Griffith 0.10-beta1 - en to cs translation catalogue (415 entries)

en: You have no movies in your database
cs: V databázi nemáte žádné filmy

en: You have seen all films in your collection!
cs: Viděli jste již všechny filmy ve sbírce!

en: subtitles
cs: titulky

en: This item is in use.
    Operation aborted!
cs: Tato položka je právě používána.
    Operace přerušena!

en: %s movie(s) in collection. %s movie(s) are shown by the filter. %s movie(s) loaned. You haven't seen %s movie(s)
cs: %s filmy v kolekci. %s filmy jsou  zobrazené podle filtru. %s půjčené filmy. Neshlédnuté %s filmy

en: Are you sure you want to create a new database?
    You will lose ALL your current data!
cs: Jste si jist, že chcete vytvořit novou databázi?
    Příjdete o VŠECHNA svá data!

en: Last chance!
    Do you confirm that you want
    to lose your current data?
cs: Poslední šance!
    Potvrdíte, že chcete přijít o všechna stávající data?

en: This is development version of Griffith.
    Upgrade path from dev. versions may not be provided.
    Please make sure you have a backup!
    
    Do you want to proceed?
cs: Toto je vývojová verze programu Griffith.
    Aktualizační cesta z vývojových verzí nemusí být poskytnuta.
    Prosím, ujistěte se, že máte zálohu!
    
    Přejete si pokračovat?

en: Main Authors
cs: Hlavní autoři

en: Programmers
cs: Programátoři

en: Logo, icon and general artwork
cs: Logo, ikona a celkový vzhled

en: See TRANSLATORS file
cs: Zobrazit PŘEKLADATELSKÝ soubor

en: This program is released under the GNU
cs: Program je uvolněn pod licencí GNU

en: Add a new movie
cs: Přidat nový film

en: Edit movie
cs: Upravit film

en: Movie information has been updated
cs: Informace o filmu byly upraveny

en: No results
cs: Žádné výsledky

en: You should fill the original title
    or the movie title.
cs: Musíte vyplnit originální název
    nebo název filmu.

en: Language:
cs: Jazyk:

en: Movie with that title already exists, are you sure you want to add?
cs: Film s tímto titulem již existuje, opravdu jej chcete přidat?

en: is equal to
cs: se rovná

en: is not equal to
cs: se nerovná

en: starts with
cs: začíná s

en: doesn't start with
cs: nezačíná s

en: contains
cs: obsahuje

en: doesn't contain
cs: neobsahuje

en: like
cs: rád

en: not like
cs: nerad

en: ignore
cs: ignorovat

en: with
cs: s

en: without
cs: bez

en: require
cs: vyžaduje

en: in
cs: v

en: not in
cs: ne v

en: loaned to
cs: půjčený

en: loan history
cs: historie půjčování

en: Name is empty
cs: Název je prázdný

en: Cannot save search conditions
cs: Nemohu uložit vyhledávací filtr

en: Search conditions saved
cs: Vyhledávací filtr uložen

en: Save Griffith backup
cs: Uložit zálohu Griffithu

en: File exists. Do you want to overwrite it?
cs: Soubor existuje. Chtete jej přepsat?

