freevo 1.70 - en to cs translation catalogue (661 entries)

en: Title
cs: Název

en: Description
cs: Popis

en: Author
cs: Autor

en: Date
cs: Datum

en: Home
cs: Domů

en: TV Guide
cs: TV program

en: View TV Listings
cs: Seznam televizních pořadů na všech programech

en: Scheduled Recordings
cs: Naplánované nahrávání

en: View Scheduled Recordings
cs: Zobrazí všechny naplánováné nahrávky pořadů

en: Favorites
cs: Oblíbené pořady

en: View Favorites
cs: Oblíbené pořady

en: Media Library
cs: Seznam Souborů

en: View Media Library
cs: Seznam všech podporovaných typů souborů

en: Manual Recording
cs: Manuální nahrávání

en: Schedule a Manual Recording
cs: Nastavit ručně nahrávání pořadů

en: Search
cs: Vyhledávání

en: Advanced Search Page
cs: Pokročilé hledání

en: Help
cs: Nápověda

en: View Online Help and Documentation
cs: Zobrazení nápovědy

en: CANCEL
cs: Zrušit

en: Reloading cache files, be patient...
cs: Načítám vyrovnávací pamět, čekejte prosím...

en: Today
cs: Dnes

en: at
cs: v

en: Tomorrow
cs: Zítra

en: This Week
cs: Tento týden

en: No recordings are scheduled
cs: Není nastaveno žádné nahrávání

en: Edit Favorite
cs: Uprav oblíbené

en: ERROR
cs: CHYBA

en: No program found on %s at %s.
cs: Pořad nenalezen na %s v %s

en: Favorite %s doesn't exists.
cs: Oblíbený %s neexistuje

en: Name of favorite
cs: Nazev oblíbeného

en: Program
cs: Pořad

en: Channel
cs: Kanál

en: Day of week
cs: Den

en: Time of day
cs: Čas

en: Duplicates
cs: Stejné

en: Episodes
cs: Kapitola

en: Action
cs: Akce

en: ANY CHANNEL
cs: Jakýkoli program

en: ANY DAY
cs: jakýkoli den

en: Mon
cs: Po

en: Tue
cs: Út

en: Wed
cs: St

en: Thu
cs: Čt

en: Fri
cs: Pá

en: Sat
cs: So

en: Sun
cs: Ne

en: ANY TIME
cs: Jakýkoli čas

en: ALLOW
cs: umožnit

en: PREVENT
cs: zabránit

en: ALL
cs: vše

en: ONLY NEW
cs: jen nové

en: Save
cs: Uložit

en: Start Time
cs: Začátek

en: Stop Time
cs: Konec

en: Episode
cs: Kapitola

en: Program Description
cs: Popis pořadu

en: Actions
cs: Akce

en: UNKNOWN
cs: Neznámý

en: Sorry, the program description for %s is unavailable.
cs: Podrobnosti o pořadu %s nejsou k dispozici

en: Remove
cs: Smazat

en: %s already exists! File not renamed.
cs: %s již existuje, soubor nebyl přejmenován

en: Rename %s to %s.
cs: Přejmenovat  %s na %s.

en: Rename %s to %s, failed.
cs: Přejmenování %s na %s selhalo.

en: No new file specified.
cs: Nové jméno nezadáno

en: Delete %s.
cs: Smazat %s

en: Delete %s, failed.
cs: Smazání %s selhalo.

en: %s does not exist. No action taken.
cs: %s neexistuje

en: I do not process names (%s) with slashes for security reasons.
cs: Z bezpečnostních důvodů nelze ve jménech používat lomítka (%s)

en: Messages
cs: Zprávy

en: Movies
cs: Filmy

en: Recorded TV
cs: Nahrané TV pořady

en: Music
cs: Hudba

en: Images
cs: Obrázky

en: Back
cs: Zpět

en: Download
cs: Uložit

en: Delete
cs: Smazat

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Play file
cs: Přehrát titul %s

en: Play file using VLC
cs: Přehrát titul %s

en: Close Window
cs: Zavřít okno

en: Manual Record
cs: Manuální zadání nahrávání

en: Manual Recorded
cs: Ruční zadání nahrávaní

en: start time is not before stop time.
cs: Začátek nahrávání musí být před koncem

en: Program would record for more than %d days!
cs: Nahrávaní bude trvat více než %d dní!

en: Program would record for more than 1 day!
cs: Nahrávání bude trvat víc jak den!

