do-plugins - en to it translation catalogue (568 entries)

en: Assign Alias...
it: Assegna nome alternativo...

en: Give an item an alternate name.
it: Assegna all'oggetto un nome alternativo.

en: Delete Alias
it: Cancella nome alternativo

en: Deletes an alias.
it: Cancella un nome alternativo.

en: Alias items
it: Oggetti con nome alternativo

en: Aliased items from Do's universe.
it: Oggetti con nomi alternativi dall'universo Do.

en: Extract archive
it: Estrai archivio

en: Extract an archive to a given folder
it: Estrai un archivio in una determinata cartella

en: Create archive
it: Crea un archivio

en: Create an archive with the selected item
it: Crea un archivio con gli elementi selezionati

en: Browse Artists
it: Sfoglia artisti

en: Browse Music by Artist
it: Sfoglia musica per artista

en: Browse Albums
it: Sfoglia album

en: Browse Music by Album
it: Sfoglia musica per album

en: Browse Podcasts
it: Sfoglia i podcast

en: Browse Podcasts by Publisher
it: Sfoglia i podcast per autore

en: Browse Videos
it: Sfoglia video

en: Browse All Videos
it: Sfoglia tutti i video

en: Add to Play Queue
it: Aggiungi alla coda di riproduzione

en: Add media to play queue
it: Aggiungi multimedia alla coda di riproduzione

en: Banshee Media
it: Banshee multimedia

en: Indexes Media from Banshee Media Player
it: Indicizza multimedia da Banshee Media Player

en: All Music by
it: Tutta la musica da

en: Next
it: Successivo

en: Play next track
it: Riproduci la prossima traccia

en: Pause
it: Pausa

en: Pause playing track
it: Metti in pausa la traccia in riproduzione

en: Play
it: Riproduci

en: Play from your Banshee Collection
it: Riproduci dalla tua discoteca di Banshee

en: Previous
it: Precedente

en: Play previous track
it: Riproduci la traccia precedente

en: Search Banshee Media
it: Cerca multimedia di Banshee

en: Search your entire Banshee collection
it: Cerca nell'intera discoteca di Banshee

en: Choose BibTeX file
it: Scegli file BibTeX

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select A File
it: Seleziona un file

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select your documents folder
it: Seleziona la tua cartella dei documenti

en: Choose documents folder
it: Scegli la cartella dei documenti

en: ClawsMail contacts
it: Contatti ClawsMail

en: Contacts in ClawsMail address book
it: Contatti nella rubrica di ClawsMail

en: Primary Email
it: Email principale

en: Email
it: Posta elettronica

en: Other email
it: Altra email

en: Other
it: Altro

en: Create a clip with Cl.ickable
it: Crea una clip con Cl.ickable

en: Cl.ickable Clips
it: Clip di Cl.ickable

en: Opens your cl.ickable clips
it: Apri le tue clip di cl.ickable

en: Cl.ickable Items
it: Oggetti di Cl.ickable

en: Usefull Cl.ickable Items
it: Oggetti utili di Cl.ickable

en: username1
it: nomeutente1

en: Search Confluence
it: Cerca confluenza

en: Searches Confluence and returns results to Do
it: Ricerca confkuenza e restituisci i risultati in Do

en: Del.icio.us Tags
it: Etichette del.icio.us

en: Organizes your del.icio.bookmarks by tag
it: Organizza i tuoi segnalibri del.icio.us per etichetta

en: Untagged del.ico.us bookmarks
it: Segnalibri del.icio.us non etichettati

en: del.icio.us bookmarks tagged with {0}
it: Segnalibri del.icio.us etichettati con {0}

en: Del.icio.us bookmarks
it: Segnalibri del.icio.us

en: Indexes your del.icio.us bookmarks
it: Indicizza i tuoi segnalibri del.icio.us

en: Search del.icio.us
it: Cerca del.icio.us

en: del.icio.us tag search
it: Cerca del.icio.us per etichetta

en: Open
it: Apri

en: Open a removable volume
it: Apri un volume rimovibile

en: Unmount
it: Smonta

en: Unmount volume
it: Smonta volume

en: Mount
it: Monta

en: Mount volume
it: Monta volume

en: Play Slideshow
it: Esegui slideshow

en: Plays a slideshow of images in a folder.
it: Esegui uno slideshow di immagini in una cartella.

en: Epiphany Bookmarks
it: Segnalibri di Epiphany

en: Indexes your Epiphany bookmarks.
it: Indicizza i tuoi segnalibri di Epiphany

en: Work Phone
it: Telefono lavoro

en: Home Phone
it: Telefono casa

en: Mobile Phone
it: Cellulare

en: Evolution Contacts
it: Contatti di Evolution

en: Address
it: Indirizzo

en: Show hidden files
it: Mostra  file nascosti

en: Folder
it: Cartella

en: Depth
it: Profondità

en: Delete File
it: Elimina file

en: Deletes a file or folder.
it: Elimina un file o una cartella.

