do-plugins - en to fr translation catalogue (571 entries)

en: Assign Alias...
fr: Assigner un alias...

en: Give an item an alternate name.
fr: Donner un nom différent à un élément.

en: Delete Alias
fr: Supprimer l'alias

en: Deletes an alias.
fr: Supprime un alias.

en: Alias items
fr: Liste des alias

en: Aliased items from Do's universe.
fr: Éléments ayant un alias dans Do.

en: Extract archive
fr: Extraire l'archive

en: Extract an archive to a given folder
fr: Extraire une archive dans un dossier donné

en: Create archive
fr: Créer une archive

en: Create an archive with the selected item
fr: Créer une archive contenant l'élément sélectionné

en: Browse Artists
fr: Parcourir la liste des artistes

en: Browse Music by Artist
fr: Parcourir la musique par artiste

en: Browse Albums
fr: Parcourir la liste des albums

en: Browse Music by Album
fr: Parcourir la musique par album

en: Browse Podcasts
fr: Parcourir la liste des podcasts

en: Browse Podcasts by Publisher
fr: Parcourir les podcasts par auteur

en: Browse Videos
fr: Parcourir la liste des vidéos

en: Browse All Videos
fr: Parcourir toutes les vidéos

en: Add to Play Queue
fr: Ajouter à la file de lecture

en: Add media to play queue
fr: Ajouter le média à la file de lecture

en: Banshee Media
fr: Média Banshee

en: Indexes Media from Banshee Media Player
fr: Indexe les médias du lecteur de musique Banshee

en: All Music by
fr: Toute la musique de

en: Next
fr: Piste suivante

en: Play next track
fr: Jouer la piste suivante

en: Pause playing track
fr: Mettre la piste en pause

en: Play
fr: Lire

en: Play from your Banshee Collection
fr: Lire depuis votre bibliothèque Banshee

en: Previous
fr: Piste précédente

en: Play previous track
fr: Jouer la piste précédente

en: Search Banshee Media
fr: Rechercher dans Banshee

en: Search your entire Banshee collection
fr: Recherche dans votre bibliothèque Banshee

en: Choose BibTeX file
fr: Choisir le fichier BibTeX

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select A File
fr: Sélectionner un fichier

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select your documents folder
fr: Sélectionnez le dossier contenant vos documents

en: Choose documents folder
fr: Choisir le dossier des documents

en: ClawsMail contacts
fr: Contacts ClawsMail

en: Contacts in ClawsMail address book
fr: Contacts dans votre carnet d'adresses ClawsMail

en: Primary Email
fr: Email principal

en: Email
fr: Courriel

en: Other email
fr: Autre email

en: Other
fr: Autre

en: Create a clip with Cl.ickable
fr: Créer un clip avec Cl.ickable

en: Cl.ickable Clips
fr: Clips Cl.ickable

en: Opens your cl.ickable clips
fr: Ouvre vos clips cl.ickable

en: Cl.ickable Items
fr: Éléments Cl.ickable

en: Usefull Cl.ickable Items
fr: Éléments Cl.ickable utiles

en: username1
fr: nomutilisateur1

en: Search Confluence
fr: Chercher dans Confluence

en: Searches Confluence and returns results to Do
fr: Cherche dans Confluence et affiche les résultats dans Do

en: Del.icio.us Tags
fr: Étiquettes del.icio.us

en: Organizes your del.icio.bookmarks by tag
fr: Organise vos marque-pages del.icio.us par étiquette

en: Untagged del.ico.us bookmarks
fr: Marque-pages del.icio.us sans étiquette

en: del.icio.us bookmarks tagged with {0}
fr: Marque-pages del.icio.us étiquetés {0}

en: Del.icio.us bookmarks
fr: Marque-pages del.icio.us

en: Indexes your del.icio.us bookmarks
fr: Indexe vos marque-pages del.icio.us

en: Search del.icio.us
fr: Rechercher dans del.icio.us

en: del.icio.us tag search
fr: Recherche d'étiquette del.icio.us

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open a removable volume
fr: Ouvrir un volume amovible

en: Unmount
fr: Démonter

en: Unmount volume
fr: Démonter le volume

en: Mount
fr: Monter

en: Mount volume
fr: Monter le volume

en: Play Slideshow
fr: Lire un Diaporama

en: Plays a slideshow of images in a folder.
fr: Lance un diaporama des images d'un dossier.

en: Epiphany Bookmarks
fr: Signets Epiphany

en: Indexes your Epiphany bookmarks.
fr: Indexe vos signets Epiphany.

en: Work Phone
fr: Téléphone professionnel

en: Home Phone
fr: Téléphone du domicile

en: Mobile Phone
fr: Téléphone mobile

en: Evolution Contacts
fr: Contacts Evolution

en: Address
fr: Adresse

en: Show hidden files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Folder
fr: Dossier

en: Depth
fr: Profondeur

en: Delete File
fr: Supprimer le fichier

en: Deletes a file or folder.
fr: Supprime un fichier ou un dossier.

en: Choose a folder to index
fr: Choisissez un dossier à indexer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Choose folder
fr: Choisir le dossier

en: Rename file...
fr: Renommer le fichier ...

en: Renames a file.
fr: Renomme un fichier.