en: Jan
cs: Led

en: Feb
cs: Ún

en: Mar
cs: Bře

en: Apr
cs: Dub

en: May
cs: Kvě

en: Jun
cs: Čer

en: Jul
cs: Čec

en: Aug
cs: Srp

en: Sep
cs: Zář

en: Oct
cs: Říj

en: Nov
cs: Lis

en: Dec
cs: Pro

en: Error Message
cs: Chybová zpráva

en: Add to Recording Schedule
cs: Přidat pořad do nahrávacího seznamu

en: TV Genre for %s
cs: TV žánr pro %s

en: Show
cs: Ukázat

en: Category
cs: Kategorie

en: Change
cs: Změň

en: NO SHOWS MATCHING CATEGORY
cs: Nic neodpovídá kategoii

en: Start
cs: Začátek

en: Stop
cs: Konec

en: Runtime
cs: délka

en: Record
cs: Nahrát

en: Add to Favorites
cs: Přidat k oblíbeným

en: Time
cs: Čas

en: View
cs: Zobraz

en: This channel has no data loaded
cs: Pro tento kanál nejsou data

en: Welcome
cs: Vítej

en: Freevo Web Status as of %s
cs: Freevo Web status k %s

en: Notice
cs: Poznámka

en: Now Recording %s.
cs: Nahrávání %s

en: One program scheduled to record.
cs: Naplánován jeden pořad

en: %i programs scheduled to record.
cs: %i naplánovaných pořadů

en: No programs scheduled to record.
cs: Žádné plánováné nahrávání

en: %i of %i Mb free in %s
cs: %i z %i MB volných v %s

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Sunday
cs: Neděle

en: Favorite Name
cs: Jméno

en: Priority
cs: Priorita

en: ANY
cs: jakýkoli

en: Edit
cs: Uprav

en: Higher
cs: Více

en: Lower
cs: Méně

en: Freevo Installation HOWTO
cs: Jak instalovat Freevo (HOWTO)

en: Build your own media box with Freevo and Linux
cs: Postavte si vlastní multimediální centrum pomocí Freevo a Linuxu

en: Freevo Plugin Writing HOWTO
cs: Jak psát pluginy pro Freevo (HOWTO)

en: Writing your own plugins for Freevo
cs: Psaní vlastních pluginů

en: unable to load html files
cs: nelze nahrát html soubory

en: If you use a svn version of Freevo, run <b>autogen.sh</b>.
cs: pokud používáte SVN, spusťte <b>autogen.sh</b>

en: The files are searched in the following locations:
cs: Soubory jsou hledány zde:

en: Freevo Plugin List
cs: Seznam pluginů

en: top
cs: nahoru

en: Freevo Help
cs: Nápověda

en: Freevo Installation Howto
cs: Instalační manuál

en: Frequently Asked Questions
cs: Časté dotazy FAQ

en: Recording Information
cs: Jak nastavit Freevo (nahrávání)

en: Plugin List
cs: Seznam pluginů

en: FXD files
cs: Co jsou FXD soubory

en: Plugin Writing Howto
cs: Jak na psaní pluginů

en: Freevo Documentation
cs: Dokumentace

en: unable to load %s.html
cs: nelze nahrát %s.html

en: Unknown Profile
cs: Neznámý umělec

en: Search Results
cs: Výsledek hledání

en: No matches
cs: Nic nenalezeno

en: New favorite
cs: Nový oblíbený

en: Icecast List
cs: Seznan Icecast

en: Change Icecast List
cs: Změna seznamu Icecast

en: Movies only
cs: Pouze filmy

en: Go!
cs: Hledej!

en: missing 'src' attribute in skin tag!
cs: ve skinu chybí atribut 'src'

en: This directory is empty
cs: Tento adresář je prázdný

en: TV GUIDE
cs: TV Průvodce

en: Browse list
cs: Procházet seznam

en: Playing
cs: Přehrát

en: WARNING
cs: VAROVÁNÍ

en: Playlists
cs: Seznamy k přehrávání (playlisty)

en: Enqueue this Music in Playlist
cs: Zařadit tuto hudbu do playlistu

en: Make a new Audio Playlist
cs: Vytvořit nový audio playlist

en: Queued Directory
cs: Zařazený adresář

en: Queued Track
cs: Zařazená skladba

en: Added New Playlist
cs: Přidán nový playlist

en: %s
    not found!
cs: %s
    nenalezeno!

en: Listen to XM Station
cs: Poslouchat radiostanici

en: XM Radio
cs: Rádio

en: No XM channels found
cs: Žádné obrázky nebyly nalezeny

en: XM channels
cs: Změna programu

en: 'fbxine' not found, 'xine' audio plugin deactivated
cs: 'fbxine' nenalezen, plugin 'xine' byl deaktivován

en: Show CD ripping status
cs: Ukázat stav nahrávání z CD

en: Stop CD ripping
cs: Ukončit nahrávání z CD

en: Rip the CD to the hard drive
cs: Nahrát CD na pevný disk

en: Item is not an Audio CD
cs: Toto není audio CD

en: Ripping in progress
    Track %d of %d
cs: Nahrávání..
    Skladba %d z %d

en: Backup CD to hard drive in mp3 format
cs: Uložit CD na pevný disk ve formátu mp3

en: Backup CD to hard drive in Ogg format
cs: Uložit CD na pevný disk ve formátu Ogg

en: Backup CD to hard drive in FLAC format
cs: Uložit CD na pevný disk ve formátu FLAC

en: Backup CD to hard drive in wav format
cs: Uložit CD na pevný disk ve formátu wav

