freevo-1.9.1 - en to ru translation catalogue (584 entries)

en: Title
ru: Название

en: Description
ru: Описание

en: Author
ru: Автор

en: Date
ru: Дата

en: Model
ru: Модель

en: Software
ru: ПО

en: Home
ru: Домой

en: TV Guide
ru: Программа передач

en: View TV Listings
ru: Программа передач

en: Scheduled Recordings
ru: Запланированные записи

en: View Scheduled Recordings
ru: Показать запланированные записи

en: Favorites
ru: Избранное

en: View Favorites
ru: Избранное

en: Media Library
ru: Медиатека

en: View Media Library
ru: Посмотреть Медиатеку

en: Search
ru: Поиск

en: Advanced Search Page
ru: Расширенный поиск

en: Help
ru: Помощь

en: View Online Help and Documentation
ru: Показать он-лайн помощь и документацию

en: CANCEL
ru: Отмена

en: Reloading cache files, be patient...
ru: Чтение диска, подождите...

en: No recordings are scheduled
ru: Нет запланированных записей

en: Today
ru: Сегодня

en: at
ru: и

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: This Week
ru: Текущая неделя

en: Widescreen
ru: Широкий экран

en: Edit Favorite
ru: Редактировать избранное

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: Recording server is not available
ru: Сервер записи недоступен.

en: Favorite %s doesn't exists.
ru: Избранная запись %s не существует

en: Name of favorite
ru: Имя избранной записи

en: Program
ru: Программа

en: Channel
ru: Канал

en: Day of week
ru: День недели

en: Time of day
ru: Время

en: Duplicates
ru: Дубликаты

en: Episodes
ru: Эпизоды

en: Action
ru: Действие

en: ANY CHANNEL
ru: ЛЮБОЙ КАНАЛ

en: ANY DAY
ru: ЛЮБОЙ ДЕНЬ

en: Mon
ru: Пн

en: Tue
ru: Вт

en: Wed
ru: Ср

en: Thu
ru: Чт

en: Fri
ru: Пт

en: Sat
ru: Сб

en: Sun
ru: Вс

en: ANY TIME
ru: ЛЮБОЕ ВРЕМЯ

en: ALLOW
ru: РАЗРЕШИТЬ

en: ALL
ru: ВСЕ

en: ONLY NEW
ru: ТОЛЬКО НОВОЕ

en: Save
ru: Сохранить

en: Start Time
ru: Время запуска

en: Stop Time
ru: Время остановки

en: Episode
ru: Эпизод

en: Program Description
ru: Описание программы

en: Actions
ru: Действия

en: UNKNOWN
ru: НЕИЗВЕСТНЫЙ

en: Sorry, the program description for %s is unavailable.
ru: Нет описания программы %s.

en: Remove
ru: Удалить

en: %s already exists! File not renamed.
ru: %s уже существует! Файл не был переименован.

en: Rename %(src)s to %(dst)s.
ru: Переименовать %(src)s в %(dst)s.

en: Rename %(src)s to %(dst)s, failed.
ru: Переименование %(src)s в %(dst)s, неудачно.

en: No new file specified.
ru: Не указан новый файл.

en: Delete %s.
ru: Удалить %s.

en: Delete %s, failed.
ru: Удаление %s, неудачно.

en: %s does not exist. No action taken.
ru: %s не существует. Действие не было выполнено.

en: I do not process names (%s) with slashes for security reasons.
ru: Названия (%s) со слешами не обрабатываются в целях безопасности.

en: Messages
ru: Сообщения

en: Movies
ru: Фильмы

en: Recorded TV
ru: Записанные передачи ТВ

en: Music
ru: Музыка

en: Images
ru: Изображения

en: Back
ru: Назад

en: Download
ru: Загрузить

en: Delete
ru: Удалить

en: Rename
ru: Переименовать

en: Play file
ru: Игры

en: Play file using VLC
ru: Воспроизвести файл с помощью VLC

en: Close Window
ru: Закрыть окно

en: Manual Record
ru: Запись вручную

en: Manual Recorded
ru: Записанные вручную

en: start time is not before stop time.
ru: время начала должно быть раньше времени окончания.

