freevo - en to pt translation catalogue (349 entries)

en: Title
pt: Título:

en: Description
pt: Descrição:

en: Author
pt: auto

en: Date
pt: Data:

en: Model
pt: Vídeos

en: TV Guide
pt: Guia de programação

en: Scheduled Recordings
pt: Gravações Agendadas

en: View Scheduled Recordings
pt: Gravações Agendadas

en: Manual Recording
pt: Gravações Agendadas

en: Schedule a Manual Recording
pt: Gravações Agendadas

en: Search
pt: Procurar na programação

en: Help
pt: h = Ajuda

en: OK
pt: Ok

en: CANCEL
pt: Cancelar

en: Reloading cache files, be patient...
pt: Examinando disco, seja paciente...

en: at
pt: auto

en: No recordings are scheduled
pt: Ver gravações agendadas

en: ERROR
pt: ERRO

en: No program found on %s at %s.
pt: Mídia não encontrada para %s faixa %s

en: Mon
pt: ligado

en: ANY TIME
pt: HORA

en: Stop Time
pt: Arquivo Stdout

en: Program Description
pt: Descrição:

en: Delete %s.
pt: Data: %s

en: Delete %s, failed.
pt: Apagar arquivo

en: Movies
pt: Vídeos

en: Recorded TV
pt: Programas gravados

en: Music
pt: Música

en: Images
pt: Imagens

en: Back
pt: Backup de CDs

en: Delete
pt: Apagar arquivo

en: Play file
pt: Assistir ao título %s

en: Play file using VLC
pt: Assistir ao título %s

en: Add to Recording Schedule
pt: Ver gravações agendadas

en: Show
pt: Desligar

en: Category
pt:  Capítulo

en: Runtime
pt: Duração:

en: Record
pt: Programas gravados

en: This channel has no data loaded
pt: Este canal não tem dados disponíveis

en: Now Recording %s.
pt: Ver gravações agendadas

en: FXD files
pt: Apagar arquivo

en: unable to load %s.html
pt: Falhei ao fazer download de %s

en: Unknown Profile
pt: Artista Desconhecido

en: Search Results
pt: Resultado de procura por Capas

en: Movies only
pt: Vídeos

en: This directory is empty
pt: Este diretório está vazio

en: TV GUIDE
pt: Guia de Programação

en: Browse list
pt: Navegar pela lista

en: Playing
pt: Reproduzir

en: WARNING
pt: ATENÇÃO

en: Playlists
pt: Listas de Filmes

en: Enqueue this Music in Playlist
pt: Adicionar esta Música à lista

en: Make a new Audio Playlist
pt: Criar nova lista de músicas

en: Queued Directory
pt: Diretório

en: Added New Playlist
pt: Lista aleatória de músicas

en: %s
    not found!
pt: %s
    não encontrado!

en: Listen to XM Station
pt: Ouvir Estações de Rádio

en: XM Radio
pt: Rádio

en: No XM channels found
pt: Nenhum comando encontrado

en: 'fbxine' not found, 'xine' audio plugin deactivated
pt: 'fbxine'não encontrado, plugin 'xine' desativado

en: Show CD ripping status
pt: Estado da cópia do CD para disco rígido

en: Stop CD ripping
pt: Estado da cópia do CD para disco rígido

en: Rip the CD to the hard drive
pt: Copiar o CD para o disco rígido

en: Item is not an Audio CD
pt: Ítem não é um CD de Áudio

en: Ripping in progress
    Track %d of %d
pt: Cópia em progresso
    Pista %d de %d

en: Backup CD to hard drive in mp3 format
pt: Gravar o CD para disco rígido no formato MP3

en: Backup CD to hard drive in Ogg format
pt: Gravar o CD para disco rígido no formato OGG

en: Backup CD to hard drive in FLAC format
pt: Gravar o CD para disco rígido no formato FLAC

en: Backup CD to hard drive in wav format
pt: Gravar o CD para disco rígido no formato WAV

en: CD Backup
pt: Backup de CDs

en: Ripping started
pt: Cópia iniciada

en: Directory %s already exists
pt: Diretório %s já existe

en: Ripping aborted
pt: Cópia iniciada

en: Ripping complete
pt: Cópia iniciada

en: Unknown Artist
pt: Artista Desconhecido

en: RENAME
pt: RENOMEAR

en: Unknown CD Album
pt: CD Desconhecido

en: Other
pt: Outros

en: No CDDB data available to mmpython
pt: Sem dados do CDDB disponíveis para o mmpython

