editra - en to ja translation catalogue (633 entries)

en: "%s" was not found
ja: %sが見つかりませんでした。

en: %d matches were replaced.
ja: %d個の一致した箇所を置換しました。

en: %s Source File
ja: %sのソースファイル

en: %s could not be found.
    Perhaps it's been moved or deleted.
ja: %sは見つかりませんでした。
    移動または削除された可能性があります。

en: %s does not exist
ja: %sはありません。

en: %s has been deleted since its last save point.
    
    Would you like to save it again?
ja: %sは最後の保存ポイント以降に削除されました。
    
    もう一度保存しますか？

en: %s has been modified by another application.
    
    Would you like to reload it?
ja: %sは他のアプリケーションで変更されました。
    
    再読み込みしますか？

en: &About...
ja: バージョン情報(&A)...

en: &Close Tab
ja: タブを閉じる(&C)

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Find
ja: 検索(&F)

en: &Font
ja: フォント(&F)

en: &Goto Line
ja: 指定行へジャンプ(&G)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &New Tab
ja: 新規タブ(&N)

en: &Open
ja: 開く(&O)

en: &Paste
ja: 貼り付け(&P)

en: &Print
ja: 印刷(&P)

en: &Quick Find
ja: クイック検索(&Q)

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: &Toolbar
ja: ツールバー(&T)

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Undo
ja: 元に戻す(&U)

en: &View
ja: 表示(&V)

en: **Alias**
ja: **エイリアス**

en: << Remove
ja: << 除去

en: Abort
ja: 中止

en: About
ja: バージョン情報

en: Access Denied: %s
ja: アクセス拒否: %s

en: Add >>
ja: 追加 >>

en: Add a new executable
ja: 新しい実行プログラムを追加

en: Add a new line after the current line
ja: この行の後に新しい行を追加する

en: Add a new line before the current line
ja: この行の前に新しい行を追加する

en: Add and remove bookmarks
ja: ブックマークを追加・削除する

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Alias
ja: エイリアス

en: All
ja: 全て

en: An updated version of Editra is available
    Would you like to download Editra %s now?
ja: 更新されたバージョンのEditraを利用できます
    今すぐEditra %sをダウンロードしますか？

en: AntiAliasing
ja: アンチエイリアス

en: Appearance
ja: 外観

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure want to delete %s?
ja: %s を削除しますか?

en: Are you sure you want to uninstall %s?
    This cannot be undone.
ja: %sをアンインストールしてもよろしいですか?
    この操作は取り消しできません。

en: Attributes
ja: 属性

en: Audible feedback when errors are detected
ja: エラーが検出されたときに音で知らせる

en: Aui Pane Navigator
ja: AUIペインナビゲータ

en: Author: %s
ja: 作者: %s

en: Auto-Completion
ja: オートコンプリート

en: Auto-Indent
ja: 自動インデント

en: Automatically Backup Files
ja: 自動的にファイルをバックアップする

en: Automatically reload files when changes are detected on disk
ja: ディスク上のファイルが変更された場合自動的に再読み込みする

en: Automatically save/use window state from last session
ja: 自動的にウィンドウのサイズを保存する

en: Automatically trim whitespace on save
ja: 保存時に自動的に空白をトリムする

en: Background
ja: 背景

en: Backspace Unindents
ja: バックスペースはインデントしない

en: Backup buffer to file periodically
ja: 周期的にバッファをファイルにバックアップする

en: Binding
ja: バインディング

en: Black/White
ja: モノクロ

en: Bookmark Selected Path(s)
ja: 選択したパスをブックマークする

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Bracket Highlighting
ja: カッコをハイライトする

en: Bug Tracker...
ja: バグ・トラッカー...

en: Can't change directory to: %s
ja: ディレクトリを"%s"に変更できません

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Canceled
ja: キャンセルされました

en: Change Encoding
ja: エンコーディングの変更

en: Change Font Settings
ja: フォント設定を変える

en: Change line endings to %s
ja: 行末を"%s"に変更する

en: Change view to "%s"
ja: "%s"のビューに変更する

en: Changes made in this dialog are saved in your current profile. Some Items such as Language require the program to be restarted before taking effect.
ja: このダイアログでの変更は現在のプロファイルに保存されています。言語などのいくつかのアイテムを有効にするためにはプログラムを再起動する必要があります。

en: Changes will take affect once the program has been restarted
ja: 変更するにはプログラムを再起動する必要があります

en: Check
ja: チェック

en: Check for updates on startup
ja: 起動時にアップデートをチェックする

en: Check if on disk file has been modified by others
ja: ディスク上のファイルが他のユーザによって修正されたかどうかを確認する