en: Jan
ru: Янв

en: Feb
ru: Фев

en: Mar
ru: Мар

en: Apr
ru: Апр

en: May
ru: Май

en: Jun
ru: Июн

en: Jul
ru: Июл

en: Aug
ru: Авг

en: Sep
ru: Сен

en: Oct
ru: Окт

en: Nov
ru: Ноя

en: Dec
ru: Дек

en: Error Message
ru: Сообщение об ошибке

en: Add to Recording Schedule
ru: Добавить в расписание записи

en: TV Genre for %s
ru: Жанр для %s

en: Show
ru: Передача

en: Category
ru: Категория

en: Change
ru: Изменить

en: NO SHOWS MATCHING CATEGORY
ru: НЕТ ПЕРЕДАЧ СООТВЕТСТВУЮЩЕЙ КАТЕГОРИИ

en: Start
ru: Начало

en: Stop
ru: Окончание

en: Record
ru: Запись

en: Add to Favorites
ru: Добавить в избранное

en: %(file)s does not exist. No action taken.
ru: %(file)s не существует. Действие не было выполнено.

en: I do not process names (%(file)s) with slashes for security reasons.
ru: Названия (%(file)s) со слешами не обрабатываются в целях безопасности.

en: Media Library 1
ru: Медиатека 1

en: Choose a Directory
ru: Выберите каталог

en: Time
ru: Время

en: View
ru: Просмотр

en: This channel has no data loaded
ru: Нет данных для этого канала

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Notice
ru: Заметка

en: Recording server is up and running
ru: Сервер записи запущен.

en: Now Recording %s.
ru: Идёт запись %s.

en: One program scheduled to record.
ru: В расписании записи одна программа.

en: %i programs scheduled to record.
ru: %i программ в расписании записи.

en: No programs scheduled to record.
ru: Нет программ в расписании записи.

en: %(free)i of %(total)i Mb free in %(dir)s
ru: %(free)i из %(total)i Мб свободно в %(dir)s

en: Monday
ru: Понедельник

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Thursday
ru: Четверг

en: Friday
ru: Пятница

en: Saturday
ru: Суббота

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Favorite Name
ru: Имя избранной записи

en: Priority
ru: Приоритет

en: ANY
ru: ЛЮБОЙ

en: Edit
ru: Редактировать

en: Config Plugins
ru: Настройки плагинов

en: Freevo Installation HOWTO
ru: Руководство по установке Freevo

en: Freevo Plugin Writing HOWTO
ru: Руководство по написанию плагинов для Freevo

en: Writing your own plugins for Freevo
ru: Создание своих собственных плагинов для Freevo

en: unable to load html files
ru: невозможно загрузить html файлы

en: If you use a svn version of Freevo, run <b>autogen.sh</b>.
ru: Если вы используете svn версию Freevo, запустите <b>autogen.sh</b>.

en: The files are searched in the following locations:
ru: Поиск файлов был выполнен в следующих местах:

en: Freevo Plugin List
ru: Список плагинов Freevo

en: Freevo Help
ru: Помощь Freevo

en: Freevo Installation Howto
ru: Руководство по установке Freevo

en: Frequently Asked Questions
ru: Часто задаваемые вопросы

en: Plugin List
ru: Список плагинов

en: FXD files
ru: Файлы FXD

en: Plugin Writing Howto
ru: Руководство по написанию плагинов

en: Freevo Documentation
ru: Документация Freevo

en: unable to load %s.html
ru: невозможно загрузить %s.html

en: Search Results
ru: Результаты поиска

en: No matches
ru: Совпадений нет

en: New favorite
ru: Новая избранная запись

en: Movies only
ru: Только фильмы

en: Go!
ru: Вперед!