en: Error creating backup
cs: Chyba při vytváření zálohy

en: Backup has been created
cs: Záloha byla vytvořena

en: Restore Griffith backup
cs: Obnovit Griffith ze zálohy

en: Can't read backup file
cs: Nemohu přečíst záložní soubor

en: Backup restored
cs: Záloha obnovena

en: Select image
cs: Vybrat obrázek

en: Cover generated by Griffith v
cs: Obal generován Griffithem v

en: Released Under the GNU/GPL License
cs: Uvolněno pod licencí GNU/GPL

en: Original Title
cs: Originální název

en: Title
cs: Název

en: Director
cs: Režisér

en: Running Time
cs: Délka

en: Country
cs: Země

en: Genre
cs: Styl

en: Brazilian Portuguese
cs: Brazilsko portugalsky

en: Bulgarian
cs: Bulharsky

en: Catalan
cs: Katalánsky

en: Czech
cs: Česky

en: Danish
cs: Dánština

en: Dutch
cs: Holandština

en: English
cs: Anglicky

en: Estonian
cs: Estonština

en: French
cs: Francouzsky

en: German
cs: Německy

en: Greek
cs: Řečtina

en: Hungarian
cs: Maďarsky

en: Indonesian
cs: Indonézština

en: Italian
cs: Italsky

en: Japanese
cs: Japonština

en: Korean
cs: Korejsky

en: Norwegian Bokmal
cs: Norština Bokmal

en: Polish
cs: Polsky

en: Portuguese
cs: Portugalsky

en: Russian
cs: Ruština

en: Simplified Chinese
cs: Zjednodušená čínština

en: Slovak
cs: Slovenština

en: Spanish
cs: Španělsky

en: Swedish
cs: Švédsky

en: Turkish
cs: Turečtina

en: Favourite
cs: Oblíbený

en: Buy me
cs: Kup mě

en: Griffith will now convert your database to the new format. This can take several minutes if you have a large database.
cs: Griffith nyní zkonvertuje Vaši databázi do nového formátu. Pokud máte velkou databázi, může to zabrat několik minut.

en: Old DB conversion: please install pysqlite legacy (v1.0)
cs: Konverze staré databáze: nainstalujte prosím pysqlite legacy (v1.0)

en: Your database is most probably in SQLite2 format, please convert it to SQLite3
cs: Vaše databáze je s největší pravděpodobností ve formátu SQLite2. Zkonvertujte ji prosím do formátu SQLite3

en: You can't delete movie while it is loaned.
cs: Pokud je film vypůjčen, nelze smazat!

en: Image is not valid.
cs: Obrázek je neplatný.

en: Image has been updated
cs: Obrázek byl upraven

en: Are you sure you want to delete this poster?
cs: Opravdu chcete smazat tento plakát?

en: No movie found
cs: Nenalezen žádný film

en: Connection timed out
cs: Vypršel čas spojení

en: Error sending e-mail: %s
cs: Chyba při odesílání e-mailu: %s

en: login failure
cs: přihlášení selhalo

en: Movie loan reminder
cs: Upozornění půjčení

en: Hi, %s!
    
    Just to remind you that I'm really needing the following movie I have loaned to you recently:
    
    %s (%s)
    
    Loaned on %s
cs: Nazdar, %s!
    
    Chtěl bych ti tímto připomenout, že nutně potřebuji následující film, který jsem ti nedávno půjčil:
    
    %s (%s)
    
    Zapůjčeno %s

en: Mail could not be sent. Please check e-mail preferences.
cs: Email nemohl být odeslán. Prosím zkontrolujte nastavení.

en: This person has no e-mail address defined.
cs: Tato osoba nemá definovanou e-mailovou adresu.

en: Images
cs: Obrázky

en: backups
cs: zálohy

en: All files
cs: Všechny soubory

en: No.
cs: Č.

en: Image
cs: Obrázek

en: Seen it
cs: Viděno

en: Year
cs: Rok

en: Runtime
cs: Délka

en: Rating
cs: Hodnocení

en: Loan Date
cs: Datum výpůjčky

en: Return Date
cs: Datum vrácení

en: Loaned To
cs: Vypůjčeno

en: Language
cs: Jazyk

en: lector
cs: lektor

en: dubbing
cs: dabing

en: commentary
cs: komentář

en: Type
cs: Typ

en: Codec
cs: Kodek

en: Channels
cs: Kanálů

en: Subtitle format
cs: Formát titulků

en: Name
cs: Jméno

en: Last added
cs: Naposledy přidán

en: Barcode
cs: Čárový kód

en: Cast
cs: Hrají

en: Cameraman
cs: Kameraman

en: Classification
cs: Klasifikace

en: Collection
cs: Sbírka

en: Color
cs: Barva

en: Condition
cs: Stav

en: Layers
cs: Vrstvy

en: Loaned
cs: Vypůjčeno

en: Discs
cs: Disků

en: Medium
cs: Médium

en: Notes
cs: Poznámky

en: Number
cs: Číslo

en: Official site
cs: Oficiální stránky

en: Plot
cs: Obsah

en: Aspect ratio
cs: Poměr stran

en: Screenplay
cs: Scénář

en: Site
cs: Web

en: Tags
cs: Značky

en: Video codec
cs: Video kodek

en: Volume
cs: Svazek

en: N/A
cs: Neznámý

en: Damaged
cs: Poškozeno

en: Poor
cs: Ubohý

en: Fair
cs: Pěkný

en: Good
cs: Dobrý

en: Excellent
cs: Výborný

en: Black and White
cs: Černobílé

en: Mixed
cs: Smíšené

en: Single Side, Single Layer
cs: Jednostranné, jednovrstvé

en: Single Side, Dual Layer
cs: Jednostranné, dvouvrstvé

en: Dual Side, Single Layer
cs: Dvoustranné, jednovrstvé

en: Dual Side, Dual Layer
cs: Dvoustranné, dvouvrstvé

en: Region 0 (No Region Coding)
cs: Region 0 (nekódované)

