editra - en to ro translation catalogue (601 entries)

en: "%s" was not found
ro: „%s” nu a fost găsit

en: %d matches were replaced.
ro: %d termeni au fost înlocuiți.

en: %s Source File
ro: Fișier sursă %s

en: %s could not be found.
    Perhaps it's been moved or deleted.
ro: %s nu a putut fi găsit.
    E posibil să fi fost mutat sau șters.

en: %s does not exist
ro: %s nu există

en: %s has been deleted since its last save point.
    
    Would you like to save it again?
ro: %s a fost șters între timp.
    Doriți să îl salvați din nou?

en: %s has been modified by another application.
    
    Would you like to reload it?
ro: %s a fost modificat de o altă aplicație.
    
    Doriți să îl reîncărcați?

en: &About...
ro: &Despre...

en: &Close Tab
ro: În&chide tabul

en: &Copy
ro: &Copiază

en: &Edit
ro: &Editare

en: &File
ro: &Fișier

en: &Find
ro: &Caută

en: &Goto Line
ro: &Treci la linia

en: &Help
ro: &Ajutor

en: &New Tab
ro: Filă &nouă

en: &Open
ro: &Deschide

en: &Paste
ro: Li&pește

en: &Print
ro: Ti&părește

en: &Quick Find
ro: Că&utare rapidă

en: &Save
ro: &Salvează

en: &Settings
ro: &Configurări

en: &Toolbar
ro: Bara de unel&te

en: &Tools
ro: Unel&te

en: &Undo
ro: An&ulează

en: &View
ro: &Vizualizare

en: Abort
ro: Abandonează

en: About
ro: Despre

en: Access Denied: %s
ro: Acces interzis: %s

en: Add a new executable
ro: Adaugă un nou executabil

en: Add a new line after the current line
ro: Adaugă o linie nouă după linia curentă

en: Add a new line before the current line
ro: Adaugă o linie nouă înaintea liniei curente

en: Add and remove bookmarks
ro: Adaugă și șterge semnele de carte

en: Advanced
ro: Avansat

en: All
ro: Toate

en: An updated version of Editra is available
    Would you like to download Editra %s now?
ro: O versiune mai nouă este disponibilă.
    Doriți să descărcați Editra %s acum?

en: AntiAliasing
ro: AntiAlias (minimizarea distorsiunilor)

en: Appearance
ro: Aspect

en: Apply
ro: Aplică

en: Are you sure you want to uninstall %s?
    This cannot be undone.
ro: Sigur doriți să dezinstalați %s?
    Această acțiune nu poate fi anulată.

en: Attributes
ro: Atribute

en: Audible feedback when errors are detected
ro: Feedback auditiv la detectarea erorilor

en: Aui Pane Navigator
ro: Tab-uri AUI

en: Author: %s
ro: Autor: %s

en: Auto-Completion
ro: Completare automată

en: Auto-Indent
ro: Auto-indentare

en: Automatically Backup Files
ro: Creează automat copii de siguranță fișierelor

en: Automatically reload files when changes are detected on disk
ro: Reîncarcă automat fișierele dacă sunt detectate modificări externe

en: Automatically save/use window state from last session
ro: Salvează/utilizează automat atributele ferestrei din sesiunea trecută

en: Automatically trim whitespace on save
ro: Șterge automat spațiile goale la salvare

en: Background
ro: Fundal

en: Backspace Unindents
ro: Tasta backspace de-indentează

en: Backup buffer to file periodically
ro: Copiază periodic memoria tampon în fișier

en: Binding
ro: Asociere

en: Black/White
ro: Negru/Alb

en: Bookmark Selected Path(s)
ro: Pune un semn de carte căii/căilor selectate

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Bracket Highlighting
ro: Subliniază paranteze pereche

en: Can't change directory to: %s
ro: Nu se poate schimba dosarul la: %s

en: Cancel
ro: Anulează

en: Canceled
ro: Anulat

en: Change Font Settings
ro: Schimbă configurările fontului

en: Change line endings to %s
ro: Schimbă terminatorii de linie la %s

en: Change view to "%s"
ro: Schimbă aspectul la „%s”

en: Changes made in this dialog are saved in your current profile. Some Items such as Language require the program to be restarted before taking effect.
ro: Modificările făcute în această fereastră sunt salvate în configurația dvs. Unele elemente necesită repornirea programului pentru a fi aplicate.