en: Create New Folder
fr: Créer un nouveau dossier

en: Creates an new folder.
fr: Crée un nouveau dossier.

en: Move to...
fr: Déplacer vers...

en: Moves a file or folder to another location.
fr: Déplace un fichier ou un dossier à un autre emplacement.

en: Move to Trash
fr: Mettre à la corbeille

en: Moves a file or folder to the trash
fr: Déplace un fichier ou un dossier vers la corbeille

en: Recent Files
fr: Fichiers récents

en: Finds recently-opened files.
fr: Trouve des fichiers récemment utilisés.

en: Copy to...
fr: Copier vers...

en: Copies a file or folder to another location.
fr: Copie un fichier ou un dossier à un autre emplacement.

en: Files and Folders
fr: Fichiers et Dossiers

en: Catalogs important files and folders for quick access.
fr: Crée un catalogue des fichiers et dossiers importants afin d'y accéder rapidement.

en: Create New File
fr: Créer un nouveau fichier

en: Creates an new, empty file.
fr: Crée un nouveau fichier vide.

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Firefox Bookmarks
fr: Marque-pages Firefox

en: Finds Firefox bookmarks in your default profile.
fr: Trouve les marque-pages Firefox du profil par défaut.

en: Do needs your authorization in order to upload photos to your flickr account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
fr: Do a besoin de votre autorisation pour envoyer des photos sur votre compte flickr. Appuyez sur le bouton "Autoriser" pour ouvrir un navigateur internet et donner à Do l'autorisation nécessaire.

en: <b>Account</b>
fr: <b>Compte</b>

en: _Authorize
fr: _Autoriser

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Private
fr: Privé

en: Visible to friends
fr: Visible par vos amis

en: Visible to family
fr: Visible par votre famille

en: <b>Viewing permissions</b>
fr: <b>Permissions d'affichage</b>

en: Default tags to use on images posted with Do. Seperate tags with a space; for multiple word tags use quotes. ex.) concert "Mars Volta" Omar
fr: Étiquette par défaut à utiliser pour les images envoyées avec Do. Séparez les étiquettes par un espace; pour des étiquettes comprenant plusieurs mots, utilisez des guillemets. Par ex: concert "Mars Volta" Omar

en: <b>Tags</b>
fr: <b>Etiquettes</b>

en: Upload photo
fr: Envoyer des photos

en: Upload one or more photos to Flickr
fr: Envoie une ou plusieurs photos sur Flickr

en: Account
fr: Compte

en: Click to compete authorization
fr: Cliquez pour valider l'autorisation

en: Thank you {0} for allowing Do access to Flickr.
fr: Merci {0} d'autoriser Do à accéder à Flickr.

en: Define
fr: Définir

en: Define a given word.
fr: Définir un mot donné.

en: Current window
fr: Fenêtre actuelle

en: Take a screenshot of the current window.
fr: Prend une capture d'écran de la fenêtre actuelle.

en: Whole screen
fr: Ecran entier

en: Take a screenshot of the entire screen.
fr: Prendre une capture de la totalité de l'écran.

en: {0}-second delay
fr: délai de {0}-seconde

en: Wait {0} second before taking the screenshot. | Wait {0} seconds before taking the screenshot.
fr[0]: Patienter {0} seconde avant de prendre la capture.
fr[1]: Patienter {0} secondes avant de prendre la capture.

en: Take screenshot
fr: Prendre une capture d'écran

en: Takes a screenshot with optional delay.
fr: Prend une capture avec un délai optionnel.

en: GNOME Screenshot Items
fr: Captures d'écran GNOME

en: Whole screen or current window.
fr: Écran entier ou fenêtre actuelle.

en: GNOME Session Commands
fr: Commandes de la Session Gnome

en: Log out, Shutdown, Restart, etc.
fr: Fermer la Session, Éteindre, Redémarrer, etc.

en: Log Out
fr: Fermer la session

en: Close your session and return to the login screen.
fr: Fermer votre session et retourner à l'écran de connexion.

en: Shutdown
fr: Éteindre

en: Turn your computer off.
fr: Eteindre votre ordinateur.

en: Hibernate
fr: Hiberner

en: Put your computer into hibernation mode.
fr: Met l'ordinateur en mode hibernation.

en: Suspend
fr: Mettre en veille

en: Put your computer into suspend mode.
fr: Met l'ordinateur en veille.

en: Restart
fr: Redémarrer

en: Restart your computer.
fr: Redémarrer votre ordinateur.

en: Lock Screen
fr: Verrouiller l'écran

en: Lock your screen.
fr: Verrouiller votre écran.

en: Open Profile
fr: Ouvrir le Profil

en: Opens a GNOME Terminal with the selected profile.
fr: Ouvre un terminal GNOME avec le profil sélectionné.

en: Open Terminal Here
fr: Ouvrir un terminal ici

en: Opens a GNOME Terminal in a given location.
fr: Ouvre un terminal GNOME à l'emplacement donné.

en: Run in Terminal
fr: Exécuter dans un terminal

en: Runs a command in GNOME Terminal.
fr: Exécute une commande dans un terminal GNOME.

en: GNOME Terminal Profiles
fr: Profils de Terminal GNOME

en: Indexes your GNOME Terminal profiles.
fr: Indexe vos profils de Terminal GNOME.