en: Check spelling while typing
ja: 入力中にスペルチェックをする

en: Choose Folder
ja: 検索するフォルダを選択して下さい

en: Choose Search Folder
ja: 検索するフォルダを選択して下さい

en: Choose a Save Location
ja: 保存場所を選ぶ

en: Choose an Encoding
ja: 文字エンコードを選択

en: Choose and executable
ja: 選択と実行プログラム

en: Class Definitions
ja: クラスの定義

en: Clear
ja: クリア

en: Click on an item to edit
ja: 修正するアイテムをクリックしてください

en: Close "%s"
ja: "%s"を閉じる

en: Close All
ja: 全て閉じる

en: Close All Tabs
ja: 全てのタブを閉じる

en: Close Current Tab
ja: 現在のタブを閉じる

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Close all open tabs
ja: 全てのタブを閉じる

en: Close the current window
ja: このウィンドウを閉じる

en: Code
ja: コード

en: Code Browser
ja: コードブラウザ

en: Code Folding
ja: コードをたたむ

en: Code folding toggle actions
ja: コード折りたたみの切り替え

en: CodeBrowser
ja: コードブラウザ

en: Color
ja: 色

en: Color Highlight Code Syntax
ja: コードシンタックスをハイライトする

en: Color Scheme
ja: カラースキーム

en: Colour/Default
ja: カラー/デフォルト

en: Colour/White
ja: カラー/白

en: Command
ja: コマンド

en: Commands that affect an entire line
ja: 行のコマンド

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration Changes Made
ja: 設定が変更されました

en: Configure
ja: 設定

en: Configure Printer
ja: プリンタの設定

en: Convert selected text to all lowercase letters
ja: すべての選択したテキストを小文字に変換する

en: Convert selected text to all uppercase letters
ja: すべての選択したテキストを大文字に変換する

en: Convert spaces to tabs in selected/all text
ja: 選択した/全ての文字の空白をタブに変換する

en: Convert tabs to spaces in selected/all text
ja: 選択した/全ての文字のタブを空白に変換する

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Current Line
ja: 現在の行をコピー

en: Copy Full Path
ja: フルパスをコピーする

en: Copy Line
ja: 行をコピー

en: Copy Selected Text to Clipboard
ja: 選択したテキストをクリップボードにコピーする

en: Count
ja: 数える

en: Create Archive of "%s"
ja: "%s"のアーカイブを作成する

en: Created
ja: 作成日時

en: Cu&t
ja: 切り取り(&t)

en: Current Document
ja: 現在の文書

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Customize Menu
ja: メニューのカスタマイズ

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cut Current Line
ja: 現在の行をカット

en: Cut Line
ja: 行をカット

en: Cut Selected Text from File
ja: 選択したテキストをファイルからカットする

en: Cycle Clipboard
ja: クリップボードを循環

en: Cycle through recent clipboard text
ja: 最近のクリップボードのテキストを循環する

en: DECODING ERROR
ja: 復号エラー

en: Default
ja: デフォルト

en: Default EOL Mode
ja: デフォルトのEOLモード

en: Default Lexer
ja: デフォルトレクサー

en: Default Perspective
ja: デフォルトのパースペクティブ

en: Default highlighing for new documents
ja: 新しい文書に規定のハイライトを適用する

en: Defines
ja: 定義

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Error
ja: 削除エラー

en: Delete Line
ja: 行削除

en: Delete Perspective
ja: パースペクティブを削除

en: Delete Saved View
ja: 保存したビューを削除する

en: Delete the selected line(s)
ja: 選択された行を削除する

en: Direction
ja: 検索の方向

en: Disable Error Reporter
ja: エラーレポーターを無効にする

en: Display Font
ja: 表示フォント

en: Do you wish to exit?
ja: 終了しますか？

en: Do you wish to open all %d files in this directory?
    
    Warning: opening many files at once may cause the editor to temporarily  freeze.
ja: このディレクトリにある%d個のファイルを全て開きますか？
    
    警告: たくさんのファイルを一度に開くとEditraが一時的に反応しなくなる場合があります。

en: Document
ja: ドキュメント

en: Down
ja: 下へ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Downloaded
ja: ダウンロードが完了しました

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloading To: %s
ja: ファイルを%sへダウンロードしています

en: Downloading Update
ja: 更新をダウンロードしています

en: Downloading: %s
ja: ダウンロード中： %s

en: Downloads are incomplete
ja: ダウンロードが不完全

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate Line
ja: 行を複製

en: Duplicate the current line
ja: 現在の行を複製する

en: E&xit
ja: 終了(&x)

en: EOL Mode
ja: EOLモード

en: ERROR: %s
ja: エラー: %s

en: ERROR: Failed to save %s
ja: エラー： %sの保存に失敗しました

en: Edge Guide
ja: エッジガイド

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Preferences / Settings
ja: 設定を編集する

