Guifications - en to hu translation catalogue (178 entries)

en: Close
hu: Bezárás

en: Open Conversation
hu: Csevegés megnyitása

en: Context Menu
hu: Kontextus menü

en: Get Info
hu: Info kérés

en: Display Log
hu: Előzmények

en: Add Buddy Pounce
hu: Partner figyelés hozzáadása

en: View IM log
hu: IM előzmények

note: add the alias and remove button
en: Alias Buddy
hu: Partner álnév

en: Remove Buddy
hu: Partner eltávolítsa

en: Add Buddy
hu: Partner hozzáadása

note: add the join item, possibly redundant..
en: Join
hu: Csatlakozás

en: Auto-join
hu: Automatikus csatlakozás

en: View Chat Log
hu: Csevegés előzmények

note: add the alias and remove buttons
en: Alias Chat
hu: Csevegés álnév

en: Remove Chat
hu: Csevegés eltávolítsa

en: Add Chat
hu: Csevegés hozzáadása

en: _Theme
hu: _Téma

en: Clear setting
hu: Beállítások törlése

en: Random
hu: Véletlenszerű

en: None
hu: Nincs

en: Select Guifications theme
hu: Guification tma vlasztk

en: OK
hu: Ok-zsok

en: Cancel
hu: Mgsem

note: add our menu item
en: Guifications Theme
hu: Guifications téma

note: create all of our default events
en: Sign on
hu: Bejelentkezás

en: Displayed when a buddy comes online.
hu: Partner bejelentkezésekor látható.

en: Sign off
hu: Kijelentkezés

en: Displayed when a buddy goes offline.
hu: Partner kijelentkezésekor látható.

en: Away
hu: Távol

en: Displayed when a buddy goes away.
hu: Partner távozásakor látható.

en: Back
hu: Vissza

en: Displayed when a buddy returns from away.
hu: Partner visszatérésekor látható.

en: Idle
hu: Tétlen

en: Displayed when a buddy goes idle.
hu: Partner tétlenné válásakor látható.

en: Unidle
hu: Aktív

en: Displayed when a buddy returns from idle.
hu: Partner aktívvá válásakor látható.

en: IM message
hu: IM üzenet

en: Displayed when someone sends you a message.
hu: Üzenet érkezésekor látható.

en: Typing
hu: Írás

en: Displayed when someone is typing a message to you.
hu: Üzenet írásakor látható.

en: Stopped typing
hu: Írás befejezse

en: Displayed when someone has stopped typing a message to you.
hu: Írás befejezésekor látható.

en: Chat message
hu: Csevegés üzenet

en: Displayed when someone talks in a chat.
hu: Csevegsnél kapott üzenet érkezsekor látható

en: Name spoken
hu: Név elhangzott

en: Displayed when someone says your nick in a chat
hu: Csevegés alatt, név elhangzásakor látható

en: Displayed when someone joins a chat.
hu: Mások csevegsébe bekapcsolódsakor látható

en: Leave
hu: Távozás

en: Displayed when someone leaves a chat.
hu: A csevegésből mások eltávozásakor látható.

en: Invited
hu: Meghívott

en: Displayed when someone invites you to a chat.
hu: Csevegéshez való meghívskor látható

en: Topic changed
hu: Téma változtatás

en: Displayed when a topic is changed in a chat.
hu: Téma megváltoztatásakor látható csevegsnél

en: Displayed when you receive new email.
hu: Új email érkezésekor látható.

en: Master
hu: Mester

en: Master notification for the theme editor.
hu: Téma szerkesztő számára mester jelzés.

en: Icon
hu: Ikon

en: Image
hu: Kép

en: Text
hu: Szöveg

en: North West
hu: Északnyugat

en: North
hu: Észak

en: North East
hu: Északkelet

en: West
hu: Nyugat

en: Center
hu: Közép

en: East
hu: Kelet

en: South West
hu: Délnyugat

en: South
hu: Dél

en: South East
hu: Délkelet

en: Top Left
hu: Bal felső

en: Top Right
hu: Jobb felső

en: Bottom Left
hu: Bal alsó

en: Bottom Right
hu: Jobb alsó

en: Buddy
hu: Partner

en: Protocol
hu: Protokol

en: Status
hu: Állapot

en: Huge (144x144)
hu: Hatalmas (144x144)

en: Large (96x96)
hu: Nagyobb (96x96)

en: Big (64x64)
hu: Nagy (64x64)

en: Normal (48x48)
hu: Normál (48x48)

en: Little (32x32)
hu: Kicsi (32x32)

en: Small (24x24)
hu: Apró (24x24)