en: This directory is empty
ru: Каталог пуст

en: TV GUIDE
ru: ПРОГРАММА ПЕРЕДАЧ

en: Browse list
ru: Просмотр списка

en: Playing
ru: Список воспроизведения

en: Paused
ru: Пауза

en: Fast forward
ru: Быстрая перемотка

en: Seeking back
ru: Перемотка назад

en: Seeking forward
ru: Перемотка вперед

en: Slow
ru: Медленно

en: Fast
ru: Быстро

en: %s: Muted
ru: %s: Звук выключен

en: Center
ru: Центр

en: WARNING
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ

en: INFO
ru: ИНФО

en: DEBUG
ru: ОТЛАДКА

en: Playlists
ru: Списки воспроизведения

en: Enqueue this Music in Playlist
ru: Поставить эту музыку в очередь списка воспроизведения

en: Make a new Audio Playlist
ru: Создать новый список воспроизведения

en: Added New Playlist
ru: Добавлен новый список воспроизведения

en: Songs From Same Album
ru: Песни из того же альбома

en: Songs From Same Artist
ru: Песни того же артиста

en: Buffering podcast...
ru: Буферизация подкаста...

en: Listen Audio Podcast
ru: Слушать аудио подкаст

en: Fetching podcasts...
ru: Загрузка подкастов...

en: AUDIO PODCAST
ru: АУДИО ПОДКАСТ

en: Fetching podcast...
ru: Загрузка подкастов...

en: XM Radio
ru: Радио

en: No XM channels found
ru: Нет новостей

en: XM channels
ru: Каналы

en: 'fbxine' not found, 'xine' audio plugin deactivated
ru: 'fbxine' не найден, аудио плагин 'xine' выключен

en: Show CD ripping status
ru: Показывать состояние копирования CD

en: Stop CD ripping
ru: Остановить копирование CD

en: Rip the CD to the hard drive
ru: Скопировать CD на жёсткий диск

en: Item is not an Audio CD
ru: Не Audio CD

en: Ripping in progress
    Track %(current)d of %(total)d
ru: Копирование<br> Дорожка %(current)d из %(total)d

en: Backup CD to hard drive in mp3 format
ru: Скопировать в формате MP3

en: Backup CD to hard drive in Ogg format
ru: Скопировать в формате OGG

en: Backup CD to hard drive in FLAC format
ru: Скопировать в формате FLAC

en: Backup CD to hard drive in wav format
ru: Скопировать в формате WAV

en: CD Backup
ru: Копирование CD на жёсткий диск

en: Ripping started
ru: Копирование начато

en: Directory %s already exists
ru: Каталог "%s" уже существует

en: Ripping aborted
ru: Копирование прервано

en: Ripping complete
ru: Копирование завершено

en: Unknown Artist
ru: Неизвестный исполнитель

en: RENAME
ru: ПЕРЕИМЕНОВАТЬ

en: Unknown CD Album
ru: Неизвестный альбом CD

en: Other
ru: Другое

en: No Objects found
ru: Нет новостей

en: Generating playlist...
ru: Генерация списка воспроизведения...

en: SYS_USE_NETWORK not enabled
ru: Не включено SYS_USE_NETWORK

en: Filter By
ru: Фильтр по

en: Fetching Feed %s
ru: Загрузка новостной ленты %s

en: Parsing Feed %s
ru: Обработка новостной ленты %s

en: Genre
ru: Жанр

en: Bitrate
ru: Качество звука

en: Use the cache, TTL default is 1 minute, set to 0 to disable
ru: Использовать кэш, TTL по умолчанию 1 минута, установите в 0 чтобы выключить

en: Find a cover for this music
ru: Найти обложку для этой музыки

en: Unknown CD, cover searching is disabled
ru: Неизвестный CD, поиск обложки отключен

en: searching Amazon...
ru: поиск на Amazon...

