freevo - en to fi translation catalogue (49 entries)

note: Type: select Description
en: Video output:
fi: Videoulostulo:

note: Type: select Description
en: Please choose the type of video output to use with Freevo.
fi: Anna Freevon kanssa käytettävän videoulostulon tyyppi.

note: Type: select Description
en: Output resolution:
fi: Ulostulon resoluutio:

note: Type: select Description
en: Please choose the resolution to use with Freevo. Most CRT television systems should be configured as 768x576 (NTSC or PAL). HD television systems use 1280x720, and FullHD uses 1920x1080.
fi: Anna Freevon käyttämä resoluutio. Useimmissa CRT-televisiojärjestelmissä oikea asetus on 768x576 (NTSC tai PAL). HD-televisiojärjestelmissä resoluutio on 1280x720 ja FullHD käyttää resoluutiota 1920x1080.

note: Type: select Description
en: TV standard:
fi: TV-standardi:

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
fi: Valitse käytettävä TV-standardi. NTSC on käytössä Pohjois-Amerikassa, suurimmassa osassa Etelä-Amerikkaa ja Japanissa. SECAM on käytössä Ranskassa, entisen Neuvostoliiton alueella sekä osissa Afrikkaa ja Lähi-Itää. Muualla on käytössä PAL.

note: Type: select Choices
en: USA broadcast
fi: USA - antenni

note: Type: select Choices
en: USA cable
fi: USA - kaapeli

note: Type: select Choices
en: USA cable HRC
fi: USA - kaapeli - HRC

note: Type: select Choices
en: Japan broadcast
fi: Japani - antenni

note: Type: select Choices
en: Japan cable
fi: Japani - kaapeli

note: Type: select Choices
en: Europe (West)
fi: Länsi-Eurooppa

note: Type: select Choices
en: Europe (East)
fi: Itä-Eurooppa

note: Type: select Choices
en: Italy
fi: Italia

note: Type: select Choices
en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

note: Type: select Choices
en: Ireland
fi: Irlanti

note: Type: select Choices
en: France
fi: Ranska

note: Type: select Choices
en: China broadcast
fi: Kiina - antenni

note: Type: select Choices
en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

note: Type: select Choices
en: Argentina
fi: Argentiina

note: Type: select Description
en: Channel list:
fi: Kanavalista:

note: Type: select Description
en: Please choose the channel list (set of tuning frequencies) that most closely matches the one used in your country.
fi: Valitse kanavalista (joukko lähetystaajuuksia), joka parhaiten vastaa käytettävää.

note: Type: select Default
en: Video folder
fi: Videot

note: Type: string Description
en: Title of video folder:
fi: Videohakemiston otsikko:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the video folder.
fi: Anna otsikko videohakemistolle.

note: Type: string Description
en: This will be displayed by Freevo in overview.
fi: Tämä näytetään Freevon yleisnäkymässä.

note: Type: string Description
en: Path to videos:
fi: Videoiden polku:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where video files are stored.
fi: Anna sen hakemiston polku, johon videotiedostot on tallennettu.

note: Type: string Description
en: You must use an absolute path (with a leading "/" character).
fi: Käytä täydellistä (merkillä ”/” alkavaa) polkua.

note: Type: string Default
en: Audio folder
fi: Äänet

note: Type: string Description
en: Title of audio folder:
fi: Äänihakemiston otsikko:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the audio folder.
fi: Anna otsikko äänihakemistolle.

note: Type: string Description
en: Path to audio folder:
fi: Äänihakemiston polku:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where audio files are stored.
fi: Anna sen hakemiston polku, johon äänitiedostot on tallennettu.

note: Type: string Default
en: Image folder
fi: Kuvat

note: Type: string Description
en: Title of image folder:
fi: Kuvahakemiston otsikko:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the image folder.
fi: Anna otsikko kuvahakemistolle.

note: Type: string Description
en: Path to image folder:
fi: Kuvahakemiston polku:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where image files are stored.
fi: Anna sen hakemiston polku, johon kuvatiedostot on tallennettu.

note: Type: string Description
en: Path to recorded video folder:
fi: Nauhoitettujen videoiden hakemisto:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where video recording files are stored.
fi: Anna hakemisto, johon nauhoitetut videotiedostot tallennetaan.

note: Type: multiselect Choices
en: xserver
fi: X-palvelin

note: Type: multiselect Choices
en: recordserver
fi: Nauhoituspalvelin

note: Type: multiselect Choices
en: encodingserver
fi: Koodauspalvelin

note: Type: multiselect Choices
en: webserver
fi: WWW-palvelin

note: Type: multiselect Choices
en: rssserver
fi: RSS-palvelin

note: Type: multiselect Description
en: Services to start during boot:
fi: Järjestelmän käynnistyessä käynnistettävät palvelut:

note: Type: multiselect Description
en: Freevo can be started automatically when the machine boots, using a dedicated X server. Web, encoding, RSS, and recording servers can be launched at the same time.
fi: Freevo voidaan käynnistää automaattisesti järjestelmän käynnistyessä käyttäen sille varattua X-palvelinta. Samalla voidaan käynnistää myös WWW-, koodaus-, RSS- tai nauhoituspalvelin.

note: Type: multiselect Description
en: Please choose the services you wish to start on boot.
fi: Valitse palvelut, jotka käynnistetään järjestelmän käynnistyessä.