en: CD info not found!
    Must manually rename files
    when finished ripping
pt: Informações não encontradas para este CD!
    Renomeie manualmente os arquivos após 
    terminada a cópia

en: Problem trying to call:
pt: Problemas tentando chamar:

en: [VUX] Start playing
pt: [VUX] Começar a tocar

en: [VUX] Stop playing
pt: [VUX] Parar de tocar

en: [VUX] Next (rating down)
pt: [VUX] Próximo (classificar negativamente)

en: [VUX] Next (rating intact)
pt: [VUX] Próximo (sem taxar)

en: [VUX] Next (rating up)
pt: [VUX] Próximo (classificar positivamente)

en: [VUX] Playing item rating up
pt: [VUX] Tocando ítem, classificado positivamente

en: [VUX] Playing item rating down
pt: [VUX] Tocando ítem, classificado negativamente

en: [VUX] a dir item do not select
pt: [VUX] um ítem diretório, não selecione

en: [VUX] an audio item, do not select
pt: [VUX] um ítem de áudio, não selecione

en: Album Tree
pt: Álbum:

en: No Objects found
pt: Nenhum comando encontrado

en: Generating playlist...
pt: Configurar como lista do 'icecast'

en: Find a cover for this music
pt: Encontre uma capa para esta música

en: Plugin 'coversearch' was disabled for this item! 'coversearch' needs an item with Artist and Album (if it's a mp3 or ogg) or Title (if it's a cd track) to be able to search. So you need a file with a ID3 tag (mp3) or an Ogg Info. Maybe you must fix this file (%s) tag?
pt: O plugin 'coversearch' foi desabilitado para este ítem! 'coversearch' precisa de um ítem com informações sobre o Artista e Álbum (caso seja um mp3 ou ogg) ou um Título (caso seja uma faixa de CD) para que seja possível procurar. Então você precisa de um arquivo com ID3 tag (mp3) ou 'Ogg info' (ogg). Talvez você deva consertar a 'tag' deste arquivo (%s)?

en: Unknown CD, cover searching is disabled
pt: CD desconhecido, procura de capa indisponivel.

en: searching Amazon...
pt: Procurando na Amazon...

en: Unknown error while searching.
pt: Erro desconhecido enquanto conectava ao IMDB

en: Cover Search Results
pt: Resultado de procura por Capas

en: No covers available from Amazon
pt: Nenhuma capa disponível na Amazon

en: getting data...
pt: obtendo dados...

en: Radio
pt: Rádio

en: No Radio Stations found
pt: Nenhuma Estação de Rádio encontrada

en: Radio Stations
pt: Estações de Rádio

en: Listen to Radio Station
pt: Ouvir Estações de Rádio

en: Show player
pt: Mostrar Tocador

en: Browse disc
pt: Navegar pelo diretório

en: Random playlist
pt: Lista aleatória

en: Data files on disc
pt: Drive %s (sem disco)

en: play
pt: Reproduzir

en: No information available
pt: Informação não disponível

en: View Image
pt: Ver Imagem

en: Browse directory
pt: Navegar pelo diretório

en: Previous Pictures
pt: Olhar Imagens

en: Apod Pictures
pt: Olhar Imagens

en: No Images found
pt: Nenhum comando encontrado

en: directory %s does not exist.
pt: Diretório %s já existe

en: z = Toggle Fullscreen
pt: z = Mudar ecrã inteiro

en: Arrow Keys = Move
pt: Setas = Move

en: Spacebar = Select
pt: Barra de Espaço = Seleciona

en: Escape = Stop/Prev. Menu
pt: Esc = Pára/Menu anterior

en: h = Help
pt: h = Ajuda

en: File "%s" not found!
pt: Ficheiro "%s" não encontrado!

en: Generating MAME cache, please wait.
pt: Gerando cache MAME, aguarde.

en: Locations
pt: Estações de Rádio

en: Artist -
pt: Artista:

en: Album -
pt: Álbum:

en: Drive %s (no disc)
pt: Drive %s (sem disco)

en: Ejecting disc in drive %s
pt: Ejetando disco do drive %s

en: Reading disc in drive %s
pt: Lendo disco do drive %s

en: More Options
pt: Descrição:

en: Set as icecast playlist
pt: Configurar como lista do 'icecast'

en: Add Directory to Cart
pt: Ordenar inteligentemente o diretório

en: Delete Cart
pt: Apagar informação

en: Room Items
pt: %s ítens

en: Device Options
pt: Descrição:

en: Run Command
pt: Executar Comando

en: No Home Automation items found
pt: Nenhum site de notícias encontrado

en: LCD plugin will not load! Maybe you don't have LCDd (lcdproc daemon) running?
pt: O plugin LCD não vai ser carregado! Talvez você não tenha o LCDd (servidor do lcdproc) rodando?