en: Unknown error while searching.
ru: Неизвестная ошибка при поиске

en: Cover Search Results
ru: Результаты поиска обложек

en: No covers available from Amazon
ru: Нет доступных обложек на Amazon

en: getting data...
ru: получение данных...

en: Genres
ru: Жанры

en: Error retrieving stations
ru: Ошибка при получении станций

en: Radio
ru: Радио

en: No Radio Stations found
ru: Радиостанции не найдены

en: Radio Stations
ru: Радиостанции

en: Lyrics not found, sorry...
ru: Текст песни не найден.

en: Browse disc
ru: Просмотр диска

en: Random playlist
ru: В случайном порядке

en: Data files on disc
ru: Файлы данных на диске

en: pause
ru: пауза

en: play
ru: воспроизведение

en: No information available
ru: Нет данных

en: Choose please
ru: Выберите пожалуйста

en: Retrieving image list
ru: Получение списка изображений

en: Downloading picture "
ru: Загрузка изображения "

en: View Image
ru: Просмотреть изображение

en: Browse directory
ru: Просмотр каталога

en: Current Picture
ru: Текущее изображение

en: Previous Pictures
ru: Предыдущее изображение

en: No Images found
ru: Изображения не найдены

en: Unable to open URL
ru: Невозможно открыть URL

en: directory %s does not exist.
ru: каталог "%s" не существует.

en: z = Toggle Fullscreen
ru: z = Полноэкранный режим

en: Arrow Keys = Move
ru: Курсорные клавиши = Перемещение

en: Spacebar = Select
ru: Пробел = Выбор

en: Escape = Stop/Prev. Menu
ru: Esc = Стоп/Назад. Меню

en: h = Help
ru: h = Помощь

en: File "%s" not found!
ru: Файл "%s" не найден!

en: Right
ru: Вправо

en: not sure what to do with this
ru: не уверен что с этим сделать

en: Locations
ru: Города

en: Song -
ru: Песня -

en: Artist -
ru: Исполнитель -

en: Album -
ru: Альбом -

en: Status -
ru: Статус -

en: Drive %s (no disc)
ru: Устройство %s (нет диска)

en: Ejecting disc in drive %s
ru: Извлечение диска из устройства %s

en: Reading disc in drive %s
ru: Чтение диска в устройстве %s

en: Now
ru: Сейчас

en: More Options
ru: Еще опции

en: %iM
ru: %iМб

en: Torrents
ru: Торренты

en: What do you want to do with this torrent?
ru: Что вы хотите сделать с этим торрентом?

en: Settings
ru: Настройки

en: Add a new torrent
ru: Добавить новый торрент

en: Moving files...
ru: Перемещение файлов...

en: Copying files...
ru: Копирование файлов...

en: Room Items
ru: Объект(ов)

en: Device Options
ru: Описание

en: Run Command
ru: Выполнить команду

en: Delete edl
ru: Удалить

en: Delete image
ru: Удалить изображение

en: Do you wish to delete
     '%s'?
ru: Вы хотите удалить<br> "'%s"?

en: Deleting...
ru: Удаление...

en: Delete edl about
     '%s'?
ru: Удалить %s.

en: Not Yet implemented :)
ru: Пока не имплементировано :)

en: Start burning %s audio files?
ru: Начать запись %s аудио файлов?

en: Insert media then click OK
ru: Вставьте диск, затем нажмите ОК

en: Start burning %s ?
ru: Начать прожиг %s ?

en: Burning status: %s
ru: Статус прожига: %s

en: Burn CD
ru: Прожечь диск

en: Copy dir to CD
ru: Скопировать каталог на CD

en: Copy this file to CD
ru: Скопировать этот файл на CD

en: Copy %s to CD
ru: Копировать %s на CD

en: Burn as DVD-VIDEO disc
ru: Прожечь как VIDEO-DVD диск

en: Show Sites Headlines
ru: Показать новости сайтов

en: Fetching headlines...
ru: Загрузка новостей...