en: CD Backup
cs: Zálohovat CD

en: Ripping started
cs: Nahrávání spuštěno

en: Directory %s already exists
cs: Adresář %s již existuje

en: Ripping aborted
cs: Nahrávání přerušeno

en: Ripping complete
cs: Nahrávání dokončeno

en: Unknown Artist
cs: Neznámý umělec

en: RENAME
cs: PŘEJMENOVAT

en: Unknown CD Album
cs: Neznámé CD album

en: Other
cs: Jiné

en: No CDDB data available to mmpython
cs: mmpython nemá k dispozici žádná CDDB data

en: CD info not found!
    Must manually rename files
    when finished ripping
cs: Informace o CD nebyly nalezeny
    Po ukončení nahrávání je třeba
    ručne přejmenovat vytvořené soubory

en: Problem trying to call:
cs: Problém při volání:

en: [VUX] Start playing
cs: [VUX] Přehrávat

en: [VUX] Stop playing
cs: [VUX] Zastavit

en: [VUX] Next (rating down)
cs: [VUX] Další (snížit hodnocení)

en: [VUX] Next (rating intact)
cs: [VUX] Další (ponechat hodnocení beze změny

en: [VUX] Next (rating up)
cs: [VUX] Další (zvýšit hodnocení)

en: [VUX] Playing item rating up
cs: [VUX] Přehrávám položku = rating up ????

en: [VUX] Playing item rating down
cs: [VUX] Přehrávám položku = rating down ????

en: [VUX] a dir item do not select
cs: [VUX] nelze zvolit adresář ????

en: [VUX] an audio item, do not select
cs: [VUX] an audio item, do not select ????

en: Album Tree
cs: Album

en: No Objects found
cs: Žádné obrázky nebyly nalezeny

en: Generating playlist...
cs: Jeden soubor k přehrání

en: Find a cover for this music
cs: Najít obal pro tuto skladbu

en: Plugin 'coversearch' was disabled for this item! 'coversearch' needs an item with Artist and Album (if it's a mp3 or ogg) or Title (if it's a cd track) to be able to search. So you need a file with a ID3 tag (mp3) or an Ogg Info. Maybe you must fix this file (%s) tag?
cs: Modul 'coversearch' není pro tuto položku dostupný! Pro použití této služby je třeba znát jméno umělce a alba (pro formáty mp3 a ogg) nebo název skladby pro skladbu z CD. Pravděpodobně je třeba upravit tagy v souboru %s.

en: Unknown CD, cover searching is disabled
cs: Neznámé CD, vyhledávání obalu není dostupné

en: searching Amazon...
cs: prohledávám Amazon...

en: Unknown error while searching.
cs: Neznámá chyba při vyhledávání

en: Cover Search Results
cs: Výsledky hledání obalu

en: No covers available from Amazon
cs: Na Amazonu nejsou dostupné žádné obaly

en: getting data...
cs: přijímám data...

en: Radio
cs: Rádio

en: No Radio Stations found
cs: Žádna radiostanice nebyla nalezena

en: Radio Stations
cs: Radiostanice

en: Listen to Radio Station
cs: Poslouchat radiostanici

en: Show player
cs: Ukázat přehrávač

en: Browse disc
cs: Procházet disk

en: Random playlist
cs: Náhodný playlist

en: Data files on disc
cs: Datové soubory na disku

en: pause
cs: pauza

en: play
cs: přehrávat

en: No information available
cs: Žádné informace nejsou dostupné

en: View Image
cs: Prohlížet obrázky

en: Browse directory
cs: Procházet adresář

en: Current Picture
cs: Současný obrázek

en: Previous Pictures
cs: Předchozí obrázek

en: Apod Pictures
cs: Obrázky Apod

en: No Images found
cs: Žádné obrázky nebyly nalezeny

en: Unable to open URL
cs: Nelze otevřít URL

en: Need a directory to store APOD pictures.
cs: Potřebuji adresář pro ukládání APOD obrázků ????

en: directory %s does not exist.
cs: adresář %s neexistuje

en: directory %s must be able to be read, written to and executed by the user running freevo.
cs: Uživatel musí mít právo ke čtení, zápisu a spouštění pro adresář %s

en: z = Toggle Fullscreen
cs: z = přepnout celoobrazovkový režim

en: Arrow Keys = Move
cs: Šipky = pohyb

en: Spacebar = Select
cs: Mezerník = výběr

en: Escape = Stop/Prev. Menu
cs: Escape = stop/předchozí menu

en: h = Help
cs: h = nápověda

en: File "%s" not found!
cs: Soubor "%s" nenalezen!

en: Generating MAME cache, please wait.
cs: Vytvářím MAME cache, čekejte prosím...

