freevo - en to sv translation catalogue (48 entries)

note: Type: select Description
en: Video output:
sv: Utdatatyp för video:

note: Type: select Description
en: Please choose the type of video output to use with Freevo.
sv: Ange typ av utdata för video i Freevo.

note: Type: select Description
en: Output resolution:
sv: Upplösning för utdata:

note: Type: select Description
en: Please choose the resolution to use with Freevo. Most CRT television systems should be configured as 768x576 (NTSC or PAL). HD television systems use 1280x720, and FullHD uses 1920x1080.
sv: Välj upplösning att visa Freevo i. De flesta äldre tv-apparater ska ha inställningen 768x576 (NTSC eller PAL). System med HDTV använder 1280x720 och Full HDTV använder 1920x1080.

note: Type: select Description
en: TV standard:
sv: TV-standard:

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
sv: Ange vilken TV-standard som ska användas. NTSC används i nordamerika, stora delar av sydamerika och Japan. SECAM i Frankrike, östeuropeiska stater och delar av Afrika och mellanöstern. I övrigt är PAL vanligast.

note: Type: select Choices
en: USA broadcast
sv: USA marksändning

note: Type: select Choices
en: USA cable
sv: USA kabel

note: Type: select Choices
en: USA cable HRC
sv: USA kabel HRC

note: Type: select Choices
en: Japan broadcast
sv: Japan marksändning

note: Type: select Choices
en: Japan cable
sv: Japan kabel

note: Type: select Choices
en: Europe (West)
sv: Europa (väst)

note: Type: select Choices
en: Europe (East)
sv: Europa (öst)

note: Type: select Choices
en: Italy
sv: Italien

note: Type: select Choices
en: New Zealand
sv: Nya zeeland

note: Type: select Choices
en: Australia
sv: Australien

note: Type: select Choices
en: Ireland
sv: Irland

note: Type: select Choices
en: France
sv: Frankrike

note: Type: select Choices
en: China broadcast
sv: Kina marksändning

note: Type: select Choices
en: South Africa
sv: Sydafrika

note: Type: select Description
en: Channel list:
sv: Kanallista:

note: Type: select Description
en: Please choose the channel list (set of tuning frequencies) that most closely matches the one used in your country.
sv: Välj kanallista (en uppsättning frekvenser) som så nära som möjligt stämmer med den i ditt land.

note: Type: select Default
en: Video folder
sv: Videokatalog

note: Type: string Description
en: Title of video folder:
sv: Rubrik för videokatalog:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the video folder.
sv: Ange rubrik för videomappen.

note: Type: string Description
en: This will be displayed by Freevo in overview.
sv: Ange en rubrik för videomappen. Detta kommer att visas i Freevos översikt.

note: Type: string Description
en: Path to videos:
sv: Sökväg till videofiler:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where video files are stored.
sv: Ange katalog där videofilerna ska sparas.

note: Type: string Description
en: You must use an absolute path (with a leading "/" character).
sv: Du måste ange en absolut sökväg (med tecknet "/" först).

note: Type: string Default
en: Audio folder
sv: Ljudkatalog:

note: Type: string Description
en: Title of audio folder:
sv: Rubrik på ljudkatalogen:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the audio folder.
sv: Ange rubrik på ljudmappen.

note: Type: string Description
en: Path to audio folder:
sv: Sökväg till videokatalogen:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where audio files are stored.
sv: Ange katalog där ljudfilerna sparas.

note: Type: string Default
en: Image folder
sv: Bildkatalog:

note: Type: string Description
en: Title of image folder:
sv: Rubrik på bildkatalogen:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the image folder.
sv: Ange rubrik på bildmappen.

note: Type: string Description
en: Path to image folder:
sv: Sökväg till bildkatalogen:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where image files are stored.
sv: Ange katalog där bildfilerna sparas.

note: Type: string Description
en: Path to recorded video folder:
sv: Sökväg till katalogen med sparade videofiler:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where video recording files are stored.
sv: Ange katalog där videoinspelningsfilerna sparas.

note: Type: multiselect Choices
en: recordserver
sv: inspelningsserver

note: Type: multiselect Choices
en: encodingserver
sv: kodningsserver

note: Type: multiselect Choices
en: webserver
sv: webbserver

note: Type: multiselect Choices
en: rssserver
sv: rss-server

note: Type: multiselect Description
en: Services to start during boot:
sv: Tjänster som ska starta vid uppstarten:

note: Type: multiselect Description
en: Freevo can be started automatically when the machine boots, using a dedicated X server. Web, encoding, RSS, and recording servers can be launched at the same time.
sv: Freevo kan startas automatiskt i en egen xserver när systemet startas. Dessutom kan web-, kodnings-, rss- och inspelningsserver startas automatiskt vid uppstart.

note: Type: multiselect Description
en: Please choose the services you wish to start on boot.
sv: Ange de tjänster du vill starta vid uppstarten.
