do-plugins - en to pt translation catalogue (424 entries)

en: Assign Alias...
pt: Atribuir atalho...

en: Give an item an alternate name.
pt: Atrubuir atalho a um item.

en: Delete Alias
pt: Apagar atalho

en: Deletes an alias.
pt: Apaga um atalho

en: Alias items
pt: Atalhos

en: Aliased items from Do's universe.
pt: Itens com atalho do universo Do.

en: Extract archive
pt: Extrair arquivo

en: Extract an archive to a given folder
pt: Extrair um arquivo para uma determinada directoria

en: Create archive
pt: Criar arquivo

en: Create an archive with the selected item
pt: Criar arquivo com item selecionado

en: Browse Artists
pt: Procurar Artistas

en: Browse Music by Artist
pt: Procurar Músicas por Artista

en: Browse Albums
pt: Procurar Albuns

en: Browse Music by Album
pt: Procurar Música por Álbum

en: Browse Podcasts
pt: Procurar Podcasts

en: Browse Podcasts by Publisher
pt: Procurar Podcasts por Autor

en: Browse Videos
pt: Procurar Vídeos

en: Browse All Videos
pt: Procurar Todos os Vídeos

en: Add to Play Queue
pt: Adicionar à Fila de Reprodução

en: Add media to play queue
pt: Adicionar media para a lista de reprodução

en: Indexes Media from Banshee Media Player
pt: Indexa Media do Leitor de Música Banshee

en: All Music by
pt: Todas as músicas por

en: Next
pt: Próximo

en: Play next track
pt: Reproduzir a próxima faixa

en: Pause
pt: Pausa

en: Pause playing track
pt: Parar música em reprodução

en: Play
pt: Reproduzir

en: Play from your Banshee Collection
pt: Reproduzir da sua biblioteca do Banshee

en: Previous
pt: Anterior

en: Play previous track
pt: Reproduzir a faixa anterior

en: Search Banshee Media
pt: Procura por Media do Banshee

en: Search your entire Banshee collection
pt: Procurar toda a sua colecção do Banshee

en: Choose BibTeX file
pt: Escolher ficheiro BibTeX

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select A File
pt: Seleccionar Um Ficheiro

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select your documents folder
pt: Escolher a sua pasta de documentos

en: Choose documents folder
pt: Escolher pasta de documentos

en: ClawsMail contacts
pt: Contactos do ClawsMail

en: Contacts in ClawsMail address book
pt: Contactos no livro de endereços do ClawsMail

en: Primary Email
pt: Email Principal

en: Email
pt: Correio Electrónico

en: Other email
pt: Outro email

en: Other
pt: Outro

en: Cl.ickable Items
pt: Ìtens

en: Usefull Cl.ickable Items
pt: Itens úteis do Cl.ickable

en: username1
pt: Nome de utilizador

en: Search Confluence
pt: Procurar no Confluence

en: Searches Confluence and returns results to Do
pt: Procurar Confluence e mostrar os resultados no Do

en: Del.icio.us Tags
pt: Etiquetas do Del.icio.us

en: Organizes your del.icio.bookmarks by tag
pt: Organiza os teus favoritos do del.icio.ous por etiqueta

en: Untagged del.ico.us bookmarks
pt: Favoritos do del.icio.us não-etiquetados

en: del.icio.us bookmarks tagged with {0}
pt: Bookmarks do del.icio.us etiquetados com {0}

en: Del.icio.us bookmarks
pt: Marcadores do Del.icio.us

en: Indexes your del.icio.us bookmarks
pt: Indexa os teus marcadores do del.icio.us

en: Search del.icio.us
pt: Procurar no del.icio.us

en: del.icio.us tag search
pt: Pesquisa de etiquetas do del.icio.us

en: Open
pt: Abrir

en: Open a removable volume
pt: Abrir um volume removível

en: Unmount
pt: Desmontar

en: Unmount volume
pt: Desmontar volume

en: Mount
pt: Montar

en: Mount volume
pt: Montar volume

en: Play Slideshow
pt: Reproduzir slideshow

en: Plays a slideshow of images in a folder.
pt: Reproduz o slideshow das imagens numa pasta

