guifications2 - en to pt translation catalogue (175 entries)

en: Close
pt: Fechar

en: Open Conversation
pt: Abrir Conversa

en: Context Menu
pt: Menu de Contexto

en: Get Info
pt: Obter Info

en: Display Log
pt: Mostrar Log

note: we can im anyone.. so..
en: IM
pt: MI

en: Add Buddy Pounce
pt: Adicionar Notificação de Contato

en: View IM log
pt: Ver log de MI

note: add the alias and remove button
en: Alias Buddy
pt: Apelidar Contato

en: Remove Buddy
pt: Remover Contato

en: Add Buddy
pt: Adicionar Contato

note: add the join item, possibly redundant..
en: Join
pt: Entrar

en: Auto-join
pt: Entrar automaticamente

en: View Chat Log
pt: Ver Log de Chat

note: add the alias and remove buttons
en: Alias Chat
pt: Renomear Chat

en: Remove Chat
pt: Remover Chat

en: Add Chat
pt: Adicionar Chat

en: _Theme
pt: _Tema

en: Clear setting
pt: Apagar definição

en: Random
pt: Aleatório

en: None
pt: Nenhum

en: Select Guifications theme
pt: Escolher o tema do Guificações

en: Cancel
pt: Cancelar

note: add our menu item
en: Guifications Theme
pt: Tema do Guificações

note: create all of our default events
en: Sign on
pt: Conectar

en: Displayed when a buddy comes online.
pt: Exibido quando um contato conecta.

en: Sign off
pt: Desconectar

en: Displayed when a buddy goes offline.
pt: Exibido quando um contato desconecta.

en: Away
pt: Ausente

en: Displayed when a buddy goes away.
pt: Exibido quando um contato se torna ausente.

en: Back
pt: De volta

en: Displayed when a buddy returns from away.
pt: Exibido quando um contato volta de ausente.

en: Idle
pt: Inativo

en: Displayed when a buddy goes idle.
pt: Exibido quando um contato fica inativo.

en: Unidle
pt: Ativo

en: Displayed when a buddy returns from idle.
pt: Exibido quando um contato volta de inativo.

en: IM message
pt: Mensagem

en: Displayed when someone sends you a message.
pt: Exibido quando alguem lhe envia uma mensagem.

en: Typing
pt: Digitando

en: Displayed when someone is typing a message to you.
pt: Exibido quando alguem está digitando uma mensagem para você.

en: Stopped typing
pt: Parou de escrever

en: Displayed when someone has stopped typing a message to you.
pt: Exibido quando alguem parou de digitar uma mensagem para você.

en: Chat message
pt: Mensagem de chat

en: Displayed when someone talks in a chat.
pt: Exibido quando alguem fala num chat.

en: Name spoken
pt: Nome mencionado

en: Displayed when someone says your nick in a chat
pt: Exibido quando alguem diz o seu nome num chat

en: Displayed when someone joins a chat.
pt: Exibido quando alguem entra num chat.

en: Leave
pt: Sair

en: Displayed when someone leaves a chat.
pt: Exibido quando alguem sai de um chat.

en: Invited
pt: Convidado

en: Displayed when someone invites you to a chat.
pt: Exibido quando alguem o convida para um chat.

en: Topic changed
pt: Tópico alterado

en: Displayed when a topic is changed in a chat.
pt: Exibido quando um tópico é modificado num chat.

en: Master
pt: Mestre

en: Master notification for the theme editor.
pt: Notificação mestre para o editor de temas.

en: Icon
pt: Ícone

en: Image
pt: Imagem

en: Text
pt: Texto

en: North West
pt: Noroeste

en: North
pt: Norte

en: North East
pt: Nordeste

en: West
pt: Oeste

en: Center
pt: Centro

en: East
pt: Este

en: South West
pt: Sudoeste

en: South
pt: Sul

en: South East
pt: Sudeste

en: Top Left
pt: Superior Esquerdo

en: Top Right
pt: Superior Direito

en: Bottom Left
pt: Inferior Esquerdo

en: Bottom Right
pt: Inferior Direito

en: Buddy
pt: Contato

en: Protocol
pt: Protocolo

en: Status
pt: Estado

en: Huge (144x144)
pt: Gigante (144x144)

en: Large (96x96)
pt: Enorme (96x96)

en: Big (64x64)
pt: Grande (64x64)

en: Little (32x32)
pt: Pequeno (32x32)

en: Small (24x24)
pt: Minúsculo (24x24)

