricaricare con la codifica

en: Remember File Position
it: Ricorda la posizione nel file

en: Remember Window Position on Exit
it: Ricorda la posizione della finestra in uscita

en: Remember Window Size on Exit
it: Ricorda la dimensione della finestra in uscita

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove All Bookmarks
it: Rimuovi tutti i segnalibri

en: Remove Saved Path
it: Rimuovi gli indirizzi salvati

en: Remove Style
it: Rimuovi Stile

en: Remove all bookmarks from the current document
it: Rimuovi tutti i segnalibri dal presente documento

en: Remove selection from list
it: Rimuovi la selezione dalla lista

en: Remove trailing whitespace
it: Rimuovi gli spazi alla fine

en: Rename
it: Rinomina

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace All
it: Sostituisci tutto

en: Replace Error
it: Errore di sostituzione

en: Replace with
it: Sostituisci con

en: Report Error
it: Rapporto errori

en: Resave File?
it: Risalva il file?

en: Restore Editor
it: Ripristina Editor

en: Retrieving Plugin List
it: Recupero Lista Plugin

en: Reveal in
it: Rivela in

en: Revert file to last save point
it: Riporta il file all'ultimo punto salvato

en: Revert to Default
it: Ritorna ai valori predefiniti

en: Revert to Saved
it: Riporta al ultimo salvato

en: Run
it: Esegui

en: Run last executed
it: Esegui l'ultimo eseguito

en: Run script from current buffer
it: Esegui lo script dal buffer corrente

en: Run the file associated with the current buffer in Launch
it: Avvia i files associati con il buffer corrente all'avvio

en: Save
it: Salva

en: Save "%s"
it: Salva "%s"

en: Save &As
it: Salva con &nome

en: Save All
it: Salva Tutto

en: Save As
it: Salva con Nome

en: Save Changes?
it: Salvare le modifiche?

en: Save Current File
it: Salva il file attuale

en: Save Current Settings to a New Profile
it: Salva le impostazioni correnti in un nuovo profilo

en: Save Current View
it: Salva vista attuale

en: Save Error
it: Errore di salvataggio

en: Save Perspective
it: Salva la vista

en: Save Profile
it: Salva profilo

en: Save Selected Paths
it: Salva Il percorso selezionato

en: Save Session
it: Salva sessione

en: Save Styles
it: Salva gli stili

en: Save all open pages
it: Salva tutte le pagine aperte

en: Save the current session.
it: Salva la sessione corrente

en: Save the current window layout
it: Salva le impostazioni della finestra corrente

en: Saved File As: %s
it: Salva file con nome: %s

en: Saved File: %s
it: File salvato: %s

en: Search Complete: %d matching lines where found.
it: RIcerca completata: sono state trovate %d linee corrispondenti.

en: Search Recursively
it: Cerca ricorsivamente

en: Search Started
it: Ricerca iniziata

en: Search complete
it: Ricerca completa

en: Search for the currently selected phrase
it: Ricerca per la frase correntemente selezionata

en: Search in directory
it: Cerca nella cartella

en: Search wrapped to bottom
it: RIcerca verso il basso

en: Search wrapped to top
it: Ricerca verso l'alto

en: Secondary Font
it: Tipo carattere secondario

en: Sections
it: Sezioni

en: Select &All
it: Selezion&a tutti

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select All Text in Document
it: Seleziona tutto il testo del documento

en: Select an encoding to reload the file with
it: Selezione una codifica con cui ricaricare il file

en: Select plugins to download
it: Seleziona i plugin da scaricare

en: Selected Text
it: Testo selezionato

en: Send bug reports and suggestions
it: Inviare il rapporto di errore ed eventuali suggerimenti

en: Session Load Error
it: Errore durante il caricamento della sessione

en: Session Manager
it: Impostazioni Sessione

en: Session Name
it: Nome Sessione

en: Session Saved as: %s
it: Sessione salvata come: %s

en: Session file is empty.
it: Il file di sessione e' vuoto.

en: Session to Load:
    Current Session: '%s'
it: Sessione da caricare:
    Sessione attuale: '%s'

en: Session:
it: Sessione:

en: Sessions
it: Sessioni

en: Set Font
it: Imposta il tipo di carattere

en: Set the preview file type
it: Imposta il tipo di file di anteprima

en: Sets a secondary font used for special regions when syntax highlighting is in use
it: Imposta il tipo di carattere secondario da usare nelle regioni speciali quando è attiva l'evidenziazione della sintassi

en: Sets the main/default font of the document
it: Imposta il tipo di carattere principale del documento