en: Unnamed Profile
fr: Profil sans Nom

en: GNOME Terminal Profile
fr: Profil de Terminal GNOME

en: Perform a calculation using Google Calculator.
fr: Effectue un calcul grâce à Google Calculatrice.

en: Google Calculator could not evaluate the expression.
fr: Google Calculator n'arrive pas à évaluer l'expression.

en: E-Mail:
fr: E-mail :

en: Google Calendars
fr: Agendas Google

en: Indexes your Google Calendars
fr: Indexe vos Agendas Google

en: All Events
fr: Tous les événements

en: An error has occurred in {0}
fr: Une erreur est survenue dans {0}

en: View Event
fr: Voir l'événement

en: Open event in browser
fr: Ouvrir l'événement dans un navigateur internet

en: View Calendar
fr: Voir l'agenda

en: Open calendar in browser
fr: Ouvrir l'agenda dans le navigateur

en: Google Calendar
fr: Agenda Google

en: Search Events
fr: Rechercher des événements

en: Search Google Calendar for Events
fr: Rechercher des événements dans Google Agenda

en: Failed to connect to GCal service
fr: La connexion au service Google Agenda a échoué

en: New Event
fr: Nouvel évènement

en: Create a new event in Google Calendar
fr: Créer un nouvel événement dans Google Agenda

en: Primary Phone
fr: Téléphone principal

en: Home Email
fr: Adresse électronique (domicile)

en: Work Email
fr: Adresse électronique professionnelle

en: Primary Address
fr: Adresse principale

en: Home Address
fr: Adresse personnelle

en: Work Address
fr: Adresse professionnelle

en: An error occurred connecting to google, are your credentials valid?
fr: Une erreur est survenue lors de la connexion à google, est-ce que vos identifiants sont corrects ?

en: Missing login credentials. Please set login information in plugin configuration.
fr: Les identifiants de connexion sont manquants. Veuillez les renseigner dans le panneau de configuration du plugin.

en: GMail Contacts
fr: Contacts GMail

en: Index your GMail contacts
fr: Indexer vos contacts GMail

en: Uploading failed.
fr: L'envoi a échoué.

en: An error occurred when uploading files to Google Docs.
fr: Une erreur est survenue lors de l'envoi de fichiers à Google Docs.

en: Deleting failed.
fr: La suppression a échoué.

en: An error occurred when deleting the document at Google Docs.
fr: Une erreur est survenue lors de la suppression du document de Google Docs.

en: Document deleted.
fr: Document effacé.

en: The document '{0}' has been successfully moved into Trash at Google Docs.
fr: Le document '{0}' a bien été déplacé dans la corbeille en ce qui concerne Google Docs.

en: Google Docs Presentation
fr: Présentation Google Docs

en: Indexes your documents stored at Google Docs
fr: Indexe vos documents stockés sur Google Docs

en: Google Docs Generic Document
fr: Document Générique Google Docs

en: Google Docs Text Document
fr: Document Texte Google Docs

en: Google Docs PDF Document
fr: Document PDF Google Docs

en: Delete Document
fr: Effacer le Document

en: Move a document into Trash at Google Docs
fr: Envoyer un document vers la corbeille sur Google Docs

en: Upload Document
fr: Envoyer un Document

en: Upload a document to Google Docs
fr: Envoyer un document sur Google Docs

en: Google Docs Spreadsheet
fr: Feuille de Calcul Google Docs

en: Map
fr: Plan

en: Map a location or route in Google maps.
fr: Localiser un endroit ou un itinéraire sur Google maps.

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Go directly to Google Search page
fr: Aller directement à la page de Recherche Google

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Show search results in Do
fr: Montrer les résultats de recherche dans Do

en: Show Search page link as first result
fr: Montrer le lien de la page de Recherche en tant que premier résultat

en: <b>Google Search</b>
fr: <b>Recherche Google</b>

en: Apply to Google Search page link
fr: Appliquer à Google Search le lien de la page

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Do not filter my search results.
fr: Ne pas filtrer mes résultats de recherche.

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use moderate filtering
fr: Utiliser un filtrage modéré

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use strict filtering
fr: Utiliser un filtrage strict

en: <b>SafeSearch Preferences</b>
fr: <b>Préférences SafeSearch</b>

en: Search Google
fr: Rechercher sur Google

en: Allows you to perform Google Searches from Do
fr: Vous permet d'effectuer des recherches Google à partir de Do

en: I'm Feeling Lucky!
fr: J'ai de la chance!

en: Searches Google and takes you to the first result
fr: Cherche Google et vous emmène au premier résultat

en: If you have an ImageShack account, a registration code allows you to save images to the My Images sections of your account.
    
    Please log-in to your ImageShack account before getting your registration code.
fr: Si vous avez un compte ImageShack, un code d'enregistrement vous permet d'enregistrer des images dans la rubrique My Images de votre compte.
    