en: Region 1 (United States of America, Canada)
cs: Region 1 (Spojené státy Americké, Kanada)

en: Region 2 (Europe, Egypt, Arabia, Japan and South Africa)
cs: Oblast 2 (Evropa, Egypt, Arábie, Japonsko a Jižní Afrika)

en: Region 3 (Korea, Thailand, Vietnam, Borneo and Indonesia)
cs: Region 3 (Korea, Thaisko, Vietnam, Borneo a Indonésie)

en: Region 4 (Australia and New Zealand, Mexico and South America)
cs: Oblast 4 (Austrálie a Nový Zéland, Mexiko a Jižní Amerika)

en: Region 5 (India, Africa, Russia and former USSR countries)
cs: Region 5 (Indie, Afrika, Rusko a bývalé sovětské země)

en: Region 6 (Popular Republic of China)
cs: Region 6 (Čína)

en: Region 7 (Reserved for Unspecified Special Use)
cs: Region 7 (Rezervován pro nespecifikované speciální použití)

en: Region 8 (Airlines/Cruise Ships)
cs: Region 8 (Aerolinky, víletní lodě)

en: Dictionary not available. Spellcheck will be disabled.
cs: Slovník není dostupný. Kontrola bude nedostupná.

en: No person is defined yet.
cs: Není definována žádné osoba.

en: Collection contains loaned movie.
    Loan aborted!
cs: Kolekce obsahuje půjčený film.
    Půjčení zrušeno!

en: Movie loaned
cs: Film půjčen

en: This movie has been loaned to %s on %s
cs: Tento film byl vypůjčen do %s na %s

en: Movie not loaned
cs: Filmy nebyl půjčen

en: Fetching data
cs: Stahuji data

en: Wait a moment
cs: Moment prosím

en: Connection error
cs: Chyba spojení

en: Fetching poster
cs: Stahuji plakát

en: Searching
cs: Hledám

en: Cancel
cs: Storno

en: You should fill the person name
cs: Musíte vyplnit jméno osoby

en: Record updated
cs: Záznam upraven

en: This person has loaned films from you. Return them first.
cs: Tato osoba má od Vás vypůjčené filmy. Nejdřív je vraťte.

en: This person has data in the loan history. This data will be erased if you continue.
cs: Tato osoba má data ve výpůjční historii. Pokud budete pokračovat, budou smazána.

en: %s
    Are you sure you want to delete this person?
cs: %s
    jste si jist, že chcete smazat tuto osobu?

en: Cannot connect to database.
    Falling back to SQLite.
cs: Nemohu se připojit do databáze.
    Vracím se zpět do SQLite.

en: Please check debug output for more informations.
cs: Pro více informací zkontrolujte výstup ladění programu.

en: This database requires newer version of Griffith.
cs: Tato databáze vyžaduje novější verzi Griffithu.

en: Griffith is a film collection manager.
cs: Griffith je správce filmových sbírek

en: Filter activated. Showing only not seen movies.
cs: Filtr aktivován. Zobrazuji pouze neshlédnuté filmy.

en: Filter activated. Showing only loaned movies.
cs: Filtr aktivován, Zobrazuji pouze vypůjčené filmy.