en: Settings
it: Impostazioni

en: Shelf
it: Scaffale

en: Show Calltip
it: Mostra Calltip

en: Show EOL Markers
it: Mostra il marcatore di EOL

en: Show Edge Guide
it: Mostra il bordo guida

en: Show Hidden Files
it: Mostra i file nascosti

en: Show Icons on Tabs
it: Mostra icone sulle schede

en: Show Indentation Guides
it: Mostra le guide di indentazione

en: Show Line Number Margin
it: Mostra il margine del numero di linea

en: Show Line Numbers
it: Mostra il numero di linea

en: Show Shelf
it: Mostra lo scaffale

en: Show Splash Screen
it: Mostra splash screen

en: Show Status Bar
it: Mostra barra di stato

en: Show Toolbar
it: Mostra la barra degli strumenti

en: Show Whitespace
it: Mostra gli spazi bianchi

en: Show Whitespace Markers
it: Mostra i marcatori di spazio bianco

en: Show a calltip for the current word.
it: Mostra un calltip per la parola attuale

en: Show autocompletion hints.
it: Mostra suggerimenti di autocompletamento

en: Show output from
it: Mostra l'uscita da

en: Show the Shelf
it: Mostra lo scaffale

en: Show the edge column guide
it: Mostra il bordo della guida delle colonne

en: Show the session manager bar
it: Mostra la barra gestore di sessione

en: Size
it: Dimensione

en: Some files in saved session could not be found on disk:
it: Alcuni files di sessione non sono stati trovati nel disco:

en: Some styles have been changed would you like to save before exiting?
it: Alcuni stili sono stati cambiati. Volete salvare prima di uscire?

en: Sorry will be ready for future version
it: Spiacente, sarà pronto per la una versione futura

en: Sorting
it: Riordina

en: Spaces to Tabs
it: Da spazi a tabulatori

en: Spell Checking
it: Controllo ortografico

en: Spelling
it: Controllo ortografico

en: Start a New File
it: Inizia un nuovo File

en: Start a new file in a new tab
it: Inizia un nuovo file in una nuova scheda

en: Start a new file in a new window
it: Inizia un nuovo file in una nuova finestra

en: Start in Normal Mode
it: Perti nel modo normale

en: Startup
it: Avvio

en: Startup Settings
it: Impostazioni di avvio

en: Status Unknown
it: Stato sconosciuto

en: Style Editor
it: Editor degli stili

en: Style Tags
it: Etichette dello stile

en: Style Theme
it: Tema dello stile

en: Subroutine Declarations
it: Dichiarazioni di sottoprogrammi

en: Subroutines
it: Sottoprogramma

en: Successfully Installed Plugins
it: Plugin installati con successo

en: Suffix for backup file names
it: Suffisso nome file per backup

en: Switch Lexer to %s
it: Cambia analizzatore lessicale in %s

en: Syntax Highlighting
it: Evidenziatore di sintassi

en: System Directory
it: Cartella di sistema

en: Tab Width
it: Larghezza tab

en: Tabs to Spaces
it: Da tabulazioni a spazi

en: Task Definitions
it: Definizioni di compiti

en: Text Colors
it: Colori del testo

en: Text Document
it: Documento di testo

en: The correct encoding of '%s' could not be determined.
    
    Choose an encoding and select Ok to open the file with the chosen encoding.
    Click Cancel to abort opening the file
it: La codifica corretta di '%s' non puo essere determinata.
    Scegliete un formato di codifica e selezionate Ok per aprire il file con con la codifica selezionata.
    Premete Annulla per abortire l'apertura del file

en: The file: "%s" has been modified since the last save point.
    
    Would you like to save the changes?
it: Il file: "%s" è stato modificato dall'ultimo salvataggio.
    Volete salvare i cambiamenti?

en: The new style sheet '%s' has not been saved would you like to save before exiting?
it: Il nuovo foglio di stile '% s' non è stato salvato. Desideri salvare prima di uscire?

en: The new style theme '%s' has not been saved.
    
    Would you like to save it before changing themes?
it: Il nuovo tema style '%s' non è stato salvato.
    
    Desideri salvarlo prima di modificare il tema?

en: The requested command could not be executed.
it: Il comando richiesto non può essere eseguito.

en: The search term '%(term)s' was found %(count)d times.
it: La parola  '%(term)s' è stata trovata %(count)d volte

en: The style %s already exists. Please choose a different name.
it: Lo stile %s già esiste. Si prega di selezionare un nome differente.

en: There are no files that Editra can open in %s
it: Non ci sono file che Editra possa aprire in %s

en: There was an error when printing.
    Check that your printer is properly connected.
it: Vi e' un errore quando si stampa
    Controllate che la vostra stampante sia propriamente connessa.

en: This plugin requires a newer version of Editra.
it: Questo plugin necessita della nuova versione di Editra.

en: This plugin will be uninstalled on next program launch.
it: Questo plugin verra eliminato al prossimo avvio

en: To Lowercase
it: Trasforma in Minuscolo

en: To Uppercase
it: Trasforma in Maiuscolo

en: To add a new item drag and drop the plugin file into the list.
    