en: Changes will take affect once the program has been restarted
ro: Schimbările vor avea efect doar după repornirea programului

en: Check
ro: Verifică

en: Check for updates on startup
ro: La pornire, verifică existența unor versiuni mai noi

en: Check if on disk file has been modified by others
ro: Verifică dacă fișierul a fost modificat de altcineva

en: Check spelling while typing
ro: Verifică ortografia în timpul scrierii

en: Choose Folder
ro: Alegeți dosarul

en: Choose Search Folder
ro: Alegeți dosarul în care se caută

en: Choose a Save Location
ro: Alegeți locația de salvare

en: Choose an Encoding
ro: Alegeți tipul de codare a textului

en: Choose and executable
ro: Alegeți programul

en: Class Definitions
ro: Definiri clase

en: Clear
ro: Curăță

en: Click on an item to edit
ro: Clic pe un element pentru a-l edita

en: Close "%s"
ro: Închide „%s”

en: Close All
ro: Închide toate

en: Close All Tabs
ro: Închide toate taburile

en: Close Current Tab
ro: Închide tabul curent

en: Close Window
ro: Închide fereastra

en: Close all open tabs
ro: Închide toate taburile deschise

en: Close the current window
ro: Închide fereastra curentă

en: Code
ro: Cod

en: Code Browser
ro: Explorați codul

en: Code Folding
ro: Pliere cod

en: Code folding toggle actions
ro: Acțiune comutare pliere cod

en: CodeBrowser
ro: Navigator cod

en: Color
ro: Culoare

en: Color Highlight Code Syntax
ro: Evidențiere sintaxă

en: Color Scheme
ro: Schema de culori

en: Colour/Default
ro: Culoare/Implicit

en: Colour/White
ro: Culoare/Alb

en: Command
ro: Comandă

en: Commands that affect an entire line
ro: Comenzi ce afectează o linie întreagă

en: Configuration
ro: Configurație

en: Configuration Changes Made
ro: Au fost efectuate modificările configurației

en: Configure
ro: Configurează

en: Configure Printer
ro: Configurează imprimanta

en: Convert selected text to all lowercase letters
ro: Convertește textul selectat în litere mici

en: Convert selected text to all uppercase letters
ro: Convertește textul selectat în litere mari

en: Convert spaces to tabs in selected/all text
ro: Convertește spațiile în tab-uri

en: Convert tabs to spaces in selected/all text
ro: Convertește tab-urile în spații

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy Current Line
ro: Copiază linia curentă

en: Copy Full Path
ro: Copiază calea

en: Copy Line
ro: Copiază linia

en: Copy Selected Text to Clipboard
ro: Copiază selecția în clipboard

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Count
ro: Contor

en: Create Archive of "%s"
ro: Crează o arhivă a „%s”

en: Created
ro: Creat

en: Cu&t
ro: &Taie

en: Current Document
ro: Documentul curent

en: Customize
ro: Personalizează

en: Cut
ro: Taie

en: Cut Current Line
ro: Taie linia curentă

en: Cut Line
ro: Taie linia

en: Cut Selected Text from File
ro: Taie textul selectat din fișier

en: Cycle Clipboard
ro: Ciclează clipboardul

en: Cycle through recent clipboard text
ro: Ciclează prin textul recent din clipboard

en: DECODING ERROR
ro: Eroare de decodare

en: Default
ro: Implicit

en: Default EOL Mode
ro: Mod EOL (sfârșit de linie) implicit

en: Default Lexer
ro: Analiză lexicală implicită

en: Default Perspective
ro: Perspectivă implicită

en: Default highlighing for new documents
ro: Evidențiere implicită pentru documente noi

en: Defines
ro: Constante

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete Line
ro: Șterge linia

en: Delete Perspective
ro: Șterge perspectiva

en: Delete Saved View
ro: Șterge vizualizarea salvată

en: Delete the selected line(s)
ro: Șterge liniile selectate

en: Direction
ro: Direcție

en: Disable Error Reporter
ro: Dezactivează raportul erorilor

en: Display Font
ro: Font afișare

en: Do you wish to exit?
ro: Doriți să închideți?

en: Down
ro: Jos

en: Download
ro: Descarcă

en: Downloaded
ro: Descărcat

en: Downloading
ro: Se descarcă

en: Downloading To: %s
ro: Se descarcă în: %s

en: Downloading Update
ro: Se descarcă o versiune nouă

en: Downloading: %s
ro: Se descarcă: %s

en: Downloads are incomplete
ro: Descărcările nu sunt complete

en: Duplicate
ro: Duplicat

en: Duplicate Line
ro: Duplică linia

en: Duplicate the current line
ro: Duplică linia curentă

en: E&xit
ro: &Ieșire

en: EOL Mode
ro: Mod EOL (sfârșit de linie)

en: ERROR: %s
ro: Eroare: %s

en: ERROR: Failed to save %s
ro: Eroare: Eșec la salvarea %s

en: Edge Guide
ro: Ghid margine

en: Edit
ro: Editare

en: Edit Preferences / Settings
ro: Editați Preferințe / Configurări

en: Edit the way syntax is highlighted
ro: Configurați evidențierea sintaxei

en: Editor Command
ro: Comandă editor

en: Editor Mode
ro: Mod editare

en: Editra Log
ro: Jurnal Editra

en: Editra could not open %(filename)s
    
    Error:
    %(errormsg)s
ro: Editra nu poate deschide %(filename)s
    Eroare:
    %(errormsg)s

en: Editra is a programmers text editor.
ro: Editra este un editor de text destinat programatorilor.

