do-plugins - en to tr translation catalogue (579 entries)

en: Assign Alias...
tr: Rumuz Ata...

en: Give an item an alternate name.
tr: Bir öğeye öteki bir ad ver.

en: Delete Alias
tr: Rumuzu Sil

en: Deletes an alias.
tr: Bir rumuz siler.

en: Alias items
tr: Rumuz öğeleri

en: Aliased items from Do's universe.
tr: Do evreninden rumuzlanan öğeler.

en: Extract archive
tr: Arşivi aç

en: Extract an archive to a given folder
tr: Bir arşivi verilen bir klasöre aç

en: Create archive
tr: Arşiv Oluştur

en: Create an archive with the selected item
tr: Seçilen öğe ile bir arşiv oluştur

en: Browse Artists
tr: Söyleyenleri Araştır

en: Browse Music by Artist
tr: Müziği Söyleyenlere göre Araştır

en: Browse Albums
tr: Albümleri Araştır

en: Browse Music by Album
tr: Müziği Albümlere göre Araştır

en: Browse Podcasts
tr: Podcast'lere Gözat

en: Browse Podcasts by Publisher
tr: Yayıncıya göre Podcast'lere Gözat

en: Browse Videos
tr: Videoları Araştır

en: Browse All Videos
tr: Tüm Videoları Araştır

en: Add to Play Queue
tr: Çalma Listesine Ekle

en: Add media to play queue
tr: Çalma kuyruğuna ortam ekle

en: Banshee Media
tr: Banshee Ortamı

en: Indexes Media from Banshee Media Player
tr: Banshee Ortam Yürütücüsü'nden Ortamları İndeksler

en: All Music by
tr: Tüm Müzik:

en: Next
tr: Sonraki

en: Play next track
tr: Sonraki parçayı çal

en: Pause
tr: Duraklat

en: Pause playing track
tr: Çalan parçayı duraklat

en: Play
tr: Çal

en: Play from your Banshee Collection
tr: Banshee Koleksiyonunuzdan Çalın

en: Previous
tr: Önceki

en: Play previous track
tr: Önceki parçayı çal

en: Search Banshee Media
tr: Banshee Ortamını Ara

en: Search your entire Banshee collection
tr: Bütün Banshee koleksiyonunuzu arayın

en: Choose BibTeX file
tr: BibTeX dosyası seç

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select A File
tr: Bir Dosya Seçin

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select your documents folder
tr: Belgeler klasörünüzü seçin

en: Choose documents folder
tr: Belgeler klasörünü seç

en: ClawsMail contacts
tr: ClawsMail kişileri

en: Contacts in ClawsMail address book
tr: ClawsMail adres defterindeki kişiler

en: Primary Email
tr: Birincil Eposta

en: Email
tr: Eposta

en: Other email
tr: Diğer eposta

en: Other
tr: Diğer

en: Clip
tr: Kırp

en: Create a clip with Cl.ickable
tr: Cl.ickable ile bir kırpma oluştur

en: Cl.ickable Clips
tr: Cl.ickable Kırpmaları

en: Opens your cl.ickable clips
tr: Cl.ickable kırpmalarınızı açar

en: Cl.ickable Items
tr: Cl.ickable Öğeleri

en: Usefull Cl.ickable Items
tr: Kullanışlı Cl.ickable Öğeleri

en: username1
tr: kullanıcıadı1

en: Search Confluence
tr: Kalabalığı Ara

en: Searches Confluence and returns results to Do
tr: Kalabalığı Arar ve sonuçları Do'ya geri gönderir

en: Del.icio.us Tags
tr: Del.icio.us Etiketleri

en: Organizes your del.icio.bookmarks by tag
tr: Del.icio.us yer imlerinizi etiketlerinize göre düzenler

en: Untagged del.ico.us bookmarks
tr: Etiketlenmemiş del.icio.us yer imleri

en: del.icio.us bookmarks tagged with {0}
tr: {0} ile etiketlenmiş del.icio.us yer imleri

en: Del.icio.us bookmarks
tr: Del.icio.us yer imleri

en: Indexes your del.icio.us bookmarks
tr: Del.icio.us yer imlerinizi indeksler

en: Search del.icio.us
tr: del.icio.us'ta Ara

en: del.icio.us tag search
tr: del.icio.us etiket araması

en: Open
tr: Aç

en: Open a removable volume
tr: Taşınabilir bir birim aç

en: Unmount
tr: Ayır

en: Unmount volume
tr: Birimi ayır

en: Mount
tr: Bağla

en: Mount volume
tr: Birimi bağla

en: Play Slideshow
tr: Slayt Gösterisini Oynat

en: Plays a slideshow of images in a folder.
tr: Bir klasördeki görüntülerin bir slayt gösterisini oynatır.

en: Epiphany Bookmarks
tr: Epiphany Yer İmleri

en: Indexes your Epiphany bookmarks.
tr: Epiphany yer imlerinizi indeksler.

en: Work Phone
tr: İş Telefonu

en: Home Phone
tr: Ev Telefonu

en: Mobile Phone
tr: Cep Telefonu

en: Evolution Contacts
tr: Evolution Kişileri

en: Address
tr: Adres

en: Show hidden files
tr: Gizli dosyaları göster

en: Folder
tr: Klasör

en: Depth
tr: Derinlik

en: Delete File
tr: Dosyayı Sil

en: Deletes a file or folder.
tr: Bir klasörü ya da dosya siler.

en: Choose a folder to index
tr: İndekslemek için bir klasör seç

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Choose folder
tr: Klasör seç

en: Rename file...
tr: Dosyayı yeniden adlandır...

