editra - en to sv translation catalogue (496 entries)

en: "%s" was not found
sv: "%s" hittades inte

en: %d matches were replaced.
sv: %d träffar ersattes

en: %s Source File
sv: %s Källfil

en: %s could not be found.
    Perhaps it's been moved or deleted.
sv: %s kunde inte hittas.

en: %s does not exist
sv: %s finns inte

en: %s has been deleted since its last save point.
    
    Would you like to save it again?
sv: %s har raderats sedan senaste sparningspunkt.
    
    Vill du spara den igen?

en: %s has been modified by another application.
    
    Would you like to reload it?
sv: %s har modifierats av en annan applikation.
    
    Vill du ladda om det?

en: &About...
sv: &Om...

en: &Close Tab
sv: &Stäng flik

en: &Copy
sv: &Kopiera

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &File
sv: &Fil

en: &Find
sv: &Sök

en: &Font
sv: &Typsnitt

en: &Goto Line
sv: &Gå till rad

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &New Tab
sv: &Ny flik

en: &Open
sv: &Öppna

en: &Paste
sv: &Klistra in

en: &Print
sv: &Skriv ut

en: &Quick Find
sv: &Snabbsök

en: &Save
sv: &Spara

en: &Settings
sv: &Inställningar

en: &Toolbar
sv: &Verktygsrad

en: &Tools
sv: &Verktyg

en: &Undo
sv: &Ångra

en: &View
sv: &Visa

en: Abort
sv: Avbryt

en: About
sv: Om

en: Access Denied: %s
sv: Åtkomst nekad: %s

en: Add a new executable
sv: Lägg till en ny exekverbar fil

en: Add a new line after the current line
sv: Lägg till en ny rad efter aktuell rad

en: Add a new line before the current line
sv: Lägg till en ny rad före den aktuella raden

en: Add and remove bookmarks
sv: Lägg till och ta bort bokmärken

en: Advanced
sv: Avancerad

en: All
sv: Allt

en: An updated version of Editra is available
    Would you like to download Editra %s now?
sv: Det finns en uppdaterad version av Editra
    Vill du ladda ned Editra %s nu?

en: AntiAliasing
sv: Kantutjämning

en: Appearance
sv: Utseende

en: Apply
sv: Verkställ

en: Are you sure you want to uninstall %s?
    This cannot be undone.
sv: Är det säkert att du vill installera %s
    Det kan inte ångras.

en: Attributes
sv: Attribut

en: Audible feedback when errors are detected
sv: Hörbar feedback när fel upptäcks

en: Author: %s
sv: Författare: %s

en: Auto-Completion
sv: Auto-komplettering

en: Auto-Indent
sv: Auto-indrag

en: Automatically Backup Files
sv: Automatisk säkerhetskopiering av filer

en: Automatically reload files when changes are detected on disk
sv: Ladda om filer automatiskt när ändringar upptäcks på disk

en: Automatically save/use window state from last session
sv: Spara/använd automatiskt fönsterläget från senaste session

en: Automatically trim whitespace on save
sv: Trimma bort blanktecken automatiskt vid sparning

en: Background
sv: Bakgrund

en: Backup buffer to file periodically
sv: Säkerhetskopiera buffer till fil periodiskt

en: Binding
sv: Bindning

en: Black/White
sv: Svartvitt

en: Bookmark Selected Path(s)
sv: Bookmärk Valda Sökväg(ar)

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Can't change directory to: %s
sv: Kan inte byta katalog till: %s

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Canceled
sv: Avbruten

en: Change Font Settings
sv: Ändra typsnittsinställlningar

en: Change line endings to %s
sv: Ändra radslut till %s

en: Change view to "%s"
sv: Ändra vy till "%s"

en: Changes made in this dialog are saved in your current profile. Some Items such as Language require the program to be restarted before taking effect.
sv: Ändringar gjorda i denna dialog sparas i din nuvarande profil. Vissa saker så som Språk kräver att programmet startas om innan ändringarna börjar gälla.

