Gespeaker - en to tr translation catalogue (64 entries)

en: <b>Advanced settings</b>
tr: <b>Gelişmiş ayarlar</b>

en: <b>Base settings</b>
tr: <b>Temel ayarlar</b>

en: <b>Insert text to play</b>
tr: <b>Çalınacak metni girin</b>

en: Dela_y:
tr: _Gecikme:

en: Fem_ale
tr: _Kadın

en: P_itch:
tr: T_on:

en: Spee_d:
tr: _Hız:

en: Varia_nt:
tr: _Seçenekler:

en: Voice:
tr: Ses:

en: _Edit
tr: _Düzenle:

en: _File
tr: Do_sya

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Language:
tr: Di_l

en: _Male
tr: _Erkek

en: _Volume:
tr: Ses düze_yi:

en: <b>Audio player</b>
tr: <b>Ses oynatıcı</b>

en: <b>Mbrola application</b>
tr: <b>Mbrola uygulaması</b>

en: <b>Mbrola voices available</b>
tr: <b>Mbrola sesi mevcut</b>

en: <b>Other settings</b>
tr: <b>Diğer ayarlar</b>

en: <b>Recording</b>
tr: <b>Kaydediyor</b>

en: <b>Saving preferences</b>
tr: <b>Tercihler kaydediliyor</b>

en: <b>Welcome message</b>
tr: <b>Karşılama mesajı</b>

en: Co_mmand:
tr: Kom_ut:

en: Custom mess_age:
tr: Özel mesa_j

en: Enable te_xt wrapping
tr: Metin ka_ydırmayı etkinleştir

en: General
tr: Genel

en: Load voice _variants
tr: Ses seçeneklerini _yükle

en: Main program mbrola
tr: Temel program mbrola

en: Mbrola voices
tr: Mbrola sesleri

en: Mbrola voices path:
tr: Mbrola ses yolu:

en: Preferences
tr: Seçenekler

en: Save main window s_ize
tr: Ana pencere boyutunu _kaydet

en: Single track _record
tr: Tek parça _kaydı

en: Speak _welcome text on program start
tr: _Program açılırken karşılama mesajını oku

en: _Save voice settings automatically
tr: _Ses ayarlarını otomatik olarak kaydet

en: _Use custom welcome message
tr: _Özelleştirilmiş karşılama mesajı kullan

en: Audio testing
tr: Ses deneniyor

en: There was an error during the test for the audio player.
    
    Error %s: %s
tr: Ses oynatıcı deneirken hatayla karşılaşıldı.
    
    Hata %s: %s

en: default language
tr: turkish

en: Do you want to delete the current text?
tr: Mevcut metni silmek istiyor musunuz?

en: Please select the text file to open
tr: Lütfen açılacak metin dosyasını seçin

en: Text files (*.txt)
tr: Metin dosyaları (*.txt)

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Error opening the file
tr: Dosya açılamadı

en: Please select where to save the text file
tr: Lütfen metin dosyasının nereye kaydedileceğini seçin

en: Error saving the file
tr: Dosya kaydedilemedi

en: Do you want to reset the default settings?
tr: Öntanımlı ayarlara dönmek istiyor musunuz?

en: A GTK frontend for espeak
tr: Espeak için bir GTK önyüzü

en: Please select where to save the recorded file
tr: Lütfen kaydedilen dosyanın nereye kaydedileceğini seçin.

en: Wave files (*.wav)
tr: Wave dosyaları (*.wav)

en: Recording audio track to: %s
tr: Ses dosyaları kaydediliyor: %s

en: ALSA - Advanced Linux Sound Architecture
tr: ALSA - Gelişmiş Linux Ses Mimarisi

en: PulseAudio sound server
tr: PulseAudio ses sunucusu

en: Custom sound application
tr: Özel ses uygulaması

en: _Test
tr: De_neme

en: Language
tr: Dil

en: Resource
tr: Kaynak

en: Status
tr: Durum

en: Installed
tr: Yüklendi

en: Not installed
tr: Yüklenmedi

en: %d languages of %d detected
tr: %d için %d dil algılandı

en: Package mbrola installed
tr: Mbrola paketi yüklendi

en: Package mbrola not installed
tr: Mbrola paketi yüklenmedi

en: Welcome in Gespeaker
tr: Gespeaker'a hoşgeldiniz