    Veuillez vous connecter à votre compte ImageShack avant d'obtenir votre code d'enregistrement.

en: _Registration Code
fr: Code d'En_registrement

en: _Get Registration Code
fr: Obtenir un Code d'Enre_gistrement

en: <b>Registration Code</b>
fr: <b>Code d'Enregistrement</b>

en: Upload to ImageShack
fr: Envoyer sur ImageShack

en: Uploads the image to ImageShack.
fr: Envoie l'image sur ImageShack

en: ImageShack exception:
fr: Exception ImageShack :

en: File size exceeds ImageShack's 1.5MB limit.
fr: La taille du fichier excède la limite de 1,5 Mo en vigueur sur ImageShack.

en: Parsed url was empty. ImageShack has probably changed its format.
fr: L'url analysée était vide. ImageShack a probablement changé son format.

en: Do is uploading your image... Please wait a moment...
fr: Do envoie votre image... Veuillez patienter un instant...

en: Unable to upload image to ImageShack at this time.
fr: Impossible d'envoyer l'image sur ImageShack pour le moment.

en: Search Launchpad
fr: Chercher dans Launchpad

en: Search Launchpad properties.
fr: Propriétés de la Recherche sur Launchpad

en: Locate Files
fr: Localiser des Fichiers

en: Search your filesystem using locate.
fr: Recherche dans le système de fichiers en utilisant locate.

en: Manual pages (man)
fr: Pages de manuel (man)

en: Search and read help documentation (man)
fr: Chercher et lire la documentation et l'aide (man)

en: Read manual page (man)
fr: Lire la page de manuel (man)

en: Look up and read a manual page.
fr: Rechercher et lire une page de manuel.

en: Show friend status updates
fr: Montrer les mises à jour des états de vos amis.

en: <b>General</b>
fr: <b>Général</b>

en: Failed to fetch file from {0}
fr: Échec lors de la récupération du fichier à partir de {0}

en: Twitter encountered an error in {0}. {1}
fr: Twitter a rencontré une erreur dans {0}. {1}

en: Unable to post tweet. Check your login settings. If you are behind a proxy make sure that the settings in /system/http_proxy are correct.
fr: Impossible de publier le tweet. Veuillez vérifier vos paramètres de connexion. Si vous êtes derrière un proxy, assurez-vous que les paramètres dans /system/http_proxy sont corrects.

en: Microblog friends
fr: Amis Microblog

en: Indexes your microblog friends
fr: Indexe vos amis microblog

en: New direct message from {0}
fr: Nouveau message direct de {0}

en: Post failed
fr: Échec de la publication

en: Post Successful
fr: Publication réussie

en: Failed to post '{0}' to {1}
fr: Échec de la publication de '{0}' sur {1}

en: '{0}' sucessfully posted to {1}
fr: '{0}' publié avec succès sur {1}

en: Post to {0}
fr: Publier sur {0}

en: Update {0} status
fr: Mettre à jour le statut {0}

en: Connect with NX
fr: Se Connecter avec NX

en: NX Host
fr: Hôte NX

en: NX Hosts
fr: Hôtes NX

en: Parses nx sessions
fr: Analyse les sessions nx

en: Search Web
fr: Chercher sur le web

en: Searches the web using OpenSearch plugins.
fr: Cherche sur Internet en utilisant les modules OpenSearch.

en: Opera Bookmarks
fr: Signets Opera

en: Indexes your Opera 6 bookmarks
fr: Indexe vos signets Opera 6

en: Supported Codes
fr: Codes supportés

en: <b>Pastebin Provider</b>
fr: <b>Fournisseur de Pastebin</b>

en: Send to Pastebin
fr: Envoyer à Pastebin

en: Sends the text to Pastebin.
fr: Envoie le texte sur Pastebin.

en: Parsed url was empty. Lodge It has probably changed its format.
fr: L'url analysée était vide. Lodge It a probablement changé son format.

en: Set status
fr: Définir l'état

en: Set pidgin status message
fr: Définir le message d'état de pidgin

en: Pidgin Statuses
fr: États de Pidgin

en: Saved Pidgin statuses
fr: États enregistrés de Pidgin

en: Pidgin Buddies
fr: Contacts Pidgin

en: Buddies on your Pidgin buddy list.
fr: Contacts sur votre liste de contacts Pidgin.

en: Pidgin Accounts
fr: Comptes Pidgin

en: Available Pidgin IM Accounts
fr: Comptes de MI (IM) Pidgin

en: Sign on
fr: Se connecter

en: Enable pidgin account
fr: Activer le compte pidgin

en: Sign off
fr: Se déconnecter

en: Disble pidgin account
fr: Désactiver le compte pidgin

en: Offline
fr: Déconnecté

en: Available
fr: Disponible

en: Busy
fr: Ne pas déranger

en: Away
fr: Absent(e)

en: Unknown Status
fr: État inconnu

en: Chat
fr: Discuter

en: Send an instant message to a friend.
fr: Envoyer un message instantané à un ami.

en: Application Key
fr: Clé de l'Application

en: <i>Verify and save your account information</i>
fr: <i>Vérifier et enregistrer les informations de votre compte</i>

en: Message posted
fr: Message publié

en: Message posting failed
fr: La publication du message a échoué

en: Cannot connect to the Ping.FM API server, or the server responds with an error.
fr: Impossible de se connecter au serveur API Ping.FM, ou le serveur répond avec une erreur.