en: please update GAMES_ITEMS in local_conf.py
cs: Prosím upravte GAMES_ITEMS v souboru local%conf.py

en: Locations
cs: Mista

en: Artist -
cs: Umělec

en: Album -
cs: Album

en: Drive %s (no disc)
cs: Jednotka %s (bez disku)

en: Ejecting disc in drive %s
cs: Vysouvám disk z jednotky %s

en: Reading disc in drive %s
cs: Čtení disku v jednotce %s

en: More Options
cs: Popis

en: Set as icecast playlist
cs: Nastavit jako icecast seznam k přehrání

en: Moving files...
cs: Přesouvání souborů

en: Copying files...
cs: Kopírování souborů

en: Added to Cart
cs: Přidáno do vozíku

en: Cart: Move Files Here
cs: Vozík: přesunout soubory sem

en: Cart: Copy Files Here
cs: Vozík: kopírovat soubory sem

en: Add Directory to Cart
cs: Přidat adresář do vozíku

en: Delete Cart
cs: Vyprázdnit vozík

en: Room Items
cs: Položky

en: Device Options
cs: Popis

en: Run Command
cs: Spustit príkaz

en: Home Automation
cs: Potvrdit automatické vypnutí

en: No Home Automation items found
cs: Žádné stránky s titulky nebyly nalezeny

en: LCD plugin will not load! Maybe you don't have LCDd (lcdproc daemon) running?
cs: LCD modul nebude spuštěn! Ověřte, zda byl spuštěn démon LCDd (lcdproc).

en: Delete info
cs: Smazat info

en: Delete edl
cs: Smazat

en: Delete image
cs: Smazat obrázek

en: Do you wish to delete
     '%s'?
cs: Přejete si smazat
     '%s'?

en: Deleting...
cs: Mažu...

en: Delete info about
     '%s'?
cs: Smazat informace o 
     '%s'?

en: Delete edl about
     '%s'?
cs: Smazat obrázek o (????)
     '%s'?

en: Delete image about
     '%s'?
cs: Smazat obrázek o (????)
     '%s'?

en: Cannot find %s (%s).
cs: Nelze nahrát '%s'! (%s)

en: CD Burn Menu
cs: Konfigurace

en: Show Sites Headlines
cs: Zprávy titulky ze stránek

en: Fetching headlines...
cs: Stahuji titulky

en: No Headlines found
cs: Žádné titulky nebyly nalezeny

en: Headlines
cs: Titulky

en: Headlines Sites
cs: Stránky s titulky

en: No Headlines Sites found
cs: Žádné stránky s titulky nebyly nalezeny

en: shutting down...
cs: Ukončuji...

en: Shutdown Freevo
cs: Ukončit Freevo

en: Shutdown system
cs: Vypnout systém

en: Restart system
cs: Restartovat systém

en: Do you really want to shut down Freevo?
cs: Skutečně chcete ukončit Freevo?

en: Shutdown
cs: Vypnout

en: Do you really want to shut down the system?
cs: Skutečně chcete vypnout systém?

en: Do you really want to restart the system?
cs: Skutečně chcete restartovat systém?

en: You need pylcd to run "lcd" plugin.
cs: Ke spuštění "lcd" modulu potřebujete pylcd

en: Length
cs: Délka

en: Artist
cs: Umělec

en: Year
cs: Rok

en: Tracks
cs: Stopy

en: Resolution
cs: Rozlišení

en: Aspect
cs: Aspect - ???

en: Tagline
cs: Tagline - ???

en: Plot
cs: Plot - ???

en: Geometry
cs: Geometry - ???

en: %s items
cs: %s položek

en: Today is %s.
cs: Dnes je %s

en: Menu
cs: Nabídka

en: Item
cs: Položka

en: Type
cs: Typ

en: Information
cs: Informace

en: Genre
cs: Žánr

en: You need pyusb (http://pyusb.berlios.de/) to run "vfd" plugin.
cs: Ke spuštění "lcd" modulu potřebujete pylcd

en: A recording is in progress.
cs: Právě probíhá nahrávání

en: Would wakeup again within %d minutes.
cs: Spustit Freevo za %d minut?

en: There are important processes running.
cs: Běží důležitý program.

en: No wakeup scheduled.
cs: Není naplánováno další spuštění

en: The next wakeup is scheduled at
cs: Další spuštění je naplánováno v

en: Resume automatic shutdown
cs: Potvrdit automatické vypnutí

en: Pause automatic shutdown
cs: Zastavit automatické vypnutí

en: Shutdown and wakeup
cs: Vypnout a znovu spustit

en: Shutdown freevo
cs: Ukončit Freevo

en: SHUTDOWN SYSTEM?
cs: VYPNOUT?

en: RESTART SYSTEM?
cs: RESTARTOVAT?

en: (wakeup disabled)
cs: (spuštení zakázáno)

en: SHUTDOWN FREEVO?
cs: Ukončit Freevo?