en: Renames a file.
tr: Bir dosyayı yeniden adlandırır.

en: Create New Folder
tr: Yeni Klasör Oluştur

en: Creates an new folder.
tr: Yeni bir klasör oluşturur.

en: Move to...
tr: Taşı...

en: Moves a file or folder to another location.
tr: Bir dosyayı ya da klasörü başka bir yere taşır.

en: Move to Trash
tr: Çöpe Taşı

en: Moves a file or folder to the trash
tr: Bir dosyayı ya da klasörü çöpe taşır

en: Recent Files
tr: Son Dosyalar

en: Finds recently-opened files.
tr: Son açılan dosyaları bulur.

en: Copy to...
tr: Kopyala...

en: Copies a file or folder to another location.
tr: Bir dosya ya da klasörü başka bir yere kopyalar.

en: Files and Folders
tr: Dosyalar ve Klasörler

en: Catalogs important files and folders for quick access.
tr: Hızlı erişim için dosyaları ve klasörleri kataloğa dizer.

en: Create New File
tr: Yeni Dosya Oluştur

en: Creates an new, empty file.
tr: Yeni, boş bir dosya oluşturur.

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Firefox Bookmarks
tr: Firefox Yer İmleri

en: Finds Firefox bookmarks in your default profile.
tr: Öntanımlı profilinizde Firefox yer imlerinizi bulur.

en: Do needs your authorization in order to upload photos to your flickr account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
tr: Do, flickr hesabınıza fotoğraf göndermek için yetkilendirmenize gerek duyuyor. "Yetkilendir" düğmesine bir tarayıcıda açmak için dokunun ve Do'yu yetkilendirin.

en: <b>Account</b>
tr: <b>Hesap</b>

en: _Authorize
tr: _Yetkilendir

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Private
tr: Özel

en: Visible to friends
tr: Arkadaşlar görebilir

en: Visible to family
tr: Aile görebilir

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Public
tr: Genel

en: <b>Viewing permissions</b>
tr: <b>İzinler görüntüleniyor</b>

en: Default tags to use on images posted with Do. Seperate tags with a space; for multiple word tags use quotes. ex.) concert "Mars Volta" Omar
tr: Do ile gönderilen görüntülerde kullanılabilir varsayılan etiketler. Etiketleri bir boşlukla ayırın; çok kelimeli etiketlerde çift tırnak kullanın. örn.) konser  "Şebnem Ferah" Tekirdağ

en: <b>Tags</b>
tr: <b>Etiketler</b>

en: Upload photo
tr: Fotoğraf yükle

en: Upload one or more photos to Flickr
tr: Flickr'a bir ya da daha çok fotoğraf yükle

en: Account
tr: Hesap

en: Click to compete authorization
tr: Yetkilendirmeyi tamamlamak için tıklayın

en: Thank you {0} for allowing Do access to Flickr.
tr: Do'ya Flickr erişim izni verdiğiniz için teşekkürler {0}.

en: Define
tr: Tanımla

en: Define a given word.
tr: Verilen bir kelimeyi tanımla.

en: Current window
tr: Gezilen pencere

en: Take a screenshot of the current window.
tr: Şu anki pencerenin bir ekran görüntüsünü al.

en: Whole screen
tr: Bütün ekran

en: Take a screenshot of the entire screen.
tr: Bütün ekranın bir görüntüsünü al.

en: {0}-second delay
tr: {0}-saniye gecikmeli

en: Wait {0} second before taking the screenshot. | Wait {0} seconds before taking the screenshot.
tr[0]: Ekran görüntüsü almadan önce {0} saniye bekle.

en: Take screenshot
tr: Ekran görüntüsü al

en: Takes a screenshot with optional delay.
tr: İstenilen gecikme ile bir ekran görüntüsü alır.

en: GNOME Screenshot Items
tr: GNOME Ekran Görüntüsü Öğeleri

en: Whole screen or current window.
tr: Bütün ekran ya da şu anki pencere.

en: GNOME Session Commands
tr: GNOME Oturum Komutları

en: Log out, Shutdown, Restart, etc.
tr: Çıkış, Kapat, Yeniden Başlat, vs.

en: Log Out
tr: Çıkış

en: Close your session and return to the login screen.
tr: Oturumunuz kapatın ve giriş ekranına dönün.

en: Shutdown
tr: Kapat

en: Turn your computer off.
tr: Bilgisayarınızı kapatın.

en: Hibernate
tr: Uyku Kipi

en: Put your computer into hibernation mode.
tr: Bilgisayarınızı uyku kipine alır.

en: Suspend
tr: Askıya Al

en: Put your computer into suspend mode.
tr: Bilgisayarınızı askı kipine alır.

en: Restart
tr: Yeniden başlat

en: Restart your computer.
tr: Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

en: Lock Screen
tr: Ekranı Kilitle

en: Lock your screen.
tr: Ekranınızı kilitleyin.

en: Open Profile
tr: Profil Aç

en: Opens a GNOME Terminal with the selected profile.
tr: Seçilen profil ile bir GNOME Uçbirimi açar.

en: Open Terminal Here
tr: Uçbirimi Burada Aç

en: Opens a GNOME Terminal in a given location.
tr: Verilen bir yer içinde bir GNOME Uçbirimi açar.

en: Run in Terminal
tr: Uçbirimde Çalıştır

en: Runs a command in GNOME Terminal.
tr: GNOME Uçbirimi'nde bir komut çalıştırır.

en: GNOME Terminal Profiles
tr: GNOME Uçbirim Profilleri

en: Indexes your GNOME Terminal profiles.
tr: GNOME Uçbirim profillerinizi indeksler.

