gimmix-0.5.5 - en to sv translation catalogue (88 entries)

en: by
sv: av

en: Error
sv: Fel

en: Status Failed.
sv: Status misslyckades.

en: You have specified an invalid music directory. Do you want to specify the correct music directory now ?
sv: Du har angett en ogiltig musikkatalog. Vill du ange den rätta musikkatalogen nu?

en: Invalid music directory.
sv: Ogiltig musikkatalog.

en: ERROR
sv: FEL

en: Pause <x or c>
sv: Pausa <x eller c>

en: Play <x or c>
sv: Spela <x eller c>

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Orientation
sv: Position

en: The orientation of the tray.
sv: Brickans position.

en: Title
sv: Titel

en: Length
sv: Speltid

en: Items
sv: Objekt

en: Total Duration:
sv: Total varaktighet:

en: minutes
sv: minuter

en: No Result
sv: Inget resultat

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Save Playlist
sv: Spara spellista

en: Update Library
sv: Uppdatera bibliotek

en: Load
sv: Läs in

en: Delete
sv: Ta bort

en: Updating Library...
sv: Uppdaterar bibliotek...

en: Save playlist
sv: Spara spellista

en: playlist already exists.
sv: spellista finns redan.

en: Gimmix couldn't connect to mpd. 
    
    Check whether mpd is running.
    Also check that you have specified the proper hostname, port and password in ~/.gimmixrc
sv: Gimmix kunde inte ansluta till mpd. 
    
    Kontrollera om mpd körs.
    Kontrollera också att du har angett det rätta värdnamnet, porten och lösenordet i ~/.gimmixrc

en: A part of the song seek code borrowed from Pygmy.
sv: En del av koden för låtsökning är lånad av Pygmy.

en: Gimmix is a graphical music player daemon (MPD) client written in C.
sv: Gimmix är en grafisk musik- 
    spelardemonklient (MPD) skriven i C.

en: Traditional Chinese (zh_TW) - Cheng-Wei Chien <e.cwchien@gmail.com>
sv: Traditionell kinesiska (zh_TW) - Cheng-Wei Chien <e.cwchien@gmail.com>

en: Failed to initialize interface.
sv: MIsslyckades med att initiera gränssnitt.

en: Prev <z>
sv: Föregående <z>

en: Stop <v>
sv: Stoppa <v>

en: Next <b>
sv: Nästa <b>

en: Volume
sv: Volym

en: Song Info <i>
sv: Låtinformation <i>

en: <b>Current Playlist</b>
sv: <b>Aktuell spellista</b>

en: <b>Playlist Manager</b>
sv: <b>Spellistehanterare</b>

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: Clear
sv: Töm

en: Playlist Manager
sv: Spellistehanterare

en: Shuffle <s>
sv: Blanda <s>

en: Repeat <r>
sv: Upprepa <r>

en: Configure Gimmix
sv: Konfigurera Gimmix

en: Player status goes here
sv: Spelarens status visas här

en: Library
sv: Bibliotek

en: <b> Search </b>
sv: <b> Sök </b>

en: Artist
    Album
    Title
    Filename
sv: Artist
    Album
    Titel
    Filnamn

en: Close
sv: Stäng

en: Preferences
sv: Inställningar

en: <b>Preferences</b>
sv: <b>Inställningar</b>

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Connection
sv: Anslutning

en: Immediately play songs when i add them to playlist.
sv: Spela genast upp låtar när jag lägger till dem till spellistan.

en: Stop playback when Gimmix exits.
sv: Stoppa uppspelning när Gimmix avslutas.

en: Update the mpd database on startup.
sv: Uppdatera mpd-databasen vid uppstart.

en: Enable Crossfade
sv: Aktivera korstoning.

en: Fade Time:
sv: Toningstid:

en: Behavior
sv: Beteende

en: <b>Music Directory : </b>
sv: <b>Musikkatalog : </b>

en: Select the directory
sv: Markera katalogen

en: Select the directory where your music is stored. 
    <b>Note: </b> The directory should be same as what you specified in your mpd settings. 
    If you're not sure, check your mpd configuration file mpd.conf
sv: Markera katalogen där din musik är sparad i. 
    <b>Observera: </b> Katalogen bör vara den samma som den du angav i dina mpd-inställningar. 
    Om du är osäker, kontrollera din mpd-konfigurationsfil mpd.conf

en: Directories
sv: Kataloger

en: Enable system tray icon
sv: Aktivera ikon i systembricka

en: Enable system tray tooltip
sv: Aktivera vertygstips för systembricka

en: <b>System Tray</b>
sv: <b>Systembricka</b>

en: Enable Library Search
sv: Aktivera bibliotekssökning

en: <b>Search</b>
sv: <b>Sök</b>

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: <b>Track :</b>
sv: <b>Spår :</b>

en: <b>Year :</b>
sv: <b>År :</b>

en: <b>Comment :   </b>
sv: <b>Kommentar :   </b>

en: <b>Title :</b>
sv: <b>Titel :</b>

en: <b>File :</b>
sv: <b>Fil :</b>

en: <b>Audio Information </b>
sv: <b>Ljudinformation </b>

en: Length :
sv: Speltid :

en: Bitrate :
sv: Bihastighet :

en: Channels :
sv: Kanaler :

en: Gimmix is running for the first time. 
    Please enter your username, password and other options and hit the Apply button.
sv: Gimmix körs för första gången. 
    Var god skriv in ditt användarnamn, lösenord och andra alternativ och tryck på knappen Verkställ.

en: Host
sv: Värd

en: (Leave blank for no password)
sv: (Lämna tomt för inget lösenord)

en: Enable system tray icon.
sv: Aktivera ikon i systembricka.

en: Enable system tray tooltips.
sv: Aktivera verktygstips för systembricka.

en: <b>Music Directory :</b>
sv: <b>Musikkatalog :</b>

en: Select A Directory
sv: Markera en katalog

en: Please select the directory where your music is stored. This is required for gimmix to function properly.
    Note: The directory should be same as what you specified in your mpd settings. If you're not sure,
    Check your mpd configuration file (/etc/mpd.conf on most systems).
sv: Var god markera katalogen där din musik ska sparas i. Detta krävs för att Gimmix ska fungera ordentligt.
    Observera: Katalogen bör vara den samma som den du angav i dina mpd-inställningar. 
    Om du är osäker, kontrollera din mpd-konfigurationsfil (/etc/mpd.conf på de flesta system).