en: Edit the way syntax is highlighted
ja: 構文のハイライトを編集する

en: Editor
ja: エディター

en: Editor Command
ja: エディターコマンド

en: Editor Mode
ja: エディターモード

en: Editra Log
ja: Editraのログ

en: Editra could not open %(filename)s
    
    Error:
    %(errormsg)s
ja: Editraは%(filename)sをオープンできませんでした。
    
    エラー:
    %(errormsg)s

en: Editra is a programmers text editor.
ja: Editraはプログラマーのためのテキストエディタです。

en: Editra translations project
ja: Editraの翻訳プロジェクト

en: Editra: Open
ja: Editra: 開く

en: Empty File
ja: 空のファイル

en: Enable
ja: 有効

en: Enable Vi Emulation
ja: Viのエミュレーションを有効にする

en: Enable column edit mode.
ja: カラム編集モードを有効にする

en: Encoding to try when auto detection fails
ja: 自動検出が失敗した場合に試みるエンコーディング

en: End of line character formatting
ja: 行末文字の形式

en: Enter a hex color value
ja: 16進カラー値を入力する

en: Enter style sheet name
ja: スタイルシートの名称を入力

en: Enter the name of the new key profile
ja: キープロファイルの名前を入力

en: Error
ja: エラー

en: Error Opening File
ja: ファイルを開くときにエラー

en: Error Text
ja: エラーテキスト

en: Error Traceback:
ja: エラーのトレースバック

en: Error in regular expression expansion.The replace action cannot be completed.
    
    Error Message: %s
ja: 正規表現の展開でエラーが発生しました。置き換え処理を 完了できません。
    
    エラーメッセージ: %s

en: Error: Something unexpected happend
    Help improve Editra by clicking on Report Error
    to send the Error Traceback shown below.
ja: エラー：予期しないエラーが発生しました
    以下のエラートレースを送信するためにReport Errorをクリックして
    Editraの向上に協力してください。

en: Error: Unable to open %s
ja: エラー： %sを開けません。

en: Errors
ja: エラー

en: Executable Commands
ja: 実行可能なコマンド

en: Executables
ja: 実行ファイル

en: Exit Code
ja: 終了コード

en: Exit the Program
ja: プログラムを終了

en: Exit the application
ja: アプリケーションを終了します

en: Extended Auto-Comp
ja: 拡張オートコンプリート

en: Extensions (space separated, no dots)
ja: ファイル拡張子(ドットなし、スペースで区切る）

en: F&ormat
ja: 書式(&O)

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Failed to create print preview
ja: 印刷プレビューを作成できませんでした

en: Failed to install %d plugins
ja: %d個のプラグインをインストールするのに失敗しました

en: Failed to load Enchant
ja: Enchantの読込みに失敗しました

en: Failed to reload %(filename)s:
    Error: %(errmsg)s
ja: %(filename)sの再読み込みに失敗しました:
    エラー: %(errmsg)s

en: Failed to reload the file with: %(encoding)s
ja: %(encoding)sでの再読込に失敗しました

en: Failed to save file: %(filename)s
    
    Error:
    %(errormsg)s
ja: %(filename)sの保存に失敗しました
    
    エラー:
    %(errormsg)s

en: Feedback
ja: フィードバック

en: File Browser
ja: ファイルブラウザ

en: File Filters:
ja: ファイルフィルタ:

en: File History Length
ja: ファイルの履歴

en: File Not Found
ja: ファイルが見つかりません

en: File Settings
ja: ファイルの設定

en: File Stat Failed
ja: ファイル情報を取得できませんでした

en: File Type
ja: ファイルタイプ

en: File backup performed: %s
ja: ファイルのバックアップを実行: %s

en: File is Read Only and cannot be saved
ja: ファイルは読取専用になっているため、保存できません

en: File is already open in an existing page.
    Do you wish to open it again?
ja: ファイルは既に開かれています。
    もう一度開きますか？

en: Files
ja: ファイル

en: Files Searched: %d
ja: 検索したファイル数: %d

en: Filetype Associations
ja: ファイル形式の関連付け

en: Find
ja: 検索

en: Find All
ja: すべて検索

en: Find Count
ja: 検索カウント

en: Find Next
ja: 次を検索

en: Find Options
ja: 検索オプション

en: Find Previous
ja: 前を検索

en: Find Selected
ja: 選択した箇所を検索

en: Find Text
ja: テキストを検索

en: Find and Replace Text
ja: テキストの検索と置換

en: Find what
ja: 検索

en: Find/R&eplace
ja: 置換(&e)