en: No Headlines found
ru: Нет новостей

en: Headlines
ru: Новости

en: Internet TV
ru: Интернет TV

en: Headlines Sites
ru: Сайты новостей

en: No Headlines Sites found
ru: Сайты новостей не найдены

en: shutting down...
ru: Выключение...

en: Shutdown Freevo
ru: Выключить Freevo

en: Shutdown system
ru: Выключить систему

en: Restart system
ru: Перезапустить систему

en: Do you really want to shut down Freevo?
ru: Вы действительно хотите выключить Freevo?

en: Shutdown
ru: Выключить

en: Do you really want to shut down the system?
ru: Вы действительно хотите выключить систему?

en: Do you really want to restart the system?
ru: Вы действительно хотите перезапустить систему?

en: You need pylcd to run "lcd" plugin.
ru: Вам нужен pylcd чтобы запустить плагин "lcd"

en: Length
ru: Длительность

en: Artist
ru: Исполнитель

en: Album
ru: Альбом

en: Year
ru: Год

en: Tracks
ru: Дорожки

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Geometry
ru: Геометрия

en: %s items
ru: %s объект(ов)

en: Today is %s.
ru: Сегодня %s.

en: Menu
ru: Меню

en: Item
ru: Объект

en: Type
ru: Тип

en: Information
ru: Информация

en: Video
ru: Видео

en: You need pyusb (http://pyusb.berlios.de/) to run "vfd" plugin.
ru: Вам нужен pyusb (http://pyusb.berlios.de/) чтобы запустить плагин "vfd"

en: Show Reminders
ru: Показать напоминания

en: No Reminders Found
ru: Напоминания не найдены

en: Reminders
ru: Напоминания

en: Remind type
ru: Тип напоминания

en: A recording is in progress.
ru: Запись в процессе.

en: No wakeup scheduled.
ru: Расписание пусто.

en: Shutdown freevo
ru: Выключить Freevo

en: SHUTDOWN SYSTEM?
ru: ВЫКЛЮЧИТЬ СИСТЕМУ?

en: RESTART SYSTEM?
ru: ПЕРЕЗАГРУЗИТЬ СИСТЕМУ?

en: SHUTDOWN FREEVO?
ru: ВЫКЛЮЧИТЬ FREEVO?

en: Fetching Weather for %s...
ru: Получение прогноза для %s...

en: Fetching Radar Map for %s...
ru: Получение прогноза для %s...