en: Delete info
pt: Apagar informação

en: Delete edl
pt: Apagar arquivo

en: Delete image
pt: Apagar arquivo

en: Do you wish to delete
     '%s'?
pt: Você deseja apagar
     '%s'?

en: Deleting...
pt: Apagar informação

en: Delete info about
     '%s'?
pt: Apagar informações sobre
     '%s'?

en: Delete edl about
     '%s'?
pt: Apagar informações sobre
     '%s'?

en: Delete image about
     '%s'?
pt: Apagar informações sobre
     '%s'?

en: CD Burn Menu
pt: Menu de Configurações

en: Show Sites Headlines
pt: Mostre notícias de sites

en: Fetching headlines...
pt: Obtendo notícias...

en: No Headlines found
pt: Nenhuma notícia encontrada

en: Headlines
pt: Notícias

en: Headlines Sites
pt: Site de Notícias

en: No Headlines Sites found
pt: Nenhum site de notícias encontrado

en: shutting down...
pt: desligando...

en: Shutdown Freevo
pt: Desligar o Freevo

en: Shutdown system
pt: Desligar o sistema

en: Shutdown
pt: Desligar

en: Length
pt: Duração:

en: Artist
pt: Artista:

en: Album
pt: Álbum:

en: Year
pt: Ano:

en: Tracks
pt: Faixa:

en: Resolution
pt: Resolução:

en: Aspect
pt: Aspecto: %s

en: Tagline
pt: Chamada: %s

en: Plot
pt: Resumo: %s

en: Geometry
pt: Geometria:

en: %s items
pt: %s ítens

en: Today is %s.
pt: Hoje é %s.

en: Type
pt: Tipo:

en: Video
pt: Guia de programação

en: Genre
pt: Gênero:

en: Shutdown freevo
pt: Desligar o Freevo

en: Fetching Weather for %s...
pt: Obtendo notícias...

en: Fetching Radar Map for %s...
pt: Obtendo notícias...

en: Show Weather Details
pt: Mostre notícias de sites

en: Showers
pt: Desligar

en: Snow Showers
pt: Mostrar Stderr

en: Mist
pt: Artista:

en: Clear
pt: Ano:

en: getFavorites failed: %s
pt: Data: %s

en: PM Rain
pt: Rádio

en: BT event %s
pt: Aspecto: %s

en: Name
pt: Jogos

en: Track
pt: Faixa:

en: Call: %s
pt: Chamada: %s

en: Message: %s
pt: Chamada: %s

en: Media
pt: Mídia

en: Movie
pt: Vídeos

en: Audio
pt: Áudio

en: Image
pt: Imagens

en: Games
pt: Jogos

en: %s Main Menu
pt: Menu Principal de %s

en: %i free of %i GB total (%i%% free)
pt: %i livres de um total de %i Mb

en: %i free of %i MB total (%i%% free)
pt: %i livres de um total de %i Mb

en: Command finished
pt: Comando terminado

en: Running Command...
pt: Executando Comando...

en: Command Failed
pt: Comando Falhou

en: Command Completed
pt: Comando Completado

en: Commands
pt: Comandos

en: not found (deactivated)
pt: 'fbxine'não encontrado, plugin 'xine' desativado

en: Settings:
pt: Classificação:

en: Unknown
pt: Artista Desconhecido

en: Audio Menu
pt: Menu de Áudio

en: no subtitles
pt: sem legendas

en: Subtitle Menu
pt: Menu de Legendas

en: Play chapter %s
pt: Assistir ao capítulo %s

en: Chapter Menu
pt: Menu de Capítulos

en: Turn off %s
pt: Desligar %s

en: Turn on %s
pt: Ligar %s

en: Audio selection
pt: Seleção de Áudio

en: Subtitle selection
pt: Seleção de Legendas

en: Chapter selection
pt: Seleção de Capítulos

en: Play
pt: Reproduzir

en: Config Menu
pt: Menu de Configurações

en: Encoding started
pt: Cópia iniciada

en: 'XINE_COMMAND' not defined, 'xine' video plugin deactivated.
    please check the xine section in freevo_config.py
pt: 'XINE_COMMAND' não definido, plugin 'xine' desativado

