Freevo 1.4.0 - en to sv translation catalogue (234 entries)

en: Title
sv: Titel:

en: Description
sv: Beskrivning:

en: Date
sv: Datum:

en: Model
sv: Filmer

en: TV Guide
sv: TV-guide

en: Scheduled Recordings
sv: Schemalagda inspelningar

en: View Scheduled Recordings
sv: Schemalagda inspelningar

en: Manual Recording
sv: Schemalagda inspelningar

en: Schedule a Manual Recording
sv: Schemalagda inspelningar

en: Search
sv: Sök i guiden

en: Help
sv: h = Hjälp

en: CANCEL
sv: AVBRYT

en: Reloading cache files, be patient...
sv: Scannar disk, var god vänta...

en: No recordings are scheduled
sv: Visa inspelningsschema

en: No program found on %s at %s.
sv: Kan inte hitta media i %s spår %s

en: Stop Time
sv: Stdout fil

en: Program Description
sv: Beskrivning:

en: Delete %s.
sv: delete: %s

en: Movies
sv: Filmer

en: Recorded TV
sv: Inspelade program

en: Music
sv: Musik

en: Images
sv: Bilder

en: Back
sv: CD-backup

en: Play file
sv: Spela titel %s

en: Play file using VLC
sv: Spela titel %s

en: Add to Recording Schedule
sv: Visa inspelningsschema

en: Show
sv: Avsluta

en: Category
sv:  Kapitel

en: Runtime
sv: Längd:

en: Record
sv: Inspelade program

en: This channel has no data loaded
sv: Ingen information om denna kanal

en: Now Recording %s.
sv: Visa inspelningsschema %s

en: Unknown Profile
sv: Okänd CD

en: Search Results
sv: Sök i guiden

en: Movies only
sv: Filmer

en: This directory is empty
sv: Den här katalogen är tom

en: TV GUIDE
sv: TV-GUIDE

en: Browse list
sv: Visa katalog

en: Playing
sv: Spela VCD

en: Playlists
sv: Spela titel

en: Make a new Audio Playlist
sv:  låtar i den här spellistan.

en: Queued Directory
sv: Katalog

en: Added New Playlist
sv:  låtar i den här spellistan.

en: Listen to XM Station
sv: Lyssna på musik

en: No XM channels found
sv: Hittade inget kommando

en: Rip the CD to the hard drive
sv: Spara CDn till hårddisken

en: Backup CD to hard drive in mp3 format
sv: Spara CDn till hårddisken i MP3-format

en: Backup CD to hard drive in Ogg format
sv: Spara CDn till hårddisken i OGG-format

en: Backup CD to hard drive in FLAC format
sv: Spara CDn till hårddisken i FLAC-format

en: Backup CD to hard drive in wav format
sv: Spara CDn till hårddisken i WAV-format

en: CD Backup
sv: CD-backup

en: Directory %s already exists
sv: Katalog på disk [%s]

en: Unknown CD Album
sv: Okänd CD

en: Album Tree
sv: Album:

en: No Objects found
sv: Hittade inget kommando

en: Generating playlist...
sv:  låtar i den här spellistan.

en: searching Amazon...
sv: söker i IMDB...

en: Unknown error while searching.
sv: Okänt fel vid uppkoppling till IMDB

en: No covers available from Amazon
sv: Ingen information tillgänglig från IMDB

en: getting data...
sv: hämtar data...

en: No Radio Stations found
sv: Hittade inget kommando

en: Show player
sv: Visa spelare

en: Browse disc
sv: Visa katalog

en: Random playlist
sv: Rekursiv slumpmässig uppspelning av allt

en: Data files on disc
sv: Enhet %s (ingen disk)

en: play
sv: Spela VCD

en: No information available
sv: Ingen information tillgänglig

en: View Image
sv: Visa bild

en: Browse directory
sv: Visa katalog

en: Previous Pictures
sv: Titta på bilder

en: Apod Pictures
sv: Titta på bilder

en: No Images found
sv: Hittade inget kommando

en: directory %s does not exist.
sv: Katalog på disk [%s]

en: z = Toggle Fullscreen
sv: z = Växla fullskärm

en: Arrow Keys = Move
sv: Piltangenter = Flytta

en: Spacebar = Select
sv: Mellanslag = Välj

en: Escape = Stop/Prev. Menu
sv: Escape = Stoppa/Föregående meny

en: h = Help
sv: h = Hjälp

en: File "%s" not found!
sv: Kan inte hitta "%s"!

