Freevo-1.6 - en to hu translation catalogue (337 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Description
hu: Meghatározás

en: Author
hu: Szerző

en: Date
hu: Dátum

en: Model
hu: Modell

en: Software
hu: Szoftver

en: Home
hu: Otthon

en: TV Guide
hu: TV Segéd

en: View TV Listings
hu: Tv-műsor megnézése

en: Scheduled Recordings
hu: Időzített felvételek

en: View Scheduled Recordings
hu: Időzített felvételek átnézése

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: View Favorites
hu: Kedvencek megnézése

en: Media Library
hu: Médiakönyvtár

en: View Media Library
hu: Médiakönyvtár megnézése

en: Manual Recording
hu: Felvétel kézzel

en: Schedule a Manual Recording
hu: Egy kézi felvétel időzítése

en: Search
hu: Keresés

en: Advanced Search Page
hu: Bővített keresési lap

en: Help
hu: Segítség

en: View Online Help and Documentation
hu: Online segítség és dokumentáció megnézése

en: CANCEL
hu: MÉGSEM

en: Today
hu: Ma

en: Tomorrow
hu: Holnap

en: This Week
hu: Ezen a héten

en: No recordings are scheduled
hu: Nincs felvétel időzítve

en: ERROR
hu: HIBA

en: Channel
hu: Csatorna

en: Day of week
hu: A hét napja

en: Time of day
hu: Mai idő

en: Action
hu: Akció

en: ANY CHANNEL
hu: MINDEN CSATORNA

en: ANY DAY
hu: MINDEN NAP

en: Mon
hu: Hét

en: Tue
hu: Ked

en: Wed
hu: Sze

en: Thu
hu: Csü

en: Fri
hu: Pén

en: Sat
hu: Szo

en: Sun
hu: Vas

en: ANY TIME
hu: MINDEN IDŐ

en: Save
hu: Mentés

en: Start Time
hu: Indítási idő

en: Stop Time
hu: Leállítási idő

en: Episode
hu: Epizód

en: Program Description
hu: Program meghatározás

en: Actions
hu: Akciók

en: UNKNOWN
hu: ISMERETLEN

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Delete %s.
hu: %s törlése.

en: Delete %s, failed.
hu: %s törlése nem lehetséges.

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Movies
hu: Filmek

en: Recorded TV
hu: Felvett műsorok

en: Music
hu: Zene

en: Images
hu: Képek

en: Back
hu: Vissza

en: Download
hu: Letöltés

en: Delete
hu: Törlés

en: Rename
hu: Átnevez

en: Close Window
hu: Ablak bezárása

en: Manual Record
hu: Kézi felvétel

en: Manual Recorded
hu: Kézzel felvéve

en: May
hu: Maj

en: Sep
hu: Sze

en: Oct
hu: Okt

en: Error Message
hu: Hibaüzenet

en: Add to Recording Schedule
hu: Felvétel időpontjának megadása

en: Show
hu: Mutat

en: Category
hu: Kategória

en: Change
hu: Vált

en: Runtime
hu: Futási idő

en: Record
hu: Felvétel

en: Add to Favorites
hu: Kedvencekhez ad

en: Time
hu: Idő

en: View
hu: Nézet

en: This channel has no data loaded
hu: Ez a csatorna nem betölthető

en: Welcome
hu: Üdvözlet

en: Notice
hu: Értesítés

en: Now Recording %s.
hu: Most rögzítem: %s

en: Monday
hu: Hétfő

en: Tuesday
hu: Kedd

en: Wednesday
hu: Szerda

en: Thursday
hu: Csütörtök

en: Friday
hu: Péntek

en: Saturday
hu: Szombat

en: Sunday
hu: Vasárnap

en: ANY
hu: BÁRMI

en: Edit
hu: Szerkeszt

en: Higher
hu: Magasabb

en: Lower
hu: Alacsonyabb

en: Freevo Installation HOWTO
hu: Freevo telepítési HOGYAN

en: Build your own media box with Freevo and Linux
hu: Építsd meg a saját médiaközpontodat Freevoval és Linuxxal

en: Freevo Plugin Writing HOWTO
hu: Freevo pluginíró HOGYAN

en: Writing your own plugins for Freevo
hu: Írj egy saját plugint a Freevoba

en: unable to load html files
hu: A html nem betölthető

en: Freevo Plugin List
hu: Freevo pluginlista

en: top
hu: fel

en: Freevo Help
hu: Freevo segítség

en: Freevo Installation Howto
hu: Freevo telepítési útmutató

en: Frequently Asked Questions
hu: Gyakran Ismételt Kérdések

en: Recording Information
hu: Felvétel információja

en: Plugin List
hu: Plugin lista

en: FXD files
hu: FXV fájlok

en: Plugin Writing Howto
hu: Plugin iróknak Hogyan

en: Freevo Documentation
hu: Freevo Dokumentáció

en: unable to load %s.html
hu: nem betölthető a %s.html

en: Search Results
hu: Részletes keresés

en: No matches
hu: Nincs találat

en: New favorite
hu: Új kedvenc

en: Icecast List
hu: Icecast lista

en: Change Icecast List
hu: Icecast lista megváltoztatása

en: Movies only
hu: Csak filmek

en: Go!
hu: Indulj!