en: Editra translations project
ro: Proiectul de traduceri Editra

en: Empty File
ro: Fișier gol

en: Enable
ro: Activează

en: Enable Vi Emulation
ro: Activează simulare Vi

en: Enable column edit mode.
ro: Activează editare în mod coloană.

en: Encoding to try when auto detection fails
ro: Se codifică pentru a detecta eșecului la auto-detectare

en: End of line character formatting
ro: Formatarea caracterului de sfârșit de linie

en: Enter a hex color value
ro: Introduceți valoarea culorii în hexa

en: Enter style sheet name
ro: Introduceți numele stilului

en: Enter the name of the new key profile
ro: Introduceți numele noului profil-cheie

en: Error
ro: Eroare

en: Error Opening File
ro: Eroare la deschiderea fișierului

en: Error Text
ro: Text eroare

en: Error Traceback:
ro: Stiva erorii:

en: Error: Something unexpected happend
    Help improve Editra by clicking on Report Error
    to send the Error Traceback shown below.
ro: Eroare: Ceva neprevăzut s-a întâmplat.
    Ajutați la îmbunătățirea Editra apăsând pe „Raportează eroare”
    pentru a comunica eroarea de mai jos.

en: Error: Unable to open %s
ro: Eroare: Nu pot deschide %s

en: Errors
ro: Erori

en: Executable Commands
ro: Comenzi executabile

en: Executables
ro: Executabile

en: Exit Code
ro: Cod de ieșire

en: Exit the Program
ro: Închide programul

en: Exit the application
ro: Ieșire din aplicație

en: Extended Auto-Comp
ro: Auto-completare extinsă

en: Extensions (space separated, no dots)
ro: Extensii (separate prin spații, fără puncte)

en: F&ormat
ro: F&ormatare

en: Failed
ro: Eșec

en: Failed to create print preview
ro: Eșec la crearea previzualizării de tipărire

en: Failed to install %d plugins
ro: Eșec la instalarea modulului de extensie %d

en: Failed to load Enchant
ro: Eșec la încărcarea Enchant

en: Failed to reload %(filename)s:
    Error: %(errmsg)s
ro: Eroare la reîncărcarea %(filename)s:
    Eroare: %(errmsg)s

en: Failed to reload the file with: %(encoding)s
ro: Eșec la reîncărcarea fișierului cu:  %(encoding)s

en: Failed to save file: %(filename)s
    
    Error:
    %(errormsg)s
ro: Eșec la salvarea fișierului %(filename)s
    Eroare:
    %(errormsg)s

en: File Browser
ro: Navigator fișiere

en: File Filters:
ro: Filtre fișier:

en: File History Length
ro: Lungime istoric fișiere

en: File Not Found
ro: Fișierul nu a fost găsit

en: File Settings
ro: Configurări fișier

en: File Stat Failed
ro: Status fișier eșuat

en: File Type
ro: Tip fișier

en: File is Read Only and cannot be saved
ro: Fișierul e deschid doar pentru citire și nu poate fi salvat

en: File is already open in an existing page.
    Do you wish to open it again?
ro: Fișier deja deschis.
    Vreți să îl redeschideți?

en: Files
ro: Fișiere

en: Files Searched: %d
ro: Fișiere căutate: %d

en: Filetype Associations
ro: Asocieri tipuri de fișiere

en: Find
ro: Caută

en: Find All
ro: Caută tot

en: Find Count
ro: Număr rezultate căutare

en: Find Next
ro: Caută următorul

en: Find Options
ro: Opțiuni de căutare

en: Find Previous
ro: Caută precedentul

en: Find Selected
ro: Găsește selectat

en: Find Text
ro: Caută textul

en: Find and Replace Text
ro: Găsește și înlocuiește textul

en: Find what
ro: Caută ...ce?

en: Find/R&eplace
ro: Caută și înlocui&ește

en: Find/Replace
ro: Caută/înlocuiește

en: Finished
ro: Încheiat

en: Finshed downloading plugins
ro: S-au descărcat modulele de extensie

en: Folder
ro: Dosar

en: Font Settings
ro: Configurări fonturi

en: Foreground
ro: Prim plan

en: Format EOL?
ro: Format EOL (sfârșit linie)?