en: Find/Replace
ja: 置換

en: Finished
ja: 完成

en: Finshed downloading plugins
ja: プラグインのダウンロードを終了しました

en: Folder
ja: フォルダ

en: Font
ja: フォント

en: Font Settings
ja: フォントの設定

en: Foreground
ja: 前景

en: Format
ja: 形式

en: Format EOL?
ja: EOL文字を整形しますか？

en: Format all EOL characters to %s Mode
ja: 全ての行末文字を%sモードに整形する

en: Function Definitions
ja: 関数の定義

en: Functions
ja: 関数

en: General
ja: 一般

en: Generate %s
ja: %sを作る

en: Generate Code and Documents
ja: コードとドキュメントを生成する

en: Generate a %s version of the current document
ja: 現在のドキュメントの%sバージョンを生成する

en: Generate an %s version of the current document
ja: 現在のドキュメントの%sバージョンを生成する

en: Generator
ja: ジェネレータ

en: Get Info
ja: 情報の取得

en: Global Variables
ja: グローバル変数

en: Goto "%s"
ja: "%s"に行く

en: Goto Line
ja: 指定行へジャンプ

en: Goto Line Number
ja: 指定行へジャンプ

en: Goto Matching Brace
ja: 一致する括弧に移動

en: Goto command buffer
ja: コマンドバッファへ移動

en: Goto next position in history.
ja: 履歴の次の位置へ移動

en: Goto previous match
ja: 前の一致へ移動

en: Goto previous position in history.
ja: 履歴の前の位置へ移動

en: Goto the next match
ja: 次の一致へ移動

en: Guide Column
ja: ガイドのコラム

en: Highlight Brackets/Braces
ja: 角括弧/中括弧をハイライトする

en: Highlight Caret Line
ja: キャレットの行をハイライトする

en: Highlight the background of the current line
ja: 現在の行の背景をハイライトする

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Icon Theme
ja: アイコンのテーマ

en: Icons
ja: アイコン

en: Identities
ja: 個人情報

en: Indent Lines
ja: 行をインデントする

en: Indent Width
ja: インデントの幅

en: Indent the selected lines
ja: 選択した行をインデントする

en: Indentation Guides
ja: インデントガイド

en: Info
ja: 情報

en: Info Text
ja: 情報テキスト

en: Input Helpers
ja: 入力ヘルパー

en: Insert spaces instead of tab characters with tab key
ja: タブキー押下時、タブの代わりに空白を挿入する

en: Install
ja: インストール

en: Install the plugins for all users
     **requires administrative privileges**
ja: 全てのユーザが使用できるようにプラグインをインストールする
     **管理者の権限が必要です**

en: Install the plugins only for the current user
ja: 現在のユーザーのみ使用できるようにプラグインをインストールする

en: Installation Error
ja: インストールエラー

en: Installed Version
ja: インストール済バージョン

en: Invalid expression "%s"
ja: "%s"は無効な式です

en: Invalid file: %s
ja: 無効なファイル： %s

en: Inverse
ja: 逆転

en: Join Lines
ja: 行を結合

en: Join the Selected Lines
ja: 選択された行を結合する

en: Jump to Saved Path
ja: 保存したパスへ移動

en: Key
ja: キー

en: Key Profile
ja: キーのプロファイル

en: Keybindings
ja: キーバインディング

en: Kind
ja: 種類

en: Labels
ja: ラベル

en: Language
ja: 言語

en: Latest Version
ja: 最新バージョン

en: Launch Configuration
ja: 起動環境

en: Layout
ja: レイアウト

en: Lexer
ja: レクサー

en: Lexers
ja: レクサー

en: Library Error
ja: ライブラリのエラー

en: License: wxWindows (see COPYING.txt for full license)
ja: ライセンス：wxWindows(詳細はCOPYING.txtを参照して下さい)

en: Line Edit
ja: 行編集

en: Line: %(lnum)d  Column: %(cnum)d
ja: 行:%(lnum)d 列:%(cnum)d

en: Load Last Session
ja: 最後のセッションを読み込む

en: Load Profile
ja: プロファイルを読み込む

en: Load Session
ja: セッションを読み込む

en: Load a Custom Profile
ja: カスタムプロファイルを読み込む

en: Load a saved session.
ja: 保存したセッションを読み込む

en: Load and save custom Profiles
ja: カスタムプロファイルを読み込み、保存する

en: Load and save custom sessions.
ja: カスタムセッションを読み込み、保存する

en: Load files from last session on startup
ja: 起動時に最後のセッションのファイルを読み込む

en: Loaded Profile: %s
ja: 読み込んだプロファイル: %s

en: Loaded Session: %s
ja: 読み込んだセッション: %s

en: Locale Settings
ja: ロケールの設定

en: Look in
ja: 検索対象

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Macro Definitions
ja: マクロ定義

en: Macros
ja: マクロ

en: Main display font for various UI components
ja: さまざまなUIコンポーネントで主に使用する表示フォント

en: Manage, Download, and Install plugins
ja: プラグインの管理・ダウンロード・インストール

en: Manually Set a Lexer/Syntax
ja: 手動でレクサー・シンタックスを設定する

en: Match Case
ja: 大文字と小文字の区別

en: Match case
ja: 大文字と小文字を区別する

en: Maximize Editor
ja: 編集画面を最大化

en: Menu
ja: メニュー

en: Misc
ja: その他

en: Missing session files
ja: セッションファイルがない

en: Mixed EOL characters detected.
    