en: Unnamed Profile
tr: Adlandırılmamış Profil

en: GNOME Terminal Profile
tr: GNOME Uçbirim Profili

en: Perform a calculation using Google Calculator.
tr: Google Hesap Makinesi ile bir hesaplama gerçekleştirin.

en: Google Calculator could not evaluate the expression.
tr: Google Hesap Makinesi matematik ifadeyi değerlendiremedi.

en: E-Mail:
tr: E-posta:

en: Google Calendars
tr: Google Takvimleri

en: Indexes your Google Calendars
tr: Google Takvimleri'nizi indeksler

en: All Events
tr: Tüm Olaylar

en: An error has occurred in {0}
tr: {0} içinde bir hata oluştu

en: View Event
tr: Olayı Görüntüle

en: Open event in browser
tr: Olayı tarayıcıda aç

en: View Calendar
tr: Takvimi Görüntüle

en: Open calendar in browser
tr: Takvimi tarayıcıda aç

en: Google Calendar
tr: Google Takvim

en: Search Events
tr: Olayları Ara

en: Search Google Calendar for Events
tr: Google Takvim'de Olayları Ara

en: Failed to connect to GCal service
tr: GCal hizmetine bağlanılamadı

en: New Event
tr: Yeni Olay

en: Create a new event in Google Calendar
tr: Google Takvim'de yeni bir olay oluştur

en: Primary Phone
tr: Birincil Telefon

en: Home Email
tr: Ev Eposta

en: Work Email
tr: İş Eposta

en: Primary Address
tr: Birincil Adres

en: Home Address
tr: Ev Adresi

en: Work Address
tr: İş Adresi

en: An error occurred connecting to google, are your credentials valid?
tr: Google'a bağlanılırken bir hata oluştu, kimlik bilginiz geçerli mi?

en: Missing login credentials. Please set login information in plugin configuration.
tr: Oturum açma kimlik bilgisi eksik. Lütfen eklenti yapılandırmasından oturum açma bilgisini ayarlayın.

en: GMail Contacts
tr: GMail Kişileri

en: Index your GMail contacts
tr: GMail kişilerini indeksle

en: Uploading failed.
tr: Yükleme başarısız.

en: An error occurred when uploading files to Google Docs.
tr: Google Belgeler'e dosyalar yüklenirken bir hata oluştu.

en: Deleting failed.
tr: Silme başarısız oldu.

en: An error occurred when deleting the document at Google Docs.
tr: Google Belgeler'de belge silinirken bir hata oluştu.

en: Document deleted.
tr: Belge silindi.

en: The document '{0}' has been successfully moved into Trash at Google Docs.
tr: '{0}' belgesi başarıyla Google Belgeler'deki Çöp'e başarıyla taşındı.

en: Google Docs Presentation
tr: Google Belgeleri Sunum

en: Google Docs
tr: Google Belgeler

en: Indexes your documents stored at Google Docs
tr: Google Belgeler'de saklanan belgelerinizi indeksler

en: Google Docs Generic Document
tr: Google Belgeleri Genel Belgesi

en: Google Docs Text Document
tr: Google Belgeler Metin Belgesi

en: Google Docs PDF Document
tr: Google Belgeler PDF Belgesi

en: Delete Document
tr: Belgeyi Sil

en: Move a document into Trash at Google Docs
tr: Bir belgeyi Google Belgeler'deki Çöp'e taşı.

en: Upload Document
tr: Belge Yükle

en: Upload a document to Google Docs
tr: Google Belgeler'e bir belge yükle

en: Google Docs Spreadsheet
tr: Google Belgeleri Hesap Çizelgesi

en: Map
tr: Harita

en: Map a location or route in Google maps.
tr: Bir yeri haritalar ve rotasını Google haritalarında gösterir

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Go directly to Google Search page
tr: Doğrudan Google Arama sayfasına git

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Show search results in Do
tr: Do'da arama sonuçlarını göster

en: Show Search page link as first result
tr: İlk sonuç olarak Arama sayfası bağlantısını göster

en: <b>Google Search</b>
tr: <b>Google Arama</b>

en: Apply to Google Search page link
tr: Google Arama sayfası bağlantısına uygula

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Do not filter my search results.
tr: Arama sonuçlarımı süzme.

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use moderate filtering
tr: Orta süzgeç kullan

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use strict filtering
tr: Sıkı süzgeç kullan

en: <b>SafeSearch Preferences</b>
tr: <b>Güvenli Arama Yeğlenenleri</b>

en: Search Google
tr: Google'da Ara

en: Allows you to perform Google Searches from Do
tr: Google Aramalarını Do'dan gerçekleştirmenize izin verir

en: I'm Feeling Lucky!
tr: Kendimi Şanslı Hissediyorum!

en: Searches Google and takes you to the first result
tr: Google'da arar ve sizi ilk sonuca götürür

en: If you have an ImageShack account, a registration code allows you to save images to the My Images sections of your account.
    
    Please log-in to your ImageShack account before getting your registration code.
tr: ImageShack hesabınız varsa, bir kayıt kodu görüntülerinizi hesabınızdaki Görüntülerim bölümüne kaydetmenize izin verir.
    
