Griffith 0.10-beta1 - en to uk translation catalogue (149 entries)

en: You have no movies in your database
uk: Ви не маєте фільмів в вашій базі даних

en: You have seen all films in your collection!
uk: Ви переглянули всі фільми з вашої колекції!

en: subtitles
uk: субтитри

en: This item is in use.
    Operation aborted!
uk: Цей пункт використовується.
    Операцію відмінено!

en: Are you sure you want to create a new database?
    You will lose ALL your current data!
uk: Ви впевнені, що бажаєте створити нову базу даних?
    Ви втратите всі ваші дані!

en: Last chance!
    Do you confirm that you want
    to lose your current data?
uk: Остання можливість!
    Ви підтверджуєте, те що бажаєте
    втратити ваші теперішні дані?

en: Main Authors
uk: Основні Автори

en: Programmers
uk: Програмісти

en: Logo, icon and general artwork
uk: Логотип, іконка і основні зображення

en: See TRANSLATORS file
uk: Дивитися файл ПЕРЕКЛАДАЧІ

en: This program is released under the GNU
uk: Ця программа розроблена під ліцензією GNU

en: Add a new movie
uk: Додати новий фільм

en: Edit movie
uk: Редагувати фільм

en: Movie information has been updated
uk: Інформація про фільм новлена

en: No results
uk: Немає  результату

en: Url:
uk: Посилання:

en: Language:
uk: Мова:

en: Movie with that title already exists, are you sure you want to add?
uk: Фільм з такою назвою вже існує в базі, ви впевнені що хочете додати цей фільм?

en: Save Griffith backup
uk: Зберегти резервну копію Griffith

en: File exists. Do you want to overwrite it?
uk: Файл вже є в базі. Хочете переписати?

en: Backup has been created
uk: Резервну копію створено

en: Restore Griffith backup
uk: Відновити Griffith з резервної копії

en: Can't read backup file
uk: Не можливо прочитати файл резервної копії

en: Backup restored
uk: Резервну копію відновлено

en: Select image
uk: Вибрати зображення

en: Cover generated by Griffith v
uk: Обкладинка створена Griffith v

en: Released Under the GNU/GPL License
uk: Створено під ліцензією GNU/GPL

en: Original Title
uk: Оригінальна назва

en: Title
uk: Назва

en: Director
uk: Режисер

en: Running Time
uk: Час відтворення

en:  min
uk:  хв

en: Country
uk: Країна

en: Genre
uk: Жанр

en: Brazilian Portuguese
uk: Бразильська португальська

en: Bulgarian
uk: Болгарська

en: Catalan
uk: Каталонська

en: Czech
uk: Чеська

en: Danish
uk: Данська

en: Dutch
uk: Голандська

en: English
uk: Англійська

en: Estonian
uk: Естонська

en: French
uk: Французька

en: German
uk: Німецька

en: Greek
uk: Грецька

en: Hungarian
uk: Угорська

en: Indonesian
uk: Індонезійська

en: Italian
uk: Італійська

en: Japanese
uk: Японська

en: Korean
uk: Корейська

en: Norwegian Bokmal
uk: Норвезька Бокмал

en: Occitan
uk: Провансальська

en: Pashto
uk: Пашто

en: Polish
uk: Польська

en: Portuguese
uk: Португальська

en: Russian
uk: Російська

en: Simplified Chinese
uk: Китайська спрощена

en: Slovak
uk: Словацька

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Swedish
uk: Шведська

en: Turkish
uk: Турецька

en: Favourite
uk: Улюблене

en: Griffith will now convert your database to the new format. This can take several minutes if you have a large database.
uk: Griffith зараз перетворить вашу базу даних в новий формат. Це може тривати декілька хвилин, якщо ви маєте велику базу даних.

en: Old DB conversion: please install pysqlite legacy (v1.0)
uk: Перетворення старої БД: будь-ласка встановіть pysqlite legacy (v1.0)

en: Your database is most probably in SQLite2 format, please convert it to SQLite3
uk: Ваша база даних є можливо в форматі SQLite2, будь-ласка переформатуйте в SQLite3

en: You can't delete movie while it is loaned.
uk: Ви не можете знищити фільм, тому що він позичений.

en: Image has been updated
uk: Зображення оновлено

en: Are you sure you want to delete this poster?
uk: Ви впевнені, що бажаєте видалити цю афішу?