en: This directory is empty
hu: Ez a könyvtár üres

en: TV GUIDE
hu: TV-SEGÉD

en: Browse list
hu: Lista böngészése

en: WARNING
hu: FIGYELEM

en: Browse disc
hu: Lemez böngészése

en: pause
hu: szünet

en: play
hu: lejátszás

en: No information available
hu: Nincs elérhető információ

en: View Image
hu: Kép megnézése

en: Browse directory
hu: Könyvtár megnézése

en: Current Picture
hu: Jelenlegi kép

en: Previous Pictures
hu: Előző képek

en: Apod Pictures
hu: Apod képek

en: No Images found
hu: Nem található kép

en: Unable to open URL
hu: Nem lehet megnyitni a hivatkozást

en: Need a directory to store APOD pictures.
hu: Szükséges egy könyvtár az APOD képek tárolására.

en: directory %s does not exist.
hu: %s könyvtár nem létezik.

en: directory %s must be able to be read, written to and executed by the user running freevo.
hu: A %s könyvtárnak muszály írhatónak-olvashatónak lennie annak a felhysználónak, aki futtatja a Freevot.

en: z = Toggle Fullscreen
hu: z = Teljes képernő

en: Arrow Keys = Move
hu: Nyilak = Mozgás

en: Spacebar = Select
hu: Space = Kijelöl

en: Escape = Stop/Prev. Menu
hu: Esc = Leállít/Külső menü

en: h = Help
hu: h = Segítség

en: Locations
hu: Hely

en: Drive %s (no disc)
hu: %s meghajtó (üres)

en: Ejecting disc in drive %s
hu: Lemez kiadása a %s meghajtóból

en: Reading disc in drive %s
hu: A %s meghajtóban lévő lemez olvasása

en: %iGB
hu: %i GB

en: %iM
hu: %i MB

en: Set as icecast playlist
hu: Az icecast lejátszási lista beállítása

en: Moving files...
hu: Fájlok áthelyezése...

en: Copying files...
hu: Fájlok másolása

en: Added to Cart
hu: Raktárba tesz

en: Cart: Move Files Here
hu: Raktár: tedd ide

en: Cart: Copy Files Here
hu: Raktár: másold ide

en: Add Directory to Cart
hu: Egy könyvtárt raktárba tesz

en: Delete Cart
hu: Raktár törlése

en: Run Command
hu: Parancs futtatása

en: LCD plugin will not load! Maybe you don't have LCDd (lcdproc daemon) running?
hu: Az LCD  plugin nincs betöltve! Fut egyáltalán az LCDd (lcdproc szolgáltatás)?

en: Delete info
hu: Infó törlése

en: Delete image
hu: Kép törlése

en: Do you wish to delete
     '%s'?
hu: Törölni akarod:
    '%s'?

en: Deleting...
hu: Törlés...

en: Delete info about
     '%s'?
hu: Törlöd az alábbi infót?
    '%s'

en: Delete image about
     '%s'?
hu: Törlöd az alábbi képet?
    '%s'

en: Show Sites Headlines
hu: Híroldalak mutatása

en: Fetching headlines...
hu: Hírek megszerzése...

en: No Headlines found
hu: Nincsenek hírek

en: Headlines
hu: Hírek

en: Headlines Sites
hu: Híroldalak

en: No Headlines Sites found
hu: Nem találok híroldalt

en: shutting down...
hu: Leállítás...

en: Shutdown Freevo
hu: Freevo leállítása

en: Shutdown system
hu: Rendszer leállítása

en: Restart system
hu: Rendszer újraindítása

en: Do you really want to shut down Freevo?
hu: Tényleg leállítod a Freevot?

en: Shutdown
hu: Leállítás

en: Do you really want to shut down the system?
hu: Tényleg leállítod a rendszert?

en: Do you really want to restart the system?
hu: Tényleg újraindítod a rendszert?

en: You need pylcd to run "lcd" plugin.
hu: Szükséged van a pylcd-re az "lcd" plugin futtatásához.