en: Choose a folder to index
it: Scegliere una cartella da indicizzare

en: Cancel
it: Annulla

en: Choose folder
it: Scegli cartella

en: Rename file...
it: Rinomina file...

en: Renames a file.
it: Rinomina un file.

en: Create New Folder
it: Crea una nuova cartella

en: Creates an new folder.
it: Crea una nuova cartella.

en: Move to...
it: Sposta in...

en: Moves a file or folder to another location.
it: Sposta un file o una cartella in un'altra destinazione.

en: Move to Trash
it: Sposta nel cestino

en: Moves a file or folder to the trash
it: Muove un file o una cartella nel cestino

en: Recent Files
it: File recenti

en: Finds recently-opened files.
it: Cerca i file aperti di recente

en: Copy to...
it: Copia in...

en: Copies a file or folder to another location.
it: Copia un file o una cartella in un'altra destinazione.

en: Files and Folders
it: File e cartelle

en: Catalogs important files and folders for quick access.
it: Cataloga importanti file e cartelle per un rapido accesso.

en: Create New File
it: Crea nuovo file

en: Creates an new, empty file.
it: Crea un nuovo file vuoto.

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Firefox Bookmarks
it: Segnalibri di Firefox

en: Finds Firefox bookmarks in your default profile.
it: Trova i segnalibri di Firefox nel tuo profilo predefinito.

en: Do needs your authorization in order to upload photos to your flickr account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
it: Do necessita del tuo permesso per caricare le foto sul tuo account flickr. Premi il pulsante "Autorizza" per aprire una pagina web e autorizzare Do

en: _Authorize
it: _Autorizza

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Private
it: Privato

en: Visible to friends
it: Visibile agli amici

en: Visible to family
it: Visibile ai familiari

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Public
it: Pubblico

en: <b>Viewing permissions</b>
it: <b>Permessi di visualizzazione</b>

en: Default tags to use on images posted with Do. Seperate tags with a space; for multiple word tags use quotes. ex.) concert "Mars Volta" Omar
it: Etichette di default da usare sulle immagini pubblicate con Do. Separa le etichette con uno spazio; per più etichette utilizza le virgolette. Es: concerto "Mars Volta" Omar

en: <b>Tags</b>
it: <b>Etichette</b>

en: Upload photo
it: Carica foto

en: Upload one or more photos to Flickr
it: Carica una o più foto su Flickr

en: Click to compete authorization
it: Clicca per completare l'autorizzazione

en: Thank you {0} for allowing Do access to Flickr.
it: Grazie {0} per permettere a Do l'accesso a Flickr.

en: Define
it: Definire

en: Define a given word.
it: Definisce la parola data.

en: Current window
it: Finestra corrente

en: Take a screenshot of the current window.
it: Cattura una schermata della finestra corrente.

en: Whole screen
it: Schermo intero

en: Take a screenshot of the entire screen.
it: Cattura una schermata dell'intero schermo.

en: {0}-second delay
it: {0}-secondi di ritardo

en: Wait {0} second before taking the screenshot. | Wait {0} seconds before taking the screenshot.
it[0]: Aspetta {0} secondo prima di catturare la schermata.
it[1]: Aspetta {0} secondi prima di catturare la schermata.

en: Take screenshot
it: Cattura schermata

en: Takes a screenshot with optional delay.
it: Cattura schermata con un ritardo opzionale.

en: GNOME Screenshot Items
it: Oggetti GNOME Screenshot

en: Whole screen or current window.
it: Tutto lo schermo o la finestra corrente.

en: GNOME Session Commands
it: Comandi di sessione Gnome

en: Log out, Shutdown, Restart, etc.
it: Termina sessione, Spegni, Riavvia, ecc.

en: Log Out
it: Termina sessione

en: Close your session and return to the login screen.
it: Chiude la sessione corrente e ritorna alla finestra di login.

en: Shutdown
it: Arresta

en: Turn your computer off.
it: Spegni il tuo computer.

en: Hibernate
it: Iberna

en: Put your computer into hibernation mode.
it: Mette il tuo computer nella modalità ibernazione.

en: Suspend
it: Sospendi

en: Put your computer into suspend mode.
it: Mette il tuo computer nella modalità sospensione.

en: Restart
it: Riavvia

en: Restart your computer.
it: Riavvia il computer

en: Lock Screen
it: Blocca schermo

en: Lock your screen.
it: Blocca il tuo schermo.

en: Open Profile
it: Apri profilo

en: Opens a GNOME Terminal with the selected profile.
it: Apre il terminale GNOME con il profilo selezionato.

en: Open Terminal Here
it: Apri il terminale qui

en: Opens a GNOME Terminal in a given location.
it: Apre il terminale in un determinato luogo.

en: Run in Terminal
it: Esegui nel terminale

en: Runs a command in GNOME Terminal.
it: Esegue un comando nel terminale GNOME.

en: GNOME Terminal Profiles
it: Profili del Terminale di GNOME

en: Indexes your GNOME Terminal profiles.
it: Indicizza i tuoi profili del Terminale di GNOME.