en: Fetching Weather for %s...
cs: Stahuji předpověď na %s

en: Fetching Radar Map for %s...
cs: Stahuji radarovou mapu %s

en: Show Weather Details
cs: Podrobná předpověď

en: and
cs: a

en: No locations specified
cs: Nejsou zadaná žádné kódy míst

en: Current Conditions
cs: Současná situace

en: Today's Forecast
cs: Dnešní předpověď

en: Extended Forecast
cs: Dlouhodobá předpověď

en: Radar Map
cs: Radarová mapa

en: Humidity
cs: Vlhkost

en: Pressure
cs: Tlak

en: Wind
cs: Vítr

en: Wind Chill
cs: Zdán. teplota

en: Visibility
cs: Viditelnost

en: UV Index
cs: UV index

en: LO
cs: od

en: HI
cs: do

en: Mostly Cloudy
cs: většinou oblačno

en: Partly Cloudy
cs: místní oblačnost

en: Light Rain
cs: slabý déšť

en: Showers
cs: přeháňky

en: Rain
cs: déšť

en: Fog
cs: mlha

en: Few Showers
cs: obč. přeháňky

en: Mostly Sunny
cs: polojasno

en: Sunny
cs: jasno

en: Scattered Flurries
cs: nárazový vítr

en: Isolated T-Storms
cs: místní silné bouřky

en: Scattered Thunderstorms
cs: místní bouřky

en: Snow Showers
cs: sněhové přeháňky

en: Few Snow Showers
cs: místní sněhové přeháňky

en: Flurries
cs: metelice

en: Heavy Snow
cs: silné sněžení

en: Drizzle
cs: mrholení

en: Sct Strong Storms
cs: silné místní bouřky

en: Thunderstorms
cs: bouřka

en: Sct Snow Showers
cs: obč. sněhové přeháňky

en: Light Snow
cs: slabé sněžení

en: Wintry Mix
cs: prostě zima

en: Heavy Rain
cs: silný déšť

en: Light Rain Shower
cs: slabé dešťové přeháňky

en: Light Rain with Thunder
cs: slabý déšť s bouřkou

en: Light Drizzle
cs: slabé mrholení

en: Mist
cs: mlha

en: Smoke
cs: mlha

en: Haze
cs: opar

en: Light Snow Shower
cs: slabé sněhové přeháňky

en: Clear
cs: jasno

en: A Few Clouds
cs: skoro jasno

en: Fair
cs: jasno

en: Last updated: %s
cs: aktualizace: %s

en: Unlimited
cs: Neomezený

en: Visibility will be unlimited today
cs: Bude jasno

en: There will be a visibility of
cs: Viditelnost až

en: Error encountered while trying to download Radar map
cs: Nelze stáhnot radarovou mapu

en: Display program
cs: Zobraz program

en: Scheduling Failed
cs: Chyba plánování

en: Display favorite
cs: Zobraz oblíbený

en: Modify duplicate flag
cs: Změna programu

en: Modify episodes flag
cs: Změna času

en: Modify Duplicate Flag
cs: Změna programu

en: Save Failed, favorite was lost
cs: Chyba při uložení

en: Save Failed
cs: Chyba při uložení

en: Cloudy
cs: oblačno

en: PM Light Rain
cs: odp. slabý déšť

en: PM Light Snow
cs: odp. slabé sněžení

en: PM Rain
cs: odp. déšť

en: PM Showers
cs: odp. přeháňky

en: Snow to Rain
cs: sníh/déšť

en: Snow to Wintry Mix
cs: snih/zimní mrazivé počasí

en: Wintry Mix to Snow
cs: zimní počasí přechází do sněžení

en: BT event %s
cs: Text: %s

en: Name
cs: Jméno

en: Track
cs: Stopa

en: Bitrate
cs: datový tok

en: Call: %s
cs: Volání: %s

en: Message: %s
cs: Zpráva: %s

en: Media
cs: Média

en: Movie
cs: Filmy

en: Image
cs: Obrázky

en: Games
cs: Hry

en: %s Main Menu
cs: %s hlavní menu

en: %i free of %i GB total (%i%% free)
cs: %i z %i MB volných (%i%%)

en: %i free of %i MB total (%i%% free)
cs: %i z %i MB volných (%i%%)

en: Command finished
cs: Příkaz dokončen

en: Running Command...
cs: Spouštím příkaz

en: Command Failed
cs: Příkaz selhal

en: Command Completed
cs: Příkaz dokončen

en: Commands
cs: Příkazy

en: checking for %-13s
cs: testuji %-13s

en: ERROR: can't find %s
cs: CHYBA: nelze nalézt %s

en: Please install the application respectively put it in your path.
cs: Prosím nainstalujte aplikaci, případně ji umístěte ve své cestě.

en: Freevo won't work without it.
cs: Bez toho nebude Freevo pracovat.

en: not found (deactivated)
cs: nenalezen (deaktivován)

en: System path first=%s
cs: Systémová cesta (první)=%s

en: No
cs: Ne

en: Yes
cs: Ano

en: Settings:
cs: Nastavení:

en: program is scheduled
cs: program naplánován

en: Stream %s
cs: Proud %s

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Audio Menu
cs: Menu zvuku

en: no subtitles
cs: žádné titulky

en: Subtitle Menu
cs: Menu titulky

en: Play chapter %s
cs: Přehrát kapitolu %s

en: Chapter Menu
cs: Kapitoly

en: Turn off %s
cs: Vypnout %s

en: Turn on %s
cs: Zapnout %s

en: Play with alternate player
cs: Přehrát jiným přehrávačem

en: Audio selection
cs: Výběr audio stopy

en: Subtitle selection
cs: Výběr titulků

en: Chapter selection
cs: Výběr kapitoly

en: Play
cs: Přehrát

en: Config Menu
cs: Konfigurace

en: Re-encode this program...
cs: Získej víc o pořadu

en: Choose your encoding profile
cs: Nelze získat seznam nahrávek

en: Please wait, analyzing video...
cs: Čekejte prosím...

