Guifications - en to cs translation catalogue (158 entries)

en: Close
cs: Zavřít

en: Open Conversation
cs: Otevřít konverzaci

en: Context Menu
cs: Kontextové menu

en: Get Info
cs: Zobrazit info

en: Display Log
cs: Zobrazit záznamy

en: Add Buddy Pounce
cs: Sledovat kamaráda

en: View IM log
cs: Zobrazit záznam IM

note: add the alias and remove button
en: Alias Buddy
cs: Alias kamaráda

en: Remove Buddy
cs: Odstranit kamaráda

en: Add Buddy
cs: Přidat kamaráda

note: add the join item, possibly redundant..
en: Join
cs: Připojit se

en: Auto-join
cs: Automaticky se připojit

en: View Chat Log
cs: Zobrazit záznam chatu

note: add the alias and remove buttons
en: Alias Chat
cs: Alias chatu

en: Remove Chat
cs: Odebrat chat

en: Add Chat
cs: Přidat chat

en: Clear setting
cs: Zrušit nastavení

en: Random
cs: Náhodný

en: None
cs: Žádný

en: Select Guifications theme
cs: Vyberte téma pro Guifications

en: Cancel
cs: Zrušit

note: add our menu item
en: Guifications Theme
cs: Téma pro Guifications

note: create all of our default events
en: Sign on
cs: Přihlášení

en: Displayed when a buddy comes online.
cs: Zobrazí se, když se kamarád přihlásí.

en: Sign off
cs: Odhlášení

en: Displayed when a buddy goes offline.
cs: Zobrazí se, když se kamarád odhlásí.

en: Away
cs: Pryč

en: Displayed when a buddy goes away.
cs: Zobrazí se, když kamarád odejde.

en: Back
cs: Zpět

en: Displayed when a buddy returns from away.
cs: Zobrazí se, když se kamarád vrátí.

en: Idle
cs: Nečinný

en: Displayed when a buddy goes idle.
cs: Zobrazí se, když se kamarád stane nečinným.

en: Unidle
cs: Činný

en: Displayed when a buddy returns from idle.
cs: Zobrazí se, když kamarád přestane být nečinným.

en: IM message
cs: Zpráva

en: Displayed when someone sends you a message.
cs: Zobrazí se, když vám někdo pošle zprávu.

en: Typing
cs: Píše

en: Displayed when someone is typing a message to you.
cs: Zobrazí se, když vám někdo píše zprávu.

en: Stopped typing
cs: Už nepíše

en: Displayed when someone has stopped typing a message to you.
cs: Zobrazí se, když vám někdo přestane psát zprávu.

en: Chat message
cs: Chatová zpráva

en: Displayed when someone talks in a chat.
cs: Zobrazí se, když někdo promluví v chatu.

en: Name spoken
cs: Vyslovení jména

en: Displayed when someone says your nick in a chat
cs: Zobrazí se, když někdo napíše vaše jméno v chatu.

en: Displayed when someone joins a chat.
cs: Zobrazí se, když někdo vstoupí do chatu.

en: Leave
cs: Odchod

en: Displayed when someone leaves a chat.
cs: Zobrazí se, když někdo odejde z chatu.

en: Invited
cs: Pozvání

en: Displayed when someone invites you to a chat.
cs: Zobrazí se, když vás někdo pozve na chat.

en: Topic changed
cs: Změna tématu

en: Displayed when a topic is changed in a chat.
cs: Zobrazí se, když se změní téma chatu.

en: Master
cs: Hlavní

en: Master notification for the theme editor.
cs: Hlavní upozornění pro editor témat.