en: Changes will take affect once the program has been restarted
sv: Ändringarna börjar gälla när programmet har startats om

en: Check
sv: Kontrollera

en: Check for updates on startup
sv: Kontrollera uppdateringar vid uppstart

en: Check if on disk file has been modified by others
sv: Kontrollera om disk-filen har modifierats av andra

en: Check spelling while typing
sv: Kontrollera stavning  medan du skriver

en: Choose Folder
sv: Välj mapp

en: Choose Search Folder
sv: Välj Sökmapp

en: Choose a Save Location
sv: Välj en Sparningsplats

en: Choose an Encoding
sv: Välj en Teckenkodning

en: Class Definitions
sv: Klassdefinitioner

en: Clear
sv: Rensa

en: Click on an item to edit
sv: Klika på en post för att redigera

en: Close "%s"
sv: Stäng "%s"

en: Close All
sv: Stäng alla

en: Close All Tabs
sv: Stäng alla flikar

en: Close Current Tab
sv: Stäng aktuell flik

en: Close Window
sv: Stäng fönstret

en: Close all open tabs
sv: Stäng alla öppna flikar

en: Close the current window
sv: Stäng aktuellt fönster

en: Code
sv: Kod

en: Code Browser
sv: Kod-navigator

en: Code Folding
sv: Kodvikning

en: CodeBrowser
sv: Kod-navigator

en: Color
sv: Färg

en: Color Scheme
sv: Färgschema

en: Colour/Default
sv: Färg/Standard

en: Colour/White
sv: Färg/Vit

en: Command
sv: Kommando

en: Commands that affect an entire line
sv: Kommandon som påverkar en hel rad

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Configuration Changes Made
sv: Konfigurationsändringar gjorda

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure Printer
sv: Konfigurera skrivare

en: Convert selected text to all lowercase letters
sv: Konvertera den valda texten till gemener

en: Convert selected text to all uppercase letters
sv: Konvertera den valda texten till versaler

en: Convert spaces to tabs in selected/all text
sv: Konvertera blanksteg till tabbar i vald/all text

en: Convert tabs to spaces in selected/all text
sv: Konvertera tabbar till blanksteg i vald/all text

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy Current Line
sv: Kopiera Aktuell Rad

en: Copy Full Path
sv: Kopiera Full Sökväg

en: Copy Line
sv: Kopiera Rad

en: Copy Selected Text to Clipboard
sv: Kopiera Vald Text till Urklipp

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Count
sv: Räkna

en: Create Archive of "%s"
sv: Skapa Arkiv av "%s"

en: Created
sv: Skapad

en: Cu&t
sv: Klipp u&t

en: Current Document
sv: Aktuellt Dokument

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut Current Line
sv: Klipp ut Aktuell Rad

en: Cut Line
sv: Klipp ut Rad

en: Cut Selected Text from File
sv: Klipp ut Vald Text från Fil

en: DECODING ERROR
sv: AVKODNINGSFEL

en: Default
sv: Standard

en: Default EOL Mode
sv: Standard Radavslutsläge

en: Default Perspective
sv: Standard-perspektiv

en: Defines
sv: Definitioner

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Line
sv: Ta bort rad

en: Delete Perspective
sv: Radera Perspektiv

en: Delete Saved View
sv: Radera Sparad Vy

en: Delete the selected line(s)
sv: Radera valda rader

en: Direction
sv: Riktning

en: Disable Error Reporter
sv: Avaktivera felrapporteraren

en: Display Font
sv: Skärmteckensnitt

en: Do you wish to exit?
sv: Vill du avsluta?

en: Do you wish to open all %d files in this directory?
    
    Warning: opening many files at once may cause the editor to temporarily  freeze.
sv: Vill du öppna alla %d filerna i den här mappen?
    