en: Your {0} message has been successfully posted to {1}
fr: Votre message {0} a été publié avec succès sur {1}

en: Your message has been successfully posted to all {0} services
fr: Votre message a été posté avec succès aux {0} services

en: Status
fr: État

en: Error occurred in service response
fr: Une erreur est survenue lors de la réponse du service

en: Web service group supported by Ping.FM
fr: Groupe de services web pris en charge par Ping.FM

en: Web service supported by Ping.FM
fr: Service Web pris en charge par Ping.FM

en: Post via Ping.FM
fr: Poster via Ping.FM

en: Post a text message as microblog or status update to your social network
fr: Poster un message texte comme microblog ou mise à jour du statut de votre réseau social

en: Failed to connect to Ping.FM service
fr: La connexion au service Ping.FM a échoué

en: Ping.FM Services
fr: Services Ping.FM

en: Web services suppported by Ping.FM
fr: Services internet supportés par Ping.FM

en: Start new PuTTY session (host {0})
fr: Démarrer une nouvelle session PuTTY (hôte {0})

en: PuTTY sessions
fr: Sessions PuTTY

en: PuTTY saved sessions
fr: Sessions sauvegardées de PuTTY

en: Connect with PuTTY
fr: Se connecter avec PuTTY

en: Create new conenction with PuTTY
fr: Créer une nouvelle connexion avec PuTTY

en: Submit Quote
fr: Envoyer une citation

en: Sends text to Quote service.
fr: Envoie le texte à un service de citation.

en: Do needs your authorization in order to manage tasks in your Remember The Milk account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
fr: Do a besoin de votre autorisation pour pouvoir gérer les tâches de votre compte Remember The Milk. Cliquez sur le bouton "Autoriser" afin d'ouvrir un navigateur web et de donner l'autorisation à Do.

en: For overdue task(s)
fr: Quand il y a une/des tâche(s) en retard

en: When actions (e.g. rename) are completed
fr: Quand des actions (par ex: renommer) ont été effectuées

en: You can enter some advanced search operators here to limit the tasks Do indexes. E.g. "priority:1 AND status:incomplete" will force Do to only index all incomplete tasks with high priority.
fr: Vous pouvez entrer des opérateurs de recherche avancées afin de limiter les tâches que Do indexe. Par exemple: "priority:1 AND status:incomplete" forcera Do à n'indexer que les tâches incomplètes avec une haute priorité.

en: <b>Filter</b>
fr: <b>Filtre</b>

en: A webpage from Remember The Milk should be opened in your web browser now. Please follow the instructions there and come back to complete the authrozation by clicking the button below.
fr: Une page web de Remember The Milk devrait être à présent ouverte dans votre navigateur web. Veuillez en suivre les instructions puis revenir ici afin de terminer l'autorisation en cliquant sur le bouton ci-dessous.

en: Complete authorization
fr: Valider l'autorisation

en: Fail to complete authorization.
fr: Échec dans la validation de l'autorisation.

en: Authorize again
fr: Réessayer d'autoriser

en: Thank you {0}, RTM plugin is now authorized to operate on your account.
fr: Merci {0}, le greffon RTM est à présent autorisé à opérer sur votre compte.

en: Uncomplete
fr: Inachevée

en: Mark a selected task as "incomplete".
fr: Marquer une tâche sélectionnée comme inachevée.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete a selected task from Remember The Milk
fr: Supprimer une tâche sélectionnée de Remember The Milk

en: {0} Task Overdue | {0} Tasks Overdue
fr[0]: {0} tâche en retard
fr[1]: {0} tâches en retard

en: Task Deleted
fr: Tâche supprimée

en: The selected task has been successfully deleted from your Remember The Milk task list
fr: La tâche sélectionnée a bien été supprimée de votre liste Remember The Milk.

en: Task Completed
fr: Tâche achevée

en: The selected task in your Remember The Milk task list has been marked as completed.
fr: La tâche sélectionnée a été marquée comme achevée dans votre liste de tâches Remember The Milk.

en: High
fr: Élevée

en: High Priority
fr: Priorité élevée

en: Medium
fr: Moyenne

en: Medium Priority
fr: Priorité moyenne

en: Low
fr: Faible

en: Low Priority
fr: Faible priorité

en: None
fr: Aucun

en: No Priority
fr: Aucune priorité

en: Up
fr: Augmenter

en: Increase the priority
fr: Augmenter la priorité

en: Down
fr: Diminuer

en: Decrease the priority
fr: Diminuer la priorité

en: Priority Changed
fr: Priorité modifiée

en: The priority of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
fr: La priorité de la tâche sélectionnée a été modifiée dans votre liste de tâches Remember The Milk.

en: Due Date/Time Changed
fr: Échéance modifiée

en: The due date/time of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
fr: L'échéance de la tâche sélectionnée a été changée dans votre liste de tâches Remember The Milk.

en: Task Moved
fr: Tâche déplacée

en: Task Renamed
fr: Tâche renommée

en: Task Postponed
fr: Tâche reportée

en: The selected task in your Remember The Milk task list has been postponed
fr: La tâche sélectionnée de votre liste Remember The Milk a été repoussée.

en: Recurrence Pattern Changed
fr: Fréquence de la tâche modifiée

en: The recurrence pattern of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
fr: La fréquence de la tâche sélectionnée a été modifiée dans votre liste de tâches Remember The Milk.