en: Length
hu: Hossz

en: Artist
hu: Előadó

en: Year
hu: Év

en: Tracks
hu: Szám

en: Resolution
hu: Szándék

en: Aspect
hu: Műfaj

en: Plot
hu: Terv

en: Geometry
hu: Forma

en: %s items
hu: %s darab

en: Today is %s.
hu: Ma %s van.

en: Menu
hu: Menü

en: Item
hu: Tétel

en: Type
hu: Típus

en: Information
hu: Információ

en: Video
hu: Videó

en: Genre
hu: Műfaj

en: A recording is in progress.
hu: Felvétel folyamatban.

en: Would wakeup again within %d minutes.
hu: %d percen belül feléledne.

en: There are important processes running.
hu: Néhány fontos feladat fut.

en: No wakeup scheduled.
hu: Nincs beállítva felélesztés.

en: The next wakeup is scheduled at
hu: A következő felélesztés időpontja:

en: Resume automatic shutdown
hu: Automatikus leállítás visszaállítása

en: Pause automatic shutdown
hu: Automatikus leállítás felfüggesztése

en: Shutdown and wakeup
hu: Leállítás és felélesztés

en: Shutdown freevo
hu: Freevo kikapcsolása

en: SHUTDOWN SYSTEM?
hu: KIKAPCSOLOD A RENDSZERT?

en: RESTART SYSTEM?
hu: ÚJRAINDÍTOD A RENDSZERT?

en: (wakeup disabled)
hu: (felélesztés tiltva)

en: SHUTDOWN FREEVO?
hu: KIKAPCSOLOD A FREEVOT?

en: Fetching Weather for %s...
hu: Időjárásjelentés megszerzése a %s-ról...

en: Fetching Radar Map for %s...
hu: Időjárásjelentés megszerzése a %s-ról...

en: Show Weather Details
hu: Időjárásjelentés mutatása

en: and
hu: és

en: No locations specified
hu: Nincs hely meghatározva

en: Current Conditions
hu: Jelenlegi feltételek

en: Today's Forecast
hu: Holnapi előrejelzés

en: Extended Forecast
hu: Távoli előrejelzés

en: Radar Map
hu: Áttekintő-térkép

en: Humidity
hu: Páratartam

en: Pressure
hu: Légnyomás

en: Wind
hu: Szél

en: Wind Chill
hu: Hideg szél

en: Visibility
hu: Látási viszonyok

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Error encountered while trying to download Radar map
hu: Megoldhatatlan probléma támadt az áttekintő-térkép megszerzése közben

en: Track
hu: Sáv

en: Bitrate
hu: Bitráta

en: Call: %s
hu: Tárcsáz: %s

en: Message: %s
hu: Üzenet: %s

en: Media
hu: Média

en: Movie
hu: Filmek

en: Audio
hu: Hanhok

en: Image
hu: Képek

en: Games
hu: Játékok

en: %s Main Menu
hu: %s saját menü

en: %i free of %i GB total (%i%% free)
hu: %i szabad a teljes %i GB kapacitásból (%i%% szabad)

en: %i free of %i MB total (%i%% free)
hu: %i szabad a teljes %i MB kapacitásból (%i%% szabad)

en: Command finished
hu: Parancs vége

en: Running Command...
hu: A parancs fut...

en: Command Failed
hu: Hibás parancs

en: Command Completed
hu: Parancs végrehajtva

en: Commands
hu: Parancsok

en: No
hu: Nem

en: Yes
hu: Igen

en: Settings:
hu: Beállítások:

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Browse links (autoplay)
hu: Linkek böngészése (autolejátszás)

en: Browse links (autoplay, maximum caching)
hu: Linkek böngészése (autolejátszás, maximális cachelés)

en: Browse links
hu: Linkek böngészése

en: Rating
hu: Rangsor

en: Directory Create Playlist
hu: Lejátszási lista létrehozása a könyvtárból

en: Directory Add Playlist Files
hu: Könyvtár lejátszási listához adása

en: Directory Add Random Playlist
hu: Könyvtár véletlenszerű lejátszási listához adása

en: Add an item for a random playlist
hu: Dolog véletlenszerű lejátszási listához adása

en: Directory Autoplay Items
hu: Könyvtár automatikus lejátszása

en: Directory on disc [%s]
hu: Könyvtár a lemezen [%s]

en: Directory
hu: Könyvtár

en: Play all files in directory
hu: A könyvtár minden fájljának lejátszása

en: Recursive random play all items
hu: Véletlen lejátszás az alkönyvtárak tartalmával

en: Recursive play all items
hu: Lejátszás az alkönyvtárak tartalmával

en: Configure directory
hu: Könyvtár-beállítás

en: Enter Password
hu: Add meg a jelszót

en: Password incorrect
hu: Helytelen jelszó

en: Scanning disc, be patient...
hu: Lemez felderítése, légy türelmes...

