freevo - en to cs translation catalogue (48 entries)

note: Type: select Description
en: Video output:
cs: Video výstup:

note: Type: select Description
en: Please choose the type of video output to use with Freevo.
cs: Vyberte typ video výstupu, který má Freevo použít.

note: Type: select Description
en: Output resolution:
cs: Výstupní rozlišení:

note: Type: select Description
en: Please choose the resolution to use with Freevo. Most CRT television systems should be configured as 768x576 (NTSC or PAL). HD television systems use 1280x720, and FullHD uses 1920x1080.
cs: Vyberte rozlišení, které má Freevo použít. Většina CRT televizí by měla být nastavena na 768x576 (PAL nebo NTSC). HD televize používají rozlišení 1280x720, FullHD televize pak 1920x1080.

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
cs: Vyberte televizní standard, který se má použít. NTSC se používá v severní Americe, většině jižní Ameriky a v Japonsku. SECAM naleznete ve Francii, bývalém SSSR, částech Afriky a na blízkém východě. Všude jinde se používá PAL.

note: Type: select Choices
en: USA broadcast
cs: USA pozemní

note: Type: select Choices
en: USA cable
cs: USA kabel

note: Type: select Choices
en: USA cable HRC
cs: USA kabel HRC

note: Type: select Choices
en: Japan broadcast
cs: Japonsko pozemní

note: Type: select Choices
en: Japan cable
cs: Japonsko kabel

note: Type: select Choices
en: Europe (West)
cs: Evropa (západ)

note: Type: select Choices
en: Europe (East)
cs: Evropa (východ)

note: Type: select Choices
en: Italy
cs: Itálie

note: Type: select Choices
en: New Zealand
cs: Nový Zéland

note: Type: select Choices
en: Australia
cs: Austrálie

note: Type: select Choices
en: Ireland
cs: Irsko

note: Type: select Choices
en: France
cs: Francie

note: Type: select Choices
en: China broadcast
cs: Čína pozemní

note: Type: select Choices
en: South Africa
cs: Jižní Afrika

note: Type: select Description
en: Channel list:
cs: Seznam kanálů:

note: Type: select Description
en: Please choose the channel list (set of tuning frequencies) that most closely matches the one used in your country.
cs: Vyberte seznam kanálů (množinu frekvencí), které nejvíce odpovídají kanálům používaným ve vaší zemi.

note: Type: select Default
en: Video folder
cs: Složka s videem

note: Type: string Description
en: Title of video folder:
cs: Název složky s videem:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the video folder.
cs: Zvolte název složky s videem.

note: Type: string Description
en: This will be displayed by Freevo in overview.
cs: Tento název se zobrazí v přehledu Freevo.

note: Type: string Description
en: Path to videos:
cs: Cesta ke složce s videem:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where video files are stored.
cs: Zadejte složku, ve které jsou uložena videa.

note: Type: string Description
en: You must use an absolute path (with a leading "/" character).
cs: Musíte použít absolutní cestu (začíná znakem „/“).

note: Type: string Default
en: Audio folder
cs: Složka s audiem

note: Type: string Description
en: Title of audio folder:
cs: Název složky s audiem:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the audio folder.
cs: Zvolte název složky s audiem.

note: Type: string Description
en: Path to audio folder:
cs: Cesta ke složce s audiem:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where audio files are stored.
cs: Zadejte složku, ve které jsou uloženy hudební soubory.

note: Type: string Default
en: Image folder
cs: Složka s obrázky

note: Type: string Description
en: Title of image folder:
cs: Název složky s obrázky:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the image folder.
cs: Zvolte název složky s obrázky.

note: Type: string Description
en: Path to image folder:
cs: Cesta ke složce s obrázky:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where image files are stored.
cs: Zadejte složku, ve které jsou uloženy obrázky.

note: Type: string Description
en: Path to recorded video folder:
cs: Cesta ke složce s nahraným videem:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where video recording files are stored.
cs: Zadejte složku, ve které jsou uložena nahraná videa.

note: Type: multiselect Choices
en: xserver
cs: X server

note: Type: multiselect Choices
en: recordserver
cs: nahrávací server

note: Type: multiselect Choices
en: encodingserver
cs: kódovací server

note: Type: multiselect Choices
en: webserver
cs: webový server

note: Type: multiselect Choices
en: rssserver
cs: rss server

note: Type: multiselect Description
en: Services to start during boot:
cs: Služby, které se mají spustit při zavádění:

note: Type: multiselect Description
en: Freevo can be started automatically when the machine boots, using a dedicated X server. Web, encoding, RSS, and recording servers can be launched at the same time.
cs: Freevo se může spustit automaticky při zavádění systému (v dedikovaném X serveru). Při zavádění se může automaticky spustit i webový, kódovací, rss nebo nahrávací server.

note: Type: multiselect Description
en: Please choose the services you wish to start on boot.
cs: Zvolte si služby, které se mají spouštět při zavádění.