en: Task Uncompleted
fr: Tâche inachevée

en: The selected task has been marked as "incomplete".
fr: La tâche sélectionnée a été marquée comme inachevée,

en: Create a new task in Remember The Milk
fr: Créer une nouvelle tâche dans Remember The Milk

en: Move a seleted task from one list to another
fr: Déplacer une tâche sélectionnée d'une liste à une autre

en: Complete
fr: Effectuée

en: Complete a selected task
fr: Marquer la tâche sélectionnée comme effectuée

en: Rename to...
fr: Renommer en...

en: Give the seleted task a new name
fr: Donner un nouveau nom à la tâche sélectionnée

en: Set Recurrence
fr: Définir la fréquence

en: Sets a recurrence pattern for a task.
fr: Définit la fréquence à laquelle une tâche se répète.

en: Postpone
fr: Reporter

en: Postpone a selected task in Remember The Milk
fr: Reporter à plus tard une tâche sélectionnée dans Remember The Milk

en: Set Priority
fr: Définir la priorité

en: Set the priority of a task
fr: Définir la priorité d'une tâche

en: Set Due Date/Time
fr: Définir l'échéance

en: Set the due date/time of a task
fr: Définir la date/l'heure d'échéance d'une tâche

en: All music by
fr: Toute la musique de

en: Add an item to Rhythmbox's play queue.
fr: Ajouter un élément à la queue de lecture Rhythmbox

en: Browse Rhythmbox Music by Artist
fr: Parcourir la musique Rhythmbox par artistes

en: Browse Rhythmbox Music by Album
fr: Parcourir la musique Rhythmbox par albums

en: Play Current Track in Rhythmbox
fr: Jouer la piste actuelle dans Rhythmbox

en: Pause Rhythmbox Playback
fr: Mettre en pause la lecture dans Rhythmbox

en: Play Next Track in Rhythmbox
fr: Jouer la piste suivante dans Rhythmbox

en: Play Previous Track in Rhythmbox
fr: Jouer la piste précédente dans Rhythmbox

en: Show Current Track
fr: Voir la piste actuelle

en: Show Notification of Current Track in Rhythmbox
fr: Montrer une notification de la piste en cours de lecture dans Rhythmbox

en: Mute
fr: Couper le son

en: Mute Rhythmbox Playback
fr: Désactiver le son de Rhythmbox

en: Unmute
fr: Activer le son

en: Unmute Rhythmbox Playback
fr: Activer le son de Rhythmbox

en: Volume Up
fr: Monter le son

en: Increase Rhythmbox Playback Volume
fr: Augmenter le volume de Rhythmbox

en: Volume Down
fr: Diminuer le volume

en: Decrease Rhythmbox Playback Volume
fr: Diminuer le volume de lecture de Rhythmbox

en: Play an item in Rhythmbox.
fr: Joue un élément dans Rhythmbox.

en: Rhythmbox Music
fr: Musique Rhythmbox

en: Provides access to artists and albums from Rhythmbox.
fr: Donne accès aux artistes et albums depuis Rhythmbox.

en: OPML feed file
fr: Fichier de flux OPML

en: Timeout (in seconds)
fr: Délai (en secondes)

en: Cache duration (in minutes)
fr: Durée du cache (en minutes)

en: Explore Shelf
fr: Explorer le rayon

en: Get a list of everything in your shelf
fr: Faire une liste de tout ce qu'il y a dans le rayon

en: Remove From Shelf
fr: Enlever du rayon

en: Remove Selected Item From Shelf
fr: Enlever du rayon l'élément sélectionné

en: Add To Shelf
fr: Ajouter au rayon

en: Add Selected Item to Shelf
fr: Ajouter au rayon l'élément sélectionné

en:  Shelf
fr:  Rayon

en: Your {0} shelf items.
fr: Vos {0} éléments en rayon

en: Shelf Items
fr: Éléments en rayon

en: Your Shelf Items
fr: Vos éléments de rayon

en: Default
fr: Défaut

en: Load items in background
fr: Charger les éléments en arrière-plan

en: Comma-seperated list of radios to load
fr: Liste séparée par des virgules des radios à charger

en: Host-name of SqueezeCenter server
fr: Nom d'hôte du serveur SqueezeCenter

en: Port of the SqueezeCenter server cli interface
fr: Port de l'interface de commande du serveur SqueezeCenter

en: Port of the SqueezeCenter server web interface
fr: Port de l'interface web du serveur SqueezeCenter

en: Load artist, albums and radio in the background when loading DO. 
    If set to unchecked, these items are loaded when DO is loading causing a delay until all items are loaded.
fr: Charge les artistes, albums et radios en tâche de fond pendant le chargement de DO.
    Si décochés, ces éléments sont chargés au démarrage de DO, ce qui peut rendre celui-ci plus long.