en: Unnamed Profile
it: Profilo senza titolo

en: GNOME Terminal Profile
it: Profilo del Terminale di GNOME

en: Perform a calculation using Google Calculator.
it: Eseguire un calcolo usando la calcolatrice di Google.

en: Google Calculator could not evaluate the expression.
it: La calcolatrice di Google non ha potuto valutare l'espressione.

en: Google Calendars
it: Calendari di Google

en: Indexes your Google Calendars
it: Indicizza i tuoi calendari Google

en: All Events
it: Tutti gli eventi

en: An error has occurred in {0}
it: Si è verificato un errore in {0}

en: View Event
it: Visualizza evento

en: Open event in browser
it: Apri evento nel browser

en: View Calendar
it: Mostra calendario

en: Open calendar in browser
it: Apri calendario nel browser

en: Google Calendar
it: Calendario di Google

en: Search Events
it: Cerca eventi

en: Search Google Calendar for Events
it: Cerca eventi nel calendario di Google

en: Failed to connect to GCal service
it: Impossibile collegarsi al servizio GCal

en: New Event
it: Nuovo evento

en: Create a new event in Google Calendar
it: Crea un nuovo evento nel calendario di Google

en: Primary Phone
it: Telefono principale

en: Home Email
it: Email personale

en: Work Email
it: Email lavoro

en: Primary Address
it: Indirizzo principale

en: Home Address
it: Indirizzo abitazione

en: Work Address
it: Indirizzo lavoro

en: An error occurred connecting to google, are your credentials valid?
it: Si è verificato connettendosi a google, le tue credenziali sono valide?

en: Missing login credentials. Please set login information in plugin configuration.
it: Credenziali di accesso mancanti. Imposta le informazioni di accesso nel plugin di configuzìrazione.

en: GMail Contacts
it: Contatti GMail

en: Index your GMail contacts
it: Elenca i tuoi contatti GMail

en: Uploading failed.
it: Caricamento non riuscito.

en: An error occurred when uploading files to Google Docs.
it: Si è verificato un errore caricando i file in Google Docs.

en: Deleting failed.
it: Eliminazione non riuscita.

en: An error occurred when deleting the document at Google Docs.
it: Si è verificato un errore cancellando il documento da Google Docs.

en: Document deleted.
it: Documento cancellato.

en: The document '{0}' has been successfully moved into Trash at Google Docs.
it: Il documento '{0}' è stato spostato con successo nel Cestino di Google Docs.

en: Google Docs Presentation
it: Presentazione di Google Docs

en: Indexes your documents stored at Google Docs
it: Elenca i tuoi documenti memorizzati in Google Docs

en: Google Docs Generic Document
it: Documento Generico di Google Docs

en: Google Docs Text Document
it: Documento di Testo Google Docs

en: Google Docs PDF Document
it: Documento PDF Google Docs

en: Delete Document
it: Cancella Documento

en: Move a document into Trash at Google Docs
it: Sposta un documento nel cestino di Google Docs

en: Upload Document
it: Carica Documento

en: Upload a document to Google Docs
it: Carica Documento in Google Docs

en: Google Docs Spreadsheet
it: Foglio di calcolo di Google Docs

en: Map
it: Mappa

en: Map a location or route in Google maps.
it: Mappa di una località o di un percorso in Google maps.

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Go directly to Google Search page
it: Vai direttamente alla pagina di ricerca di Google

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Show search results in Do
it: Mostra i risultati della ricerca in DO

en: Show Search page link as first result
it: Visualizza il collegamento alla pagina di ricerca come primo risultato

en: <b>Google Search</b>
it: <b>Ricerca con Google</b>

en: Apply to Google Search page link
it: Applica al link della pagina di ricerca di Google

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Do not filter my search results.
it: Non filtrare i risultati della ricerca.

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use moderate filtering
it: Uso moderato di filtraggio

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use strict filtering
it: Uso al massimo di filtraggio

en: <b>SafeSearch Preferences</b>
it: <b>Preferenze SafeSearch</b>

en: Search Google
it: Cerca con Google

en: Allows you to perform Google Searches from Do
it: Consente di eseguire ricerche con Google da Do

en: I'm Feeling Lucky!
it: Mi sento fortunato!

en: Searches Google and takes you to the first result
it: Ricerca con Google e apri il primo risultato

en: If you have an ImageShack account, a registration code allows you to save images to the My Images sections of your account.
    
    Please log-in to your ImageShack account before getting your registration code.
it: Se si dispone di un account ImageShack, un codice di registrazione ti permette di salvare le immagini nella sezione Mie Immagini del tuo account.
    