    Would you like to format them to all be the same?
ja: 異なるEOL文字が検出されました。
    
    全て同じになるように整形しますか？

en: Modified
ja: 修正後

en: Modifier 1
ja: 修飾 1

en: Modifier 2
ja: 修飾 2

en: Modules
ja: モジュール

en: Move Current Line Down
ja: 現在行を下に

en: Move Current Line Up
ja: 現在行を上に

en: Move Tab to New Window
ja: タブを新しいウィンドウへ移動

en: Move caret matching brace
ja: 対応する括弧にキャレットを移動

en: Move the current line down
ja: 現在行を下に移動

en: Move the current line up
ja: 現在の行を上に移動

en: Move to Recycle Bin
ja: ごみ箱への移動

en: Move to Trash
ja: ごみ箱に移動

en: Namespaces
ja: 名前空間

en: Network
ja: ネットワーク

en: New
ja: 新規作成

en: New &Window
ja: 新しいウィンドウ(&W)

en: New File
ja: 新しいファイル

en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: New Line After
ja: この行の後に新しい行を挿入する

en: New Line Before
ja: この行の前に新しい行を挿入する

en: New Profile
ja: 新規プロファイル

en: New Tab
ja: 新規タブ

en: Next
ja: 次へ

en: Next Bookmark
ja: 次のブックマーク

en: Next Position
ja: 次の位置

en: No Description Available
ja: 説明はありません

en: No Valid Files to Open
ja: 開けるファイルがありません

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: ノーマル

en: Not implemented
ja: 実装されていません

en: Old Machintosh (\r)
ja: 古いマッキントッシュ (\r)

en: Old Macintosh (\r)
ja: 古いマッキントッシュ (\r)

en: Online Documentation...
ja: オンラインドキュメント...

en: Online project documentation and help guides
ja: オンラインドキュメントとヘルプ

en: Open
ja: 開く

en: Open &Recent
ja: 最近のファイルを開く(&R)

en: Open A Python Shell
ja: Pythonのシェルを開く

en: Open Code Browser Sidepanel
ja: コードブラウザをサイドパネルに表示する

en: Open Directory?
ja: ディレクトリを開きますか？

en: Open Documents
ja: ドキュメントを開く

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Open File Browser Sidepanel
ja: ファイルブラウザをサイドパネルに表示する

en: Open files in new windows by default
ja: 初期設定では新規ウィンドウでファイルを開く

en: Open the Quick Find Bar
ja: クイック検索バーを開く

en: Open with
ja: 開く :

en: Opened file: %s
ja: %sを開きました

en: Opening %s
ja: %s を開いています

en: P&aste After
ja: 後ろに貼り付け(&a)

en: Packages
ja: パッケージ

en: Page Set&up
ja: ページ設定(&u)

en: Pane Navigator
ja: ペインナビゲータ

en: Password
ja: パスワード

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste Text from Clipboard to File
ja: クリップボードからファイルへテキストをペーストする

en: Paste Text from Clipboard to File after the cursor
ja: カーソル位置の後にクリップボードのテキストをペーストする

en: Path to libenchant
ja: libenchantへのパス

en: Pathmarks
ja: パースマーク

en: Permissions
ja: 許可属性

en: Perspective Name
ja: 視点名

en: Perspective to Delete
ja: 削除する視点

en: Perspectives
ja: パースペクティブ

en: Plain Text
ja: プレーンテキスト

en: Platform Info
ja: プラットフォーム情報

en: Please check the preferences dialog to check your preferences
ja: あなたの環境設定を確認するために、環境設定ダイアログを確認して下さい

en: Please check the preferences dialog to verify your preferences
ja: あなたの設定を確かめるために環境設定ダイアログをチェックしてください

en: Plugin Manager
ja: プラグインマネージャ

en: Port Number
ja: ポート番号

en: Pr&eferences
ja: 環境設定(&r)

en: Preferences - Editra
ja: 環境設定 - Editra

en: Preview Printout
ja: プリントアウトのプレビュー

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous Bookmark
ja: 前のブックマーク

en: Previous Position
ja: 前の位置

en: Primary Font
ja: 一次フォント

en: Print
ja: 印刷

en: Print Current File
ja: 現在のファイルを印刷する

en: Print Error
ja: 印刷エラー

en: Print Pre&view
ja: 印刷プレビュー(&v)