en: Format all EOL characters to %s Mode
ro: Formatați caracterele de sfârșit de linie la modul %s

en: Function Definitions
ro: Definiri de funcții

en: Functions
ro: Funcții

en: Generate %s
ro: Generează %s

en: Generate Code and Documents
ro: Generează cod și documente

en: Generate a %s version of the current document
ro: Generează o versiune %s a documentului curent

en: Generate an %s version of the current document
ro: Generează o versiune %s a documentului curent

en: Get Info
ro: Obține informații

en: Global Variables
ro: Variabile globale

en: Goto "%s"
ro: Du-te la „%s”

en: Goto Line
ro: Du-te la linia

en: Goto Line Number
ro: Du-te la linia număr

en: Goto Matching Brace
ro: Du-te la paranteza corespondentă

en: Goto command buffer
ro: Du-te la memoria-tampon comenzi

en: Goto next position in history.
ro: Mergi la următoarea poziție în istoric.

en: Goto previous match
ro: Du-te la potrivirea anterioară

en: Goto previous position in history.
ro: Mergi la anterioara poziție în istoric.

en: Goto the next match
ro: Du-te la potrivirea următoare

en: Guide Column
ro: Coloană ghid

en: Highlight Brackets/Braces
ro: Evidențiază paranteze/acolade

en: Highlight Caret Line
ro: Evidențiază linia curentă

en: Highlight the background of the current line
ro: Evidențiază fundalul liniei curente

en: Homepage
ro: Pagină personală

en: Icon Theme
ro: Temă iconițe

en: Icons
ro: Iconițe

en: Identities
ro: Identități

en: Indent Lines
ro: Identează linii

en: Indent Width
ro: Mărime identare

en: Indent the selected lines
ro: Identează liniile selectate

en: Indentation Guides
ro: Ghiduri indentare

en: Info
ro: Informații

en: Info Text
ro: Text informativ

en: Input Helpers
ro: Ajutor introducere

en: Insert spaces instead of tab characters with tab key
ro: Inserați spații în loc de tab-uri cu tasta tab

en: Install
ro: Instalează

en: Install the plugins for all users
     **requires administrative privileges**
ro: Instalează modulele de extensie pentru toți utilizatorii
     **necesită drepturi de administrator**

en: Install the plugins only for the current user
ro: Instalează modulele de extensie doar pentru utilizatorul curent

en: Installation Error
ro: Eroare de instalare

en: Installed Version
ro: Versiune instalată

en: Invalid expression "%s"
ro: Expresie „%s” nevalidă

en: Invalid file: %s
ro: Fișier nevalid: %s

en: Inverse
ro: Invers

en: Join Lines
ro: Concatenează liniile

en: Join the Selected Lines
ro: Concatenează liniile selectate

en: Jump to Saved Path
ro: Sari la calea salvată

en: Key
ro: Tastă

en: Key Profile
ro: Profil tastatură

en: Keybindings
ro: Asocieri de taste

en: Kind
ro: Gen

en: Labels
ro: Etichete

en: Language
ro: Limba

en: Latest Version
ro: Ultima versiune

en: Launch
ro: Lansează

en: Launch Configuration
ro: Configurație pornire

en: Layout
ro: Aspect

en: Lexer
ro: Analizator sintaxă

en: Lexers
ro: Analizoare sintaxă

en: Library Error
ro: Eroare de bibliotecă

en: License: wxWindows (see COPYING.txt for full license)
ro: Licență: wxWindows (consultați COPYING.txt pentru detalii)

en: Line Edit
ro: Editare linie

en: Line: %(lnum)d  Column: %(cnum)d
ro: Linie: %(lnum)d Coloană: %(cnum)d

en: Load Last Session
ro: Încarcă ultima sesiune

en: Load Profile
ro: Încarcă profil

en: Load Session
ro: Încarcă sesiunea

en: Load a Custom Profile
ro: Încarcă profil personalizat

en: Load a saved session.
ro: Încarcă o sesiune salvată.

en: Load and save custom Profiles
ro: Încarcă și salvează profil personalizat

en: Load and save custom sessions.
ro: Încarcă și salvează sesiuni.