    Kayıt kodunuzu almadan önce lütfen ImageShack hesabınıza girin.

en: _Registration Code
tr: _Kayıt Kodu

en: _Get Registration Code
tr: _Kayıt Kodunu Al

en: <b>Registration Code</b>
tr: <b>Kayıt Kodu</b>

en: Upload to ImageShack
tr: ImageShack'a Yükle

en: Uploads the image to ImageShack.
tr: Görüntüyü ImageShack'a yükle.

en: ImageShack exception:
tr: ImageShack kural dışı durumu:

en: File size exceeds ImageShack's 1.5MB limit.
tr: Dosya boyutu ImageShack'ın 1.5MB sınırını aşıyor.

en: Parsed url was empty. ImageShack has probably changed its format.
tr: Ayrıştırılan adres boştu. ImageShack muhtemelen onun biçimini değiştirdi.

en: Do is uploading your image... Please wait a moment...
tr: Do görüntünüzü yüklüyor... Lütfen bir süre bekleyin...

en: Unable to upload image to ImageShack at this time.
tr: Şu an ImageShack'a görüntü yüklenemedi.

en: Search Launchpad
tr: Launchpad'te Ara

en: Search Launchpad properties.
tr: Launchpad özelliklerini ara.

en: Locate Files
tr: Dosyaların Yerini Belirle

en: Search your filesystem using locate.
tr: Yer belirleme kullanarak dosya sisteminizi arayın.

en: Manual pages (man)
tr: Kılavuz sayfaları (man)

en: Search and read help documentation (man)
tr: Yardım belgelemesini ara ve oku (man)

en: Read manual page (man)
tr: Kılavuz sayfasını oku (man)

en: Look up and read a manual page.
tr: Bir kılavuz sayfasına bak ve oku.

en: Show friend status updates
tr: Arkadaş durum güncellemelerini göster

en: <b>General</b>
tr: <b>Genel</b>

en: Failed to fetch file from {0}
tr: {0} yerinden dosya getirme başarısız

en: Twitter encountered an error in {0}. {1}
tr: Twitter {0} içinde bir hata ile karşılaştı. {1}

en: Unable to post tweet. Check your login settings. If you are behind a proxy make sure that the settings in /system/http_proxy are correct.
tr: Twitter'a gönderi yapılamadı. Oturum açma ayarlarınızı denetleyin. Bir vekil sunucu arkasındaysanız /system/http_proxy içindeki ayarlarınızın doğruluğundan emin olun.

en: Microblog friends
tr: Mikroblog arkadaşları

en: Indexes your microblog friends
tr: Mikroblog arkadaşlarınızı indeksler

en: New direct message from {0}
tr: Yeni doğrudan ileti gönderen: {0}

en: Post failed
tr: Gönderi başarısız

en: Post Successful
tr: Gönderi Başarılı

en: Failed to post '{0}' to {1}
tr: {1} kullanıcısına '{0}' gönderilemedi

en: '{0}' sucessfully posted to {1}
tr: {1} kullanıcısına '{0}' başarıyla gönderildi

en: Post to {0}
tr: Gönderilecek: {0}

en: Update {0} status
tr: {0} durumunu güncelle

en: Connect with NX
tr: NX ile bağlan

en: NX Host
tr: NX Makinesi

en: NX Hosts
tr: NX Makineleri

en: Parses nx sessions
tr: Nx oturumlarını ayrıştırır

en: Search Web
tr: Ağ'da Ara

en: Searches the web using OpenSearch plugins.
tr: AçıkArama eklentilerini kullanarak Ağ'da arar.

en: Opera Bookmarks
tr: Opera Yer İmleri

en: Indexes your Opera 6 bookmarks
tr: Opera 6 yer imlerinizi indeksler

en: Supported Codes
tr: Desteklenen Kodlar

en: <b>Pastebin Provider</b>
tr: <b>Yapıştırma Kutusu Sağlayıcı</b>

en: Send to Pastebin
tr: Yapıştırma Kutusu'na Gönder

en: Sends the text to Pastebin.
tr: Metni Yapıştırma Kutusu'na gönderir.

en: Parsed url was empty. Lodge It has probably changed its format.
tr: Ayrıştırılan adres boş. Lodge muhtemelen biçimini değiştirdi.

en: Set status
tr: Durumu ayarla

en: Set pidgin status message
tr: Pidgin durum iletisini ayarla

en: Pidgin Statuses
tr: Pidgin Durumları

en: Saved Pidgin statuses
tr: Kaydedilmiş Pidgin durumları

en: Pidgin Buddies
tr: Pidgin Dostları

en: Buddies on your Pidgin buddy list.
tr: Pidgin dost listesindeki dostlarınız.

en: Pidgin Accounts
tr: Pidgin Hesapları

en: Available Pidgin IM Accounts
tr: Kullanılır Pidgin Anlık İleti Hesapları

en: Sign on
tr: Oturumu aç

en: Enable pidgin account
tr: Pidgin hesabını etkinleştir

en: Sign off
tr: Oturumu kapat

en: Disble pidgin account
tr: Pidgin hesabını etkisizleştir

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Available
tr: Uygun

en: Busy
tr: Meşgul

en: Invisible
tr: Görünmez

en: Away
tr: Uzakta

en: Unknown Status
tr: Bilinmeyen Durum

en: Chat
tr: Sohbet

en: Send an instant message to a friend.
tr: Bir arkadaşa anlık bir ileti gönder.

en: Application Key
tr: Uygulama Anahtarı

en: <i>Verify and save your account information</i>
tr: <i>Hesap bilginizi doğrulayın ve kaydedin</i>

en: Message posted
tr: İleti gönderildi

en: Message posting failed
tr: İleti gönderimi başarısız

en: Cannot connect to the Ping.FM API server, or the server responds with an error.
tr: Ping.FM API sunucusuna bağlanılamıyor ya da sunucu bir hata veriyor.