    Varning: att öppna många filer på en gång kan orsaka tillfälliga låsningar i programmet.

en: Document
sv: Dokument

en: Down
sv: Ner

en: Download
sv: Ladda ner

en: Downloaded
sv: Nerladdad

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: Downloading To: %s
sv: Laddar ner till: %s

en: Downloading Update
sv: Laddar ner uppdatering

en: Downloading: %s
sv: Laddar ner: %s

en: Downloads are incomplete
sv: Nerladdningar är inte kompletta

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicate Line
sv: Duplicera Rad

en: Duplicate the current line
sv: Duplicera den aktuella raden

en: E&xit
sv: &Avsluta

en: EOL Mode
sv: Radavslutsläge

en: ERROR: %s
sv: FEL: %s

en: ERROR: Failed to save %s
sv: FEL: Kunde inte spara %s

en: Edge Guide
sv: Kant Guide

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Preferences / Settings
sv: Redigera Inställningar

en: Editor
sv: Redigerare

en: Editra Log
sv: Editra Logg

en: Editra could not open %(filename)s
    
    Error:
    %(errormsg)s
sv: Editra kunde inte öppna %(filename)s
    
    Fel:
    %(errormsg)s

en: Editra is a programmers text editor.
sv: Editra är en programmerares textredigerare.

en: Editra translations project
sv: Editra översättningsprojekt

en: Empty File
sv: Tom Fil

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable Vi Emulation
sv: Aktivera Vi emulering

en: Enable column edit mode.
sv: Aktivera kolumnredigeringsläge

en: Encoding to try when auto detection fails
sv: Kodning att försöka när automatisk detektering inte fungerar

en: End of line character formatting
sv: Formattering av radavslutstecken

en: Enter a hex color value
sv: Ange ett hex färgvärde

en: Enter the name of the new key profile
sv: Ange namnet på den nya tangentobordsprofilen

en: Error
sv: Fel

en: Error Opening File
sv: Fel vid försök att öppna fil

en: Error Text
sv: Feltext

en: Error Traceback:
sv: Felspårning:

en: Error in regular expression expansion.The replace action cannot be completed.
    
    Error Message: %s
sv: Fel vid expansion av reguljärt uttryck. Ersätt händelsen kan inte slutföras.
    
    Felmeddelande: %s

en: Error: Something unexpected happend
    Help improve Editra by clicking on Report Error
    to send the Error Traceback shown below.
sv: Fel: Något oväntat hände
    Hjälp till att förbättra Editra genom att klicka på Rapportera Fel
    för att skicka Felspårningen som visas nedan.

en: Error: Unable to open %s
sv: Fel: Kunde inte öppna %s

en: Errors
sv: Fel

en: Executable Commands
sv: Körbara kommandon

en: Executables
sv: Körbara program

en: Exit the Program
sv: Avsluta programmet

en: Exit the application
sv: Avsluta applikationen

en: Extensions (space separated, no dots)
sv: Utökningar (blankstegsseparerad, inga punkter)

en: F&ormat
sv: &Format

en: Failed
sv: Misslyckad

en: Failed to create print preview
sv: Misslyckades att skapa förhandsgranskning

en: Failed to install %d plugins
sv: Misslyckades att installera %d tillägg

en: Failed to reload %(filename)s:
    Error: %(errmsg)s
sv: Misslyckades att ladda om %(filename)s:
    Fel: %(errmsg)s

en: Failed to reload the file with: %(encoding)s
sv: Misslyckades med att ladda om filen med: %(encoding)s

en: Failed to save file: %(filename)s
    
    Error:
    %(errormsg)s
sv: Misslyckades att spara filen: %(filename)s
    
    Fel:
    %(errormsg)s

en: Feedback
sv: Återkoppling

en: File Browser
sv: Filbläddrare

en: File Filters:
sv: Filfilter:

en: File History Length
sv: Längd för filhistoria

en: File Not Found
sv: Filen hittades inte

en: File Settings
sv: Filinställningar

en: File Type
sv: Filtyp

en: File backup performed: %s
sv: Säkerhetskopiering av fil utfördes: %s

en: File is Read Only and cannot be saved
sv: Den här filen är endast läsbar och kan inte sparas

en: File is already open in an existing page.
    Do you wish to open it again?
sv: Filen är redan öppen i en existerande sida.
    Vill du öppna den igen?