en: Epiphany Bookmarks
pt: Marcadores do Epiphany

en: Indexes your Epiphany bookmarks.
pt: Indexar os marcadores do Epiphany

en: Work Phone
pt: Telefone do Trabalho

en: Home Phone
pt: Telefone de Casa

en: Mobile Phone
pt: Telemóvel

en: Evolution Contacts
pt: Contactos do Evolution

en: Address
pt: Endereço

en: Show hidden files
pt: Mostrar ficheiros escondidos

en: Folder
pt: Pasta

en: Depth
pt: Profundidade

en: Delete File
pt: Apagar o Ficheiro

en: Deletes a file or folder.
pt: Apagar o ficheiro ou pasta

en: Choose a folder to index
pt: Escolher a pasta para indexar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Choose folder
pt: Escolher pasta

en: Rename file...
pt: Renomear ficheiro...

en: Renames a file.
pt: Renomeia um ficheiro

en: Create New Folder
pt: Criar Nova Pasta

en: Creates an new folder.
pt: Cria uma nova pasta.

en: Move to...
pt: Mover para ...

en: Moves a file or folder to another location.
pt: Mover um ficheiro ou pasta para outra localização

en: Move to Trash
pt: Mover para o Lixo

en: Moves a file or folder to the trash
pt: Move um ficheiro ou pasta para o lixo

en: Recent Files
pt: Ficheiros Recentes

en: Finds recently-opened files.
pt: Encontar fichieros recentemente abertos

en: Copy to...
pt: Copiar para ...

en: Copies a file or folder to another location.
pt: Copiar um fichiero ou pasta para um outra localização

en: Files and Folders
pt: Ficheiros e Pastas

en: Catalogs important files and folders for quick access.
pt: Cataloga ficheiros e pastas importantes para acesso rápido.

en: Create New File
pt: Criar um Novo Ficheiro

en: Creates an new, empty file.
pt: Cria um novo ficheiro vazio.

en: Untitled
pt: Sem título

en: Firefox Bookmarks
pt: Marcadores do Firefox

en: Finds Firefox bookmarks in your default profile.
pt: Encontrar marcadores do Firefox no seu perfil por omissão

en: Do needs your authorization in order to upload photos to your flickr account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
pt: 'Do' precisa da sua autorização para fazer um upload de fotos para a sua conta Flickr. Seleccione o botão "Autorizar" para abrir um navegador web e dar autorização ao 'Do'.

en: <b>Account</b>
pt: <b>Conta</b>

en: _Authorize
pt: _Autorizar

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Private
pt: Privado

en: Visible to friends
pt: Visível aos amigos

en: Visible to family
pt: Visível à família

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Public
pt: Público

en: <b>Viewing permissions</b>
pt: <b>Ver permissões</b>

en: Default tags to use on images posted with Do. Seperate tags with a space; for multiple word tags use quotes. ex.) concert "Mars Volta" Omar
pt: Etiquetas por defeito a usar ao enviar imagens com o Do. Separe as etiquetas com um espaço; para etiquetas com várias palavras use aspas. ex.) concerto "Mars Volta" Omar

en: Upload photo
pt: Enviar uma foto

en: Upload one or more photos to Flickr
pt: Enviar uma ou mais fotos para o Flickr

en: Account
pt: Conta

en: Click to compete authorization
pt: Clique para completar a autorização

en: Thank you {0} for allowing Do access to Flickr.
pt: Obrigado {0} por permitir acesso do 'Do' ao Flickr.

en: Define
pt: Definir

en: Define a given word.
pt: Definir uma palavra dada

en: Current window
pt: Janela Actual

en: Take a screenshot of the current window.
pt: Capturar uma imagem da janela actual

en: Whole screen
pt: Ecrã Inteiro

en: Take a screenshot of the entire screen.
pt: Capturar uma imagem do ecrã inteiro

en: {0}-second delay
pt: Intervalo de {0}-segundos

en: Wait {0} second before taking the screenshot. | Wait {0} seconds before taking the screenshot.
pt[0]: Esperar {0} segundo antes de capturar a imagem de ecrã
pt[1]: Esperar {0} segundos antes de capturar a imagem de ecrã.

en: Take screenshot
pt: Capturar uma imagem do ecrã

en: Takes a screenshot with optional delay.
pt: Captura uma imagem do ecrã com um intervalo opcional.