en: No movie found
uk: Фільму не знайдено

en: Connection timed out
uk: Час очікування з'єднання закінчився

en: Error sending e-mail: %s
uk: Помилка відправлення пошти: %s

en: login failure
uk: Помилковий логін

en: Movie loan reminder
uk: Нагадування про позичені фільми

en: Mail could not be sent. Please check e-mail preferences.
uk: Пошта не може бути відправлена. Будь-ласка перевірте налаштування пошти.

en: This person has no e-mail address defined.
uk: Не задано адресу електронної пошти для цієї особи.

en: Images
uk: Зображення

en: All files
uk: Усі файли

en: Image
uk: Зображення

en: Seen it
uk: Дивився

en: Year
uk: Рік

en: Runtime
uk: Час відтворення

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Loan Date
uk: Дата позички

en: Return Date
uk: Дата повернення

en: Loaned To
uk: Позичено

en: Language
uk: Мова

en: Cast
uk: У ролях

en: Classification
uk: Класифікація

en: Collection
uk: Колекція

en: Color
uk: Колір

en: Condition
uk: Стан

en: Layers
uk: Прошарки

en: Loaned
uk: Позичений

en: Discs
uk: Диски

en: Medium
uk: Середній

en: Notes
uk: Примітки

en: Number
uk: Число

en: Official site
uk: Офіційна інтернет сторінка

en: Plot
uk: Графік

en: Region
uk: Регіон

en: Site
uk: Інтернет сторінка

en: Studio
uk: Студія

en: Trailer
uk: Анонс

en: Video codec
uk: Відео кодек

en: Volume
uk: Гучність

en: N/A
uk: Н/Д

en: Damaged
uk: Пошкоджено

en: Poor
uk: Поганий

en: Fair
uk: Непогано

en: Good
uk: Добре

en: Excellent
uk: Чудовий

en: Black and White
uk: Чорно-білий

en: Mixed
uk: Змішаний

en: Single Side, Single Layer
uk: Односторонній, Одношаровий

en: Single Side, Dual Layer
uk: Односторонній, Двошаровий

en: Dual Side, Single Layer
uk: Двосторонній, Одношаровий

en: Dual Side, Dual Layer
uk: Двосторонній, Двошаровий

en: Region 0 (No Region Coding)
uk: Регіон 0 (код регіону)

en: Region 1 (United States of America, Canada)
uk: Регіон 1 (США, Канада)

en: Region 3 (Korea, Thailand, Vietnam, Borneo and Indonesia)
uk: Регіон 3 (Корея, Тайланд, В'єтнам, Борнео та Індонезія)

en: Region 5 (India, Africa, Russia and former USSR countries)
uk: Регіон 5 (Індія, Африка, Росія і колишні республіки СРСР)

en: Region 6 (Popular Republic of China)
uk: Регіон 6 (Китай)

en: Region 7 (Reserved for Unspecified Special Use)
uk: Регіон 7 (Зарезервовано для спеціальної мети)

en: Region 8 (Airlines/Cruise Ships)
uk: Регіон 8 (Авіа і Морські подорожі)

en: Dictionary not available. Spellcheck will be disabled.
uk: Словник не доступний. Перевірка орфографії не можлива.

en: No person is defined yet.
uk: Осіб ще немає

en: Movie loaned
uk: Фільм позичено

en: Movie not loaned
uk: Фільм не позичено

en: Fetching data
uk: Отримання даних

en: Wait a moment
uk: Зачекайте хвилинку

en: Connection error
uk: Помилка з'єднання

en: Fetching poster
uk: Отримання афіші

en: Searching
uk: Пошук

en: Cancel
uk: Скасувати

en: You should fill the person name
uk: Ви повинні ввести ім'я особи

en: Record updated
uk: Запис оновлено

en: This person has loaned films from you. Return them first.
uk: Особа позичила у вас фільми. Повернути їх в першу чергу.

en: This person has data in the loan history. This data will be erased if you continue.
uk: Ця особа має записи в історії позичок. Дані будуть видалені, якщо ви продовжите.

en: Encoding
uk: Кодування

en: Fields
uk: Поля

en: From Row
uk: З рядка

en: Griffith Fields
uk: Поля Griffith

en: If your file has no column headers then you should import from row 0.
uk: Якщо в вашому файлі немає назв стовпців, тоді Ви повинні імпортувати їх з 0 рядка.

en: Quotechar
uk: Символ Кавичок

en: <b>Import only fields selected below</b>
uk: <b>Імпортувати тільки відмічені нижче поля</b>

en: <b>Importing...</b>
uk: <b>Імпортується...</b>

en: Import window
uk: Вікно імпорту

en: Plugin
uk: Модуль

en: Source
uk: Текст програми