en: Filter activated. Showing only movies from volume: %s
cs: Filtr aktivován. Zobrazuji pouze filmy ze svazku: %s

en: Filter activated. Showing only movies from collection: %s
cs: Filtr aktivován. Zobrazuji pouze filmy ze sbírky: %s

en: Define here the PDF reader you want to use within Griffith. Popular choices are xpdf, gpdf, evince or kpdf. Make sure you have this program installed and working first.
cs: Zde definujte PDF čtečku, kterou chcete používat. Populární volby jsou xpdf, gpdf, evince nebo kpdf. Nejdříve se ale ujistěte, zda je program instalován a funkční

en: Here you can define the desired language to use while spell checking some fields. Use you locale setting. For example, to use european portuguese spell checking enter 'pt'
cs: Zde můžete nadefinovat jazyk, který chcete použít pro kontrolku pravopisu. Použijte nastavení z locales. Například pro češtinu vložte 'cs'

en: Use this entry to define the SMTP server you want to use to send e-mails. On *nix systems, 'localhost' should work. Alternatively, you can use your Internet Service Provider's SMTP server address.
cs: Použijte tento vstup pro nastavení SMTP serveru, přes který chcete odesílat poštu.Na *nixových systémech by mohlo fungovat 'localhost'. Alternativně použijte SMTP server Vašeho poskytovatele připojení k internetu.

en: This is the from e-mail address that should be used to all outgoing e-mail. You want to include your own e-mail address here probably.
cs: Toto je e-mailová adresa, která bude použita pro odchozí poštu. Zřejmě by jste sem měl zadat vlastní adresu.

en: Here you can define the smtp server port to use. If you want to use your gmail account service to send e-mails, try to enter '587' here. Default (and the most common one) is '25'
cs: Zde můžete nadefinovat port smtp serveru. Pokud chcete používat gmail, zkuste zadat port '587'. Přednastavený (a nejpoužívanější) je port '25'

en: If you need TLS support, please check this checkbox. This is needed, for example, when using gmail service to send your reminder e-mails.
cs: Chcete-li podporu TLS, prosím, zaškrtněte toto políčko. Toto je potřeba např. tehdy, užíváte-li GMail k odesílání vašich připomínek.

en: Name cannot be empty
cs: Název nesmí být prázdný

en: E-mail address is not valid
cs: E-mailová adresa je neplatná

en:  as
cs:  jako

en: International
cs: Mezinárodní

en: Audio
cs: Zvuk

en: %s file has been created.
cs: Soubor %s byl vytvořen.

en: Export a %s document
cs: Exportovat dokument %s

en: Full Ant Movie Catalog database xml export plugin
cs: Zásuvný modul pro exportování celé databáze Mravenčího katalogu filmů do xml

en: Full CSV list export plugin
cs: Zásuvný modul pro kompletní CSV export

en: Full DVD Profiler XML Export V2 plugin
cs: Zásuvný modu V2l pro exportování celého DVD Profileru do XML

en: Full DVD Profiler XML Export V3 plugin
cs: Zásuvný modul V3 pro exportování celého DVD Profileru do XML

en: Full GCstar database export plugin
cs: Zásuvný modul pro exportování celé databáze GCstar

en: Plugin exports data using templates
cs: Zásuvný modul exportuje data pomocí šablon

en: Griffith's movies list
cs: Griffithův seznam filmů

en: Media
cs: Médium

en: previous
cs: Předchozí

en: next
cs: Následující

en: Can't create %s!
cs: Nemohu vytvořit %s!

en: Directory %s already exists.
    Do you want to overwrite it?
cs: Adresář %s již existuje.
    Chtete jej přepsat?

en: Can't remove %s!
cs: Nemohu smazat %s!

en: Can't copy %s!
cs: Nemohu kopírovat %s!

en: Can't open %s!
cs: Nemohu otevřít %s!

en: Document generated by Griffith v
cs: Dokument generován Griggithem v

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Document has been generated.
cs: Dokument byl vytvořen.

en: iPod Notes export plugin
cs: Zásuvný modul pro export iPod poznámek

en: My Movies List
cs: Seznam mých filmů

en: iPod is not connected.
cs: iPod není připojen.

en: PDF export plugin
cs: Zásuvný modul pro export PDF

en: Export a PDF
cs: Exportovat PDF

en: List of films
cs: Seznam filmů

en: Total Movies: %s
cs: Celkem filmů: %s

en: PDF has been created.
cs: PDF bylo vytvořeno

en: Page %d
cs: Strana %d

en: Full XML list export plugin
cs: Zásuvný modul pro kompletní XML export

en: The format of the file is not supported.
cs: Formát souboru není podporován.

en: Full CSV list import plugin
cs: Zásuvný modul pro kompletní import CSV

en: Please assign at least one field first!
cs: Přiřaďte prosím nejdříve alespoň jedno pole!