en: Load files from last session on startup
ro: Încarcă fișierele din ultima sesiune la pornire

en: Loaded Profile: %s
ro: Încarcă profil: %s

en: Loaded Session: %s
ro: Sesiune încărcată: %s

en: Locale Settings
ro: Configurări locale

en: Look in
ro: Uită-te în

en: Lowercase
ro: Litere mici

en: Macro Definitions
ro: Definire macrouri

en: Macros
ro: Macrouri

en: Main display font for various UI components
ro: Fontul principal pentru diferite componente ale interfaței utilizator

en: Manage, Download, and Install plugins
ro: Descarcă, instalează și administrează module de extensie

en: Manually Set a Lexer/Syntax
ro: Definește manual sintaxa sau un lexer

en: Match Case
ro: Sensibil la majuscule

en: Match case
ro: Sensibil la majuscule

en: Maximize Editor
ro: Maximizează editorul

en: Menu
ro: Meniu

en: Misc
ro: Diverse

en: Missing session files
ro: Fișiere sesiune lipsă

en: Mixed EOL characters detected.
    
    Would you like to format them to all be the same?
ro: Sfârșit de linie alambicat.
    Vreți să le uniformizăm ?

en: Modified
ro: Modificat

en: Modifier 1
ro: Modificator 1

en: Modifier 2
ro: Modificator 2

en: Modules
ro: Module

en: Move Current Line Down
ro: Mută linia curentă mai jos

en: Move Current Line Up
ro: Mută linia curentă mai sus

en: Move Tab to New Window
ro: Mută tabul în fereastră nouă

en: Move caret matching brace
ro: Mută cursorul la paranteza corespondentă

en: Move the current line down
ro: Mută linia curentă mai jos

en: Move the current line up
ro: Mută linia curentă mai sus

en: Move to Recycle Bin
ro: Mută la coșul de gunoi

en: Move to Trash
ro: Mută la coșul de gunoi

en: Namespaces
ro: Spații de nume

en: Network
ro: Rețea

en: New
ro: Nou

en: New &Window
ro: &Fereastră nouă

en: New File
ro: Fișier nou

en: New Folder
ro: Dosar nou

en: New Line After
ro: Linie nouă după

en: New Line Before
ro: Linia nouă înainte

en: New Profile
ro: Profil nou

en: New Tab
ro: Tab nou

en: Next
ro: Următor

en: Next Bookmark
ro: Următorul semn de carte

en: Next Position
ro: Poziția următoare

en: No Description Available
ro: Nicio descriere disponibilă

en: No Suggestions
ro: Nicio sugestie

en: No Valid Files to Open
ro: Nu există fișiere valide de deschis

en: None
ro: Nimic

en: Not implemented
ro: Neimplementat

en: Ok
ro: OK

en: Old Machintosh (\r)
ro: Macintosh vechi (\r)

en: Old Macintosh (\r)
ro: Macintosh vechi (\r)

en: Online Documentation...
ro: Documentație Online...

en: Online project documentation and help guides
ro: Documentație și ajutor online

en: Open
ro: Deschide

en: Open &Recent
ro: Deschide &recent

en: Open A Python Shell
ro: Deschide un shell Python

en: Open Code Browser Sidepanel
ro: Deschide panou lateral de explorare cod

en: Open Directory?
ro: Deschideți dosarul?

en: Open Documents
ro: Deschide documente

en: Open File
ro: Deschide fișier

en: Open File Browser Sidepanel
ro: Deschide panoul de navigare de fișiere

en: Open files in new windows by default
ro: Deschide implicit fișierele într-o fereastră nouă

en: Open the Quick Find Bar
ro: Deschide bara de căutare rapidă

en: Open with
ro: Deschide cu

en: Opened file: %s
ro: Deschide fișier :%s

en: Opening %s
ro: Se deschide „%s”

en: P&aste After
ro: &Lipește după

en: Packages
ro: Pachete

en: Page Set&up
ro: Configurare pa&gină

en: Pane Navigator
ro: Navigator taburi

en: Password
ro: Parolă

en: Paste
ro: Lipește

en: Paste Text from Clipboard to File
ro: Lipește text din clipboard în fișier

en: Paste Text from Clipboard to File after the cursor
ro: Lipește text din clipboard în fișier după cursor

en: Path to libenchant
ro: Calea către libenchant

en: Pathmarks
ro: Căi favorite

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Perspective Name
ro: Nume perspectivă

en: Perspective to Delete
ro: Perspectiva de șters

en: Perspectives
ro: Perspective

en: Plain Text
ro: Text simplu

en: Platform Info
ro: Informații platformă

en: Please check the preferences dialog to check your preferences
ro: Verificați configurările pentru a valida preferințele personale

en: Please check the preferences dialog to verify your preferences
ro: Vă rugăm verificați setările pentru a valida preferințele personale