en: Generating MAME cache, please wait.
sv: Genererar MAME-cache, var god vänta.

en: Artist -
sv: Artist:

en: Album -
sv: Album:

en: Drive %s (no disc)
sv: Enhet %s (ingen disk)

en: Ejecting disc in drive %s
sv: Matar ut skiva ur enhet %s

en: Reading disc in drive %s
sv: Läser skiva i enhet %s

en: More Options
sv: Beskrivning:

en: Set as icecast playlist
sv:  låtar i den här spellistan.

en: Add Directory to Cart
sv: Katalog

en: Device Options
sv: Beskrivning:

en: Run Command
sv: Kör kommando

en: No Home Automation items found
sv: Hittade inget kommando

en: Delete edl
sv: Datum:

en: Deleting...
sv: hämtar data...

en: CD Burn Menu
sv: Konfigurationsmeny

en: No Headlines found
sv: Hittade inget kommando

en: shutting down...
sv: Avslutar Freevo...

en: Shutdown Freevo
sv: Avsluta Freevo

en: Shutdown system
sv: Stäng ner systemet

en: Shutdown
sv: Avsluta

en: Length
sv: Längd:

en: Artist
sv: Artist:

en: Album
sv: Album:

en: Year
sv: År:

en: Tracks
sv: Spår:

en: Resolution
sv: Upplösning:

en: Geometry
sv: Geometri

en: Type
sv: Typ:

en: Video
sv: TV-guide

en: Genre
sv: Genre:

en: Shutdown freevo
sv: Avsluta Freevo

en: Showers
sv: Avsluta

en: Snow Showers
sv: Visa Stderr

en: Mist
sv: Artist:

en: Clear
sv: År:

en: PM Rain
sv: Betyg:

en: BT event %s
sv: Längd: %s

en: Name
sv: Spel

en: Track
sv: Spår:

en: Call: %s
sv: År: %s

en: Message: %s
sv: message: %s

en: Movie
sv: Filmer

en: Image
sv: Bilder

en: Games
sv: Spel

en: %s Main Menu
sv: %s Huvudmeny

en: %i free of %i GB total (%i%% free)
sv: %i av %i Mb ledigt (%i%%)

en: %i free of %i MB total (%i%% free)
sv: %i av %i Mb ledigt (%i%%)

en: Command finished
sv: Kommando avslutat

en: Running Command...
sv: Kör kommando

en: Command Failed
sv: Kommando misslyckades

en: Command Completed
sv: Kommando utfört

en: Commands
sv: Kommandon

en: Settings:
sv: Betyg:

en: Unknown
sv: Okänd CD

en: Audio Menu
sv: Ljudmeny

en: Subtitle Menu
sv: Bildtextmeny

en: Play chapter %s
sv: Spela titel %s

en: Chapter Menu
sv: Kapitelmeny

en: Play
sv: Spela VCD

en: Config Menu
sv: Konfigurationsmeny

en: 'XINE_COMMAND' not defined, 'xine' video plugin deactivated.
    please check the xine section in freevo_config.py
sv: Var god undersök konfigurationsfilen!

en: Browse links
sv: Visa katalog

en: Move to [%s]
sv: Flytta till [%s]

en: Play image as DVD
sv: Spela DVD

en: Search IMDB for this file
sv: Sök IMDB efter

en: Search IMDB for [%s]
sv: Sök IMDB efter [%s]

en: searching IMDB...
sv: söker i IMDB...

en: No information available from IMDB
sv: Ingen information tillgänglig från IMDB

en: Modify Container
sv: Visa katalog

en: Modify Resolution
sv: Upplösning:

en: Modify Video Codec
sv: TV-guide

en: Modify Video Bitrate
sv: TV-guide

en: Modify Audio Codec
sv: Ljudmeny

en: Modify Audio Bitrate
sv: Ljudmeny

en: Unknown Property
sv: Okänd CD

en: Show details for this item
sv: Visa information om den här filen

en: Play DVD
sv: Spela DVD

en: Play default track
sv: Spela förvalt spår

en: Play VCD
sv: Spela VCD

en: No Information Available
sv: Ingen information tillgänglig

en: Rating
sv: Betyg:

en: No action defined for this choice!
sv: Ingen åtgärd definerad för detta val!