en: Encoding started
cs: Nahrávání spuštěno

en: 'XINE_COMMAND' not defined, 'xine' video plugin deactivated.
    please check the xine section in freevo_config.py
cs: XINE_COMMAND neni v freevo_config.py nastaven.
    xine plugin vypnut

en: Browse links (autoplay)
cs: Procházet linky (automatické přehrávání)

en: Browse links (autoplay, maximum caching)
cs: Procházet linky (automatické přehrávání, maximální velikost cache)

en: Browse links
cs: Procházet linky

en: Downloading link list...
cs: Stahuji seznam linků

en: Failed to download %s
cs: Chyba při stahování %s

en: Resume playback
cs: Pokračovat v přehrávání

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Jump to %s
cs: Jdi na %s

en: Move to [%s]
cs: Přesunout na []

en: Play image as DVD
cs: Přehrát image jako DVD

en: Choose title to play. <1-9>
cs: Vybrat kapitolu k přehrání <1-9>

en: Choose disc (%i discs available).
cs: Vybrat disk (nalezených disků %i ).

en: Search IMDB for this file
cs: Prohledat IMDB pro tento soubor

en: Search IMDB for [%s]
cs: Prohledat IMDB pro [%s]

en: searching IMDB...
cs: Prohledávám IMDB

en: IMDB Query
cs: IMDB dotaz

en: No information available from IMDB
cs: Informace z IMDB nejsou dostupné

en: Transcode this program...
cs: Získej víc o pořadu

en: Start Encoding
cs: Začni encoding

en: Select Encoding Profile
cs: Nelze získat seznam nahrávek

en: Modify Container
cs: Změna jména

en: Modify Resolution
cs: Rozlišení

en: Modify Video Codec
cs: Video

en: Modify Video Bitrate
cs: Změna času

en: Modify Audio Codec
cs: Menu zvuku

en: Modify Audio Bitrate
cs: Změna priority

en: Modify Number of passes
cs: Změna času

en: Modify Video Filter (not implemented)
cs: Změna video filtru

en: Xvid Low Quality
cs: Xvid nízká kvalita

en: Xvid High Quality
cs: Xvid

en: Select Profile
cs: Vyber profil

en: Modify Number of Passes
cs: Změna času

en: Modify Video Filter
cs: Změna priority

en: Unknown Property
cs: Neznámý umělec

en: Bilingual language selection
cs: Nastavení jazyku

en: Play Both Channels
cs: Oba kanály

en: Play Left Channel
cs: Levý kanál

en: Play Right Channel
cs: Pravý kanál

en: Language Menu
cs: Jazyk

en: Show details for this item
cs: Ukázat detaily pro tuto položku

en: Details
cs: Detaily

en: Seeking not possible
cs: Vyhledávání není dostupné

en: Directory Autobuild Thumbnails
cs: Automaticky vytvořit náhledy pro adresář

en: Build video thumbnails for all items (may take a while when entering).
cs: Vytvořit náhledy pro všechny položky (může chvilku trvat)

en: Play DVD
cs: Přehrát DVD

en: DVD title list
cs: Seznam titulů DVD

en: Play default track
cs: Přehrát standardní stopu

en: Play VCD
cs: Přehrát Video CD

en: VCD title list
cs: Seznam titulů Video CD

en: Play with maximum cache
cs: Přehrát s maximální velikostí cache

en: Show variants
cs: Ukázat varianty

en: Create Thumbnail
cs: Vytvořit náhledy

en: Please wait....
cs: Čekejte prosím...

en: No player for this item found
cs: Pro tuto položku nebyl nalezen žádný přehrávač

en: No Information Available
cs: Žádné informace nejsou dostupné

en: Rating
cs: Hodnocení

en: No action defined for this choice!
cs: Pro tuto volbu není definována žádná akce!

en: Directory Sort By Date
cs: Třídění adresáře podle data

en: Sort directory by date and not by name.
cs: Třídění adresáře podle data a nikoli podle jména

en: Directory Autoplay Single Item
cs: Automatické přehrání jediné položky v adresáři

en: Don't show directory if only one item exists and auto-select the item.
cs: Neukazovat adresář s jedinou položkou a automaticky ji vybrat

en: Force Skin Layout
cs: Vynutit vzhled

en: Force skin to a specific layout. This option doesn't work with all skins and the result may differ based on the skin.
cs: Vynutit nastavení specifického vzhledu pro skin. Tato volba nefunguje pro všechny skiny a výsledky se mohou pro jednotlivé skiny lišit.