    Accedi al tuo account ImageShack per ottenere il tuo codice di registrazione.

en: _Registration Code
it: _Codice di Registrazione

en: _Get Registration Code
it: _Ottieni Codice di Registrazione

en: <b>Registration Code</b>
it: <b>Codice di registrazione</b>

en: Upload to ImageShack
it: Carica in ImageShack

en: Uploads the image to ImageShack.
it: Carica l'immagine in ImageShack.

en: ImageShack exception:
it: Eccezioni di ImageShack:

en: File size exceeds ImageShack's 1.5MB limit.
it: La dimensione del file supera il limite di 1.5MB di ImageShack.

en: Parsed url was empty. ImageShack has probably changed its format.
it: L'url analizzato era vuoto. ImageShack ha probabilmente cambiato il suo formato.

en: Do is uploading your image... Please wait a moment...
it: Do sta caricando la tua immagine...Si prega di attendere un momento...

en: Unable to upload image to ImageShack at this time.
it: Impossibile caricare l'immagine in ImageShack in questo momento.

en: Search Launchpad
it: Cerca in Launchpad

en: Search Launchpad properties.
it: Cerca proprietà di Launchpad.

en: Locate Files
it: Individua i file

en: Search your filesystem using locate.
it: Cerca nel tuo filesystem usando il comando locate.

en: Manual pages (man)
it: Pagine di manuale (man)

en: Search and read help documentation (man)
it: Cerca e leggi la documentazione di aiuto (man)

en: Read manual page (man)
it: Leggi le paigne del manuale (man)

en: Look up and read a manual page.
it: Cerca e leggi una pagina del manuale.

en: Show friend status updates
it: Mostra aggiornamenti di stato degli amici

en: <b>General</b>
it: <b>Generale</b>

en: Failed to fetch file from {0}
it: Impossibile scaricare il file da {0}

en: Twitter encountered an error in {0}. {1}
it: Twitter ha riscontrato un errore in {0}. {1}

en: Unable to post tweet. Check your login settings. If you are behind a proxy make sure that the settings in /system/http_proxy are correct.
it: Impossibile postare Tweet. Cntrolla le impostazioni di accesso. Se utilizzi un proxy assicurati che le impostazioni in /sitema/http_proxy siano corrette.

en: Microblog friends
it: Amici di microblog

en: Indexes your microblog friends
it: Indicizza i tuoi amici di microblog

en: New direct message from {0}
it: Nuove messaggio diretto da {0}

en: Post failed
it: Ivio fallito

en: Post Successful
it: Invio eseguito

en: Failed to post '{0}' to {1}
it: Impossibile inviare '{0}' a {1}

en: '{0}' sucessfully posted to {1}
it: '{0}' inviato con successo a {1}

en: Post to {0}
it: Inviato a {0}

en: Update {0} status
it: Stato di caricamento {0}

en: Connect with NX
it: Connetti con NX

en: NX Hosts
it: NX Host

en: Parses nx sessions
it: Analizza le sessioni nx

en: Search Web
it: Cerca nel web

en: Searches the web using OpenSearch plugins.
it: Ricerche sul web utilizzando i plugin OpenSearch.

en: Opera Bookmarks
it: Segnalibri di Opera

en: Indexes your Opera 6 bookmarks
it: Indicizza i tuoi segnalibri di opera

en: Supported Codes
it: Codici Supportati

en: Send to Pastebin
it: Invia a Pastebin

en: Sends the text to Pastebin.
it: Invia il testo a Pastebin

en: Parsed url was empty. Lodge It has probably changed its format.
it: L'url analizzato era vuoto. Lodge It ha probabilmente cambiato il suo formato.

en: Set status
it: Imposta stato

en: Set pidgin status message
it: Imposta il messaggio di stato in pidgin

en: Pidgin Statuses
it: Stati di Pidgin

en: Saved Pidgin statuses
it: Salva gli stati d Pidgin

en: Pidgin Buddies
it: Contatti in Pidgin

en: Buddies on your Pidgin buddy list.
it: Contatti nella lista contatti di Pidgin.

en: Pidgin Accounts
it: Account Pidgin

en: Available Pidgin IM Accounts
it: Account di messaggistica Pidgin disponibili

en: Sign on
it: Autenticati

en: Enable pidgin account
it: Abilita l'account su Pidgin

en: Sign off
it: Disconnettiti

en: Disble pidgin account
it: Diablitita l'account su Pidgin

en: Offline
it: Non in linea

en: Available
it: Presente

en: Busy
it: Occupato

en: Invisible
it: Invisibile

en: Away
it: Non al computer

en: Unknown Status
it: Stato sconosciuto

en: Send an instant message to a friend.
it: Invia un messaggio istantaneo ad un amico.

en: Application Key
it: Chiave dell'applicazione

en: <i>Verify and save your account information</i>
it: <i>Verifica e salve le informazioni del tuo account</i>

en: Message posted
it: Messaggio inviato

en: Message posting failed
it: Invio messaggio fallito

en: Cannot connect to the Ping.FM API server, or the server responds with an error.
it: Impossibile connetersi al server API di Ping.fm, o il server risponde con un errore.