en: GNOME Screenshot Items
pt: Itens de Capturas de Ecrã do GNOME

en: Whole screen or current window.
pt: Ecrã completo ou janela actual.

en: Log out, Shutdown, Restart, etc.
pt: Terminar sessão, Desligar, Reiniciar, etc.

en: Log Out
pt: Terminar sessão

en: Close your session and return to the login screen.
pt: Fechar a sua sessão e voltar ao ecrã de início de sessão.

en: Shutdown
pt: Desligar

en: Turn your computer off.
pt: Desligar o computador.

en: Hibernate
pt: Hibernar

en: Put your computer into hibernation mode.
pt: Colocar o seu computador no modo de hibernação.

en: Suspend
pt: Suspender

en: Put your computer into suspend mode.
pt: Colocar o seu computador no modo de suspensão

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Restart your computer.
pt: Reiniciar o seu computador.

en: Lock Screen
pt: Bloquear o Ecrã

en: Lock your screen.
pt: Bloquear o seu ecrã.

en: Open Profile
pt: Abrir Perfil

en: Opens a GNOME Terminal with the selected profile.
pt: Abrir a Consola com o perfil seleccionado

en: Open Terminal Here
pt: Abrir um Terminal Aqui

en: Opens a GNOME Terminal in a given location.
pt: Abre a Consola numa localização dada

en: Run in Terminal
pt: Executar na Consola

en: Runs a command in GNOME Terminal.
pt: Corre um comando na Consola

en: GNOME Terminal Profiles
pt: Perfis da Consola

en: Indexes your GNOME Terminal profiles.
pt: Indexa os seus perfis da Consola

en: Unnamed Profile
pt: Perfil sem nome

en: GNOME Terminal Profile
pt: Perfil da Consola

en: Perform a calculation using Google Calculator.
pt: Faz um cálculo usando o Google Calculator

en: Google Calculator could not evaluate the expression.
pt: A Calculadora do Google não conseguiu avaliar a expressão.

en: E-Mail:
pt: E-mail:

en: Indexes your Google Calendars
pt: Indexa os seus Calendários Google

en: All Events
pt: Todos os Eventos

en: An error has occurred in {0}
pt: Ocorreu um erro no {0}

en: View Event
pt: Ver Evento

en: Open event in browser
pt: Abrir evento no browser

en: View Calendar
pt: Ver Calendário

en: Open calendar in browser
pt: Abrir calendário no browser

en: Google Calendar
pt: Calendário do Google

en: Search Events
pt: Procurar Eventos

en: Search Google Calendar for Events
pt: Procurar Eventos no Google Calendar

en: Failed to connect to GCal service
pt: Falha a conectar ao serviço GCal

en: New Event
pt: Novo Evento

en: Create a new event in Google Calendar
pt: Criar um novo evento no Google Calendar

en: Primary Phone
pt: Telefone Principal

en: Home Email
pt: Email Pessoal

en: Work Email
pt: Email do Trabalho

en: Primary Address
pt: Endereço Primário

en: Home Address
pt: Endereço de Casa

en: Work Address
pt: Endereço do Emprego

en: An error occurred connecting to google, are your credentials valid?
pt: Ocorreu um erro ao ligar-se ao google, os seus dados são válidos?

en: Missing login credentials. Please set login information in plugin configuration.
pt: Dados de login em falta. Por favor defina os dados de login na configuração do plugin.

en: GMail Contacts
pt: Contactos do GMail

en: Index your GMail contacts
pt: Indexa os seus Contactos do Gmail

en: Uploading failed.
pt: Envio falhado.

en: An error occurred when uploading files to Google Docs.
pt: Ocorreu um erro ao enviar ficheiros para o Google Docs.

en: Deleting failed.
pt: Falha ao apagar.

en: An error occurred when deleting the document at Google Docs.
pt: Ocorreu um erro ao apgar o documento no Google Docs.

en: Document deleted.
pt: Documento apagado.

en: The document '{0}' has been successfully moved into Trash at Google Docs.
pt: O documento '{0}' foi correctamente movido para o Lixo no Google Docs.