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Printer Error
ja: プリンタエラー

en: Printer Mode
ja: プリンタのモード

en: Procedure Definitions
ja: 手続きの定義

en: Profile
ja: プロファイル

en: Profile Saved as: %s
ja: プロファイルを"%s"として保存しました。

en: Profile Updated
ja: プロファイルを更新しました

en: Program Executable Command
ja: プログラムを実行するコマンド

en: Programs
ja: プログラム

en: Project Homepage...
ja: プロジェクトのホームページ...

en: Protocols
ja: プロトコル

en: Proxy Settings
ja: プロキシ設定

en: Proxy URL
ja: プロキシのURL

en: Public Functions
ja: パブリック関数

en: Public Subroutines
ja: パブリックサブルーチン

en: Put an item on the Shelf
ja: シェルフにアイテムを配置する

en: Rate: %.2f Kb/s
ja: レート: %2f Kb/s

en: Re-run the last run program
ja: 最後に実行したプログラムを再度実行する

en: Read Only
ja: 読み取り専用

en: Recent Searches
ja: 最近の検索

en: Recently Opened Files
ja: 最近オープンしたファイル

en: Recording Finished
ja: 記録を終了しました

en: Recording Macro
ja: マクロ記録しています

en: Redo
ja: やり直す

en: Redo Last Undo
ja: 最後の取消しをやり直す

en: Regex Compile Error
ja: 正規表現のコンパイルエラー

en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Reload File?
ja: ファイルをリロードしますか？

en: Reload the file with a specified encoding
ja: 指定したエンコードでファイルを再度読込む

en: Reload with Encoding
ja: エンコーディングを指定して再読込み

en: Reload with Encoding...
ja: エンコーディングを指定して再読込み

en: Remember File Position
ja: ファイルの位置を記憶する

en: Remember Window Position on Exit
ja: 終了時にウィンドウの位置を記憶する

en: Remember Window Size on Exit
ja: 終了時にウィンドウサイズを記憶する

en: Remove All Bookmarks
ja: すべてのブックマークを削除

en: Remove Saved Path
ja: 保存したパスを破棄する

en: Remove all bookmarks from the current document
ja: 現在の文書から全てのブックマークを削除する

en: Remove selection from list
ja: リストから選択を削除

en: Remove trailing whitespace
ja: 末尾の空白を削除する

en: Rename
ja: 名前変更

en: Replace
ja: 置換

en: Replace All
ja: 全て置換

en: Replace Error
ja: 置換エラー

en: Replace with
ja: 置き換え

en: Report Error
ja: エラーを報告する

en: Resave File?
ja: ファイルを再度保存しますか？

en: Restore Editor
ja: エディタを復元

en: Retrieving Plugin List
ja: プラグインリストを検索

en: Reveal in
ja: 詳細を表示:

en: Revert file to last save point
ja: 最後に保存したポイントにファイルを復元する

en: Revert to Default
ja: デフォルトに戻す

en: Revert to Saved
ja: 保存済みの状態に戻す

en: Run
ja: 実行

en: Run last executed
ja: 最後に実行したコマンドを実行

en: Run script from current buffer
ja: 現在のバッファからスクリプトを実行

en: Run the file associated with the current buffer in Launch
ja: 現在のバッファに関連付けられているファイルをLaunchで実行

en: Save
ja: 保存

en: Save "%s"
ja: "%s"を保存

en: Save &As
ja: 別名で保存(&A)

en: Save All
ja: すべて保存

en: Save As
ja: 別名で保存

en: Save Changes?
ja: 変更を保存する?

en: Save Current File
ja: 現在のファイルに保存する

en: Save Current Settings to a New Profile
ja: 現在の設定を新しいプロファイルに保存する

en: Save Current View
ja: このビューの保存

en: Save Error
ja: 保存エラー

en: Save Perspective
ja: パースペクティブを保存

en: Save Profile
ja: プロファイルを保存

en: Save Selected Paths
ja: 選択したパスを保存

en: Save Session
ja: セッションを保存する

en: Save Styles
ja: スタイルを保存する

en: Save all open pages
ja: 全てのページを保存する

en: Save the current session.
ja: 現在のセッションを保存する

en: Save the current window layout
ja: 現在のウィンドウレイアウトを保存する

en: Saved File As: %s
ja: 別名で保存する: %s

en: Saved File: %s
ja: 保存したファイル: %s

en: Search Complete: %d matching lines where found.
ja: 検索完了: %d行が一致しました。

en: Search Recursively
ja: 再帰的に検索する

en: Search Started
ja: 検索を開始しました

en: Search complete
ja: 検索が完了しました

en: Search for the currently selected phrase
ja: 選択されているフレーズを検索

en: Search in directory
ja: ディレクトリの中を検索

en: Search wrapped to bottom
ja: 検索が末尾に折り返しました

en: Search wrapped to top
ja: 検索が先頭に折り返しました

en: Secondary Font
ja: 二次フォント

en: Sections
ja: セクション

en: Select &All
ja: すべて選択(&A)

