freevo 1.8.0~rc2-1 - en to fr translation catalogue (49 entries)

note: Type: select Description
en: Video output:
fr: Sortie vidéo :

note: Type: select Description
en: Please choose the type of video output to use with Freevo.
fr: Veuillez choisir le type de sortie vidéo à utiliser avec Freevo.

note: Type: select Description
en: Output resolution:
fr: Résolution de la sortie :

note: Type: select Description
en: Please choose the resolution to use with Freevo. Most CRT television systems should be configured as 768x576 (NTSC or PAL). HD television systems use 1280x720, and FullHD uses 1920x1080.
fr: Veuillez choisir la résolution d'affichage de Freevo. La plupart des télévisions devraient être configurées en 768x576 (NTSC ou PAL). Les télévisions HD utilisent 1280x720 et les FullHD 1920x1080.

note: Type: select Description
en: TV standard:
fr: Norme TV :

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
fr: Veuillez choisir la norme TV. Le système NTSC est utilisé en Amérique du Nord, dans la plupart des pays d'Amérique du Sud et au Japon. Le système SECAM est utilisé en France, dans les anciens pays membres de l'URSS ainsi qu'au Moyen-Orient. Enfin, Le système PAL est utilisé dans le reste du monde.

note: Type: select Choices
en: USA broadcast
fr: USA hertzien

note: Type: select Choices
en: USA cable
fr: USA câble

note: Type: select Choices
en: USA cable HRC
fr: USA câble HCR

note: Type: select Choices
en: Japan broadcast
fr: Japon hertzien

note: Type: select Choices
en: Japan cable
fr: Japon câble

note: Type: select Choices
en: Europe (West)
fr: Europe de l'Ouest

note: Type: select Choices
en: Europe (East)
fr: Europe de l'Est

note: Type: select Choices
en: Italy
fr: Italie

note: Type: select Choices
en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

note: Type: select Choices
en: Australia
fr: Australie

note: Type: select Choices
en: Ireland
fr: Irlande

note: Type: select Choices
en: China broadcast
fr: Chine hertzien

note: Type: select Choices
en: South Africa
fr: Afrique du Sud

note: Type: select Choices
en: Argentina
fr: Argentine

note: Type: select Description
en: Channel list:
fr: Liste des chaînes :

note: Type: select Description
en: Please choose the channel list (set of tuning frequencies) that most closely matches the one used in your country.
fr: Veuillez choisir la liste des chaînes (ensemble de fréquences) qui se rapproche le plus de celle utilisée dans votre pays.

note: Type: select Default
en: Video folder
fr: Répertoire vidéo

note: Type: string Description
en: Title of video folder:
fr: Nom du répertoire vidéo :

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the video folder.
fr: Veuillez choisir le nom du répertoire vidéo.

note: Type: string Description
en: This will be displayed by Freevo in overview.
fr: Celui-ci sera affiché par Freevo en surimpression.

note: Type: string Description
en: Path to videos:
fr: Chemin vers les vidéos :

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where video files are stored.
fr: Veuillez choisir le chemin vers le répertoire contenant les fichiers vidéo.

note: Type: string Description
en: You must use an absolute path (with a leading "/" character).
fr: Vous devez utilisez un chemin absolu pour ce répertoire.

note: Type: string Default
en: Audio folder
fr: Répertoire audio

note: Type: string Description
en: Title of audio folder:
fr: Veuillez choisir un nom pour le répertoire audio.

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the audio folder.
fr: Nom du répertoire audio :

note: Type: string Description
en: Path to audio folder:
fr: Veuillez choisir un répertoire pour les fichiers audio.

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where audio files are stored.
fr: Chemin vers le répertoire audio :

note: Type: string Default
en: Image folder
fr: Répertoire des images

note: Type: string Description
en: Title of image folder:
fr: Veuillez choisir un nom pour le répertoire des images.

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the image folder.
fr: Nom du répertoire des images :

note: Type: string Description
en: Path to image folder:
fr: Veuillez choisir le répertoire des fichiers image.

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where image files are stored.
fr: Chemin vers le répertoire des images :

note: Type: string Description
en: Path to recorded video folder:
fr: Veuillez choisir le répertoire des vidéos enregistrées.

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where video recording files are stored.
fr: Chemin vers le répertoire des vidéos enregistrées :

note: Type: multiselect Choices
en: xserver
fr: Serveur X

note: Type: multiselect Choices
en: recordserver
fr: Serveur d'enregistrement

note: Type: multiselect Choices
en: encodingserver
fr: Serveur d'encodage

note: Type: multiselect Choices
en: webserver
fr: Serveur web

note: Type: multiselect Choices
en: rssserver
fr: Serveur RSS

note: Type: multiselect Description
en: Services to start during boot:
fr: Services à démarrer au lancement de la machine :

note: Type: multiselect Description
en: Freevo can be started automatically when the machine boots, using a dedicated X server. Web, encoding, RSS, and recording servers can be launched at the same time.
fr: Freevo peut être démarré au lancement de la machine (dans un serveur X dédié). De même, des serveurs d'encodage, de flux RSS et d'enregistrement peuvent être démarrés à ce moment-là.

note: Type: multiselect Description
en: Please choose the services you wish to start on boot.
fr: Veuillez choisir les services à démarrer au lancement de la machine.