en: Directory Smart Sort
sv: Katalog

en: Directory Smart Names
sv: Katalog

en: Directory Create Playlist
sv: Katalog på disk

en: Directory Add Playlist Files
sv: Katalog på disk

en: Directory Add Random Playlist
sv: Katalog på disk

en: Directory Autoplay Items
sv: Katalog på disk

en: Directory on disc [%s]
sv: Katalog på disk [%s]

en: Directory
sv: Katalog

en: Random play all items
sv: Rekursiv slumpmässig uppspelning av allt

en: Recursive random play all items
sv: Rekursiv slumpmässig uppspelning av allt

en: Recursive play all items
sv: Rekursiv slumpmässig uppspelning av allt

en: Configure directory
sv: Visa katalog

en: Enter Password
sv: Ange lösenord

en: Password incorrect
sv: Felaktigt lösenord

en: Scanning disc, be patient...
sv: Scannar disk, var god vänta...

en: Scanning directory, be patient...
sv: Scannar katalog, var god vänta...

en: Configure
sv: Visa katalog

en: Cannot open file "%s"
sv: Kan inte hitta media i fil "%s".

en: empty playlist
sv:  saker i den här spellistan

en: no next item in playlist
sv:  saker i den här spellistan

en: no previous item in playlist
sv:  saker i den här spellistan

en: Schedule for recording
sv: Schemalagda inspelningar

en: Searching, please wait...
sv: Startar Freevo, var god vänta...

en: No matches found for %s
sv: Hittade inget kommando %s

en: Program Menu
sv: Konfigurationsmeny

en: Favorite Menu
sv: Kapitelmeny

en: 'XINE_COMMAND' not defined, 'xine' tv plugin deactivated.
    please check the xine section in freevo_config.py
sv: Var god undersök konfigurationsfilen!

en: Recorded Shows
sv: Inspelade program

en: Display Scheduled Recordings
sv: Schemalagda inspelningar

en: Could not find TV channel %s
sv: Kunde inte hitta TV-kanal %s

en: TV Main Menu
sv: TV Huvudmeny

en: The list of TV channels is invalid!
sv: Listan över TV-kanaler är felaktig!

en: Please check the config file.
sv: Var god undersök konfigurationsfilen!

en: Preparing the program guide
sv: Förbereder programguiden

en: TV Guide is corrupt!
sv: TV-guiden är felaktig!

en: Freevo Main Menu
sv: Freevo huvudmeny

en: Continue
sv: Visa katalog

en: Reading cache, please wait ...
sv: Genererar MAME-cache, var god vänta.

en: Lineno: %s
sv: Längd: %s

en: Function: %s
sv: Upplösning: %s

en: Text: %s
sv: Längd: %s

en: Just one movie in this playlist.
sv: Bara en film i den här spellistan.

en: One song in playlist
sv:  låtar i den här spellistan.

en: Elapsed
sv: Spelat:

en: Video Rate
sv: TV-guide

en: Subtitles
sv:  Textremsor,

en: File name
sv: Datum:

en: This playlist is empty!
sv: Den här spellistan är tom!

en: pictures in this slideshow.
sv:  bilder i det här bildspelet.

en: Look at Pictures
sv: Titta på bilder

en: Chapters
sv:  Kapitel

en: songs in playlist
sv:  filmer i den här spellistan.

en: Audio Codec
sv: Ljudmeny

en: Playlist
sv: Spela VCD

en: Just one picture in this slideshow.
sv: Bara en bild i det här bildspelet.

en: This slideshow is empty!
sv: Det här bildspelet är tomt!

en: MB free
sv:  MB ledigt

en: Watch TV
sv: Se på TV

en: of
sv:  av

en: Now playing
sv: Visa spelare

en: Copyright
sv: Copyright:

en: Pictures
sv: Titta på bilder

en: items in this playlist
sv:  saker i den här spellistan

en: Video Codec
sv: TV-guide

en: Read Headlines
sv: Hittade inget kommando

en: Size
sv: Storlek:

en: Audio tracks
sv:  Ljudspår,

en: Container
sv: Visa katalog

en: Audio Rate
sv: Ljudmeny

en: Listen to Music
sv: Lyssna på musik

en: Watch a Movie
sv: Se på film

en: movies in this playlist.
sv:  filmer i den här spellistan.

en: No songs in playlist
sv:  filmer i den här spellistan.