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select All Text in Document
ja: すべてのテキストを選択する

en: Select an encoding to reload the file with
ja: ファイルを再読込するエンコーディングを選択

en: Select plugins to download
ja: ダウンロードするプラグインを選択

en: Selected Text
ja: 選択されたテキスト

en: Send bug reports and suggestions
ja: バグレポート、提案を送る

en: Session Saved as: %s
ja: セッションを"%s"として保存しました

en: Session file is empty.
ja: セッションファイルは空です。

en: Sessions
ja: セッション

en: Set Font
ja: フォントを設定する

en: Set the preview file type
ja: プレビューファイルの形式を設定

en: Sets a secondary font used for special regions when syntax highlighting is in use
ja: シンタックスハイライト使用時に特別な領域で使用される二次フォントを設定

en: Sets the main/default font of the document
ja: ドキュメントのメイン/既定フォントを設定

en: Settings
ja: 設定

en: Shelf
ja: シェルフ

en: Show EOL Markers
ja: EOLマーカーの表示

en: Show Edge Guide
ja: エッジガイドを表示

en: Show Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示

en: Show Icons on Tabs
ja: タブのアイコンを表示

en: Show Indentation Guides
ja: インデントガイドを表示

en: Show Line Number Margin
ja: 行番号マージンを表示

en: Show Line Numbers
ja: 行番号の表示

en: Show Shelf
ja: シェルフを表示

en: Show Splash Screen
ja: スプラッシュ画面を表示する

en: Show Status Bar
ja: ステータスバーを表示

en: Show Toolbar
ja: ツールバーを表示

en: Show Whitespace
ja: 空白を示す

en: Show Whitespace Markers
ja: 空白マーカーを表示する

en: Show output from
ja: 表示する出力元

en: Show the Shelf
ja: シェルフを表示

en: Show the edge column guide
ja: エッジカラムガイドを表示する

en: Size
ja: サイズ

en: Some files in saved session could not be found on disk:
ja: 保存されたセッションのいくつかのファイルがディスクにありません:

en: Some styles have been changed would you like to save before exiting?
ja: いくつかのスタイルが変更されました。終了する前に保存しますか？

en: Spaces to Tabs
ja: スペースをタブに変換

en: Spell Checking
ja: スペルチェック中

en: Start a New File
ja: 新しいファイルを開始する

en: Start a new file in a new tab
ja: 新規ファイルを新しいタブで開く

en: Start a new file in a new window
ja: 新規ファイルを新しいウィンドウで開く

en: Start in Normal Mode
ja: ノーマルモードで開始

en: Startup
ja: 起動

en: Startup Settings
ja: 起動時の設定

en: Status Unknown
ja: ステータス不明

en: Style Editor
ja: スタイルエディタ

en: Style Tags
ja: スタイルのタグ

en: Style Theme
ja: スタイルのテーマ

en: Subroutine Declarations
ja: サブルーチンの宣言

en: Subroutines
ja: サブルーチン

en: Successfully Installed Plugins
ja: プラグインのインストールに成功しました。

en: Switch Lexer to %s
ja: レクサーを%sに変更

en: Syntax Highlighting
ja: 文法ハイライト

en: System Directory
ja: システムディレクトリ

en: Tab Width
ja: タブの幅

en: Tabs to Spaces
ja: タブを空白に

en: Task Definitions
ja: タスクの定義

en: Text Colors
ja: テキストの色

en: Text Document
ja: テキスト文書

en: The correct encoding of '%s' could not be determined.
    
    Choose an encoding and select Ok to open the file with the chosen encoding.
    Click Cancel to abort opening the file
ja: '%s'の正しいエンコーディングを決定できませんでした。
    
    エンコーディングを選択してファイルを開くには、エンコーディングを選んでOKを選択してください。
    CANCELをクリックするとファイルのオープンを中止します

en: The file: "%s" has been modified since the last save point.
    
    Would you like to save the changes?
ja: ファイル"%s"は最後に保存されてから変更されています。
    
    修正を保存しますか？

en: The requested command could not be executed.
ja: 要求されたコマンドは実行することができませんでした。

en: The search term '%(term)s' was found %(count)d times.
ja: 検索文字列'%(term)s'は%(count)d個見つかりました。

en: There are no files that Editra can open in %s
ja: Editraが%sでオープンできるファイルはありません

en: There was an error when printing.
    Check that your printer is properly connected.
ja: 印刷中にエラーが発生しました。
    プリンタが正しく接続されていることを確認してください。

en: This plugin requires a newer version of Editra.
ja: このプラグインには新しいバージョンのEditraが必要です。

en: This plugin will be uninstalled on next program launch.
ja: このプラグインは、次回起動時にアンインストールされます。

en: To Lowercase
ja: 小文字に

en: To Uppercase
ja: 大文字に

en: To add a new item drag and drop the plugin file into the list.
    