en: Icon
cs: Ikona

en: Image
cs: Obrázek

en: North West
cs: Severozápad

en: North
cs: Sever

en: North East
cs: Severovýchod

en: West
cs: Západ

en: Center
cs: Střed

en: East
cs: Východ

en: South West
cs: Jihovýchod

en: South
cs: Jih

en: South East
cs: Jihovýchod

en: Top Left
cs: Horní levý

en: Top Right
cs: Horní pravý

en: Bottom Left
cs: Dolní levý

en: Bottom Right
cs: Dolní pravý

en: Buddy
cs: Kamarád

en: Protocol
cs: Protokol

en: Status
cs: Stav

en: Huge (144x144)
cs: Obrovské (144x144)

en: Large (96x96)
cs: Velké (96x96)

en: Big (64x64)
cs: Větší (64x64)

en: Normal (48x48)
cs: Normální (48x48)

en: Little (32x32)
cs: Menší (32x32)

en: Small (24x24)
cs: Malé (24x24)

en: Tiny (16x16)
cs: Drobné (16x16)

en: Truncate
cs: Vyprázdnit

en: Ellipsis at the end
cs: Elipsa na konci

en: Ellipsis in the middle
cs: Elipsa uprostřed

en: Ellipsis at the beginning
cs: Elipsa na začátku

en: General
cs: Obecné

note: Display Options
en: Display Options
cs: Nastavení zobrazení

en: _Position:
cs: Umístění:

en: Vertically
cs: Na sebe

en: Horizontally
cs: Vedle sebe

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: _Display Time:
cs: Doba zobrazení:

en: seconds
cs: sekund

note: Mouse Options
en: Mouse
cs: Tlačítko myši

en: Show
cs: Ukázat

en: Event
cs: Událost

en: Description
cs: Popis

en: Notifications
cs: Upozornění

en: Delete theme?
cs: Smazat téma?

en: Are you sure you want to delete this theme?
cs: Jste si jisti, že chcete smazat toto téma?

en: New
cs: Nové

en: Delete
cs: Smazat

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Loaded
cs: Načteno

en: Name
cs: Název

en: Summary
cs: Shrnutí

en: _Edit
cs: Upravit

en: _Get More
cs: Získat víc

en: Themes
cs: Témata

en: Version
cs: Verze

en: Author
cs: Autor

en: Website
cs: Web

en: Supports
cs: Podporuje

en: Filename
cs: Soubor

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Placement
cs: Umístění

en: Theme
cs: Téma

en: Options
cs: Nastavení:

en: Would you like to save before closing?
cs: Přejete si uložit téma před zavřením?

en: Would you like to save before creating a new theme?
cs: Přejete si uložit téma před vytvořením nového?

en: Would you like to save before opening %s?
cs: Uložit před otevřením %s?

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Are you sure you want to delete this %s notification?
cs: Jste si jisti, že chcete smazat toto %s upozornění?

en: Confirm delete notification
cs: Potvrdit odstranení upozornění

en: Are you sure you want to delete this %s item?
cs: Jste si jisti, že chcete smazat tento %s objekt?

en: Confirm delete item
cs: Potvrďte smazání

en: New Notification
cs: Nové upozornění

en: New notification type:
cs: Nový typ upozornění:

en: New Item
cs: Nový objekt

en: New item type:
cs: Nový typ objektu:

en: Open
cs: Otevřít

en: Select font
cs: Vyberte font

en: Select color
cs: Vyberte barvu

en: Name:
cs: Název:

en: Version:
cs: Verze:

en: Summary:
cs: Shrnutí:

en: Description:
cs: Popis:

en: Author:
cs: Autor:

en: Website:
cs: Web:

en: Date Format:
cs: Formát data:

en: Time Format:
cs: Formát času:

en: Warning:
cs: Varování

en: Ellipsis:
cs: Elipsa:

en: Use Gtk theme background
cs: Použít pozadí z Gtk tématu

en: Background:
cs: Pozadí:

en: Width:
cs: Šířka:

en: Height:
cs: Výška:

en: Percentage
cs: Procent

en: Image:
cs: Obrázek:

en: Format:
cs: Formát:

en: Clipping:
cs: Překrývání:

en: New theme
cs: Nové téma

en: Save theme
cs: Uložit téma

en: New notification
cs: Nové upozornění

en: New item
cs: Nový objekt

en: Duplicate
cs: Zkopírovat

en: Move up
cs: Nahoru

en: Move down
cs: Dolů

en: Help
cs: Nápověda

en: Guifications Theme Editor
cs: Editor témat Guifications