en: Can't open the file %s
cs: Nemohu otevřít soubor %s

en: %s file has been imported. %s movies added.
cs: Soubor %s byl importován. Bylo přidáno %s filmů.

en: <b>Example</b>
cs: <b>Příklad</b>

en: <b>Header</b>
cs: <b>Hlavička</b>

en: <b>Sort by</b>
cs: <b>Setřídit podle</b>

en: <b>Split into</b>
cs: <b>Rozdělit na</b>

en: <b>Style</b>
cs: <b>Styl</b>

en: <b>Template</b>
cs: <b>Šablona</b>

en: Author
cs: Autor

en: Black and white
cs: Černobílé

en: Choose style file
cs: Vyberte soubor stylu

en: Convert images
cs: Převést obrázky

en: Description
cs: Popis

en: Destination
cs: Cíl

en: Export data
cs: Exportní data

en: Format
cs: Formát

en: Maximal height
cs: Maximální výška

en: Maximal width
cs: Maximální šířka

en: Posters
cs: Plakáty

en: Reverse
cs: Pozpátku

en: Template
cs: Šablona

en: Use custom file
cs: Použít vlastní soubor

en: Version
cs: Verze

en: entries per page
cs: položek na stránku

en: files
cs: soubory

en: 0 means no limits
cs: 0 znamená bez omezení

en: <b>Audio channels</b>
cs: <b>Audio kanály</b>

en: <b>Audio codecs</b>
cs: <b>Audio kodeky</b>

en: <b>Collection</b>
cs: <b>Sbírka</b>

en: <b>Collections</b>
cs: <b>Kolekce</b>

en: <b>Defaults</b>
cs: <b>Výchozí</b>

en: <b>E-mail reminder</b>
cs: <b>E-mailový upozorňovač</b>

en: <b>Languages</b>
cs: <b>Jazyky</b>

en: <b>Limits</b>
cs: <b>Limity</b>

en: <b>Loan History</b>
cs: <b>Historie výpůjček</b>

en: <b>Loans</b>
cs: <b>Výpůjčky</b>

en: <b>Media</b>
cs: <b>Médium</b>

en: <b>Search for:</b>
cs: <b>Hledat:</b>

en: <b>Search results</b>
cs: <b>Výsledky hledání</b>

en: <b>Select database to use</b>
cs: <b>Vyberte databázi k použití</b>

en: <b>Show only the following columns</b>
cs: <b>Zobrazit pouze následující sloupce</b>

en: <b>Subtitle formats</b>
cs: <b>Formát titulků</b>

en: <b>Subtitles</b>
cs: <b>Titulky</b>

en: <b>Tags</b>
cs: <b>Značky</b>

en: <b>Use spell checking on the following fields:</b>
cs: <b>Použijte kontrolu pravopisu na nádledující položky:</b>

en: <b>Video codecs</b>
cs: <b>Video kodeky</b>

en: <b>Volume</b>
cs: <b>Svazek</b>

en: <b>Volumes</b>
cs: <b>Obsahy</b>

en: Add
cs: Přidat

en: Add a new person
cs: Přidat novou osobu

en: Add movie
cs: Přidat film

en: Add movie and close
cs: Přidat film a zavřít

en: Adds new movie
cs: Přidat nový film

en: All Movies
cs: Všechny filmy

en: By Collection
cs: podle sbírky

en: Choose Image
cs: Zvolte obrázek

en: Clear filter
cs: Vyčistit filtry

en: Clone
cs: Klonovat

en: Create backup
cs: Vytvořit zálohu

en: Database
cs: Databáze

en: Delete a person
cs: Smazat osobu

en: Details
cs: Detaily

en: Dictionaries
cs: Slovníky

en: E-mail reminder
cs: E-mailový upozorňovač

en: Edit a person
cs: Editovat osobu

en: Edit movie details
cs: Upravit detaily filmu

en: Extensions
cs: Rozšíření

en: Extensions toolbar
cs: Panel nástrojů pro rozšíření

en: Favorite Movie Plugin
cs: Oblíbený filmový modul

en: Fill empty fields only
cs: Vyplnit pouze nevyplněná pole

en: Filter
cs: Filtr

en: Filter movies
cs: Filtrovat filmy

en: Font for reports
cs: Písmo pro výstupy

en: Forum
cs: Fórum

en: Found Results
cs: Nalezené výsledky

en: Get from web
cs: Stáhnout z webu

en: Get movie data from:
cs: Stáhnout data z:

en: Homepage
cs: Domovská stránka

en: Host
cs: Hostitel

en: Include Front Image
cs: Včetně předního obrázku

en: Include movie number
cs: Včetně čísla filmu

en: Languages
cs: Jazyky

en: Limit search results to
cs: Omezit výsledek hledání na

en: Load poster from disk
cs: Nahrát plakát z disku

en: Loan
cs: Vypůjčit

en: Loan Management
cs: Správce výpůjček

en: Loan movie
cs: Vypůjčit film

en: Loan to
cs: Vypůjčeno

en: Loaned Movies
cs: Vypůjčené filmy

en: Loans
cs: Výpůjčky

en: Main list
cs: Hlavní seznam

en: Manage People
cs: Správy lidí

en: Meter
    Stars
cs: Metr
    Hvězdičky

en: Movie details
cs: Detaily filmu

en: Movie information
cs: Informace o filmu

en: Needs authentication
cs: Požaduje autentifikaci

en: New database
cs: Nová databáze

en: Not Seen Movies
cs: Neshlédnuté filmy

en: Open search window
cs: Otevřít vyhledávací okno

en: Original title
cs: Originální název

en: Other
cs: Další

en: PDF reader
cs: PDF čtečka

en: Password
cs: Heslo

en: People
cs: Lidé

en: Phone
cs: Telefon

en: Please wait a moment...
cs: Čekejte prosím

en: Plugins
cs: Zásuvné moduly

en: Poster image
cs: Plakát

en: Poster viewer
cs: Prohlížeč plakátů

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Print Cover
cs: Tisknout obal

en: Print cover
cs: Tisknout obal

en: Rating image
cs: Hodnotící obrázek

en: Remove
cs: Odstranit

en: Remove poster
cs: Odstranit plakát

en: Remove selected movie
cs: Odstranit zvolený film

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Report bug
cs: Nahlásit chybu

en: Resolution
cs: Rozlišení

en: Restore from backup
cs: Obnovit ze zálohy

en: Return
cs: Vrátit

en: Saved filters
cs: Uložené filtry

en: Searching on the web
cs: Hledám na webu

en: Select database
cs: Vybrat databázi

en: Select first movie
cs: Vybrat první film

en: Select last movie
cs: Vybrat poslední film

en: Select next movie
cs: Vybrat další film

en: Select previous movie
cs: Vybrat předchozí film

en: Sender E-mail address
cs: Zvolte e-mailovou adresu

en: Show other movies in this collection
cs: Ukaž ostatní filmy v této sbírce

en: Show other movies in this volume
cs: Ukaž ostatní filmy v tomto svazku

en: Simple
cs: Jednoduchý

en: Size
cs: Velkost

en: Spell check the following language
cs: Kontrola pravopisu následujícího jazyku

en: Standard
    Slim
    Double Slim
cs: Standartní
    Tenký
    Dvojitý tenký

en: Suggest an unseen movie
cs: Navrhnout neshlédnutý film

en: Technical information
cs: Technické informace

en: This movie is part of...
cs: Tento film je částí ...

en: Toolbar
cs: Nástrojová lišta

en: Use Spellchecker
cs: Používat kontrolu pravopisu

en: Use TLS?
cs: Použít TLS?

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Visit movie web site
cs: Navštívit stránky filmu

en: Watch the trailer
cs: Sledovat trailer

en: _Edit
cs: _Upravit

en: _File
cs: _Soubor

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Loans
cs: _Výpůjčky

en: _Tools
cs: _Nástroje

en: _View
cs: _Zobrazit

en: add entered name to collections list
cs: přidat zadaný název do seznamu sbírek

en: add entered name to volumes list
cs: přidat vložený název do seznamu svazků

en: classification
cs: Klasifikace

en: click here if movie was returned
cs: klikněte zde, zda byl film vrácen

en: collection details
cs: Detaily sbírky

en: loaned only
cs: pouze vypůjčené

en: loans movie or volume
cs: půjčit film nebo svazek

en: minutes
cs: minut

en: movies
cs: filmy

en: none
cs: žádné

en: not loaned only
cs: pouze nevypůjčené

en: remove selected collection
cs: odstranit zvolenou sbírku

en: remove selected volume
cs: odstranit zvolený svazek

en: seen only
cs: pouze shlédnuté

en: tags
cs: značky

en: unseen only
cs: pouze neshlédnuté

en: volume details
cs: detaily svazku

en: <b>Some Hints</b>:
    