    To remove an item select it and hit Delete or Backspace.
ja: 新しいアイテムを追加するにはプラグインファイルをリストにドラッグ＆ドロップしてください。
    
    削除するにはアイテムを選択してDeleteまたはBackspaceを押してください。

en: Toggle Auto-Indentation functionality
ja: 自動インデント機能のトグル

en: Toggle Bookmark
ja: ブックマークのON/OFF

en: Toggle Code Folding
ja: コード折りたたみのON/OFF

en: Toggle Comment
ja: コメントにする／コメントを外す

en: Toggle Editor Maximization
ja: 編集画面の最大化をトグル

en: Toggle Editor View Options
ja: エディタの表示オプションをトグル

en: Toggle all folds
ja: 全ての折りたたみをトグル

en: Toggle bookmark of the current line
ja: 現在行のブックマークをトグル

en: Toggle comment on the selected line(s)
ja: 選択行のコメント化をトグル

en: Toggle current fold
ja: 現在の折りたたみをトグル

en: Toggle fold
ja: 折りたたみをトグル

en: Toolbar Icon Size
ja: アイコンのサイズ

en: Translate Editra...
ja: Editraを翻訳する...

en: Transparency
ja: 透明

en: Transpose Line
ja: 行を入れ替える

en: Transpose the current line with the previous one
ja: 現在の行と前の行を入れ替える

en: Trim Trailing Whitespace
ja: 行末の空白文字を削除

en: Turn off for better performance
ja: パフォーマンス向上のためにはOFFにしてください

en: Unable to accept dropped file or text
ja: ドロップされたファイル・テキストを受け付けできません

en: Unable to delete %s
ja: %sを削除することができません

en: Unable to retrieve plugin list
ja: プラグインリストを復元できません

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo Last Action
ja: 一つ前の操作に戻す

en: Unindent Lines
ja: 行を逆インデントする

en: Unindent the selected lines
ja: 選択した行をインデントしない

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Uninstall Plugin
ja: プラグインをアンインストール

en: Unknown
ja: 不明

en: Up
ja: 上へ

en: Update
ja: 更新する

en: Update Available
ja: アップデートできます

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Use Auto Completion when available
ja: 補完候補があれば表示する

en: Use Proxy
ja: プロキシを使用する

en: Use Soft Tabs
ja: ソフトタブを使う

en: Use Tabs Instead of Spaces
ja: スペースの代わりにタブを使用する

en: Used to set a custom backup path. If not specified the backup will be put in the same directory as the file.
ja: カスタム・バックアップ・パスの設定に用いられます。指定されていない場合には、バックアップはファイルと同じディレクトリーに配置されます。

en: User Directory
ja: ユーザーのディレクトリ

en: Username
ja: ユーザー名

en: View Editra's console log
ja: Editraのコンソールログを見る

en: View Line of Next Bookmark
ja: 次のブックマーク行へ移動する

en: View Line of Previous Bookmark
ja: 前のブックマーク行へ移動する

en: View Options
ja: 表示オプション

en: View pane selection list
ja: ペイン選択リストを表示

en: Visit the project homepage %s
ja: プロジェクトのホームページ%sへ

en: Visual Helpers
ja: ビジュアルヘルパ

en: Warn when mixed eol characters are detected
ja: 異なるEOL文字が検出されたら警告する

en: Warning Text
ja: 警告テキスト

en: Warning suggestions will include context insensitive results
ja: コンテキストに関係のない結果を提示することがあります

en: Where
ja: どこ

en: Where to Save Profile?
ja: プロファイルをどこに保存しますか？

en: Whitespace
ja: 空白

en: Whitespace formating commands
ja: 空白を整形するコマンド

en: Whole Word
ja: 全ての語句

en: Whole word
ja: 単語全体

en: Word Wrap
ja: 行を折り返し

en: Wrap Text Horizontally
ja: テキストを水平に包む

en: Written in 100%% Python.
ja: 100%%Pythonで書かれています

en: You must restart Editra before your changes will take full affect.
ja: 変更を有効にするためにEditraを再起動する必要があります。

en: Your profile has been updated to the latest version
ja: あなたのプロファイルは最新版に更新されました

en: Zoom Default
ja: 初期値に戻す

en: Zoom In
ja: 拡大する

en: Zoom Out
ja: 縮小する

en: args
ja: 引数

en: bold
ja: 太字

en: cwd:
ja: カレントディレクトリ:

en: exec
ja: 実行

en: italic
ja: 斜体

en: underline
ja: 下線