en: Plugin Manager
ro: Manager de module

en: Port Number
ro: Număr port

en: Pr&eferences
ro: Pr&eferințe

en: Preferences - Editra
ro: Preferințe - Editra

en: Preview Printout
ro: Previzualizare imprimare

en: Previous
ro: Precedent

en: Previous Bookmark
ro: Semnul de carte precedent

en: Previous Position
ro: Poziția anterioară

en: Primary Font
ro: Font de bază

en: Print
ro: Tipărește

en: Print Current File
ro: Tipărește fișierul curent

en: Print Error
ro: Eroare la tipărire

en: Print Pre&view
ro: Pre&vizualizează și tipărește

en: Print Preview
ro: Previzualizare tipărire

en: Printer Error
ro: Eroare imprimantă

en: Printer Mode
ro: Mod imprimare

en: Procedure Definitions
ro: Definire proceduri

en: Profile
ro: Profil

en: Profile Saved as: %s
ro: Profil salvat ca: %s

en: Profile Updated
ro: Profil actualizat

en: Programs
ro: Programe

en: Project Homepage...
ro: Pagina web a proiectului...

en: Protocols
ro: Protocoale

en: Proxy Settings
ro: Configurări proxy

en: Proxy URL
ro: URL Proxy

en: Public Functions
ro: Funcții publice

en: Public Subroutines
ro: Subrutine publice

en: Put an item on the Shelf
ro: Pune un element în Shelf

en: Rate: %.2f Kb/s
ro: Rata: %.2f Kb/s

en: Re-run the last run program
ro: Re-execută ultimul program

en: Read Only
ro: Doar citire

en: Recent Searches
ro: Căutări recente

en: Recently Opened Files
ro: Fișiere deschise recent

en: Recording Finished
ro: Înregistrare terminată

en: Recording Macro
ro: Se înregistrează un macro

en: Redo
ro: Refă

en: Redo Last Undo
ro: Restaurează ultima acțiune anulată

en: Regex Compile Error
ro: Eroare compilare Regex

en: Regular Expression
ro: Expresie regulată

en: Regular expression
ro: Expresie regulată

en: Reload File?
ro: Reîncărcați fișierul?

en: Reload the file with a specified encoding
ro: Reîncarcă fișierul cu codarea specificată

en: Reload with Encoding
ro: Reîncarcă cu codarea

en: Reload with Encoding...
ro: Reîncarcă cu codarea...

en: Remember File Position
ro: Reține poziția fișierului

en: Remember Window Position on Exit
ro: Memorează poziția ferestrei la ieșire

en: Remember Window Size on Exit
ro: Memorează dimensiunea ferestrei la ieșire

en: Remove All Bookmarks
ro: Înlătură toate favoritele

en: Remove Saved Path
ro: Șterge căile salvate

en: Remove all bookmarks from the current document
ro: Înlătură favoritele din documentul curent

en: Remove selection from list
ro: Înlătură elementul selectat din listă

en: Remove trailing whitespace
ro: Șterge spațiile excedentare de la finalul liniilor

en: Rename
ro: Redenumește

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Replace All
ro: Înlocuiește tot

en: Replace Error
ro: Eroare la înlocuire

en: Replace with
ro: Înlocuiește cu

en: Report Error
ro: Raport eroare

en: Resave File?
ro: Resalvați fișierul?

en: Restore Editor
ro: Restaurează editorul

en: Retrieving Plugin List
ro: Descarcă lista cu module de extensie

en: Reveal in
ro: Arată în

en: Revert file to last save point
ro: Readu la ultima configurație salvată

en: Revert to Default
ro: Readu la valorile implicite

en: Revert to Saved
ro: Readu la configurația salvată

en: Run
ro: Execută

en: Run last executed
ro: Execută ultimul executat

en: Run script from current buffer
ro: Execută scriptul din memoria-tampon curentă

en: Run the file associated with the current buffer in Launch
ro: Execută fișierul asociat memoriei-tampon curente în Launch

en: Save
ro: Salvează

en: Save "%s"
ro: Salvează „%s”

en: Save &As
ro: S&alvează ca

en: Save All
ro: Salvează tot

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Save Changes?
ro: Salvați modificările?

en: Save Current File
ro: Salvează fișierul curent

en: Save Current Settings to a New Profile
ro: Salvează configurările curente într-un profil nou

en: Save Current View
ro: Salvează afișarea curentă

en: Save Error
ro: Eroare la salvare

en: Save Perspective
ro: Salvează perspectiva

en: Save Profile
ro: Salvează profilul

en: Save Selected Paths
ro: Salvează căile selectate

en: Save Session
ro: Salvează sesiunea

en: Save Styles
ro: Salvează stilul

en: Save all open pages
ro: Salvează toate paginile deschise

en: Save the current session.
ro: Salvează sesiunea curentă.