en: Your {0} message has been successfully posted to {1}
tr: {0} iletiniz {1} kullanıcısına başarıyla gönderildi

en: Your message has been successfully posted to all {0} services
tr: İletiniz tüm {0} hizmete başarıyla gönderildi

en: Microblog
tr: Mikroblog

en: Status
tr: Durum

en: Error occurred in service response
tr: Hizmet yanıtında hata oluştu

en: Web service group supported by Ping.FM
tr: Ping.FM tarafından desteklenen ağ hizmet grubu

en: Web service supported by Ping.FM
tr: Ping.FM tarafından desteklenen ağ hizmeti

en: Post via Ping.FM
tr: Ping.FM aracılığıyla gönder

en: Post a text message as microblog or status update to your social network
tr: Sosyal ağınıza mikroblog ya da durum güncellemesi olarak bir metin gönderin

en: Failed to connect to Ping.FM service
tr: Ping.FM hizmetine bağlanılamadı

en: Ping.FM Services
tr: Ping.FM Hizmetleri

en: Web services suppported by Ping.FM
tr: Ping.FM tarafından desteklenen Ağ hizmetleri

en: Start new PuTTY session (host {0})
tr: Yeni PuTTY oturumuna başla (makina {0})

en: PuTTY sessions
tr: PuTTY oturumları

en: PuTTY saved sessions
tr: PuTTY kaydedilmiş oturumları

en: Connect with PuTTY
tr: PuTTY ile bağlan

en: Create new conenction with PuTTY
tr: PuTTY ile yeni bağlantı oluştur

en: Submit Quote
tr: Alıntı Gönder

en: Sends text to Quote service.
tr: Metni Alıntı hizmetine gönderir.

en: Do needs your authorization in order to manage tasks in your Remember The Milk account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
tr: Do, Remember The Milk hesabınızdaki görevleri yönetmek için yetkilendirmenize gerek duyuyor.  Bir tarayıcı açmak ve Do'yu yetkilendirmek için "Yetkilendir" düğmesine dokunun.

en: For overdue task(s)
tr: Gecikmiş görev(ler) için

en: When actions (e.g. rename) are completed
tr: Eylemler tamamlandığında (örn. yeniden adlandırma)

en: <b>Notification</b>
tr: <b>Bildirim</b>

en: You can enter some advanced search operators here to limit the tasks Do indexes. E.g. "priority:1 AND status:incomplete" will force Do to only index all incomplete tasks with high priority.
tr: Do'nun görevleri indekslemesini sınırlaması için buraya bazı gelişmiş arama işleçleri girebilirsiniz. Örn. "öncelik:1 VE durum:tamamlanmamış", Do'nun tüm tamamlanmamış ve en yüksek öncelikteki görevleri indekslemesini sağlayacak.

en: <b>Filter</b>
tr: <b>Süzgeç</b>

en: A webpage from Remember The Milk should be opened in your web browser now. Please follow the instructions there and come back to complete the authrozation by clicking the button below.
tr: Remember The Milk'ten bir sayfanın tarayıcınızda şu an açılmış olmalı. Lütfen oradaki yönergeleri izleyin ve aşağıdaki yetkilendirme düğmesine tıklayarak tamamlamak için yeniden buraya gelin.

en: Complete authorization
tr: Yetkilendirmeyi tamamla

en: Fail to complete authorization.
tr: Yetkilendirme tamamlanamadı.

en: Authorize again
tr: Yeniden yetkilendir

en: Thank you {0}, RTM plugin is now authorized to operate on your account.
tr: Teşekkür ederiz {0}, RTM eklentisi artık hesabınızda çalışabilmek için yetkilendirildi.

en: Uncomplete
tr: Tamamlanmadı

en: Mark a selected task as "incomplete".
tr: Seçilen bir görevi "tamamlanmadı" olarak imle.

en: Delete
tr: Sil

en: Delete a selected task from Remember The Milk
tr: Seçilen bir görevi Remember The Milk'ten sil

en: {0} Task Overdue | {0} Tasks Overdue
tr[0]: {0} Görev Gecikmiş

en: Task Deleted
tr: Görev Silindi

en: The selected task has been successfully deleted from your Remember The Milk task list
tr: Seçilen görev Remember The Milk görev listesinden başarıyla silindi

en: Task Completed
tr: Görev Tamamlandı

en: The selected task in your Remember The Milk task list has been marked as completed.
tr: Remember The Milk görev listenizdeki seçilen görev tamamlandı olarak imlendi.

en: High
tr: Yüksek

en: High Priority
tr: Yüksek Öncelik

en: Medium
tr: Orta

en: Medium Priority
tr: Orta Öncelik

en: Low
tr: Düşük

en: Low Priority
tr: Düşük Öncelik

en: None
tr: Hiçbiri

en: No Priority
tr: Öncelik Yok

en: Up
tr: Yukarı

en: Increase the priority
tr: Önceliği arttır

en: Down
tr: Aşağı

en: Decrease the priority
tr: Önceliği azalt

en: Priority Changed
tr: Öncelik Değişti

en: The priority of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
tr: Remember The Milk görev listenizdeki seçilen görevin önceliği değişti.

en: Due Date/Time Changed
tr: Son Tarih/Zaman Değişti

en: The due date/time of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
tr: Remember The Milk görev listenizdeki seçilen görevin son tarihi/zamanı değişti.

en: Task Moved
tr: Görev Taşındı

en: Task Renamed
tr: Görev Yeniden Adlandırıldı

en: Task Postponed
tr: Görev Ertelendi

en: The selected task in your Remember The Milk task list has been postponed
tr: Remember The Milk görev listenizdeki seçilen görev ertelendi.