en: Files Searched: %d
sv: Genomsökta filer: %d

en: Filetype Associations
sv: Filtypsassociationer

en: Find
sv: Sök

en: Find All
sv: Sök alla

en: Find Next
sv: Sök nästa

en: Find Options
sv: Sökalternativ

en: Find Previous
sv: Sök föregående

en: Find Selected
sv: Sök markering

en: Find Text
sv: Sök text

en: Find and Replace Text
sv: Sök och Ersätt Text

en: Find what
sv: Sök vad

en: Find/R&eplace
sv: Sök/&Ersätt

en: Find/Replace
sv: Sök/Ersätt

en: Finished
sv: Färdigt

en: Finshed downloading plugins
sv: Slutfört nerladdning av tillägg

en: Folder
sv: Mapp

en: Font
sv: Teckensnitt

en: Font Settings
sv: Inställningar teckensnitt

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Format EOL?
sv: Formatera EOL

en: Format all EOL characters to %s Mode
sv: Formatera alla radavslutstecken till %s Läge

en: Function Definitions
sv: Funktionsdefinitioner

en: Functions
sv: Funktioner

en: General
sv: Allmänt

en: Generate %s
sv: Generera %s

en: Generate Code and Documents
sv: Generera kod och dokument

en: Generate a %s version of the current document
sv: Generera en %s version av det aktuella dokumentet

en: Generate an %s version of the current document
sv: Generera en %s version av det aktuella dokumentet

en: Get Info
sv: Visa info

en: Global Variables
sv: Globala variabler

en: Goto "%s"
sv: Gå till "%s"

en: Goto Line
sv: Gå till rad

en: Goto Line Number
sv: Gå till rad nummer

en: Goto command buffer
sv: Gå till kommandobuffer

en: Goto next position in history.
sv: Gå till nästa position i historik.

en: Goto previous match
sv: Gå till föregående träff

en: Goto previous position in history.
sv: Gå till föregående position i historik.

en: Goto the next match
sv: Gå till nästa träff

en: Guide Column
sv: Guidekolumn

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Icon Theme
sv: Ikontema

en: Icons
sv: Ikoner

en: Identities
sv: Identiteter

en: Indent Lines
sv: Indentera rader

en: Indent Width
sv: Indenteringsbredd

en: Indent the selected lines
sv: Indentera valda rader

en: Indentation Guides
sv: Indeteringsguider

en: Insert spaces instead of tab characters with tab key
sv: Infoga blanksteg i stället för tabbar med tabbtangenten

en: Install
sv: Installera

en: Install the plugins for all users
     **requires administrative privileges**
sv: Installera tillägget för alla användare
    **kräver administrativa rättigheter**

en: Install the plugins only for the current user
sv: Installera tilläggen enbart för den aktuella användaren

en: Installation Error
sv: Installationsproblem

en: Installed Version
sv: Installerad version

en: Invalid expression "%s"
sv: Felaktigt uttryck "%s"

en: Invalid file: %s
sv: Felaktig fil: %s

en: Inverse
sv: Inverterad

en: Join Lines
sv: Kombinera rader

en: Join the Selected Lines
sv: Kombinera valda rader

en: Jump to Saved Path
sv: Hoppa till sparad sökväg

en: Key
sv: Tangent

en: Key Profile
sv: Tangentbordsprofil

en: Keybindings
sv: Tangentbordsbindningar

en: Kind
sv: Sort

en: Labels
sv: Etiketter

en: Language
sv: Språk

en: Latest Version
sv: Senaste versionen

en: Launch
sv: Kör

en: License: wxWindows (see COPYING.txt for full license)
sv: Licens: wxWindows (se COPYING.txt för den fulla licensen)

en: Line Edit
sv: Radeditor

en: Line: %(lnum)d  Column: %(cnum)d
sv: Rad: %(lnum)d Kolumn: %(cnum)d

en: Load Last Session
sv: Ladda senaste sessionen

en: Load Profile
sv: Ladda profil

en: Load Session
sv: Öppna session

en: Load a Custom Profile
sv: Ladda en anpassad Profil

en: Load a saved session.
sv: Öppna en sparad session.

en: Load and save custom Profiles
sv: Ladda och spara anpassade Profiler

en: Load and save custom sessions.
sv: Öppna och spara kustomiserade sessioner.

