freevo - en to da translation catalogue (47 entries)

note: Type: select Description
en: Video output:
da: Videouddata:

note: Type: select Description
en: Please choose the type of video output to use with Freevo.
da: Vælg venligst typen af videouddata til brug med Freevo.

note: Type: select Description
en: Output resolution:
da: Uddataopløsning:

note: Type: select Description
en: Please choose the resolution to use with Freevo. Most CRT television systems should be configured as 768x576 (NTSC or PAL). HD television systems use 1280x720, and FullHD uses 1920x1080.
da: Vælg venligst opløsningen til brug med Freevo. De fleste CRT-fjernsynssystemer skal være konfigureret som 768x576 (NTSC eller PAL). HD-fjernsynssystemer bruger 1280x720, og FullHD bruger 1920x1080.

note: Type: select Description
en: TV standard:
da: TV-standard:

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
da: Vælg venligst tv-standarden der skal bruges. NTSC bruges i Nordamerika, det meste af Sydamerika, og Japan; SECAM i Frankrig, det tidligere Sovjetunionen, og dele af Afrika og Mellemøsten; øvrige steder PAL.

note: Type: select Choices
en: USA broadcast
da: USA - udsendelse

note: Type: select Choices
en: USA cable
da: USA - kabel

note: Type: select Choices
en: USA cable HRC
da: USA - kabel HRC

note: Type: select Choices
en: Japan broadcast
da: Japan - udsendelse

note: Type: select Choices
en: Japan cable
da: Japan - kabel

note: Type: select Choices
en: Europe (West)
da: Europa (Vest)

note: Type: select Choices
en: Europe (East)
da: Europa (Øst)

note: Type: select Choices
en: Italy
da: Italien

note: Type: select Choices
en: Australia
da: Australien

note: Type: select Choices
en: Ireland
da: Irland

note: Type: select Choices
en: France
da: Frankrig

note: Type: select Choices
en: China broadcast
da: Kina - udsendelse

note: Type: select Choices
en: South Africa
da: Sydafrika

note: Type: select Description
en: Channel list:
da: Kanalliste:

note: Type: select Description
en: Please choose the channel list (set of tuning frequencies) that most closely matches the one used in your country.
da: Vælg venligst kanallisten (sæt af indstillingsfrekvenser) som tættest svarer til den, som bruges i dit land.

note: Type: select Default
en: Video folder
da: Videomappe

note: Type: string Description
en: Title of video folder:
da: Titel på videomappe:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the video folder.
da: Vælg venligst titlen på videomappen.

note: Type: string Description
en: This will be displayed by Freevo in overview.
da: Dette vil blive vist af Freevo i oversigten.

note: Type: string Description
en: Path to videos:
da: Sti til videoer:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where video files are stored.
da: Vælg venligst mappen hvor videofiler gemmes.

note: Type: string Description
en: You must use an absolute path (with a leading "/" character).
da: Du skal bruge en fast sti (med det foranførte tegn »/«).

note: Type: string Default
en: Audio folder
da: Lydmappe

note: Type: string Description
en: Title of audio folder:
da: Titel på lydmappe:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the audio folder.
da: Vælg venligst titlen på lydmappen.

note: Type: string Description
en: Path to audio folder:
da: Sti til lydmappe:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where audio files are stored.
da: Vælg venligt mappen hvor lydfilerne er gemt.

note: Type: string Default
en: Image folder
da: Billedmappe

note: Type: string Description
en: Title of image folder:
da: Titel på billedmappe:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the image folder.
da: Vælg venligst titlen på billedmappen.

note: Type: string Description
en: Path to image folder:
da: Sti til billedmappe:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where image files are stored.
da: Vælg venligst mappen hvor billedfiler gemmes.

note: Type: string Description
en: Path to recorded video folder:
da: Sti til mappe for optaget video:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where video recording files are stored.
da: Vælg venligst mappen hvor optagede videofiler gemmes.

note: Type: multiselect Choices
en: recordserver
da: optagelsesserver

note: Type: multiselect Choices
en: encodingserver
da: kodningsserver

note: Type: multiselect Choices
en: webserver
da: internetserver

note: Type: multiselect Choices
en: rssserver
da: rss-server

note: Type: multiselect Description
en: Services to start during boot:
da: Tjenester som skal startes under opstart:

note: Type: multiselect Description
en: Freevo can be started automatically when the machine boots, using a dedicated X server. Web, encoding, RSS, and recording servers can be launched at the same time.
da: Freevo kan startes automatisk når maskinen starter op, med brug af en dedikeret X-server. Internet-, kodnings-, RSS- og optagelsesservere kan startes på samme tidspunkt.

note: Type: multiselect Description
en: Please choose the services you wish to start on boot.
da: Vælg venligst tjenesterne du ønsker at starte ved opstart.
