Gespeaker - en to fr translation catalogue (62 entries)

en: <b>Advanced settings</b>
fr: <b>Paramètres avancés</b>

en: <b>Base settings</b>
fr: <b>Paramètres par défaut</b>

en: <b>Insert text to play</b>
fr: <b>Insérer le texte à lire</b>

en: Dela_y:
fr: Déla_i:

en: Fem_ale
fr: Fémini_ne

en: P_itch:
fr: _Tonalité:

en: Spee_d:
fr: Vite_sse:

en: Varia_nt:
fr: Va_riante:

en: Voice:
fr: Voix:

en: _Edit
fr: É_dition

en: _File
fr: _Fichier

en: _Help
fr: Aid_e

en: _Language:
fr: Lang_ue:

en: _Male
fr: _Masculine

en: <b>Audio player</b>
fr: <b>Lecteur audio</b>

en: <b>Mbrola application</b>
fr: <b>Application Mbrola</b>

en: <b>Mbrola voices available</b>
fr: <b>Voix Mbrola disponibles</b>

en: <b>Other settings</b>
fr: <b>Autres paramètres</b>

en: <b>Recording</b>
fr: <b>Enregistrement</b>

en: <b>Saving preferences</b>
fr: <b>Enregistrer les préférences</b>

en: <b>Welcome message</b>
fr: <b>Message de bienvenu</b>

en: Co_mmand:
fr: _Commande:

en: Custom mess_age:
fr: Message p_ersonnalisé

en: Enable te_xt wrapping
fr: _Activer le retour à la ligne

en: General
fr: Général

en: Load voice _variants
fr: C_harger les variantes des voix

en: Main program mbrola
fr: Programme principal mbrola

en: Mbrola voices
fr: Voix Mbrola

en: Mbrola voices path:
fr: Parcour des voix Mbrola:

en: Preferences
fr: Préférences

en: Save main window s_ize
fr: Enregistrer les _dimensions de la fenêtre principale

en: Single track _record
fr: En_registrement piste unique

en: Speak _welcome text on program start
fr: Lire le _message de bienvenu au lancement du programme

en: _Save voice settings automatically
fr: Enreg_istrer les paramètres de la voix automatiquement

en: _Use custom welcome message
fr: _Utiliser le message de bienvenu personnalisé

en: Audio testing
fr: Vérifier l'audio

en: There was an error during the test for the audio player.
    
    Error %s: %s
fr: Une erreur s'est produite pendant l'exécution du lecteur audio.
    
    Erreur %s: %s

en: default language
fr: french

en: Do you want to delete the current text?
fr: Voulez-vous effacer le texte courant?

en: Please select the text file to open
fr: Choisir le fichier texte à ouvrir

en: Text files (*.txt)
fr: Fichiers texte (*.txt)

en: All files
fr: Tout les fichiers

en: Error opening the file
fr: Erreur en ouvrant le fichier

en: Please select where to save the text file
fr: Choisir où enregistrer le fichier texte

en: Error saving the file
fr: Erreur en enregistrant le fichier

en: Do you want to reset the default settings?
fr: Voulez-vous rétablir les paramètres par défaut?

en: A GTK frontend for espeak
fr: Une interface GTK pour espeak

en: Please select where to save the recorded file
fr: Choisir où sauvegarder le fichier enregistré

en: Wave files (*.wav)
fr: Fichiers Wave (*.wav)

en: Recording audio track to: %s
fr: Enregistrement piste audio sous: %s

en: PulseAudio sound server
fr: Serveur audio PulseAudio

en: Custom sound application
fr: Application sonore personnalisée

en: _Test
fr: Veri_fier

en: Language
fr: Langue

en: Resource
fr: Ressource

en: Status
fr: État

en: Installed
fr: Installé

en: Not installed
fr: Pas installé

en: %d languages of %d detected
fr: %d langues sur %d détectées

en: Package mbrola installed
fr: Paquet mbrola installé

en: Package mbrola not installed
fr: Paquet mbrola pas installé

en: Welcome in Gespeaker
fr: Bienvenu dans Gespeaker