en: Your {0} message has been successfully posted to {1}
it: Il tuo {0} messaggio e stato inviato con successo a {1}

en: Your message has been successfully posted to all {0} services
it: Il tuo messaggio è stato inviato con successo a tutti i {0} servizi

en: Status
it: Stato

en: Error occurred in service response
it: Si è verificato un errore nel servizio di risposta

en: Web service group supported by Ping.FM
it: Servizio Web gruppo supportato da Ping.FM

en: Web service supported by Ping.FM
it: Servizo Web supportato da Ping.FM

en: Post via Ping.FM
it: Invia tramite Ping.FM

en: Post a text message as microblog or status update to your social network
it: Invia un messaggio di testo come microblog per l'aggiornamento del tuo stato nel tua rete sociale

en: Failed to connect to Ping.FM service
it: Impossibile connettersi al servizio Ping.FM

en: Ping.FM Services
it: Servizi Ping.FM

en: Web services suppported by Ping.FM
it: Servizi Web supportati da Ping.FM

en: Start new PuTTY session (host {0})
it: Inizia una nuova sessione PuTTY (host {0})

en: PuTTY sessions
it: Sessioni PuTTY

en: PuTTY saved sessions
it: Sessioni salvate di PuTTY

en: Connect with PuTTY
it: Connetti con PuTTY

en: Create new conenction with PuTTY
it: Crea una nuova connessione con PuTTY

en: Submit Quote
it: Sottoscrivi Quote

en: Sends text to Quote service.
it: Invia testo al servizio Quote.

en: Do needs your authorization in order to manage tasks in your Remember The Milk account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
it: Do necessità della tua autorizzazione per gestire il tuo accuont Ricordati Il Latte. Premi il tasto "Autorizza" per aprie il browser web e dare a Do l'autorizzazione.

en: For overdue task(s)
it: Per attività in ritardo

en: When actions (e.g. rename) are completed
it: Quando le azioni (ad esempio, rinominare) sono state completate

en: <b>Notification</b>
it: <b>Notifica</b>

en: You can enter some advanced search operators here to limit the tasks Do indexes. E.g. "priority:1 AND status:incomplete" will force Do to only index all incomplete tasks with high priority.
it: È possibile immettere alcuni operatori per la ricerca avanzata per limitare i compiti di indicizzazione di Do. Per esempio "priorità:1 E stato:incompleto" costringerà Do a indicizzare solo le attività incomplete con priorità alta.

en: <b>Filter</b>
it: <b>Filtra</b>

en: A webpage from Remember The Milk should be opened in your web browser now. Please follow the instructions there and come back to complete the authrozation by clicking the button below.
it: Una pagina di Ricordati Il Latte dovrebbe essere aperta ora nel tuo browser. Seguie le istruzioni e tornare indietro per completare lautorizzazione cliccando sul buttone qui sotto.

en: Complete authorization
it: Autorizzazione completa

en: Fail to complete authorization.
it: Impossibile completare l'autorizzaizone.

en: Authorize again
it: Autorizza nuovamente

en: Thank you {0}, RTM plugin is now authorized to operate on your account.
it: Grazie {0}, il plugin RTM è ora autorizzato ad operare sul tuop account.

en: Uncomplete
it: Incompleta

en: Mark a selected task as "incomplete".
it: Segna l'attività selezionata come "incompleta".

en: Delete
it: Cancella

en: Delete a selected task from Remember The Milk
it: Cancella l'attività selezionata da Ricordati Il Latte

en: {0} Task Overdue | {0} Tasks Overdue
it[0]: {0} Attività in ritardo
it[1]: {0} Attività in ritardo

en: Task Deleted
it: Attività cancellata

en: The selected task has been successfully deleted from your Remember The Milk task list
it: L'attività selezionata è stata cancellata con successo dalla tua lista di Ricordati il Latte

en: Task Completed
it: Attività completata

en: The selected task in your Remember The Milk task list has been marked as completed.
it: L'attività selezionata nella tua lista di Ricordati Il Latte  è stata segnata come completata.

en: High
it: Alto

en: High Priority
it: Priorità alta

en: Medium
it: Medio

en: Medium Priority
it: Priorità media

en: Low
it: Basso

en: Low Priority
it: Priorità bassa

en: None
it: Nessuno

en: No Priority
it: Nessuna priorità

en: Up
it: Su

en: Increase the priority
it: Aumenta la priorità

en: Down
it: Giù

en: Decrease the priority
it: Diminuisci la priorità

en: Priority Changed
it: Priorità Cambiata

en: The priority of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
it: La priorità dell'attività selezionata nella tua lista di Ricordati Il Latte è stata cambiata.

en: Due Date/Time Changed
it: Data/ora di scadenza cambiata

en: The due date/time of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
it: La data/ora di scadenza dell'attività selezionata nella tua lista di Ricordati Il Latte e stata cambiata.

en: Task Moved
it: Attività spostata

en: Task Renamed
it: Attività rinominata

en: Task Postponed
it: Attività rinviata

en: The selected task in your Remember The Milk task list has been postponed
it: L'attività selezionata nella tua lista di Ricordati Il Latte è stata rinviata

en: Recurrence Pattern Changed
it: Modello di ripetizione cambiato

en: The recurrence pattern of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
it: Il modello di ripetizione dell'attività selezionata nella tua lista di Ricordati Il Latte è stato cambiato.