en: Save the current window layout
ro: Salvează așezarea în pagina curentă

en: Saved File As: %s
ro: Salvează fișierul ca: %s

en: Saved File: %s
ro: Fișier salvat: %s

en: Search Complete: %d matching lines where found.
ro: Căutare completă: %d linii au fost găsite.

en: Search Recursively
ro: Caută recursiv

en: Search Started
ro: Căutare pornită

en: Search complete
ro: Căutare completă

en: Search for the currently selected phrase
ro: Caută fraza selectată

en: Search in directory
ro: Caută în dosar

en: Search wrapped to bottom
ro: Caută potriviri în jos

en: Search wrapped to top
ro: Caută potriviri în sus

en: Secondary Font
ro: Font secundar

en: Sections
ro: Secțiuni

en: Select &All
ro: Select&ează tot

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select All Text in Document
ro: Selectează tot textul din document

en: Select an encoding to reload the file with
ro: Selectează codarea cu care se va reîncărca fișierul

en: Select plugins to download
ro: Selectează modulele de extensie de descărcat

en: Selected Text
ro: Text selectat

en: Send bug reports and suggestions
ro: Trimiteți sugestii și raport probleme

en: Session Saved as: %s
ro: Sesiunea salvată ca: %s

en: Session file is empty.
ro: Fișierul de sesiune este gol.

en: Sessions
ro: Sesiuni

en: Set Font
ro: Definește fontul

en: Set the preview file type
ro: Definește tipul de fișier de previzualizare

en: Sets a secondary font used for special regions when syntax highlighting is in use
ro: Definește un font secundar pentru regiunile speciale unde evidențierea este în uz

en: Sets the main/default font of the document
ro: Definește fontul implicit/principal pentru document

en: Settings
ro: Configurări

en: Show EOL Markers
ro: Arată marcatorii de sfârșit de linie

en: Show Edge Guide
ro: Arată ghid margini

en: Show Hidden Files
ro: Arată fișiere ascunse

en: Show Icons on Tabs
ro: Arată iconițe în taburi

en: Show Indentation Guides
ro: Arată sugestii pentru identare

en: Show Line Number Margin
ro: Arată marginea cu numărul liniei

en: Show Line Numbers
ro: Arată marginea cu numărul liniei

en: Show Shelf
ro: Arată Shelf

en: Show Splash Screen
ro: Arată o fotografie la pornire

en: Show Status Bar
ro: Afișează bara de stare

en: Show Toolbar
ro: Afișează bara de unelte

en: Show Whitespace
ro: Arată spațiile goale

en: Show Whitespace Markers
ro: Arată marcatorii spațiilor goale

en: Show output from
ro: Arată ieșire de la

en: Show the Shelf
ro: Arată Shelf

en: Show the edge column guide
ro: Arată ghidaj coloane

en: Size
ro: Dimensiune

en: Some files in saved session could not be found on disk:
ro: Unele fișiere din sesiunea salvată nu au putut fi găsite pe disc:

en: Some styles have been changed would you like to save before exiting?
ro: Unele stiluri s-au schimbat. Doriți să le salvați înainte de a părăsi programul?

en: Spaces to Tabs
ro: Spații în loc de taburi

en: Spell Checking
ro: Verificare ortografică

en: Start a New File
ro: Deschide un fișier nou

en: Start a new file in a new tab
ro: Deschide un fișier nou într-un tab nou

en: Start a new file in a new window
ro: Deschide un fișier nou într-o fereastră nouă

en: Start in Normal Mode
ro: Pornește în modul normal

en: Startup
ro: Pornire

en: Startup Settings
ro: Configurări de pornire

en: Status Unknown
ro: Stare necunoscută

en: Style Editor
ro: Editor de stil

en: Style Tags
ro: Etichete stiluri

en: Style Theme
ro: Temă stil

en: Subroutine Declarations
ro: Declarații de subrutine

en: Subroutines
ro: Subrutine

en: Successfully Installed Plugins
ro: Modulele de extensie au fost instalate cu succes

en: Switch Lexer to %s
ro: Schimbă analizorul de sintaxă la %s

en: Syntax Highlighting
ro: Evidențiere sintaxă

en: System Directory
ro: Dosar sistem

en: Tab Width
ro: Lățime tab

en: Tabs to Spaces
ro: Convertește taburile în spații

en: Task Definitions
ro: Definiții acțiuni personalizate

en: Text Colors
ro: Culori text

en: Text Document
ro: Document text

en: The correct encoding of '%s' could not be determined.
    
    Choose an encoding and select Ok to open the file with the chosen encoding.
    Click Cancel to abort opening the file
ro: Codarea corectă a „%s” nu poate fi determinată.
    Alegeți o variantă și click OK pentru a deschide fișierul,
    sau click Renunță pentru a anula deschiderea.

en: The file: "%s" has been modified since the last save point.
    