en: Connect with SSH
fr: Se connecter en SSH

en: SSH Host
fr: Hôte SSH

en: SSH Hosts
fr: Hôtes SSH

en: Parses ssh-config
fr: Analyse ssh-config

en: Command for start/stop services (gksudo, etc):
fr: Commande pour démarrer/arrêter les services (gksudo, etc):

en: Services to control:
fr: Services à contrôler:

en: System Services
fr: Services du système

en: List of all System Services
fr: Liste de tous les services du système

en: {0} service
fr: Service {0}

en: Control system {0} service
fr: Contrôler le service système {0}

en: Choose the file to open
fr: Choisissez le fichier à ouvrir

en: Selected invalid file!
    Should be executable.
fr: Fichier sélectionné invalide!
    Il doit être exécutable.

en: Category
fr: Catégorie

en: Create a new task
fr: Créer une nouvelle tâche

en: Create a new task in Tasque
fr: Créer une nouvelle tâche dans Tasque

en: Append to...
fr: Ajouter à la fin du fichier...

en: Appends text to a selected file.
fr: Ajoute le texte à la fin d'un fichier sélectionné.

en: Make Tiny Url
fr: Créer une Tiny URL

en: Creates a TinyUrl from an unwieldy mess.
fr: Réduit les URLs trop longues grâce à TinyUrl.

en: Use note content as note title when no title is specified.
fr: Utilise le contenu de la note comme titre si aucun titre n'est spécifié.

en: <b>Default New Note Title</b>
fr: <b>Titre par défaut des nouvelles notes</b>

note: Container child vbox3.Gtk.Box+BoxChild
en: First pane is content, second pane is title.
fr: Taper le contenu dans le premier panel, le titre dans le second

note: Container child vbox3.Gtk.Box+BoxChild
en: First pane is title, second pane is content.
fr: Taper le titre dans le premier panel, le contenu dans le second

en: <b>New Note Title and Content Entry</b>
fr: <b>Nouveau champ de titre et du contenu</b>

en: New Tomboy Note
fr: Nouvelle note Tomboy

en: Create a new Tomboy note.
fr: Créer une nouvelle note Tomboy

en: Tomboy Note Indexer
fr: Indexation des notes Tomboy

en: Loads Tomboy notes for searching.
fr: Charge les notes Tomboy pour y effectuer des recherches.

en: Search Tomboy Notes
fr: Rechercher dans les notes Tomboy

en: Searches contents of Tomboy notes.
fr: Recherche dans le contenu des notes Tomboy.

en: Tomboy note
fr: Note Tomboy

en: Search with Tracker
fr: Rechercher avec Tracker

en: Launches Tracker with the given query.
fr: Lance une recherche Tracker sur la requête donnée.

en: Translation Plugin Options
fr: Options du greffon Traduction

en: Translation Provider
fr: Service de traduction

en: Default Source Language
fr: Langue source par défaut

en: Default Web Interface Language
fr: Langue par défaut de l'interface web

en: Enable / Disable Language
fr: Activer / Désactiver une langue

en: Translate
fr: Traduire

en: Translates text
fr: Traduit du texte

en: Auto Detect (Recommended)
fr: Auto-détection (recommandé)

en: Arabic
fr: arabe

en: Translate to Arabic
fr: Traduire en arabe

en: Bulgarian
fr: bulgare

en: Translate to Bulgarian
fr: Traduire en bulgare

en: Catalon
fr: catalan

en: Translate to Catalon
fr: Traduire en catalan

en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois (simplifié)

en: Translate to Chinese (Simplified)
fr: Traduire en chinois (simplifié)

en: Chinese (Traditional)
fr: Chinois (traditionnel)

en: Translate to Chinese (Traditional)
fr: Traduire en chinois (traditionnel)

en: Croatian
fr: Croate

en: Translate to Croatian
fr: Traduire en croate

en: Czech
fr: Tchèque

en: Translate to Czech
fr: Traduire en tchèque

en: Danish
fr: Danois

en: Translate to Danish
fr: Traduire en danois

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Translate to Dutch
fr: Traduire en néerlandais

en: English
fr: Anglais

en: Translate to English
fr: Traduire en anglais

en: Filipino
fr: Philippin

en: Translate to Filipino
fr: Traduire en philippin

en: Finnish
fr: Finnois

en: Translate to Finnish
fr: Traduire en finnois

en: French
fr: Français

en: Translate to French
fr: Traduire en français

en: German
fr: Allemand

en: Translate to German
fr: Traduire en allemand

en: Greek
fr: Grec

en: Translate to Greek
fr: Traduire en grec

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Translate to Hebrew
fr: Traduire en hébreu

en: Translate to Hindi
fr: Traduire en hindi

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Translate to Indonesian
fr: Traduire en indonésien

en: Italian
fr: Italien

en: Translate to Italian
fr: Traduire en italien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Translate to Japanese
fr: Traduire en japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: Translate to Korean
fr: Traduire en coréen

en: Latvian
fr: Letton

en: Translate to Latvian
fr: Traduire en letton

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Translate to Lithuanian
fr: Traduire en lituanien

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Translate to Norwegian
fr: Traduire en norvégien

en: Polish
fr: Polonais

en: Translate to Polish
fr: Traduire en polonais

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Translate to Portuguese
fr: Traduire en portugais

en: Romanian
fr: Roumain

en: Translate to Romanian
fr: Traduire en roumain

en: Russian
fr: Russe

en: Translate to Russian
fr: Traduire en russe

en: Serbian
fr: Serbe

en: Translate to Serbian
fr: Traduire en serbe

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Translate to Slovak
fr: Traduire en slovaque