en: Directory Smart Sort
cs: Inteligentní třídění adresářů

en: Use a smarter way to sort the items.
cs: Použít chytřejší způsob třídění položek.

en: Directory Smart Names
cs: Inteligentní třídění adresářů

en: Use a smarter way to abbreviate the name of the items.
cs: Použít chytřejší způsob třídění položek.

en: Use MediaID Tag Names
cs: Použít jména MediaID tagů

en: Use the names from the media files tags as display name.
cs: Použije jména tagů z multimediálních souborů pro zobrazení

en: Directory Reverse Sort
cs: Obrácené třídění adresářů

en: Show the items in the list in reverse order.
cs: Řadit položky v adresáři v obráceném pořadí.

en: Directory Create Playlist
cs: Vytvořit playlist z adresáře

en: Handle the directory as playlist. After one file is played, the next one will be started.
cs: Použije adresář jako playlist. Po přehrání jednoho souboru automaticky pokračuje dalším.

en: Directory Add Playlist Files
cs: Přidat playlisty do seznamu

en: Add playlist files to the list of items
cs: Přidat playlisty do seznamu položek

en: Directory Add Random Playlist
cs: Přidat obsah adresáře do seznamu pro náhodné přehrávání

en: Add an item for a random playlist
cs: Přidat položku k playlistu pro náhodné přehrávání

en: Directory Autoplay Items
cs: Automaticky přehrát obsah adresáře

en: Autoplay the whole directory (as playlist) when it contains only files and no directories
cs: Automaticky přehraje celý adresář (jako playlist), pokud obsahuje pouze soubory a ne další adresáře

en: Directory on disc [%s]
cs: Adresář na disku [%s]

en: Directory
cs: Adresář

en: Play all files in directory
cs: Přehrát vše v adresáři

en: Random play all items
cs: Náhodně všechny soubory

en: Recursive random play all items
cs: Náhodně všechny podadresáře

en: Recursive play all items
cs: Přehrát vše v podadresářích

en: Configure directory
cs: Nastavení adresáře

en: Enter Password
cs: Zadejte heslo

en: Password incorrect
cs: Nesprávné heslo

en: Scanning disc, be patient...
cs: Prohledávám disky, čekejte prosím...

en: Scanning directory, be patient...
cs: Prohledávám adresář, čekejte prosím...

en: on
cs: zapnuto

en: off
cs: vypnuto

en: Show all kinds of items
cs: Ukázat všechny druhy položek

en: Show video, audio and image items in this directory
cs: Ukázat položky typu video, audio nebo obrázky v tomto adresáři

en: Configure
cs: Nastavení

en: Cannot open file "%s"
cs: Nelze otevřít soubor "%s"

en: Browse Playlist
cs: Procházet playlist

en: empty playlist
cs: vyprázdnit playlist

en: playlist repeat on
cs: opakování playlistu zapnuto

en: playlist repeat off
cs: opakování playlistu vypnuto

en: no next item in playlist
cs: v seznamu k přehrání není žádná další položka

en: no previous item in playlist
cs: v seznamu k přehrání není žádná předchozí položka

en: Day of Week
cs: Den týdne

en: Time of Day
cs: Čas

en: Favorite %s has been saved
cs: Oblíbený %s uložen

en: Do you want to remove %s?
cs: Smazat %s?

en: Remove from schedule
cs: Odstraň ze seznamu

en: Schedule for recording
cs: Nahrát pořad

en: Edit favorite
cs: Uprav oblíbené

en: Add to favorites
cs: Přidej k oblíbeným

en: Search for more of this program
cs: Získej víc o pořadu

en: Sorry, you cannot watch TV while recording.
cs: Nelze sledovat TV při nahrávání

en: If this is not true then remove
cs: Pokud neplatí smažte

en: "%s" has been scheduled for recording
cs: "%s" naplánován k nahrání

en: "%s" has been removed from schedule
cs: Odstraň ze seznamu

en: Searching, please wait...
cs: Hledám, počkejte prosím..

en: No matches found for %s
cs: %s nenalezeno

en: Program Menu
cs: Programové menu

en: Remove favorite
cs: Ostranění oblíbeného

en: Modify name
cs: Změna jména

en: Modify channel
cs: Změna programu

en: Modify day of week
cs: Změna dne

en: Modify time of day
cs: Změna času

en: Modify priority
cs: Změna priority

en: Save changes
cs: Uložení změn

en: Favorite Menu
cs: Seznam oblíbených

en: Alter Name
cs: Změna jména

en: Modify Channel
cs: Změna kanálu

en: Modify Day
cs: Změna dne

en: Modify Time
cs: Změna času

en: "%s" has been removed from favorites
cs: Odeber z oblíbených

en: You need software %s
cs: Potřebujete program %s

en: View VCR Input
cs: Video vstup

en: Recorded Shows
cs: Uložené pořady

en: Display record item
cs: Přehraj záznam

en: Modify start month
cs: Začátek: změna měsíce

en: Modify start day
cs: Začátek: změna dne

en: Modify start time
cs: Začátek: změna času

en: Modify stop month
cs: Konec: změna měsíce

en: Modify stop day
cs: Konec: změna dne

en: Modify stop time
cs: Konec: změna času

en: Record Item Menu
cs: Menu nahrávání

en: Save Failed, recording was lost
cs: Chyba při uložení souboru, nahrávka ztracena