en: Scanning directory, be patient...
hu: Könyvtár felderítése, légy türelmes...

en: on
hu: be

en: off
hu: ki

en: Configure
hu: Beállítás

en: Browse Playlist
hu: Lejátszási lista böngészése

en: Schedule for recording
hu: Időzítés felvételhez

en: Sorry, you cannot watch TV while recording.
hu: Bocsánat, de nem nézheted felvétel közben.

en: Modify name
hu: Név módosítása

en: Modify channel
hu: Csatorna módosítása

en: Alter Name
hu: Új név

en: Modify Channel
hu: Csatorna módosítása

en: Modify Day
hu: Dátum módosítása

en: Modify Time
hu: Idő módosítása

en: Recorded Shows
hu: Felvett műsorok

en: Modify start month
hu: Indítás hónapjának módosítása

en: Modify start day
hu: Indítás napjának módosítása

en: Modify start time
hu: Indítás idejének módosítása

en: Modify stop month
hu: Leállítás hónapjának módosítása

en: Modify stop day
hu: Leállítás napjának módosítása

en: Modify stop time
hu: Leállítás idejének módosítása

en: Record Item Menu
hu: Felvételek menüje

en: Save Failed, recording was lost
hu: A mentés nem sikerült, elvesztetted a felvételt

en: Display Scheduled Recordings
hu: Időzített felvételek kijelzése

en: Nothing scheduled.
hu: Nincs semmi időzítve.

en: No favorites.
hu: Nincs kedvenc.

en: Freevo Main Menu
hu: Freevo saját menü

en: Skin Selector
hu: Kinézetválasztás

en: Continue
hu: Folytatás

en: Reading cache, please wait ...
hu: Cache olvasása, kérlek várj...

en: Freevo crashed!
hu: Freevo összeomlott!

en: Filename: %s
hu: Fájlnév: %s

en: Lineno: %s
hu: Sorszám: %s

en: Function: %s
hu: Funkció: %s

en: Please see the logfiles for more info
hu: Kérlek nézd meg a naplót további információkért

en: Exit in %s seconds
hu: Kilépés %s másodperc múlva

en: Just one movie in this playlist.
hu: Betettél egy filmet ebbe a lejátszási listába.

en: One song in playlist
hu: Egy zene a lejátszási listában

en: Elapsed
hu: Eltelt

en: Subtitles
hu: Feliratok

en: This playlist is empty!
hu: Ez a lejátszási lista üres!

en: pictures in this slideshow.
hu: képek ebben a diavetítésben.

en: Look at Pictures
hu: Képnézegetés

en: Chapters
hu: Fejezet

en: songs in playlist
hu: Zenék a lejátszási listában

en: Subject
hu: Tárgy

en: Playlist
hu: Lejátszási lista

en: From
hu: Feladó

en: Unread messages
hu: Olvasatlan üzenet

en: Message has not been read
hu: Az üzenet nem olvasható

en: Location
hu: Hely

en: Just one picture in this slideshow.
hu: Betettél egy képet ebbe a diavetítésbe.

en: Total mails
hu: Összes levél

en: This slideshow is empty!
hu: Ez a diavetítés üres!

en: Items
hu: Dolgok

en: Disc ID
hu: Lemez száma

en: MB free
hu: MB szabad

en: Watch TV
hu: Tévézés

en: of
hu: a

en: Now playing
hu: Most játszott

en: Copyright
hu: Jogvédelem

en: Pictures
hu: Képek

en: Weather Forecast
hu: Időjárás előrejelzés

en: New mail
hu: Új levél

en: items in this playlist
hu: dolog ebben a lejátszási listában

en: Language
hu: Nyelv

en: Day
hu: Nap

en: Read Headlines
hu: Hírek olvasása

en: Size
hu: Méret

en: Audio tracks
hu: Hangsáv

en: New mails
hu: Új levelek

en: Play a Game
hu: Játék

en: Listen to Music
hu: Zenehallgatás

en: Total messages
hu: Összes üzenet

en: Watch a Movie
hu: Filmnézés

en: movies in this playlist.
hu: filmet ebbe a lejátszási listába.

en: Television
hu: Televízió

en: min.
hu: perc

en: No songs in playlist
hu: Nincs zene a lejátszási listában

en: Weather
hu: Időjárás