en: Load files from last session on startup
sv: Ladda filer från den senaste sessionen vid start

en: Loaded Profile: %s
sv: Laddad Profil: %s

en: Loaded Session: %s
sv: Öppnade Session: %s

en: Locale Settings
sv: Landsinställningar

en: Look in
sv: Leta i

en: Lowercase
sv: Gemener

en: Macro Definitions
sv: Makrodefinitioner

en: Macros
sv: Makron

en: Main display font for various UI components
sv: Huvudsaklig font för diverse komponenter i användargränssnittet

en: Manage, Download, and Install plugins
sv: Hantera, Ladda ner och Installera tillägg

en: Match Case
sv: Skiftlägeskänslig

en: Match case
sv: Skiftlägeskänslig

en: Maximize Editor
sv: Maximera redigeraren

en: Menu
sv: Meny

en: Misc
sv: Diverse

en: Missing session files
sv: Saknade sessionsfiler

en: Mixed EOL characters detected.
    
    Would you like to format them to all be the same?
sv: Blandade EOL tecken funna.
    
    Vill du formatera dem så att alla blir lika?

en: Modified
sv: Ändrad

en: Modules
sv: Moduler

en: Move Current Line Down
sv: Flytta Ner Nuvarande Rad

en: Move Current Line Up
sv: Flytta Upp Nuvarande Rad

en: Move Tab to New Window
sv: Flytta fliken till Nytt Fönster

en: Move to Recycle Bin
sv: Flytta till Papperskorgen

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorg

en: Namespaces
sv: Namnrymder

en: Network
sv: Nätverk

en: New
sv: Ny

en: New &Window
sv: Nytt &fönster

en: New File
sv: Ny fil

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: New Line After
sv: Ny rad efter

en: New Line Before
sv: Ny rad före

en: New Profile
sv: Ny profil

en: New Tab
sv: Ny flik

en: Next
sv: Nästa

en: Next Bookmark
sv: Nästa bokmärke

en: Next Position
sv: Nästa Position

en: No Description Available
sv: Ingen beskrivning tillgänglig

en: No Valid Files to Open
sv: Inga giltiga filer att öppna

en: None
sv: Ingen

en: Not implemented
sv: Inte implementerad

en: Old Machintosh (\r)
sv: Äldre Machintosh (\r)

en: Old Macintosh (\r)
sv: Gamla Macintosh (\r)

en: Online Documentation...
sv: Onlinedokumentation...

en: Online project documentation and help guides
sv: Projektdokumentation och hjälpguider online

en: Open
sv: Öppen

en: Open &Recent
sv: Öppna s&enaste

en: Open A Python Shell
sv: Öppna ett Pythonskal

en: Open Directory?
sv: Öppna mapp?

en: Open Documents
sv: Öppna dokument

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Open File Browser Sidepanel
sv: Öppna sidopanel för Filbläddrare

en: Open files in new windows by default
sv: Öppna filer i nya fönster som standard

en: Open the Quick Find Bar
sv: Öppna Snabbsöksraden

en: Open with
sv: Öppna med

en: Opened file: %s
sv: Öppnad fil: %s

en: Opening %s
sv: Öppnar %s

en: P&aste After
sv: Klistra in efter

en: Packages
sv: Paket

en: Page Set&up
sv: Sidoinstaällningar

en: Password
sv: Lösenord

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste Text from Clipboard to File
sv: Klistra in text från urklipp till fil

en: Paste Text from Clipboard to File after the cursor
sv: Klistra in text från urklipp till fil efter markören