en: Task Uncompleted
it: Attività incompleta

en: The selected task has been marked as "incomplete".
it: L'attività selezionata è stata segnata come "incompleta".

en: Create a new task in Remember The Milk
it: Crea una nuova attività in Ricordati Il Latte

en: Move a seleted task from one list to another
it: Muovi l'attività selezionata da una lista ad un'altra

en: Complete
it: Completo

en: Complete a selected task
it: Completa l'attività selezionata

en: Rename to...
it: Rinomina in...

en: Give the seleted task a new name
it: Dai all'attività selezionata un nuovo nome

en: Set Recurrence
it: Imposta la Ricorrenza

en: Sets a recurrence pattern for a task.
it: Impostare un modello di ripetizione per una attività.

en: Postpone
it: Posponi

en: Postpone a selected task in Remember The Milk
it: Rinvia l'attività selezionata il Ricordati Il Latte

en: Set Priority
it: Impostare la Priorità

en: Set the priority of a task
it: Imposta la priorità di una attività

en: Set Due Date/Time
it: Imposta data/ora di scadenza

en: Set the due date/time of a task
it: Imposta la data/ora di scadenza di una attività

en: All music by
it: Tutta la musica di

en: Add an item to Rhythmbox's play queue.
it: Aggiungi un elemento alla coda di riproduzione di Rhythmbox.

en: Browse Rhythmbox Music by Artist
it: Sfoglia la musica di Rhytmhbox per artista

en: Browse Rhythmbox Music by Album
it: Sfoglia la musica di Rhythmbox per album

en: Play Current Track in Rhythmbox
it: Esegui la traccia corrente in Rhythmbox

en: Pause Rhythmbox Playback
it: Metti in pausa la riproduzione di Rhythmbox

en: Play Next Track in Rhythmbox
it: Esegui la traccia successiva in Rhythmbox

en: Play Previous Track in Rhythmbox
it: Esegui la traccia precedente in Rhythmbox

en: Show Current Track
it: Mostra traccia corrente

en: Show Notification of Current Track in Rhythmbox
it: Mostra notifica della traccia corrente in Rhythmbox

en: Mute
it: Muto

en: Mute Rhythmbox Playback
it: Togli il volume dalla riproduzione di Rhythmbox

en: Unmute
it: Rimetti il volume

en: Unmute Rhythmbox Playback
it: Rimetti il volume alla riproduzione di Rhythmbox

en: Volume Up
it: Aumenta il volume

en: Increase Rhythmbox Playback Volume
it: Aumenta il volume della riproduzione di Rhythmbox

en: Volume Down
it: Abbassa il volume

en: Decrease Rhythmbox Playback Volume
it: Abbassa il volume della riproduzione di Rhythmbox

en: Play an item in Rhythmbox.
it: Riproduci oggetto in Rhythmbox

en: Rhythmbox Music
it: Musica Rhythmbox

en: Provides access to artists and albums from Rhythmbox.
it: Consente di accedere ad artisti e album da Rhythmbox.

en: OPML feed file
it: File feed OPML

en: Timeout (in seconds)
it: Timeout (in secondi)

en: Cache duration (in minutes)
it: Durata cache (in minuti)

en: Explore Shelf
it: Esplora mensola

en: Get a list of everything in your shelf
it: Ottieni una lista di tutte le cose nella tua piattaforma

en: Remove From Shelf
it: Rimuovi dalla piattaforma

en: Remove Selected Item From Shelf
it: Rimuovi l'oggetto selezionato dalla piattaforma

en: Add To Shelf
it: Aggiungi alla mensola

en: Add Selected Item to Shelf
it: Aggiungi l'elemento selezionato alla mensola

en:  Shelf
it:  Mensola

en: Your {0} shelf items.
it: I tuoi oggetti della piattaforma {0}

en: Shelf Items
it: Oggettio della piattaforma

en: Your Shelf Items
it: Gli oggetti del tuo cassetto

en: Default
it: Predefinito

en: Load items in background
it: Caricare gli oggetti in background

en: Comma-seperated list of radios to load
it: Lista delle radio da caricare separate da una virgola

en: Host-name of SqueezeCenter server
it: Nome Host del server di SqueezeCenter

en: Port of the SqueezeCenter server cli interface
it: Porta dell'interfaccia cli del server SqueezeCenter

en: Port of the SqueezeCenter server web interface
it: Porta dell'interfaccia web del server SqueezeCenter

en: Load artist, albums and radio in the background when loading DO. 
    If set to unchecked, these items are loaded when DO is loading causing a delay until all items are loaded.
it: Carica artista, album e radio in background quando carichi Do. 
    Se è non è selezionato, questi oggetti vengono caricati quando viene caricato DO causando un ritardo fino a quando tutti gli oggetti non sono stati caricati.