en: and
ru: ,

en: No locations specified
ru: Города не заданы

en: Current Conditions
ru: Погода сейчас

en: Today's Forecast
ru: Прогноз на сегодня

en: Humidity
ru: Влажность

en: Pressure
ru: Давление

en: Wind
ru: Ветер

en: Wind Chill
ru: Ощущаемая T

en: Visibility
ru: Видимость

en: UV Index
ru: Индекс UV

en: Temperature
ru: Температура

en: Moon Phase
ru: Фаза луны

en: LO
ru: МИН

en: HI
ru: МАКС

en: Showers
ru: Передача

en: Rain
ru: Дождь

en: Fog
ru: Туман

en: Sunny
ru: Солнечно

en: Light Snow
ru: Легкий Снег

en: Heavy Rain
ru: Сильный дождь

en: Mist
ru: Исполнитель

en: Clear
ru: Ясно

en: Last updated: %s
ru: Время последнего обновления: %s

en: Visibility will be unlimited today
ru: Видимость будет не ограничена

en: There will be a visibility of
ru: Видимость

en: Display program
ru: Показать программу

en: Scheduling Failed
ru: Планирование не удалось

en: Display favorite
ru: Показать избранное

en: Modify duplicate flag
ru: Изменить канал

en: Modify episodes flag
ru: Изменить время дня

en: Modify Duplicate Flag
ru: Изменить канал

en: Save Failed, favorite was lost
ru: Ошибка сохранения, избранное утеряно

en: Save Failed
ru: Ошибка сохранения

en: Next recordings
ru: Следующие записи

en: Heavy Rain / Wind
ru: Сильный дождь / Ветер

en: Light Rain / Wind
ru: Небольшой дождь / Ветер

en: Mostly Clear
ru: Восновном ясно

en: New
ru: Новый

en: PM Rain
ru: Радио

en: Rain / Wind
ru: Дождь / Ветер

en: Snow
ru: Снег

en: Snow / Wind
ru: Снег / Ветер

en: BT event %s
ru: Текст: %s

en: Track
ru: Дорожка

en: Close drive
ru: Закрыть диск

en: Message: %s
ru: Сообщение: %s

en: Media
ru: Медиа

en: Movie
ru: Фильм

en: Audio
ru: Аудио

en: Image
ru: Изображение

en: Games
ru: Игры

en: %s Main Menu
ru: Главное меню %s

en: Bad Path
ru: Неверный путь

en: Command finished
ru: Команда завершена

en: Show output
ru: Показать вывод

en: Output
ru: Вывод

en: Running Command...
ru: Выполнение команды...

en: Command Failed
ru: Команда не выполнена

en: Command Completed
ru: Команда выполнена

en: Commands
ru: Команды

en: You need PyFest
ru: Вам нужен PyFest

en: to run the speak plugin.
ru: чтобы запустить плагин speak

en: Welcome to Freevo!
ru: Добро пожаловать в Freevo!

en: Good bye!
ru: До свидания!

en: ERROR: can't find %s
ru: Ошибка: невозможно найти %s

en: Freevo won't work without it.
ru: Freevo не будет работать без этого.

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: Settings:
ru: Настройки:

en: program is not set
ru: пограмма не задана

en: name is not set
ru: имя не задано

en: Stream %s
ru: Поток %s

en: Audio Menu
ru: Меню звука

en: no subtitles
ru: нет субтитров

en: Subtitle Menu
ru: Меню субтитров

en: Play chapter %s
ru: Воспроизвести главу %s

en: Turn off %s
ru: Выключить %s

en: Turn on %s
ru: Включить %s

en: Cancel DVD copy
ru: Отменить копирование DVD

en: Copy the entire disc to HDD
ru: Скопировать весь диск на жесткий диск

en: Copy started
ru: Копирование начато

en: Re-encode this program...
ru: Искать ещё эту программу

en: Please wait, analyzing video...
ru: Пожалуйста подождите, видео анализируется...

en: Encoding started
ru: Копирование начато

en: Fetching "%s"...
ru: Загрузка "%s"...

en: Choose a genre
ru: Выберите жанр

en: Search Moviecovers.com for this file
ru: Искать этот файл на Moviecovers.com

en: Search Moviecovers.com for [%s]
ru: Искать [%s] на Moviecovers.com

en: Searching Moviecovers.com...
ru: поиск на Moviecovers.com...

en: Resume playback
ru: Возобновить воспроизведение

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Jump to %s
ru: Перейти к %s

en: Search Subtitle for this file
ru: Найти субтитры для этого файла

en: Subtitles found
ru: Субтитры найдены

en: No found subtitle
ru: Субтитры не найдены

en: Search IMDB for this file
ru: Искать этот файл в IMDB

en: Search IMDB for [%s]
ru: Искать [%s] в IMDB

en: searching IMDB...
ru: поиск в IMDB...