    On the next step you can assign your csv fields with the one in Griffith.
    One CSV-field can be assigned to multiple griffith-fields, i.e. if you have only one title.
    Your cast-list should be comma-seperated to break it apart in multiple lines.
cs: <b>Tipy</b>:
    
    V dalším kroku můžete přiřadit pole z vašeho CSV k polím z Griffithu.
    Pokud máte například jen jeden název filmu, můžete Jedno CSV pole přiřadit více polím v Griffithu.
    Váš seznam herců by měl být oddělovaný čárkami, aby se správně vložili na více řádků.

en: Assigned Fields (CSV > Griffith)
cs: Přiřazená Pole (CSV > Griffith)

en: CSV Fields
cs: CSV Pole

en: Delimiter
cs: Oddělovač

en: Encoding
cs: Kódování

en: Fields
cs: Pole

en: File-Options
cs: Nastavení souboru

en: From Row
cs: Od řádku

en: Griffith Fields
cs: Pole Griffithu

en: If your file has no column headers then you should import from row 0.
cs: V případě, že Váš soubor nemá řádek s hlavičkou, měli byste importovat od řádku 0.

en: Quotechar
cs: Oddělovač textu

en: ascii (English)
    big5 (Traditional Chinese)
    big5hkscs (Traditional Chinese)
    cp037 (English)
    cp424 (Hebrew)
    cp437 (English)
    cp500 (Western Europe)
    cp737 (Greek)
    cp775 (Baltic languages)
    cp850 (Western Europe)
    cp852 (Central and Eastern Europe)
    cp855 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp856 (Hebrew)
    cp857 (Turkish)
    cp860 (Portuguese)
    cp861 (Icelandic)
    cp862 (Hebrew)
    cp863 (Canadian)
    cp864 (Arabic)
    cp865 (Danish, Norwegian)
    cp866 (Russian)
    cp869 (Greek)
    cp874 (Thai)
    cp875 (Greek)
    cp932 (Japanese)
    cp949 (Korean)
    cp950 (Traditional Chinese)
    cp1006 (Urdu)
    cp1026 (Turkish)
    cp1140 (Western Europe)
    cp1250 (Central and Eastern Europe)
    cp1251 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp1252 (Western Europe)
    cp1253 (Greek)
    cp1254 (Turkish)
    cp1255 (Hebrew)
    cp1256 (Arabic)
    cp1257 (Baltic languages)
    cp1258 (Vietnamese)
    euc_jp (Japanese)
    euc_jis_2004 (Japanese)
    euc_jisx0213 (Japanese)
    euc_kr (Korean)
    gb2312 (Simplified Chinese)
    gbk (Unified Chinese)
    gb18030 (Unified Chinese)
    hz (Simplified Chinese)
    iso2022_jp (Japanese)
    iso2022_jp_1 (Japanese)
    iso2022_jp_2 (Japanese, Korean, Simplified Chinese, Western Europe, Greek)
    iso2022_jp_2004 (Japanese)
    iso2022_jp_3 (Japanese)
    iso2022_jp_ext (Japanese)
    iso2022_kr (Korean)
    latin_1 (West Europe)
    iso8859_2 (Central and Eastern Europe)
    iso8859_3 (Esperanto, Maltese)
    iso8859_4 (Baltic languagues)
    iso8859_5 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    iso8859_6 (Arabic)
    iso8859_7 (Greek)
    iso8859_8 (Hebrew)
    iso8859_9 (Turkish)
    iso8859_10 (Nordic languages)
    iso8859_13 (Baltic languages)
    iso8859_14 (Celtic languages)
    iso8859_15 (Western Europe)
    johab (Korean)
    koi8_r (Russian)
    koi8_u (Ukrainian)
    mac_cyrillic (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    mac_greek (Greek)
    mac_iceland (Icelandic)
    mac_latin2 (Central and Eastern Europe)