en: Connect with SSH
it: Connettersi con SSH

en: SSH Host
it: Host SSH

en: SSH Hosts
it: Host SSH

en: Parses ssh-config
it: Analizza ssh-config

en: Command for start/stop services (gksudo, etc):
it: Comando per avviare/arrestare i servizi (gksudo, ecc):

en: Services to control:
it: Servizi di controllo:

en: System Services
it: Servizi di Sistema

en: List of all System Services
it: Lista di tutti i Servizi di Sistema

en: {0} service
it: {0} servizio

en: Control system {0} service
it: Sistema di controllo di servizio {0}

en: Choose the file to open
it: Scegli il file da aprire

en: Selected invalid file!
    Should be executable.
it: Selezionato file non valido!
    Dovrebbe essere un eseguibile.

en: Category
it: Categoria

en: Create a new task
it: Crea un nuovo compito

en: Create a new task in Tasque
it: Crea un nuovo compito in Tasque

en: Append to...
it: Aggiungi a...

en: Appends text to a selected file.
it: Aggiungi testo al file selezionato.

en: Make Tiny Url
it: Crea un url su Tiny

en: Creates a TinyUrl from an unwieldy mess.
it: Crea un ulr Tiny da un disordine.

en: Use note content as note title when no title is specified.
it: Utilizzare i contenuti come nota del titolo quando non è specificato nessun titolo.

en: <b>Default New Note Title</b>
it: <b>Nuova nota titolo predifinito</b>

note: Container child vbox3.Gtk.Box+BoxChild
en: First pane is content, second pane is title.
it: Il primo pannello è il contenuto, il secondo pannello è il titolo.

note: Container child vbox3.Gtk.Box+BoxChild
en: First pane is title, second pane is content.
it: Il primo pannello è il titolo, il secondo pannello è il contenuto.

en: <b>New Note Title and Content Entry</b>
it: <b>Nuova nota titolo e contenuti</b>

en: New Tomboy Note
it: Nuova nota di Tomboy

en: Create a new Tomboy note.
it: Crea una nuova nota con Tomboy.

en: Tomboy Note Indexer
it: Indice delle Note di Tomboy

en: Loads Tomboy notes for searching.
it: Carica le note di Tomboy per la ricerca.

en: Search Tomboy Notes
it: Cerca note di Tomboy

en: Searches contents of Tomboy notes.
it: Ricerca i contenuti delle note di Tomboy.

en: Tomboy note
it: Note di Tomboy

en: Search with Tracker
it: Cerca con Tracker

en: Launches Tracker with the given query.
it: Lancia Tracker con il dato di ricerca.

en: Translation Plugin Options
it: Plugin delle opzioni di traduzione

en: Translation Provider
it: Provider di Traduzione

en: Default Source Language
it: Lingua Sorgente Predefinita

en: Default Web Interface Language
it: Lingua predefinita dell'interfaccia Web

en: Enable / Disable Language
it: Abilita / Disabilita Lingua

en: Translate
it: Traduci

en: Translates text
it: Traduci testo

en: Auto Detect (Recommended)
it: Auto rileva (Raccomandato)

en: Arabic
it: Arabo

en: Translate to Arabic
it: Traduci in Arabo

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Translate to Bulgarian
it: Traduci in bulgaro

en: Catalon
it: Catalano

en: Translate to Catalon
it: Traduci in Catalano

en: Chinese (Simplified)
it: Cinese (Semplificato)

en: Translate to Chinese (Simplified)
it: Traduci in Cinese (Semplificato)

en: Chinese (Traditional)
it: Cinese (Tradizionale)

en: Translate to Chinese (Traditional)
it: Traduci in Cinese (Tradizionale)

en: Croatian
it: Croato

en: Translate to Croatian
it: Traduci in Croato

en: Czech
it: Ceco

en: Translate to Czech
it: Traduci in Ceco

en: Danish
it: Danese

en: Translate to Danish
it: Traduci in Danese

en: Dutch
it: Olandese

en: Translate to Dutch
it: Traduci in Olandese

en: English
it: Inglese

en: Translate to English
it: Traduci in Inglese

en: Filipino
it: Filippino

en: Translate to Filipino
it: Traduci in Filippino

en: Finnish
it: Finlandese

en: Translate to Finnish
it: Traduci in Finlandese

en: French
it: Francese

en: Translate to French
it: Traduci in Francese

en: German
it: Tedesco

en: Translate to German
it: Traduci in Tedesco

en: Greek
it: Greco

en: Translate to Greek
it: Traduci in Greco

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Translate to Hebrew
it: Traduci in Ebraico

en: Translate to Hindi
it: Traduci in hindi

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Translate to Indonesian
it: Traduci in Indonesiano

en: Italian
it: Italiano

en: Translate to Italian
it: Taduci in Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Translate to Japanese
it: Traduci in Giapponese

en: Korean
it: Coreano

en: Translate to Korean
it: Traduci in Coreano

en: Latvian
it: Lettone

en: Translate to Latvian
it: Traduci in Lettone

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Translate to Lithuanian
it: Traduci in Lituano