en: Browse links
pt: Navegar pela lista

en: Downloading link list...
pt: Obtendo lista de links

en: Failed to download %s
pt: Falhei ao fazer download de %s

en: Resume playback
pt: Continuar a tocar

en: Bookmarks
pt: Marcadores de posições

en: Jump to %s
pt: Saltar para %s

en: Move to [%s]
pt: Mover para [%s]

en: Play image as DVD
pt: Ver DVD

en: Search IMDB for this file
pt: Procurar IMDB por este arquivo

en: Search IMDB for [%s]
pt: Procurar IMDB por [%s]

en: searching IMDB...
pt: Procurando IMDB...

en: IMDB Query
pt: Procura no IMDB conectava ao IMDB

en: No information available from IMDB
pt: Sem informação disponível no IMDB

en: Modify Container
pt: Configurar

en: Modify Resolution
pt: Resolução:

en: Modify Video Codec
pt: Guia de programação

en: Modify Video Bitrate
pt: Guia de programação

en: Modify Audio Codec
pt: Menu de Áudio

en: Modify Audio Bitrate
pt: Menu de Áudio

en: Unknown Property
pt: Artista Desconhecido

en: Show details for this item
pt: Mostrar informações deste arquivo

en: Directory Autobuild Thumbnails
pt: Auto reproduzir diretórios com único ítem

en: Play DVD
pt: Ver DVD

en: DVD title list
pt: Listagem de títulos do DVD

en: Play default track
pt: Ver pista por omissão

en: Play VCD
pt: Ver VCD

en: VCD title list
pt: Listagem de títulos de VCD

en: Play with maximum cache
pt: Ver usando máximo de cache

en: Show variants
pt: Mostrar variantes

en: No player for this item found
pt: Nenhum site de notícias encontrado

en: No Information Available
pt: Informação não disponível

en: Rating
pt: Classificação:

en: No action defined for this choice!
pt: Nenhuma ação definida para esta escolha!

en: Directory Sort By Date
pt: Ordenar diretório por data

en: Sort directory by date and not by name.
pt: Ordenar diretório por data e não por nome.

en: Directory Autoplay Single Item
pt: Auto reproduzir diretórios com único ítem

en: Don't show directory if only one item exists and auto-select the item.
pt: Não mostrar diretório se um só ítem existir e auto-selecionar o ítem.

en: Force Skin Layout
pt: Forçar estilo de ecrã

en: Force skin to a specific layout. This option doesn't work with all skins and the result may differ based on the skin.
pt: Forçar o estilo de apresentação da tela para algum específico. Esta opção não funciona com todos as 'skins' e o resultado pode ser diferente baseado em cada 'skin'.

en: Directory Smart Sort
pt: Ordenar inteligentemente o diretório

en: Use a smarter way to sort the items.
pt: Use um jeito mais inteligente de ordenar os ítens.

en: Directory Smart Names
pt: Ordenar inteligentemente o diretório

en: Use a smarter way to abbreviate the name of the items.
pt: Use um jeito mais inteligente de ordenar os ítens.

en: Use MediaID Tag Names
pt: Use os nomes do MediaID Tag

en: Use the names from the media files tags as display name.
pt: Use os nomes providos nas 'tags' dos arquivos e mostre-os como nome.

en: Directory Reverse Sort
pt: Ordenar inversamente o diretório

en: Show the items in the list in reverse order.
pt: Mostre os ítens da lista em ordem reversa.

en: Directory Create Playlist
pt: Diretório %s já existe

en: Directory Add Playlist Files
pt: Diretório %s já existe

en: Directory Add Random Playlist
pt: Lista aleatória de músicas

en: Add an item for a random playlist
pt: Lista aleatória de músicas

en: Directory Autoplay Items
pt: Auto reproduzir diretórios com único ítem

en: Directory on disc [%s]
pt: Diretório em disco [%s]

en: Directory
pt: Diretório

en: Random play all items
pt: Tocar aleatóriamente todos os ítens

en: Recursive random play all items
pt: Tocar aleatóriamente e recursivamente todos os ítens

en: Recursive play all items
pt: Tocar recursivamente todos os ítens

en: Configure directory
pt: Configurar diretório

en: Enter Password
pt: Digite a password

en: Password incorrect
pt: Password incorreta

en: Scanning disc, be patient...
pt: Examinando disco, seja paciente...