en: Google Docs Presentation
pt: Apresentação do Google Docs

en: Indexes your documents stored at Google Docs
pt: Indexa os seus documentos alojados no Google Docs

en: Google Docs Generic Document
pt: Documento genérico do Google Docs

en: Google Docs Text Document
pt: Documento de Texto do Google Docs

en: Google Docs PDF Document
pt: Documento PDF do Google Docs

en: Delete Document
pt: Apagar Documento

en: Move a document into Trash at Google Docs
pt: Mover o documento para o Lixo no Google Docs

en: Upload Document
pt: Enviar um Documento

en: Upload a document to Google Docs
pt: Enviar um documento para o Google Docs

en: Google Docs Spreadsheet
pt: Folha de Cálculo do Google Docs

en: Map
pt: Mapa

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Go directly to Google Search page
pt: Ir directamente para a página de Pesquisa do Google

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Show search results in Do
pt: Mostrar os resultados no Do

en: Show Search page link as first result
pt: Mostrar link da página de pesquisa como primeiro resultado

en: <b>Google Search</b>
pt: <b>Pesquisa Google</b>

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Do not filter my search results.
pt: Não filtrar os resultados da minha pequisa.

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use moderate filtering
pt: Usar filtro moderado

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use strict filtering
pt: Usar filtro restrito

en: <b>SafeSearch Preferences</b>
pt: <b>Preferências do SafeSearch</b>

en: Search Google
pt: Procurar no Google

en: Allows you to perform Google Searches from Do
pt: Permite-lhe fazer pesquisas no Google através do Do

en: I'm Feeling Lucky!
pt: Sinto-me com sorte!

en: Searches Google and takes you to the first result
pt: Pesquisa no Google e leva-o para o primeiro resultado

en: If you have an ImageShack account, a registration code allows you to save images to the My Images sections of your account.
    
    Please log-in to your ImageShack account before getting your registration code.
pt: Se tem uma conta no ImageShack, um código de registo permite-te salvar imagens para a secção As Minhas Imagens da tua Conta. Por favor entre na sua conta ImageShack antes de obter o seu código de registo.

en: _Registration Code
pt: _Código de Registo

en: _Get Registration Code
pt: _Obter Código de Registo

en: <b>Registration Code</b>
pt: <b>Código de Registo</b>

en: Upload to ImageShack
pt: Enviar para o ImageShack

en: Uploads the image to ImageShack.
pt: Enviar a imagem para o ImageShack.

en: ImageShack exception:
pt: Excepção de ImageShack:

en: File size exceeds ImageShack's 1.5MB limit.
pt: O tamanho do ficheiro excede o limite de 1.5MB do ImageShack's.

en: Parsed url was empty. ImageShack has probably changed its format.
pt: O URL extraido estava vazio. O ImageShack provavelmente mudou o formato.

en: Do is uploading your image... Please wait a moment...
pt: Do está a enviar a sua imagem... Por favor aguarde um momento...

en: Unable to upload image to ImageShack at this time.
pt: Não é possível transferir a imagem para o ImageShack neste momento.

en: Search Launchpad
pt: Pesquisar Launchpad

en: Search Launchpad properties.
pt: Pesquisar propriedades de Launchpad

en: Locate Files
pt: Localizar Ficheiros

en: Search your filesystem using locate.
pt: Pesquisar o sistema de ficheiros com locate

en: Manual pages (man)
pt: Páginas de Manual (man)

en: Search and read help documentation (man)
pt: Pesquisar e ler documentação de ajuda (man)

en: Read manual page (man)
pt: Ler páginas de manual (man)

en: Look up and read a manual page.
pt: Pesquisar e ler uma página de manual.

en: Show friend status updates
pt: Mostrar estado dos amigos e actualizações.

en: <b>General</b>
pt: <b>Geral</b>

en: Failed to fetch file from {0}
pt: Falha ao descarregar ficheiro de {0}

en: Twitter encountered an error in {0}. {1}
pt: Twitter encontrou um erro em {0}. {1}

en: Unable to post tweet. Check your login settings. If you are behind a proxy make sure that the settings in /system/http_proxy are correct.
pt: Erro ao enviar tweet. Verifique as suas credenciais. Se está atrás de um proxy verifique que as definições em /system/http_proxy estão correctas.