en: Recurrence Pattern Changed
tr: Yineleme Örüntüsü Değişti

en: The recurrence pattern of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
tr: Remember The Milk görev listenizdeki seçilen görevin yineleme örüntüsü değişti.

en: Task Uncompleted
tr: Görev Tamamlanmadı

en: The selected task has been marked as "incomplete".
tr: Seçilen görev "tamamlanmadı" olarak imlendi.

en: Create a new task in Remember The Milk
tr: Remember The Milk'te yeni bir görev oluştur

en: Move a seleted task from one list to another
tr: Seçilen görevi bir listeden diğerine taşı

en: Complete
tr: Tamamlandı

en: Complete a selected task
tr: Seçilen bir görevi tamamla

en: Rename to...
tr: Yeniden adlandır...

en: Give the seleted task a new name
tr: Seçilen göreve yeni bir ad ver

en: Set Recurrence
tr: Yinelemeyi Ayarla

en: Sets a recurrence pattern for a task.
tr: Bir görev için bir yineleme örüntüsü ayarlar.

en: Postpone
tr: Ertele

en: Postpone a selected task in Remember The Milk
tr: Remember The Milk'te seçilen bir görevi ertele

en: Set Priority
tr: Önceliği Ayarla

en: Set the priority of a task
tr: Bir görevin önceliğini ayarla

en: Set Due Date/Time
tr: Son Tarihi/Zamanı Ayarla

en: Set the due date/time of a task
tr: Bir görevin son tarihini/zamanını ayarla

en: All music by
tr: Tüm müzik:

en: Add an item to Rhythmbox's play queue.
tr: Rhythmbox'un çalma kuyruğuna bir öğe ekle.

en: Browse Rhythmbox Music by Artist
tr: Rhythmbox Arşivini Söyleyene göre Araştır

en: Browse Rhythmbox Music by Album
tr: Rhythmbox Arşivini Albümlere göre Araştır

en: Play Current Track in Rhythmbox
tr: Şu anki Parçayı Rhythmbox'ta Çal

en: Pause Rhythmbox Playback
tr: Rhythmbox Çalışını Duraklat

en: Play Next Track in Rhythmbox
tr: Rhythmbox'ta Sonraki Parçayı Çal

en: Play Previous Track in Rhythmbox
tr: Rhythmbox'ta Önceki Parçayı Çal

en: Show Current Track
tr: Şimdiki Parçayı Göster

en: Show Notification of Current Track in Rhythmbox
tr: Rhythmbox'taki Şimdiki Parçanın Bildirimini Göster

en: Mute
tr: Sessiz

en: Mute Rhythmbox Playback
tr: Rhythmbox Çalışının Sesini Kapat

en: Unmute
tr: Sesli

en: Unmute Rhythmbox Playback
tr: Rhythmbox Çalışının Sesini Aç

en: Volume Up
tr: Sesi Yükselt

en: Increase Rhythmbox Playback Volume
tr: Rhythmbox Çalışının Sesini Yükselt

en: Volume Down
tr: Sesi Azalt

en: Decrease Rhythmbox Playback Volume
tr: Rhythmbox Çalışının Sesini Azalt

en: Play an item in Rhythmbox.
tr: Rhythmbox'ta bir öğe çal.

en: Rhythmbox Music
tr: Rhythmbox Müzik Çalar

en: Provides access to artists and albums from Rhythmbox.
tr: Rhythmbox'tan söyleyenlere ve albümlere erişim sağlar.

en: OPML feed file
tr: OPML besleme dosyası

en: Timeout (in seconds)
tr: Zaman aşımı (sn.)

en: Cache duration (in minutes)
tr: Bellek süresi (dakika)

en: Explore Shelf
tr: Rafa Bak

en: Get a list of everything in your shelf
tr: Raftaki her şeyin bir listesini al

en: Remove From Shelf
tr: Raftan Kaldır

en: Remove Selected Item From Shelf
tr: Seçilen Ögeyi Raftan Kaldır

en: Add To Shelf
tr: Rafa Kaldır

en: Add Selected Item to Shelf
tr: Seçilen Ögeyi Rafa Kaldır

en:  Shelf
tr:  Raf

en: Your {0} shelf items.
tr: {0} rafınız

en: Shelf Items
tr: Raf Ögeleri

en: Your Shelf Items
tr: Raftaki Ögeleriniz

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Load items in background
tr: Öğeleri artalanda yükle

en: Comma-seperated list of radios to load
tr: Yüklenecek virgülle ayrılmış radyoların listesi

en: Host-name of SqueezeCenter server
tr: SqueezeCenter sunucusunun makine adı

en: Port of the SqueezeCenter server cli interface
tr: SqueezeCenter sunucusunun cli arayüzü kapısı

en: Port of the SqueezeCenter server web interface
tr: SqueezeCenter sunucusunun ağ arayüzü kapısı

en: Load artist, albums and radio in the background when loading DO. 
    If set to unchecked, these items are loaded when DO is loading causing a delay until all items are loaded.
tr: Sanatçıları, albümleri ve radyoyu, DO yüklenirken arkaplanda yükle. 
    Eğer seçili ayarlanmazsa, bu öğeler tümü yüklenene kadar DO'nun yüklenmesinin gecikmesine sebep olacak.