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Translate to Slovenian
fr: Traduire en slovène

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Translate to Spanish
fr: Traduire en espagnol

en: Swedish
fr: Suédois

en: Translate to Swedish
fr: Traduire en suédois

en: Ukranian
fr: Ukrainien

en: Translate to Ukranian
fr: Traduire en ukrainien

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Translate to Vietnamese
fr: Traduire en vietnamien

en: Vinagre Bookmarks
fr: Signets Vinagre

en: Indexes your Vinagre Bookmarks
fr: Indexe vos signets Vinagre

en: Connect with VNC
fr: Se connecter avec VNC

en: Take Snapshot
fr: Prendre un instantané

en: Save the current state as a Snapshot
fr: Sauvgarder l'état actuel en tant qu'instantané

en: Snapshot (
fr: Instantané (

en: Power Off Virtual Machine
fr: Éteindre la Machine Virtuelle

en: Powers off the selected Virtual Machine
fr: Éteint la Machine Virtuelle sélectionnée

en: Discard State
fr: Annuler l'état

en: Restore VM state to current Snapshot
fr: Restorer l'état de la VM à la Catpure actuelle

en: Pause Virtual Machine
fr: Mettre la Machine Virtuelle en pause

en: Pauses the selected Virtual Machine
fr: Met en pause la Machine Virtuelle sélectionnée

en: Save Virtual Machine State
fr: Sauvegarder l'état de la Machine Virtuelle

en: Saves the state of the selected Virtual Machine
fr: Sauvegarde l'état de la Machine Virtuelle sélectionnée

en: VirtualBox VMs
fr: Machines virtuelles VirtualBox

en: Virtual Machines created with VirtualBox
fr: Machines Virtuelles créées avec VirtualBox

en: Start Virtual Machine
fr: Démarrer la Machine Virtuelle

en: Starts the selected Virtual Machine
fr: Démarre la Machine Virtuelle sélectionnée

en: Open in GUI
fr: Ouvrir dans l'interface

en: Open in VirtualBox GUI
fr: Ouvrir dans l'interface VirtualBox

en: Start Headless
fr: Démarage sans entête

en: Start in Headless mode
fr: Démarrer en mode sans entête

en: Resume Virtual Machine
fr: Restaurer une machine virtuelle

en: Resume the selected Virtual Machine
fr: Restaurer la machine virtuelle sélectionnée

en: Decrease system volume
fr: Diminuer le volume général

en: Increase system volume
fr: Augmenter le volume général

en: Mute Volume
fr: Couper le son

en: Mute system volume
fr: Couper le son du système

en: Volume Actions
fr: Actions sur le volume sonore

en: Adjust your system volume
fr: Ajuster le volume général du système

en: Unmute Volume
fr: Activer le son

en: Unmute system volume
fr: Activer le son du système

en: Action Window
fr: Fenêtre d'action

en: Action a Window.
fr: Actionner une fenêtre

en: Maximize
fr: Maximiser

en: Make a window consume the whole screen
fr: Faire en sorte que la fenêtre occupe tout l'écran

en: Minimize/Restore
fr: Réduire/Restaurer

en: Minimize/Restore a Window
fr: Réduit/Restaure la fenêtre

en: Close All
fr: Fermer tout

en: Close your current window.
fr: Fermer la fenêtre actuelle

en: Tile Windows
fr: Fenêtres en mosaïque

en: Tile All Windows in Current Viewport
fr: Disposer les fenêtres en mosaïque

en: Cascade Windows
fr: Fenêtres en cascade

en: Cascade your Windows
fr: Disposer les fenêtres en cascade

en: Restore Windows
fr: Restaurer les fenêtres

en: Restore Windows to their Previous Positions
fr: Restaurer les fenêtres à leur position initiale

en: Window Screen Items
fr: Éléments d’écran de fenêtre

en: Actions you can do to your screens.
fr: Les actions que vous pouvez faire à vos écrans

en: Current Desktop
fr: Espace de travail actuel

en: Everything on the Current Desktop
fr: Tout sur l'espace de travail actuel

en: Generic Window Items
fr: Objets géneriques de fenêtre

en: Useful Generically Understood Window Items
fr: Éléments utiles de fenêtre généralement compris

en: Current Window
fr: Fenêtre actuelle

en: The Currently Active Window
fr: La fenêtre actuellement active

en: Current Application
fr: Application actuelle

en: The Currently Active Application
fr: L'application actuellement active

en: Previous Window
fr: Fenêtre précédente

en: The Previously Active Window
fr: La fenêtre précédemment active

en: Previous Application
fr: Application précédente

en: The Previously Active Application
fr: L'application précédemment active

en: Zim page in notebook:
fr: La page de Zim dans le bloc-notes :

en: New Zim page
fr: Nouvelle page Zim

en: Create new page in Zim
fr: Créer une nouvelle page dans Zim

en: Open Zim page
fr: Ouvrir une page Zim

en: Open selected page in Zim
fr: Ouvrir la page sélectionnée dans Zim

en: Zim pages
fr: Pages Zim

en: Zim Desktop Wiki pages
fr: Pages du Wiki pour Environnement de Bureau Zim
