freevo 1.9.0-3 - en to ja translation catalogue (50 entries)

note: Type: select Description
en: Video output:
ja: ビデオ出力:

note: Type: select Description
en: Please choose the type of video output to use with Freevo.
ja: Freevo で使うビデオ出力の種類を選んでください。

note: Type: select Description
en: Output resolution:
ja: 出力解像度:

note: Type: select Description
en: Please choose the resolution to use with Freevo. Most CRT television systems should be configured as 768x576 (NTSC or PAL). HD television systems use 1280x720, and FullHD uses 1920x1080.
ja: Freevo で使う解像度を選んでください。ほとんどのテレビは 768x576 (NTSC あるいは PAL) に設定されています。HD テレビジョンシステムは 1280x720、フル HD は 1920x1080 を使います。

note: Type: select Description
en: TV standard:
ja: テレビ放送規格:

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
ja: 利用するテレビ放送規格を選んでください。NTSC は北アメリカ、南アメリカの大部分、そして日本で利用されています。SECAM はフランス、以前のソ連、アフリカの一部と中東です。それ以外は PAL を利用しています。

note: Type: select Choices
en: USA broadcast
ja: 地上波放送 (アメリカ)

note: Type: select Choices
en: USA cable
ja: ケーブルテレビ (アメリカ)

note: Type: select Choices
en: USA cable HRC
ja: 光同軸ケーブルテレビ (アメリカ)

note: Type: select Choices
en: Japan broadcast
ja: 地上波放送 (日本)

note: Type: select Choices
en: Japan cable
ja: ケーブルテレビ (日本)

note: Type: select Choices
en: Europe (West)
ja: ヨーロッパ (西部)

note: Type: select Choices
en: Europe (East)
ja: ヨーロッパ (東部)

note: Type: select Choices
en: Italy
ja: イタリア

note: Type: select Choices
en: New Zealand
ja: ニュージーランド

note: Type: select Choices
en: Australia
ja: オーストラリア

note: Type: select Choices
en: Ireland
ja: アイルランド

note: Type: select Choices
en: France
ja: フランス

note: Type: select Choices
en: China broadcast
ja: 地上波放送 (中国)

note: Type: select Choices
en: South Africa
ja: 南アフリカ

note: Type: select Choices
en: Argentina
ja: アルゼンチン

note: Type: select Description
en: Channel list:
ja: チャンネル一覧:

note: Type: select Description
en: Please choose the channel list (set of tuning frequencies) that most closely matches the one used in your country.
ja: あなたの国で使われているものに最も一致が近いチャンネル一覧 (周波数設定のセット) を選んでください。

note: Type: select Default
en: Video folder
ja: ビデオフォルダ

note: Type: string Description
en: Title of video folder:
ja: ビデオフォルダのタイトル:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the video folder.
ja: ビデオフォルダのタイトルを決めてください。

note: Type: string Description
en: This will be displayed by Freevo in overview.
ja: これは Freevo の一覧で表示されます。

note: Type: string Description
en: Path to videos:
ja: ビデオへのパス (Path):

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where video files are stored.
ja: ビデオファイルが保存されるディレクトリを決めてください。

note: Type: string Description
en: You must use an absolute path (with a leading "/" character).
ja: (「/」文字から始まる) 絶対パスで指定する必要があります。

note: Type: string Default
en: Audio folder
ja: 音声フォルダ

note: Type: string Description
en: Title of audio folder:
ja: 音声フォルダのタイトル:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the audio folder.
ja: 音声フォルダのタイトルを決めてください。

note: Type: string Description
en: Path to audio folder:
ja: 音声フォルダへのパス (Path):

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where audio files are stored.
ja: 音声ファイルが保存されるディレクトリを決めてください。

note: Type: string Default
en: Image folder
ja: 画像フォルダ

note: Type: string Description
en: Title of image folder:
ja: 画像フォルダのタイトル:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the image folder.
ja: 画像フォルダのタイトルを決めてください。

note: Type: string Description
en: Path to image folder:
ja: 画像フォルダへのパス (Path):

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where image files are stored.
ja: 画像ファイルが保存されるディレクトリを決めてください。

note: Type: string Description
en: Path to recorded video folder:
ja: 録画されたビデオへのパス (Path):

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where video recording files are stored.
ja: 録画したビデオファイルを保存するディレクトリを決めてください。

note: Type: multiselect Choices
en: xserver
ja: X サーバ

note: Type: multiselect Choices
en: recordserver
ja: 録画サーバ

note: Type: multiselect Choices
en: encodingserver
ja: エンコーディングサーバ

note: Type: multiselect Choices
en: webserver
ja: ウェブサーバ

note: Type: multiselect Choices
en: rssserver
ja: rss サーバ

note: Type: multiselect Description
en: Services to start during boot:
ja: 起動の際に開始するサービス:

note: Type: multiselect Description
en: Freevo can be started automatically when the machine boots, using a dedicated X server. Web, encoding, RSS, and recording servers can be launched at the same time.
ja: Freevo はマシン起動時に指定した X サーバを使って自動的に起動するようにできます。この際同時に、ウェブサーバ、エンコーディングサーバ、RSS サーバ、録画サーバも起動可能です。

note: Type: multiselect Description
en: Please choose the services you wish to start on boot.
ja: 起動の際に開始するサービスを選んでください。