en: Connect with SSH
tr: SSH ile bağlan

en: SSH Host
tr: SSH Makinası

en: SSH Hosts
tr: SSH Makinaları

en: Parses ssh-config
tr: SSH yapılandırmasını ayrıştırır

en: Command for start/stop services (gksudo, etc):
tr: Hizmetleri başlatmak/durdurmak için komut (gksudo, vs):

en: Services to control:
tr: Kontrol edilecek hizmetler:

en: System Services
tr: Sistem Hizmetleri

en: List of all System Services
tr: Tüm Sistem Hizmetlerinin Listesi

en: {0} service
tr: {0} hizmeti

en: Control system {0} service
tr: Sistemin {0} hizmetini kontrol et

en: Choose the file to open
tr: Açılacak bir dosya seçin

en: Selected invalid file!
    Should be executable.
tr: Seçilen geçersiz dosya!
    Çalıştırılabilmelidir.

en: Category
tr: Kategori

en: Create a new task
tr: Yeni bir görev oluştur

en: Create a new task in Tasque
tr: Tasque'de yeni bir görev oluştur

en: Append to...
tr: Uygula...

en: Appends text to a selected file.
tr: Metinden seçilmiş bir dosyaya uygular.

en: Make Tiny Url
tr: Adresi Kısacık Yap

en: Creates a TinyUrl from an unwieldy mess.
tr: Bir karman çormanlıktan Kısacık bir Adres oluştur.

en: Use note content as note title when no title is specified.
tr: Not içeriğini başlık belirtilmemişse not başlığı olarak kullan.

en: <b>Default New Note Title</b>
tr: <b>Öntanımlı Yeni Not Başlığı</b>

note: Container child vbox3.Gtk.Box+BoxChild
en: First pane is content, second pane is title.
tr: İlk panel içerik, ikinci panel ise başlık.

note: Container child vbox3.Gtk.Box+BoxChild
en: First pane is title, second pane is content.
tr: İlk panel başlık, ikinci panel ise içerik.

en: <b>New Note Title and Content Entry</b>
tr: <b>Yeni Not Başlığı ve İçerik Girişi</b>

en: New Tomboy Note
tr: Yeni Tomboy Notu

en: Create a new Tomboy note.
tr: Yeni bir Tomboy notu oluştur.

en: Tomboy Note Indexer
tr: Tomboy Not İndeksleyici

en: Loads Tomboy notes for searching.
tr: Tomboy notlarını aramak için yükler.

en: Search Tomboy Notes
tr: Tomboy notlarını ara

en: Searches contents of Tomboy notes.
tr: Tomboy notlarının içindekilerini arar.

en: Tomboy note
tr: Tomboy notu

en: Search with Tracker
tr: Tracker ile ara

en: Launches Tracker with the given query.
tr: Verilen sorguyu Tracker ile çalıştırır.

en: Translation Plugin Options
tr: Çeviri Eklentisi Seçenekleri

en: Translation Provider
tr: Çeviri Sağlayıcı

en: Default Source Language
tr: Öntanımlı Kaynak Dili

en: Default Web Interface Language
tr: Öntanımlı Ağ Arayüzü Dili

en: Enable / Disable Language
tr: Dili Etkinleştir / Etkisizleştir

en: Translate
tr: Çevir

en: Translates text
tr: Metni çevirir

en: Auto Detect (Recommended)
tr: Otomatik Algıla (Önerilen)

en: Arabic
tr: Arapça

en: Translate to Arabic
tr: Arapçaya çevir

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Translate to Bulgarian
tr: Bulgarcaya çevir

en: Catalon
tr: Katalonca

en: Translate to Catalon
tr: Kataloncaya çevir

en: Chinese (Simplified)
tr: Çince (Basitleştirilmiş)

en: Translate to Chinese (Simplified)
tr: Çinceye (Basitleştirilmiş) çevir

en: Chinese (Traditional)
tr: Çince (Geleneksel)

en: Translate to Chinese (Traditional)
tr: Çinceye (Geleneksel) çevir

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Translate to Croatian
tr: Hırvatçaya çevir

en: Czech
tr: Çekçe

en: Translate to Czech
tr: Çekçeye çevir

en: Danish
tr: Danca

en: Translate to Danish
tr: Dancaya çevir

en: Dutch
tr: Flemenkçe

en: Translate to Dutch
tr: Flemenkçeye çevir

en: English
tr: İngilizce

en: Translate to English
tr: İngilizceye çevir

en: Filipino
tr: Filipince

en: Translate to Filipino
tr: Filipinceye çevir

en: Finnish
tr: Fince

en: Translate to Finnish
tr: Finceye çevir

en: French
tr: Fransızca

en: Translate to French
tr: Fransızcaya çevir

en: German
tr: Almanca

en: Translate to German
tr: Almancaya çevir

en: Greek
tr: Yunanca

en: Translate to Greek
tr: Yunancaya çevir

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Translate to Hebrew
tr: İbraniceye çevir

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Translate to Hindi
tr: Hintçeye çevir

en: Indonesian
tr: Endonezya Dili

en: Translate to Indonesian
tr: Endonezyacaya çevir

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Translate to Italian
tr: İtalyancaya çevir

en: Japanese
tr: Japonca

en: Translate to Japanese
tr: Japoncaya çevir

en: Korean
tr: Korece

en: Translate to Korean
tr: Koreceye çevir

en: Latvian
tr: Leton Dili

en: Translate to Latvian
tr: Letonya diline çevir

en: Lithuanian
tr: Litvanya dili

en: Translate to Lithuanian
tr: Litvanya diline çevir

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Translate to Norwegian
tr: Norveççeye çevir

en: Polish
tr: Lehçe

en: Translate to Polish
tr: Lehçeye çevir

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Translate to Portuguese
tr: Portekizceye çevir

en: Romanian
tr: Romanca

en: Translate to Romanian
tr: Romenceye çevir

en: Russian
tr: Rusça

en: Translate to Russian
tr: Rusçaya çevir

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Translate to Serbian
tr: Sırpçaya çevir