en: Microblog friends
pt: Amigos de Microblog

en: Indexes your microblog friends
pt: Indexa os amigos de Microblog

en: New direct message from {0}
pt: Nova mensagem directa de {0}

en: Post failed
pt: Post falhou

en: Post Successful
pt: Post bem sucedido

en: Failed to post '{0}' to {1}
pt: Falha durante o post de '{0}' para {1}

en: '{0}' sucessfully posted to {1}
pt: '{0}' Enviado o post para {1}

en: Connect with NX
pt: Estabelecer ligação através do NX

en: NX Host
pt: Anfitrião NX

en: NX Hosts
pt: Anfitriões NX

en: Search Web
pt: Pesquisar na Web

en: Opera Bookmarks
pt: Marcadores do Opera

en: Indexes your Opera 6 bookmarks
pt: Indexa os marcadores do Opera 6

en: Send to Pastebin
pt: Enviar para Pastebin

en: Sends the text to Pastebin.
pt: Envia o texto para o Pastebin

en: Set status
pt: Definir estado

en: Set pidgin status message
pt: Definir a mensagem de estado do Pidgin

en: Pidgin Statuses
pt: Estados do Pidgin

en: Saved Pidgin statuses
pt: Guardar estados do Pidgin

en: Pidgin Buddies
pt: Contactos do Pidgin

en: Pidgin Accounts
pt: Contas do Pidgin

en: Available Pidgin IM Accounts
pt: Contas do Pidgin IM Disponíveis

en: Sign on
pt: Entrar

en: Enable pidgin account
pt: Activar conta do Pidgin

en: Sign off
pt: Sair

en: Disble pidgin account
pt: Desactivar conta do Pidgin

en: Available
pt: Disponível

en: Busy
pt: Ocupado

en: Invisible
pt: Invisível

en: Away
pt: Ausente

en: Unknown Status
pt: Estado Descohecido

en: Chat
pt: Conversar

en: Send an instant message to a friend.
pt: Enviar uma mensagem instantânea para um amigo

en: <i>Verify and save your account information</i>
pt: <i>Verifique e guarde a informação da sua conta</i>

en: Your {0} message has been successfully posted to {1}
pt: A sua mensagem {0} foi enviado com sucesso para {1}

en: Your message has been successfully posted to all {0} services
pt: A sua mensagem foi enviada com sucessi para todos os {0} serviços

en: Failed to connect to Ping.FM service
pt: Falha ao ligar-se ao serviço do Ping.FM

en: Ping.FM Services
pt: Serviços do Ping.FM

en: Web services suppported by Ping.FM
pt: Serviços Web suportados pelo Ping.FM

en: PuTTY sessions
pt: Sessões PuTTY

en: PuTTY saved sessions
pt: Sessões PuTTY gravadas

en: Connect with PuTTY
pt: Estabelecer ligação usando o PuTTY

en: Create new conenction with PuTTY
pt: Criar nova ligação usando o PuTTY

en: Do needs your authorization in order to manage tasks in your Remember The Milk account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
pt: O Do necessita de autorização para gerir tarefas na sua conta do Remember The Milk. Pressione o botão "Autorizar" para abrir um browser e dar ao Do autorização.

en: <b>Notification</b>
pt: <b>Notificação</b>

en: A webpage from Remember The Milk should be opened in your web browser now. Please follow the instructions there and come back to complete the authrozation by clicking the button below.
pt: Uma página do Remember The Milk deve ser aberta pelo seu browser agora. Por favor siga as instruções da página e volte para completar a autorização ao clicar no botão em baixo.

en: Complete authorization
pt: Completar autorização

en: Fail to complete authorization.
pt: Falha ao completar a autorização

en: Authorize again
pt: Autorizar de novo

en: Thank you {0}, RTM plugin is now authorized to operate on your account.
pt: Obrigado {0}, o plugin RTM está agora autorizada a operar na sua conta.

en: Uncomplete
pt: Incompleto

en: Mark a selected task as "incomplete".
pt: Marcar uma tarefa seleccionada como "incompleta".