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Perspective Name
sv: Perspektivnamn

en: Perspective to Delete
sv: Perspektiv att radera

en: Perspectives
sv: Perspektiv

en: Plain Text
sv: Vanlig text

en: Platform Info
sv: Plattformsinfo

en: Please check the preferences dialog to check your preferences
sv: Vänligen titta i Inställningsdialogen för att kontrollera dina inställningar

en: Please check the preferences dialog to verify your preferences
sv: Vänligen titta i Inställningsdialogen för att verifiera dina inställningar

en: Plugin Manager
sv: Instickshanterare

en: Port Number
sv: Portnummer

en: Pr&eferences
sv: &Inställningar

en: Preferences - Editra
sv: Egenskaper - Editra

en: Preview Printout
sv: Förhandsgranska utskrift

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Bookmark
sv: Föregående bokmärke

en: Previous Position
sv: Föregående Position

en: Primary Font
sv: Primärt typsnitt

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Current File
sv: Skriv ut aktuell fil

en: Print Error
sv: Utskriftsfel

en: Print Pre&view
sv: &Förhandsgranska

en: Print Preview
sv: Förhandsgranska

en: Printer Error
sv: Skrivarfel

en: Printer Mode
sv: Skrivarläge

en: Procedure Definitions
sv: Procedurdefinitioner

en: Profile
sv: Profil

en: Profile Saved as: %s
sv: Profil sparad som: %s

en: Profile Updated
sv: Profil uppdaterad

en: Programs
sv: Program

en: Project Homepage...
sv: Projekthemsida...

en: Protocols
sv: Protokoll

en: Proxy Settings
sv: Proxyinställningar

en: Rate: %.2f Kb/s
sv: Hastighet: %.2f Kb/s

en: Re-run the last run program
sv: Starta om senast körda program

en: Read Only
sv: Skrivskyddad

en: Recent Searches
sv: Tidigare sökningar

en: Recently Opened Files
sv: Senast öppnade filer

en: Recording Finished
sv: Inspelning avslutad

en: Recording Macro
sv: Spelar in makro

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo Last Undo
sv: Gör om senaste ångra

en: Regex Compile Error
sv: Regex Kompileringsfel

en: Regular Expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Reload File?
sv: Ladda om fil?

en: Remember File Position
sv: Kom ihåg Filposition

en: Remember Window Position on Exit
sv: Kom Ihåg Fönsterposition vid Avslut

en: Remember Window Size on Exit
sv: Kom Ihåg Fönsterstorlek vid Avslute

en: Remove All Bookmarks
sv: Ta bort alla bokmärken

en: Remove Saved Path
sv: Radera Sparad Sökväg

en: Remove all bookmarks from the current document
sv: Ta bort alla bokmärken från det aktuella dokumentet

en: Remove selection from list
sv: Radera val från lista

en: Remove trailing whitespace
sv: Ta bort avslutande blanksteg

en: Rename
sv: Ändra namn

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace All
sv: Ersätt alla

en: Replace Error
sv: Ersätt Fel

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Report Error
sv: Rapportera fel

en: Resave File?
sv: Spara om filen?

en: Retrieving Plugin List
sv: Hämtar lista med tillägg

en: Revert to Default
sv: Återgå till standard

en: Revert to Saved
sv: Återgå till sparad

en: Run
sv: Kör

en: Run last executed
sv: Kör senast exekverade

en: Run script from current buffer
sv: Kör skript från aktuell buffert

en: Save
sv: Spara

en: Save "%s"
sv: Spara "%s"

en: Save &As
sv: Spara &som

en: Save All
sv: Spara allt

en: Save As
sv: Spara som

en: Save Changes?
sv: Spara ändringar?

en: Save Current File
sv: Spara aktuell fil?

en: Save Current Settings to a New Profile
sv: Spara inställningar till en ny profil

en: Save Current View
sv: Spara aktuell vy

en: Save Error
sv: Fel vid spara

en: Save Perspective
sv: Spara perspektiv

en: Save Profile
sv: Spara profil

en: Save Selected Paths
sv: Spara Valda Sökvägar

en: Save Session
sv: Spara Session

en: Save Styles
sv: Spara Stilar

en: Save all open pages
sv: Spara alla öppna sidor

en: Save the current session.
sv: Spara den nuvarande sessionen.

en: Save the current window layout
sv: Spara den aktuella fönsterlayouten

en: Saved File As: %s
sv: Spara fil som: %s

en: Saved File: %s
sv: Sparad fil: %s

en: Search Complete: %d matching lines where found.
sv: Sökning slutförd: %d matchande rader funna.