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Translate to Slovak
tr: Slovakçaya çevir

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Translate to Slovenian
tr: Slovenceye çevir

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Translate to Spanish
tr: İspanyolcaya çevir

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Translate to Swedish
tr: İsveççeye çevir

en: Ukranian
tr: Ukraynaca

en: Translate to Ukranian
tr: Ukraynacaya çevir

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Translate to Vietnamese
tr: Vietnamcaya çevir

en: Vinagre Bookmarks
tr: Vinagre Yer İmleri

en: Indexes your Vinagre Bookmarks
tr: Vinagre Yer İmlerini İndeksler

en: Connect with VNC
tr: VNC ile bağlan

en: Take Snapshot
tr: Ekran Görüntüsü Al

en: Save the current state as a Snapshot
tr: Şimdiki durumu ekran görüntüsü olarak kaydet

en: Snapshot (
tr: Ekran Görüntüsü (

en: Power Off Virtual Machine
tr: Sanal Makineyi Kapat

en: Powers off the selected Virtual Machine
tr: Seçilen Sanal Makine'yi kapatır

en: Discard State
tr: Durumu Kaydetme

en: Restore VM state to current Snapshot
tr: Sanal Makine durumunu şimdiki Ekran Görüntüsü'ne geri yükle

en: Pause Virtual Machine
tr: Sanal Makine'yi duraklat

en: Pauses the selected Virtual Machine
tr: Seçilen Sanal Makine'yi duraklatır

en: Save Virtual Machine State
tr: Sanal Makine Durumu'nu Kaydet

en: Saves the state of the selected Virtual Machine
tr: Sanal Makine'nin durumunu kaydeder

en: VirtualBox VMs
tr: VirtualBox Sanal Makineleri

en: Virtual Machines created with VirtualBox
tr: VirtualBox ile oluşturulan Sanal Makineler

en: Start Virtual Machine
tr: Sanal Makine'yi Başlat

en: Starts the selected Virtual Machine
tr: Seçilen Sanal Makine'yi başlatır

en: Open in GUI
tr: Kullanıcı arayüzünde aç

en: Open in VirtualBox GUI
tr: VirtualBox Kullanıcı Arayüzü'nde aç

en: Start Headless
tr: Başlıksız başlat

en: Start in Headless mode
tr: Başlıksız kipte başlat

en: Resume Virtual Machine
tr: Sanal Makine'yi Devam Ettir

en: Resume the selected Virtual Machine
tr: Seçilen Sanal Makine'yi Devam Ettir

en: Decrease system volume
tr: Sistem sesini azalt

en: Increase system volume
tr: Sistem sesini yükselt

en: Mute Volume
tr: Sesi Kapat

en: Mute system volume
tr: Sistemin sesini kapat

en: Volume Actions
tr: Ses Eylemleri

en: Adjust your system volume
tr: Sistem sesinizi ayarlayın

en: Unmute Volume
tr: Sesi Aç

en: Unmute system volume
tr: Sistem sesini aç

en: Action Window
tr: Eylem Penceresi

en: Action a Window.
tr: Eylen bir Pencere

en: Maximize
tr: Ekranı kapla

en: Make a window consume the whole screen
tr: Bir pencere bütün ekranı kullansın

en: Minimize/Restore
tr: Küçült/Geri Yükle

en: Minimize/Restore a Window
tr: Bir Pencereyi Küçült/Geri Yükle

en: Close All
tr: Tümünü Kapat

en: Close your current window.
tr: Şimdiki pencerenizi kapatın.

en: Tile Windows
tr: Pencereleri Döşe

en: Tile All Windows in Current Viewport
tr: Şimdiki Görüntü Ekranında Tüm Pencereleri Döşe

en: Cascade Windows
tr: Pencereleri Basamakla

en: Cascade your Windows
tr: Pencerelerinizi Basamaklayın

en: Restore Windows
tr: Pencereleri Geri Yükle

en: Restore Windows to their Previous Positions
tr: Pencereleri Önceki Konumlarına Geri Yükle

en: Window Screen Items
tr: Pencere Ekranı Öğeleri

en: Actions you can do to your screens.
tr: Ekranlarınıza yapabileceğiniz eylemler.

en: Current Desktop
tr: Şimdiki Masaüstü

en: Everything on the Current Desktop
tr: Şimdiki Masaüstündeki Her Şey

en: Generic Window Items
tr: Genel Pencere Öğeleri

en: Useful Generically Understood Window Items
tr: Genellikle Anlaşılan Kullanışlı Pencere Öğeleri

en: Current Window
tr: Şimdiki Pencere

en: The Currently Active Window
tr: Şimdiki Etkin Pencere

en: Current Application
tr: Şimdiki Uygulama

en: The Currently Active Application
tr: Şimdiki Etkin Uygulama

en: Previous Window
tr: Önceki Pencere

en: The Previously Active Window
tr: Önceki Etkin Pencere

en: Previous Application
tr: Önceki Uygulama

en: The Previously Active Application
tr: Önceki Etkin Uygulama

en: Zim page in notebook:
tr: Not defterindeki Zim sayfası:

en: New Zim page
tr: Yeni Zim sayfası

en: Create new page in Zim
tr: Zim'de yeni bir sayfa oluştur

en: Open Zim page
tr: Zim sayfası aç

en: Open selected page in Zim
tr: Seçilen sayfayı Zim'de aç

en: Zim pages
tr: Zim sayfaları

en: Zim Desktop Wiki pages
tr: Zim Masaüstü Viki sayfaları