en: Tiny (16x16)
pt: Mínimo (16x16)

en: Truncate
pt: Truncar

en: Ellipsis at the end
pt: Elipsar no fim

en: Ellipsis in the middle
pt: Elipsar no meio

en: Ellipsis at the beginning
pt: Elipsar no início

en: General
pt: Geral

note: Display Options
en: Display Options
pt: Exibir Opções

en: _Position:
pt: _Posição:

en: _Stack:
pt: Empilhamento:

en: Vertically
pt: Vertical

en: Horizontally
pt: Horizontal

en: Show _while away:
pt: _Mostrar Guificações enquanto ausente

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Nenhum

en: _Animate:
pt: _Animar:

en: _Display Time:
pt: Exibir _Durante:

en: seconds
pt: segundos

en: _Left:
pt: Esquerdo:

en: _Middle:
pt: Meio:

en: _Right:
pt: Direito:

en: Show
pt: Exibir

en: Event
pt: Evento

en: Description
pt: Descrição

en: Notifications
pt: Notificação

en: Delete theme?
pt: Excluir tema?

en: Are you sure you want to delete this theme?
pt: Tem a certeza que deseja excluir este tema?

en: New
pt: Novo

en: Edit
pt: Editar

en: Delete
pt: Excluir

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Loaded
pt: Carregado

en: Name
pt: Nome

en: Summary
pt: Sumário

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Get More
pt: _Obter Mais

en: Themes
pt: Temas

en: Version
pt: Versão

en: Author
pt: Autor

en: Supports
pt: Suporta

en: Filename
pt: Nome do Arquivo

en: Advanced
pt: Avançado

en: Max _Visible Guifications:
pt: _Máximo de Guificações Visíveis:

en: Placement
pt: Posicionamento

en: Show notifications on _screen:
pt: Mostrar notificações no display:

en: Show notifications on _monitor:
pt: Mostrar notificações no monitor:

en: Theme
pt: Tema

en: Options
pt: Opções

en: Would you like to save before closing?
pt: Deseja salvar antes de sair?

en: Would you like to save before creating a new theme?
pt: Deseja salvar antes de criar um novo tema?

en: Would you like to save before opening %s?
pt: Deseja salvar antes de abrir %s?

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Are you sure you want to delete this %s notification?
pt: Tem a certeza que deseja excluir esta notificação de %s?

en: Confirm delete notification
pt: Confirmar a exclusão de notificação

en: Are you sure you want to delete this %s item?
pt: Tem a certeza que deseja exluir este item de %s?

en: Confirm delete item
pt: Confirmar a exclusão do item

en: New Notification
pt: Nova Notificação

en: New notification type:
pt: Tipo da nova notificação:

en: New Item
pt: Novo Ítem

en: New item type:
pt: Tipo do novo ítem:

en: Open
pt: Abrir

en: Select font
pt: Selecionar fonte

en: Guifications
pt: Guificações

en: Select color
pt: Selecionar cor

en: Name:
pt: Nome:

en: Version:
pt: Versão:

en: Summary:
pt: Sumário:

en: Description:
pt: Descrição:

en: Author:
pt: Autor:

en: Date Format:
pt: Formato da Data:

en: Time Format:
pt: Formato da Hora:

en: Warning:
pt: Aviso:

en: Ellipsis:
pt: Elipse:

en: Alias:
pt: Renomear Chat

en: Use Gtk theme background
pt: Usar fundo do tema Gtk

en: Background:
pt: Fundo:

en: Width:
pt: Largura:

en: Height:
pt: Altura:

en: _Horizontal Offset:
pt: Deslocamento _Horizontal:

en: Percentage
pt: Porcentagem

en: _Vertical Offset:
pt: Deslocamento _Vertical:

en: _Type:
pt: _Tipo:

en: _Size:
pt: T_amanho:

en: Image:
pt: Imagem:

en: Format:
pt: Formato:

en: Clipping:
pt: Cortar:

en: New theme
pt: Novo tema

en: Save theme
pt: Salvar tema

en: New notification
pt: Nova notificação

en: New item
pt: Novo item

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Move up
pt: Mover para cima

en: Move down
pt: Mover para baixo

en: Help
pt: Ajuda

en: Guifications Theme Editor
pt: Editor de Temas do Guificações

en: The end all, be all, toaster popup plugin
pt: O plugin de notificações popups DEFINITIVO

en: Guifications:
    The end all, be all, toaster popup plugin
pt: Guificações:
    O plugin de notificações popups DEFINITIVO