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Translate to Norwegian
it: Traduci in Norvegese

en: Polish
it: Polacco

en: Translate to Polish
it: Traduci in Polacco

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Translate to Portuguese
it: Traduci in Portoghese

en: Romanian
it: Rumeno

en: Translate to Romanian
it: Traduci in Romeno

en: Russian
it: Russo

en: Translate to Russian
it: Traduci in Russo

en: Serbian
it: Serbo

en: Translate to Serbian
it: Traduci in  Serbo

en: Slovak
it: Slovacco

en: Translate to Slovak
it: Traduci in  Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Translate to Slovenian
it: Traduci in Sloveno

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Translate to Spanish
it: Traduci in Spagnolo

en: Swedish
it: Svedese

en: Translate to Swedish
it: Traduci in svedese

en: Ukranian
it: Ucraino

en: Translate to Ukranian
it: Traduci in ucraino

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Translate to Vietnamese
it: Traduci in Vietnamita

en: Vinagre Bookmarks
it: Segnalibri Vinagre

en: Indexes your Vinagre Bookmarks
it: Indicizza i tuoi segnalibri di Vinagre

en: Connect with VNC
it: Connettersi con VNC

en: Take Snapshot
it: Scatta istantanea

en: Save the current state as a Snapshot
it: Salva lo stato corrente come una istantanea

en: Snapshot (
it: Istantanea (

en: Power Off Virtual Machine
it: Spegni macchina virtuale

en: Powers off the selected Virtual Machine
it: Spegni la macchina virtuale selezionata

en: Discard State
it: Abbandona stato

en: Restore VM state to current Snapshot
it: Ripristina lo stati di VM all'istantanea attuale

en: Pause Virtual Machine
it: Metti in pausa macchina virtuale

en: Pauses the selected Virtual Machine
it: Metti in pausa la macchina virtuale selezionata

en: Save Virtual Machine State
it: Salva stato macchina virtuale

en: Saves the state of the selected Virtual Machine
it: Salva lo stato della macchina virtuale selezionata

en: Virtual Machines created with VirtualBox
it: Macchine virtuali create con VirtualBox

en: Start Virtual Machine
it: Avvia macchina virtuale

en: Starts the selected Virtual Machine
it: Avvia la macchina virtuale selezionata

en: Open in GUI
it: Apri in GUI

en: Open in VirtualBox GUI
it: Apri in GUI VirtualBox

en: Start Headless
it: Avvia Headless

en: Start in Headless mode
it: Avvia in modalità Headless

en: Resume Virtual Machine
it: Ripristina macchina virtuale

en: Resume the selected Virtual Machine
it: Ripristina la macchina virtuale selezionata

en: Decrease system volume
it: Abbassa volume di sistema

en: Increase system volume
it: Aumenta volume di sistema

en: Mute Volume
it: Zittisci volume

en: Mute system volume
it: Zittisci volume di sistema

en: Volume Actions
it: Azioni volume

en: Adjust your system volume
it: Regolazione volume di sistema

en: Unmute Volume
it: Riattiva volume

en: Unmute system volume
it: Riattiva volume di sistema

en: Action Window
it: Azione finestra

en: Action a Window.
it: Azione di una finestra.

en: Maximize
it: Massimizza

en: Make a window consume the whole screen
it: Apri una finestra a schermo intero

en: Minimize/Restore
it: Minimizza/Ripristina

en: Minimize/Restore a Window
it: Minimizza/Ripristina finestra

en: Close All
it: Chiudi tutte

en: Close your current window.
it: Chiudi la finestra corrente

en: Tile Windows
it: Accosta le finestre

en: Tile All Windows in Current Viewport
it: Accosta tutte le finestre nella schermata corrente

en: Cascade Windows
it: Finestre a cascata

en: Cascade your Windows
it: Finestre in cascata

en: Restore Windows
it: Ripristina le finestre

en: Restore Windows to their Previous Positions
it: Ripristina le finestre alle loro posizioni precedenti

en: Window Screen Items
it: Nascondi oggetti nella finestra

en: Actions you can do to your screens.
it: Azioni che potete fare per il vostro monitor.

en: Current Desktop
it: Desktop corrente

en: Everything on the Current Desktop
it: Tutto sul desktop corrente

en: Generic Window Items
it: Oggetti generici finestra

en: Useful Generically Understood Window Items
it: Oggetti della finestra solitamente utili

en: Current Window
it: Finestra corrente

en: The Currently Active Window
it: Attualmente la finestra attiva

en: Current Application
it: Applicazione corrente

en: The Currently Active Application
it: Attualmente l'applicazione attiva

en: Previous Window
it: Finestra precedente

en: The Previously Active Window
it: In precedenza la finestra attiva

en: Previous Application
it: Applicazione precedente

en: The Previously Active Application
it: In precedenza l'applicazione attiva

en: Zim page in notebook:
it: Pagina di Zim nel libretto:

en: New Zim page
it: Nuova pagina Zim

en: Create new page in Zim
it: Crea un anuova pagina in Zim

en: Open Zim page
it: Apri pagina di Zim

en: Open selected page in Zim
it: Apri la pagina selezionata in Zim

en: Zim pages
it: Pagine di Zim

en: Zim Desktop Wiki pages
it: Pagine di Zim Desktop Wki
