Gespeaker - en to pl translation catalogue (61 entries)

en: <b>Advanced settings</b>
pl: <b>Ustawienia zaawansowane</b>

en: <b>Base settings</b>
pl: <b>Ustawienia podstawowe</b>

en: <b>Insert text to play</b>
pl: <b>Wstaw tekst do czytania</b>

en: Dela_y:
pl: _Opóźnienie:

en: Fem_ale
pl: _Kobieta

en: P_itch:
pl: Wy_sokość

en: Spee_d:
pl: Temp_o:

en: Varia_nt:
pl: Waria_nt:

en: Voice:
pl: Głos:

en: _Edit
pl: _Edycja

en: _File
pl: _Plik

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _Language:
pl: _Język:

en: _Male
pl: _Mężczyzna

en: _Volume:
pl: _Głośność:

en: <b>Audio player</b>
pl: <b>Odtwarzacz audio</b>

en: <b>Mbrola application</b>
pl: <b>Program Mbrola</b>

en: <b>Mbrola voices available</b>
pl: <b>Dostępne głosy Mbrola</b>

en: <b>Other settings</b>
pl: <b>Inne ustawienia</b>

en: <b>Recording</b>
pl: <b>Nagrywanie</b>

en: <b>Saving preferences</b>
pl: <b>Zapisz preferencje</b>

en: <b>Welcome message</b>
pl: <b>Powitanie</b>

en: Co_mmand:
pl: Po_lecenie:

en: Custom mess_age:
pl: Własne po_witanie:

en: Enable te_xt wrapping
pl: Włącz _zawijanie tekstu

en: General
pl: Ogólne

en: Load voice _variants
pl: Ładuj wa_rianty głosów

en: Main program mbrola
pl: Główny program mbrola

en: Mbrola voices
pl: Głosy mbrola

en: Mbrola voices path:
pl: Ścieżka do głosów mbrola:

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Save main window s_ize
pl: Zapisz rozmiar o_kna

en: Single track _record
pl: Nagraj z _jedną ścieżką

en: Speak _welcome text on program start
pl: Mów powi_tanie po uruchomieniu

en: _Save voice settings automatically
pl: _Zapisz ustawienia głosu automatycznie

en: _Use custom welcome message
pl: _Użyj własnego powitania

en: Audio testing
pl: Test dźwięku

en: There was an error during the test for the audio player.
    
    Error %s: %s
pl: Wystąpił błąd podczas testu odtwarzacza audio.
    
    Error %s: %s

en: default language
pl: polish

en: Do you want to delete the current text?
pl: Czy chcesz usunąć bieżący tekst?

en: Please select the text file to open
pl: Wybierz plik tekstowy do otwarcia

en: Text files (*.txt)
pl: Pliki tekstowe (*.txt)

en: All files
pl: Wszystkie pliki

en: Error opening the file
pl: Błąd otwarcia pliku

en: Please select where to save the text file
pl: Wybierz gdzie zapisać plik tekstowy

en: Error saving the file
pl: Błąd zapisu pliku

en: Do you want to reset the default settings?
pl: Czy chcesz wrócić do domyślnych ustawień?

en: A GTK frontend for espeak
pl: Frontend GTK dla espeak

en: Please select where to save the recorded file
pl: Wybierz gdzie zapisać nagrany plik

en: Wave files (*.wav)
pl: Pliki wave (*.wav)

en: Recording audio track to: %s
pl: Nagrywam ścieżkę audio do: %s

en: PulseAudio sound server
pl: Serwer dźwięku PulseAudio

en: Custom sound application
pl: Własny odtwarzacz audio

en: Language
pl: Język

en: Resource
pl: Źródło

en: Installed
pl: Zainstalowany

en: Not installed
pl: Nie zainstalowany

en: %d languages of %d detected
pl: Wykryto języków: %d z %d

en: Package mbrola installed
pl: Pakiet mbrola zainstalowany

en: Package mbrola not installed
pl: Pakiet mbrola nie zainstalowany

en: Welcome in Gespeaker
pl: Witamy w Gespeaker