en: Sorry, the stop time does not give enough time for scheduler to pickup the change.  Please set it to record for a few minutes longer.
cs: Konec předchozího nahrávání je moc blízko, odložte o chvilku nahrávání

en: Display Scheduled Recordings
cs: Zobraz naplínované nahrávaní

en: Nothing scheduled.
cs: Nic není naplánováno

en: No favorites.
cs: Žádné oblíbené pořady nenalezeny

en: A recording will start in a few minutes
cs: Nahrávání začne během minuty

en: Could not find TV channel %s
cs: Nelze najít program %s

en: TV Main Menu
cs: TV hlavní nabídka

en: The list of TV channels is invalid!
cs: Chyba v seznamu kanálů

en: Please check the config file.
cs: Zkontrolujte nastavení

en: Preparing the program guide
cs: Připravuji program

en: TV Guide is corrupt!
cs: Chyba v programu!

en: Couldn't load the TV Guide, got an exception!
cs: Nelze nahrát program

en: REPLACE WITH TUNERID FOR %s
cs: Nahraď TUNEDIR pro %s

en: Freevo Main Menu
cs: Freevo Hlavní menu

en: Skin Selector
cs: Výběr vzhledu

en: Event '%s' crashed
    
    Please take a look at the logfile and report the bug to the Freevo mailing list. The state of Freevo may be corrupt now and this error could cause more errors until you restart Freevo.
    
    Logfile: %s
cs: Událost '%s' skončila chybou
    
    Prosím prohlédněte soubory s dodatečnými informacemi a nahlaste tuto chybu vývojářům Freeva. Stav Freeva může být narušen a tato chyba může způsobovat další, pokud nebude Freevo restartováno.
    
    Soubor s dalšími informacemi: %s

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Reading cache, please wait ...
cs: Načítám vyrovnávací pamět, čekejte prosím...

en: Freevo crashed!
cs: Freevo havarovalo!

en: Filename: %s
cs: Jméno souboru: %s

en: Lineno: %s
cs: Číslo řádku: %s

en: Function: %s
cs: Funkce: %s

en: Please see the logfiles for more info
cs: Prosím prověřte logovací soubory pro další informace

en: Exit in %s seconds
cs: Konec za %s vteřin

en: Just one movie in this playlist.
cs: Jeden soubor k přehrání

en: kb/s
cs: kB/s

en: One song in playlist
cs: Jeden soubor k přehrání

en: Elapsed
cs: uplynulo

en: Video Rate
cs: Video

en: Subtitles
cs: Titulky

en: File name
cs: Jméno souboru: %s

en: This playlist is empty!
cs: Tento seznam je prázdný!

en: pictures in this slideshow.
cs: položek v tomto seznamu

en: Look at Pictures
cs: Prohlížet obrázky

en: Chapters
cs: Kapitoly

en: songs in playlist
cs: položek v seznamu

en: Audio Codec
cs: Menu zvuku

en: Subject
cs: Předmět

en: Playlist
cs: Seznam skladeb

en: From
cs: Od

en: Unread messages
cs: Neprečtené zprávy

en: Message has not been read
cs: Nepřečtená zpráva

en: Location
cs: Umístění

en: Email
cs: Zpráva

en: Link
cs: Odkaz

en: Just one picture in this slideshow.
cs: Jedna položka v seznamu

en: Total mails
cs: Celkem zpráv

en: This slideshow is empty!
cs: Tento seznam je prázdný!

en: Items
cs: Položky

en: Disc ID
cs: ID disku

en: MB free
cs: MB volných

en: Watch TV
cs: Sledovat televizi

en: of
cs: z

en: Now playing
cs: Hraje

en: Pictures
cs: Obrázky

en: Weather Forecast
cs: Předpověď počasí

en: New mail
cs: Nová zpráva

en: items in this playlist
cs: položek v tomto playlistu

en: Language
cs: Jazyk

en: Video Codec
cs: Video

en: Day
cs: Den

en: Read Headlines
cs: Titulky

en: Size
cs: Velikost

en: Audio tracks
cs: Audio stopy

en: New mails
cs: Nové zprávy

en: Container
cs: Pokračovat

en: Audio Rate
cs: Menu zvuku

en: Play a Game
cs: Hrát hru

en: Listen to Music
cs: Poslouchat hudbu

en: Total messages
cs: Celkem zpráv

en: Watch a Movie
cs: Sledovat film

en: movies in this playlist.
cs: položek v tomto playlistu

en: Television
cs: Televize

en: No songs in playlist
cs: Tento seznam je prázdný!

en: Weather
cs: Počasí