    Would you like to save the changes?
ro: Fișierul „%s” a fost modificat între timp.
    Salvați schimbările?

en: The search term '%(term)s' was found %(count)d times.
ro: Termenul căutat „%(term)s” a fost găsit de %(count)d ori.

en: There are no files that Editra can open in %s
ro: Nu există fișiere pe care Editra să le poată deschide în %s

en: To Lowercase
ro: În litere mici

en: To Uppercase
ro: În litere mari

en: To add a new item drag and drop the plugin file into the list.
    
    To remove an item select it and hit Delete or Backspace.
ro: Pentru a adăuga un nou element trageți cu mausul fișierul în listă.
    
    Pentru a elimina un element, apăsați Delete sau BackSpace.

en: Toggle Auto-Indentation functionality
ro: Comută între funcționalitatea auto-identării

en: Toggle Bookmark
ro: Comută favorite

en: Toggle Code Folding
ro: Comută pliere cod

en: Toggle Comment
ro: Comută comentarii

en: Toggle Editor Maximization
ro: Comută maximizare editor

en: Toggle Editor View Options
ro: Comută opțiuni vizualizare ale editorului

en: Toggle all folds
ro: Comută toate plierile

en: Toggle bookmark of the current line
ro: Comută semnul de carte al liniei curente

en: Toggle comment on the selected line(s)
ro: Comută comentariul pe al liniile curente

en: Toggle current fold
ro: Comută plierea curentă de cod

en: Toggle fold
ro: Comută pliere cod

en: Toolbar Icon Size
ro: Mărimea iconițelor din bara cu unelte

en: Translate Editra...
ro: Tradu Editra...

en: Transparency
ro: Transparență

en: Transpose Line
ro: Transpune linie

en: Transpose the current line with the previous one
ro: Înlocuiește linia curentă cu precedenta

en: Trim Trailing Whitespace
ro: Taie spațiile libere de la sfârșit

en: Turn off for better performance
ro: Închideți pentru performanțe superioare

en: Unable to accept dropped file or text
ro: Nu s-a putut accepta element din listă sau text

en: Unable to retrieve plugin list
ro: Nu pot descărca lista cu module de extensie

en: Undo
ro: Anulează

en: Undo Last Action
ro: Anulează ultima acțiune

en: Unindent Lines
ro: Deidentează liniile

en: Unindent the selected lines
ro: Deindentează liniile selectate

en: Uninstall
ro: Dezinstalează

en: Uninstall Plugin
ro: Dezinstalează modulul de extensie

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Up
ro: Sus

en: Update
ro: Actualizează

en: Update Available
ro: Actualizări disponibile

en: Uppercase
ro: Majuscule

en: Use Auto Completion when available
ro: Folosește auto-completarea dacă e disponibilă

en: Use Proxy
ro: Folosește Proxy

en: Use Tabs Instead of Spaces
ro: Folosește taburi în locul spațiilor

en: User Directory
ro: Dosar utilizator

en: Username
ro: Nume utilizator

en: View Editra's console log
ro: Arată jurnalul Editra

en: View Line of Next Bookmark
ro: Arată linia următorului semn de carte

en: View Line of Previous Bookmark
ro: Arată linia anteriorului semn de carte

en: View Options
ro: Vizualizare opțiuni

en: View pane selection list
ro: Arată lista selecțiilor de panouri

en: Visit the project homepage %s
ro: Vizitați pagina proiectului %s

en: Visual Helpers
ro: Ajutor vizual

en: Warn when mixed eol characters are detected
ro: Avertizează când sunt prezente caractere EOL mixte

en: Warning Text
ro: Atenționare text

en: Where
ro: Unde

en: Where to Save Profile?
ro: Unde doriți să salvați profilul?

en: Whitespace
ro: Spațiu alb

en: Whitespace formating commands
ro: Comenzi de formatare a spațiilor albe

en: Whole Word
ro: Întreg cuvântul

en: Whole word
ro: Întreg cuvântul

en: Written in 100%% Python.
ro: Scris 100%% în Python

en: You must restart Editra before your changes will take full affect.
ro: Trebuie să reporniți Editra înainte ca modificările să aibă efect.

en: Your profile has been updated to the latest version
ro: Profilul a fost actualizat conform ultimei versiuni

en: Zoom Default
ro: Zoom implicit

en: Zoom In
ro: Mărește

en: Zoom Out
ro: Micșorează

en: args
ro: argumente

en: bold
ro: aldin

en: italic
ro: cursiv

en: underline
ro: subliniere