en: Tiny (16x16)
hu: Pici (16x16)

en: Truncate
hu: Levágs

en: Ellipsis at the end
hu: Szókihagyás a végén

en: Ellipsis in the middle
hu: Szókihagyás a közepén

en: Ellipsis at the beginning
hu: Szókihagyás az elején

en: General
hu: Általános

note: Display Options
en: Display Options
hu: Megjelenítési beállítások

en: _Position:
hu: _Pozcíció:

en: _Stack:
hu: Igazítá_s

en: Vertically
hu: Függőlegesen

en: Horizontally
hu: Vízszintesen

en: Show _while away:
hu: Távollét alatt látható

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: _Animate:
hu: _Animálás:

en: _Display Time:
hu: I_dő jelzése:

en: seconds
hu: másodperc

note: Mouse Options
en: Mouse
hu: Egér gombok

en: _Left:
hu: Ba_l:

en: _Middle:
hu: _Középső:

en: _Right:
hu: _Jobb:

en: Show
hu: Mutassa

en: Event
hu: Esemény

en: Description
hu: Leírás

en: Notifications
hu: Jelzések

en: Delete theme?
hu: Téma törlése?

en: Are you sure you want to delete this theme?
hu: Biztosan törölni akarja ezt a témát?

en: New
hu: Új

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Delete
hu: Törlés

en: Refresh
hu: Frisstés

en: Loaded
hu: Betöltve

en: Name
hu: Név

en: Summary
hu: Összegzés

en: _Edit
hu: Sz_erkesztés

en: _Get More
hu: Szerezzen mé_g

en: Themes
hu: Témák

en: Version
hu: Verzió

en: Author
hu: Szerző

en: Website
hu: Weboldal

en: Supports
hu: Támogatja

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Advanced
hu: Haladó

en: Max _Visible Guifications:
hu: Összesen látható Guifikció, legfeljebb:

en: Placement
hu: Elhelyezés

en: Show notifications on _screen:
hu: A jelzések a képernyőn láthatóak:

en: Show notifications on _monitor:
hu: A jelzések a _monitoron láthatóak:

en: Theme
hu: Téma

en: Options
hu: Beállítások

en: Would you like to save before closing?
hu: Szeretne elmenteni bezárás előtt?

en: Would you like to save before creating a new theme?
hu: Szeretne menteni új téma készítése előtt?

en: Would you like to save before opening %s?
hu: Szeretne menteni %s megnyitása előtt?

en: Confirm
hu: Megerősítés

en: Are you sure you want to delete this %s notification?
hu: Biztosan törölni szeretné a %s jelzést?

en: Confirm delete notification
hu: Jelzés törlésének megerősítése

en: Are you sure you want to delete this %s item?
hu: Biztosan törölni szeretné a(z) %s elemet?

en: Confirm delete item
hu: Elem törlésének megerősítése

en: New Notification
hu: Új jelzés

en: New notification type:
hu: Új jelzés típusa:

en: New Item
hu: Új elem

en: New item type:
hu: Új elem típusa:

en: Open
hu: Megnyitás

en: Select font
hu: Betűtípus kiválasztása

en: Guifications
hu: Guifikciók

en: Select color
hu: Szín kiválasztás

en: Name:
hu: Név:

en: Version:
hu: Verzió:

en: Summary:
hu: Összegzés:

en: Description:
hu: Leírás:

en: Author:
hu: Szerző:

en: Website:
hu: Weboldal:

en: Date Format:
hu: Dátum formátum:

en: Time Format:
hu: Idő formátum:

en: Warning:
hu: Figyelmeztetés:

en: Ellipsis:
hu: Szókihagyás:

en: Alias:
hu: Álnév

en: Use Gtk theme background
hu: Gtk téma háttér használata

en: Background:
hu: Háttér:

en: Width:
hu: Szélesség:

en: Height:
hu: Magasság:

en: _Horizontal Offset:
hu: _Vízszintes eltolás:

en: Percentage
hu: Százalék

en: _Vertical Offset:
hu: _Függőleges eltolás

en: _Type:
hu: _Típus:

en: _Size:
hu: _Méret:

en: Image:
hu: Kép:

en: Format:
hu: Formátum:

en: Clipping:
hu: Kivágás:

en: New theme
hu: Új téma

en: Save theme
hu: Téma mentése

en: New notification
hu: Új jelzés

en: New item
hu: Új elem

en: Duplicate
hu: Másolás

en: Move up
hu: Felfel mozgatás

en: Move down
hu: Lefele mozgatás

en: Help
hu: Segítség

en: Guifications Theme Editor
hu: Guifications téma szerkesztő