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete a selected task from Remember The Milk
pt: Apagar uma tarefa seleccionada do Remember The Milk

en: Task Deleted
pt: Tarefa Apagada

en: The selected task has been successfully deleted from your Remember The Milk task list
pt: A tarefa seleccionada foi apagada com sucesso da sua lista de tarefas do Remember the Milk

en: Task Completed
pt: Tarefa Completada

en: The selected task in your Remember The Milk task list has been marked as completed.
pt: A tarefa selccionada na sua lista de tarefas Remember the Milk foi marcada como completada.

en: High
pt: Alta

en: High Priority
pt: Prioriedade Alta

en: Medium
pt: Média

en: Medium Priority
pt: Prioridade Média

en: Low
pt: Baixa

en: Low Priority
pt: Prioridade Baixa

en: None
pt: Nenhuma

en: No Priority
pt: Sem Prioridade

en: Up
pt: Acima

en: Increase the priority
pt: Aumentar a prioridade

en: Down
pt: Abaixo

en: Decrease the priority
pt: Diminuir a prioridade

en: Priority Changed
pt: Prioridade Alterada

en: The priority of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
pt: A prioridade da tarefa seleccionada na sua lista de tarefas do Remember the Milk foi alterada.

en: Task Moved
pt: Tarefa movida

en: Task Renamed
pt: Tarefa renomeada

en: Task Postponed
pt: Tarefa Adiada

en: Task Uncompleted
pt: Tarefa incompleta

en: The selected task has been marked as "incomplete".
pt: A tarefa seleccionada foi marcada como "incompleta".

en: Create a new task in Remember The Milk
pt: Criar uma nova tarefa no Rememeber the Milk

en: Move a seleted task from one list to another
pt: Mover a tarefa seleccionada de uma lista para outra

en: Complete
pt: Completa

en: Complete a selected task
pt: Completar uma tarefa seleccionada

en: Rename to...
pt: Renomear para...

en: Give the seleted task a new name
pt: Dar um novo nome à tarefa seleccionada

en: Postpone
pt: Adiar

en: Set Priority
pt: Definir Prioridade

en: Set the priority of a task
pt: Definir a prioridade de uma tarefa

en: All music by
pt: Toda a música de

en: Add an item to Rhythmbox's play queue.
pt: Adicionar item à lista de reprodução de Rythmbox

en: Play Current Track in Rhythmbox
pt: Tocar Faixa Actual em Rythmbox

en: Play Next Track in Rhythmbox
pt: Tocar próxima faixa em Rythmbox

en: Play Previous Track in Rhythmbox
pt: Tocar faixa anterior em Rythmbox

en: Show Current Track
pt: Mostrar faixa actual

en: Volume Up
pt: Aumentar Volume

en: Volume Down
pt: Baixar Volume

en: Play an item in Rhythmbox.
pt: Tocar um intem no Rythmbox

en: Cache duration (in minutes)
pt: Duração da cache (em minutos)

en: System Services
pt: Serviços do Sistema

en: Choose the file to open
pt: Escolher ficheiro para abrir

en: Selected invalid file!
    Should be executable.
pt: Selecção de ficheiro inválida!
    Deve ser executável.

en: Category
pt: Categoria

en: Create a new task
pt: Criar uma nova tarefa

en: Create a new task in Tasque
pt: Criar uma nova tarefe em Tasque

en: Make Tiny Url
pt: Cria Tiny Url

en: Use note content as note title when no title is specified.
pt: Usar o conteúdo da nota como título quando este não é espeficado

en: New Tomboy Note
pt: Nova Nota Tomboy

en: Create a new Tomboy note.
pt: Cria uma nova nota Tomboy

en: Search Tomboy Notes
pt: Procura Notas Tomboy

en: Searches contents of Tomboy notes.
pt: Procura conteúdos de notas Tomboy

en: Tomboy note
pt: Nota Tomboy

en: Translates text
pt: Traduz texto

en: Arabic
pt: Árabe

en: Translate to Arabic
pt: Traduzir para Árabe

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Translate to Bulgarian
pt: Traduzir para Búlgaro

en: Chinese (Simplified)
pt: Chinês (Simplificado)

en: Translate to Chinese (Simplified)
pt: Traduzir para Chinês (Simplificado)

en: Translate to Chinese (Traditional)
pt: Traduzir para Chinês (Tradicional)

