Gespeaker - en to ar translation catalogue (60 entries)

en: <b>Advanced settings</b>
ar: <b>الإعدادات المتقدمة</b>

en: <b>Base settings</b>
ar: <b>الإعدادات الأساسية</b>

en: <b>Insert text to play</b>
ar: <b>أكتب نصاً لقرائته</b>

en: Dela_y:
ar: تأخير:

en: Fem_ale
ar: أنثى

en: P_itch:
ar: نغمة الصوت:

en: Spee_d:
ar: السرعة:

en: Varia_nt:
ar: متنوع:

en: Voice:
ar: صوت القارئ:

en: _Edit
ar: _تعديل

en: _File
ar: _ملف

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Language:
ar: _اللغة:

en: _Male
ar: _ذكر

en: _Volume:
ar: _الصوت:

en: <b>Audio player</b>
ar: <b>قارئ الصوت</b>

en: <b>Mbrola voices available</b>
ar: <Mbrola<b الأصوات المتاحة <b/>

en: <b>Other settings</b>
ar: <b>إعدادات أُخرى</b>

en: <b>Recording</b>
ar: <b>تسجيل</b>

en: <b>Saving preferences</b>
ar: <b>حفظ التعديلات</b>

en: <b>Welcome message</b>
ar: <b>رسالة الترحيب</b>

en: Custom mess_age:
ar: رسالة الترحيب:

en: Enable te_xt wrapping
ar: تمكين التفاف النص

en: General
ar: عام

en: Load voice _variants
ar: تحميل اﻷصوات _المتنوعة

en: Main program mbrola
ar: البرنامج الرئيسي mbrola

en: Mbrola voices
ar: أصوات Mbrola

en: Mbrola voices path:
ar: مسار أصوات Mbrola:

en: Preferences
ar: الإعدادات

en: Save main window s_ize
ar: حفظ _حجم النافذة الرئيسية

en: Single track _record
ar: _تسجيل كل القرائات في ملف صوتي واحد

en: Speak _welcome text on program start
ar: أقرأ _نص الترحيب عند بدء البرنامج

en: _Save voice settings automatically
ar: _حفظ إعدادات الصوت تلقائيا

en: _Use custom welcome message
ar: _استخدم رسالة ترحيب خاصة

en: Audio testing
ar: تجربة الصوت

en: There was an error during the test for the audio player.
    
    Error %s: %s
ar: حدث خطأ خلال تجربة تطبيق الصوت.
    
    خطأ %s: %s

en: default language
ar: default

en: Do you want to delete the current text?
ar: هل تريد حذف النص الحالي؟

en: Please select the text file to open
ar: الرجاء اختيار ملف نصي لفتحه

en: Text files (*.txt)
ar: ملفات نصية (*.txt)

en: All files
ar: جميع الملفات

en: Error opening the file
ar: خطأ في فتح الملف

en: Please select where to save the text file
ar: الرجاء اختيار مكان حفظ الملف النصي

en: Error saving the file
ar: خطأ في حفظ الملف

en: Do you want to reset the default settings?
ar: هل تريد إعادة ضبط الإعدادات الافتراضية؟

en: A GTK frontend for espeak
ar: واجهة رسومية بإستخدام GTK لبرنامج espeak

en: Please select where to save the recorded file
ar: الرجاء اختيار مكان حفظ الملف المسجل

en: Wave files (*.wav)
ar: Wave ملف (*.wav)

en: Recording audio track to: %s
ar: يتم حفظ الملف الصوتي في : %s

en: Custom sound application
ar: تطبيق صوت خاص

en: _Test
ar: _إختبار

en: Language
ar: اللغة

en: Resource
ar: المصدر

en: Status
ar: الحالة

en: Installed
ar: مثبّت

en: Not installed
ar: غير مثبّت

en: %d languages of %d detected
ar: %d لغة من أصل %d تم إيجادها

en: Package mbrola installed
ar: برنامج mbrola مثبّت

en: Package mbrola not installed
ar: برنامج mbrola غير مثبّت

en: Welcome in Gespeaker
ar: أهلا بك في Gespeaker