en: Scanning directory, be patient...
pt: Examinando diretório, seja paciente...

en: on
pt: ligado

en: off
pt: desligado

en: Configure
pt: Configurar

en: Cannot open file "%s"
pt: Não foi possível abrir ficheiro "%s"

en: Browse Playlist
pt: Navegar pela lista

en: empty playlist
pt: lista vazia

en: no next item in playlist
pt:  ítens nesta lista.

en: no previous item in playlist
pt:  ítens nesta lista.

en: Do you want to remove %s?
pt: Você deseja apagar
     '%s'?

en: Schedule for recording
pt: Gravações Agendadas

en: Searching, please wait...
pt: Iniciando Freevo, aguarde...

en: No matches found for %s
pt: Nenhum comando encontrado

en: Program Menu
pt: Menu de Configurações

en: Favorite Menu
pt: Menu de Capítulos

en: You need software %s
pt: É necessário o software %s

en: 'XINE_COMMAND' not defined, 'xine' tv plugin deactivated.
    please check the xine section in freevo_config.py
pt: 'XINE_COMMAND' não definido, plugin 'xine' desativado

en: Recorded Shows
pt: Programas gravados

en: Display Scheduled Recordings
pt: Gravações Agendadas

en: Nothing scheduled.
pt: Obtendo notícias...

en: Could not find TV channel %s
pt: Impossivel encontrar canal de televisão %s

en: TV Main Menu
pt: Menu Principal de TV

en: The list of TV channels is invalid!
pt: A lista de Canais de TV é inválida!

en: Please check the config file.
pt: Por favor verifique o arquivo de configuração.

en: Preparing the program guide
pt: Preparando a grelha de Programação

en: TV Guide is corrupt!
pt: A grelha de Programação está corrompida!

en: Freevo Main Menu
pt: Menu Principal do Freevo

en: Event '%s' crashed
    
    Please take a look at the logfile and report the bug to the Freevo mailing list. The state of Freevo may be corrupt now and this error could cause more errors until you restart Freevo.
    
    Logfile: %s
pt: Evento '%s' falhou
    
    Por favor olhe o arquivo de registros (log) e reporte o problema para a lista de email do Freevo. O Freevo pode ter sido corrompido e outros erros serem causados por este erro até que você reinicie o Freevo.
    
    Arquivo de registros: %s

en: Continue
pt: Configurar

en: Reading cache, please wait ...
pt: Gerando cache MAME, aguarde.

en: Filename: %s
pt: Chamada: %s

en: Lineno: %s
pt: Duração: %s

en: Function: %s
pt: Resolução: %s

en: Text: %s
pt: Aspecto: %s

en: Just one movie in this playlist.
pt: Somente um vídeo nesta lista.

en: One song in playlist
pt: Configurar como lista do 'icecast'

en: Elapsed
pt: Tocados:

en: Video Rate
pt: Guia de programação

en: Subtitles
pt:  Legendas,

en: File name
pt: Chamada: %s

en: This playlist is empty!
pt: Esta lista está vazia!

en: pictures in this slideshow.
pt:  figuras nesta lista.

en: Look at Pictures
pt: Olhar Imagens

en: Chapters
pt:  Capítulo

en: songs in playlist
pt:  vídeos nesta lista.

en: Audio Codec
pt: Menu de Áudio

en: Playlist
pt: Navegar pela lista

en: Email
pt: pequeno

en: Just one picture in this slideshow.
pt: Somente uma figura nesta lista.

en: This slideshow is empty!
pt: Esta lista está vazia!

en: Items
pt: %s ítens

en: MB free
pt:  MB livres

en: Watch TV
pt: Assistir TV

en: of
pt: desligado

en: Now playing
pt: Mostrar Tocador

en: Copyright
pt: Licença:

en: Pictures
pt: Olhar Imagens

en: items in this playlist
pt:  ítens nesta lista.

en: Video Codec
pt: Guia de programação

en: Read Headlines
pt: Notícias

en: Size
pt: Tamanho:

en: Audio tracks
pt:  Faixas de áudio,

en: Container
pt: Configurar

en: Audio Rate
pt: Menu de Áudio

en: Listen to Music
pt: Ouvir Música

en: Watch a Movie
pt: Assistir Filmes

en: movies in this playlist.
pt:  vídeos nesta lista.

en: min.
pt:  min

en: No songs in playlist
pt:  vídeos nesta lista.

en: Weather
pt: Outros