en: Search Recursively
sv: Sök rekursivt

en: Search Started
sv: Sökning startad

en: Search complete
sv: Sökning klar

en: Search for the currently selected phrase
sv: Sök efter den nu valda frasen

en: Search in directory
sv: Sök i mapp

en: Secondary Font
sv: Sekundärt typsnitt

en: Sections
sv: Sektioner

en: Select &All
sv: Markera &alla

en: Select All
sv: Markera allt

en: Select All Text in Document
sv: Markera all text i dokumentet

en: Select plugins to download
sv: Välj tillägg att ladda ner

en: Selected Text
sv: Markerad text

en: Send bug reports and suggestions
sv: Skicka felrapporter och förslag

en: Set Font
sv: Ställ in typsnitt

en: Sets the main/default font of the document
sv: Anger huvudsaklig-/standardfont för dokumentet

en: Settings
sv: Inställningar

en: Show EOL Markers
sv: Visa radavslutsmarkeringar

en: Show Hidden Files
sv: Visa dolda filer

en: Show Icons on Tabs
sv: Visa ikoner på flikar

en: Show Indentation Guides
sv: Visa indenteringsguider

en: Show Line Numbers
sv: Visa radnummer

en: Show Status Bar
sv: Visa statusrad

en: Show Toolbar
sv: Visa verktygsrad

en: Show Whitespace
sv: Visa blanksteg

en: Show Whitespace Markers
sv: Visa blankstegsmarkeringar

en: Size
sv: Storlek

en: Spaces to Tabs
sv: Mellanslag till tabbar

en: Start a New File
sv: Starta en ny fil

en: Start a new file in a new tab
sv: Starta en ny fil i en ny flik

en: Start a new file in a new window
sv: Starta en ny fil i ett nytt fönster

en: Startup Settings
sv: Uppstartsinställningar

en: Status Unknown
sv: Status Okänd

en: Subroutine Declarations
sv: Subrutinsdeklarationer

en: Subroutines
sv: Subrutiner

en: System Directory
sv: Systemkatalog

en: Tab Width
sv: Tabulatorbredd

en: Tabs to Spaces
sv: Tabbar till mellanslag

en: Text Colors
sv: Textfärger

en: Text Document
sv: Textdokument

en: There are no files that Editra can open in %s
sv: Det finns inga filer som Editra kan öppna i %s

en: To Lowercase
sv: Till gemener

en: To Uppercase
sv: Till versaler

en: Toggle Auto-Indentation functionality
sv: Växla funktionaliteten för Autoindentering

en: Toggle Bookmark
sv: Växla bokmärke

en: Toolbar Icon Size
sv: Storlek på verktygsradsikoner

en: Transparency
sv: Transparens

en: Trim Trailing Whitespace
sv: Trimma avslutande blanksteg

en: Turn off for better performance
sv: Stäng av för bättre prestanda

en: Unable to retrieve plugin list
sv: Kunde inte hämta listan med tillägg

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo Last Action
sv: Ångra senaste handling

en: Unknown
sv: Okänd

en: Up
sv: Upp

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Use Proxy
sv: Använd proxy

en: Use Soft Tabs
sv: Använd Mjuka Flikar

en: Use Tabs Instead of Spaces
sv: Använd tabbar i stället för mellanslag

en: User Directory
sv: Användarkatalog

en: Username
sv: Användarnamn

en: View Line of Next Bookmark
sv: Visa raden för nästa bokmärke

en: View Line of Previous Bookmark
sv: Visa raden för föregående bokmärke

en: View Options
sv: Visningsalternativ

en: Visit the project homepage %s
sv: Besök projektets hemsida %s

en: Warning Text
sv: Varningstext

en: Whitespace
sv: Blanktecken

en: Whole word
sv: Helt ord

en: Word Wrap
sv: Ordbrytning

en: Written in 100%% Python.
sv: Skrivet i 100%% Python

en: Your profile has been updated to the latest version
sv: Din profil har uppdaterats till den senaste versionen

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: bold
sv: fet

en: italic
sv: kursiv

en: underline
sv: understruken