en: Connecting to IMDB failed:
ru: Сбой в подключении к IMDB:

en: IMDB Query
ru: Запрос IMDB

en: Transcode this program...
ru: Искать ещё эту программу

en: Modify Container
ru: Изменить название

en: Modify Resolution
ru: Разрешение

en: Modify Video Codec
ru: Изменить видео кодек

en: Modify Audio Codec
ru: Изменить аудио кодек

en: Modify Number of passes
ru: Изменить колличество проходов

en: Select Profile
ru: Выбрать профиль

en: Modify Video Bitrate
ru: Изменить время дня

en: Modify Audio Bitrate
ru: Изменить приоритет

en: Modify Number of Passes
ru: Изменить время дня

en: Modify Video Filter
ru: Изменить приоритет

en: Unknown Property
ru: Неизвестное свойство

en: Language Menu
ru: Язык

en: User
ru: Пользователь

en: Details
ru: Подробности

en: Play DVD
ru: Воспроизвести DVD

en: Full description
ru: Полное описание

en: Please wait....
ru: Пожалуйста подождите...

en: No Information Available
ru: Нет данных

en: Rating
ru: Рейтинг

en: No action defined for this choice!
ru: Действие не определено для этого выбора

en: Directory Smart Names
ru: Каталог "%s" уже существует

en: Directory
ru: Каталог

en: Play all files in directory
ru: Воспроизвести все файлы в каталоге

en: Error reading password file:
ru: Ошибка при чтении файла password:

en: Enter Password
ru: Введите пароль

en: Password incorrect
ru: Неправильный пароль

en: Directory %r does not exist
ru: Каталог "%r" не существует

en: Scanning disc, be patient...
ru: Чтение диска...

en: Scanning directory, be patient...
ru: Чтение каталога...

en: on
ru: вкл

en: off
ru: выкл

en: auto
ru: авто

en: Configure
ru: Настроить

en: Cannot open file "%s"
ru: Невозможно открыть файл "%s"

en: Browse Playlist
ru: Просмтор списка воспроизведения

en: playlist repeat on
ru: повтор списка воспроизведения включен

en: playlist repeat off
ru: повтор списка воспроизведения выключен

en: no next item in playlist
ru: в списке воспроизведения нет следующего объекта

en: no previous item in playlist
ru: в списке воспроизведения нет предыдущего объекта

en: Time of Day
ru: Время

en: Add favorite failed
ru: Сбой при добавлении избранного

en: Do you want to remove %s?
ru: Вы хотите удалить %s?

en: Remove from schedule
ru: Удалить из расписания

en: Schedule for recording
ru: Запланировать запись

en: Edit favorite
ru: Редактировать избранное

en: Add to favorites
ru: Добавить в избранное

en: Search for more of this program
ru: Искать ещё эту программу

en: Sorry, you cannot watch TV while recording.
ru: Просмотр ТВ невозможен во время записи.

en: "%s" has been scheduled for recording
ru: "%s" добавлено в расписание записи

en: "%s" has been removed from schedule
ru: Удалить из расписания

en: Remove failed
ru: Удаление не удалось

en: Cannot edit favorite %s
ru: Невозможно редактировать избранное "%s"

en: Searching, please wait...
ru: Идёт поиск...

en: No matches found for %s
ru: Ничего не найдено для %s

en: Search failed
ru: Поиск не удался

en: Program Menu
ru: Меню программы

en: Remove favorite
ru: Удалить из избранного

en: Modify name
ru: Изменить название

en: Modify channel
ru: Изменить канал

en: Modify day of week
ru: Изменить день недели

en: Modify time of day
ru: Изменить время дня

en: Modify priority
ru: Изменить приоритет

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Favorite Menu
ru: Меню избранного