    To remove an item select it and hit Delete or Backspace.
it: Per aggiungere un nuovo elemento trascinare il plugin nella lista.
    Per rimuovere un elemento selezionarlo e premere Cancella o Backspace.

en: Toggle Auto-Indentation functionality
it: Abilita/disabilita auto-indentazione

en: Toggle Bookmark
it: Abilita/disabilita segnalibro

en: Toggle Code Folding
it: Abilita/disabilita raggruppamento del codice

en: Toggle Comment
it: Abilita/disabilita commento

en: Toggle Editor Maximization
it: Commuta Massimizzazione Editor

en: Toggle Editor View Options
it: Scambia l'opzione della vista

en: Toggle all folds
it: Commuta tutti i fold

en: Toggle bookmark of the current line
it: Abilita/disabilita il segnalibro della linea corrente

en: Toggle comment on the selected line(s)
it: Abilita/disabilita il commento nella linea(e) selezionata(e)

en: Toggle current fold
it: Commuta fold corrente

en: Toggle fold
it: Commuta folding

en: Toolbar Icon Size
it: Dimensione della barra degli strumenti

en: Translate Editra...
it: Traduzione Editra.....

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Transpose Line
it: Scambia la linea

en: Transpose the current line with the previous one
it: Scambiare la linea corrente con la precedente

en: Trim Trailing Whitespace
it: Taglia gli spazi alla fine

en: Turn off for better performance
it: Disabilitare per migliorare le prestazioni

en: Unable to accept dropped file or text
it: Non posso accettare il trascinamento del file o del testo

en: Unable to delete %s
it: Impossibile eliminare %s

en: Unable to retrieve plugin list
it: Impossibile trovare la lista dei plugin

en: Undo
it: Annulla

en: Undo Last Action
it: Annulla l'ultima azione

en: Unindent Lines
it: Togliere l' identazone della linea

en: Unindent the selected lines
it: Togliere l' indentazione della linea selezionata

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Uninstall Plugin
it: Disinstalla il plugin

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Up
it: Su

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Available
it: Aggiornamenti disponibili

en: Uppercase
it: Maiuscole

en: Use Auto Completion when available
it: Usa l'auto completamento quando disponibile

en: Use Proxy
it: Utilizza il Proxy

en: Use Soft Tabs
it: Utilizza i Soft Tab

en: Use Tabs Instead of Spaces
it: Utilizza il tabulatore al posto degli spazi

en: Used to set a custom backup path. If not specified the backup will be put in the same directory as the file.
it: Usato per impostare una cartella personalizzata di backup. Se non viene specificata il backup sarà messo nella stessa cartella del file.

en: User Directory
it: Cartella utente

en: Username
it: Nome utente

en: View Editra's console log
it: Visualizza la console di log di Editra

en: View Line of Next Bookmark
it: Vedi la linea del prossimo segnalibro

en: View Line of Previous Bookmark
it: Vedi la linea del precedente segnalibro

en: View Options
it: Vedi le opzioni

en: View Virtual Space After Last Line
it: Mostra spazio virtuale dopo l'ultima linea

en: View all bookmarks
it: Visualizza tutti i segnalibri

en: View pane selection list
it: Vedi l'elenco dei pannelli

en: Visit the project homepage %s
it: Visita l'homepage del progetto %s

en: Visual Helpers
it: Aiuti visivi

en: Warn when mixed eol characters are detected
it: Avverti quando vengono individuati caratteri di fine linea misti

en: Warning Text
it: Testo di avvertimento

en: Warning suggestions will include context insensitive results
it: Attenzione il suggerimento includera un risultato sensibile al contesto

en: Where
it: Dove

en: Where to Save Profile?
it: Dove salvare il profilo?

en: Whitespace
it: Spazio

en: Whitespace formating commands
it: Comandi di formattazione degli spazi

en: Whole Word
it: Parola completa

en: Whole word
it: Parola intera

en: Wildcard shell patterns for matching files (*.txt *.html).
it: Caratteri  jolly per i file corrispondenti (*. Txt *. Html).

en: Word Completion
it: Completamento parole

en: Word Wrap
it: Continua a capo

en: Would you like to save the changes to '%s' before changing themes?
    
    Selecting No will result in all changes being lost.
it: Vuoi salvare le modifiche a '%s' prima di cambiare tema?
    
    Selezionando No tutte le modifiche verranno perdute.

en: Wrap Text Horizontally
it: continua il testo orizzontalmente

en: Written in 100%% Python.
it: Scritto al 100%% in Python

en: You must restart Editra before your changes will take full affect.
it: Dovete riavviare Editra perche abbiano effetto i vostri cambiamenti.

en: Your profile has been updated to the latest version
it: Il profilo e' stato aggiornato all'ultima versione

en: Zoom Default
it: Zoom predefinito

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Riduci

en: args
it: Argomenti

en: bold
it: grassetto

en: italic
it: corsivo

en: underline
it: sottolineatura

en: untitled
it: senza nome

en: untitled %d
it: senza titolo %d