en: Croatian
pt: Croata

en: Translate to Croatian
pt: Traduzir para Croata

en: Czech
pt: Checo

en: Translate to Czech
pt: Traduzir para Checo

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Translate to Danish
pt: Traduzir para Dinamarquês

en: Dutch
pt: Holandês

en: Translate to Dutch
pt: Traduzir para Holandês

en: English
pt: Inglês

en: Translate to English
pt: Traduzir para Inglês

en: Translate to Filipino
pt: Traduzir para Finlandês

en: Translate to Greek
pt: Traduzir para Grego

en: Hebrew
pt: Hebraico

en: Translate to Hebrew
pt: Taduzir para Hebraico

en: Hindi
pt: Hindu

en: Translate to Hindi
pt: Traduzir para Hindu

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Italian
pt: Italiano

en: Translate to Italian
pt: Traduzir para Italiano

en: Japanese
pt: Japonês

en: Translate to Japanese
pt: Traduzir para Japonês

en: Korean
pt: Coreano

en: Translate to Korean
pt: Traduzir para Coreano

en: Latvian
pt: Letão

en: Translate to Latvian
pt: Traduzir para Letão

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: Translate to Lithuanian
pt: Traduzir para Lituano

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: Translate to Norwegian
pt: Traduzir para Norueguês

en: Polish
pt: Polaco

en: Translate to Polish
pt: Traduzir para Polaco

en: Portuguese
pt: Português

en: Translate to Portuguese
pt: Traduzir para Português

en: Romanian
pt: Romeno

en: Translate to Romanian
pt: Traduzir para Romeno

en: Russian
pt: Russo

en: Translate to Russian
pt: Traduzir para Russo

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Translate to Serbian
pt: Traduzir para Sérvio

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Translate to Slovak
pt: Traduzir para Eslovaco

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Translate to Slovenian
pt: Traduzir para Esloveno

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Translate to Spanish
pt: Traduzir para Espanhol

en: Swedish
pt: Sueco

en: Translate to Swedish
pt: Traduzir para Sueco

en: Ukranian
pt: Ucraniano

en: Translate to Ukranian
pt: Traduzir para Ucraniano

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: Translate to Vietnamese
pt: Traduzir para Vietnamita

en: Vinagre Bookmarks
pt: Marcadores Vinagre

en: Take Snapshot
pt: Capturar ecrã

en: Power Off Virtual Machine
pt: Desligar Máquina Virtual

en: Powers off the selected Virtual Machine
pt: Desliga a Máquina Virtual seleccionada

en: Start Virtual Machine
pt: Iniciar Máquina Virtual

en: Starts the selected Virtual Machine
pt: Inicia a Máquina Virtual seleccionada

en: Adjust your system volume
pt: Ajusta o volume do sistema

en: Maximize
pt: Maximizar

en: Tile Windows
pt: Criar mosaico das janelas

en: Tile All Windows in Current Viewport
pt: Criar mosaico de todas as janelas

en: Cascade Windows
pt: Janelas em cascata

en: Cascade your Windows
pt: Janelas em cascata

en: Restore Windows
pt: Restaurar janelas

en: Restore Windows to their Previous Positions
pt: Restaurar janelas nas suas posições anteriores

en: Actions you can do to your screens.
pt: Acções que pode fazer aos seus ecrãs

en: Current Desktop
pt: Ambiente de Trabalho Actual

en: Everything on the Current Desktop
pt: Tudo no Ambiente de Trabalho actual

en: Current Window
pt: Janela actual

en: The Currently Active Window
pt: A janela activa actualmente

en: Current Application
pt: Aplicação actual

en: The Currently Active Application
pt: A aplicação activa actualmente

en: Previous Window
pt: Janela Anterior

en: The Previously Active Window
pt: A janela seleccionada anteriormente

en: Previous Application
pt: Aplicação anterior

en: The Previously Active Application
pt: A aplicação anteriormente seleccionada

en: New Zim page
pt: Nova página Zim

en: Create new page in Zim
pt: Criar nova páginas em Zim

en: Open Zim page
pt: Abrir página Zim

en: Open selected page in Zim
pt: Abrir página selecionada em Zim

en: Zim pages
pt: Páginas Zim

en: Zim Desktop Wiki pages
pt: Páginas de Zim Desktop Wiki