en: Alter Name
ru: Изменить название

en: Modify Channel
ru: Изменить канал

en: Modify Day
ru: Изменить день

en: Modify Time
ru: Изменить время

en: "%s" has been removed from favorites
ru: Удалить из избранного

en: Recording ended
ru: Запись завершена

en: Delete all episodes
ru: Удалить все серии

en: episodes
ru: эпизоды

en: Playing %s
ru: Воспроизведение %s

en: Preparing the program guide
ru: Загрузка программы передач

en: Recorded Shows
ru: Записанные передачи

en: Enabled
ru: Включено

en: Current
ru: Текущий

en: Channel #: %s
ru: Канал №: %s

en: Recording stopped
ru: Запись остановлена

en: Disabled
ru: Выключено

en: Subtitles: %s
ru: Субтитры: %s

en: Subtitles not supported
ru: Субтитры не поддерживаются

en: Default
ru: По умолчанию

en: Modify start month
ru: Изменить месяц начала

en: Modify start day
ru: Изменить день начала

en: Modify start time
ru: Изменить время начала

en: Modify stop month
ru: Изменить месяц окончания

en: Modify stop day
ru: Изменить день окончания

en: Modify stop time
ru: Изменить время окончания

en: Display Scheduled Recordings
ru: Показать расписание записи

en: Nothing scheduled.
ru: Расписание пусто.

en: No favorites.
ru: Нет избранного.

en: A recording will start in a few minutes
ru: Сервер записи выключен.

en: TV
ru: ТВ

en: Cannot find program: %s
ru: Невозможно найти программу: %s

en: Could not find TV channel %s
ru: ТВ канал %s не найден

en: TV Main Menu
ru: Главное меню ТВ

en: TV Guide is corrupt!
ru: Программа передач повреждена

en: Freevo Main Menu
ru: Главное меню Freevo

en: Skin Selector
ru: Выбор темы

en: Continue
ru: Продолжить

en: Freevo crashed!
ru: Freevo рухнул!

en: Filename: %s
ru: Имя файла: %s

en: Lineno: %s
ru: Номер строки: %s

en: Function: %s
ru: Функция: %s

en: Text: %s
ru: Текст: %s

en: Exit in %s seconds
ru: Выход через %s секунд

en: Just one movie in this playlist.
ru: объектов в этом списке воспроизведения

en: kb/s
ru: кб/c

en: One song in playlist
ru: в списке воспроизведения нет следующего объекта

en: Elapsed
ru: Время

en: Video Rate
ru: Видео

en: Subtitles
ru: Субтитры

en: File name
ru: Имя файла: %s

en: This playlist is empty!
ru: Список воспроизведения пуст!

en: pictures in this slideshow.
ru: объектов в этом списке воспроизведения

en: Look at Pictures
ru: Изображения

en: Chapters
ru: Главы

en: songs in playlist
ru: в списке воспроизведения нет следующего объекта

en: Audio Codec
ru: Меню звука

en: Playlist
ru: Список воспроизведения

en: Unread messages
ru: Непрочитанные сообщения

en: Location
ru: Расположение

en: Email
ru: Почта

en: Hz
ru: Гц

en: Link
ru: Ссылка

en: Just one picture in this slideshow.
ru: В этом слайдшоу только одно изображение.

en: Total mails
ru: Всего писем

en: This slideshow is empty!
ru: Список воспроизведения пуст!

en: Items
ru: Объект(ов)

en: Disc ID
ru: Идентифиикатор диска

en: MB free
ru: Мб свободно

en: Watch TV
ru: Телевидение

en: Copyright
ru: Копирайт

en: Pictures
ru: Изображения

en: Weather Forecast
ru: Прогноз погоды

en: items in this playlist
ru: объектов в этом списке воспроизведения

en: Language
ru: Язык

en: Filter
ru: Фильтр

en: Video Codec
ru: Видео кодек

en: Day
ru: День

en: Read Headlines
ru: Новости

en: Size
ru: Размер

en: Audio tracks
ru: Звуковые дорожки

en: New mails
ru: Новая почта

en: Container
ru: Настроить

en: Audio Rate
ru: Меню звука

en: Play a Game
ru: Игры

en: Listen to Music
ru: Музыка

en: Total messages
ru: Сообщения

en: Watch a Movie
ru: Фильмы

en: movies in this playlist.
ru: объектов в этом списке воспроизведения

en: Television
ru: Телевидение

en: min.
ru: мин

en: Country
ru: Страна

en: No songs in playlist
ru: В списке воспроизведения нет следующего объекта

en: Weather
ru: Погода