    mac_roman (Western Europe)
    mac_turkish (Turkish)
    ptcp154 (Kazakh)
    shift_jis (Japanese)
    shift_jis_2004 (Japanese)
    shift_jisx0213 (Japanese)
    utf_16 (all languages)
    utf_16_be (all languages (BMP only))
    utf_16_le (all languages (BMP only))
    utf_7 (all languages)
    utf_8 (all languages)
cs: ascii (Angličtina)
    big5 (Tradiční čínština)
    big5hkscs (Tradiční čínština)
    cp037 (Angličtina)
    cp424 (Hebrejština)
    cp437 (Angličtina)
    cp500 (Západní evropa)
    cp737 (Řečtina)
    cp775 (Pobaltí)
    cp850 (Západní evropa)
    cp852 (Střední a východní evropa)
    cp855 (Bulharština, Běloruština, Makedonština, Ruština, Srbština)
    cp856 (Hebrejština)
    cp857 (Turečtina)
    cp860 (Portugalština)
    cp861 (Islandština)
    cp862 (Hebrejština)
    cp863 (Kanadská angličtina)
    cp864 (Arabština)
    cp865 (Dánština, Norština)
    cp866 (Ruština)
    cp869 (Řečtina)
    cp874 (Thajština)
    cp875 (Řečtina)
    cp932 (Japonština)
    cp949 (Korejština)
    cp950 (Tradiční čínština)
    cp1006 (Urdu)
    cp1026 (Turečtina)
    cp1140 (Západní evropa)
    cp1250 (Střední a východní evropa)
    cp1251 (Bulharština, Běloruština, Makedonština, Ruština, Srbština)
    cp1252 (Západní evropa)
    cp1253 (Řečtina)
    cp1254 (Turečtina)
    cp1255 (Hebrejština)
    cp1256 (Arabština)
    cp1257 (Pobaltí)
    cp1258 (Vietnamština)
    euc_jp (Japonština)
    euc_jis_2004 (Japonština)
    euc_jisx0213 (Japonština)
    euc_kr (Korejština)
    gb2312 (Zjednodušená čínština)
    gbk (Unifikovaná čínština)
    gb18030 (Unifikovaná čínština)
    hz (Zjednodušená čínština)
    iso2022_jp (Japonština)
    iso2022_jp_1 (Japonština)
    iso2022_jp_2 (Japonština, Korejština, Zjednodušená čínština, Západní evropa, Řečtina)
    iso2022_jp_2004 (Japonština)
    iso2022_jp_3 (Japonština)
    iso2022_jp_ext (Japonština)
    iso2022_kr (Korejština)
    latin_1 (Západní evropa)
    iso8859_2 (Střední a východní evropa)
    iso8859_3 (Esperanto, Maltésština)
    iso8859_4 (Pobaltí)
    iso8859_5 (Bulharština, Běloruština, Makedonština, Ruština, Srbština)
    iso8859_6 (Arabic)
    iso8859_7 (Řečtina)
    iso8859_8 (Hebrejština)
    iso8859_9 (Turečtina)
    iso8859_10 (Nordické jazyky)
    iso8859_13 (Baltské jazyky)
    iso8859_14 (Keltské jazyky)
    iso8859_15 (Západní evropa)
    johab (Korejština)
    koi8_r (Ruština)
    koi8_u (Ukrajinština)
    mac_cyrillic (Bulharština, Běloruština, Makedonština, Ruština, Srbština)
    mac_greek (Řečtina)
    mac_iceland (Islandština)
    mac_latin2 (Střední a východní evropa)
    mac_roman (Západní evropa)
    mac_turkish (Turečtina)
    ptcp154 (Kazakh)
    shift_jis (Japonština)
    shift_jis_2004 (Japonština)
    shift_jisx0213 (Japonština)
    utf_16 (všechny jazyky)
    utf_16_be (všechny jazyky (BMP only))
    utf_16_le (všechny jazyky (BMP only))
    utf_7 (všechny jazyky)
    utf_8 (všechny jazyky)

en: <b>Import only fields selected below</b>
cs: <b>Importovat jen níže vybraná pole</b>

en: <b>Importing...</b>
cs: <b>Importuji...</b>

en: Import window
cs: Okno importu

en: Plugin
cs: Zásuvné moduly

en: Source
cs: Zdroj
